Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

dulkagabulka
16. apr 2010

ajkaaq..ak ma pamat neklame, tak moje prve kojene dieta malo iba o 1 kg viac v roku,ako tvoje v 4 mesiacoch 🙂 ..a je z nej krasna mlada zdrava žena 🙂

olifcek
16. apr 2010

ja nechapem ako to robite, ze kojite a babatka tak krasne rapidne priberaju na vahe...moja malicka takym tempom nejde x;o( co mam jest viac sladkosti? 😅

ajkaag
16. apr 2010

dulkagabulka, my sa vazime tak raz do tyzdna preventivne, naozaj nerobim ziadne ofuky, ale skoro mesiac nepribrat nic, proste sa mi to uz nezda. ale budem sa snazit 😉

olifcek
16. apr 2010

dulka tak Tvoj prvy prispevok na tejto stranke ma potesil 😵

dulkagabulka
16. apr 2010

o co sa budete snazit?

ajkaag
16. apr 2010

uzivat si dojcenie a nestresovat 😉

dulkagabulka
16. apr 2010

🙂 🙂 🙂

tulipanike
16. apr 2010

ahojte 🙂

annag, ako som slubila, tak pisem, ako to dopadlo s kojenim
skusala som jej dat prsniky obidva, na striedacku, aj tak si malinko vytiahla, takze stale som jej musela dat UM, lebo by mi plakala od hladu ☹

katja78
16. apr 2010

Dopozerala som pani docentku 😒 hmmm, poznám ju osobne, tiež mi pripadala nejaká vytrémovaná a tiež mi rozum postál nad tou "novinkou", že optimálne dojčiť do roka 😖 čo prevratné sa po roku udeje s mliečnymi žľazami, že začnú vychytávať chlórované bifenyly??? nerozumiem 🙄

prsky
16. apr 2010

olifcek...aale co si, kazde babo je ine, tak sa mozno tvoja viac hybe ako ostatne a mozno na to ani nema geneticke predispozicie 😉

ajka..no ale ked, ako pises, viac grckal, isiel zubok a viac sa hybe a viditelne mu nic nechyba, tak sa s velkou pravdepodobnostou netreba strachovat 😉 aj tak uz prichadza do veku, kedy uz hmotnostne prirastky nie su tak vysoke. a ty mas doma valibuka podla mna aj podla tabuliek (moja dcerka mala hmotnost tvojho synceka v 9 mesiacoch 🙂 )

annag
16. apr 2010

prsky, počas dojčenia sa vyskytujú poruchy, nepravidelnosti krvácania , ale pravidelné prehliadky nám veru treba i počas dojčenia 😅

annag
16. apr 2010

ajkaag , taký valibuk má právo sem tam i stagnovať 😅 . Ten pokles, resp. žaiden prírastok je i preto,lebo je v tom zahrnutá prirodzená odchýlka: fakt stačí chybné váženie spred 3 týždňov, alebo plné bruško - prázdne bruško a odchýlka je na svete.

prečo najčastejšie také staršie bábo nepriberá :

- nedopíja prsníky až do dna - ak grcká, je možné, že sa mliečka tvorí o čosi viac než dovtedy , zaplní si bruško menej tukovým mliečkom a viac sa už do neho nezmestí

- nedopíja prsníky,lebo nemá čas 😅 - je zvedavý , zaujíma ho čokoľvek než prsíčko, pije krátko a podchvíľou. Ak mamička ponúka zakaždým iný prsník, bábo pije menej tukového mliečka. Preto je fajn, ak bábo takto "neporiadne" pije, ak zakaždým prsíčko len načne, ale už nepokračuje, lebo ho čosi odpútalo, ponúkať opakovane do zvyčajného intervalu aký má - napr. do cca 2 hodín, ten istý prsník - vypije ho ako zvyčajne, ale na etapy

- a naopak, bábo by možno potrebovalo ozaj piť viac z x príčin, ale mamička trvá na zvyčajných intervaloch, trvá na dojčení z jedného prsníka a druhý neponúkne, hoci by ho bábo chcelo. Také bábo si pýta prsíčko veľmi často, pocuckáva, krúti sa, pije veľmi krátko a nepokojne, naťahuje bradavky - to ale asi nie je Váš prípad

jelencek
16. apr 2010

ajka, vazit babo kazdy tyzden je zbytocne, rozdiely sposobene tym ze sa prave vycikalo/vykakalo/napapalo mozu byt ovela vacsie nez tyzdenny prirastok v tomto veku... inak moja mala ma rok a len o 400 g viac ako tvoj maly. A je uplne v pohode, nic jej nechyba 🙂

mima595
16. apr 2010

annag - chcem ta poprosit o bližsie info ohladne stitnej zlazy a kojenia....
už dlhodobo - 15 rokov sa liecim na autoimun. ochorenie ŠŽ - mam zniženu cinnost - teraz beriem davkovanie 75 Euthyrox. Pocas tehu som mala zvysene davky - no a teraz - pri dvojickach som kojila iba kratko, boli potom na UM, na kontrolu som isla už po 6 tyzdnoch od porodu - nalez v norme.
Pri tomto dietati som sa rozhodla kojit stoj co stoj a vdaka tvojej rade na zaciatku sme sa aj rozkojili a kojim doteraz - sice davam aj 1 x denne Um, ale ja osobne to u mna pokladam za velky uspech. Ale stale mam pocit, že ma maly malo mliecka - pije na poziadanie - niekedy kazdu pol hodinu, potiahne si iba parkrat, niekedy po 2-3 hodinach - ked sa vratime zvonku.
Co je vsak problem - od zaciatku kojenia som pribrala 10 kg - to je za 5 mesiacov - je pravda, že ovela viac jem - teda mam chut na vsetko a zvlast na sladke...
ale -a to je moja otazka - kedže znižena cinnost stitnej zlazy ma vplyv aj na zniženy metabolizmus - nemože byt aj toto dovodom mojho priberania?? teda že vela zjem, ale to sa nestihne vdaka metabolizmu premenit na materske mliecko??
Na 1. kontrlu na endokrinologiu idem teraz v maji - tak uvidim, ake budem mat vysledky
dik za odpoved

ajkaag
16. apr 2010

katka, velmi pekne dakujem za odpoved, ta zvedavost je presne o nas, plus vsetky ostatne atributy ktore som spominala, len som si chcela byt trosku istejsia, lebo pri malinkeho hmotnosti by som velmi rada vydrzala prikojeni bez prikrmov do ukonceneho 6 mesiaca ale sa bojim, ze pani doktorka, ak nic nepriberieme do nasledujucej navstevy bude trvat na prikrmoch, tak uvidime. Skusala by som aj kojit opakovane z jedneho prsnika, ale ked on expert tak ako zo zaciatku chcel papat aj kazdu hodku a pol, tak sa teraz napapa a 3-4 hodky mam smolu, proste ma kopu inych zaujmov a "povinnosti" ako papanie, skusala som uz posledne dni aj tak, ze kym z jedneho papa, druhe si trosku odstriekat, aby sa skor dostal k tukovemu mliecku, ale ked on zvycajne ani z druheho uz ani nechce, vypije to jedno a dost... ale slubujem, ze nas nebudem stresovat, budeme papat ako si bude pytat a uvidime 😉

annag
16. apr 2010

katja78 , to by chceli asi vedieť viacerí 🙄

osobne obdivujem všetkých tých lekárov i lekárky, ktorí dojčenie reálne v praxi obhajujú. Najmä tie, čo sú zároveň laktačné poradkyne, vyzerajú ako čudáčky, posadnuté takou hlúposťou ako je dojčenie. Kolegom sú často na smiech, sú otravné svojím zapálením pre dobrú vec. Ak tá pani mala trému, tak to bola tréma z nepripravenosti na danú problematiku. Na Slovensku nám chýba opora takej kapacity ako je Dr.Newman. By som veeeeľmi rada videla , ako by svoj príspevok z STV obhajovala pred ním. Ktovie, či by to šlo, zrejme anglicky dobre nevie, keďže ani stanovisko ESPGHAN zjavne nečítala. 😅. A myslím, že na jej slová reagovať bude, lebo v júni sem príde, určite si ako poradkyne nenecháme ujsť reakcie na perly, ktoré vyriekla. Bude mať prednášku na Kramároch, tam, kde je pracovisko i spomínanej pani doktorky . 😅

prsky
16. apr 2010

kati, ja viem, ze treba chodit, sak preto sa aj stale chystam, len ta mrska mi to stale prekazi 🙂

a pani docentku treba potom na prednasku dr. newmana pozvat 😉

annag
16. apr 2010

mima595 - to je otázka pre lekára, je dosť možné, že treba upraviť opäť dávkovanie . Priberanie pri zníženej funkcii ŠZ je jeden z príznakov ochorenia. Bolo by fajn to skotrolovať i v záujme dostatočnej tvorby MM, je veľká škoda, že Ti dali kontrolu až teraz v máji - no ako to už u nás býva, dojčenie nikoho vlastne nezaujíma 😔 . Veľmi sa teším, že sa stále dojčíte, UM môžeš zameniť za pevný príkrm, bolo by to fajn. Lebo sa tým vyhneš fľaši, ktorá, ako dobre vieme, je veľká zákerná potvora pri dojčení 😅

leelo
16. apr 2010

caute,
podpora dojcenia, skutocna podpora by mala byt pre komplet lekarsku obec bibliou.
nieco ako zaznavanie fajcenia. nestane sa, ze by sa z casu na cas nejaky lekar "utrhol" a vystupil v telke s prispevkom o vhodnosti nikotinu a nabadal k jeho uzivaniu.

a malo by sa to uzakonit cim skor, lebo zo zapadu uz fuka vietor, ktory doveje nebezpecnu skazu a tou je lobbing vyrobcov umelych mliek medzi lekarmi. no a proti tomuto sa uz bojuje daleko tazsie...

annag
16. apr 2010

leelo , malému gratulujem k polrôčiku 🙂
ten lobbing tu už je. Majú za to provízie, u nás sú UM i na predpis, prakticky pre každé bábo. Stačí uviesť alergickú predispozíciu, neznášanlivosť obyčajného UM a veselo sa predpisuje -samozrejme, tá "správna" značka. Na rozdiel od laktačného poradenstva , ktoré sa prepláca snáď všade okrem Slovenska. Ale ani Nemecko nie je na tom najlepšie, však? 😅
Existuje medzinárodný kódex marketingu náhrad materského mlieka, ktorý sa bohužiaľ vôbec v praxi nedodržiava.

annag
16. apr 2010

prsky, myslím, že pozvánku určite dostane 😅

leelo
16. apr 2010

katka, dakujem 🙂 oslavime to mrkvickou 😀 ja ani nemozem spat, nejako na mna dolahlo, co vsetko za ten polrok prezil...
dakujem, ze si pri mne vzdy stala. aj vtedy, ked mi uz vsetci okolo naznacovali, aby som to vzdala. velka vdaka!

ten kodex by ma teda zaujimal, chystam sa o par dni na poradne na pokec, hehe.
no ja som z nemecka zatial zdesena, ale verim, ze som mala len smolu na lekarov a cim dalej tym viac budem ziskavat kontakty aj na inej strane barikady. napriklad nerozumiem, preco je laktacna liga total v ustrani, doslova vysunuta do cirkevnych zdruzeni, akoze ako pomoc chudobnym. znamena to, ze dojcenie by si mali strazit hlavne ti, co nemaju peniaze na UM? toto musim zistit. budem vas informovat 😉

p.s.: je pravda, ze tu mi poistovna preplati laktacnu poradkynu. normalne mi gynos vypise recept a mam. ten pocet hradenych stretnuti zavisi od konkretnej poistovne, ale tie poradkyne maju uzus, ze ak uz raz nadviazeme spolupracu, bude mi vzdy k dispozicii zadarmo na telefone...

viki10
17. apr 2010

Ahoj annag, prosila som o radu 15. apríla, odpísala si, že mám vyplniť dotazník. Dotazník som vyplnila a odoslala, len neviem či ti to aj prišlo. Veľmi neviem chodiť na týchto stránkach, tak mám obavu či ti to prešlo alebo nie. Písala som o mojom synčekovi, ktorý asi už štyri dni odmieta môj prsník a veľmi sa pri tom pajedí. Musím ho doslova nasilu ku sebe pritúliť, aby sa prisal. Je to hlavne poobede a večer, keď ide spinkať. V noci sa pekne prisaje a napapá. Prosím poraď mi. Viki

annag
17. apr 2010

viki10 - Ty tak nádherne dojčíš 🙂 , malý krásne prospieva, nepoužívaš cumle, fľaše , dojčíš na požiadanie ....super. Ak sa bábo rozčuľuje už pred priložením, nie je to problém so spôsobom dojčenia - napr. s tokom mliečka ...- podľa opisu je to len preto, že už je v danej chvíli možno len príliš prestimulovaný, hladný . Nič vážne sa nedeje, dojčenie bude pokračovať.

Je možné, že sa mu mení trošku doterajší rytmus spánku a bdenia. Ak je aktívny, môže byť v inom čase unavený než doteraz . Môže to byť tým, že sa síce cíti unavený, no zároveň ho stále láka čosi iné, chce premôcť potrebu spánku a to ho hnevá. Dieťatko sa takto rozčuľuje aj vtedy, keď je veľmi vyhladnuté, napr. i po dlhšom spánku, plači, keď ho čosi rozčúli, ak sa čohosi zľakne.... V takejto chvíli pomáha ozaj pritúliť, klokankovať, iná poloha, iná miestnosť ... , no keďže ste zvyknutí dojčiť sa po ležiačky, tak sa príliš s polohami experimentovať nedá 😅 ,nevadí.

Postupuješ veľmi dobre, si vnímavá mamička. To nie je odmietanie prsníka v pravom slova zmysle, keď si ho silno pritúliš, tak sa upokojí a pripraví sa tak na dojčenie. Upokojí ho tesný kontakt čo najväčšej časti jeho tela s Tvojím telom, teplo, tep srdca mamičky , jej dych , vôňa .... to všetko deti upokojuje, preto má i klokankovanie nesmierny význam už od narodenia.

Je lepšie, ak si bábo prikladáme na prsník a nie naopak. AK si bábo musí samé bradavku chytať, hnevá sa v takej chvíli o to viac. Tým, že si ho k sebe pritúlime predlaktím, pripravíme ho na dojčenie, upokojíme. Zároveň mu držíme hlávku zozadu a cielene ho k prsníku priložíme, väčšinou sa ani nestíha rozčúliť. U vás je to asi naopak, malý leží a hlávku si otočí k Tebe. Môžeš to skúšať, ale opatrne, aby si ho ešte viac nerozčuľovala, má 3 mesiace, ste zohraný tým, má zafixované určité návyky, ktoré sa už možno ani nedajú zmeniť , nevadí. Ide len o to, aby si sa upokojila, malý neodmieta Teba a Tvoje prsníky, naopak, on Ťa v tej chvíli potrebuje, chce, len sa mu to nedá. Je to ako staršie bábo, ktoré má zúrivý záchvat, tiež túži po objatí, hoci ho sprvoti odmieta. Stáva sa to každému bábetku,. Si empatická mamička, intuitívne si našla správne riešenie ako svojmu bábetku pomôcť, výborne 🙂

annag
17. apr 2010

leelo, no ja som tiež pár nocí nad Vami premýšľala , na Vás nezabudnem nikdy 😅

tu je ten kódex
http://www.who.int/nutrition/publications/code_...

katja78
17. apr 2010

Asi je to tak, že keď už raz boli UM vynájdené, a stále sa "vylepšujú", tak je ťažké tento biznis zatvoriť. Nepochybujem o tom, že keby sa skutočne dodržiavali indikácie na zavedenie UM a lekári (nielen pediatri) by boli pro-breast-feeding, detí na UM by bolo možno o polovicu menej. Proste UM by kupovali maminy, ktoré na to majú a ktorým dojčenie nevonia, keby sa laktačná poradkyňa rozkrájala.

viki10
17. apr 2010

annag, ďakujem za povzbudivé slová a za pochvalu, každej mamičke padnú dobre 🙂 Starí rodičia sú vačšinou iného názoru, keď sa hnevá daj mu cumlík, keď nechce mlieko daj mu fľašku s čajom a podobne...Som rada, že si ma utvrdila v tom, že sa o svojho synčeka starám správne, hlavne čo sa kŕmenia týka...ďakujem moc za odpoveď , dúfam, že toto obdobie s Braninkom čoskoro preklenieme. Viki

prsky
17. apr 2010

sranda, moja mama je tiez generacia, ktorej detom (teda nam) sa UM davalo uz pomaly len ked babo vystrcilo hlavu von a napriek tomu sa jej paci, ze sa este stale dojcime - ona si spomina, ze ked bola dieta, tak sa vonku v pohode dojcili aj behajuce deti a nikto s tym problem nemal a stacili na to dve generacie a uz to ludom pride divne (hlavne u batoliat) - skoda

ale hadam sa to casom upravi, len je neprijemne, ked sa Lala vonku dojci, mam vacsinou pocit, ze by som sa mala niekde schovat do kutika - tak sa aj maminy na nas ukradomky pozru a inak sa tvaria, ze nas nevidia - je to ako nejake tabu (aj na ludi s postihnutim tak niektori ludia pozerame-nepozerame)

dulkagabulka
17. apr 2010

prsky, ocenujem ta...ano, je to akoby tabu este,hlavne v niektorych regionoch..no robiš osvetu a za to ti patri naozaj obidv a ocenenie 😀

mneme
17. apr 2010

neviem, ci mam jednoducho stastie, alebo cim to je, ale ja som jednoducho s reakciami okolia na dojcenie v zivote nemala problemy.

prsky, tu mas par dobrych reakcii na breastfeeding harassment, keby sa nahodou pohlady premenili aj na komentare

http://ifbreastfeedingoffendsyou.blogspot.com/