Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
21. apr 2010

bibi1711

môže ju čosi budiť, niečo jej môže vadiť. Napr. našej vadil vankúš, potom zase vak na spanie, inokedy otecko 😅 .

tu píšem o noci vaic:
http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko...

annag
21. apr 2010

rimel - k pestúnke

malá to zvládne viac lepšie než dúfaš 🙂 , deti si na také krátke odlúčenie zvyakjú pomerne rýchlo a ľahko, možno spať bude, možno nie, no do septembra je ešte veeeľmi ďaleko, je predčasné také čosi riešiť, jej zvyky sa ešte výrazne zmenia dovtedy.

annag
21. apr 2010

strapco13

- áno, začne sa tvoriť kolostrum, už počas tehotenstva. Tak okolo 3 mesiaca dochádza i k zvyčajne výraznému úbytku mliečka, nedá sa hovoriť o nejakej nadprodukcii tesne po narodení, rozdiel prakticky nevidno.

http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/12/tandem...

bibi1711
21. apr 2010

skusali sme vsetko, aj manzela prestahovat, aj ine miesto, uvolnili sme jej celu velku postel, aby sa mohla premiestnovat a nenaburavala do nicoho...len ja a ona...nic nepomaha...v byte mame ticho, fakt neviem cim to je...

katja78
21. apr 2010

Ahoj Katka,

čítam, čo si odpísala Rimmel. Chcela by som sa Ťa spýtať - v noci dojčíš len z jedného prsníka? Lebo my máme podobné noci ako vy, ale tým, že prsníky väčšinou striedam, tak sa vždy "prehupsnem" ponad Hanku a to je také jemné zobudenie. Hoci do minúty väčšinou spím, predsa som z toho unavená.

annag
21. apr 2010

selyma, pribrala nádherne, tak je to v tom spánku, super, to už dáko zvládneš 😀 😀 😀

monicka101210

nebude bruško bolieť, pokiaľ bábo nebdeš prehadzovať predčasne z jedného prsníka na druhý. AK bábo papá často, trebárs i každú pol hodinu, je fajn najskôr ponúknuť prsník, na ktorom sa naposledy dojčilo aby ho dobre vyprázdnilo a až tak ponúknuť i druhý prsník.

rimmel
21. apr 2010

annag dakujem 🙂

ano mas pravdu, je to tak lepsie, snim spat ..aj som to tak donedavna robila, ale citim ze sa obaja lepsie vyspime oddelene, nakolko ja ho niekedy dokazem zobudit a on mna tiez.

a 8-10krat nechodiim(az na vynimky) to som myslela ze tolko kojim denne vratane noci, normalne kojim v noci 5-6krat, mozno aj viac. ale ano, ked som spala s nim a on sa s placom zobudil ze chce cece, v polospanku som mu ho dala a hned aj zaspala s nim na prsniku 🙂 ...teraz musim pockat kym zaspi a ist spat do mojej izby..ale podla mna je to tak lepsie koli tomu uz spominanemu ruseniu a aj mojmu pohodliu 😅 bojim sa moc mrvit a otacat to ho vzdy zobudi 😔

takze budem pokracovat a dufat ze bude schopny pri pestunke nejak zaspat 😔

naozaj dakujem, uvedomila som si este viac ako je dolezite odstavenie nechat na babatku a ako plac a umele odstavenie moze sposobit nechut k spanku a ine.... 😵

rimmel
21. apr 2010

katja ak mozem pridam svoju skusenost 🙂

ja som sa tiez vzdy snazial striedat. no odkedy ma raz kusol(inak nekuse) ze som mu ho proste dat nemohla tak som dojcila iba z jedneho celu noc a aj rano..a prsniku sa nic nestalo, nemala som ho plny ci v nom menej mlieka alebo nieco, tak to az tak neriesim 🙂 ale spravidla ano, striedam, hlavne aj koli polohe maleho, zvykol spavat na boku tak aby sa mu prestriedali, teraz spi dost na brusku takze zase o "problem" menej 🙂

prsky
21. apr 2010

rimmel..ja chodim tiez do skoly, ale externe, ty asi budes na denne, vsak? myslim, ze vo veku tvojho syna to uz nebude problem - moja mlieckofilka v pohode zaspi pri tatinovi cez den - jedina podmienka je, ze nie som doma - akonahle vie, ze som k dispozicii, tak si mliecko (a vlastne aj dudkanie) vyzaduje. myslim, ze to, ze budes chodit do skoly automaticky neznamena, ze sa odstavi - mozno prejdete len na rezim nocneho dojcenia 🙂
inak sranda s tymi nasimi detmi - ja dcerku nosim v nosici (jednak som z kocika viac namakana ako z nosenia, jednak sa mne nenecha dlho vozit, stale sa pyta hopa - samozrejme, ked nebeha) a s muzom sa vydrzi vyvazat aj 2 hodiny (a neviem, ci to tak robia vsetky nosene deti, ale nasa zasadne v kocari lezi jak kvargla - ine deti v jej veku sa opierky pomaly ani nedotykaju, iba ked spia)

annag a, podla tvojej skusenosti, kedy tak bajocko zvyknu byt deticky pripravene na spanie v postielke? trochu uvazujem nad tym, ako zmanazovat pripadneho dalsieho potomka v spolocnej posteli (mame sice postielku prirazenu k posteli, ale Lala v nej nestravila zatial ani sekundu - nejak sa mi ani nedari uspat ju v nej)

katja78
21. apr 2010

Prsky - tak toto aj mňa zaujíma, ako dostať dieťa späť do svojej postele. Ja to plánujem tak, že niekedy v lete by som skúsila dať obe dievčatá do jednej izby, že čo to spraví 😕

annag
21. apr 2010

bibi1711 , my sme mali taký problém so synčekom, mal obdobie,kedy sa často budil, prsník si vazal ale potom ho pustil, zaspať nevedel.

u nás bolo jediné riešenie nosenie vo vaku - striedali sme sa s mužom ... a prešlo ho to, až keď sme sa presťahovali do väčšieho bytu ....niektoré deti sú také náročné 😝 😔

prsky
21. apr 2010

katja..a dojcila si obe baby? alebo ako ste to celkovo vyriesili so zaspavanim (kedze zrejme spite vsetci spolu)? toto ma celkom "strasi", lebo planujeme pomaly sulat dalsie 🙂

rimmel
21. apr 2010

prsky ano denne. no neostava mi len dufat 😀 este som nemala prilezitost zistit akosa chova bezo mna, resp ci by zaspal, lebo ho este nikto nestrazil 😅

rimmel
21. apr 2010

ze sulat 😀

annag
21. apr 2010

katja78 . robím takú tu krkolomnú polohu, kedy sa nepretáčam, napr. ležím na ľavom boku, dám ľavý prsník a potom sa len viac nakloním a priložím aj na pravý prsník.

no to robím len ak si spomeniem, ak sa trošku preberiem, inak si cucia ten istý aj viackrát za sebou

rimmel
21. apr 2010

annag hej taku polohu aj ja poznam... 🙂 moj vie cuckat vseliako..aj ked stoji, ci je na brusku ci hocijako hocikedy 😀

annag
21. apr 2010

prsky, tak po roku a pol by to mohlo ísť, ale asi je to prísne individuálne, každopádne už rovno do veľkej ozajstnej postele

druhé, tretie dieťa sa už skôr ťahá za starším

annag
21. apr 2010

rimmel, super poloha 😀 , veru, staršie deti nemajú problém aj dolu hlavou, hlavne že sa môžu prisať 😀

rimmel
21. apr 2010

veru 😀 😀
idem hajat dobru noc vsetkym 🙂

katja78
21. apr 2010

Kati - "krkolomnú polohu" som ešte neskúšala,ale hanka, keď večer zaspáva, a je ešte dosť čulá, tak v pohode sa vyškriabe na mňa a papá aj z toho horného prsa ako psík 😀

Prsky - no, marušku som dojčila rok. presne na deň. Vtedy som o dojčení toho veľa nevedela (čiže som robila chyby, na čo som však prišla až pri mladšej), net sme ešte nemali. Maruška od cca 10-teho mesiaca prestala chciecť MM cez deň. Často som jej ho ponúkala, väčšinou vľahu, ale ona začala cucať, reflexom sa spustilo mliečko a ona ho nechala striekať ako fontánu a ušla 😅 Nechápala som to vtedy, hlavne preto, lebo si to vynahrádzala v noci, kedy ma budila každú 1,5-2 hodiny. Spanie s ňou bola hrôza, chrbát som si necítila, lebo podobne ako u Rimmel, aj ju zobudilo každé šuchnutie. Volala som jednej laktačnej poradkyni, že čo mám robiť a ona mi povedala, že najdôležitejší je prvý pol rok a kľudne môžem začať dávať UM. Tak som začala s 1 dávkou - Maruška chcela. O mesiac som jej dala 2x UM a v pohode. Tak som si na jej 1. narodeniny povedala, že viac nevládzem, v noci aj cez deň dostávala od vtedy len UM a začala spávať vo vlastnej postieľke, kam sa sama pýtala.
Teraz spí vo vlastnej izbe, aj sa jej tam zo zaiatku páčilo, ale začala mávať zlé sny a cez víkend si zvykla spávať s babinkou, tak je to s tým spaním stále nie moc ružové 😔

prsky
21. apr 2010

dik za odpoved...aj som si tak myslela, ale pri Lale nedufam, ze to pojde tak frisko, ale, mozno ma prekvapi 😉

prsky
21. apr 2010

katja...aha 🙂 ...ale sak nejak sa to u vsetkych utrasie.. ja si hovorim, ze si to musim uzit, lebo do puberty s nami iste nebude chciet spat 😉

katja78
21. apr 2010

Prsky - teraz si to hovorím už aj ja. Pre mňa bolo spanie s niekým v jednej posteli nepríjemné, lebo som potrebovala svoj priestor a kľud. Už ako decko som nikdy neliezla rodičom do postele 🙄 Ale čo človek nespraví pre vlastné deti 😵

prsky
21. apr 2010

heh, to my s braxom zas naopak - furt sme boli u nasich nasackovani 🙂

ivv
22. apr 2010

dobre ranko
dakujem Vam vsetkym velmi pekne za odpovede!

dufam, ze som to nezakrikla, lebo sa nas kvietok dnes po dvoch tyzdnoch zobudil na papanie o tretej a od siestej rano sme hore 😅 . betarka jedna..

annag dakujem aj Tebe. my cumlik nepouzivame. mame vsetky mozne druhy tvary, ako mi doporucili kamosky, ze ved dieta cumel musi mat, aby sa ukludnilo, ale jej ani jeden nic nehovori. nevie co s nim, prehadzuje z jednej strany na druhu, chvilu ju to bavi a potom ju zacne natahovat a zacne plakat, tak som cumle z vybavy vylucila 🙂 .

a spinkame spolu v jednej posteli, takze take dlhe spanie nebude tym, ze by bola daleko odo mna.

ja som sa hlavne bala, ze pri tak dlhom nedojceni (aj desat hodin! 😲 ) sa mi zastavi produkcia mlieka. ono my od zaciatku papame v kratsich intervaloch. aj cez den mam makke prsia, mlieko sa spusti raz-dva krat pocas dojcenia ale evidentne to malej staci, lebo po papani je spokojna na dalsiu hodinu a pol az dve hodky. pekne pribera - min. tyzden mala 3500g a 62 cm, tak asi je toho mlieka cez den dost. ale! odsavackou by som neodstriekala ani kvapku, jedine rucne a to zachytit to nadobky by znamenalo ju len "trochu zaspinit" 🙂. takze aj neskor odsavanie do prikrmov bude .. ehm .. vesele.. ale asi je lepsie to neriesit teraz, ze? 🙂
ja som hlavne rada, ze dojcime. dufam, ze to vydrzi aspon do pol roka, ak to bude dlhsie tak to bude uplne super. ja si davam radsej kratkodobe ciele 😉 nech som potom prijemne prekvapena 🙂

mala zaspava na prse. toto je sposob ako uspavame, lebo sama zaspinkat nevie, ledaze by bola straasne unavena, ale kedze tam je riziko ze nebude vediet zaspat pre unavu, co sa nam uz stalo, tak to neriskujem.
tym ze je to nase prve dietko, vytuzene, vymodlene, dlho ocakavane, a kedze neviem ci pride dalsie 🙂 , tak si ju mojkam co najviac. aj cez den mi spinka na rukach, resp. v kociku. heh.. som zvedava ako to bude ked bude mat desat kilo a uz ju nebudem vladat nosit po izbe pri uspavani.. 😀 😀 .

este raz velmi pekne dakujem za vsetky odpovede a rady! 🙂

jana17
22. apr 2010

Ahoj annag,
ako si mi poradila, tak malinku som v noci nedala odgrgnut a hla zaspala ani neviem ako 😀 a dokonca mi ani nevygrcla, az trosku nad ranom. A tak som sa bala ju nedat odgrgnut. Juj tusim budeme uz len takto, super nocka. Zaspala mi o 21.30 a s prestavkami na kojenie, ktore boli tuto noc tri cca patminutove, tahala az do 08.30 😀 Len nech jej to vydrzi, co najdlhsie. Neda sa to porovnat s tym co bolo predtym... kojili sme 15min. a hodinu uspavali... uf
Co sa tyka tej bolestivej bradavky na pravom prsniku, tak ten Canesten vyskusam. Snad zaberie, lebo uz ma nebavi ta gumova somarina (klobucik), co si musim stale prikladat...
Ak teda mozes, pozri sa pls na moj dotaznik, myslim, ze som ho vyplnala 20.03. Budem moc moc rada, ked budem moct normalne kojit z oboch prsnikov.
Velmi krasne Ti dakujem a prajem prijemny dnik.

prsky
22. apr 2010

ivv...das si ju do manducy alebo satky a budes nosit dalej 😉 😀

andrea12737
22. apr 2010

ahojte,
neviete mi poradit, ako zistim ci nie je mala hladna? po nociach sa mi posledne noci budi.(prilozim ju k prsniku a ona sa rozplace a tym sa rozbatori a je hore).Ja uz nevladzem. Trva to skoro tyzden. Ked jej dam prsko tak place, aj cez den(aj ked to je lepsie)ale hlavne v noci a chce sa hrat..Manzel mi vnukol myslienku,ze ci nie je hladna, no ja som uz z toho hotova. Zacala som davat prikrmy,no spapa tak jednu mokka lyzicku, viacej jej nedavam, je to skor pre chut a zvyk..nema problem spapat mi to. vyrazne sa mi laktacia za ten tyzden utlmila..nepapa tak ako predtym.(nie je chora a nevyzera to ani na zubky) Zacinam byt z toho zufala. Este ju chcem dojcit. 😔
Poradte mi prosim nieco. Dakujem.

annag
22. apr 2010

takže, máme tu vyjadrenie priamo z ESPGHANU 😉 🙂 , prof. Hania Szajewska, členka výboru ESPGHAN pre výživu, pôsobiaca i na The Medical University of Warsaw, sa vyjadrila nasledovne k 6 mesačnému dojčeniu i k zavádzaniu lepku:

citujem odpoveď pani profesorky (ďalej HSz) na otázky RNDr. Čiernej (ďalej VC):
VC: I am a lactation consultant from Slovakia and I have two questions regarding your paper Complementary Feeding: A Commentary by the ESPGHAN Committee on Nutrition, published in 2008 in the Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition. These recommendations became very popular in Slovak pediatricians these days and almost once a week information is given in various Slovak media about “new recommendations from European Union”.

ANSWER HSz: Please note, these are the ESPGHAN (not EU) recommendation. However, there is one more document published by EFSA (European Food Safety Authority) on the appropriate age for introduction of complementary feeding for infants. The 2 documents are similar, but no identical. Please find both in the attachment.

· VC? What worries me is that the doctors now say that according to your recommendations solid food should be introduced at four months of age in ALL breastfed infants (in other words – that exclusive breastfeeding is now recommended for the first four months of life, not six). I have studied the document thoroughly, however I was not able to find such recommendations.

ANSWER HSz : Accoroding to the ESPGHAN paper, “exclusive breast-feeding for around 6 months is a desirable goal, but partial breast-feeding as well as breast-feeding for shorter periods of time are also valuable.’

· VC? Another controversial topic is the introduction of gluten. Slovak doctors now say that gluten should be introduced in the period of 4-6 months in all infants. According to your recommendations I think that the major emphasis is put on the fact that the infant has to be breastfed when gluten is introduced. Which means that if the baby is expected to be breastfed longer than 6 months, there is no need to introduce gluten at 4-6 months. And if is for any reason the baby is not expected to be breastfed longer, it is better to introduce gluten earlier so that the infant is still breastfed at the time of the introduction of gluten with the protective effect of breastmilk. So – in my interpretation of your paper - the important thing is not the age of the infant but the fact that it is better if the infant is still breastfed at the time of introduction of gluten.

ANSWER HSz : Regarding gluten introduction, It is prudent to avoid both early (<4 months) and late (_7 months) introduction of gluten and to introduce gluten gradually while the infant is still breast-fed because this may reduce the risk of CD, type 1 diabetes mellitus, and wheat allergy. In other words, there is a “window” when gluten introduction could be started. You are right that according to the current evidence, the fact that an infant is still breastfeed is crucia.

a v ďalšom maili sa Vierka (VC) pýta, či si teda odporúčania vysvetľuje správne takto:

* What worries me is that the doctors now say that according to your recommendations solid food should be introduced at four months of age in ALL breastfed infants (in other words – that exclusive breastfeeding is now recommended for the first four months of life, not six). I have studied the document thoroughly, however I was not able to find such recommendations.

ANSWER HSz : Accoroding to the ESPGHAN paper, “exclusive breast-feeding for around 6 months is a desirable goal, but partial breast-feeding as well as breast-feeding for shorter periods of time are also valuable.’

MY COMMENT (VC): So the “ideal” situation is that an infant is breastfed exclusively for around 6 months (until the time when he or she shows readiness for starting solids), in other words – if it is possible, the infant should be breastfed exclusively for 6 months, not for 4 months, it is not true, that ALL breastfed infants should start solids at 4 months of age - is this interpretation of your paper correct?

ANSWER (HSz): You are correct.

* Another controversial topic is the introduction of gluten. Slovak doctors now say that gluten should be introduced in the period of 4-6 months in all infants. According to your recommendations I think that the major emphasis is put on the fact that the infant has to be breastfed when gluten is introduced. Which means that if the baby is expected to be breastfed longer than 6 months, there is no need to introduce gluten at 4-6 months. And if is for any reason the baby is not expected to be breastfed longer, it is better to introduce gluten earlier so that the infant is still breastfed at the time of the introduction of gluten with the protective effect of breastmilk. So – in my interpretation of your paper - the important thing is not the age of the infant but the fact that it is better if the infant is still breastfed at the time of introduction of gluten.

ANSWER HSz: Regarding gluten introduction, It is prudent to avoid both early (<4 months) and late (_7 months) introduction of gluten and to introduce gluten gradually while the infant is still breast-fed because this may reduce the risk of CD, type 1 diabetes mellitus, and wheat allergy. In other words, there is a “window” when gluten introduction could be started. You are right that according to the current evidence, the fact that an infant is still breastfeed is crucia.

MY COMMENT (VC): The window of gluten introduction should be 4-7 months in ALL infants. In breastfed infants who are not expected to be weaned soon, mother should introduce gluten with the first solids after the period of exclusive breastfeeding (around 6 months), in the sixth month of age and on. Is this OK?
Just to clarify this subject more – what to do with these two situations?:
1. Let´s say that we talk about an infant who is breastfed exclusively, lactation is good, the infant gains weight, there are no signs that the baby will be weaned in few weeks and the mother wants to breastfeed. According to your recommendations – this infant should be breastfed exclusively for around 6 months and then should be breastfed and also given solids AND amongs these first solids (from 6-7th months of age) the infant should be given foods containing gluten in small amounts (gradually increasing the dose of gluten). The important things are two - he should be given these foods AFTER 6 months of exclusive breastfeeding and gluten should be introduced in the first months of introducing solids, among first solids.
Is this interpretation OK?
( HSz): YES.

2.(VC) And second situation – we have a 4-month-old who is breastfed but for some reason, the baby is expected to be weaned soon – for example, the baby is not gaining well or the mother doesn´t want to breastfeed longer than 6 months, or anything else – in this situation it is better to start solids earlier than around 6 months of age and to introduce gluten in small amounts from 4th months in the period when the baby still gets breastmilk.
Is this interpretation OK?
( HSz) YES (in month 5, while mother is still breasfeedng...)

vysvetlím to potom v slovenčine, ale myslím, že veľa z Vás rozumie, čo pani profesorka odpovedala. Ide vlastne o potvrdenie
výkladu, ktorý som udávala pár stránok dopredu. Je veľká škoda, že si to naši pediatri ak im znenie nebolo jasné nedali sami takto vysvetliť a hrubo zavádzajú ďalších kolegov, najmä pediatrov a hlavne mamičky, ktoré im dôverujú. 😔 Tu nejde o slovíčka, ale o zdravie našich detí. Pretože zdravie detí závisí v podstatnej miere od ich stravovania.

Vysvetlenia pani profesorky budeme šíriť ďalej my laktačné poradkyne a budem rada, ak svojim kamoškám , lekárom atď. budete tiež odkazovať a šíriť jej vyjadrenie. Aby sme čím skôr spratali zo sveta nepravdy, ktoré sa začali okolo dojčenia a prikrmovania šíriť. 🙂

leelo
22. apr 2010

Ahij Katka,
Dakujeme za stanovisko a za namahu, ktoru ste si s tym s kolegynou dali.
Mam otazku: Kedze my sme specific case - kojime aj prikrmujeme, prebieha nam 7.mesiac - chrani ho moje mliecko pri zavadzani glutenu aj ked je "rusene" UM? Cas uz asi nevratim a budem gluten teraz iste zavadzat, len ma zaujima ako je to v nasom pripade.
Dakujem 🙂