Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
2. feb 2009

bimbia, je to horšie od kedy si jej začala dávať prsník častejšie? ja stále nemám podozrenie, že by si mala málo mliečka, skôr naopak. Celý problém je jednoznačne v refluxe, s mliečkom sa jej vracia do hrdielka kyselina a páli ju záha, bolí ju bruško, je nepokojná. Treba nájsť vhodné intervaly a dĺžku dojčení. Je možné, že jej už stačí papať iba z jedného prsníka. Skús dojčiť takto: daj jej jeden prsník, potom ju daj dobre odgrgnúť, ponos ju a až keď si zjavne zapýta druhý prsník, tak jej ho daj - ideálne by bolo vydržať hodinu. A potom napíš, čo také dojčenie urobilo. Ekzém na tváričke môže byť aj z Tvojej stravy, má teraz zelenú stolicu?

annag
2. feb 2009

bimbia, medzitým si napísala príspevok. Takže aká bola len po jednom prsníku? Rovnako nepokojná a nespala? Jedávaš mlieko a mliečne výrobky?

bimbia
2. feb 2009

nie nema, teda si myslim lebo mame pampersky a tie maju take zelene vnutro tak sa to tazko rozoznava. ale ked som dobre pozerala tak nie.
a inak ja som ekzematik, aj ked som ekzem uz davno nemala tak teraz to mam tusim na tvaricke aj ja

martina46
2. feb 2009

Annag, si zlatá, ďakujem 🙂
Ja už nechcem mliečko odsávať, už aby to skončilo, veľmi ma z toho bolia ruky a odsávačkou mi nič nejde. Takže už len čakať. Dnes je to lepšie, už vydržím dlhšie neodsať. Celý čas, čo sme mali problémy, som dúfala, že sa to každým dňom zlepší, som taká sklamaná, že sa tak nestalo, no čo už. Snáď pri druhom bábu. Budem si vás tu sledovať a zbierať skúsenosti do budúcnosti, určite sa zídu, vyhnem sa chybám, čo som urobila a bude to dobre. Dojčenie je jedna z najkrajších vecí na svete 😵

annag
2. feb 2009

misutovo, nemyslím si , že máš málo mliečka, malá slečna chce byť jednoducho na prsíčku a na ňom spinkať. Takto sa správa bábo, čo je unavené a chce spať. Nenechávaj ju zaspať na prsíčku, ale z prsníka ju stiahani, keď ešte vníma, že ju dávaš preč. Ona si na to časom zvykne, naučí sa zaspať aj inak. Ak nevieš posúdiť, či ešte je hladná, tak ju prilož, ale ak sa bude hneď hnevať, alebo len pocucká prsník a neťahá poriadne, hneď ju stiahni a prsník ponúkni najskôr o hodinu - nie je hladná, chce len spať.

Ja nie som zástanca váženia, rozhodne nemusíš vážiť pred a po dojčení. Iba vyrobíš väčšie stresy sebe i malej. Máš mliečka dosť, malá si dosť vypije a toto je len o únave a nervozite, ktorú môžeš riešiť aj inak než cuckaním na prsíčku. Každé váženie a prehnané rozoberanie dojčenia vedie k zbytočným problémom. Pre Teba je základný ukazovateľ dosť plienočiek pocikakných a pokakaných, vážila si ju, máš krásne rozbehnutú laktáciu a malá krásne priberá, niet čo riešiť z hľadiska dojčenia.

annag
2. feb 2009

bimbia,

po papní 8,45 spinkala - si písala, aká bola po papaní 10.30 keď jedla len z jedného prsníka?

pammy
2. feb 2009

Ahoj Annag,
viem, ze ockovanie nie je zrovna tema, o ktorej casto pises... ale aj tak by som sa Ta chcela opytat aky je Tvoj nazor na Hexa ockovanie a Pneumokokovu vakcinu... Dakujem.

annag
2. feb 2009

paskova - novorodeniatka mávajú v očných kanálikoch blanky, ktoré potom spôsobujú upchatie kanálika - jeho nepriechodnosť a následné slzenie, väčšinou kanálik pár krát prepláchnu a je dobre. Nie vždy stačí jedno prepláchnutie ☹ . Je to pre bábetko (aj dospelého) skôr nepríjemná procedúra ako bolestivá - podobne ako každá, čo sa týka očí. Ale pre očných lekárov to je rutina, určite jej to dobre prepláchne . Bohužiaľ, treba to urobiť. Držím palce, aby ste to zvládli čo najlepšie 😔

bezaz
2. feb 2009

ahojte
annag takze dnes sme kupali o pol hodku skor, ale to co nasledovalo prekonale vsetky "ocakavania", mala rucala ako tur, nedala sa utisit, aj ked sa trochu ukludnila, v momente, ako som ju polozila vedla seba na jedenie, tak znova rev.. nakoniec som ju zacala kojit na fitlopte a dokoncila v tureckom sede.. hladna bola, lebo pri poskakovani na fitlopte mi isla medzi revom zjest tricko, ale akonahle som ju polozila, uz bol rev.. tak neviem 😝

annag
2. feb 2009

martinka, vydržala si fantasticky dlho,mne sa nezdá, že by si mala veľmi problémové dojčenie, skôr si mala veľké obavy, určite bude druhé dojčenie oveľa ľahšie, prvý krát je všetko ťažké, nechodím často do albumov, lebo nestíham, ale teraz som do Tvojho nakukla, malá je krásna 🙂, treba jej bračeka 😉 a tých šatiek koľko máš 😕 , naša Anna má Annu 😀, dúfam, že Ti pribudne na MK čoskoro minimálne snž 😉

annag
2. feb 2009

bezaz viem, že Ťa to trápi, ale sú to také krásne starosti, keď raz budeš spomínať 😉, aj som Ti chcela napísať, len som nestihla - písala si, že nervózna je už o 19.00 - ja by som to kúpanie potiahla výrazne pred túto hodinu, treba skúšať, čo jej bude vyhovovať , myslím,že už chce mať od 19.00 nočný kľud a kúpanie ju ruší, ak sa bábetko takto správa - je to preto, že je tak extrémne unavené a podráždené, že sa nedokáže prisať. Večer bývajú deti veľmi podráždené, treba im eliminovať všetky vzruchy - stlmiť svetlo, vypnúť TV, stíšiť hlas ... tak, aby dostávali čo najmenej podnetov. Ja napr. aj kúpem pri malej lampe a takisto do pyžamka obliekam len v prítmí, dojčím v spálni ...

bezaz
2. feb 2009

tak budeme musiet vyskusat.. len mam strach, ze nebude potom spat celu noc a o nejakej 4-5 sa zobudi, ze hura mam rano
kupeme este pri svetle, ale papat uz pri malinkom svetle, takom, co mame zasvietene celu noc, aby som na malu videla..

martina46
2. feb 2009

annag, dakujeme 😵
tvojej malinkej aninky daj nejaku novu fotku, ma este tie krasne vlasky? 🙂 😵 a samozrejme k anne treba annu 😉 to je jasne! to bola moja tretia satka tusim. ja ich uz nemam, to som vzdy chvilu podzala a poslala dale. ostali mi 2, jedna dlha - indio a kratka na batoh, hoppediz. a cervene vlny su strihnute na ring sling.
no a s tym bracekom uvidime, este si netrufam 😎

bezaz, neboj sa, vychytas to, zistis, co malej vyhovuje a pojde to ako po masle 😉

annag
2. feb 2009

bezaz, no, aj to sa môže stať 😀, ale také malé bábo by malo spať asi 12 hodín

3558
2. feb 2009

anni potrebovala by som radu: maly je na um. mlieku od druheho mesiaca a teraz ma 7 mesiacov. uz v siestom mesiaci som mu davala prikrmy, ale sa vyhadzal tak som teraz 2 tyzdne vysadila, a pije iba mliecko.no na koniec to ma asi ekzem, tak teraz chcem zase davat znovu prikrmy. no ale problem mam v tom, ze maly nema normalnu stolicu ale iba hnacku.nie kazdu plienku ale iba raz za den. uplnu zlto-oranzovu vodu.taka je riedka.neviem ci je to normalne alebo nie.uz je to aj tri tyzdne co to takto ma. ale prospieva dobre, usmieva sa od rana do vecera, neni dehydrovany ani ho nic neboli. mam ist k doktorovi? tu v uk, mi aj tak povedia ze je to O.K. tak neviem ci to ma vyznam. s tym ekzemom som bola 5 krat a vzdy mi tvrdili ze je to detsky ekzem a prejde o par mesiacov sam.

annag
2. feb 2009

pammy, ja som to u už niekde asi písala, nie som radikál - teda nie som z očkovania nadšená, na druhej strane chápem, prečo sa robí a myslím, že keby ho nebolo, tak by mnoho z nás tiež nebolo. Svoje deti očkujem na "povinné" vakcíny a žltačku A. Pneumokokom nadšená príliš nie som, lebo pneumokokov je veľmi veľa druhov, tuším okolo 100 a toto je len na pár z nich, cielené očkovanie oslabených detí je asi namieste, ale všetkých neviem (podobne je to asi aj s hemofilom v hexavakcíne). Pri hexavakcíne som rada, že je tam očkovanie proti obrne a to neživou vakcínou, a nie je bolestivé než to bolo pri starej vakcíne. Ja som ešte starším kupovala túto, Adelka mala na starú bezplatnú vakcínu veľkú reakciu. Každopádne mám obavy z očkovania asi ako každá mama, ale nerobím paniku, lebo tá pravdepodobnosť, že reakcia by mala nejaké fatálne následky je veľmi nízka. Deti mávajú celoživotné následky či nedajbože umierajú predovšetkým na úrazy, pravdepodobnosť, že sa niečo také stane je podľa mňa ďaleko vyššia, hoci diskusia o nich ďaleko zriedkavejšia. animam z vedľajšej diskusie neumrelo bábo na chorobu, umrelo preto, že malo úraz - úraz pri pôrode. Mamičky, čo cvičia vojtovku, koľké z tých detí malo úraz pri pôrode, kým boli v brušku, boli úplne zdravé. Každý deň počujem v správach, ako dieťa spadlo z lanovky, pri lyžovaní, bicyklovaní ... Očkovanie vnímam ako nutné zlo. - samozrejme, je to čisto môj laický názor

annag
2. feb 2009

zuzi, aj keď je na uM a stolica je žltá,ale riedka, je to v poriadku. Ale ekzém je alergická reakcia, ktorej spúšťačom bola nejaká potravina. Preto si podľa mňa urobila správne, keď si príkrmy vylúčila a začneš odznovu. Teraz má pokožku čistú? Ekzém môže mať aj nadlho, ale bolo by fajn vystopovať, čo mu škodí a zhoršuje stav. Začni opäť veľmi opatrne rozostupy medzi novou potravinou nechávaj aj viac dní - aspoň 5. Pozor daj aj na čaje, olej, vodu ..., začni vždy s varenou podobou až potom surovou (mrkva, jablko)

3558
2. feb 2009

nie. vobec nema pokozku cistu. odbil ma doktor tym, ze je to normalne a bude to este niekolko mesiacov trvat. ze to je len detsky ekzem.no a doteraz som mu davala zeleninu len prevarenu. cerstvu este nikdy. dnes som zrovna zacala mrkvou, ale zase sa vyhadzal. takze to ma stale take iste.rano ma plet peknu, a na vecer vzdy skaredsiu.

annag
2. feb 2009

zuzi, nemenila si aj značku UM?

- nasaď mu najskôr aspoň na týždeň - dva probiotiká na úpravu črevnej flóry, tým by sa mala aj zhustiť stolica, aj pomôcť črevnému slizničnému imunitnému systému popasovať sa s alergénmi. akú zeleninu si dávala?

3558
2. feb 2009

doteraz jedaval iba :mrkva,zemiak,petrzlen,spenat,brokolica.

alusha
3. feb 2009

annag, chcela by som ta poprosit velmi pekne o radu... maly ma takmer 10 mesiacov, do 6 mesiaca som plne kojila, potom zacal pomalicky papat prikrmy... teraz kojim hlavne rano a vecer a cez den, ked si vypyta, cca 3x denne... a od vcera maly zrazu zacal bojkotovat ☹ prsnik nechce ani vidiet, nechce sa prisat, ked ho prilozim velmi place... vcera sa nam stala taka nemila vec, ze sa maly udrel, lebo spadol z postele a udrel si bradicku, ma ju trosku osuchanu, ale nema ani opuchnutu, ani modrinu, ani krv mu nikde netiekla... neviem, ci to moze spolu suvisiet, ze ho boli nieco v ustockach a preto nechce cuckat... strasne ma to mrzi, ze spadol, ze som ho neustriehla, je uz velmi pohyblivy a rychly... som z toho velmi nestastna, lebo nechcem skoncit s kojenim 😖 rada by som kojila co najdlhsie... maly doteraz mliecko zboznoval, cez den si hocikedy vypytal proti smadu, lebo velmi malo pije inych tekutin... a teraz mame tiez problem... doteraz pil aspon trochu cajiku z avent poharika, no odvcera nechce pit ani z toho... davam mu cajik striekackou a lyzickou, tak vypije... inak vsetko krasne spapa, co mu dam, hra sa, pekne buva... dnes asi pojdeme aj k dr, ale obavam sa, ze nam nepomoze a budeme musiet nechat kojenie, co by som velmi nerada 😖 inak mu v ustockach nic nevidno, ze by ho mohlo boliet... mohla by si nam prosim poradit?

bezaz
3. feb 2009

bre ranko
annag takze presne ako som ocakavala, mala spala o tu pol hodku menej, proste asi jej netreba tolko spat, ma to asi po muzovi, ten tiez spi denne len par hodin, co by mna odrovnalo a on funguje v pohodicke.. len ja som teraz grogy, mala sa tu vyskiera ako opica plna energie 😅 tak uvidime, dnes ju budeme kupat zasa o pol hodku skor

bimbia
3. feb 2009

dobre ranko vsetkym,
annag
tak po aj po tom kojeni 10,30 spala polhodinku ako pri tom prvom. je to normalne? ona proste malokedy zaspi viac ako na polhodku, ale ja si myslim ze je to aj tymi ruckami ze sa proste mykne da si ich k tvari a uz je hore a kym sa ozve tak uz ju neviem znova uspat. keby som stihla ze sa len mrvi tak ju mozno este uspim. a po kojeni 12,30 bola hore a potom som ju dala spat ale uz sa jej to podarilo len na par minut tak som s nou o pol stvrtej vysla na dve hodiny von a bola ticho a spinkala. teraz zaspala tak uvidime na ako dlho. asi si k nej sadnem a budem ju pozorovat. noc som kojila o 01,15 a 4,15 a potom rano o 8,00. tak sa sama zobudila. mam ju budit castejsie? dnes rano je to celkom fajn. tak dam hlasenie.
papam jogurty vsetkeho druhu a pijem mliecko, len teraz som ho pila menej a aj cajiku ako obvykle. dam si na to uz pozor. kolko by som ho mala vypit? a co je dobre pit? inak pijem aj cierne pivo niekedy aj vineu na mlieko.
a myslis si ze sa mi malinka nauci spinkat aj bez mojho dozoru na rucicky? mavam ju teraz u sebe ale chcela by som aby spinkala v postielke. nieze by mi vydila u nas len aby som ju nemusela strazit. neviem ci sa mam obetovat a davat ju nezviazanu do postileky a ked bude hore tak ju len proste nejak uspat.

annag
3. feb 2009

bezaz - to treba len vyskúšať, čo zaberie, vravím, niektoré maminy kúpu o 23.00. niektoré ráno, niektoré už o 17:00 a niektoré v normálnom čase o 20.00. Každopádne ten večerný plač a nervozita sú v jej veku prirodzené a kao prišli, tak aj odídu okolo 5-6 mesiacov.

annag
3. feb 2009

bimbia - dôelžité je vypozorovať, kedy je lepšia - keď papá len z jedného prsníka alebo keď papá z obidvoch pri jednom dojčení.

- pokojne ju zavinuj, niektoré deti to potrebuje veľmi dlho, ona za to nemôže, potrebuje mať okolo seba tesno.

Pi normálne - napr. pohár tekutiny ,najlepšie teplej pri každom dojčení. Nemusíš sa prelievať. O mlieko som sa pýtala preto, že ak mamička jedáva viac mlieka, tak alergény prechádzajú do mliečka a môže to v bábetku vyvolať alergickú reakciu s rozmanitým prejavom, najčastejšie zelená stolica, kolika, výsyp. Písala si, že máš ekzém, bolo by fajn na týždeň mliečne veci vysadiť, aby si zistila, či nebude lepšia. Kravská bielkovina je prvý alergén, s ktorým sa bábetko stretne počas dojčenia vplyvom alergénov, ktoré sa dostali do mliečka z mamičkinej stravy.

ellit
3. feb 2009

annag, vidim, ze si pomohla vela mamickam. Chcem sa ta opytat na tvoj nazor ako skusenu maminu na odvikanie od nocneho papania.

patricia1971
3. feb 2009

ahoj annag,
idem zase k tebe pre radu. Už minule so ti písala, že malej som šupla Pribináčka,že ho zjedla,ale na druhý deň mala na tváričke dva veľké červené fľaky. Mohla to byť tá reakcia,keď ešte kojím? A mám už malej dávať nejaké jogurty, keď bude mať za 3 dni 8 mes.? A ak áno,aké jogurty sú dobré a vhodné? ďakujem za radu. 😵 😵 😵 😵 😵

annag
3. feb 2009

alusha, pravdepodobne sa ozaj udrel tak, že to na pohľad nie je vidno. Pri saní bábetko pusinku - dolnú čeľusť aktívne používa, môže mu to robiť problém, a preto prsník náhle odmieta. Jediná možnosť by bola udržať si laktáciu odsávaním a počkať, či si svoj názor na odmietanie prsníka nezmení. No v 9 mesiacoch už asi veľa neodsaješ. Napriek tomu môžeš byť spokojná, dojčila si krásne a dostatočne dlho, niekedy takýto zlom, ochorenie vedú k odstaveniu a mamička na to pripravená nie je. No pre bábetko je to to najlepšie - odstaviť sa dobrovoľne, na základe svojho vnútorného rozhodnutia. Druhý polrok je začiatok odstavenia sa bábetka, každé by si malo samé určiť svoj čas a netreba mu v tom brániť a nútiť ho sať. Tak, ako si bábo samé určí intervaly, dĺžku dojčení, tak si určí, že už sa dojčiť viac nechce. Nevyčítaj si pád, nie vždy sa podarí takýto malých krpcov ustriehnuť, môj je tiež samá modrina. 🙂

bimbia
3. feb 2009

annag,
tak to teda skusim, lebo v porodnici bola cistucka a ked som prisla domov a mamina mi povedala aby som pila vela mliecka a kamoska ze jogurty tak sa to snazim dodrziavat. tak to od dnes vysadim a uvidime v nedelu. a este si skusim pisat co papam a uvidime.
pozicala som si elektricku odsavacku ze to s nou skusim. kedy si mam odat? hned po kojeni? alebo az po hodinke z toho isteho prsnika?

annag
3. feb 2009

bimbia, odsaj si po kojení prsník, z ktorého si nedojčila. To nám dá obraz, ale aj tak si myslím, že mliečka máš dosť. Najprv zaraď veľmi rýchly pohyb aby si vyvolala spúšťací reflex a keď sa mliečko dobre spustí, tak spomaľ - spustí sa ja o 5 minút.