Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

strapco13
7. máj 2010

maleho mas predcasne narodeneho..nie je to moja specializacia..ale slhsie ako 4 hodky by som ho bez jedla nenechala...ako sa poznam tak asi tak 3,5 hodky a budila by som ho 😅 ..ale keby chcel skor..tak samo, ze by dostal skor papat

jonas..to je strasne dlhy interval podla mna...ja by som nenechala babo bez jedla dlhsie ako tie 4 hodky

olifcek
7. máj 2010

leni, moja malicka spociatku doma papala kazde tri hodky, nastavenie z nemocky, no paq sa stalo, ze spinkala i 5 hodin, vtedy annag radila nebudit...no trvalo to dokopy asi len 2 tyzdne, myslim to, ze papala kazde tri hodky a par krat az kazdych 5....potom uz zacala i kazdu hodku, ci polhodku a tak... 😉

strapco13
7. máj 2010

no v noci by som urcite nebudila na papanie..ani svojho som od zaciatku nebudila..nech cim skor pochopi, ze v noci sa spinka 😅

lenocka84
7. máj 2010

strapco ja sa snazim max 3,5hod a potom ho budim
zatial mu davam 70ml, ale vo flaske mam vzdy nejaku rezervu

olifcek no uvidime ako bude
on spinka max do 4 hod

sammy
7. máj 2010

Dakujem vsetkym co mi odpovedali, za rady, hlasim, ze uz je po crevnej viroze a aj mlieka mam opat dost, tak sme to nejak prezili 🙂

A k tomu uspavaniu na prsniku - presne tak som to robila so starsou dcerou, uspavala sa tak az kym som ju neodstavila. Na jednej strane to bola vyhoda, ze dost rychlo zaspala, na druhej som k nej bola velmi priputana a nikto iny ju nevedel uspat, lebo proste k spanku potrebovala mna. Ale odstavenie na moje prekvapenie prebehlo celkom hladko v 18 mesiacoch a potom sa naucila aj pekne zaspavat bez prsnika, no mna pri zaspavani vyzaduje stale. Vyzera to tak, ze mladsia dcera pojde v jej slapajach, lebo ked je unavena, tiez ju ukludni len prsnik.

olifcek
7. máj 2010

leni a jo, ja ,,len,, kojim 😉

jonas17
7. máj 2010

strapco, dík. tak teraz som ju nakojila z jedneho prsníka o siedmej asi, ked som jej dala druhý, začala zase vyvádzať.to bol rev.ja som chcela, aby vyťahala aj druhý, už poriadne naliaty, ale nedalo sa. tak som ju okúpala a po hodine nútenia a plaču som jej dala zase ten prvý, z toho jej išlo pekne pomaly a medzitým som odstriekala ten naplnený a tak jej dala a pekne sa najedla.asi to bude vážne tým, že jej silno tečie a ju zlostí.len dúfam, že problém nebude inde. 😒 no, aj mne sa tá prestávka vidí dlhá, ale čo ju mám budiť, ked pekne spí? tak dnes jedla fakt len trikrát. 😒

strapco13
7. máj 2010

jonas..a preco chces aby papala z oboch pocas jedneho kojenioa..ak mas dost mlieka, tak jej postaci aj jeden..ja jedno kojenie jeden prsnik a druhe z druheho..tym padom nemam az take plne prsia
pozor na tie dlhe prestavky cez den..aby si neotocila den s nocou
nehovorim, ze budit nasilu..ale jemne..otvorit dvere, pustit TV, ´radio, pohladkat po licku

jonas17
7. máj 2010

strapco, no ja som si myslela, že je lepšie, ked prsníky vyprázdni stále oba.neviem, ale sa bojím zápalu, čo som už dvakrát mala. a už som si myslela, že sa tvorba mlieka ustáli, ved už máme skoro dva mesiace.a nechcem ani preto odsávať.ale asi to budem robiť takto.lebo už druhú noc mi kvôli tomu robila dve hodiny cirkus.lebo sa napapala z jedného, druhý som mala neskutočne naliaty, tak som ju budila a nútila piť a potom sa prebrala a ani nejedla, ani nespala. skúsim túto noc tak , ako radíš.

prsky
7. máj 2010

sammy...myslim, ze to kazde dieta ma najradsej maminku a prsicko - tak to asi ma byt. ja si pamatam, ze som najradsej spala pri mame (este na zakladke sme sa stahovavali v noci k nasim - i ked nie kazdu noc- a rano sme ani nevedeli, ze kedy a ako sme k nim preliezli 😉 a tiez si pamatam, ze som nenavidela, ked som sa odokryla, ze ma prikryvali, lebo mne bolo horuco 😀 )

annag
7. máj 2010

jonas17, vzácne sa mi stalo, , že bábo papalo len 4 krát za 24 hod. a napriek tom u dobre prospievalo. Je možné, že si vytaihne veľa mliečka na jedne raz a že jej to proste stačí. Za dlhou prestávkou však môžu stáť aj iné príčiny:
- cumeľ a tým naťahovanie intervalov
- nadprodukcia - ak sa bábätku zle pije, nedokáže sa dosýta najesť, môže neprospievať.
- dôležité je posúdiť to - sú plienky ťažké, pocikané? akú má stolicu a koľkokrát?

- bolo by fajn trošku laktáciu utlmiť, ak je to až tak, že sa nedokáže napapať. Ponúkaj jej 2 dojčenia za sebou ten istý prsník, presne ako si urobila teraz večer. Druhý prsník však nechaj stáť plný, nevyprázdnený - tým sa v ňom nahromadí inhibítor, ktorý laktáciu tlmí. maximálne si pár ml odsaj na uvoľnenie, resp. pred dojčením - aby mala tok mliečka pomalý a dokázala sa napiť

- je potrebné upraviť prisatie, určite sa už neprisáva tak dobre ako by sa mohla , lebo cumeľ pozná. Už nedokáže otvoriť pusu dokorán oproti bábätku, čo cumeľ nikdy nemalo
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...

- cumlík si vezme, prsník nie - je to preto, lebo sa hnevá, že mliečko tečie. Pomôže cigaretový úchop- stlač ukazovákom a prostredníkom okraj dvorca, čím tok mliečka priškrtíš - bude tiecť pomaly, resp. vôbec

- dojči samozrejme na požiadanie, bez čaju atď. 😀

annag
7. máj 2010

detralex sa bežne pri dojčení predpisuje i u nás 😅 , berú ho i tehotné mamičky, čo väčšinou znamená, že ho môžu i dojčiace

annag
7. máj 2010

janula17 samozrejme, každé bábo je iné, no ak si si čítala , písala som i o grganí - dôležité je odhadnúť včas, že už gagať potrebuje, Vtedy ho zdvihnúť a grgnúť. A opäť na prsník, aby si spláchlo kyselinku

- nemyslím si, že je to spôsob, ktorý znemožňuje samostatné zaspávanie. Naopak, ono učí bábo samé zaspať po dojčení. Práve tým, že mu bradavku v pravej chvíli vytiahneme a v pravej chvíli preložíme. Spočiatku možno na viackrát, časom na prvý šup. Ako by som mohla chodiť radiť mamičkám, vypisovať celé noci ...ak by mi dieťa nespalo samé bez prsníka 😅 ? Nadojčí sa, zadrieme , preložím a spí. A rovnako - nie som doma, uspí ju moja mama, bez problémov, majú svoj rituál.

uankab
7. máj 2010

katka, mam otazocku ohladom prikrmov... kolko by mala byt jedna davka maska v prikrme a ako casto by som ho mala podavat? nevedela som to nikde najst 😅 ... a moze sa prikrm do ktoreho dam MM zamrazit? momentalne pridavam MM len na konci, ked sa uz ide papat 🙂
dakujem 😉

strapco13
7. máj 2010

annag..ale v pribalovom letaku je napisane, ze pocas liecny sa neodporuca dojcit..je to liek pre dospelych..v tehu po zvazeni riziko-benefit, vraj nema teratogenne ucinky /cize neposkodzuje plod/
ja by som to osobne neriskovala
http://www.nobelplus.sk/web/humanne-lieky/pil/d...

lenocka84
7. máj 2010

annag chcem sa opytat nejaky dobry recept na zvysenie tvorby mlieka
na 1 odsavanie mam max 100ml,(teraz vecer ledva 50ml z obidvoch prsnikov) co sa mi zda malo kedze som mavala aj 300ml
maly sa nechce este prisat, ale skusam ho prikladat pred kazdym krmenim, trosku sa pohra s bradavkou a potom sa odtahuje
a taktiez sa mi zda ze dlho spinka, a neviem ci ho mam budit alebo nechat spinkat, je predcasniatko
dakujem ti

annag
7. máj 2010

pietra, veľa mamičiek by bolo prekvapený, ako málo ich deti pijú z prsníka 😅 . 4 mesačné bábo pije v priemere len o 10-15% mliečka viac než 1 mesačné. 60-100 ml je absolútne v norme. V norme je aj 10,30, 200 ml .... ak je smädné, vypije málo, ak hladné , vypije viac. Meranie pri dojčení je absolútny nezmysel, popiera podstatu dojčenia.

tabuľky v Mame a ja boli asi od MUDr.Vicianovej, ktoré v podstate odrážajú grafy WHO, ktoré sú vytvorené zo vzorky detí plne dojčených, nie na UM :

http://dojcenie.wordpress.com/2009/12/10/kolko-...

100g prírastok medzi 3-4 mesiacom je v norme, teraz môže byť ešte menší - každým mesiacom sa o dosť znižuje.

jonas17
7. máj 2010

Ďakujem, annag.si perfektná.

ňTiež si myslím, že sa moja malá zle prisáva. som to sledovala a mám pocit, že to prisatie je presne také, aké nemá byť.Ale mlieko jej tečie a ona vlastne pije tak, že jedným ťahom potiahne a hned aj hltá, potom sa dusí. a ked pustí bradavku, tak mlieko jej samé tečie do úst a nestíha hltať. skúsim to tak, ako radíš a cumlík sa pokúsim odstrániť.len čo s ňou robiť, ak zaplače v noci? ako ju treba utíšiť? napr. teraz len zaplakala, dala som jej cumlík a spí dalej. teraz ma mrzí, že som poslúchla moju dr. a dala jej cumel.povedzte, prečo tie naše doktorky neprídu na modrého koňa a neprečítajú si rady annag a neradia tak svojim pacientkám.o koľko by sme mali menej problémov. 😠

annag
7. máj 2010

dojčené deti pijú zvyčajne menej na jeden raz, lebo majú prirodzenú samoreguláciu , orientujú sa podľa svojich potrieb. Prečo:

- každé bábo po kŕmení potrebuje i nenutritívne naprázdno sať (čo sa nedarí jonas 😅 ). AK je bábo kŕmené z fľaše, vypije ju rýchlo, no rovnako má potrebu naprázdno sať. To sa však mamičkám javí ako hlad, bábetku prilievajú mlieko, pije čoraz viac, žalúdok sa roztiahne a výsledkom sú neprirodzene veľké množstvá. No a tiež je to tým, že informácia medzi žalúdkom a mozgom je oneskorená. Bábetku nepríde ak sa rýchlo napapá, že už je bruško plné - pije, až kým sa nepogrcká. Tak ako u dospelých, tiež nám po dobrej večeri príde zle až na gauči 😅

strapco13
7. máj 2010

u dospelych sa pocit sytosti dostavi po 20min jedenia..bez ohladu na to kolko zje...preto jedina ucinna dieta..je jest pomaly
a nehlta rychlo /co sa mi pri mojom polonarocnom drobcovi nedari, preto nechudnem 😀 /

annag..hej aj tym to je, ze preco UM sa vypije viac ale aj tym co som pisla ja /aspon dufam/..ze sa meni zlozenie mlieka, prisposobuje sa obsahom potrebam babatka a nie mnozstvom..kdezto UM je stale rovnake

annag
7. máj 2010

lenocka84,

- mal by vypiť cca 150ml na 1 kg váhy, môže i o čosi menej, keďže dávaš i svoje mliečko. Mal by kakať aspoň 2-3 krát za 24 hod. a mal by po každom kŕmení, teda cca po 3 hodinách dobre ťažkú pocikanú plienku.

- bolo by veľmi, veľmi fajn skontaktovať sa s laktačnou poradkyňou. Naučí Ťa prikladať bábo na prsník, kým sa to nenaučí, buduš ho dokrmovať nie fľašou, ale napr. po prste cievkou. Bábetko to absolútne nezaťažuje.

-zatiaľ si mliečko odsávaj každé 2-3 hodiny cez deň i v noci, vždy čo najviac, spolu cca 20min

- keďže je predčasniatko, dojčenie (nielen MM) potrebuje o to viac. Na prsníkoch sa bábo upokojí, dokáže si regulovať krvný tlak, tep, telesnú teplotu. Dojčenie mu pomáha v psychomotorickom vývine, v dozrievaní mozgu. Bol by to ten najlepší liek a tá najlepšia rehabilitácia, akú by si svojmu pokladíku mohla poskytnúť. Si len na úplnom začiatku, prosím, zavolaj niektorej, príde Ti pomôcť 🙂

http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po...

annag
7. máj 2010

strapco13, jasné, však ja Ťa len dopĺňam 😅

strapco13
7. máj 2010

annag..ja si len overujem, ci moj mozog este funguje 😀

annag
7. máj 2010

jonas17

skús jej dať prsník práve tým, že tok mliečka priškrtíš - tým cigaretovým úchopom (ak samozrejme nebude práve hladná 😅 )

máme jednu veľkú výhodu 😉 , si z KE, sú tam špičkové poradkyne, ozvi sa prosím, Mgr. Mária Krupová - 055 642 12 70, 0902 250 670: po-pi len v popoludňajších hodinách, víkend - neobmedzene krupova.m@gmail.com
buď ona, alebo jej kolegyňa Ti pomôžu s prisatím. Aby sa nám nestalo, že keď sa laktácia prirodzene utlmí, bábo začne prsníky odmietať, lebo nič netečie 😅

annag
7. máj 2010

uankab

idálne je pridávať mlieko do príkrmu tesne pred podávaním, aby sa mliečko vlastne viackrát nezmrazovalo.

mäsa, asi 20-35 g je plná dávka, malo by ho papať denne, resp. sa môže striedať so žĺtkom, sem tam strukovinami. ale vážiť presne to nemusíš, stačí odhadom

annag
7. máj 2010

sammy, no paráda, nech Vás choroby obchádzajú 🙂

strapco, doktorke musí mozog fungovať vždy, my Vám predsa dôverujeme 😀

jonas17
7. máj 2010

annag, veľká vďaka, zajtra sa ozvem. teda, toto som fakt nevedela, že bábätko potrebuje sať aj na prázdno.tá moja mala prázdny prsník asi len dvakrát. 😠

strapco, ja tiež hltám rýchlo 😀 , preto je dieťa asi po mne 😀 a tiež kilka nejdú dole. a to sa čudujem, ked aj v noci nespíme poriadne, cez deň sme stále vonku...pohyb mám, ale jem v chvate.

jonas17
7. máj 2010

no, tak teraz sa moja princezná zobudila po troch a pol hodine a napapala len z jedného prsníka, nechala som ju vyťahať do dna a pocuckať, kým nezaspala, vlastne, ona sa ani celkom nezobudila.tak cez deň potiahla bez kojenia dlhšie, ale to sa vozila.no, som rada, že sa napapala.ale neviem urobiť ten cigaretový úchop. akokoľvek to prichytím, mlieko jej tečie okolo pier, steká po brade.

zajaciq
8. máj 2010

strapco, annag, dakujem,tak ja fakt newiem ci to brat ci nie :(

labutka
8. máj 2010

vidim ze ste tu preberali zmrazene mlieko, mna celkom zaujima, ci vie dieta zistit, ze rozmrazene mlieko je pokazene. alebo ako sa to da zistit?
a vadi mlieku, ked pri zohrievani voda vrie?
viem ze zmrazene MM ma "zarucnu dobu" 3 mesiace, da sa po tejto dobe pouzit na vyrobu kase, alebo do prikrmu a dieta dostane cerstve mlieko priamo odomna?