Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

katarina822
29. jún 2010

@pipussa mas ip

katarina822
29. jún 2010

@jja ja som dostala menzes po 9mes.od porodu nekojim odsavam pravdou je ze odvtedy ho mam menej.. ale mliecko nestratis tym ze uz mas svoje dni.

strapco13
29. jún 2010

@pipussa ..ked uz musis davat UM..skus ho radsej davat cez suplementor cievkou na prsniku..tym budes stimulovat laktaciu, maly si bude tahat svoje mliecko..a nebudes musiet odsavat, lebo maly si odsaje sam
tym padom nebudes v strese, ze kedy odsavat, maly bude citit, ze si sa ukludnila a ukludni sa tiez
skus si precitat clanok..a aj ostatnme clankay tam..nejake sa ti urcite budu hodit
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/musim-...

prsky
29. jún 2010

@jja ja mam menzes od januara a dojcime sa v pohode dalej, dokonca nevidim na malej, ze by bola nejaka mensia produkcia mliecka, lebo si nepyta viac ako ked menzes nemam. zaujimavy nazor lekara ☹

pipussa
29. jún 2010

@annag
annag, co radis, ak dieta place, ( 5tyzdn),nieje hladne, nema bolesti, nakolko ked ho vezmem na ruky, ukludni sa...
nechat plakat, vyplakat, alebo nosit a mojkat
( som po 2 operaciach a je mi tazky, )
muz ma presviedca, ze nechat vyplakat, a ze ked pojdem za malym do izby, nauci sa a budeme jeho otrokom
kedy to zacnu deti zneuzivat ???
co poradis ?
vdaka

mneme
29. jún 2010

to hadam nie je pravda, ze gynekolog vie o laktacii tak malo, aby zene tvrdil, ze menstruacia je znakom straty mlieka ☹

@pipussa annag by s tvojim manzelom sotva suhlasila - pozri tu http://dojcenie.wordpress.com/2010/05/11/o-dojc...
osobne odporucam zaobstarat si satku alebo nejaky ergo nosic a malickeho nosit ked to potrebuje, nenechavat ho sameho, ak treba, lahnut si k nim do postele. ano, nauci sa na to, ze reagujes na jeho potreby. ak ho nechas "vyplakat", nauci sa, ze na jeho potreby nereagujes. nechapem, ako to moze mat nieco spolocne s otroctvom a zneuzivanim, ved je to isto tvoje milovane dietatko a potrebuje citit svoju mamicku 🙂

aktak
29. jún 2010

@pipussa fuha, ako moze 5 tyzdnove babo zneuzivat svoju mamu? 😕 ved mama je to jedine co pozna a chce, nic ine ho nezaujima, tak preco mu nedat objatie a pohladenie po ktorom tuzi? ja moju bambulku mojkam a nosim kolko chce a kolko mozem a tesi ma to, hlavne ked vidim ako jej je dobre, samozrejme ze ak mas zdravotne obmedzenia tak sa im treba prisposobit, ale v naruci ho mozes mat aj posediacky a podlozit ho vankusmi aby nebol tazky 😉

selyma
29. jún 2010

@jja ja mam tiez menzes, toho mesiaca uz 2x a predtym pred 35 dnami a to trvalo 2 tyzdne. Boze, kedy sa to upravi

pipussa
29. jún 2010

@mneme
ked ono to vyplakanie ma suvis s tym, ze potrebujem cas, na to aby som odsavala mlieko...( a radia mi aj kazde 2 hodiny)
a ked si maly vyzaduje moju spolocnost, nestiham...
uz mi radili hadicku..... viem...

selyma
29. jún 2010

@pipussa mne by nedalo srdce vyplakat babo, take malinke uz ani vobec. To vobec nie je dobre, dietatko potrebuje matku citit, niektore viac a castejsie. Aj ja som uz take pocula, nenos na rukach, nehojdaj, nechod s nim ukladat ho do postielky. Nemam rada take reci. Su to male deticky, na svete su este "nove" a ktovie, ci ich este v zivote caka. Nech maju stastne a neuplakane detstvo. Ja Klaudiku takto ukladam vecer, na rukach. No a co. Ved telka nie je taka dolezita pre mna, dolezite je to moje babo. A Ja som na materskej, aby som sa mu mohla venovat. Ved ono raz prejde, potom nam bude za tym luto

suttka
29. jún 2010

ahojte, chcem sa s Vami poradit , mala mi vcera aj dnes malo spinkava, stale chce byt len na prsnikoch a aj tam zaspi , ale akonahle ju prelozim spusti krik. Kakame tak 3/4 x denne a tazku plienku mame cca 6/7 x, neviem preco zacina byt nekludna, myslite, ze mozem mat malo mliecka ?
dakujem , uz som vyplakana takze ok

aktak
29. jún 2010

ja som pri prvych 2 detoch dostala MS presne po 6 tyzdnoch a obidve som 6 mesiacov plne kojila a potom este do roka 😕 vobec sa to nevylucuje

pipussa
29. jún 2010

@aktak
som po sekcii, pred 5tyzdnami a hned po 3 tyzdnoch od sekcie ma operovali na slepe crevo...
takze mam fakt dost....

aktak
29. jún 2010

@pipussa po leziacky alebo posediacky si ho nemozes pritulit? ja som po porode mala 39,5 teploty ale maleho som mala pri sebe, samozrejme ze ka to neni v tvojich silach tak sa s tym neda nic robit, mozno kym ti nebude lepsie by ta mohol zastupit manzel, drzim palce nech sa ti rychlo polepsi 😉

mneme
29. jún 2010

@pipussa viem si predstavit, ze je to tazke, prave preto ti vsetkymi desiatimi odporucam satku, ktora ti ulavi a babatko bude spokojne. aj ja som bola po sekcii, od 2 tyzdnov veku dcerky som ju intenzivne nosila. uvidis, ze ked bude syncek na tebe spokojny, bude aj menej placlivy 😉

pipussa
29. jún 2010

@mneme
ja nemam problem si prcka pritulit, aj nosit.... ( je mi tazky , ale prezila by som... )
ja som mala problem s tym, ze nedokazemm byt naraz s nim a aj odsavat mlieko... ( mam elektricku hlucnu odsavacku)
ak mam mat viac mlieka, musim casto odsavat...
ak ma vsak on casto vyzaduje... neviem sa rozkrajat
preto som pisala, ze ci nechat plakat... aby som mohla odsat...
z toho som nestastna

garonka
29. jún 2010

@pipussa nenechala by som take malinke babo vyplakať nieje to dobre môže dostať zo silneho plaču pruh 😒 a jasne ako pišu baby prituliť dieťa potrebuje svoju matku citiť 🙂

prsky
29. jún 2010

@pipussa lenze kontakt dietatka s tebou telo na telo podporuje laktaciu a aj spustanie mliecka = lahsie sa ti bude odsavat. tiez som dcerku takmer nonstop nosila v manduce (ked si ju spravne nastavis, tak brucho vobec nezatazujes), lebo akonahle som ju polozila, zacala srdcervuco plakat (pripisujem to porodu sekciou a tomu, ze bola veeela hodin bez maminky po porode). postupne sa to upravilo a hoci je aj teraz velky pricuc na mne, tak uz sa zacina pomaly odputavat, ved na svete je tolko zaujimavych veci...dietatko ta urcite nevydiera, proste ta potrebuje a nevie ti to inak dat najavo ako placom. na tvojom mieste by som sa snazila rozbehnut laktaciu do takeho stavu, ze by maly pil iba z prsnika (t.j. suplementor ako ti radili baby) - ked sa to podari, budes mat ovela viac casu a pokoja.
@suttka aj deticky "maju svoje dni" - moze jej byt teplo, alebo skratka citi potrebu byt s maminkou. ked ju prekladas priskoro, zobudi sa (ono to chvilu trva, kym sa clovek nauci ten spravny timing - ja som to vzdala a vylihovala som s malou cele dni - len sme sa dojcili, prebalovali, spali - som zvedava, ako to poriesim pri pripadnom druhom babatku 😅 ). Malo mliecka urcite nemas - ak sa spravne prisava, tak sa mliecko tvori na zaklade dopytu-ponuky = cim viac dojcis, tym viac mliecka mas (ale treba aj odlisit, kolko casu naozaj pije a kolko "len" cucka - deticky sa zvyknu na prsniku upokojovat nenutritivnym sanim). Inak babo moze vyzadovat viac kontaktu aj ked je nervozna mamina, alebo ked ma prilis vela podnetov (ale to sa prejavuje skor vecer)

latvia
30. jún 2010

@pipussa ja som mala velmi placlive dieta, od rana do vecera rev, a kedze jest a umyt som sa musela, tak som jednoducho dieta nechala plakat kym som rychlo urobila co treba... popravde si odsavanie s babatkom v satke predstavit neviem.....takze ak nieco nutne musis urobit a nemas inu moznost, tak nechaj plakat, to z teba zlu matku nerobi 😉

prsky
30. jún 2010

latvia, ved tu nikto nenapisal, ze nesiel na zachod alebo sa neumyl a ze je zla mama, ked necha babo co i len sekundu plakat - tu islo o vyplakanie, na ktore sa pytala. pipussa pise, ze maly malo spava - u nas sa aj to upravilo nosenim a vdaka tomu som si mohla aj poupratovat doma, lebo mala chrapala na mne alebo spokojne len tak cucala do blba a ja som umyla podlahu alebo poutierala prach alebo som si v pohode spravila jedlo a najedla som sa bez toho, ze by som nervacila, ako reve a ja si nemozem nic spravit. Ked trochu podrastla a viac vnimala (okolo 5-6m), tak uz vydrzala napr lezat na hracej deke, kym som napr. povysavala a postupne sa ten klud predlzoval. Podla mna by bolo pohodlnejsie, keby sa jej podarilo vratit k plnemu dojceniu. Ja som napr odsavala tak, ze mala cucala jedno prsko a druhe som odsavala rucnou odsavackou a ovela viac mlieka som takto nadojila, ako ked som sa o to iste snazila bez malej v mojej blizkosti. Takze na pipussinom mieste by som dojcila cez suplementor a zaroven odsavala z druhej strany mlieko (len ma ona s tym to problem, kedze ma hlucnu odsavacku ak si spravne pamatam). Pytala si radu, tak sme jej kazda podla svojej skusenosti odpovedali - rozhodnut sa musi sama. Alebo sa moze este opytat v inej teme - mozno jej budu nazorovo blizsie 😉

latvia
30. jún 2010

@prsky ja som nereagovala na tvoj prispevok. ona sa pytala ci ma maleho nechat vyplakat ked si potrebuje odsat mlieko, preto som pisala ze aj nieco potrebuje urobit a neda sa inac, tak nech. o noseni deti v satkach som nic nepisala, to ste pisali vy.ja nosenie uznavam,sama nosim,ale mat dieta v satke a odsavat je technicky nemozne...ak ano,tak mi napis ako 😉
ja tiez len pisem svoj nazor, snad mozem, nie? 😕 ja neviem odsavat mlieko jednou rukou, resp. odsavat jednou a druhou zabezpecovat dojciace dieta, mozno som neschopna 😅
a moja vweta ohladom toho, ze nieje zla matka, bola kvoli tomu, ze viacere mamicky maju pocit ze su zle, ked dieta nechaju plakat.a teraz vravim o plakani kvoli nutnosti, pri urcitych ukonoch, nie o klasickom vyplakavani deti na ziadost matky aby ich naucili ze maju zaspat same.
takze ziadna vztahovacnost 😉

latvia
30. jún 2010

o, este jedna vec - moj maly plakaval kvoli kolikam, a nepomahali nam casto ziadne polohy ani mojkania ani nosenie.....take ze nosim na sebe dieta a upratujem u nas nemalo zmysel, reval tak ci tak....takze nie stale to ide

annag
30. jún 2010

@pipussa

prepáčte, mali sme vypadok internetu, tak aspon v rychlosti

pipussa, Ty nepotrebuješ odsávať, ale dojčiť - samozrejme za podmienky, že sa bábätko na prsník prisáva. Skutočne ak sa prisáva, tak stačí bábätku ponúknuť obidva prsníky a dokŕmiť ho na nich i hadičkou, aby sa zasýtilo. Nič viac, žiadne odsávanie netreba. Bábätko bude spokojné, bude sa veľa dojčiť, nosiť .. budeš samu teda môcť venovať a hlavne - budeš oveľa menej unavená

na to, aby to išlo by bolo ozaj veľmi dôležité stretnúť sa s poradkyňou, aby ste dosiahali čo najlepšie prisatie

odsávať treba vtedy, ak sa bábätko na prsník neprisáva Vtedy prichádza do úvahy alternatívne kŕmenie a odsávanie, aby sa mliečko tvorilo.

prsky
30. jún 2010

@latvia zasa si pichlava, nestavala som sa do opozicie, aj ked asi neviem pisat, lebo ti to vzdy tak vyznie. viem, ze si nereagovala na moj prispevok. ja som reagovala na tvoj. nikto jej nepisal, ze ma mat maleho v satke pri odsavani, ved ona sama pisala, ze nemoze pri nom odsavat, kedze ma hlucnu odsavacku. Ja som sa citila hrozne, ked mala revala kym som bola na zachode, ale pipussa sa pytala vyslovene na vyplakavanie, nie na plakanie "z nutnosti". Mne sa odsavat jednou rukou nejako darilo, tak som pisala zo svojej skusenosti - ale je pravda, ze som neodsavala dlhodobo, ale len mliecko do buducich prikrmov rucnou odsavackou a aj to som potom vyhodila, lebo mi smrdelo. Co sa tyka tvojej skusenosti ohladom plakania z kolik - asi by som aj tak nosila aj pri upratovani, aspon by som mala pocit, ze nereve sama a myslim si, ze by sa jej masirovanim bruska o moje brusisko mohlo pripadne ulavit 😝

latvia
30. jún 2010

@prsky ved prave to, ze ste jej kazda radili, ze ma dieta nosit, a ona sa na to nepytala, ona chcela vediet konkretnu vec, preto som napisala svoj prispevok, ze ma dieta nechat plakat. neviem preco si sa zacala "obhajovat" skrz moj prispevok 😅 ved ja som ti nepislala ze pises zle 😉
pichlava niesom, len reagujem.ty reagujes na moj prispevok, ja na tvoj, neironizujem, len konstatujem, nemam v umysle do teba rypat ani ta zosmiesnovat.co si myslim ze som ani neurobila

prsky
30. jún 2010

@latvia 😎 ono to ma cela ta rada so satkovanim suvisela aj s radou, ze ak sa babo prisava, treba zacat normalne dojcit, inak bude v zacarovanom kruhu - a to bolo podla mna dost konkretne, tak preto som obhajovala tu satku 😉 . ale je to na jej rozhodnuti. ked sa rozhodne (ci uz tak alebo onak), upravi sa aj to plakanie, lebo nebude musiet odsavat zo 20 min, kym maly niekde vo vedlajsej miestnosti reve o dusu spasenu, z coho ma samozrejme ona stres

latvia
30. jún 2010

@prsky jaska,treba zacat normalne dojcit, v tom s tebou suhlasim....este by bolo vhodne zistit ci neplace kvoli niecomu inemu ako je nepritomnost matky...

prsky
30. jún 2010

@latvia suhlas. u nas to bolo nepritomnostou maminy (ja som sa "beztrestne", t.j. bez toho aby spustila srdcervuci rev, nemohla zo zaciatku vzdialit ani na meter, nestacilo jej ani, ze som v miestnosti, proste "musela" byt na mne a tak som presla roznymi fazami, dokonca som ju raz nechala aj vyplakat - vydrzala som to par minut 😅 ), tak ja som nachylna plac babatka zvalovat na to 😉

@pipussa ako pise annag - najlepsie a najefektivnejsie by bolo dat si spicha s nejakou laktacnou poradkynou v okoli - ta by lepsie zhodotila situaciu ako my tu nadialku

latvia
30. jún 2010

@prsky to je ta lepsia varianta, ked je sposob, ako utisit dieta 🙂

prsky
30. jún 2010

to hej, teraz uz na to obdobie spominam trochu cez spomienkovy optimizmus, ale ako velmi vybusna osoba som mala chut ju takmer kazdy den zavrazdit 😅