Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

juliagregor
17. dec 2009

kojím
budem to musieť vyskúšať, už som unavená, preto ich chcem odstaviť, prvého syna som kojila do 17 mesiacov a prestala som, lebo som bola tehotná. Moje telo si už potrebuje oddýchnuť ☹
Ďakujem za radu myslela som si, že to bude asi zatiaľ jediné riešenie

annag
17. dec 2009

julia - ponúkaj im za sebou ten istý prsník, napr.

10:00 1. dojča pravý
11.00 2.dojča pravý
13.00 1. dojča ľavý
15.00 2. dojča ľavý

pár dní takto, postupne zvyšuj čas na jednom prsníku až sa dopracuješ napr.12 hodín iba ľavý , ďalších 12 hodní iba pravý

pi šalviový čaj , ak budú prsníky plné - daj si napr. kapustný list

juliagregor
17. dec 2009

skúsim a dám vedieť
ďakujem

macikjm
17. dec 2009

kati...dakujem ti pekne...
ja ked som to mliecko ochutnala...no fuj...normalne nauzea... 😝
a smrdi mi neskutocne... 😝
tu pasterizaciu mam rpbit pred zamrazenim???tak si to myslela???
no skusim zajtra pripravit kasicku z neho...ako bude chutit ninke??? 😅

carodejnica
18. dec 2009

Tá pasterizácia by zaujímala aj mňa... má sa vykonať pres zmrazením, resp, pred uskladnením v chladničke?
A nezničia sa tým nejaké dôležité dobré látky v mliečku?
Pasterizované mliečko vydrží v chladničke dlhšie?
(nemám klasický mraziak len výparník, takže nemôžem dlhšie skladovať mrazené mliečko, preto ma zaujíma to uskladnenie v chladničke)

(annag, ďakujem za odpoveď, urobím to tak, ako si napísala, zmiešam to až pred podávaním, ale myslíš, že tá uvarená mrkvička nevydrží dlhšie v chladničke, aby som každý deň nevarila taku pidi-porciu ;) - ale jasné, keď treba tak budem variť, čo neurobíme pre naše babuliatka)

ali_ali_1510
18. dec 2009

Mila Katka (Annag), som uplne nadsena z tvojej stranky, zhltla som kopu clankov na posedenie a samozrejme, ze boli zaujimave a zase som sa nieco dozvedela. Gratulujem, fakt suuuuppper!!!! Velmi sa tomu tesim. Budes robit aj nejaku online poradnu cez tuto stranku alebo ostanes na modrom konikovi?
A teraz by som sa chcela nieco opytat 🙂 Dostali sme od svagriny nosic pre babätka, od kolko v nom mozeme nosit nasu malu (ma 8tyzdnov), lebo babca stale stvrdi, ze je to priskoro, ze mala bude skulit ked bude v zvislej polohe. Dalsia otazka je: ako rozpoznam, ze mala sa zlosti na prsniku z dovodu nedostatku mlieka a nie z dovodu, ze ide prilis rychlo alebo pomaly? Tym nechcem povedat, ze mam nedostatok - ale zaujimalo by ma to, ak nastane taka situacia. A s tym suvisi aj dalsia moja otazka- pocet pocikanych plienok,cez ne zistim ci mala dost vypila?, niekedy mam pocit ze vypila dost malo a zaspi na 3-4hod., nie kazdy den, ale stava sa to. A sem-tam sa mi zda ze nie vzdy je dobre prisata-ako sa to da korigovat, skusala som jej tlacit na bradu, no nemam velmi pocit ze to pomohlo. Nas drobec pouziva cumlik (ale o tom, ze to je nevhodne som sa dozvedela neskoro-uz ked si nan privykla, aj ked sa to snazim znizovat, su situacie kedy ho potrebuje, hlavne pri zaspavani- zaspava totiz pod mojou pazuchou a tam sa s prisnikom nedostanem, no casto ho pocas spanku vypluvne a spi bez neho, niekedy ju to vsak zobudi). Velmi pekne dakujem za odpoved.

ali_ali_1510
18. dec 2009

Este som zabudla: mnohe mamicky pisu, ze ked je ich babätko place, ze mu daju prsnik - u nas to tak nie je. mala ho v tom pripade nevezme do ust, ani keby ju rezali 😢 cim to je?

annag
18. dec 2009

prepáčte, zajtra odpoviem, dnes už nestíham

pridala som článok o bradavkách
http://dojcenie.wordpress.com/prve-chvile-s-bab...

annag
19. dec 2009

áno, pasterizácia by mala byť tesne po odsatí - určite sa niektoré látky zničia, ale je to stále lepšia voľba než UM. Pasterizuje sa každé mlieko v laktačných bankách - lebo sa musí eliminovať riziko infekcie, aj tak je to pre také detičky druhá najlepšia voľba , ak nie je dosť vlastného mliečka.
Veľa deťom vôňa mliečka vôbec nevadí - treba to vždy skúsiť.

čarodejnica - ak máš len výparník, tak je tam zrejme len teplota mínus 12 stupňov - tam skutočne dlhodobo uchovávať mliečko nemôžeš

všeobecne každá hodina od prípravy znižuje kvalitu jedla , maximum výživných látok a minimum kontaminovaných je v jedle tesne po príprave. Čím dlhšie jedlo stojí, tým viac sa zvyšuje riziko kontaminácie - mikróby sa množia - (dám príklad vianočný 😅 napr. pri konzumácii majonézového šalátu tesne po príprave , sa nikomu nič nemusí stať, lebo salmonela sa v ňom nachádza len v stopových množstvách, ak stojí niekoľko hodín - namnoží sa tak, že skončí celá rodina v nemocnici). čerstvé je najlepšie i najchutnejšie.

ja to robím tak, že uvarím viac (napr. celá mrkva, brokolica ....) , malá zje trošku, ja si zvyšok ochutím a zjem - alebo sa z príkrmu stane omáčka na cestoviny pre celú rodinu ....

annag
19. dec 2009

ali ali - ďakujem, som verná predovšetkým koníkovi 😅

- nosič - malo by ísť predovšetkým o ergonomický nosič, teda taký, kde bábetko v nosiči nevisí - musí mať nôžky naširoko ako v abdukčnej polohe, musí mať fixovaný chrbátik i hlavičku, kým si ju samé nedrží. Ale čo sa týka škúlenia - netreba sa báť - bábo si ak chce vidieť otočí celú , uškom sa oprie o Tvoj hrudník

- k hnevaniu sa - zistíš to najmä pozorovaním dojčenia - ak má bábo dobrý prísun mliečka, má hlboký záber - brada klesá hlboko a vzniká tam pauza - podľa pauzy vidíš, koľko mliečka si bábo nabralo do pusinky - ak nabralo veľa, je dlhšia, ak menej, je kratšia . Ak má bábo za sebou viac rýchlych klesaní bez pauzy a až tak príde pár hlbokých záberov s pauzou a preglgnutím - ide o pomalší tok mliečka

- ak sa bábo hnevá preto, že tečie rýchlo, začne sa hnevať napr. v čase, keď cítiš vypudzovací reflex, keď je mliečko pod dvorcom a bábo sa prsníka púšťa, kašle, odtŕha sa a následne sa skúša prisať, mliečko ho zalieva

pozri si ešte raz videá pri stláčaní prsníka - posledné je, keď bábetku tečie málo mliečka, to predtým, keď ho je dosť. http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...

annag
19. dec 2009

a koľko vypila ozaj zistíš ako sa správa po dojčení - samozrejme i od plienočiek - je normálne, ak je také veľké bábo viac unavené než hladné a cucne si len trošku a zaspí na 3-4 hodiny. Keď sa prebudí, pociká sa viac možno až po ďalšom dojčení - teda nie každá plienka musí byť ťažká

správne prisatie je fajn korigovať s poradkyňou. Samozrejme elimináciou cumľa 😀 , radšej namiesto toho dať prst - to sme si už hovorili - aby musela otvárať pusu dokorán, snažiť sa vždy prejsť po hornej pere bradavkou a čakať, kým ju neotvorí dokorán - deti sa učia, ak si zafixujú nejaký spôsob, ťažko sa na nový opäť naučia - ale je kopec detí, ktoré sa prisávajú kadejako a napriek tomu si dosť mliečka vytiahnú. Väčšinou ak idem k mamičkám, vidím podivuhodné spôsoby prikladania 😅 , ale ak to obom vyhovuje, nenútim ich robiť zmeny , pokiaľ bábo dobre pije - dôležité je, aby bábo malo kus dvorca v pusinke.

carodejnica
19. dec 2009

Annag, ďakujem za rady. 🙂
Vyzerá to tak, že sa nevyhnem tomu, aby som varila každý deň... 😉

K tomu skladovaniu mliečka, isto si to tu už niekde písala, ale môžeš to prosím ťa skompletizovať a dať na tvoju stránku? Ako dlho, pri akej teplote, pasterizované, nepasterizované, ako pasterizovať... atď.
(napr. pri tých mojich -12 stupňoch by mi koľko vydržalo nepasterizované a koľko pasterizované mliečko?)

Ďakujeeeeeeeeeeeeem !!!!! 🙂

sunea
19. dec 2009

Ahojte mamičky a Katka, píšem sem, lebo tu nájdem najfundovanejšie rady 😉
a) začali sme so zeleninovými príkrmami. Od narodenia sme čiatočne na UM. Pokiaľ je deculo počas dňa aj niekoľkokrát kojené (niekedy viac, niekedy menej, okrem UM), treba už podávať aj iné tekutiny pohárikom? Asi nie, že? Ćítala som tu, že kojené deti často nepotrebujú ešte dlho žiadne iné tekutiny, ale neviem, či to platí aj v tomto prípade.
b) existuje nejaká finta, ako "donútiť" bábatko otvárať pusinu, aby sa do nej dala nejak tá mrkvička dostať? 🙂 zatiaľ nám to moc nejde. Ďakujem.

lelask
19. dec 2009

Ahoj annag, radila si mi ohladom nadprodukcie mliecka.Skusila som sa na jeden den vratit k striedaniu prsnikov,lebo uz som mala pocit ,ze sa to celkom upravilo.Neupravilo,tak som presla zase na dva krat z jedneho ale mam pocit,ze sa mi toho mliecka zacalo tvorit este viac-ako keby ich mala nedokazala vyprazdnit.Nad ranom sa budim a musim odsat - spusti sa mi mlieko a odtecie mi tak 40 -60ml.Niekedy kym sa mala zobudi je zas dost plny.Neda sa prsnik nejak stisnut aby mi to tak nestriekalo?Ten moj drobcek to fakt nestiha papat.Niekedy ,aj naprek tomu ,ze odstriekam a spusti sa mi mlieko mala nestiha papat,lebo ona si ho spusti pocas kojenia este raz a ten prud-teda prudy su zase silne.Dnes som si vsimla,ze jej to strieka do pusinky a vobec som to spustenie necitila.Ako casto sa spusta mliecko?
Este len pripomeniem,ze dojcime na boku.Ma byt jej telicko nalepene na mojom? A hlavicka ma byt nejako vytocna alebo priamo na prsnik?
Farbu stolice ma tak na striedacku.
Neviem ci budes vediet poradit ako casto mozem pouzit rektalnu rurku?
Dakujem velmi pekne.

ali_ali_1510
19. dec 2009

Ahoj Annag, moja mala sa sprava uz druhy den nejak divne. V noci pije pekne, vstava tak 2-3x cez noc. No cez den to je divne- jest si pyta niekedy po hodine, niekedy po dvoch a ked zaspi na 3hod, tak po troch. Ale to pitie je zvlastne: doteraz pila asi 5min. z jedneho, 5min. z druheho a tieto posledne dni by som to pitim ani nenazvala. Vzdy sa napije tak 1-2min. z PP (ten vie niekedy odmietat) a asi 3-4min. z LP a potom sa zlosti alebo place, resp. zlostenie prejde do placu. A ked place, tak moje prsniky su v nemilosti- ked sa mi ju podari utisit, tak potom skoro vzdy zaspi a dalsie pitie sa nekona. Normalne si robim starosti. A co sa tyka plienok, tak dnes mala iba 3 mokre. Cez den celkom pekne spala:rano sa zobudila asi o 9hod- pila asi po 2-3min. z oboch, pred odchodom na prechadzku pila tiez nie vela,potom spala v kociari 2,5hod.(10,30-12,50)-tu zjedla trosku viac, asi 5-6min.z jedneho a asi 2min. z druheho,potom zaspala okolo 14,30 a spala do 17,10- tu si cucla len trosicku a spala asi do 18hod. dalej. ... pride mi to fakt strasne malo. Pri prsnikoch mam pocit akoby to boli "handricky", akosi necitim ani nalievanie prsnikov, len v tom lavom niekedy.Myslis, ze mozem mat menej mlieka? Velmi pekne dakujem za odpoved. Niekedy sa sama seba pytam akoby som zila bez internetu a tvojich dobrych rad 🙂 , je to na nezaplatenie ak sa niekto taky najde a trosku ma usmerni.

annag
20. dec 2009

ali ali - musíme to podrobne prebrať, napíšem do IP

annag
20. dec 2009

lelask

- máš ozaj výraznú nadprodukciu, preto má problém i s bruškom. Treba ešte pokračovať v redukovaní tvorby, už by som pridala na 3 dojčenia za sebou - čím viac hodín vydrží prsník stáť, tým skôr sa to utlmí

- rektálna rúrka by sa nemala často používať, no ak si teraz nevieš rady, používaj ju - pevne verím, že sa produkcia podarí znížiť čím skôr a malá bude spokojné bábo

- bábo musí byť vždy celé otočené k mamičke - hlávkou i telíčkom - pozri fotky

tu píšem, ako si skúsiť pomôcť pri silnom toku :
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mlieck...

tu o nadprodukcii ak si to ešte nečítala:
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mam-ve...

annag
20. dec 2009

sunea - pokiaľ je viackrát za deň dojčená, zrejme iné tekutiny nepotrebuje - to spoznáš sama podľa pocikaných plienočiek a ak smädná nie je , zrejme sa ani nedožaduje iných tekutín

k mrkvičke - chce to čas a trpezlivosť, bábo musí okoštovať jedlo aj 15 krát niekedy, kým sa chytí - to sú aj 2 týždne, kým si na novú chuť privykne , vôbec si nerob ťažkú hlavu - bábetká nie sú húsatká, musia spolupracovať, nemôžeme to do nich natlačiť, ponúkať, nenútiť

annag
20. dec 2009

pridala som odsávanie, len uskladnenie ešte nie , budem sa snažiť 😅

mandula
20. dec 2009

ahoj annag, dakujem za rady, ktore si mi poradila minule. Teraz znova pisem, lebo sa nam to cele otocilo a len sa chcem uistit, ci je vsetko ok.

Moj maly cele minule 2 tyzdne pil hodinu a z toho aktivne tahal asi tak 40 minut. Takto papal 5-6x denne. Cez den mi vobec nespal, teda ked aj ano, tak maximalne 20 minut. Spal iba v kociku, tam vydrzal aj 3 hodiny. V noci ale spal v pohode, budil sa len 1x na papanie.

Teraz uz 2 dni pije maximalne 20 minut, pekne taha, pije rovnako 5-6 za den a v noci je to to iste teda budi sa len 1x ale cez den mi zacal castejsie spinkat. Napapa sa, vydrzi maximalne pol hodku a uz zatvara oci, potom pekne spinka, vcera som ho musela dokonca aj budit, aby sa najedol a aby som ho okupala.

Je to ok? Umudril sa? Alebo mu nieco je? Vies, ked nespal a papal hodinu, tak som si hovorila, chlapce ty ma znicis, a teraz ked to je, tak mam zrazu strach, ci sa mu nieco nestalo. Prosim Ta napis mi.

A este jedna otazka. Treba dieta budit cez den aby sa najedlo? Doktorka mi povedala, ze ma jest kazde 3 hodiny, ale on napriklad vcera tak tuho spinkal, ze som ho nemohla zobudit a ked sa mi to podarilo, bol zly. Hneval sa na mna. Tak co mam urobit?

Dakujem Ti za odpoved, si mila. A inak krasne sviatky 🙂

opica
20. dec 2009

ahoj katka,
tak uz ideme mat pomaly 6 mesiacov a aj vdaka Tebe doteraz LEN kojim....este som nedavala ani caj, proste nic...DAKUJEM 😉
chcela som sa opytat jednu vec, kedze od noveho roka zacnem s prikrmami a lekarka mi vravela, ze pokial sa mi zacne dieta budit castejsie v noci, moze to byt sposobene tym, ze uz mu nestaci moje mlieko. posledne dva tyzdne sa teda budit zacal, aj ked je to len raz (ja viem,ze to je nic, predtym vzdy prespal celu noc). odporucala mi zacat mu davat nemliecnu ryzovu kasu (zatial sa nechystam to robit, len pre informaciu). neviem, kedy ju dat, kedze mame taky rezim,ze vecer opkupeme, nakojim a davam do postielky, kde uz zaspava sam. kojenie robim v pritmi, aby sa uspal. proste nepride mi rozumne davat mu tu kasu tesne pred spanim lyzizckou, pretoze sa zbytocne rozbuntosi a neviem ani, ake dat mnzostvo, kedze potom by som ho mala dokojit.
neponahla mi to, len by som chcela mat niekde vo vrekcu informaciu v pripade potreby, dakujem krasne 😉

mata1976
20. dec 2009

ahoj Anag. dakujem za to co tu pre nas 'neskusenych' robis. Takychto laktacnych poradkyn by malo byt viac, aby sme sa vyhli zapalenym prsnikom, ragadam, kolikam, atd...

Rada by som sa s Tebou poradila ohladne prikrmovania, mam podobny problem ako opica. Emmku plne dojcim od zaciatku, ziadne cajiky proste len moje mliecko. Aj pediatricka nas pochvalila ako pekne pribera. No tiez sa mi zacala v noci budit, kojim 3x za noc. Asi to bude tym ze uz jej to nestaci. Mne to vobec neprekaza lebo by som chcela este vydrzat do 10.1. kedy bude mat 6mesiacov. Myslis ze je to spravne? Emmka je inac zive babo, spokojne, cez den skoro vobec neplace len sa smejka 🙂 takze si myslim ze jej nic nechyba.

Moja druha otazka sa tyka samotneho prikrmovania. Mam jej davat len obed namiesto MM alebo mozem pridat sucastne aj nejaku nemliecnu kasu na veceru kedze od 6mesiaca sa to moze??? Viem ze novy druh zeleniny/ovocia treba zavadzat postupne pre pripadnu negativnu reakciu...Vopred dakujem za rady.

PS pri poslednej navsteve pediatra (18.11) vazila 7030g a merala 66cm.

annag
20. dec 2009

mandula - je to normálne, aj tá zmena je normálna, malé bábetká pri trošku pomalšom toku mliečka na prsníku zaspávajú, staršie už nie, sú na ňom viac menej len kým sú hladné. Pokiaľ kaká, ciká , je spokojný, tak netreba mať obavy, aj také dni, kedy zrazu viac spinkajú sú normálne - často sa ani nenájde príčina. Hlási sa na papanie, prospieva 🙂 Takéto veľké bábo netreba budiť, je možné,že sa časom sám prepracuje k veľmi častému dojčeniu. Ako sama vidíš, neprinútiš ho, iba rozčúliš.

Ako som už asi spomínala, zvyčajne bábetká pijú častejšie, ale nemusia , najmä také, čo majú vynikajúci prísun mliečka pijú menej často, ale veľa na jeden krát. Pokiaľ si si prezrela videá kedy bábo pije, kedy nie, ako sa správne prisáva a on ozaj tak pije, netreba mať žiadne obavy. 🙂

annag
20. dec 2009

opica , budenie jeden krát v noci Ti v tejto chvíli ticho závidí pomaly každá mamička čo to číta. 😀 Toto sa skutočne nedá považovať za hlad alebo ukazovateľ toho, že mu mliečko nestačí 😀 . Šanca, že by po kaši spal dlhodobo celú noc je minimálna. Skôr hrozí pravý opak. Kaša je oproti MM ťažko stráviteľná, možno by mal noc ešte horšiu. Lekári nám všetkým dospelým zdôrazňujú - nechoďte spať s plným žalúdkom, je to nezdravé, budete mať "tažké sny" , trpieť nespavosťou ... a my svojim deťom robievame pravý opak - napučíme do nich čo sa dá tesne pred spaním 😅 . Odporúčam dávať večeru cca 2 hodiny pred spaním a potom už len dojčiť, aby sa stihla večera stráviť.
Ešte by som si to do polroka užila a potom začala normálne s jedným príkrmom - zeleninovým na obed , nemáš sa kam ponáhľať si myslím. 🙂

annag
20. dec 2009

mata1976 - už som to zhrnula v príspevku pre opicu. Obdobie polroka sa prelína s obdobím, kedy sa deti začínajú často budiť a budia sa často tak do 9-12 mesiacov. Určite to nie je dôvod na prikrmovanie, 6 mesiacov - 180 dní - je obdobie, kedy bábetku MM stačí pokrývať všetky potreby i nutričné. To, že bábo váži viac neznamená, že je zrelšie. Jeho orgány sú rovnako nezrelé , plným dojčením sa lepšie pripravia na svoju celoživotnú úlohu .
Kaša obilninová je pre bábetko záťaž a podávať naraz dva príkrmy je pre organizmus , ktorý odteraz trávil iba vynikajúco stráviteľné mliečko , veľmi ťažké a náročné. Je lepšie postupovať v krokoch a ďalší chod pridávať vždy s odstupom cca 3-4 týždňov.

zitaje
20. dec 2009

Ahoj annag, mam taku otazku, svoju druhu dcerku kojim uz skoro 22 mesiacov a doteraz to slo v pohode, ale teraz poslednych par dni ma jedna bradavka hrozne stipe na zaciatku kojenia, zatinam zuby (ked to roztaha, je to lepsie) a tiez potom - aj hodinu po kojeni mam este taky neprijemny pocit. Kojim malo, max. 3x za 24 hodin (popoludni aj vecer pred spanim plus obcas v noci), vzdy z oboch prsnikov, zacinam tym nebolavym. Mala som tam aj taku bodocku - chrasticku, ale uz sa zahojila, lenze stale to stipe. Co to je a co s tym? Nie je to nic hrozne, ale zas trochu mi to zneprijemnuje dojcenie. Dakujem pekne!

mata1976
20. dec 2009

Annag dakujem...a prajem krasne vianoce.

annag
20. dec 2009

zitaje - ak tam bodočka, kožtička stále je, tak to bude mliečny pľuzgier a ten Ťa bolí - treba ho prepichnúť sterilnou ihlou, alebo Ťa páli, štípe, svrbí bradavka a je akoby zapálená?

annag
20. dec 2009

mata - podobne , krásne Vianoce 🙂

pridala som skladovanie mliečka:
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/odsava...