Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

pipussa
11. júl 2010

a este mam dotaz.......
mne uz je divne, ze sa mi nezvysuje mnozstvo mlieka...
ok, v noci neodsavam.. odsavam okolo 01h v noci naposledy a potom az rano okolo 09h
( pocas dna sa snazim kazde 3-4hodiny, castejsie nezvladam, nakolko maly place a ak som sama, tak nedokazem aj odsavat, a byt aj pri nom...)
mozem mat nejak geneticky dane, ze proste toho mlieka nebude viac ???
( mam vraj zmnozenu mliecnu zlazu a cysty v prsiach, ovplyvnuje to nejak kojenie ?? )
( preco mala moja segra rovnaky problem ? potom zacinam zvazovat, ci skutocne mi dokaze castejsie prikladanie rozbehnut viac mlieka )

gabika7706
11. júl 2010

@pipussa liecba mykozy je dlhodoba zalezitost, tazko povedat, kedy Ti canesten zaberie, ale treba natierat a doma chodit najlepsie "hore bez". Viem, co je to odsavat mlieko, odsavala som 5,5 mes pri starsej dcerke + dokrmovala, bradavky ma boleli este rok po odsavani. Ja som odsavala po kazdom kojeni - jedeni, t.zn. aj kazde 2 hod, 2 mesiace som bola v jednom kole, snazit sa nakojit (Katka sa nechcela a nechcela prisat), dokrmit, odgrgnut, odsavat a tak dokola. Dnes viem, ze laktacnu poradkynu som mala volat hned po prichode z porodnice, nie az ked mala Katka 2 mesiace...Ak mas moznost, nechaj si prilozenie skontrolovat laktacnou poradkynou. Ci je to geneticky dane..niekde som citala, ze nie.
Hlavne na to nemysli, ze sestra mala rovnaky problem, ze je to dedicne, ze nebudes moct kojit....Ak chces kojit, treba pevnu volu, casto prikladat a podla moznosti co najviac oddychovat. Na zvysenie tvorby mlieka z vlastnej skusenosti mozem odporucit senovku grecku + benedikt lekarsky.

gabika7706
11. júl 2010

@pipussa a este k tomu, ze sa Ti nezvysuje mnozstvo mlieka...ako som pisala, odsavala som 5,5 mes a postupne coraz menej a menej mlieka bolo, nech som sa snazila akokolvek. Odsavacka nenahradi dietatko, najlepsi stimul na spustenie a tvorbu mliecka je babetko.

shaarka
11. júl 2010

@prsky
no s tym cig. uchopom si nevymyslam, naozaj 😕 ale noznicovy, moze byt 😎 sa mi mari
a teda skusim (ked sa zas prisaje na ten silny, ak vobec) regulovat tok mliecka, ked sa spusti 🙂

tilda
12. júl 2010

ahojte,
dufam, ze je ok, ze sem takto vtrhnem... prosim vas, mam taku otazku: moja mala ma 7 tyzdnov, len dojcim (a vlastne nic ine v tomto teple nerobim, len cicky vytahujem:D . lekarka mi povedala, ze najma v sestonedeli mam davat velky pozor na to co zjem pocas prvych troch tyzdnov, takze som napriklad vobec nejedla zeleninu, len ovocie (take co rastie u nas). uz by som vsak rada obohatila svoj jedalnicek, vedeli by ste mi poradit nejake "bezpecne" potraviny, aby som malej neuskodila? je mi jasne, ze kapustu a hrach si tak skoro nedam, ale ak by ste mi poradili, budem vam moc vdacna - dik moc 🙂

strapco13
12. júl 2010

@tilda pomaly skusaj vsetko...ale vzdy len 1 novu potravinu..v podstate pozor iba na strukoviny a alergeny ako jahody a paradajky
a to co je bezpecne pre jednu, nemusi byt pre druhu...ale salatik by nemal uskodit, uhorky, mrkva, por
len skusaj 3 dni jednu novu vec, potom dalsiu pridaj
inak kojaca mamicka sa nemusi obmedzovat...maloco skodi babu cez mliecko
ja som akurat vianocovala vo vasom veku..a bola zeleninova polievocka a zemiakovy salat s cibulou a rybka 😉

lusa889
12. júl 2010

ahojte, prosim poradte mi. mala v poslednom case vela papa, pyta si z oboch prnikov ale len prednw mliecko, potom sa zacne zlostit a plakat, prikladam ju striedavo k jednemu aj druhemu, niekedy si pomaly vytiane aj zadne mliecko a papame skoro hodinu a o dalsiu si pyta zas len sa bojim ze sa mi nestihne uribit tolko mliecka, prosim poradte co robit aby som zvysila produkciu mliecka? Skusala som odsavat ale nejak mi to nejde, bolia ma prsniky a mliecka odsajem len velmi malo a asi ani nie vsetko, ... pomozte prosim. Dakujem vam 🙂

lusa889
12. júl 2010

este jedna otazocka, mozem nechat 2 mesacne babtko spinkat na brusku?

raffaella
12. júl 2010

@tilda ja by som ten hrach urcite skusila. Daj si trosku, jasne ze nie hned kilo 🙂 a uvidis. Moja mala (3m) zvlada vsetko, bez akychkolvek problemov. Tiez som si dala hrachu najskor len malo, a teraz uz bez obmedzeni. Vzdy sa cela strava odvija od toho, ako reaguju krpci. Ako aj pise annag na svojej stranke, cez mliecko prenika skutocne len minimum a ten zoznam potravin, co zena moze a nemoze je predpotopny. AKo inak prijat do tela vitaminy a dolezite mineraly? Ak je mama v pohode, reaguje tak aj babo.

strapco13
12. júl 2010

@lusa889 na brusku, len ked ste pri nom a dohliadate /alebo monitor dychu/ ..ale do 6 mesiaca radsej nie, kym sa sama nevie obratit
v tom obdobi je rastovy spurt a teda relativna laktacna kriza...prikladat, striedat prsniky, stlacat pri kojeni
skus clanky..samozrejme aj ine na tejto stranke
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mam-ma...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/ako-po...

raffaella
12. júl 2010

@strapco13 preco nie do 6m? To ma trosku prekvapilo, lebo nam lekarka vyslovene odporucala hned od narodenia davat babo cez den na brusko, ze je to velmi dolezite na rozvijanie motoriky a je to vlastne jeho prva gymnastika 🙂 samozrejme, len ked sme pri nom a ked jej to samej nevadi. Cize denne je na brusku len par minutiek, ale ja mam pocit ze to prirodzene a spravne (zase len podla reakcie malickej).

strapco13
12. júl 2010

@raffaella davat na brusko, ked je babo hore to ano..to treba, je to dobre aj na motoriku aj na brusko..my sme tiez davali od narodenia, syce obcas grckol, ale brusko nas nebolelo, cvicia a spevnuju sa tak vsetky svaly
ale nechat spat bez dozoru, alebo v noci nie, kvoli syndromu nahleho umrtia

raffaella
12. júl 2010

@strapco13 jasne, tak som to zle pochopila 🙂 i ked jedni nasi znami maju dve deti a tie ich cely cas nechavaju spinkat jedine na bruchu a to este bez monitoru dychu... 😒 proste maju na to taky nazor, ze aj nasa generacia tak bola vychovavana, tak preco nie? Nuz, len im teda zelam, aby sa im nikdy nestalo ziadne nestastie v podobe syndromu nahlemho umrtia.

U nas bola Nanny podlozka jedna z prvych veci, co sme kupili a mozeme aspon v noci pokojne spavat 🙂

strapco13
12. júl 2010

my sme tu podlozku nemali...na brusku som ho nenechavala na noc, spinkal na boku, v perinke, podoprety mojim starym plysakom...ten ho strazil 😀

gabika7706
12. júl 2010

my sme mali Nanny pri Katke a mame aj teraz pri Martinovi, urcite nelutujem, pri Katke sme pipali, 3x a nie falosne 😒 Takze ja som jednoznacne za monitor dychu.

@lusa889 ked bude malinka chciet spavat na brusku, sama sa tak pretoci, ked to uz bude vediet a to uz velmi neovplyvnis. Zatial by som ju na brusko spat nedavala.

lusa889
12. júl 2010

@gabika7706 noo, ja som ju dala na chvilku na busko aby si pocvicila, bola ziva asi sa unavila a zaspinkala tak, pretocila som ju na chrbatik a zacala byt nervozna a plakat tak som ju dala znova na brusko a zaspinkala, comu sa celkom tesim lebo v poslednej dobe velmi spinkat nechce

gabika7706
12. júl 2010

@lusa889 no neviem, ja by som sa bala take male babetko mat na brusku pocas spanku. To by asi v krajnom pripade muselo byt cez den a vkuse by som na nej asi visela ocami, ci dycha 😎

strapco13
12. júl 2010

@lusa889 tak ako pise
@gabika7706 ak ju sledujes non stop tak cez den mozes

lusa889
12. júl 2010

@gabika7706 to aj robim, spi pri mne a vkuse na nu pozeram, a asi sa aj pocikam 😠

raffaella
12. júl 2010

@gabika7706 fuha, tak esteze ste ten monitor mali, ked pipal. Nam pipal asi 2x falosne, teda preto ze to mala len par dni a oni vtedy odporucaju mat ho pod plachtou, nie pod matracom do 3mesiacov veku, lebo inak to moze spustat ten falosny poplach (babatka su este lahucke, malo vazia). A raz sa nam z toho stala taka pikoska - mala mohla mat tak 10 dni a ja som bola taka nejaka zblbnuta, ze ked monitor spustil v noci alarm, tak ja som ho vypla, otocila sa na druhy bok a zaspala a az po par minutach som sa zobudila, ze ved sa spustil alarm a ci mi dieta dycha! 😀 😀 😀 No to bol ten falosny poplach, chvalabohu, ale ja som bola zblbnuta z toho, ze sme ho mali aj v porodnici na izbe a sustavne som ho zabudala vypnut, ked som ju zdvihla z postielky a tak som bola zvyknuta na to, ze mi pipa a nic sa nedeje 😀

raffaella
12. júl 2010

inak dnes som zistila jednu vec, ohladne dojcenia vonku. Moja mala ma teraz take obdobie, ze sa mi niekedy na prsku hneva, natahuje sa a tak. A robi to teda najma vonku. A pomohlo mi cez vikend a aj dnes, ked som ju kojila v parku, ze som jej prikryla tvaricku plienockou, ona sa za par sekund uplne ukludnila a ukazkovo pila 20 minut 😉 Tak neviem, ci ta plienka bola len nahodicka, ale uz sa mi to stalo 2x.

sisinka76
12. júl 2010

@gabika7706 ten monitor dychu mas este aj teraz v postielke? my sme ho uz skoro pred mesiacom museli dat prec, Risko cestuje po postielke, kazdu chvilu je v inom rohu, hocikedy sa postavi a tak to stale pipalo 😒

sisinka76
12. júl 2010

@raffaella to poznam 😀 ja ked nedam plienku pri dojceni, tak sa vykruca na vsetky strany, vsetko ho zaujima a hoci je hladny, zvedavost je väcsia. ked ho prikryjem, krasne sa napapa a je klud 😉

raffaella
12. júl 2010

@sisinka76 je to sranda, ze tie deti vnimaju tak vela okolo seba, ze by to clovek ani nepovedal 🙂

jja
12. júl 2010

@lusa889
@gabika7706 mne malinka spava od 3 mesiaca iba na brusku, ak ju dam na chrbatik, alevo v noci po krmeni ostane na chrbatiku do minuty je hore, tak sa rozhadzuje rukami, bucha nozickami a ked ju pretocim spokojne buva dalej.... 🙂 samozrejme spociatku som pomaly nic nepsravila stale som ju sledovala a v noci kazdych 5 minut🙂))) ale zvykli sme si a uz si vie hlaicku ulozit tak aby bola kludna a mala pohodlie tak je dobre🙂)))

gabika7706
12. júl 2010

@sisinka76 ano, mame ho aj teraz, hoci kardiologicka ma ukludnovala, ze martin nema tu poruchu co Katka a uz je velky, ze monitor je z tohto zdravotneho dovodu zbytocny, ale ked sa bojim, nech ho zapinam...v podstate nam je ale zbytocny, kedze Martin spi v postielke tak od 20.30-do 24 hod cca, potom uz so mnou v posteli, niekedy aj skor, podla toho, kedy sa zobudi na kojenie.

marecka
13. júl 2010

ahojte... písala som annag už pred 5 dňami,ale asi nemá čas..poraďte mi...
malá má 4 týždne a stále má problémy s bruškom. nemôžem povedať že by plakala,ale stále sa tak pučí, až kričí. je červená, vystiera nôžky, driape si tvár. kaká niekľkokrát do dňa, prdnuté má v každej plienke,ale aj tak ju to bruško trápi. máme sab simplex, teraz jej dávam aj probiotiká, tak sab simplex som znížila. robí to celý deň, budí ju to zo spánku, treba ju veľa nosiť.. v noci spí pekne a nadránom zase. nejem nič čo by jej škodilo, si myslím, fakt sa brutálne obmedzujem. máte nejkaú radu pre nás? ďakujem

shaarka
13. júl 2010

marecka,
nech poradia aj ostatne baby, ale sama za seba napisem, ze to chce klud, uvolnenie.
chapem, ze si z toho vystresovana, ale hlavne: zacni sa normalne stravovat! v mudrych clankoch sa nedocitas, ze strava matky ide do mliecka a ako strasne skodi... takze sa uvolni, nalej si aj pohar vinka (tesne po kojeni), daj si nieco fajne, a tak. to je len ako vseobecna rada a tvojej dcerke isto neuskodi.

co sa tyka pucenia nad ranom, aj moj mal take obdobie, ale preslo.
pokial z toho nejak extremne neplace, nemusis to riesit 🙂 neviem, do akej miery vam tvoj (a dcerkin) problem vadi, ale pokial nevidis na dietati, ze ma bolesti a trpi, tak to take strasne nebude. ale priznavam, ze pred par tyzdnami (tiez mal 4 tyzdne) som z toho bola poriadne vyhukana 😀 😀 a kazde rano (nadranom) som nad nim stala so slzami v ociach a tlacila prdy von s nim 😀

gabika7706
13. júl 2010

@marecka ja som nemohla nic mliecne, ani kyslomliecne a nove zemiaky, inak nevadila ani bublinkova vinea....

latvia
13. júl 2010

@marecka suhlas so shaarkou ale v podstate aj s gabikou, niektorym detom vadi strava matky, ale je ich malo, musis vyskusat co ano a co nie.
sab simplex neznizuj, davaj ho pred kazdym papanim, nieje to liek, len uvolni prdiky, nemas sa coho bat.