Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

carodejnica
25. nov 2009

Aj ja prajem nášmu konikovskému slniečku Annag - Katarínke všééétko najepšie k meninkám !!!

katja78
25. nov 2009

Annag, tak Ty sa voláš Katuška??? a ja Ťa furt oslovujem Anička, teda to je faux pas 😅

Samozrejme aj ja svojou troškou sa pripájam k želaniu všetkého naj k Tvojmu dnešnému sviatku, hlavne zdravíčko a radosť Tebe aj celej Tvojej rodinke 🙂

fatulda
25. nov 2009

Aj ja sa pridavam, vsetko NAJ NAJ NAJ 🙂

drobcek2
25. nov 2009

Ahoj Annag,
Prednedávno som písala o problémy prisatia mojho 2-mesačného babatka. Chcem to poopraviť, babatko sa prisaje avšak sa začne veľmi zlostiť, môže to byť preto, že mu netečie dostatočne mliečko ?
MOje babatko priberalo od začiatku málo ( 75 - 90 gramov za týždeň) , posledný týždeň dokonca schudlo 15 gramov za týždeň, porodná hmotnosť 3050 gramov, teraz ako dvojmesačné má 3405 gramov. Začala som dokrmovať NUTRILONOM, nakoľko pediatrička nás chcela hospitalizovať. V nijakom prípade nechcem prestať kojiť, nechcem stratiť mliečko, babatko však má čoraz menej záujem o moje mliečko , niekedy saje len 3 minuty a odmieta, s veľkým plačom prsník, niekedy odmieta od začiatku priloženiea. Dokrmujem lyžičkou, niekedy aj fľaškou. Čo mám prosím Ťa robiť, aby sa mi mliečko nestratilo, aby babatko apoň trochu môjho mliečka dostalo ? Ďakujem

slniecko26
25. nov 2009

Annag všetko len to najlepšie k Tvojim meninám!!! 🙂

saraaa
25. nov 2009

izabelkak, vies, ona neplace, len sa trochu zlosti, viem, ze by vypila viac keby bolo co..ruky ma stale v puse alebo ak ju mam na rukach tak cmula i moju..>
Uvidime, co na to annag, poslala som jej opis dojcenia v IP, tak som zvedava co robime zle.. 😒

ritarepkova
25. nov 2009

dobry den annag.vela dobreho pocujem o vas a tak som sa rozhodla ze vam napisem moj problem.prosim vas porate mi ze co mam robit ked ze ked kojim a po 5 minutach mi zacne babo plakat ,hadze sa ako by som nemala dost mlieka ale ked sa pozriem tak mi aj dost tece .mozno ze jej velmi strieka do ust potom to nevie normalne hltnut a tece jej to von z ust.ma 4 tyzdne .pred tyzdnom mi aj 5 krat kakala aj prdila a teraz ledva kaka a prdiet len ledva vie co mam robyt uz mi velmi place .prosim vas poradte my dakujem.

spevacka
25. nov 2009

No teda pripajam sa aj ja, tiež som si myslela, že annag je Anka, ale keď Katka, tak všetko šťastíčko nech ti je naklonené za tvoju obetavosť a nezištnosť. Tiež ďakujem za rady. 😉

sophie1981
25. nov 2009

ahoj....potrebovala by som tiez poradit...ak ma tu niekto podobny problem ako ja.....dcerka ma skoro 9 mesiacov, stale sa kojime, doteraz to bolo uplne v pohode...az do doby, ked sa zacali tlacit zubky......zvykla si od nervov hryzt do bradaviek s dasnami, co dost bolelo.....nejako to potom preslo, ohriakla som ju, vzala cecik, tak casom prestala...ale pre 2 tyzdnami nam vysiel prvy zub, dalsi den hned druhy. obe dole....a odvtedy je to peklo...mala neskutocne hryzie, neplati na nu nic, ani ked ju okriknem, ani ked jej vezmem cecok, zacne jacat, metat sa....par dni mi vzala cecok cez klobucik, ale potom zase nechcela.....cez den si ziada pomenej, tak 2-3x, ale v noci aj 3-4krat sa budi....s nicim inym problem neni, len s tym hryzenim...par krat sa jej podarilo az do krvy, kojenie zacina pre mna byt utrpenie,.....ale odstavit ju este nechcem..... ☹...

dakujem...

mamaj
25. nov 2009

Ahojte,

tiez sa pripajam ku gratulacii. Nevedela som, ze Annag je Katka 🙂 Tak vsetko najlepsie prajem ...

Neviem, ci pisem dobre do tejto temy, ale chcem sa opytat ciastocne ohladom kojenia, tak snad mi niekto poradi. Syn ma 10 mesiacov, este kojim, doteraz bez vacsich problemov a planujem vydrzat cim dlhsie. Je to sice len rano, naobed, olovrant, pred spanim a raz v noci a aj to uz len akesi pocuckavanie, lebo uz pekne papame. Ale moja otazka sa tyka mojej stravy. Pomaly skusam aj rizikovejsie veci, vzhladom na to, ze si myslim, ze syn je uz vacsi. Ale stale vaham nad citrusmi (mam uz na ne hroznu chut a blizia sa Vianoce, tak to je este tazsie ☹ ), surovou paradajkou a paprikou a tiez neviem ako strukoviny, skusila som len cervenu sosovicu, lebo vraj naduva najmenej. Viete mi poradit?
Vopred dakujem a prajem pekny vecer.

katy30
25. nov 2009

Katka vsetko naj k Tvojim krasnym meninam.
Mamaj. Ja uz jem uplne vsetko aj citrusy. Maly je uplne pohode.

carodejnica
25. nov 2009

mamaj, mne poradila jedna pani - pôrodná asistentka a mamička 2 detí, že mám jesť VŠETKO s mierou, nech si bábo zvyká na príchute v mliečku, takže ja od začiatku naozaj jem všetko - citrusy, strukoviny, paradajky, kel, kapustu a kadejaké iné "zakázané" potraviny.. s mierou, napr. nedám si kopcovitý tanier šošovice, ale len tesne pod pásik... a nebadala som ani nebadám žiadne problémy... 😉

mneme
25. nov 2009

katka, vsetko naj k meninam- zdrvie pre celu rodinu, pre teba dobre deticky a kopec elanu. vsetko si to vrchovato zasluzis 🙂

mamaj, u nas v rodine nikto netrpi alergiou a ja jem vsetko - strava dojciacej matky ma byt predsa vyvazena a v tomto obdobi si to bez vitaminov neviem predstavit 😉

majaza
25. nov 2009

mamaj, pravdupovediac som ani nevedela že paradajka a paprika sa nemôže 😅
moja malá sa narodila v júli a celé leto a začiatok jesene som bola na paradajkách závislá (každý deň 5-10ks) 😀

skús si niečo dať z toho čo si ešte nejedla, počkať 24 hodín a ak sa nič nestane, kľudne papaj.
Samozrejme potraviny skúšaj po jednej.

Ale inak ste ma baby potešili, že jete všetko. Ja som ešte citrusy, kyslú kapustu a strukoviny nemala. A teda si neviem predstaviť vianoce bez kapustnice. Tak si asi dám 😉

majaza
25. nov 2009

annag, aj odomňa všetko naj ... k meninám 🙂

opica
26. nov 2009

katuska, oneskorene vsetko najlepsie 🙂

inak aj ja jem v podstate vsetko, co s ami neozvedcilo su strukoviny a cibula, tie este stale vypustam..
...ale tiez hned po porode som jedla med, paradajky....ani mi nenapadlo, e su to alergeny, az neskor...
a uz jem aj orechy, cokoladu, samozrejme v rozumnom mnozstve...
takze ako pisu baby, treba po jednom skusit a uvidis, ale pokial ju uz davas prikrmy, tak by to malo byt ok...

veronikapp
26. nov 2009

wenka k tej tabulke, samozrejme, su prirastky hmotnosti tyzdenne 🙂
tak este raz - v 1. a 2. mesiaci 13-140g tyzdenne
v 3. a 4. mesiaci 70-110g tyzdenne
v 5. a 6. mesiaci 35-55g tyzdenne

annag
26. nov 2009

ahojte, veľmi pekne ďakujem ku gratuláciám, veľmi si to vážim 😵 😵 😵

annag
26. nov 2009

drobcek2 - bábetko by bolo treba dokrmovať priamo na prsníku. Kedže je dôležité, aby bolo i správne prisaté, bolo by ideálne skontaktovať sa s laktačnou poradkyňou - to som Ti už zrejme spomínala. Ak bábo budeš dokrmovať na prsníku - kuk môj album suplementor - bábo bude na prsníkoch spokojné, bude stimulovať bradavky, vytiahne pri dojčení mliečko, ktoré by inak nevytiahlo, lebo bez cievky by prsník odmietalo . Tým sa začne tvoriť mliečka čoraz viac. Keďže bábo sa už na prsníkoch hnevá - treba konať veľmi rýchlo. Veľmi Ťa prosím, skús zohnať poradkyňu, čo Ti osobne pomôže:
http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po...

annag
26. nov 2009

ritarepkova

- ak sa tvorí veľa mliečka, tak zvyčajne aj mliečko príliš silno tečie , doslova strieka do pusinky. Bábo si s takým silným tokom nevie poradiť, zakuckáva sa, pije krátko, odpája sa , nedopíja prsníky ...Toto všetko mu spôsobuje i tráviace problémy - koliky, plynatosť ...

Laktácia sa dá krásne utlmiť - ak bude bábo dopíjať prsníky až do dna, problémiky s kakaním sa vytratia, maličká bude spokojné bábo. Takisto Ti odporúčam skontaktovať sa s poradkyňou, s ktorou prejdete vhodnú polohu i prisatie .

Kristína Mezeiová (DS a okolie, os. n. za poplatok) - 0907 735 851, kristina.mezeiova@gmail.com; príprava tehotných na dojčenie

Iveta Morvayová - 0908 496 052 /18:00 – 21:00 hod./; príprava tehotných na dojčenie, aj v maďarskom jazyku

kým sa nespojíš, skús si pred dojčením pár ml mliečka odsať a až tak ju prilož , vyskúšaj ju dojčiť po ležiačky, v polohe tanečník a pozri i polohy v mojom albume Dojčenie II. (toto je len operatívne riešenie, ale z dlhodobého hľadiska treba laktáciu utlmiť, dá sa to i na diaľku, no keďže si z DS - budem veľmi rada, ak sa spojíš s poradkyňou - je totiž dôležité , aby sa bábo správne prisávalo - na diaľku je mi to ťažké posúdiť)

annag
26. nov 2009

sophie1981

- pokiaľ bábo na prsníku pije, nemôže spodnými zúbkami hrýzť - hrýzlo by samé seba, lebo pri satí má jazýček nad spodnými ďasienkami . To znamená, že maličká v čase keď hryzie nepije, len cucká - zrejme buď v úvode, alebo v závere dojčenia. Skús ju prikladať vtedy, keď je ozaj hladná. Počas dojčenia využívaj stláčanie prsníka - tým bude mať tok mliečka plynulý , dojčenie Ťa bude menej bolieť. AK začne na konci hrýzť, vlož malíček do kútika a stiahni ju dolu. využívaj už prvé prejavy hladu, skús dojčiť v polospánku.

bradavky máš poškodené a zrejme by ich bolo treba i preliečiť - ak máš doma Bactroban, Framykoin - natieraj si mastičku pár dní v tenučkej vrstve po dojčení. Bradavky Ťa aj pália, štípu, svrbia - pred, počas , po, pomedzi dojčenie?

Tu zrejme veľkú rolu urobili klobúčiky a zrejme pozná i cumeľ - ak bábo pozná takúto tvrdú "gumu", naučí sa doslova zahryznúť , vyvíja silný tlak , pri saní využíva iné svaly, iné pohyby, saje naprázdno zúrivo , naťahuje bradavku ... je to jeden z dôvodov, prečo sa práve cumle, klobúčiky, fľaše .... neodporúčajú počas dojčenia - bábo, ktoré nepoznalo nikdy cumeľ, klobúčik sa takto správať na prsníku nebude .

annag
26. nov 2009

mamaj - skutočne ako píšu mamičky - môžeš jesť všetko - zjedz niečo a počkaj cca 6 hodín na reakciu, ideálne 24 - ak sa nič neudeje - kolika, nepokoj, výsyp .... môžeš dané jedlo pokojne jesť i ďalej. Všetky zoznamy, čo sa môže a čo nie sú veľký mýtus - každé bábo reaguje inak a treba skúšať, je dôležité stravovať sa pestro , aj kvôli tomu, aby Ťa dojčenie tešilo a mohla si jesť to, načo máš chuť. Takto pred rokom na Vianoce som jedla vianočnú kapustnicu - malá Anna mala 6 týždňov ....

sophie1981
27. nov 2009

annag, dakujem.....neviem preco tak hryzie...aj napriek tomu ze bola predcasne narodena(35tt), lezala na nedonesenom, tak sme kojenie rozbehli v pohode, bez klobucikov......ten som pouzila az teraz, ked som tu bolest bradaviek uz nemohla vydrzat.....aspon trosku utlnilo to palenie, ale aj ten uz odmieta....cumlikovy sme tak sporadicky.....do 3 mesiacov cumel nechcela......potom si zvykla na kaucukovy makky, ale len na zaspavanie.....potom ho hned vypluva.....cez den, ked nespi, tak na cumel ani nepozrie.....

ako ju mam kojit v polospanku??....ona totiz spi straaasne malo.....kojime sa na desiatu, to si potiahne pekne, po obednajsom spanku a potom vecer po kupani a pred spanim, kedy je uz fakt KO, a vtedy ma aj najviac dohryza....no a potom stale v noci hryzie.......nebude to tym, ze mliecka moze byt pomenej?...kedze cez den je na prsniku 2-3 krat.....v noci aj 5x?.......a to taha...

ked som skusala to ako pises, po uhryznuti ju odtiahnut a nedat....to dostava taky hysacik, ze susedia na prizemi ju pocuju plakat........skusala som ju aj oklamat s cajom.....schmatila flasu a odhodila ju ako najdalej vladala..... 😖 ....nic, len cecok v noci na nu plati...... ☹

uz som aj myslela, ze ci to nemoze byt aj tym, ze v noci spi so mnou v posteli,komplet nacapena na mne, ked sli zuby dokonca vyzadovala spanok na mne.... citi mna aj cecok, tak preco si nehryznut, ked ju bolia dasna....myslis, ze prelozenie ju do postielky moze tiez pomoct???

dakujem za tvoju odpoved.......

annag
27. nov 2009

sophie - opíš mi prosím bolesť bradaviek nezávisle od hryzenia

- pália,štípu, svrbia, sú citlivé na dotyk, chlad, niekedy sa bolestivo stiahnu a obelejú - je to taká pulzujúca bolesť, potom sa im naspäť vráti farba, majú inú farbu, pália aj po dojčení, pomedzi dojčenie?

andrea12737
27. nov 2009

Dobre ranko prajem,
Annag mam na Vas otazocku, pichanie v prsnikoch je normalne? je to taka ostra pichlava bolest-v oboch. Bolest sa mi vystupnuje vzdy pri spustacom reflexe. A pozeram ze tu rozoberate bradavky..ja ich mam stale take cervene-az bordove by som povedala..
A este jedna vec..je mozne ze sa mi v jednom prsniku robi menej mlieka ako v druhom? mozno pred tyzdnom stacilo ak sa mi mala napapala z jedneho prsnika, teraz ked kojim z laveho, tak vypapa mi skoro aj cely pravy. Ak papa z praveho tak jej to vo vacsine staci a druhy uz nepyta..K tomu lavemu ju aj dost casto prikladam-vlastne odkedy som zistila ze jej nestaci len ten jeden prsnik a laktacia sa v prsniku nezvysila..dokonca by som povedala ze sa utlmila 😨 je to mozne?
Dakujem.

janea
27. nov 2009

Ahoj, vidim, ze ste tu vcera rozoberali co moze jest kojaca matka;) Konstatujem, ze alebo robim nieco zle, alebo proste mam najukolikovanejsie babatko v okoli. Ze kapustnica?? Juuj ako by som si dala, ale ak zjem hocico okrem zvycajnych zemiakov,ryze,cestovin,masa,mrkvy a bananov,nasleduje riadny cirkus. A to som proti kolike naozaj vyskusala vsetko co som na nete vypatrala.(okrem rektalnej rurky)

A tiez rozoberany cumel-do troch mesiacov nan nechcel ani pozriet,teraz v ramci uplne najvacsieho revu pri zaspavani zurivo saje. Jasne ze aj ja to hned citim na zmenenej technike sania, ale ako ho od toho odnaucit ked vtedy uz vobec nic ine(ziaden sposob nosenia alebo snahy odputat pozornost) nezabera.

Vaham dokedy mam cakat ci koliky same prejdu,maly ma dnes 3mesiace a 3tyzdne,neplakal len par dni hned ako dosiahol 3 mesiace, este som si povedala-no babatko ako z prirucky, trojmesacne koliky naozaj koncia v troch mesiacoch. Ale potom to zacalo zas. Za dobry povazujem vecer ked place "len" styri hodiny. Neviem, kedy by ste zacali obiehat lekarov, co je schovane za tym placom? A akym lekarom by ste zacali? Nechcem ho zbytocne nahanat po ordinaciach, najma teraz ked su chripky. Na zvycajnych poradniach (ktore v Irsku su sice hlavne o prevazeni) tvrdia, ze vsetko je v poriadku,,,

Dakujem a pekny den prajem.

veronikapp
27. nov 2009

janea nas take strasne koliky trapili asi 4 mesiace, potom to zacalo ustupovat...
nepomahali masaze, cvicenie, kvapky, trochu to zmiernilo moje stravovanie, ale hned ako som si myslele ze uz je to lepsie a zacala do stravy pridavat nove veci, zasa sa to zhorsilo... A vraj pestry jedalnicek dojciacej mamicky... Ano, niektore mamicky mozu jzest aj kapustnicu ci hrachovu polievku, a babatko si nic nevsimne. Ach ako som im zavidela! Problem s kolikami som mala aj pri starsej dcere. A kamaratka spominala, ze im to ustupilo az ked zacali podavat prikrmy.
A este nam velmi pomohla rektalna rurka- ale s tou opatrne.

bibi78
27. nov 2009

annaq, ako je to, prosim Ta, pocas kojenia? je kazde dieta aj v tomto individualne alebo sa skor odporuca bezkofeinova? obcas mam chut, ale maly zle spava cez den, tak neviem, ci to este hrotit kavou... dakujem! a vsetko naj k vcerajsim meninam!!! myslela som, ze si Anna 😅

mima595
27. nov 2009

Annaq - veľmi rada by som ta poprosila o radu:
mám týždnového chlapceka, narodeného plánovanou sekciou v 40tt. Porodná váha 3400g. U mna nastúpila laktácia velmi pomaly, až na 6. den po porode - v stredu. Malý sa po porode /nar. o 9.45, priložený 1x o 11.50h/ prisal velmi pekne. Na dalsie dni sa prisaval bud pekne, alebo vobec nie. Od pondelka sa vsak prisaval tak, že na zaciatku zacal velmi tahat, ale po chvili sa uspokojil a bradavku mal len hranie.
Zacala som pit už v porodnici caje na podporu kojenia, + som dostala lieky na podporu laktacie - avsak ta sa vobec nerozbehla - nemam vobec pocit naplnenych prsnikov, aj pri kojeni mi z druheho vyteka velmi malo mlliecka...

TAkže už z porodnice sme odisli s dokrmovanim s UM /to bolo včera/- teraz nase kojenie prebieha asi tak:
kojime sa z 1 prsnika - asi 15 minut, na zaciatku syn zacne velmi tahat /asi tak 1-3 minuty aj saje,pocut ho prehltat/ potom sa ukludni a bradavku ma na hranie, musim ho stimulovat - vyberat prsnik, znovu vložiť, ale potom už potiahne len 2-3x- a tak stale dokola - to iste potom nasleduje aj s druhym prsnikom - na zaciatku saje o dusu a potom sa ukludni. Tak vymenim pocas jedneho kojenia oba prsniky aj 2x, ale kedže syncek stale "hlada", tak mu dám UM - z ktorého vypije 30 ml.
INak ho musim budit na kojenie, intervaly su tak 2-3 hodiny, zatial je kludný, velmi neplace.
Tak by som chcela poprosit o radu, ako rozbehnut laktaciu, event. poradit nejaku techniku kojenia, aby sme nemuseli dokrmovat UM. Dakujem

carodejnica
27. nov 2009

bibi78 - napíšem ti moje skúsenosti s kávou... kávu mám rada, doma máme presso stroj a s mužom mávame kávičkové rituály s koláčikom 😉 - v tehotenstve v prvom trimestri som úplne stratila chuť na kávu , mi smrdela 😀 - potom od druhého trimestra som kávu pila asi každý druhý, tretí deň, po pôrode som asi tri mesiace kávu nepila a potom som začala skusmo ráno a v pohode - takže kávu pijem denne ráno už dva mesiace (stále hovorím o 1 malej šálke nesladeného pressa s mliekom) a nemám dojem že by to malo nejaký vplyv na spinkanie... 😎
..tak som zvedavá, čo ku kávičke napíše annag..