Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

martina1305
4. feb 2009

ahojte maminky, chcem sa poradit ohladom kupania malych deti. nasa dcerka bude mat v piatok 3 tyzdne. kupali sme ju doteraz v cistej vode. svokra mi vcera uvarila za plny hrniec sypaneho harmanceku, aby som ju v tom okupala. mne sa to nejako nezda, nie je harmancek alergen nahodou? neviete mi niekto poradit?

ellit
4. feb 2009

ahoj tekvica, som velmi zvedava co ti annag napise...
od 6 tyzdna sa kojenie meni, nastava niekedy tzv. laktacna kriza. Ja som ju mala presne po 6 tyznoch. Nieje to nic vazne. Len malinke babo zo dna na den zvysi svoju potrebu mliecka, ale prsniky este niesu pripravene. Neviem preco, ale maminy to pocituju hlavne vecer. Po niekolkych dnoch sa to same upravi a mliecko sa bude tvorit podla potrieb babatka. Takze sa netreba bat, treba si len dietatko prikladat aj kazdu hodinu.
Alebo druhy dovod moze byt len to, ze dietatko je pod vecer nervoznejsie a potrebuje citit blizkost a vonu maminy.
Ale ak prospieva a je inak zdrave, je vsetko v poriadku a netreba sa bat. Ak si najdes cez google laktacnu krizu a precitas si o nej, dozvies sa viac.
Ale to je len moj usudok a som naozaj zvedava co ti poradi Annag. Ja som si tym presla co ty a presne v 6 tyzdnoch.

martina46
4. feb 2009

Martinka, harmanček je alergén, ale odhliadnuc od toho, prečo by si ju mala kúpať v harmančeku? Ináč, myslím, že harmanček aj vysúša, ale nie som si istá.
Tekvica, sú prípady, kedy bábo nekaká aj 3 týždne a hlavne, ak ho to netrápi, netráp sa ani ty 😉
my sme mali stolicu tiež v každej plienke, potom sa to zmenilo raz za pár dní.

alusha
4. feb 2009

tekvica nas maly do 6. mesiaca tiez kakal raz za 7-10 dni, kym bol len kojeny... tiez som najprv pomahala s rurkou, ale potom som to uz nechala na neho a max. po 10 dnoch sa vzdy vykakal... nedavala som mu uz rurku, lebo babo si na to moze zvyknut

annag
4. feb 2009

k mliečnym výrobkom - ospravedlňujem sa, kľudne ma upozornite, keď neodpoviem, niekedy fakt príspevky preskočím, ale som veľmi rada,ak diskutujete a odpovedáte aj Vy 🙂

- samozrejme - tvaroh a tvarohové výrobky obsahujú veľa kravskej bielkoviny - sú záťaž pre organizmus, do jedného roka ozaj nevhodné. Okrem toho cukor a farbivá tiež nie sú ideálne pre také malé detičky. Pod mliečnym výrobkom treba rozumieť jogurty neochutené s "dobrými" mikroorganizmami a pod syrmi - čerstvé ako Cotage, Lučina, neskôr aj trvdé málotučné syry s čo najmenším obsahom soli, tavené syry sú nevhodné

annag
4. feb 2009

bezaz, no dúfajme, že to princezničke vydrží dlhšie 🙂 , máš výborne rozbehnutú laktáciu, odsávať nemusíš, iba ak chceš tú udržiavaciu dávku raz do dňa - ale stále rovnaké množstvo, sú prsia naliate tak, že je to väčšinu dňa nepríjemné, alebo sa niekedy aj úplne vyprázdnia? robia naliate prsia problém malej pri saní - vyteká jej mliečko z pusinky, nestíha pregĺgať? koľko odsávaš?

patricia1971
4. feb 2009

annag ďakujem, viem, že máš toho aj ty veľa a fakt je tu dosť zlatých mamičiek, čo poradia, keď ty nestíhaš,,, 🙂 🙂 🙂

annag
4. feb 2009

alusha, to som veľmi rada 🙂 🙂 🙂

k zápalom prsníka - pri teplote, ktorá trvá cca 24 hodín nie sú ATB potrebné, pretože ide leno sterilnú mastitídu, ktorá sa vyprázdneínm prsníka vytratí, len ak sa začne liečba a teplota vysoká pretrváva naďalej, je vhodné zaradiť aj ATB ,pretože vtedy sa už jedná o nesterilnú mastitídu , napreiek tomu treba z prsníka veľmi veľa dojčiť, zapálené sú okolité tkanivá, nie mliečko

k jogurtom pre patku1971 ešte dodám, že mliečne výrobk sa môžu podávať pomerne skoro, už v 7 mesiaci pri deťoch na UM - ak dieťa toleruje normálne UM, je minimálna pravdepodobnosť, aby zle tolerovalo jogurt, pretože obidva obsahujú rovnakú štiepenú bielkovinu, ktorá už nie je taký alergén ako čisté kravské mlieko, u detí dojčených sa odporúča zaviesť mliečne výrobky čím neskôr, dokonca až po roku, pokiaľ mamička často dojčí, aby sa zbytočne s alergénom KB bábetko nemuselo stretnúť - čím neskôr sa s KB bábetko stretne, tým lepšie sa jeho imunitný systém s týmto alergénom popasuje a alergia sa ani neprejaví

annag
4. feb 2009

elit - áno, bábetku už MM v druhom polroku nestačí zvyčajne uspokojovať jeho energetické požiadavky, a preto musí papať aj niečo iné, stále však je zásobárňou veľmi dôležitých a jedinečných látok , treba dojčiť kedy bábo chce, dojčenie je už len taký zákusok,resp. nápoj, hlavným jedlom sa postupne stávajú príkrmy až sa bábetko nakoniec aj samé odstaví. 🙂

annag
4. feb 2009

bimbia, však Ti vravím stále, že mliečka máš dosť 😉 🙂 , pribrala ukážkovo 😵 , odsaješ krásne množstvo, ale so spaním si veľké nádeje do trištvrte roka - roka nerob , bude aj horšie 😀

bezaz
4. feb 2009

annag odsavam len vecer, ked uz mala spi, lebo cez den nestiham.. mam rucnu medelu a dost dlho mi to trva.. resp. teraz sa mi to nejak dost rozbehlo, dam z jedneho tych 70 za 5-10minut, co je na mna vykon, doteraz to slo tak pol hodku.. odsavam obe, ale z toho, co ninka jedla, odsajem tak par kvapiek, asi vycuca vsetko, ale zatial sa netvari, ze by potrebovala aj druhe prso
prsia mam tvrde, niekedy mam pocit, ze su uplne prazdne, splasnute a teraz posledne tri dni sa citim pomaly ako tesne po porode, ked sa rozbehla laktacia, aj mi "vytrcaju" hrce 😅 mala sa netvari, ze by jej to vadilo, inak sme naspat na jedeni kazde 2hodky, ale papa uz len 10minut

patricia1971
4. feb 2009

annag ďakujem ešte raz sa info. A obdivujem ťa, ako všetko stíhaš pri 3 deťoch. Ja mám tiež 3 deti,ale tie dve sú väčšie a mám čo robiť, aby som všetko stíhala. No mz ešte dojčíme, tak s jogurtami počkám, radšej... 😵

annag
4. feb 2009

tekvica, malý je len unavený a večer chce byť na prsníku len preto, aby si mohol cuckať, si ten najlepší cumlík na svete, ktorý ho upokojuje a pomáha mu zaspať 🙂 , teraz záleží len od Teba, ako sa rozhodneš s tým vysporiadať - buď to necháš tak a budeš sa s ním takto uspávať naďalej alebo to zrušíš. Ak sa rozhodneš takéto zaspávanie zrušiť, treba ho z prsníka stiahnuť ešte keď celkom nespí - musí vedieť, že ide od Teba do postieľky, ale už sa nevládze brániť. Potom mu však nedávaj zakaždým prsník - to, že pár krát potiahne a už spí, to nie je hlad a na prsníku vtedy nemusí zostávať. Môžeš ho upokojiť inak, ponosiť chvíľku, pohojdať a zase - preložiť do postieľky, keď už skoro celkom spinká, ale nevládze odporovať - túto chvíľu musíš sama odpozorovať. Je dôležité, aby si to potom robila zásadovo, lebo ak bábo raz necháš na prsníku spať a inokedy ho prehodíš, tak to nepochopí, potrebuje jasné pravidlá. Večer bývajú bábetká veľmi podráždené, treba ich kúpať skôr alebo inokedy a dávať im vtedy čo najmenej podnetov, prítmie , ticho, aby ľahšie zaspinkali.

rektálna rúrka by sa mla používať v nevyhnutnom prípade, pokiaľ bábetko puká, tak to nevyhnutný prípad určite nie je. Bábetko, ako píšu holky, nemusí kakať aj viac dní, trošku pučenia pri kakaní nie je nič zlé. Kolika zmaneá, že plyny ani stolica nmôžu ísť von - má zastavené vetry, akonáhle začne pukať či kakť, je to dobrá správa, prbytočné plyny z nafúknutého bruška odchádzajú a je po kolike 🙂

annag
4. feb 2009

martina1305 - kúp len v čistej vode a aj kozmetiku používaj striedmo,len na suché plochy telíčka, harmanček býva častý alergén , nekúp dlho a nie v príliš horúcej vody, aj jeden dva stupne naviac sa na pokožke odzrkadlia

misutovo
4. feb 2009

Ahoj Annag,

mam len panadol tak to skusim s tym. Boli ma to zo spodu prsnika a smerom k prsnej kosti. Bradavka je cista, nemyslim ze by to bola neaka infekcia. Skor si myslim ze mi to zachladlo, vcera sme mali doma zimu.Po dojceni skusam odsavat ale zas mi to nejde. Moze mat teplota vplyv na tvorbu mliecka? Asi nie ze?

rony253
4. feb 2009

ahoj annag,

mam na teba prosbu, moju Saru kojim od narodenia, ma 4 mesiace a týžden a pol a od vcera vecera odmieta prsnik, trosku si o deviatej pocuckala, ale len z praveho a z laveho ani nahodou, v noci spala 5 hodin, potom trosku pocuckala a o 6.40 sme vstali davala som jej papat a nechcela, ked som ju dala ku prsniku spustila rev, tak som volala do kojacej poradne tam kde som rodila v rakusku a musela som tam prist, lebo v miojom lavom prsniku sa mi vytvoril uzol, davali mi teple obklady, masirovali ale nic nepomahalo, nakoniec sme museli odpumpovat. Kedze to moje dieta od 7-mej nejedlo, skusali sme aj v nemocnici prsnik, no stale otacala hlavu prec, zacala uz mrncat a cmulat prsty, tak sme jej dali to moje odsate mliecko cez flasu a vypila to. Neviem kde je problem, len sem tam som jej davala cajik, a ked nechcela flasu tak nepila, takze si nemyslim, zeby si zvykla na flasu. Doteraz krasne papala z prsnika a neviem preco odrazu nechce. dali mi domov tu pumpu, no ja si odsajem raz za 3-4 hodiny 150 ml priblizne ale to vypije naraz, a kedze chce jest kazdu hodinu a pol az dve hodiny tak nemam pre nu potom pripravene mlieko. Uz som rozmyslala, ze musim ist asi UM kupit, pre pripad. Ale budem ju stale prikladat a skusat, mozno sa chyti.
Ak by si mi vedela poradit, bola by som rada. dakujem

ellit
4. feb 2009

annag prepac, ze ta tu este otravujem, ale chcela by som vediet tvoj nazor na ovocne prikmi.
chcem zacat jablckom a kedze mu varim a nekupujem zatial hotove vyzivky, citala som, ze treba ovocie na zaciatku prikrmu podusit a nedavat surove.
a este jedna vec, babulky tu davaju spenat jedna radost, ale moja mama ma pred nim varovala, ze je tazko stravitelny do 1 roka.

bimbia
4. feb 2009

annag,
dakujem za vsetky rady. a to spanie si ma moc nepotesila. 😒

martina46
4. feb 2009

spenat:
dovolim si citovat:
6.-7. mesiac - • Zelenina, která je vhodná pro začátek: mrkev, brambory, brokolice, cuketa, okurka, špenát (nepodávejte často a ve velkém množství, je velkou zásobárnou dusičnanů,ideálně by měl být do konce 2. roku života podáván jen z výživ ve skle, kde je hladina dusičnanů přísně kontrolována), pastiňák, fenykl, dýně, červená řepa, zelený hrášek.
my sme mali spenat doma pestovany.

ellit
4. feb 2009

martina, tak ak som spravne pochopila, spenatik mozem, ale radskej kupit od hippky alebo od hame napriklad hej?
a dakujem moc za radu 🙂

martina46
4. feb 2009

Ellit, ja osobne nemám moc rada tie kupované, malá to papá iba na cestách, alebo keď nemám čas variť. Ale to je len môj postoj, kľudne to kúp a keď budeš mať možnosť kúpiť nejaký čerstvý, tak neváhaj 😉 ale to asi až na jeseň...?

ellit
4. feb 2009

martina, mas pravdu...do teraz som mu varila. Aj ked mam kupene hippky, to len pre pripad nudze. Mame totiz na dome elektrinu a tu v Marianke velmi radi vypinaju na cele dni, tak keby nahodou som nemohla uvarit 🙂

annag
4. feb 2009

misutovo, neboj sa, mliečka máš dosť - až príliš, preto máš upchatý mliekovod, pozri v mojom albume poloha tanečník alebo po sediačky , ale aj klasická je vhodná. Hlavne aj ručne odsávaj, nahrievaj, dojči ... Celý problém je v tom, že sa nedostatočne prsník vyprázdňoval, kontroluje bradavku, niekedy sa bodka či pľuzgierik objavia neskôr, dobre prsník nahrej, skús si pred odsávaním či dojčením aj z veľmi teplej prevarenej vody urobiť teplý obklad asi na 5-10 minút, aby bradavka a vyústenia mliekovodov zmäkli a zahustené mliečko uvoľnilo priechod.

martina46
4. feb 2009

annag, vsetko najlepsie k dnesnemu anickinmu tretiemu "výmesačiu" 😵

rony253
4. feb 2009

annag ahoj, to pisem mne Rony?

annag
4. feb 2009

rony, asi sa už ozývam neskoro

- v prvom rade musíš v záujme laktácie veľmi veľa odsávať, po hodine už mliečko máš, odsávaj deň noc minimálne každé dve hodiny, mliečko sa vyrobí a Ty si zvykneš odsať viac.

- treba u malej vylúčiť nejaké ochorenie - kontrolovali ju? pusinku, hrdielko, bruško, ušká ...

- na malú v žiadnom prípade nesmieš tlačiť, daj si ju do postele, a len tak nenápadne si vyber prsník, rozprávaj sa s ňou a pokús sa ju priložiť . Nesmieš mať príliš naliate prsia, prsník ponúkni poloprázdny.

- určite ju nedokrmuj z fľaše lebo sa Ti z hodiny na hodinu doslova a navždy odsatví, ak , tak len pohárikom

- včera som túto situáciu zažila aj ja, chápem, že mamičku vytočí, ak bábo niekoľko hodín odmieta papať, ale má na to právo, stačí, že sa nejak rozruší a už prsník odmieta, tu to chce len trpezlivosť, ľahnúť si s bábetkom, prihovárať sa mu, spať s ním telo na telo s odhalenými prsníkmi, pokúsiť sa dojčiť v polospánku, keď príliš nevníma a určite sa chytí

annag
4. feb 2009

martinka, ja som si to nevšimla 😅 , úbohá Anička takú mater má 😔

martina46
4. feb 2009

😀

annag
4. feb 2009

elit - dusené ovovocie a zeleninu deti lepšie tolerujú, preto je lepšie pár dní skúsiť dusené, ak je reakcia dobrá, tak aj surové, špenát si čítala, len dodám, pre lepšiu využiteľnosť vápnika by sa mal pripravovať s mliekom

rony253
4. feb 2009

annag, ja to skusim teraz v noci, cez den som jej dala tu flasu, tak uvidime, z akeho poharika?