Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

prsky
26. jún 2010

@kkiki nestras, mam doma 2 strelcov teraz (muz je 28.11 a sme tak trochu dufali, ze sa Lala narodi az na jeho narodky, no ale co uz s nou, ked sa poponahlala - radsej ale strelca ako skorpika, aj ked sa v tom az tak nevyznam, len som tak pocula 😀 )

sammy
27. jún 2010

Baby, poradte: je tu vela tem o tom, ale v tomto stave nevladzem vsetko prehladavat. V noci som sa zobudila so zimnicou, rano teplota 38. Mam velky cerveny flak na boku prsnika, vedie zhora az skoro k bradavke, na dotyk bolestivy. Ale ziadne zatvrdliny, hrcky, nic, len ten flak. A navyse ma boli cele telo ako pri chripke, nevladzem nic. Mala z toho prsnika pije pravidelne, striedam ich, neviem preco sa mi to stalo. Uz som to raz mala ked sa narodila, ale vtedy bez teploty a tej nevladnosti, preslo to samo behom 2 dni. Ale teraz neviem. Co s tym?

annag
27. jún 2010

@sammy

je to zástava mliečka, prsník sa horšie vyprázdňoval. Uvidíme, ako sa to vyvinie.

- dojči futbalová poloha
- skús pred dojčením prsník dobre nahriať (hoci i fénom, len pozor na citlivé bradavky a dvorce) a odsať prsník takmer doprázdna. ak je prsník prázdnejší, mohla by ho malá následne lepšie vyprázdniť
- veľmi dôkladne prezri bradvku, či na nej nenájdeš bilu bodku - pľuzgierik, ak áno, tak ju opatrne strilnou ihlou prepichni
- daj si od bolesti a teploty v pravidelných intervaloch Ibalgin, Ibuprofen
- ak bude vysoká teplota dlhšie než 24 hodín a bude stav rovnaký čio horší, tak skoč k lekárovi, dajú Ti atb
http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/02/upchat...

latvia
27. jún 2010

@annag to s tym dr.newmannom mam chapat ako? ze dolsin sa moze pri kojeni?

annag
27. jún 2010

@latvia nie, naopak, že prečo sa taký liek ešte vôbec v dnešnej dobe oveľa lepších alternatív používa

latvia
27. jún 2010

@annag 😅 som si vydychla 😀
nuz, ja sa tiez divim, ze sa podava castejsie nez epidural a ine bezpecnejsie lieky,hlavne v UK ma to zarazilo...
ja sa mu vyhybam ako cert krizu, aj pri inych operaciach, tym viac pri tehulkach a sekciach

annag
27. jún 2010

@kkiki - ďakujem veľmi pekne 🙂

asi sa zhodneme všetky, že každá z nás má svoju boliestku , no lepšie ako výčitky a zatrpknutosť je pozerať sa dopredu a robiť všetko preto, aby sa nám po krôčikoch podarilo dosiahnuť stav, kedy dojčenie bude reálne dostupné každej mamičke a bábätku, aby sa nestávali také krutosti ako je chudnutie bábätka o pol kila v prvom mesiaci, aby mamičky neostávali osamotené pri riešení problémov, ktoré ich trápia . Pre mňa ako poradkyňu je krôčik vpred každá spokojná mamička , ktorej dojčenie prináša radosť. A mohlo by to byť i pre mamičku, ktorej dojčenie nevyšlo, ak by dospela do štádia, keď veľkoryso a s nadhľadom povedzme kamoške odporučí laktačnú poradkyňu či web stránku o dojčení, namiesto toho, aby jej dojčenie už vopred znevažovala, znechucovala a robila ho ťažkým a náročným. Pretože správne dojčenie je menej náročné než kŕmenie z fľaše. 🙂

annag
27. jún 2010

@latvia 😀 , to som rada, nieže nám tu zinfarktuješ 😅

latvia
27. jún 2010

@annag nuz, viacerym konovkam by sa ulavilo 😝 😀

trinka
27. jún 2010

milá @annag naša Vinka z Popradskej témy ťa chválila a pochvaľovala si tvoje rady. Tak sa idem obrátiť na teba s prosbou o radu- dojčím dcerku siedmy mesiac a vďaka Bohu nemali sme žiadne problémy (ak nerátam tie úvodne zacvičovacie po porode), mliečka bolo až-až, 4 mesiace sme dávali aj na nedonosencov do nemocnice. Samozrejme aj Lilinka má svoj oblubený prsník. Vo štvrtok som si všimla že mám okolo dvorca na spodnej strane modrinu (čo by nebolo nič nové, občas v noci ked som ja zaspatá, tak Lili cucká čo jej príde a ja potom vyzerám ako týraná žena 😀 ) ale po dvoch dňoch sa mi začala lúpať koža a príšerne to po dojčení štípe- momentálne už svrbí (neviem teda či sa to hojí....alebo čo...) Mám si na to dávať nejaký krém, alebo ju mám dojčiť z druhého prsníka, kým to trochu neodoznie... alebo...,?
Už by som ju aj odstavila pomaly, lebo som schudla na 44 kg a pritom jem ako drak... 😠 tak neviem...

vejula
27. jún 2010

tqa kmi teda neviete povedať v čom je ta celkova narkoza nebezpečna??? LEbo niektora ste tu pisali že pre mimi aj maminu je lepši spinal tak som chjcela vedieť prečo????
inač @annag do kolkych rokov pri tebe v posteli spavali detičky ak sa smiem spytať???

@trinka pre boha to kedy si tak strašNE ZAčALA CHUDNUť... Hned po pôrode????

annag
27. jún 2010

@latvia , tak to im nesmieš urobiť takú radosť 😀

annag
27. jún 2010

@trinka , ak bábo hoci len trošku poškodí bradavku či dvorec, ľahko sa infikuje - je to mykotická infekcia. Daj si prosím čo máš doma - gencián, lepšie i Canesten(=Candibene=Imazol) a natieraj po každom dojčení v tenučkej vrstve, masť pred dojčením neumývaj. Po cca 3-5 dňoch sa ozvi či zabralo, ak nie, bude treba i silnejšiu.

annag
27. jún 2010

@vejula

keď už odhliadneme od liekov, ktoré Ti podajú tak ide i o to, že si pri vedomí, keď sa bábo narodí, že ho máš možnosť vidieť a mala by si ho mať oveľa rýchlejšie pri sebe. Väčšinou sa i mamičky rýchlejšie dávajú po spinále dokopy než po celkovej anestéze. Tak, ako si videla na včerajšom obrázku , čo som dávala. Na SK sa všetko robí polovičato. Spinál sa uplatňuje i pri rodičkách, ale možnosti, ktoré nám tento postup ďalej ponúka - priložiť dieťa k matke a priblížiť sekciu prirodzenému pôrodu sa už nerobí .... A zabezpečiť, aby mohol byť napr. otec nielen pri, ale i po sekcii s matkou a dieťaťom je takmer nemožné. Pritom by to potrebovali ako soľ , však sestra nemôže byť všade. Tým sa oddiaľuje čas priloženia bábätka, mamička ho nemôže ani klokankovať , počet dojčení je výrazne nižší. Laktácia sa nerozvíja postupne, ale skokom, na 3 deň má mamička prsia ako balóny a dieťa, ktoré sa na také prsia neprisáva. Nastupuje fľaša a dojčenie , hoci sa ani nezačalo , sa schyľuje ku koncu ....

annag
27. jún 2010

@trinka

niektoré ženy majú takýto "zrýchlený metabolizmus". Dôležité je ozaj vyberať zdravú, ale zároveň i vysokokalorickú stravu. Skôr ako odstavenie by som odporúčala poradiť sa s diétologóm, ktorý Tvoj stav zhodnotí a vypracuje Ti vzorový jedálniček. Okrem toho, hormonálne zmeny prinášajú so sebou i poruchy činnosti štítnej šľazy. Bolo by fajn urobiť si preventívnu prehliadku u lekára. Prajem veľa zdravíčka. 🙂

trinka
27. jún 2010

@annag dakujem 🙂 zájdem... už by bolo po dvoch rokoch na čase 😉 a vyskúšam aj ten canesten asi máme doma...inak malej to nebude vadiť? nemám si dať klobúčik?
@vejula vždy som mala okolo 45-46 kg pred pôrodom, počas som pribrala 17 kg a v priebehu 2-3 mesiacov som sa opat zošupla naspäť... 😠

njonja
27. jún 2010

Ahoj @annag, chcela by som Ta poprosit o radu - moj maly ma 4 a pol mesiaca, kojim plne, vsetko vlastne doteraz klapalo. Intervaly 4 hod a niekedy viac pocas dna. Ale v poslednom case zacal v noci po dvanastej sa budit kazde dve hodiny,nadranom kazdu hodinu a place. Ked ho neprilozim, tak spusti obrovsky rev. Je to tak vlastne od 24:00 do 8:00.Potom zniva nabehne na svoj denny rytmus kazde 4 hodiny.
Este na upresnenie - je velmi velky - 9 kil, 68cm, 45 obvod hlavicky. Uz pri narodeni mal 5 kil.
Myslis, ze mam zacat dokrmovat mrkvickou a pod., alebo robim niekde chybu v kojeni? Nestaci mu uz mliecko, tym ze je taky velky?
Dakujem Ti krasne a prajem prijemny vikend s rodinkou v nadhernom Mikulasi(aj my tam casto chodime na dovolenky, je tam uzasne!)

prsky
27. jún 2010

@trinka len ziadny klobucik prosim ta 🙂 malej nebude vadit, dost rychlo sa vstrebe a netreba ani zmyvat. inak to chudnutie neviem, ci bude len kvoli dojceniu. nemas nahodou nieco so stitnou zlazou?

@njonja nerobis chybu nikde, deticky menia zvyklosti aj zo dna na den a co plati dnes, nemusi o tyzden 😉. najlepsie by bolo dojcit na poziadanie aj nadalej - asi mu v druhej polke noci len viac chyba kontakt s maminou - deticky zvyknu lepsie spavat od zaspatia do pol noci, potom sa budia castejsie (aj nasa sa tak budieva). Mliecko mu urcite staci - slabe mliecko neexistuje 😉

trinka
27. jún 2010

@prsky možno predštátnicový stres 😉

hathor1231
27. jún 2010

@latvia
@annag aj mne ho nukali. na predporodnej nam spominali,ze je ale na rodicke,ci to dokaze ovladat. vraj mali aj take,kto re z neho presli do uplneho sialenstva a bolo ich tazke upokojit. ina si zacala vymyslat,ze videla pavuky a mysi 😝 jedna midwife tam ale nadhodila,ze ho mala sama pri porode a bolo to super,vraj bola velmi zrelaxovana a vrelo odporuca... a ze je len dobre,ze ma ucinky na mimco,ze je take apaticke a nema zaujem o papu lebo si moze mamicka vproiadku oddychnut... len ma zarazo,ze to odporucili aj mne ,aj ked videli v karte,ze chcem kojit 😅 prosto tu je kojenie asi tak,ze sa mamicka nesnazi aku u nas aby mohla plne kojit. tu,ak sa mimco uchyti,tak ho nakoja,ale ak to nejde po dni-dvoch,tak na to kaslu 😒 ze to strasne boli a musia vstavat 😝 to len na priblizenie ich mentality 😀 ja som na izbe (na anglicke pomery som bola velmi dlho hospitalizovana 5dni, inak pustaju po 12-24h) a vystriedalo sa tam dobrych 20mamiciek. jedna polka kojila, a dalsia anglanka skusala ale odisli aj tak na flaskach 😒 ostatok ani neskusilo...

ja som mala na zaciatku porodu G&A co je vlastne rajsky s kyslikom. pomoze to len na zaciatku a prekrvuje maternicu. ale ked uz som mala najsilnejsie kontra,tak uz som to nepouzivala lebo to nepomahalo 😅 ale drahy si dal a zozaciatku sme sa pekne na sale zasmiali 😀 😀 😀

hathor1231
27. jún 2010

@trinka ja som tiez velmi schudla,je to kojenim. ked uz kojim menej,tak sa to upravolo a mam normalnu vahu. hned po porode som mala 3kg naviac a po par mesiacoch kojenia este menej ako pred tehu 😅 ale uz mam zase povodnu vahu 😉

trinka
27. jún 2010

@hathor1231 dakuuujem, za povzbudenie 😀

latvia
27. jún 2010

@hathor1231 mein gott, 😕 "... a ze je len dobre,ze ma ucinky na mimco,ze je take apaticke a nema zaujem o papu lebo si moze mamicka vproiadku oddychnut... " to bola co za midwife?? 😔 dieta po narodeni moze prespat bez jedla aj den, ma zasoby ....kvoli tomu "dopriat" decku oblbovak ktory mu moze zastavit dych?? 🙄 su fakt pozadu teda...
pethidin celkovo robi casto zvracanie, niekedy aj halusky, a u 50 percentach ludi vobec neposobi analgeticky.....to mi je teda vyhra pasovat ho za super vec....

@vejula nebezpecie celkovej? uvodna intubacia je bleskova, musi sa podarit na prvy sup, resp.co najskor.....obcas sa stane, ze clovek proste zaintubovat nedje....a ked rodicku nezaintubujes, mas velke riziko pozvracania sa a vdychnutia zaludocnych stiav a jedla do dychacich ciest....tot najhorsia hrozba pre matku.
pre dieta nieje uplne naj tiopental podany matke na uvodne uspanie.ma vela neziaducich ucinkov, a kedze prechadza placentou, tympadom sa dostane aj do novorodenca....preto dieta musia vytiahnut do 5 minut. pri spinale nic z toho nehrozi, preto maju na to viac casu.....+po prebudeni z narkozy je matka zvacsa ubolena a otapena, tym sa posuva prve prisatie, kym po spinale matku zvacsa neboli nic este dalsiu hodinku, takze prve prisatie je mozne...
tu v podstate ani nejde o to ze celkova je nebezpecna, skor o to co je vyhodnejsie....pre matku, dieta, porodnika, anesteziologa....

hathor1231
27. jún 2010

@latvia jj ale sak koli takym ako ona som po 6m od porodu skoncila pod nozom lebo sa pcha do prace o ktorej nic nevie 😠 lebo si myslia,ze vedia vse naj a pritom... sak zo seba robia mix lekara, porodnika,gynekologa,anesteziologa,pediatra a dokonca aj chirurga 😠
pethidin este davaju aj s akousi inou ukludnovackou,ale to si uz neapmatam,konbinuju to jedno cez druhe 😝 o oni tie vedlajsie ucinky neprezentuju ako ty,ale ze je to doslova super si pospat lebo dieta je kludne... neviem,aky zazitok moze mat matka po takom porode,ked je zdrogovana a ma halusky 😝 preto som ho nechcela a hlavne koli ucinkom na malu.. uz aj tak sme boli v ohrozeni...
ked sme boli na predporodnej a ukazovali obrazky ako ide dieta pordnymi cestami,tak na to 3/4 zenskych kukala zdesene akoby cakali,ze vypadne na dlazku same 😅 a tie otazky... prosto su pri porodoch ako za opicami,u nas si dievca nastuduje,tu sa spoliehaju na midwifes...

latvia
27. jún 2010

@hathor1231 kombinuju to v lytickej zmesi....tak si niektore rodicky nepamataju vlastny porod

hathor1231
27. jún 2010

@latvia tak to mi je za vyhra 😝 co dokazu ludia urobit aby necitili bolest? 😕 a o tych haluskach nam hovorili,ze ona si to vymyslela,ze to vobec nema take ucinky 😕 to este aj klamali 😅 si spominala,ze je to ta najlacnejsia alternativa...

prsky
27. jún 2010

@trinka tak to poznam, drzim palce 🙂 ja mam este tento tyzden 2 skusky a mam frei do januarovych statnic 😉

suttka
27. jún 2010

kocky drzim palce na statniciach, ja som ich mala 38 tt a dali mi to riadne vychutnat, ze najskor kariera a potom tehotenstvo :( no a cez promocie sme rodili 🙂 kocky mozem jest broskyne a hrozno ?

latvia
27. jún 2010

Pethidin (Dolsin), syntetické analgetikum s účinkem podobným morfinu, představuje dnes nejvíce používaný opioid z hlediska jeho nízkého depresivního účinku na dechové centrum novorozence. Přesto je možno depresi dechu a centrálního nervového systému novorozence iatrogenně navodit nadměrnou dávkou analgetika (platí zejména u předčasného porodu) či jeho špatně načasovaným podání na konci I. doby porodní nebo dokonce v průběhu II. doby porodní. V dnešní době se nejčastěji užívá v kombinaci s trankvilizéry, neuroleptiky, hypnotiky a event. spasmolytiky. Analgeticky pomáhá během porodu zhruba ve 40%, ale výraznější je jeho spasmolytický účinek, což způsobuje zkrácení celého porodního procesu. Relativní analgetická neúčinnost pethidinu během porodu byla demonstrována řadou autorů (např.: Morgan a Hodcroft). Pokud není účinná první dávka pethidinu, měla by být indikována epidurální analgezie. Sebekontrola, dezorientace a někdy dokonce až amnézie mohou být vedlejšími účinky toho opioidu. Pethidin velmi snadno prochází transplacentárně, v krvi plodu dosahuje někdy až 70% koncentrace oproti koncentraci v krvi matky. Maximální účinek na dechovou depresi plodu bývá pozorován do 3-3,5 hodin po aplikaci pethidinu matce. Depresivní efekt pethidinu na novorozence je způsobený i jeho aktivními metabolity vzniklými jeho rozpadem v těle dítěte nebo po jejich přechodu z mateřského mléka. Jejich účinek přetrvává 2-3 dny po porodu. Komplikace pethidinu u porodu jsou výraznější a závažnější než v případě epidurální analgezie.

lyticka zmes - ....... Nevýhodou je omezená a nepřesně naplánovatelná doba působení a nepříjemné vedlejší účinky. U maminek se po požití nezřídka vyskytuje nevolnost, zvracení, malátnost i letargie. V mnoha případech systémové léky působí také na dítě, takže se u něho může projevit např. dechová nedostatečnost, nepravidelnost tepu nebo neschopnost sát mateřské mléko při prvním přiložení bezprostředně po porodu.

útlum dechu matky i plodu, snížená sebekontrola, v některých případech ztráta paměti (vymizení vzpomínek na porod), může vyvolávat dráždivé reakce u novorozence i několik dní po podání petidinu matce, protože se jeho zbytky 3 až 4 dny vylučují mateřským mlékem.

hathor1231
27. jún 2010

@latvia ty kodo,sak to je skor podane matke ako ditatu 😝 a tu pri tom kontorlovani asi takzo zistia v akej dobe si 😝 mna skontrolovali ked mi prpichali zvysok vody (12na obed) a potom ma mala az o 19.00 😝 to uz mala bola davno na svete 😝 a oni to takto prezentuju... tu ak nemas nastudovane,tak ti natlcu do hlavy take blbosti ako sa im hodi a drviva vacsina ludi tu nema o porode a pain reliefs nic nastudovane 😒
esteze som si ho nedala a stacil mi ten vedlajsie ucinok na malu,uz aj tak tazko dychla...