Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

tin007
14. feb 2010

desszi ak budes dalej kojit (popri prikrmoch), tak staci davat nemliecne kase (keby si davala mliecne, tak by si vlastne babu davala umele mlieko, cize bkm, naco zbytocne mu zatazovat trakt). bud ich kupis od znamych znaciek, alebo normalne v obchodoch so zdravou vyzivou (ja davam malemu kasu vzdy s cerstvym ovocim zaliatu horucou vodou). zbytocne neodsavaj, zvysovala by si si laktaciu, maly bude mat dostatok mm pocas kojeni. inak kasa nastupuje az okolo 8 mesiaca, takze mate cas

susik77
14. feb 2010

tin: jj, to dufam, aj na nocnik sa asi Veronika nauci od Terezky 😅 Po skus. s Veronikou zacnem Terezku posadzovat asi od 8.-9.mesiaca.

annag
14. feb 2010

hababa, väčšinou je to prechodné obdobie, myslím, že helkaj to pekne vysvetlila. Skús malého o trošku dlhšie nechať na prsíčku posať naprázdno, cez deň to môže byť tiež znak únavy - bábo nám saním prštekov čosi dáva najavo. No keďže nevie rozprávať, nie vždy nájdeme príčinu. 😅

kwatka
14. feb 2010

ahoj annag, už si mi asi pred týžnom radila ako znížiť laktáciu, aby maly pil aj zadné mliečko a nielen predné, tak som ho kojila 2x za sebou z jedného prsníka. Menej mliečka sa mi asi tvorí, lebo už necítim ako sa mi mliečko tak silno nalieva a už ani hrče ráno nemam v prsníkoch, len teraz oveľa častejšie počujem ako sa mu všetko v brušku krúti (a na tvojej stránke som čítala, že to sa robí vtedy, ak malý pije len predné mliečko)tak teraz neviem, ako budem vedieť, či už malý pije aj to zadné mliečko?
Na váhe pribral približne 300gramov za týždeň, ale to nie je presné, lebo to ho vážim len na osobnej váhe, tak uvidím ako to bude pokračovať.
Zatiaľ ´dakujem za rady

annag
14. feb 2010

denuska82 - to som veľmi rada 🙂 . Veru tak, bábetko nepozná hodiny a predstavy dospelých. Zvláštne je, ak chceme neustále normovať a režimovať bezbranné ľudské mláďa 🙂

annag
14. feb 2010

helkaj

moje deti dňom ako sa odstavili prespali prakticky celú noc. Bez akéhokoľvek plaču, nátlaku. Možno sa pár krát zobudili a dali si trošku vody. No rýchlo pochopili, že pre vodu sa neoplatí ani budiť.

ak si preč, takéto dieťa vypije tekutinu z čohokoľvek - z lyčičky, pohárika, slamkou, z pohárika so sosáčikom - všetko je to pitie, pri ktorom bábo aktívne pracuje s pusou a jazýčkom. . Ak bude smädné bude piť, presne ako píše manžel. No učiť bábo na fľašu s cumľom v akejkoľvek fáze je úplne zbytočné a vždy sa to spája s rizikom predčasného odstavenia a vzniku závislosti na cumli. Z pohárika vie piť už novorodenec.

desszi
14. feb 2010

dakujem tin007, uz vtom mam jasnejsie 🙂

annag
14. feb 2010

verca79 -

myslím si, že ozaj bude stačiť len dojčiť z obidvoch prsníkov a na váhe sa to prejaví . Ak je hore, smelo mu ponúkaj prsíčko i častejšie než po 2-3 hodinách. Ideálne namiesto cumľa. Saním prsníka si čo to vytiahne a odrazí sa to i na prírastku. Nevie, ako často cumeľ počas dňa má, no je možné, že za všetko môže iba cumeľ. Lebo zo sania cumľa sa bábo nenaje 😅 .

annag
14. feb 2010

och - funguje to u Vás fajn, chce to hlavne trpezlivosť, som zevdavá, čo urobil vak. Ale na nosiče si bábetká niekedy zvykajú dlhšie, netreba sa odradiť prvým neúspechom...

annag
14. feb 2010

diduska777 - všetko bdue zrejme dané len nadprodukciu, skús si prečítať tieto články v odkazoch. Určite vysaď všetky čaje na tvorbu mliečka.

stolica, nafukovanie, nepokojné pitie - to všetko súvisí so silným tokom mliečka a dá sa to krásne utlmiť, presne ako písala teraz dankag

http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mam-ve...
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mlieck...
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/kolika/

skús si ich prečítať a ozvi sa

annag
14. feb 2010

bibi78 - nestraš UM 😅 , začni radšej príkrmami , no dojčneie neobmedzuj, ponúkaj často, hoci to bude len krátko od smädu

http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/10/prve-p...

annag
14. feb 2010

jelencek - pripravím 😀

annag
14. feb 2010

tara33- však nech ´Ta prídu pozrieť na návštevu, môžeš dať cucnúť už tam 😀

potom sa s nami prosím podeľ ako sa Vám darí 🙂

annag
14. feb 2010

susik77 - mliečne kaše nie sú potrebné môžeš dávať obilninové kaše, ale načo také z UM. Mliečnych dávok má dosť, potrebuje papať a skúšať iné jedlá - zelenina, mäsom, ovocie ...

čaje vysaď , medovku môžeš i ďalej, môžeš mätový, sem tam i šalviový. šalvia ozaj tlmí laktáciu -jej účinok je najvýraznejší.

annag
14. feb 2010

susik77

- práve preto tak stále opakujem aká je fľaša nevhodná a ako je zlé učiť na ňu staršie bábo - kopec detí ju má i v škole. Myslím si však, že s nedá ju nejak násilne odúčať, len vysvetľovať, dať cieľovú odmenu ak vypije niečo inak 😅 .

- ak chceme dávať inú tekutinu, ozaj z obyčajného pohára, slamkou, s náustkom to hravo zvládne každé bábo. Najlepšie je dať mu do ručičiek pohárik a nech skúša samé

dessi

-o príkrmoch píšem tu

http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/10/prve-p...
http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/10/prve-p...

annag
14. feb 2010

kwatka,

to skôr bude súvisieť s hlatvým pitím. pozri si prosím správne prisávanie - ak sa bábo dobre prisáva, pije pokojne a krútenie by si nemala cítiť

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...

a stláčaj prsník

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...

bibi78
15. feb 2010

annag, dakujem za odpoved. mne nie je ani UM ani zavadzanie prikrmov uz teraz po voli, ale maly je naozaj hladny a v noci sa zacal budit kazde 2 hodiny (po tom, co uz od 3. mesiaca prespal celu noc). teraz mame presne 5m a 3 t, ale kedze sa o 2,5 tyzdna narodil skor, chcela som s prikrmami zacat az po ukoncenom 6. mesiaci. ale hladneho ho nechat nechcem, takze asi bude najlepsim riesim prikrm. pekny den a este raz dakujem!!

mikat
15. feb 2010

ahoj, chcela by som poprosit o radu. Uz ste mi vela pomohli ohladom dojcenia a islo nam to velmi dobre. Teraz vsak mame asi iny problem. Syncek Misko sa nam zacina nejako budit v spanku, nevie sa riadne vyspat ani cez den ani v noci. Je nervozny, vypina sa, krci a nytyhuje nozicky, otaca sa z jednej strany na druhu a pritom mrnci, niekedy zacne plakat zo spanku a potom sa aj zobudi. Par krat si aj poprdkal a ukludnil sa. Horsie je, ze predtyn nam prespal uz celu noc bez papkania a teraz som mu dala papat aj v noci parkrat ked sa zobudil a teraz uz bez toho v noci nezaspi. Teraz ma 4 mesiace a dva tyzdne, vazi 7800 g. Inak je kludny cez den, aj sa smejka, aj sa pohra sam...len to spanie. A zda sa mi ze menej papka. Este som rozmyslala ci to nemozu byt zubky, leo asi pred dvomi tyzdnami zacal dost slinkat a sucha si dasienka.
Dakujem za rady
Katarina

mentolka28
15. feb 2010

ahoj annag,
dufam ze sem dnes prides.
totizto som dnes bola na zakroku v celkovej anesteze, trval cca 10 min. Rano som maleho nakojila o 7.30 este pred zakrokom a prave ma prepustili domov. Lekar povedal ze nemozem kojit 24hod. No a tu je ten problem, maly ani za nic nechce umele mlieko, dokonca ani moje odstriekane nechce. Nevies ci naozaj musim cakat tych 24 hod? Ved nieco jest musi.

lucka75
15. feb 2010

Ahoj Annag,
chcela by som ťa poprosiť o radu : mám mesačnú dcérku. Keď sa narodila musela byť 5 dní v inkubátore, takže jej dávali najprv umelé mliečko z flašky a keď mi ju potom priniesli na izbu nechcela sa prisať. Až keď pomohla sestrička, prisala sa. No ja som to sama nezvládla len pomocou klobúčikov, no z toho bola nejak nervózna. Keď sme prišli domov začala som si len odsávať a dávala som jej len z fľašky. Teraz to striedam, podarilo sa nám a prisaje sa ale potom je nervózna a aj tak jej nakoniec musím ešte odsať ☹ Takže väčšinou odsávam a je spokojná. Vedela by si mi prosím poradiť, ako len kojiť ? Može mliečko strácať živiny z toho, že sa odsáva a potom sa to zohreje ?

viktoriakarin
15. feb 2010

Ahoj, nedalo mi napísať aj sem a tiež sa ti poďakovať že si mi vždy dodala chuť pokračovať a to práve vtedy keď som to najviac potrebovala.Chcem aj dadať že na tej tvojej stránke o dojčení sú veľmi veľmi krásne články a to nehovorím aké skvelé videá..... až som z toho unesená....krááááááááááááááááááásne

annag
15. feb 2010

mentolka, veľká škoda, že si sa nespojila s anesteziológom - je vysoká pravdepodobnosť, že pri takom mini zákroku s dostala anestetiká, po ktorých sa dá dojčiť už po cca 4 hodinách, je možné, že výrok 24 hodín je len bežná rutina . Ideálne by bolo skontaktovať sa s ním a zistiť, čo Ti vlastne namiešal na uspatie a či sa fakt musí čakať až 24 hodín. Predpokaldám, že od bolesti si dostala len nejaké bežné analgetiká, možno i atb, ktoré sú s dojčením kompatibilné.

alebo len jednoducho zavolaj do nemocnice, že malý nič papať nechce a čo mu máš dať piť. Väčšinou mamičky zázračne povolenie dojčiť dostanú 😕

mentolka28
15. feb 2010

annag,

v nemocnici mi povedali len tolko, ze ak mi lekar povedal 24 hod nekojit tak nekojit. 😠
uz som donho natlacila aspon 50ml UM, viac nechcel. Skusim aj neskor mu dat, inac striekacka zabera momentalne najviac. Vecer mu dam este ryzovu kasu, to by mal zjest no a potom neviem.
A som sa rozhodla ze mu v noci okolo 3 dam uz moje. Hadam sa mu nic nestane, ci? 😖
a dakujem za rychlu odpoved 🙂

majkaa
15. feb 2010

ahojte, prosim vas dohadujeme sa s manzelom ako bude robit papanicko pre maleho ked bude papat mrkovu, kalerabovu...kasicku. Ja chcem, ze aby sme nemuseli kazdy den, ze do presnedavkovej flasticky dame ten zostatok, pravda nedam to az do vrchu a dam do mrazaka. Mily chce, ze normalne ako kompoty sa robia, do hrnca vo flaske vyvarit a dat do spaize. Co je podla vas lepsie?

annag
15. feb 2010

mentolka, daj mu Tvoje 🙂

- bohužiaľ, toto je len obraz úbohosti slovenského zdravotníctva a toho, že dojčenie u nás má len podporu prázdnych rečí a nie činov. A je to obraz toho, že tejto spoločnosti na zdraví svojich detí v skutočnosti vlastne asi ani nezáleží. 😔

annag
15. feb 2010

majkaa - ženy majú vždy pravdu 😀 . Mrazenie je šetrnejšie než sterilizácia

susik77
15. feb 2010

ahoj annag. asi som to vcera uriekla, ze mam vela mlieka, pravdepodobne nastava 1.laktacna kriza. mala bude mat 19.2. 5.5 mesiaca a nejak jej asi prestava stacit mm a zacina sa pozerat po nasom jedle 😎 😀
dnes som si to vsimla ked som vecerala ako mi pozera do taniera a mm si vsimol tiez ked jedol akokeby chcela aby jej tiez dal 😎
myslis, ze mame tak za tyzden zacat s prikrmami-so zeleninou al. mam vydrzat len kojit do konca 6.mesiaca? Dufam, ze to rozchodime, je to nasa prva kriza, ja inak kojim hocikedy kedy chce aj po polhodine ale teraz ked sa prisaje akokeby som tam uz nic nemala 😕

annag
15. feb 2010

lucka75 - pokiaľ bábo treba dokrmovať, tak ideálne je dokrmovať ho pomocou cievky priamo na prsníku. Môžeš si kúpiť suplementor a takto dokrmovať. Pokiaľ sa bábo správne prisáva, tak pravdepodobnosť, že takýmto spôsobom laktáciu rozbehneš je pri veštkej trpezlivosti veľmi vysoká, povedala by som takmer istá.

ale, ak ju dokrmuješ vlastným mliečkom, ktoré si stále priebežne odsávaš, tak niekde bude chyba. Lebo pokiaľ máš mliečka dosť a bábo sa správne prisáva, tak si mliečko musí vytiahnuť samé. AK si ho nevytiahne, tak sa buď prisáva slabo ale neefektívne dojčíš. Prosím, vyplň mi dotazník, aby som to posúdila.

http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/dotazn...

áno, skladovaním a ohrievaním mliečka, tak ako vlastne pri každej potravine, niektoré živiny ničíš. No pokiaľ ohrievaš šetrne, len na teplotu tela, tak je to minimum. No dokonca ja keď treba ohrievať mliečko na vysokú teplotu - pasterizovať, aj tak je to stále neporovnateľne lepšia voľba než UM. Neexistuje lepšie jedlo pre Tvoje dieťa než je Tvoje mliečko - má unikátne zloženie práve pre to jedno jediné dieťatko na svete.

annag
15. feb 2010

susik - najlepšie je počkať kým "kríza" ak vôbec o krízu ide, pominie, lebo zavedením príkrmov sa môže stať, že frekvencia dojčení poklesne a tým i produkcia mliečka. Ideálne je začať prikrmovať pri čo najlepšie rozbehnutej laktácii. Takže skús zataiľ dojčiť na požaidanei, pnúkať často , obidva prsníky pri jednom dojčení a prestriedaj ich i viackrát.

annag
15. feb 2010

viktoriakarin - ďakujem 🙂

mikat - samozrejme, môžu to byť i zúbky, no môže to byť x iných dôvodov. Správa sa ako normálne dieťa v jeho veku. Tak ako bábo rastie, tak sa u neho mení režim dňa i noci, fázy bdenia a spánku. Je normálne , ak sa začal častejšie budiť. Sú deti, čo sa budia niekedy aj každú hodinu, hoci dovtedy spali celú noc. Bábo za budenie nemôže, má na to svoj dôvod a dojčením mu môžeme pomôcť- buď mu zasýtime hlad-ak je v rastovom špurte, potrebu pomojkať sa, nenutritívnym saním bradavky mu pomôžeme uspať sa, saním prsníka si jazýčkom masíruje ďasienka . Takže ak mu umožňuješ dojčiť sa, tak mu vlastne pomáhaš.

http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko...