Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

bettynka222
13. sep 2010

ahojte babulky, mohli by ste mi prosim poradit? mam uz treti den menstruaciu a cely cas s malym bojujeme pri kojeni. dnes je to uz uplny extrem - naposledy jedol o 11 rano a teraz strasne place od hladu, ked ho prilozim bud place hned a nechce jest, alebo sa trosku prisaje al epo chvili spusti plac ajtak ☹

vejula
13. sep 2010

@bettynka222 moja ja ti neviem poradiť, baby by asi povedali len stale prikladať... Ale fuuu no neviem ako by som to zvladla. Držim prsty nech to zvladnete spolu

strapco13
13. sep 2010

@bettynka222 pri menzese sa moze zmenit mnotstvo a chut mliecka..ale maly mozno reaguje na tvoj stres a pri strese je aj pomalsi spustaci reflex
cize sa ukludni, maleho prikladaj, ak nechce, ponukni o chvilu zas

sasikas
14. sep 2010

ahojte kocky....idem k vam na rady.... 😉
mala ma 5 mesiacov a zatial je plne kojena.....pocas dna sme toho nikdy vela nenaspali, ale noci byvali celkom v pohode.....zobudila sa na papanie tak 3 x....zato posledne 2 tyzdne je to u nas o drzku.....kazdu noc hore aj 10x....cez den spime max. 3 x denne pol hodinky...nemoze to byt tym ze jej mliecko uz nestaci a je hladna?....alebo myslite ze zuby?...ale ked prejdem prstom po dasienkach tak este nic necitim....inak je cez den spokojna a vysmiata.... 😉 😉

akdarka
14. sep 2010

@annag dakujem za krasny prispevok. dufam, ze coskoro budeme vyhradne kojit a vsetko bude ok 🙂

strapco13
14. sep 2010

@sasikas ak by si citila uz zubky..znamenalo by to, ze uz su prerezane dasna..a to uz nema co boliet..zubky trapia kym sa neprerezu..cize skor sa kukni do pusy ci nema opuchnute cervene dasna
skus jej natriet dasna gelikom
mliecko jej urcite staaci, chce citit iba tvoju blizkost, spi sama alebo s tebou?
co sa tyka denneho spanku..my sme tak tiez spavali..a bolo to o drzku..som mu to postupne natiahla na 2 spanky a spal ovela dlhsie aj cez hodku hodku a pol zec den
nie je vecer prilis prestimulovana..potom to mozno nevie spracovat a to ju budi zo sna

maculienka123
14. sep 2010

ahojte,

my mame problemy s bolenim bruska akonahle sa naje,zaspi ale ked sa zobudi nieje hore a nelezka kludne ale zacne sa tocit a skrucat od bolesti,takze zase ho musim nakojit aby zaspal.davam espumisan ale asi nezabera.neviem,co take by som nemala jest a pit.kavu mozem? a mlieko mozem?lebo toho pijem hodne.

michaela80
14. sep 2010

@strapco13 mozem si dat pichnut u zubara injekciu ked kojim? idem o 12 a bez injekcie to neprezijem...

cicimon
14. sep 2010

@michaela80 tie injekcie su lokalne, takze by to nemal byt problem

strapco13
14. sep 2010

@michaela80 mozes 😉

estterka
14. sep 2010

ahojte,nasa mala,cisto kojena,zacala vracat vcera..neviete z coho to moze mat? ked vracala dost,nie len tak ako pri odgrgnuti..dokonca ked ju ulozim spat tak sa zobudi o cca hodinku a este jej vyjde mliecko.a ma to taku inu konzistenciu ako cerstve..ja neviem co s tym 😒

bettynka222
14. sep 2010

@vejula dakujem 🙂 snazime sa to spolu nejak prekonat...

@strapco13 ale ja som chytila stres az ked tri hodiny vrestal od hladu...bolo to hrozne ☹ praveze ho skusam stale dokola prikladat. ale bez uspechu. vecer sa najedol len vdaka tomu, ze osm mu z flasky dala kamoskine mlieko. v noci jedol bez problemov a teraz cez den zatial len dvakrat z jedneho prsnika - aj to len 5 minut 😒

@maculienka123 tak mlieko by som rozhodne nepila - kravske mlieko zahlienuje a patri k najhorsim alergenom. ja som dva tyzdne jedla activiu a maly mal hroznu koliku. hned ako som s tym prestala, kolika presla 🙂 kavu nepijem, takze s tym ti neporadim.

nany100
14. sep 2010

@maculienka123 mlieko vynechaj kým ho bolieva bruško, ale kyslomliečne výrobky ako napr. kefír môžeš...neboj, to sa časom upraví...aj naša malá mala tak cca 2 mesiace problémy s bruškom, ale našťastie potom z toho vyrástla...používali sme Sab Simplex a príp. sa poraď s dr. o probiotikách😉...ale tie neviem či sú už pre takéto mimi...my sme ich tuším od 6 týždňov brali...kávu som prestala piť už v tehu a doteraz ju nahrádzam Carom, takže to ti neporadím a nejedz nafukovacie potraviny.

nany100
14. sep 2010

@strapco13 tak som zabojovala so svojími roztočmi pod očami a keďže masť nezabrala, dr. mi predpísala Locoid...mastím ho druhý deň a zdá sa mi, že je to lepšie...takže zatiaľ odstaviť nemusím a hádam sa to aj z tváre stratí 😉

estterka
14. sep 2010

@nany100 to naozaj sa nesmie mlieko? ked do mna zo vsetkych stran tlacia,aby som na litre mlieka pila 😠

prsky
14. sep 2010

@nany100 @maculienka123 biogaia sa moze od narodenia (aj ked v letaku pisu od 3m) maculienka, ako pise nany, kyslomliecne vyrobky pokojne papaj, tie su fermentovane, babatku by nemali skodit, ak ale spozorujes, ze bolesti s bruskom mozu mat suvis, tak vysad, pockaj par dni, potom si zas daj jeden jogurt a ked sa priznaky babatku vratia, tak radsej na isty cas vysad aj kyslomliecne vyrobky. kava moze na niektore deticky posobit stimulujuco, vyskusaj tak ako s mliecnymi vyrobkami a podla toho uvidis,ci kavu mozes. ja pijem 2x denne 😉

prsky
14. sep 2010

@estterka babo moze mat zo zaciatku problem s kravskou bielkovinou (to neznamena, ze ma automaticky intoleranciu laktozy). kuk viac tu http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko...

zuzkat1
14. sep 2010

ahojte🙂 nejak sa mi kopia otazky🙂 baby kedy mozem dat jogurt na desiatu? ja davam zatial zeleninu a maso na obed, na olovrant ma ovocie, papa uz aj lepok... pytam sa tu,lebo vy tu kojite ako aj ja🙂 a v prvych prikrmoch pisu baby ze uz 8mesacnym sa moze jogurt ale dr povedala ze az od 10tich mesiacov, tak neviem...este nedavam desiatu ale pomaly by som chcela tak neviem ci mozem ten jogurt..a ked nie tak mam dat tiez ovocie tak ako na olovrant?dakujem

fukylove
14. sep 2010

@zuzkat1 - nepatrim k vam, kdeze sme na UM, ale citam poctivo dufajuc, ze pri druhom to bude ovela lepsie... ja v DM kupujem jogurtove desiate od Humana - su do ukonceneho 6.mesiaca 😉 ak ti pomoze moja rada, tak vyskusajte.... prvykrat som Sebikovi davala jogurtovu desiatu pre babatka kupovanu v PL, od firmy Bobovita (myslim ze nase Hami), tiez do 6.mes... videla som to totiz prvykrat... 😉
zelam krasny den

annag
14. sep 2010

@maculienka123

obmedzovať v jedle by malo byť na rade ako posledné, v skutočnosti len málokedy strava mamičky negatívne ovplyvňuje bábätko. A ak ovplyvňuje, často je to zhoršeným trávením kvôli chybičkám pri dojčení. Takisto veľa mamičiek rieši boľavé bruško a pritom vôbec nejde o bruško. Sama píšeš - bábätko musíš nadojčiť, aby ho bruško prestalo bolieť. To skrúcanie môže byť ozaj len prejav hladu. Veľa mamičiek sa zbytočne bojí bábätku ponúknuť pri jednom dojčení i druhý prsník. AK je hladné, potrebuje obidva. A problém je vyriešený ...

annag
14. sep 2010

@estterka

ťažko povedať na diaľku z týchto pár viet, či ide o vracanie pre nejaké ochorenie alebo len o fyziologický reflux. No v 3 týždňoch sa prejavy refluxu u bábätiek zvyknú viac prejavovať. Ak si nevieš rady, vyplň mi dotazník :

http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/dotazn...

estterka
14. sep 2010

@annag boli sme dnes poobede na kontrole u lekara a ten nam povedal,ze kedze sa mala narodila v 36tt,tak to moze byt pricina vracania aj bolesti bruska,zevraj este nema vyvynutu celkom traviacu sustavu.a zevraj mala brusko plne "plynov",kvoly comu moze byt aj hladna,lebo sa jej nezmesti do bruska viac mliecka,hoci by jedla.. dotaznik vyplnim,dakujem.

@prsky dakujem,precitala som si 😉

vejula
14. sep 2010

baby neviem či ste tu už rozoberali ten vigantol.... Neviem čo mam robiť. Moja dr je za to aby som ho dalej uživala, ja ale nechcem, v kapsuliach je vraj niekolkonasobne vyššie množstvo toho vit. Počula som aj nazor že pokial kojim nieje až tak potrebne ho davať. Prosim napište svoj nazor, dakujem

strapco13
14. sep 2010

@vejula ten vigantol..ta necistota v nom bola zistena v 8 vzorkach v nemecku, i to vo velmi malych mnozstvachna slovensku zatial este nie
pokial nema zapach vigantol tak mozes pouzivat, samozrejme pokial bol skladovany spravne, cize postojacky a nie s uplne naplnenym kvapatkom
stiahnutie z trhu bolo preventivne
tie kapsule vraj pre male deti nie su vhodne
vit D, cize Vigantol sa v MM nenachadza, nahradit mozes chodenim na slniecko 😉

vejula
14. sep 2010

@strapco13 dakujem za odpoved... no lenže ja už mam toho vigantolu aj tak maličko a novy sa už nevydava, takže neviem ako...

hathor1231
15. sep 2010

ahojte, mala sa mi odstavila 4t dozadu a stale mam mlieko, mam ist ku dr nech mi da injekciu na zastavenie alebo kedy sa zastavi tvorba? 😕
dakujem 😉

annag
15. sep 2010

@vejula

bábätko sa zvyčajne rodí s veľmi dobrou zásobou vitamínu D v pečení. D vitamín je obsiahnutý i v materskom mliečku. Na pokrytie potrebnej dávky vitamínu D stačí s bábom chodiť vonku a to i v zimných mesiacoch. Pridávanie vitamínu D je však ozaj nutné v niektorých prípadoch - ak napr. mala mamička sama počas tehotenstva malú zásobu vitamínu D, bábo bolo nedonosené, choré ... na to sú na trhu iné náhrady Vigantolu . V kvapkách sa podáva preto, lebo ide o malé preventívne dávky, ktoré zabraňujú nežiaducemu predávkovaniu. Ak prevenciu v kvapkách, ktoré už nemáš, teraz vymeníš za prevenciu prechádzkami vonku, bábätku nič chýbať nebude. Je to trochu podobné so železom, deti sa tiež rodia s istou, zvyčajne dostatočnou zásobou a nie každému dieťatku železo chýba a musí ho dostávať v kvapkách.

annag
15. sep 2010

@hathor1231 , možno ho budeš mať ešte niekoľko mesiacov, je to normálne a zbytočné brať lieky, ktoré Ti rozhodia hormonálny systém ....

annag
15. sep 2010

@zuzkat1

kyslomliečne výrobky sa môžu podávať v malých množstvá už od polroka, otázka skôr znie, kam sa ponáhľať - Tvoje bábo potrebuje predovšetkým nemliečne príkrmy, mliečka a vynikajúceho 😉 má dosť dojčením. Jasné, ovocie, zelenina, obilniny či už vo forme kaše alebo pečiva ... to všetko môžeš dávať. 🙂

zuzkat1
15. sep 2010

@annag dakujem🙂 no ponahlat sa neponahlam, len ona tak pozera vzdy ked nieco jem 😔 a potom mi je luto ze jej nedam... ale ak aj dam desiatu, tak najskor o 2 tyzdne... uvidim... len tempo akym pridavam prikrmy je take slimacie ze sa obavam ze to do roka ani nestihneme🙂 uz 2 mesiace papa a stale len obed a olovrant a za tyzden dokopy nezje tych 250g co by mala byt akoze jedna porcia 😅