Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

alex1983
20. okt 2010

@busni jasne ze som sa neurazila 😉 Ja len ze mam este poriadny mix z toho co mozem jest aby malu nebolelo brusko. Celiaticka strava nie je narocna sama o sebe.

michaela80
20. okt 2010

babulky mam suprax ATB a tam sa pise ze vcase uzivania nekojit...ale doktorka vravelka ze mozem...a mam pocit ze uz aj na malu nieco lezie....a manzel lezi uz od nedele na ATB

stanka02
20. okt 2010

@monique02 Ahoj, mne mali sem tam uplne odrovna bradavky a potom sa mi zapaluju, pomaha mi na to masticka od Aventu, vola sa to Moisturising Nipple Cream, nemusi sa umyvat pred kojeni, iba ju nanesies na oplachnuty prsnik po kojeni a nechas do dalsieho kojenia a mozes kojit. Je sice trochu drahsia, stoji 18 eur, no zabera, aspon mne.

zuzkat1
20. okt 2010

@strapco13 co je to dlho? myslim na statie mlieka v prsniku? moja cez den absolutne ten lavy odmieta od narodenia (mala som na nom 2x velmi silny zapal,lebo ho od zurivosti dokusala) ale este kym nebola dokrmovana tak ho ako tak respektovala,ale teraz uz vobec nie ....iba v noci z neho pije... vecer pred spanim a nad ranom uz lezi pri nas a pije z neho ..ale cez den nic...ani tuk...ale ked sa mi ju nahodou podari prinutit (raz za 3-4dni) tak jej staci co v nom je...

prsky
20. okt 2010

@zuzkat1 ked bude mliecko stat zo 2 dni v prsniku, zlazy uz dostanu signal, ze produkciu treba znizit..ked nebudes odsavat ani dieta nebude pit z toho prsnika vobec, tak sa postupne mliecko v tom prsniku tvorit prestane. je to ale velmi dlhodoby proces, zalezi od hormonalnej situacie v tvojom tele a ak sa prestane prsnik "vyuzivat" naraz, tak moze dojst k upchatiu/zapalu..niektore maminy si aj po ukonceni dojcenia vedia vytlacit mliecko aj po pol roku - roku. vseobecne sa ale laktacia utlmuje uz aj tym, ked sa babo menej prisava, alebo ho mamina priklada 2x na jeden 2x na druhy a neskor 3x a 3x atd. u vas bude zrejme produkcia v 1 prsniku vyssia, v 2 nizsia, ale brusko sa vie naplnit aj z jedneho 🙂

ivv
20. okt 2010

ahojte dievcata,
stale vas citam, aj ked "nas" momentalne ziadny problem netrapi 😉

@prsky to co som si precitala v tvojom poslednom prispevku je to co ma niekedy "mata".. ze ci sa tempom akym mala papa, neznizuje produkcia mliecka.. napr. minulu noc prespala uplne, tzn. rano sme mali mliecko z jedneho prsa, potom o dve hod. z druheho, potom ovocie, prso, polievka, prso, teraz bude papat kasu a pred spanim opat prso. co ale znamena ze za cely den papala mliecko len styri krat, cize z kazdeho prsa dva krat.. 😕 . inak v noci papa 2-3x, ale su aj take noci ako posledna, ze spinkala az do rana..
dufam, ze budem kojit co najdlhsie, ALE.. za dva tyzdne chcem pridat dalsi prikrm, co znamena o dalsie kojenie menej.. a bojim sa, aby toho mlieka nebolo menej ako ho potrebuje..
mala papa cez den dost casto, tak kazde dve hodiny, medzi prikrmami sa jej snazim vzdy ponuknut prso, ale pokial vyslovene nie je hladna, tak si ani len "necucne".. a na jedno kojenie jej evidentne staci jedno, druheho sa nikdy nechyti, skor zacne plakat, ked jej druhe ponukam.. 😅

prsky
20. okt 2010

@ivv toto je zial "problem" nasich stravovacich moznosti a hlavne ak babatku chuti papat. zvycajne sa taketo deticky skor ci neskor same odstavia. Laktacia sa ti bude upravovat podla toho, ako malinka bude pit, cize mliecko by jej malo stacit (a ked sa nahodou rozhodne, ze by chcela viac, tak sa castejsim dojcenim laktacia znovu zvysi). A ak sa jedneho dna rozhodne, ze nepotrebuje, tak zial, asi skoncite. Ale mozno nie, uvidis 🙂 Moja dcerka si prsnik ujst nenecha, ale zas ani nepatri k nejakym papkacom, ked ma moznost, prsnik uprednostni...ja zasa rozmyslam, ci je u nas sanca, ze sa raz odstavi uplne sama (cize bez nejakeho presviedcania, ze ma dida boli, alebo ze nie je mliecko, alebo ze uz je velka atd atp) 😀

ivv
20. okt 2010

@prsky u nas sa neda povedat, ze by bola mala velky papkac.. lebo toho ovocia spapa tak 50 ml, polievke tiez moc neda, no a kase niekedy zje tak 80ml.. a mam pocit, ze papa dost casto, kazde dve hodky.. spinka od osmej, do pol osmej-osmej.. no a cez den doma zaspavame len na prse.. cize pre nas by bol problem, keby zrazu mliecko nebolo.. hm.. no a navyse ide blbe zimne obdobie, takze sa budeme zvacsa pohybovat v okoli domu, aby sme si mohli "skocit" domov na mliecko 🙂
no kazdopadne moc optimisticky to neznelo, co si napisala .. 😅 😝 (nic v zlom) .. ono ja malu neviem donutit, aby si dala castejsie prso, lebo by to skoncilo ako nedavno, ked som riesila odmietanie a pri kojeni nasilu som ju nosila na rukach, aby si aspon tak cucla.. 😔

prsky
20. okt 2010

@ivv no mliecko len tak nezmizne 😉 tvori sa ho tolko, kolko mala potrebuje - ak sa nahodou zvysi potreba, tak sa mala zacne castejsie prisavat a tvorba mliecka sa upravi. podla mna sa dojcite primerane veku. nutit nie je dobre, ale to sme tu myslim aj pisali. Inak ver, ze ti papa celkom pekne, ked moja okolo obeda zjedla 60ml prikrmu, tak som bola blazena, ze ako vela zjedla 😀 A teraz som rada, ak sa naje 2x denne a pomedzi to dava ovocie

ivv
20. okt 2010

@prsky ja hlavne dufam, ze ak by aj mala znizila pocet kojeni na dva-tri krat denne (v co, minimalne do jej prveho roka nedufam 🙂 ), tak ze sa to tak dokaze dlhodobo udrzat, ak by tak papala.. 😉
inak sme v porovnani s tvojou princeznou fakt "papkaci" 😅 . inak je hrozne, ako dokazu mozog masirovat ine mamicky, ktore sa chvalia, ako ich deticky uz papaju na ranajky chlebik, prazenicu .. a zjedia na posedenie jeden a pol banana. 😝. to sa nechytame ani nahodou 😀

prsky
20. okt 2010

@ivv mi hovor, tiez ma to obcas trapi(lo), ale ani ja som nebola nikdy nejaky jedak, dokonca som bola az do dospelosti strasne vyberava - zjedla som len par jedal, mojho muza porazalo, aky uzky jedalnicek mam, ale uz sa to zlepsilo, uz dochadzam na chut aj veciam, ktore by som kedysi ani neoblizla (bryndza, brokolica, sucha salama, spenat - aj ked spenat iba v cestovinach zjem). nasa mala to ma asi po mne

ivv
20. okt 2010

@prsky no tak to teda ja zjem vsetko.. od podlahy az po strop 😀 😀. inak mala mi dnes ohrdla morcacie masko so zemiakom a zelenou fazulkou.. chcela som spestrit jedalnicek a takto to dopadlo.. mam pocit, ze sa tocime stale okolo zemiakov, mrkvy, ryze, karfiolu..
inak co sa tyka toho mliecka, tak by som jej rada dopriala viac, kvoli tomu, ze mam pocit, ze o dost menej cika ako sme zaviedli prikrmy.. tie plienky su len take "ciknute", ziadne batozky, ako byvali.. tak sa obavam, ci ma dost tekutin.. nerada by som jej ponukala viac vody, ak by mohla mlieko, ale to zas ak je ponukane castejsie, odmieta.. 😝

prsky
20. okt 2010

@ivv chute sa jej budu menit...my mame dni, kedy je vylucne zeleninu (aj to je to niekedy mrkva, inokedy zemiaky - nikdy nie oboje), potom papa len maso a inokedy spapa oboje .. pred cca 2 tyzdnami mi okychala brokolicovu kremovu, vcera jej zjedla 1,5 svojho tanierika...a ze mama bud z toho mudra..takze ja ponukam stale vsetko a modlim sa, aby neprisiel den, ze mama, nechcem nic

tekutiny su aj v prikrmoch, takze by nemala byt dehydrovana. vodicku ale ponuknut mozes po prikrme ak nechce prso

monique02
20. okt 2010

@prsky hej drobec ma len 2 tyzdne, ale vsimla som si to uz v tehu, len som to nemala az take hrozne ako teraz, ked maleho prikladam, skusala som ten canesten dlhsie, ale celkom to nepreslo

maly to v pusinke zatial nema

skusim teda aspon tie probiotika a dakujem za rady 😉

strapco13
20. okt 2010

@michaela80 skor by som dala Zinnat/ Cefuroxim..ten sa moze pri kojeni

strapco13
20. okt 2010

@zuzkat1 odpovedla ti dobre @prsky 😉

michaela80
20. okt 2010

@strapco13 ja som vzala uz tabletku....ked aj mam zmražene mlieko a svoje by som odsavala ale nemam jej ho ako podat...papa iba cez striekacku pri dokrmeni

mam zapal dutin...

strapco13
20. okt 2010

@michaela80 ono nic sa nestane..lebo je to v podstae len nova generacia skupiny liekov, do ktorek patri aj zinnat..nedoporucuje sa preto, ze nie su dostatocne udaje
z jednej tablety sa nic nestane 😉 ..len sa cudujem, ze dali toto, co nie je odskusane, ked zinnat je na dutiny vyborny a odskusany je
ako ti zistili, ze mas zapal dutin /ak nechces sem, napis IP/
k liecbe..treba dokladnu toaletu nosa /postup najdes v mpojom clanku vo fotoblogu/, treba nosne kvapky na odpuchnutie nosa / Nasivin, olynth a pod/, ak nemas teplotu tak je dobry solux alebo biolampa, ak su bolesti mozes aj ibalgin
a k liecne okrem ATB je dobry Fenistil a Nasivin sinus tablety...mozu sa pri kojeni

michaela80
20. okt 2010

@strapco13 ja to mavam casto..staci ked ma ofukne s mokrou hlavou,,zo zaciatku ma posielala na krcne a myslim ze aj na rentgene som bola ateraz to jednoducho citim ze sa tam vsetko zbiera a ni von a ani nestekaa vyfukat to nejde....mna az horne podnebie boli z toho...ale prepichovaniu som sa vzdy zazrakom vyhla...teplotu mam len 37,5

michaela80
20. okt 2010

@strapco13 a dali mi sanorin kvapky a akesi robene framykoinove.. ale sanorin az stipe v nose..

strapco13
20. okt 2010

@michaela80 to sa mozes trochu nahriat..ale akonahle zacne pri nahrievani boliet hlava, tak to vypni...to je taka hranicna teplota,pri ktorej mozes nahrievat
cize mas zdiagnostikovany zapal dutin aj krciarom?..ked to bolo opakovane, nenavrhli ti nejaku liecebnu kuru alebo operaciu?
ale odbacame od temy trosku..aj ked v podstate ani nie..je to liecba pri kojeni 😅

strapco13
20. okt 2010

@michaela80 fajn..sanorin moze aj framykoin..ale maximalne 7 dni ich pouzivaj..po sanorine je pri dlhodobom pouzivani silna zavislost..aj fyzicka aj psychicka 😝
preplachni nos..vincentka, sterimar alebo iny solny roztok, pockaj chvilu a aplikuj sanorin, hlava do zaklonu..po 10 min skus vyfukat a az potom daj framykoin, tiez aspon 10 min nefukat nos
a skus k tomu tie lieky co som doporucila..aspon ten Nasivin sinus..je na volnopredaj..super uvolnuje dutiny

michaela80
20. okt 2010

@strapco13 v tehu som ho mala 2 x a bola som u krcuara..ale my tu mame takeho "debila" a som povedala ze viac krat tam uz nepojdem lebo hned chcel prepichovat...hlava ma boli len z takeho tlaku alebo co to je v na liciach a pri koreni nosa

annag
20. okt 2010

ahojte, konečne som sem nakukla, len neviem o čom všetkom sa točí 😅, tak len trošku prispejem i ja, nech nevyjdem z cviku 😅

@zuzkat1

dojčenie z jedného prsníka nie je problém, maličká reaguje na pomalý tok mliečka, rozdiel sa po odstavení vyrovná, ale chcem sa spýtať, z druhého prsníka pije často cez deň ? neodmieta ho?

michaela80
20. okt 2010

@strapco13 ked mne tie kvapky ani po preplachu nechcu do toho nosa prejst..hlavne jedna dierka...

michaela80
20. okt 2010

@strapco13 ked mne tie kvapky ani po preplachu nechcu do toho nosa prejst..hlavne jedna dierka...

je to nakazlive?

strapco13
20. okt 2010

@michaela80 vsetko je nakazlive, co je zapaloveho povodu
preto daj fenistil a nasivin sinus, po preplachu sanorin a treba pockat..nosne kvapky sa vstrebavaju do sliznice az za 5 min, preto ak sa snazis vyfukat nos skor, jedine co vyfukas su kvapky a preto neucinkuju

annag
20. okt 2010

@ivv

aspoň do dvoch rokov platí dojčiť na požiadanie a prsníky aktívne ponúkať - ak to tak robíš, ak prsník ponúkaš a ona sama má možnosť rozhodnúť sa, či prsníky chce alebo nie, je to v poriadku, budeš dojčiť veľmi dlho. Prsníky treba ponúkať podobne ako vodu - keďže papá viac pevnej stravy, nemusia byť plienky také ťažké ako boli v prvom polroku. veľkú rolu hrá cumlík - lebo ak je naň bábo zvyknuté, tak si nenutritívne sanie uspokojuje na ňom a nemá potrebu sa dojčiť tak často ako bez cumľa. no ak ho nepoužívaš, nič nenasvedčuje tomu, že by sa Ti odstavila predčasne. 🙂

elinka27
20. okt 2010

@strapco13 no mna nesvrbi konkretne bradavka ale okolie dovorca, a skor koza na prsniku ale to asi aj pre to ze som bola zvyknuta ich kremovat po sprchovani a teraz radsej kremy na prsia nepouzivam kvoli malej.Ale mam take citlive bradavky a ked sa mala prisaje a taha tak tak nachvilku zasvrbi a potom sa mi v momente ako ona pije ulavi

annag
20. okt 2010

@elinka27

neviem o čom je reč 😀 , ale nemáš zároveň prsia príliš preplnené v tom čase?

elinka27
20. okt 2010

@michaela80 ja trpim chronickym zapalom dutim a nespocetne vela krat som bola na preplachnuti, a nakoniec som bola na septoplastike nosa nakolko u mna bol problem a prepadnuta prepazka nosa.Staci ked si nedam ciapku fukne vietor a je to a je jedno ci v lete alebo zime 🙂 brala som teraz zinnat a ten mi dal aj moj gynekolog pri mastidite takze ma vsestranne ucinky