Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

tilly
24. feb 2010

a mozem sa este opytat, ta lymfodrenaz, tu mozem? maly ma tri mesiace, je plne dojceny, dojcit chcem co najdlhsie...

lelask
24. feb 2010

katka ja som sa len trochu vyplasila kedze som kojila len s praveho prsnika.Pocas jedneho kojenia striedam prsniky len vynimocne ,doteraz jej stacilo papat s jedneho.
O 12 z laveho ale nestacil tak som dala aj pravy a potom o16 .00 zase pravy a aj o 18 00 pravy lebo v lavom akosi nic nebolo ,citila som ,ze nebol plny.

euphoria
24. feb 2010

Mila Annag,
rada by som vedela Tvoj nazor, ak si najdes cas, ci je podla teba potrebne davat dietatu umele mlieko,ked ho odstavim (este som si nie ista) po 18 mesiacoch dojcenia?
Uprimne sa mi ju nechce ucit na umele mlieko a na flasku uz vobec.Neverim, ze jej bude chutit.
Ak by existovala nejaka metoda ako ju odstavit od nocneho dojcenia a uspavania na prsniku, dojcila by som v pohode este aj rok🙂
Porad mi prosim.

egyptanka
24. feb 2010

Katka, dakujem za podporu, budem bojovat do poslednej kvapky. Inac to je nespravodlive - ten co velmi chce tak nemoze a ten co nechce tak moze a dlabe na to. ☹

annag
24. feb 2010

egyptanka, ale Ty ešte dojčíš, hoci málo často, ale dojčíš, užívaj si to 🙂

annag
24. feb 2010

euphoria - nemusí dostávať nevyhnutne UM, môže už aj plnotučné kravské, I keď najlepšia voľba je dojčenie 😀 . Nočné dojčenie a uspávanie na prsníku je prirodzená potreba dieťatka . Pýtaš sa ma vlastne na metódu, ako predčasne odstaviť bábo 😅 dieťa buď je dojčené na požiadanie alebo nie je, ak mu nedovolíš dojčiť sa len v určitý čas, tak ono to ešte nebude chápať. Staršie to môže pochopiť, ak mu vysvetľuješ, že teraz sa nedá, nech vydrží ... ale malé bábo to nepochopí.

katka0602
24. feb 2010

Annag-Katka, dakujem! Budem sa snazit cez den odsavat a dufat ze o par dni sa to zmeni a vrati do starych kolaji. Ja si kojenie naozaj uzivam 🙂

Egy, drzim palce a vydrz! Bude dobre! 🙂

annag
24. feb 2010

lelask - na toto si daj pozor, lebo o pár dní sa budeš pýtať, čo s rozdielnymi prsníkmi 😅 . Slabý prsník má byť vyprázdňovaný rovnako ako silný, resp, má mať dokonca prednosť pred silným. AK budeš čakať, kým sa zaplní, tak sa v ňom laktácia prudko utlmí.

teraz si v ňom nechtiac od 12.00 dokonale utlmovala laktáciu 😀. Ponúkaj stále ľavý plus pravý, ideálne dnes v noci ak bude často piť, nechaj ho aj pocuckať dlhšie na ľavom - musí byť veľmi často vyprázdnený v najbližších hodinách.

annag
24. feb 2010

tilly - neviem Ti dať relevantnú odpoveď, zatiaľ som nenašla seriózny zdroj , keď nájdem, napíšem. Našla som len , že sa lymfodrenáž neodporúča - no to môže byť len formulka výrobcov či prevádzkovateľov, nemyslím si, že by to malo významne ovplyvňovať MM.

Faktom je, že lymfomasáž sa s úspechom používa pri naliatych prsníkoch na cca 3 deň po pôrode, kedy sa edém, ktorý vznikne pod dvorcom posúvať späť prirodzeným smerom k podpazušiu. pri edéme je prsník naliaty, bradavka je tvrdá, doslova sa stratí a práve masáž pomôže edém aspoň na chvíľu zmenšiť a bábo sa môže dojčiť..

lelask
25. feb 2010

dakujem , vykonam 😀 😀

pekny den

zuziiicek17
25. feb 2010

annag,chcela by som sa ta opytat co mam robit ,ked mi uz straaasne dlho nic nezabera.moj drobcek ma 5 a pol mesiaca a moja laktacna kriza trva uz asi 3 mesiace 😢 uz som vyskusala snaad uplne vsetko-zaprazene polievky,fenikel,caje na podporu,homeopatika,caste prikladanie a stale je to o tom istom...cez den ho prikladam aj kazdu tristvrte hodinu lebo mi dlhsie v podstate nevydrzi,prsniky vymienam cez kojenie.
prosim ta co mam robit ? dokonca ani prikrmit ho nemozem,lebo mi odmieta flasi..teda skusam cez striekacku ,ale to tiez nechce-vypluva.uz som z toho unawena a chcem pre neho to najlepsie 😔

tilly
25. feb 2010

dakujem, no neviem, asi to este necham tak, skusim to potom po siestom mesiaci, sice budem dojcit aj nadalej (najradsej by som tak 18 mes.), ale uz nie tak intenzivne, tak to snad nebude vadit...

zuzabluza
25. feb 2010

Ahoj Annag, potrebovala by som poradit. Mam 5-mesacneho syna, ktory je plne kojeny (na poziadanie). Pi kojeni vacsinou striedam obe prsia. Zatial som nikdy nemala problem, az dnes. Od rana ma boli pravy prsnik, poobede sa pridruzila zimnica a z nej teplota 37.8. Sestricka mojho gynekologa mi povedala, ze to bude asi viroza, lebo ze pri zapale prsnika nebyva zimnica. Vseobecna lekarka mi ale poradila toto: po nakojeni odsavat, resp. vytlacat, na teplotu Paralen, tekutiny a rusku, ked som s malym. Tak som si teda vystriekala mlieko, kym maly poobede spal a teraz, ked sa napapal. Myslim, ze situacia sa podstatne zlepsila, teplota klesla na 37,4, prso ma uz skoro neboli. Napadla ma vsak taka vec. Syn sa pred casom zacal v noci castejsie budit, zaspi vacsinou na prse a ja zaspim tiez, takze neodsledujem, kolko vlastne papal. Moja otazka je, ci tymto nemohla vzniknut nejaka nadprodkcia a upchatie mliekovodu ? Daaaaaakujem za radu.

annag
25. feb 2010

zuziiicek17

ak je dieťa hladné, tak jesť bude, ak odmieta dokrm, tak asi bude "problém" niekde inde než v hlade 😅 . Nie každý nepokoj, plač je hlad ....

vyplň mi prosím dotazník

zuziiicek17

annag
25. feb 2010

zuzabluza

zimnica a pocit ako na chrípku je typický príznak zástavy mliečka - či už zápalu, alebo len poriadne upchatého mliekovodu. Lekárka Ti odporučila správne, osobne by som sa však vykašlala na rúšku, jednak nemáš virózu, jednak si s bábom bola v kontakte už počas inkubačnej doby potenciálnej virózy ...

- áno, mohla Ti vzniknúť nadprodukcia. Pri častom či dlhom dojčení, kedy si bábo chce po dobrom papaní už len cucať je vhodné sa zamýšľať, ktorý prsník ponúkame. Ak sa totiž bábo často dojčí a prechádza z prsníka na prsník skôr než prvý dopije "až do dna" , prsníky sa nedostatočne vyprázdňujú a môže vzniknúť aj nadprodukcia.

Preto ak napr. dojčíš zvyčajne každé 2-3 hodiny, a v noci každú hodinu, tak si daj pozor, aby si mu na takéto pocuckávanie ponúkala rovnaký prsník v danom čase. Napr. od polnoci do 3 rána pije každú pol hodinu, tak nech si tak pije i naďalej, ale stále z toho istého prsníka . A potom prsníky vymeň a bude piť zas až do rána druhý prsník.

monivo
26. feb 2010

annag, omlouvám se, že se ptám znovu. Od včerejška jsem začala pociťovať štípání až pálení (trochu i svědění) bradavky a dvorce. V noci mě to probudilo a od té doby to občas cítím. Asi nejvíc po odsávání, ale občas i mezi odsáváním. Přitom si 1x denně bradavky po koupání mažu Bepanthenem. Je to velice nepříjemné, že mi až vadí podprsenka (nosím prsní vložky). Zkoušela jsem si bradavku namazat a nechat větrat, ale pálí to i tak. Dá se s tím něco dělat? Předem moc děkuji za odpověď.

monivo
26. feb 2010

Zapomněla jsem ještě napsat, že je to jen u jednoho prsa, nemám na něm žádnou bílou tečku, akorát mám trochu pocit, jako bych na bradavce měla asi tak 1mm bradavičku či pupínek (ale to nevím, jestli se moc nesleduju). Děkuju

monivo
26. feb 2010

Omlouvám se, kdybych si raději nejdříve přečetla tvoje stránky.... řekla bych, že to bude mykoza - dle popisu to přesně sedí. Shodou okolností jdu zítra na kožní, kvůli pihám, tak to doktorce také ukážu. Možná, že si málo často měním prsní vložku. A i to nošení podprsenky 24hod denně asi není dobré. Ale jak to jinak dělat, když MM kape?

klaudika1402
26. feb 2010

Ahojte chcela by som sa spytat ci sa moze kojit aj ked mam herpes na ustach..Herpesy mam skoro stale, len aby to malicky nedostal tiez.. 😠 😠

rohacka
26. feb 2010

Ahoj, Annag,
prosim porad, lebo ja uz neviem, co mam poradit a ty mas viac skusenosti.....
Zavolala si ma kamoska, ktorej som radila pri zaciatku dojcenia, ze si nevie poradit. Ma 3-tyzdnove babatko, mliecka ma dost, mala pribrala za 2 tyzdne 400 g, skontrolovala som polohu a vsetko ine, vsetko je v poriadku, bradavky nema poranene, nebolia, dojci na poziadanie. Problem je, ze priemerne kazde 2 dni ma zatvrdnuty prsnik na niektorom mieste, vybehne jej teplota okolo 38 - 38.2, prsnik na tom mieste boli. Vyzeralo to na upchaty mliekovod, takze si dava medzi dojcenim kapustne listy, slivkovy lekvar, tvaroh, pred dojcenim nahrieva sprchou a soluxom. Niekedy to odide za 1 den, niekedy za 2, teplota ostane este napr. 1 den. Uz sa to zopakovalo 4 x. Moze mat nadprodukciu a takto sa to prejavovat? Ja som jej neodporucala odstriekavat po dojceni, lebo mam pocit, ze by to vyvolalo len dalsiu produkciu. Naucila som ju stlacanie prsnika. Vie, ze ma dojcit z toho isteho prsnika, ak predchadzajuce dojcenie bolo kratke alebo ubehlo malo casu. Bezne dojci len z jedneho prsnika, len ked je mala nespokojna, tak z oboch. Vravela mi, ze ma cysty v prsnikoch - uz rozmyslam, ci nemozu robit nejaku mechanicku prekazku alebo co. Prosim, napis mi, ako to vidis. Ja uz neviem.

A este uz ked Ti pisem, tak Ti napisem aj nieco pre zaujimavost.
Moj maly ma takmer 3 roky, este stale sa dojcime, on je taky moj velky "pokusny kralik". Ked som si na nom skusala stlacanie, potom mi vravi: "Ked mi stjacas, tak dobje ide". Tak som si overila, ze to funguje 😀

tilly
26. feb 2010

k tej lymfodrenazi, len keby to este niekoho niekedy zaujimalo, majitelka salonu je dlhodoba dojka 😀 dojci 21 mesiacov a nemieni prestat a kedze je to jej salon, tak podstupila aj lymfodrenaz a vyskusala aj vsetky stroje, co tam ma a malemu to neublizilo, ona ma cely cas dost mliecka, takze by to nemalo skodit 😉

annag
26. feb 2010

tilly - tak fajn, daj si ju tiež. Skúsim to ešte presondovať, len nestíham. No principiálne fakt nechápem, prečo by to malo škodiť, i keď si to tam prevádzkovatelia a výrobcovia udávajú ...

annag
26. feb 2010

klaudika1402 - áno, môžeš smelo dojčiť, dôležté jej dodržiavať hygienu, aby si herpes nepreniesla na bábo pri manipulácii, bozkávaní ...

annag
26. feb 2010

monivo - áno, je to tým, že pri odsávaní môžeš bradavku viac namáhať. AK je navyše vo vlhku, tak je to raj pre kvasinky. Skús aspoň niekoľko hodín hodiť doma odhalená, napr. večer pri TV 😅 . A prsné vložky meň veľmi často. Princíp je ozaj sucho a vzduch.

Bradavku natieraj Cenestenom ,pokiaľ Ti lekárka nedala čosi iné. Ale aj tak napíš pre istotu čo Ti dala

annag
26. feb 2010

rohacka 😀 , tak ten záver je krásny 😀 , prosím, môžem to zakomponovať do článku na webe? to nemá chybu 😅

- ku kamoške - drvivá väčšina mamičiek má po pôrode nadprodukciu, je možné, že sa preto prsníky nevyprázdňujú dobre. Poradila si je veľmi dobre. ozaj je najdôležitejšie správne prisatie a stláčanie, žiadne odsávanie po dojčení, ktoré by tvorilo mliečka ešte viac.

každopádne cysty môžu byť dôvodom opakujúcich sa upchatí, najmä ak je to v rovnakých častiach prsníka. Preto je dobré sledovať, či sa upachtia objavujú vždy inde alebo stále v tých istým miestach. Podľa toho by bolo fajn i zaradiť tie polohy, pri ktorých bude brada smerovať k postihnutým miestam. A zároveň prsník okolo postihnutých miest dobre stláčať.

lyongirl
26. feb 2010

Ahoj Annag, asi 2, alebo 3x si mi radila, nemala som žiadne veľké problémy, skôr som len potrebovala tvoju podporu, lebo malý strašne často papal a ukľudňoval sa prsníkom a neviem čo ešte...
Takže som ti chcela vyjadriť VEĽKÚ VĎAKU, vďaka tebe stále kojím, prsník je neodmysliteľnou súčasťou môjho synátora, je na ňom závislý a určite sa ho ešte dlhú dobu nevzdá...
Prvého syna som kojila do necelých 11tich mesiacov, ale vďaka skúsenostiam, študovaniu a radám od teba som šťastná, že môžem druhého syna kojiť ešte v tomto veku a dúfam, že nám to ešte aspoň rok vydrží, aj keď odúčanie bude asi zložitejšie, ale na to radšej teraz myslieť nebudem 😀

ĎAKUJEM!!!!

rohacka
26. feb 2010

Samozrejme mozes 😀

Kamoska dojci pri kazdom dojceni aj v klasickej polohe aj vo futbalovej, v case ked ma niekde zdurenie, aj v hocijakych krkolomnych polohach.... Dufam, ze sa to nejako dobre vyvrbi.... Vrela vdaka za radu!!!

kloranebb
26. feb 2010

Môj synček bude mať už 8 mesiacov. Papá na obed zeleninovo-masovy prikrm a na olovrant ovocie. Dojčím ho zhruba v tieto hodiny: 6:00, 9:00, obedňajšiu dávku nahradím čistou vodou ale vypije len pár hltov, 15:00, 17:30 pred spaním, 24:00. Mám ale pocit, že málo ciká od kedy má zavedené príkrmy, zároveň už aj dlhšie spinká v noci. Malý je dosť “pucko”, váži už skoro 10 kg (všetko z materskeho mliecka . Neviem čo mám robiť, ako mu zvýšiť príjem tekutín. Radíš dojčiť aj len tak pár hltov aby si dieťa cuclo – na požiadanie, lenže mne ten vytvorený režim tak funguje, že medzi jednotlivými dojčeniami neviem rozoznať žiadny signál od bábatka, ktorým by mi dával najavo, že je smädný. Čo mám teda robiť, keď tie plne pocikané plienky už dávno nemáva a ciká jednoznačne menej? Ako rozpoznať signály – som smädný?

gabii83
26. feb 2010

ahojte maminky, zdravim Ta Annag, mam otazocku, chcela by som malu odstavit od MM, lebo sa mi v noci budi casto od 1-2 je na prsniku ani to nechce pustit, to bolo, kym som spala s nou v manzelskej posteli, teraz ze spime v tej istej izbe ale kazda v inej posteli uz iba rano okolo 6-7. bola som nevyspata aj ona, a par krat spala s manzelom, alebo s mojou mamou a spala do ôsmej rano, a iba raz sa zobudila a potom ked ma nevydela zaspala bez placu, a ked som tam tak place kym jej nedam mlieko, nechcela v noci ani vodu, ani caj ani UM, vsetko som skusila, skoncila na prsniku....
takze teraz ze ju uspava manzel sa nam celkom dari, aj spinka pekne, ak chce cez den mlieko tak odputam pozornost s hocicim, ale otazka znie:
co mam robit aby sa mi netvorilo mlieko? tie homeopatika zaberu az o dva tyzdne, ci kedy: nechcela by som zapalene prsia, ani antibiotika, citala som ze ak jej dam vzdy menej a menej mliecka tak sa mi aj menej bude tvorit a pomaly sa prestane, no dnes som jej nedala vobec a ak sa nam bude darit tak ani rano a mam si to vytlacit z prsnika? odsat? ale iba trosku? aby sa mi netvorilo? ci ako je to?

dakujem za odpoved....
najradsej by som ju aj kojila ale iba raz za den ale to jej nestaci... a potom si pyta prsnik non stop aj cez den, ma taha za tricko.....
prosim porad mi, aj doteraz si mi super poradila, za co som ti VDACNA, dakujem si supeer zienka 🙂!!!!!!