Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
13. feb 2009

martinka, je to tak v poriadku, pekne po jedle sa napije, fajn 🙂

martina46
13. feb 2009

dakujem annag 😵

svenka
13. feb 2009

Dakujem Annag 🙂

blau
autor
13. feb 2009

Ahoj Anka, otazocko: maleho kojim o polnoci potom nad ranom potom doobeda poobede a vecer. Cize 5x myslis, ze je to malo alebo vela? Okrem toho uz papa jogurt, mliecnu kasu, syry...
Dakujem a pekny vecer prajem 😉

annag
13. feb 2009

blau, je to akurát 🙂

annag
13. feb 2009

nataska, situáciu musíme rýchlo riešiť, lebo z takého papania sa nenaje a bude Ti mliečko ubúdať. Pravdepodobne máš trošku menej mlieka a bude treba laktáciu podporiť.

Takže skús počas dojčenia prsník stláčať, aby jej mliečko tieklo rýchlejšie a nemala tak dôvod odpájať sa od prsníka. Teda po minúte prsník stlač - kuk môj album a drž ho až pokým bude aktívne sať, niekoľko sekún, možno pol minúty - neviem - teda bude to čas, ikým ozaj mliečko pije nielen cucká, keď prejde do cuckania, prsník pustíš , trošku zmeníš polohu a prsník opäť stlačíš, mliečko začne tiecť rýchlejšie, opäť začne aktívne sať - týmto stláčaním možno predĺžiš čas strávený na prsníku - takto prsník stláčaj aj v noci

- polohy striedaj ako doteraz a zakaždým jej ponúkni obidva prsníky

- po každom dojčení si obidva prsníky aspoň cez deň odsaj ,keďže pije veľmi krátko, odsávanie môže trvať niekoľko minút, aj 20-30 spolu

- prsníky jej naďalej ponúkaj veľmi často kým pije takto krátko aj každú hodinu

ešte mi napíš pôrodnú váhu a dĺžku i súčasnú , počet dobre pocikaných plienok za 24 hodín

mizulienka
14. feb 2009

ahoj annag, mozes mi prosim ta poradit? malemu teraz robili odber krvi z hlavicky ☹ lebo dr. ma podrozrenie, ze je anemicky, ma nedostatok zeleza, lebo je casto unaveny, po chvilke hrania na podlozke si sam polozi hlavicku a oddychuje 😒 a je viac spavejsi ako doteraz...dr. spominala, ze ked bude mat malo zeleza, ze ho budem musiet prikrmovat umelym mliekom? co ja velmi nechcem, lebo mam dost MM...viem, ze teraz uz to mlieko asi nema dostatok vsetkeho co babo potrebuje...ale ja by som si tu hladinu zeleza mohla niecim zvysit, ze? a tym padom by sa dostalo viac zeleza aj malemu nie? dakujem za radu 🙂

natasa8
14. feb 2009

annag... musim priznat, ze ked som to vcera stopla, tiez som zostala zhrozena.. ☹ budem prsniky stlacat - to uz robim a pokusim sa aj od odsavanie.
Z toho odsavania mam dost velke mindraky, pred dvoma tyzdnami som si povedala ze zacnem pravidelne vecer odsavat mliecko kvoli prikrmom. Odsavala som hodinu a pol po kojeni, no odsala som len 30 ml. z obidvoch prsnikov.... Na druhy den, som sa opat pokusila, no boleli ma pri tom bradavky (mam pocit ze mi aj trosku popraskali), tak som to vzdala.
Aky je rozdiel v odsavani odsavackou a rucnym odstriekanim?

Porodna vaha bola 3150 g / 48 cm
Naposledy sme boli v poradni v 4. mesiaci, to mala 5390g. (to bolo pred mesiacom, u dr ju nemeraju, vraj kvoli klbikom).

Do poradne ideme v utorok, takze budem vediet presne kolko bude vazit v piatom mesiaci, skusali sme ju odmerat minuly tyzden a mala priblizne 64 cm.
Plienky - no mavame tych 5 -6 dobre pocikanych.

A este jedna otazka: ja sa bojim odsavat, ked kojim takto casto. Ved ak odsajem mliecko po kojeni, a mala si bude o hodinu pytat opat, bude mat dost mliecka?

Skusim teraz stale stopovat to kojenie... dufam ze sa to zlepsi a vratime sa do normalu ☹
Mala prave spi, skusim ju potom nakojit hned po zobudenie, ako si radila, dufam ze bude sat dlhsie.

annag
14. feb 2009

mizulienka, určite nebudeš musieť dokrmovať UM, už dávaš príkrmy alebo nie? skús mi napísať všetky jeho váhové prírastky od narodenia

annag
14. feb 2009

nataska, aj v noci pije tak veľmi krátko ? koľkokrát si v noci dojčila?

- nastaska, za minútu nedokáže z prsníka skoro nič vytiahnuť, to znamená, že to mliečko musíš odtiaľ dostať von Ty, lebo sa úplne prestane tvoriť. O hodinu už máš mliečko dotvorené. Najskôr treba, aby si dojčila z obidvoch prsníkov, po dojčení mliečko odsávala a napíš mi večer ako pokračuješ. neboj nič, všetko napravíme.

natasa8
14. feb 2009

annag... vecer isla spat o 19, to nespapala skro nic, lebo pred tym papala o 18 - tej. Potom sa zobudila o 22 - napapala sa pekne, nestopovala som, ale myslim ze to bolo dlhsie.
Dalsie kojenia:
o 2-hej v noci. (prvy krat po piatich nociach sme spaly viac ako 2 hodiny vkuse 🙂 ) a papala krasne dlho.
o 4-tej - takmer vobec nepapala.
o 7 -mej- to neviem kolko v skutocnosti papala, kedze pri tom vyhanala prdiky.
o 8.30 - opat aktivne nesala viac ako 3 minuty ☹

Odteraz to skusim vsetko presne stopovat a zapisovat....
dakujem za pomoc

martina46
14. feb 2009

mizulienka, preco by si mala kvoli zelezu davat UM? 😕
babatkam sa zvykne davat maltofer: http://www.nobelplus.sk/web/humanne-lieky/pil/m...
myslim, ze je na predpis, ved pani doktorka preco nepredpise ten? a este s nym sa uziva pyridoxin a my mame aj vitamin c kvoli lepsiemu vstrebavaniu kys. listovu.

ejusa
14. feb 2009

Annag,v porodnici som mala mliecko,ale maly sa nechcel prisat a ked aj ano niekedy tak v momente zaspaval a nevedeli sme ho prebudit aby tahal,takto to bolo tri dni a potom uz povedali ze ved musi jest,tak mu dali z flasky a potom uz samozrejme tahat vobec nechcel a ked som aj doma skusala,tak bez vysledku,tak si odsavam,spociatku 12Oml za den,potom stale menej,dnes som od rana vytiahla smiesnych 1O ☹

annag
14. feb 2009

ejusa, máš možnosť sa skontaktovať s laktačnou poradkyňou v okolí _, ešte vôbec nič nie je stratené,

annag
14. feb 2009

tam mal byť otáznik, máš takú možnosť?

ejusa
14. feb 2009

Ano mam moznost...a este sa chcem opytat,na minulej poadni nam doktorka povedala,ze maly sa jej zda yt bledy zze mame prist krv..a to je pravda ze to beru z hlavicky? ☹

annag
14. feb 2009

áno, lebo z hlavičky sa to berie najľahšie, nie je to také zlé, horšie to znášajú mamky, kuk do ip

martina1305
14. feb 2009

annag prosim o radu. neviem, ci sa mi nejde zapalit pravy prsnik. okolo jednej po kojeni z laveho som v nom citila napätie, bol tvrdy a bolestivy na dotyk. trosku som si ho odsala, aby som pocitila ulavu (neodsala som cely, mozno nejakych 40 ml). potom som si lahla spat. ako som sa zobudila, bol rovnako tvrdy a bolestivy. malicku som z neho kojila o stvrtej, nevypila ho cely. bojim sa ho znovu odsat, aby sa opät rychlo nenaplnil.

okrem toho sa citim nesvoja, boli ma hlava, zacina mi byt zima a mam teplotu 37. ako mam postupovat, ake tabletky môzem zobrat, ak sa mi zvysi teplota. mam ten prsnik odsat a kojit z neho normalne?

mizulienka
14. feb 2009

ahoj, neviem, preco to dr spomenula, ze to MM...nechapem...ale ved uvidime vysledky a potom budem riesit, ja nechcem davat UM...ved MM mam haba kuk 🙂
ahoj annag...misko sa narodil 14.8.2008 porodna vaha bola 3,5 kg, 51 cm, 3.9. mal 4110gr, 12.9.4830,15.10. 6500, 29.10.7000gr, 26.11.8100,7.1.9650 a teraz tento tyzden v piatok mal 1028 gr 🙂
tak si neviem predstavit, ekby som mu davala este aj UM akeho sumika by sme doma mali 😀

martina1305
14. feb 2009

uz mam teplotu 38, ale dala som si panadol. paralen som doma nebola.

annag
14. feb 2009

martinka, áno, máš zápal prsníka, bradavky máš zravé, nemáš na nich ragády?

- prsník potrebuješ vyprázdniť, takže napíš v ktorej asti prsníka to máš, treba ho odsať na maximum a potom bábo priložiť a dojčiť čo najčastejšie , ale napíš v akej časti to máš

- daj si na prsník pred odsávaním a dojčením veľmi teplý obklad na prsník i na bradavku - teplý vlhký obklad asi na 5-10 minút a potom odsaješ a budeš dojčiť

- veľmi dôkladne skontroluj, či na bravke nemáš bielu bodku, pľuzgierik ...

annag
14. feb 2009

mizulienka,
bábetko sa rodí s istou zásobou železa a potom si ho dopĺňa z MM a zároveň míňa počas nasledujúcich mesiacov keď prudko rastie. V prvom rade ide o to, koľko železa má bábo po pôrode - každé má inú zásobu. Bábetká, ktoré takto rýchlo priberajú potrebujú, míňajú, na svoj rast viac železa , zásoby a príjem nestačia a preto sa im podáva v kvapkách, niekedy už okolo 2-3 mesiacov, no nie je to dôvod na dokrmovanie UM. Kravské mlieko z ktorého sa UM vyrába totiž obsahuje rovnaké množstvo železa ako MM, ale využiteľnosť má na rozdiel od MM len 10% . Preto sú UM umelo obohacované o železo. Teda nie je dôvod piť obohacované UM, stačí obohatiť rovno bábetko kvapkami.

Pri prechode na tuhú stravu je problém v tom, že bábo zrazu začne prijímať menej železa, lebo prijíma menej MM, a železo obsiahnuté v iných potravinách má horšiu využiteľnosť, len okolo 10% oproti využiteľnosti železa v MM 50-80%. Od prechodu na tuhú stravu až do dvoch rokov môže preto bábetkám železo často chýbať. Teda nie je zlé MM, ale to, že ho bábo pije menej oproti obdobiu keď bolo plne dojčené 🙂

mizulienka
14. feb 2009

dakujem annag za radu, je mi to teaz uz ovela jasnejsie 🙂 pekny vecer prajem

martina46
14. feb 2009

vlestne preto je velmi dolezite, aby kym je babo v brusku, mala mamicka dostatok zeleza, lebo inac sa babo moze uz narodit s nedostatkom.....?

mizulienka
14. feb 2009

ano, to som pocula, ja som bola dost chudokrvna pocas tehotenstva, aj som brala zelezo, ale asi nestacilo 😒

martina1305
14. feb 2009

ano annag, mam na tomto prsniku aj ragadu, ale tu som si uz preliecila lanolinom (lebo predtym ma tato bradavka bolela, ked sa malinka prisala). dnes ma uz nebolelo, ked sa prisala.

pluzgierik na bradavke nemam, ale idem sa osprchovat a skontrolujem tu bielu bodku.

boli ma to najviac v hornej vnutornej casti prsnika a trosku aj ked pohybujem s rukou, aj pod pazuchou.

mliecko som si odsala naposledy o 18.00 (z obidvoch prsnikov) a ked som chcela malicku prilozit na ten nebolavy lavy prsnik, tak sa hnevala, nechcela papkat, kopkala nozickami a plackala. tak sme jej ponukli to odsate mliecko vo flasticke a vypila ju celu. hnevala sa na prsniku, lebo jej malo tieklo alebo nic.

annag
14. feb 2009

mizulienka, nie, Ty si bola síce chudokrvná, ale v tehotenstve je to v prvom rade tak, že Tvoj organizmus dával všetko potrebné dieťaťatku. Tvoje bábo bolo donosené, teda malo železa ako bežné donosené deti. Zásoby železa si bábo vytvára v posledných týždňoch, takže čím sa skôr narodí, tým ich má menej. U Vás to bolo tým, že tak prudko rástol. Čím rýchlejšie bábo rastie, tým skôr sa stane anemickým. A Ty si na svojom mliečku vykŕmila sumika , ktorý na svoj rast spotreboval veľa železa. Však váži ako ročné bábo.

martina1305
14. feb 2009

bielu bodku nemam

ededik
14. feb 2009

Annagíček prosím...Nie je to hrozné, len ma zaujíma z čoho to môže byť....
Naša malá má na ritke / v ryhe / 5 pupáčikov, takých suchých vnútri trochu bielych...je to zapareninka ???
ja s týmto akosi skúsenosti nemám, ona kakávala 1x za 7 dní, ale teraz po antiotikách kaká aj 2x denne...že by to bolo tou častou stolicou ????? 😕 Alebo tým, že dávama probiotiká....
Hm..začala som piť pomarančovú šťavu...aj to by mohla byť príčina, že ???

annag
14. feb 2009

ededik, máš doma gencián, fialovú vodičku? natri jej to ňou, len také bodky na ne. Ak brala ATB, tak sa niekedy prejaví aj kvasinková infekcia, potom je dobre natierať ritku imazolom, ale ak máš doma ten gencián, stačí