Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

blau
autor
23. jan 2009

kubkovka nerozmaznavas nerobis nic zle a take reci nepocuvaj, alebo prepocuvaj to som uz aj ja pocula. Nech ,uzivaj si malu. Mala je mala a chce maminku, mozno ju trosku trenuj v tom aby si ju mohol niekto iny popestovat, ale neboj nerobis nic zle 😉

crki
23. jan 2009

Ahoj Annag,

dakujem za tvoju radu, maly Oliver je spokojnucky. Len niekedy sa vie rozplakat na prse (vtedy,ked je nervozny...ale to zatial zvladame).
Pisem ti v mene kamaratky. Spominala som ta, ze ty si taka ochrankyna vsetkych dojcenych deti 😉 ...ona v sucasnosti nema staly pristup k netu, preto ta kontaktujem ja. Jej mala princezna sa narodila 18.11.08, vazila okolo 2.7kg. Mala nebola schopna sa prisat na prso, tak Mirka cely cas odsavala mliecko a krmila-krmi malu z flasky. Ked mala mala cez jeden mesiac, bola schopna vypit 150 ml kazde 3.5 hod. Teraz pije len 60 ml, potom odmieta mliecko (spinka, vyblinkava mliecko)....Mirka ju krmi i 2 hod,aby mala vypila svoju davku. V noci krmi posledny krat o 2 hod, mala spi do pol osmej...ale i potom zdola svojich 60 ml. Inac, mala pribrala doteraz 2 kg (teraz vazi 4.7kg).Annag, je to v poriadku, ked babino po case tak rapidne skrese svoju davku? Ako by mala Mirka postupovat?

Dakujem za vsetko

Martina

nimi22
23. jan 2009

annag, prosim ta a ktora je klasicka lebo ich mam asi 10 uplne obycajnu hocijaky wundschutzcreme od Nivie alebo penantenu alebo hocijaku firmu?? dakujem ti velmi pekne za tvoje rady, pomahaju mi, a takto viem ze robim urcite dobre , dik a pekny den 😉

evixa
23. jan 2009

ahoj Annag, idem aj ja rychlo podat hlasenie 🙂 ako sme na tom po tyzdni "regulovaneho" kojenia. Hnevanie na prsku sme minimalizovali, ale stale sa borim s rozlisovanim ci uz papat ci este nie. Kazdopadne aj ked si cucne len trosku, ci sa pusti do dlheho nasavania, ked zacne popritom klabosit, beriem prsko, este skusim -1-2x ponuknut ale ak dalej namiesto papania kecia "zatvorim mliekaren". Trapime sa vsak so spanim, a to najme dennym. Chcem sa este spytat na nocne kojenie. Kolko krat je normalne/dobre aby papalo v noci babo v Gregorkovom veku (4,5 mes.)? Citala som zopar teorii aj v spojitosti s ucenim sa spat, ale nie som z toho mudrejsia, lebo zas ide o "pristup proti pristupu" ako pri inych temach (prikrmovat pred 6 mes. ano/nie, nosit ano/nie, spat pri rodicoch ano/nie...). Dakujem

skolara
23. jan 2009

ahoj Annag 😉
Vidim ze sa nase dakujeme Annag sa zmenilo na tvoju sukromnu poradnu a velmi si to cenime co pre nas robis 😵 🙂
Dnes my telefonovala kamaratka, nestastna ze dala malickemu UM. Boji sa ho kojit po tom ako sa jej Lukasko zacal strasne dusit a nemohol sa nadychnut lebo strasne pahltne pije alebo mliecko tecie prirychlo.
Co by si jej poradila? Zeby kojenie v lahu? 😅 Ja som ten problem nikdy nemala tak neviem 😒
Kamoska odsava a dava mu to cez flasu a v noci UM co je cesta k odstaveniu ze? A este lukasko ma 1 mesiac.
Dakujeme velmi pekne 😉 😵

evixa
23. jan 2009

k nočnemu kojeniu som si uz precitala co si pisala Tinke 🙂

martina46
23. jan 2009

annag, dnes asi budes mat co citata a pisat, ako to len vsetko mozes stihat..... 😕
chcela by som ta aj ja poprosit, keby si mohla napisat svoj nazor na to.
ide o tzv. sytiace mlieka a kase na veceru, aby babo nebolo v noci hladne a nebudilo sa. jedna sa mi uz o skor vacsie, asi batolata, tie, co by uz teoreticky mali prespat celu noc.

existuje jedno prislovie - ak chces spinkat sladko, veceraj kratko.

zda sa mi divne, preco potom tlacit do deti jedla a kase, co maju "extra" zasytit 😕

alebo je to u tak malych deticiek inac? 😅

odhliadnuc od toho, ze to u mnohych deti aj tak nefunguje, budia sa rovnako
(moja kolegyna ked odstavila, maly sa jej v noci budi tak isto a splachne za noc liter caju 😀 )
este moja osobna skusenost. cim viac sa vecer najem, tym som rano (dokonca uz aj nieedy v noci) hladnejsia. a toto mi potvrdili viaceri....
moja mala veceria okolo 5- po6 iba ovocie, o 7 ma uz iba moje mlieko a spi krasne 11-12 hodin. rano jej ponuknem prsnik a cuca vacsinou, akoby nebola hladna a smadna. ak sa nahodou v noci zobudi, normalne sa z prsnika napapa a rano papa dokonca lepsie, ako ked v noci nepapa. to mi tiez zapada do mojho "fungovania" zaludka.

co si o tom myslis, pripadne ake mas skusenosti?

dakujem velmi pekne za tvoj cas 🙂

dididi30
23. jan 2009

mati presne tak maly mi spi lepsie ked mu nedam kasicku pred spanim, staci kojenie, ale zas kojim stale aj v noci, no co uz 🙂
anicka, vdaka tebe stale kojim 😵 😉

annag
23. jan 2009

kubkovka, nerobíš nič zlé a dosýta si to vychutnávaj, bábetko nielenže nerozmaznáš, ale bude o pár rokov oveľa istejšie vo vzťahu k okoliu. Každé dieťa potrebuje cítiť, že ho mamička ľúbi. Každé mláďa potrebuje byť s mamičkou. Gorila nosí svoje mláďa na chrbte celých 5 rokov. Aj Ty sa isto rada pritúliš k manželovi a nie si rozmaznaná. Starí ľudia potrebujú k životu veľmi málo, medzi iným aj pohladenie. Takéto malé bábetká ešte nemajú pojem o čase, ak mamičku nevidia, nechápu, že je to len na chvíľu, myslia si, že je to navždy, len postupne pochopia, že mamička je s nimi, aj keď je za dverami. 🙂

annag
23. jan 2009

misutovo, ak budeš naďalej postupovať takto, mliečka bude dosť a malá bude priberať. Uviedla si veľmi dôležitý fakt - si útla. Každé bábetko sa rodí s istou predispozíciou, Tvoja malá možno dostala do vienka útlosť (dobrého moc nebýva 😉 ) , má právo priberať svojím tempom. Každé dieťa je iné a na plne dojčených deťoch to vidno o to viac. Lekári by sa nemali riadiť šedým priemerom a nútiť prikrmovať, lebo osatné deti zvyknú priberať viac. To je veľmi zlý argument. Dostatočný prívod mliečka sa posudzuje objektívnymi kritériami. Ďalšia vec je, že lekár nie je Tvoj šéf, nemôže Ti nič nariadiť, on Ti má pomôcť situáciu vyriešiť. Najjednoduchšie pre lekára je predpísať UM. Podľa mňa je to trošku alibistický postup. Máš právo povedať jej, že chceš svoje dieťa dojčiť a že Ti na tom záleží. Je povinnosťou lekára poradiť Ti, minimálne Ti odporučiť laktačnú poradkyňu. Utópia, však? 😀 Skús sa postaviť k problému ako zrelá matka a nedaj sa manipulovať smerom, ktorý sama nechceš. Ona to mlieko do Tvojej malej nenaleje, naleješ ho Ty,ak sa Ty rozhodneš dokrmovať. Ja Ti môžem jedine poradiť, aby si urobila všetko preto, aby si dokrmovať nemusela. Trebárs môžeš vyhľadať laktačnú poradkyňu, ktorá Ťa uvidí dojčiť. Alebo si urobiť úsudok sama z informácií,ktoré máš zozbierané.

Ak je malá spokojná, dobre spinká, nie je apatická, budí sa na papanie, ciká dosť a moč nie je tmavý, je všetko OK.

Zelená stolica môže mať niekoľko príčin, medzi ktoré určite patrí aj nadmerné, niekedy aj maličké, prijímanie mlieka a mliečnych výrobkov. Kravská bielkovina je veľký alergén, čím viac ho prijímaš, tým vyššiu hladinu alergénu prenášaš do mliečka. Je to skutočný spúšťač alergických prejavov na bábetku, dokonca práve tento alergén sa považuje za spúšťač atopického ekzému u bábetiek. Väčšina bábetiek by na KB reagovalo pri priamom styku alergicky. Takže rozhodne by si mala zistiť, či je zelená stolica spôsobená nadmerným príjmom mlieka. Niekedy satčí vynechať mlieko a tvaroh a tvarohové výrobky, pretože tie obsahujú veľa bilekovín a mliečne výrobky ako jogurt či syry sú v poriadku. Niekedy treba vynechať úplne všetko. V jogurtoch a syroch je už kravská bielkovina štiepená a jej alergický účinok sa tak prudko znižuje.

Čo sa týka Tvojej váhy, tá neovplyvňuje nutričnú hodnotu mliečka, aj mamičky v Afrike dokážu vyprodukovať nutrične kvalitné mliečko. Slabé mliečko neexistuje. Mliečko môže byť ovplyvnené Tvojou stravou len čo sa týka kvality v zmysle vitamínov a niektorých minerálov. Preto by mamička mala jesť zdravo, ale prejedať sa nemusí. Netreba jesť extrémne veľa mlieka a bábo bude mať vápnika dosť. Treba jesť a piť normálne. Takisto stravou neovplyvníš množstvo mliečka, to je hormonálna záležitosť. Preto je dôležité dojčiť často, na požiadanie a dostatočne dlho, aby bábo pilo aj zadné mliečko. A treba si dôverovať, lebo bez nej sa dojčenie nepodarí. Minimálne množstvo mamičiek nedokáže vyprodukovať dosť mliečka, hovorí sa o 1-2 % a na vine sú väčšinou hormóny.

Skús teda tie mliečne výrobky rozhodne vysadiť, o pár dní by sa mala zelená stolica vytratiť. Ozvi sa, či sa tak stalo.


🙂

annag
23. jan 2009

misutovo, a nechcela by si založiť tému opačnú k téme Deti - rekordéri ? možno by taká téma upokojila mnoho mamičiek 😉

siska_br
23. jan 2009

ahoj annag,

vidim, ze toho tu mas moc a moc na praci 🙂 🙂 ale idem si opat pre ra.du. porad prosim, ako babatku podat odsate mliecko? malicky mal 9 tyzdnov, je plne kojeny, len by ma zaujimalo, ako mu ma manzel podat moje mliecko, ked nemam moznost byt s nimi. viem, ze sa flaska neodporuca, lyzickou sa mi to zda dost komplikovane a striekacka... no neviem... mas nejaky lepsie typ prosim? a ake mnozstvo je postacuje pre babo v nasom veku? aby som chalanom doma nechala dost navarene 😉 😉

dakujem pekne

annag
23. jan 2009

crki, pokiaľ bábetko dobre priberá, je to v poriadku, takto sa "trápi" mnoho mamičiek aj detí na UM. Všetky deti prebiehajú rastovým špurtom a priberajú skokom, pár týždňov stagnujú, potom prudko podrastú. Ak sú v rastovom špurte, tak veľa a často pijú, ak sú v období útlmu, papajú menej. Dojčené deti papajú vždy o čosi menej než deti na UM, pretože dokážu vynikajúco vypité mliečko zúžitkovať. Na to, aby priberali teda potrebujú menej mliečka než pri UM. Preto je známkou prospievania práve spokojnosť bábetka, dosť plienok pocikaných, pekná stolica.

Mamičky, čo svoje deti dojčia a vážia, často zistia, že ich bábo vypije len 40-50 ml mliečka na jeden raz a sú z toho zhrozené. Je však jedno, či bábo vypije raz za 3,5 hodiny 150 ml alebo každú 1,5 hodinu 60 ml - ak to prerátaš, vyjde Ti približne rovnaké množstvo , nech malú nenúti do papania, lebo si vypestuje odpor a začne odmietať úplne piť. Treba zistiť, aké intervaly v papaní si malá chce stanoviť. Takže nech jej dá dávku, ktorú pekne vypije a počká, kedy sa prihlási na ďalšiu. Lebo podávaním nedojedeného mliečka napr. každých 10 minút strácame prehľad. Možno len chce papať málo ale častejšie než 3,5 hodiny.

Samozrejme, treba vylúčiť v prvom rade ochorenie - plný noštek, boľavé ušká, pusinka, infekcia v brušku ...

annag
23. jan 2009

nimi bežná mastička na ritku som myslela takú, ktorá neobsahuje antimykotiká, antibiotiká resp. inú látku, ktorá sa využíva na liečbu, nielen na prevenciu či ošetrenie zdravej pokožky, teda napr. Niveu , Bubchen, Sudocream, Rybiu masť, Bepanthen ... Záleží od tolerancie Tvojho bábetka a Tvojich skúseností, ja používam Sudocream. Len podotknem, že mastiť netreba zdravú ritku nahrubo

crki
23. jan 2009

Dakujem Annag,

odkazem! Mirka uz absolvovala i nejake vysetrenia, myslim ze moc...stolicu by mali skontrolovat buduci tyzden. Este raz, dik!
Martina

annag
23. jan 2009

evixa, som veľmi rada, že ste hnevanie eliminovali, bábetká v jeho veku už môžu spinkať dosť málo, dobré sú tie prechádzky vonku. Vo všeobecnosti už je dieťatko po 2 aktívnych hodinách unavené a potrebuje aspoň krátky oddych, stačí aj 20-30 minút. 🙂

annag
23. jan 2009

martinka, dúfam, že to zrozumiteľne vysvetlím - problém je najmä v jedení jedál s vysokým glykemickým indexom. Ak organizmus prijme nadbytok jedla s vysokým glykemickým indexom, zvýši sa mu prudko hladina glukózy- cukru v krvi, organizmus musí jeho hladinu prudko znížiť - vylúči sa inzulín, ktorý ho zníži až pod normálnu úroveň. Organizmus zistí, že hladina cukru - glukózy v tele prudko klesla a človek dostane veľkú chuť do jedla, doslova aj vlčí hlad - potrebuje si doplniť hladinu cukru. Ak sa zase naje takéhoto jedla, hladina cukru opäť prudko vzrastie a vzniká neustály kolobeh, ktorý vedie k tučnote - pretože nespotrebovaná glukóza sa okamžite premieňa na tuk. Glukóza je pre organizmus čistá energia - preto sa po pôrode dokrmujú deti práve glukózou.

Mliečne sladké kaše, biele pečivo a kvantum iných potravín má vysoký glykemický index. Preto aj Tvojej kamoške bábo pilo v noci liter sladkého čaju, aj preto je dôležité rozmýšľať nad tým, čo a kedy jeme či pijeme. A preto sme ráno po dobrej ťažkej večeri hladnejší a preto sa môže bábo paradoxne po kaši častejšie budiť.

martina46
23. jan 2009

annag, dakujem 🙂
to mi teda toto vysvetluje. takze nasa light vecera je ok 🙂

kamoskin maly preveze pil nesladeny caj, tam bol tusim problem v tom, ze potreboval sa nejakym cuckanim ukludnovat, proste nocne odstavenie viedlo k tomu, z si len nasiel nieco nahradne. ale preco som toho maleho spominala, to neviem 😀 bol to prsnikovy zavislak 😀
dakujem velmi za odpoved 🙂

inac, kojim stale, mala papa uz iba rano, na obed pred spinkanim a vecer pred spinkanim. ak sa naaaaaaahodou zobudi v noci, dostane tiez, ja mam vtedy normalne radost, ze ju mozem obcas v noci nakojit 😀 😝 😅 😵

dufam, ze nam to takto este dlho vydrzi 🙂 😵
akurat je stale nepozorna, rano nam trva aj hodinu, nez sa napapa, stale sa odtrha a kuka kade tade. potom ju prehovaram, tak si da znovu a tak dokola 😀

dobru nocku 🙂

annag
23. jan 2009

martinka , dojčíš 😀 😀 😀 , paráda, nech Vám to dlho zostane 😵

- čo sa týka tekutín a nadmerného pitia, sladký čaj som spomínala, ale problém je aj v nekontrolovanom pití z fľašky, preto ja fľaše z hĺbky srdca neznášam, lebo bábo pije, aj keď nechce, cucká a čosi mu tečie, všetkého moc škodí, aj vody - zaťažuje to obličky, môže dôjsť k rozvratu vnútorného prostredia organizmu

annag
23. jan 2009

siska, skús pohárik, v mojich albumoch som spravila album Dojčenie, je tam aj fotka pitia z pohárika celkom na konci, koľko odsať, záleží od bábetka koľko papá- aspoň 80-100 ml na jednu dávku, môžu nastať straty, ak chlapi rozlejú

mukky
24. jan 2009

annag album som zhliadla,poucny 🙂 pekny den

nimi22
24. jan 2009

dakujm ti annag velmi pekne za tvoj cas 🙂

paskova
24. jan 2009

ahoj annag, chcem sa ta opytat na takuto vec: mam dost velky strach zo syndromu umrtia deti v spanku. 😒 Malu stale kontrolujem ci dycha, spava na boku a vacsinou pri mne. Aj hlavicku ma vo vyvysenej polohe. Len mame ten problem, ze ona njradsej spi tak, ze si hlavicku zabori skoro do mna. Je to uzasny pocit citit ju tak pri sebe, ale bojim sa aby sa nadychla. Ja ju nepripucim, lebo mam veeelmi plytky spanok, dam si nato pozor, len viem ze pri tom syndrome sa deti zabudnu nadychnut a je to zle. Porad mi prosim ta.
😉

zmrzka333
24. jan 2009

ahoj annag zas som tu a zas by som ta velmi chcela poprosit o radu. Davam prikrm uz 2 mesiac a uz davame aj masko par tyzdnov. Co som si vsimla ze maly ma strasne tvrdu kaku, uz som vylucila varenu mrkvu, davam surove jablcko ako mi kazala Dr. ale tu kaku ma stale tvrdu. Rozmyslala som ci uz nema dostavat aj cajik alebo vodu. Lebo napriklad po obede a vecery uz nechce MM a mozno potrebuje viac tekutin. Moze to mat suvis? Kvoli takej kake mu nedavam ani baban ani ryzu radsej. Prosim ta nemas nejaku radu? Ak mu mam davat cajik tak aky? Harmancek ci feniklovy alebo ovocny

lenusiatko
24. jan 2009

Annag, krasny album o kojeni si spravila, take nieco tu este nebolo.
Preco este nie je vyveseny v porodniciach ? 🙂 ? 🙂 ? 🙂

annag
24. jan 2009

paskova, všetky maminy sa takto boja, kým sa nezačne otáčať, treba dávať veľký pozor a keď zaspinká, tak sa trošku odtiahni, aby mala voľný noštek a tváričku, aby okolo nej prúdil vzduch. Pozor treba dávať na prehriatie,lebo keď je bábo pri mamine, tak ho vlastným telom zohrieva. Bábetká majú zlú termoreguláciu. Ale štatisticky SIDS mávajú dojčené deti menej často, a preto si spoločné spinkanie užívaj.

annag
24. jan 2009

zmrzka, áno, ak má menej tekutín, môže mať tvrdú kaku. Vláknina a tekutiny sú riešenie. Takže mu rob o čosi redší príkrm a takisto mu dávaj tekutiny. Ideálne je, naučiť ho na čistú vodu. Takto som si naučila aj ja deti. AK chceš čaj, tak určite nesladený a hocijaký, čo je pre deti. Deti nesmú piť vyslovene laxatívne - preháňacie čaje, takže len nejaké tráviace - volila by som feniklový, samozrejme z pohárika. A môžeš mu do jabĺčka nastrúhať surovú mrkvu - tá tiež preháňa. 🙂

annag
24. jan 2009

lenusiatko - ďakujem, má úspech, tieto fotky sa na internete dajú pomerne ľahko nájsť, len maminy príliš nesurfujú, skôr chatujú na MK 😀

zmrzka333
24. jan 2009

annag vazne surova mrkva? a preco varena zapeka? Nic nastruham mu mrkvu lebo mi je ho luto. Feniklovy sa mu nepaci harmancekovi trosku pil ale neviem ci ten harmancekovy sa nedava ked ma dieta hnacky. Skusim vodu a kolko by jej mal vypit za den? Skusala som mu dat pit po obede a vecery ked mlieko domietol. A skusim medzi kojeniami
Dakujem ti velmi velmi pekne , dam vediet ako to dopadlo

siska_br
24. jan 2009

dakujem velmi pekne, poharik urcite vyskusame, najprv ja, potom priucim muza ak nam to pojde 😉