Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

zuzkat1
25. jún 2010

@matja 😀

kikus29
25. jún 2010

Ahojte, veľmi Vás prosím o radu.Mam 6 a pol mesačné bábätko, začali sme pred 2 týždňami s príkrmom. Začali sme s mrkvičkou ale po nej sa vyhadzala okolo pusinky, tak som ju vyradila. Potom som dávala zemiak bez mrkvy a upravilo sa to. K zemiaku som pridala po 5-dnoch brokolicu, potom cuketu. Tie vyrážky okolo pusy máme zasa aj teraz, ale oveľa menej. Máme problém, že maličká kaká tak raz za 4 dni. Keď som ju len kojila kakala 2-3x denne. Teraz ju stale nadúva, prdká hlasno celé dni aj v noci. Budí sa na to minimálne 1X za noc a nemôže potom zaspinkať. Býva mrzutá, predtým taká nebola. Zúbky ešte nemáme, ani nemá opuchnuté ďasienka. Čo by ste mi poradili? Neviem čo iné zo zeleniny jej mám dávať papať. Ako jej pomôcť, aby tak neprdkala. Inak keď potom kaká na ten 4-tý deň, tak neplače pri tom, ani nemá stolicu moc tuhu. Neviete mi prosím poradiť?
A myslíte, že už môžem pridať k zelenine mäsko a začať dávať doobedaaj druhý príkrm - ovocie?
Ďakujem za každú odpoveď.

kikus29
25. jún 2010

Pomýlila som sa, začali sme s príkrmom pred 3 týždňami 🙂

suttka
25. jún 2010

Ahojte, chcela by som Vas pekne poprosit o radu. Mam 12 dnovu dcerku a kojime .Asi pred 2 dnami sa mi povracala a odvtedy sa mi zda, ze male grckanie sa stupnuje , neodgrgneme si vzdy :| , aj ked ju nosim na rukach dlho, no a potom ked ju polozim jej vytecie trosku mliecka a za chvilku znovu, niekedy sa mi zda, ze je to trosku vacsie mnozstvo. Na druhej strane, spokojne papame a spinkame , tak dufam, ze to nie je nic vazne .
Prosim poradte mi , ci robim nieco zle, ale hlavne asi potrebujem aj ukludnit :{

Dakujem

prsky
25. jún 2010

@suttka je to uplne normalny fyziologicky jav. babatka nemaju este zrelu traviacu sustavu a mliecko sa im vracia von. netreba si robit starosti, pokial sa ti zda spokojna, primerane kaka a cika. plne dojcene babatka netreba davat odgrgavat netreba vobec. Proti refluxu pomaha polohovanie postele tak, aby babo lezalo hore kopcom a setrna manipulacia (ak odgrgavas, mozes praveze grckanie sposobit). najlepsie je babo nechat zaspat v polohe, v ktorej sa dojci a bud ho jemne prelozit, alebo spat s nim 😉 hlavne pozor, aby si ju "nelamala" v brusku

prsky
25. jún 2010

@suttka inak ak budes mat trochu casu, nakukni do annaginej stranky, je tam vela ukludnujucich informacii aj ohladom rezimu babatka a vecerneho nepokoja atp www.dojcenie.worpress.com

suttka
25. jún 2010

prsky moc dakujem za odpoved :} prosim ta co znamena nelamal v brusku ? tu stranku si idem hned teraz pozriet, este spinkame :}

suttka
25. jún 2010

prsky na tu stranku sa neviem dostat :(

strapco13
25. jún 2010

@suttka ..tak skus cez toto http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/ ...a nejak sa preklikas uz tam, kam potrebujes

suttka
25. jún 2010

kocky moooc dakujem 🙂

strapco13
25. jún 2010

@suttka ..ak ta to ukludni...my este stale obcas grcneme 😉 ..u nas sa z toho tesi pes..miluje detsku mliecnu grcku 😀

prsky
25. jún 2010

@suttka lamanie v brusku - prehybanie sa v oblasti bruska (ako ked sa zohnes ked chces nieco zodvihnut zo zeme) - potlacis tak zaludok a je vacsia sanca, ze mliecko vybehne 😉

luly13
25. jún 2010

nas maly grca aj ked ho necham zaspat v polohe dojcenia. tak sa potom do pol hodky zobudi s mraucanim a ked ho zdvihnem, tak si grgne, aj grcne. aj pocas dojcenia si vyzaduje odgrgnut a vtedy sa aj vygrcka a potom mozeme sem- tam v papani pokracovat.
ale grca mi aj tak hodinu aj pol po kojeni, ak to nespravi hned :D

suttka
25. jún 2010

ste zlate moooc dakujem 🙂 citala som vela clankov a strave a kojeni a zacinam mat pocit, ze nic nemozem 🙂))) Este raz Vam dakujem za radu

miska1981
25. jún 2010

Ahoj annag a ostatne dievcata. Obraciam sa na Vas,lebo si uz neviem rady. Mam 6 tyz.dcerku a kojenie je pre mna momentalne utrpenie. Zacala som kojit s klobucikmi mala som ploche bradavky,tak mi poradili v porodnici. Po precitani tejto stranky a stranky od annag som si povedala,ze to dokazem aj bez nich. Uz tyzden kojim bez podarilo sa nam to,som stastna,ale mam 2 problemy. Prvy sa tyka toho,ze kojim z oboch prsnikov,zo zaciatku mi ide mliecko rychlo,mala je spokojna cuca jedna radost,asi tak do 5 min.to trva,potom sa zacne mrvit a spusti rev,skusam stlacat prso podla annaginej stranky,ale nic nepomaha. Musim ju dat na druhe prso,tam uz taha spokojne,ale len pokym tecie dobre,potom sa zopakuje to co pri prvom prse.
Som z toho zufala,co mam robit,aby si vytiahla aj to mliecko co tam este ostalo?
Mne to pripada akoby sa jej uz nechcelo tahat ked jej to netecie dobre ako na zaciatku. Moze byt,ze je leniva tahat ked to uz ide tazsie? Viem,ze mliecko tam este je.
Druhy problem mam s bradavkami ako som vysadila klobuciky hrozne ma bolia kazde prisatie je utrpenie,slzy mi vzdy vybehnu,boli to strasne. Skusala som canesten aj gencian na ankinu radu,ale stale je to rovnako bolestive. Chcem kojit,ale ako dlho to takto vydrzim?
Dakujem Vam aj annag za odpoved aj za to,ze kojim bez klobucikov a to vdaka tejto stranke.

prsky
25. jún 2010

@miska1981 na pomaly prud mliecka poznam iba to stlacanie. ale problem moze byt aj v nespravnom prisati. pozri si na annaginej stranke asymetricke prisatie. ak vam to aj tak nepojde, vypln jej dotaznik, alebo sa skus spojit s nejakou laktacnou poradkynou v tvojom okoli - je efektivnejsie raz vidiet ako tisickrat citat/pocut 😉
bolest v bradavkach je iba pri prisati alebo aj pocas dojcenia? ak je iba pri prisati, tak to bude kvasinkovou infekciou a tam pomoze iba vetranie, canesten a malej vytierat pusinu sodou bikarbonou - je to dlhodoba zalezitost, nevylieci sa to za 2-3 dni a zvykne sa to vracat ☹ . canesten treba aplikovat po dojceni v tenkej vrstve, minimalne 2 tyzdne a aj po odzneni priznakov este minimalne tyzden mazat.

olifcek
25. jún 2010

😵

annag
25. jún 2010

@suttka

pridala som dnes článok o grganí
http://dojcenie.wordpress.com/2010/06/25/potreb...

a k tomu ak si prečítaš i o refluxe, tak sa snáď úplne uspokojíš 🙂

http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/27/gastro...

suttka
25. jún 2010

annag velmi pekne dakujem 🙂

zuzub
25. jún 2010

ahojte, chcem poprosiť viete mi niekto poradiť aké bylinkové čaje sa môžu počas kojenia? a môže sa med?
som trochu nachladená a neviem či si môžem dať nejaký čaj 😒 ďakujem

ivv
25. jún 2010

ahojte dievcata,
v utorok sme boli na poradni a idem sa vam vyzalovat s cudnym postojom lekarky.. mala ma 7500g, 67cm a 5mesiacov aj tyzden. ked sme sa zacali bavit s lekarkou ako papame, ako spime, tak mi doporucila davat malej na noc ryzovu kasu.. vraj pre lepsi spanok 😖 . no ja neviem.. jednak sa mi to zda zbytocne, kedze ju plne kojim a krasne pribera a jednak mi to ako doporucenie lekarky pride divne zvlast teraz, ked sa vsade rozprava o potrebe vylucne dojcit do siesteho mesiaca. povedala nieco v tom zmysle, ze mala je velka a potrebuje viac kalorii na zasytenie sa a spokojny spanok, lebo 3-4 krat za noc dojcit je dost 😒 .
s prikrmami mame zacat s polievkami .. tzn. z flase?? no este teraz mi znie v usiach jej plac, ked som sa ju asi v dvoch mesiacoch snazila dokrmit mojim mliekom 😅. ja som myslela, ze sa uprednostnuju prikrmy hutnejsej konzistencie prostrednictvom lyzicky.. 🙂

tak len tolko..

takze dojcime dalej, uzivam si to a evidentne aj mala, lebo pocas jedenia spokojne pohmkuje 😵 😵.

strapco13
25. jún 2010

@zuzub med mozes..dospely med mozu, ale male deti nie, lebo tam moze byt bacil, ktory pre dospelych nie je nebezpecny..ale pre deti je ..med je ale dost silny alergen..tak vyskusaj, ak sa ti maly nevyhadze alebo iny problem, tak mozes.
rovnako bylinkove caje mozu alergizovat
prechladenie je siroky pojem..co ti presne je? nadcha, teploty, kasel, bolesti hrdla...ak ano ake su presne?

strapco13
25. jún 2010

@ivv ..pojem polievka...to znamena urobit prikrm redsi..kludne ho mozes davat lyzickou...zalezi od dietatka, co ti lepsie spapa..ci hustejsie, alebo redsie...ale zacinaj jednozlozkovym prikrmom
a nie vsetky lekarky su nastastie rovnake...moja mi nic podobne neradila..a, ze ked chcem kase, tak ak mam dost mliecka, tak mam dat tie nemliecne...ale este som nedala..aj ked teraz mame pototo spanok, lebo mame asi uzkost 8-mesacnych...cize nie hlad, ale strach, kde jej mama ho budi ☹ ...tak uz par noci spim s malym v naruci..to spi aj 4 hodky bez zobudenia...len moj chrbat je v... ☹ ..ale co neurobim pre drobcov kludny spanok 🙂

zuzub
25. jún 2010

@strapco13 mám bolesti hrdla, hlavy,upchaty nos a taká celková slabosť ☹ davam si na noc 1paralen ten je dúfam ok. teplotu nemám ja väčšinou pri chorobe teploty nemám.čajíky u mna vzdy dobre zaberali.a harmanček by sa myslím mohol, ked ho predávajú aj pre deti ako detsky caj , nie?

strapco13
25. jún 2010

@zuzub ... z toho co pises sa jedna o virozu, cize ATB urcite netreba..zatial. Preplachni s nos roztokom morskych alebo mineralnych sili, nasledne si naj nosne kvapky na odpuchnutie sliznice /Nasivin a pod /mozes aj dospelacke, ale ak sa bojis, tak si daj detsku koncentraciu/..zaklon hlavu a nechaj ich posobit aspon 5 min, zatial nefukaj nos, nech ich nevyfukas
Paralen kludne mozes, pri silnejsich bolestiach aj Ibalgin. Skus sa naparovat nad cajom, alebo slanym roztokm, inhaluj tie pary..ak mas solux, mozes sa nahriat
na hrdlo..kloktaj slanu vodu..tie volnopredajne tabl, na cmulanie nie su odskusane u dojciacich, tak radsej nie
co sa tyka caju..vyskusaj...uvidis, ako maly zareaguje
skus si dat horuci kupel...ten krasne prehreje telo, uvolni bolesti

zuzub
25. jún 2010

@strapco13 ďakujem 🙂 veľa z toho co si napisala uz praktizujem 😉 dúfam,že to prejde lebo v nedeľu máme krstiny a hlavne dufam, že malý odomna nechorie.... 😒

strapco13
25. jún 2010

@zuzub ..neboj sa..maly by nemal ochoriet..predtym ako si sa stala infekcnou, tvojer telo uz produkovalo protilatky proti chorobe a tie sli do mlieka, takze maly bol chraneny od zaciatku
my uz sme parkrat ochoreli..ja a mm--a maleho mliecko ochranilo 🙂

prsky
25. jún 2010

@ivv LOL, tak tvoja dokina by bola z nas nestastna, lebo ja dojcim v noci este stale okolo 3-4x a to ma mala 1 rok a 7 mesiacov 😉

@zuzub ako pise strapco..ja milujem na dojceni to, ze aj ked som uz bola zoparkrat dost chora, tak dcerka to mala len okrajovo - uplne lahulinky priebeh a to prave vdaka protilatkam v mliecku

ivv
25. jún 2010

@strapco13 uff.. tak o tej uzkosti som este nepocula 😕 . no a tie prikrmy ma dost strasili, ale prave som citala katkinu stranku, tak som sa kusok upokojila 😉 . hlavne ide o spravne nacasovanie a pestrost, ak som to spravne pochopila 🙂