Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

nevesta
21. okt 2010

@tara33 pred tym, ako ti odpovedia ostatne baby, mate kvasinkovu infekciu. Malemu vytierat pusinu genciankou, alebo sodou bikarbonou, alebo rozpustenym Nizoralom, ty si bradavky potieraj po kazdom dojceni Canestenom, v tenkej vrstve aspon 2 tyzdne. Masticku pred kojenim netreba umyvat, prsia vela vetraj 😉

janka108
21. okt 2010

annag, rada by som ta poprosila o radu. mam 6mesacneho chlapca, je dojceny, spavame spolu v jednej posteli. zacal sa ale postupne budit v noci coraz castejsie, teraz je to uz kazdu hodinu.prehadzuje sa , funi, stona. zakzdym mu dam prsnik, vacsinou sa ukludni. potom nad ranom sa zobudi a este tak od 4tej do 6tej sme hore. uz som v koncoch si silami, a vycerpana. vcera som sa ale docitala o ferberovej metode, kde sa pise,
"Mezi 4.-.6. měsícem života dítěte se vyvinou spánkové cykly a noční spánek dítěte se podobá spánku dospělého člověka. Miminko se asi 8 -10krát za noc částečně probere, aby se pohnulo a zkontrolovalo, jestli je všechno v pořádku.
Za normálních okolností jen asi 2 z těchto probuzení jsou úplná a v při těchto probuzení pokud je to potřeba, můžete dítě nakojit bez toho, aniž byste způsobila problém. Pokud ho však nakojíte vícekrát, částečná probuzení budou nahrazena úplnými a zdravý noční spánek se rozbije. A důsledky? Unavená máma, mrzutý človíček a seriózní spánkový problém.

Ukazuje se, že příliš časté noční kojení od čtyř měsíců věku dítěte narušuje přirozené biologické rytmy v průběhu dne je naše teplota přirozeně vyšší, než v noci a vylučují se i jiné hormony. Přes den jsme zvyklí přijímat potravu pravidelně, ale v noci se žaludek neotvírá a tak ani nepocítíme hlad. Velký kalorický příjem v noci může zvýšit tělesnou teplotu a pozměnit přirozené vylučování hormonů, které nám pomáhají lépe spát a noční spánek získá některé charakteristiky denního zdřímnutí. A tak se stane, že se miminko úplně probere 8-10x za noc reálně hladové a pokaždé požaduje krátké kojení. V důsledku častého nočního kojení není přes den dostatečně hladové a proto kojení v noci opravdu potřebuje a tak vzniká bludný kruh"
metoda navrhuje obmedzit dlzku a pocet kojeni .namiesto kojenia dat napriklad cajik, alebo cumel. neviem si to moc predstavit, cumel nepouzivame, a ked mu davam pit cajik cez den, tak cez poharik, v noci za tmy a v polospanku by sa mi asi cez poharik drhol a pouzit flasku? to neviem... mozno reagujem na jeho zvuky a pohyby velmi rychlo, ale z dovodu aby sa neprebral uplne. cez den spi 2 az 3 krat, a cez den ani nebyva taky hladny. doktorka mi poradila davat uz prikrmy nech nie je hladny, ale este akosi otalam, ked nie je ukonceny 6mesiac. budem vdacna za kazdu radu, dakujem

tothova5a
21. okt 2010

Ahoj, poprosim Vas o radu. Od nedele mam zapal prsnika, beriem atb(od utorka), teplotu uz namam. Stale mam vsak cerveny flak na prsniku a v prsniku hrcu, prsnik ma neboli, ale zacalo ma boliet v oblasi pod pazuchou. Je to normalne? Dokedy mozem mat na prsniku cerveny flak a hrcu(tvrde tkanivo) v prsniku? Mliecko odsavam zo zdrav. ovodov, nekojim a mala ho pije z flasky. Dakujem za odpovede.

elinka27
21. okt 2010

@tothova5a ja som mala to iste, brala som atb,ale mala je dojcena a mne pomoho to ze som ju prilozila tak,ze bola bradickou smerom k tej hrci a ako pila tak mi ju vlastne vytiahla a hrca sa pomaly stracala.Kedze ty nedojcis neviem,snad jednine skusit masirovat, na zapal mi este pomohli zabaly zo studenej zelenej kapusty a to tak,ze som ju dala do chladnicky otrhla par listov a naklepala tlcikom aby pustili stavu a take studene som si ich prikladala na prsnik a nechala ich tam dovtedy kym ma to chladilo a ked prestalo chladit tak som dala novy zabal, takto to rob niekolko krat denne.Kapusta ti vytiahne zapal, a ak chces mozes dat aj octanovy zabal dostat kupit octanovu mast v lekarni aj to som robila.POmoze to na odpuchnutie prsnika, co sa ale tej hrce tyka ked je az v podpazuzi skus si to jemne nemala by si prilis tlacit masirovat odtial az smerok k bradavke,ale naozaj netlac aby si si neposkodila mliekovody.Zakladom je aby sa postihnuty prsnik dobre vyprazdnoval inak moze vzniknut abces.Natri si ho kremom aby to lahsie islo a skusaj to premasirovat kym sa ti neulavi.Dufam,ze som pomohla,nemam vela skusenosti,ale vidim ze ti zatial nikto neodpisal,ked sa tu objavi @strapco13 alebo @prsky urcite ti este poradia

pele
21. okt 2010

@zlatusik28 presne k tomu sa to ubralo aj u nas. Vcera sa napapala o siedmej, do 11 tej sme ju upokojovali kvoli boleniu bruska, zaspala, celu noc sa nebudila a ja som vahala, ci jej dam este cas, rano o siestej som ju uz zobudzala na jedenie. Je to normalne vo veku 2tyzdne spat tak dlho? Kolko mal tvoj maly, ked to robil? Je to znak dobreho spankoveho rezimu alebo skor abnormalita, co treba riesit?
@strapco13 nie je spava kvoli zltacke, jedine ak by to bolo z kolik, ze je unavena. Mali sme aj 6 hodinove place kvoli tomu v poslednych dnoch. Predtym spavala take 4-5 hod a medzitym 2 h hore. Teraz sa to cele pokazilo, aj mlieka mam menej. No s kolikou si nevieme velmi rady. Kaka po kazdom jedle a aj cika, aj ked som nepocitala, ale myslim, ze dost. Doteraz priberala, ale toto trva len par dni, tak sme ju odvazili a budem sledovat. Akurat mam dilemu, ci cez 'nocny spanok', co sa nam teraz vytvoril aj 7 hodinovy, mam len odsavat kvoli mlieku alebo aj ju budit. Mezi papaniami sa totiz vytvori diera cca 10 hod. A cez den neje castejsie ako 3 - 4 krat, tak casto ako ked jedla aj v noci. Niekto vravi, ze skoda pokazit nocne spanie a niekto ze treba budit. Co by si mi radila? Kolkokrat ma papat 2t dieta? Tych 8-12 krat z kniziek u nas nehrozi. Jedno papanie totiz trva aj 45 min. a vytiahne si cele prso.

strapco13
21. okt 2010

@janka108 zabudni na tu metodu 😝 ..to je somarina..ja som syna kojila ako si vyziadala a teraz sa zobudi 1 max 2 x za noc..ked idu zubky castejsie a potom sa to upravi..a bili doby ed som ho kojila mozno aj 8x za noc--a na dennom jedeni sa to teda vobec neodzrkadlilo..maly je papkac
z toho co popisujes sa moze jednat o neklud zo zubkov..cize skor ako dudel a cajik skus gelik na zubky
cize rada pre teba znie...akonahle mas pocit, ze je nekludny ponukni prsnik..pokial je to bolestivy plac skus gelik
netreba ziaden cajik, ziaden dudel, ziadnu flasku

strapco13
21. okt 2010

@tothova5a skus ako ti radi @elinka27 /sa mi paci, ze zmenila svoj pristup..a z vystresovanej mamicky sa stala sebavedoma 😉 , optimisticka mama/ ...plus..to ze tam mas hrcu a cerveny flak znamena, ze ten mliekovod je stale nedostatocne vyprazdnovany, alebo upchaty...dobre skontroluj bradavkku aj zahybceky, ci tam nemas niekde bielu bodku..pluzgier, ten treba prepichnut
http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/02/upchat...
http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/02/biela-...

zucha
21. okt 2010

@tothova5a v tomto ti poradim. Take som mala pri prvom dietati. Pri odsavani sa musis snazit rozmasirovat tu hrcku, kym nepovoli. Je to niekedy nenormalne bolestive, ale musis to prezit. Na cerveny flak mne pomohla octanova mast. Hrcky pod pazuchov sa nedaju nijak riesit. Zo zaciatku su bolestive, ale neskor bolest uplne prejde a stratia sa. Su to zrejme navrete nejake zlazy.

zucha
21. okt 2010

baby, ja potrebujem poradit, ako maleho naucit spravne sat. Nedostatocne otvara pusinku, nezoberie do ust cely dvorec a bradavku krcovito zuzle a tym vlastne netaha. Musim dokrmovat cez cievku svojim odsatym mliekom. Ked mu tu cievku popri bradavke dam, tak vtedy taha ukazkovo, ale akonahle tam nie je, zas taha tym nespravnym sposobom. Uz som vsetko konzultovala aj s laktacnou poradkynou - ona ma naucila pracovat s cievkou, ale uz som zufala, kedze to stale nejde normalne a som zavisla na odsavani.
Mate s tym niektora skusenost?

strapco13
21. okt 2010

@zucha skus stlacanie prsnika..zrycli sa tym tok mliecka, donuti ho to otvorit pusinku /kedze pri cievke, ked ide silnejsie mliecko taha pekne/
ak je sparvne prilozeny, mam mat do prsnika zaborenu bradu a nie nos

strapco13
21. okt 2010

@pele skus zefektivnit pitie...pri kojeni stlacaj prsnik ..skratis tym dobu pitia pri kojeni a tym padom si zacne pytat castejsie..lebo tych 45 minut urcite celu dobu nepije , skor si iba dudka, a tym padom ak nema dostatocny prijem mliecka, tak sa zaludok svrkne a staci potom meje na zasytenie
ale treba respektovat dieta..pises, ze dost cika aj kaka..tak jej to staci
v noci nebud...este budes mozno s povzdychom spominat, ze ako bolo dobre, ked spala 😅

zucha
21. okt 2010

@strapco13 to som uz skusala. Techniku, ako ho co najspravnejsie drzat mi ukazala laktac. por., takze v tom by nemal byt problem. Stlacanim prsnika sa trosku zrychly tok, ale prehltne 2x a potom sme zas len v "kusani". S poradkynou sme vyslovene museli tlacit dole bradu, aby spravne pil, ale nejak sa to stale nevie naucit. Absolutne nechapem, v com je problem. Prve dve deti takyto problem nemali

janka108
21. okt 2010

@strapco13 je fakt je nas maly je papkac. to nehovorim o tom, ako vyskakuje ked vidi jest nas. dala som mu dnes zeleninovy prikrm, zbastil vsetko aj po nakojeni. uvidime ako bude spat. srdecna vdaka za radu.

zucha
21. okt 2010

naozaj a viete niekto, kolko take 2-tyzdnove dieta ma vypit na jeden krat, za predpokladu, ze pije kazde tri hodiny?

strapco13
21. okt 2010

@zucha a prsnik stlacis a piustis a znovu stlacis a pustis..atd..spravne je drzat ho cely cas stlaceny
skusala si nieco na podporu laktacia..senovka grecka, benedikt lekarsky, caje?

@janka108 skor ako neviemakymi metodami sa riad svojim materinskym instiktom a dietatom.. poviedia, co treba..ci staci pohladkat, ci dat prsko...ale prskom neublizis 😉 ..a pri babatkach najviac plati..neriesit, nechat to na nich

strapco13
21. okt 2010

@zucha na toto ti nikto neda odpoved...jednak kazdy clovek a teda aj babatko su rozne individua a jednak, ziadna z nas si bao nevazi, prsniky tiez nie, navyse vahy su nepresne, vazenie a skumanie toho, kolko ako casto ma papt dieta iba odvadzaju pozornost prec od dietata
cize zabudni na tabulky
jedina odpoved je: dieta ma vypit tolko aby malo dostatok pocikanych a pokaknych plienok, ma byt spokojne, ma byt dojcene na poziadanie..cize ziadne intervaly, ziadne obmedzenia..dieta moze chciet prsnik od hladu, smadu, je mu zima, nepohodlne, zlaklo sa, chce sa citit bezpecne, chce citit mamu a milion dalsich veci..ak dojcis kazde 3 hodky, zvrhne sa to iba na krmenie a ostatne veci ma odoprete 😉

zucha
21. okt 2010

@strapco13 teraz mam senovku 😖 😖 😖 Ale pomaha na laktaciu, to sa musi uznat. Stlacanie som vyskusala vselijake stale je to o tom istom. Ostava mi len dufat, ze popri tej cievke, ked taha spravnym sposobom, tak taha aj moje mlieko.

zucha
21. okt 2010

@strapco13 na tu velost davky som sa pytala preto, lebo dokrmovat jednoznacne musim. Nastal taky problem, ze po tyzdni, co sme doma z porodnice dieta este schudlo 90g namiesto priberania a tak nam hrozi nemocnica. Takze aspon kontrolujem velkost davky dokrmu, lebo zajtra sa ma lekarka opyta, ze kolko po kojeni este vypije. Preto by ma zaujimalo, ze ci naozaj taha aj moje mlieko alebo je uz taky "prespekulovany", ze len cez cievku.
A k tym plienkam. Aj pocas toho, ako schudol, mal dostatocne precikane aj pokakane plienky a ja som presne kvoli tomu bola v klude. Ale OMYL. Ubytok na vahe bol alarmujuci

strapco13
21. okt 2010

@zucha a skontrolovala laktacna malemu podjazykovu uzdicku?..lebo ak je kratka, tak nemusi vediet tak pekne sat a z toho mozu byt problemy vase

zucha
21. okt 2010

@strapco13 ani neviem, ci to pozerala, ale kontrolovali to v porodnici

strapco13
21. okt 2010

@zucha s laktacnou pomockou /cize cievka alebo suplementorr/, by to malo byt tak, ze dieta das na jeden prsnik, nech ho vypije, ak uz nepije, skusis stlacanie prsnika, ak uz nepije ani tak, das na druhy prsnik, potom stlacanie a ked treba potom dokrmit cez cievku

tothova5a
21. okt 2010

@zucha @elinka27 @strapco13 dakujem za odpovede. Ved ja uz po kazdom odsavani odsavam cca minutu naprazdno, stlacam si prsnik, tak musi byt prazdny a toto uz robim tri dni. Bradavku som si uz celu prezerala niekolkokrat a hladala na nej biely pluzgierik a nenasla som ho :( Viete mi este poradit ako casto mam odsavat? Tak idem skusat dalej....

zucha
21. okt 2010

@strapco13 tak to aj robim, ale kedze nesaje tym spravnym sposobom a len kuse do bradavky, vytiahne si velmi, velmi malinko a zacne zaspavat na prsniku. A ked potom dam cievku, zacne spravne sat a uz ani tak nezaspava.

elinka27
21. okt 2010

@tothova5a ja som odsavala kym sa mi neulavilo na pocite,ked som odsala tak sa mi prsnik vtedy tak uvolnil,ale mne dost pomohlo ze mi to mala vypila to je najlepsia odsavacka,ale pokial nekojis a musis odsavat rob to radsej rucne, ja som odsavacku uskladnila a vobec ju nepouzivam odsavam len rucne, odsavacka mi znicila bradavky

shaarka
21. okt 2010

@lukmaj
aj ja by som rada vedela odpoved na tvoju otazku...
my mame doma to iste! niekedy spaval kludne az do tretej, skoro mi praskli prsia 😀 ale teraz sa budi na nocne kojenie okolo polnoci.
kojenie mi nevadi, ale robi presne to, co pises, od tej polnoci do rana do siestej, kym sa nezobudi uplne, obcas mrnci, budi sa. tak na striedacku kojim, pohladim, prevratim na druhy bok, podlozim nozku, odkryjem, prikryjem, dam cumel... ale o siestej je hore a kuvika ako keby sa vyborne vyspal 😀

strapco13
21. okt 2010

@zucha dieta na prse spi vtedy ak nedostava mliecko, alebo je tok mliecka velmi slaby..cize treba zvysit laktaciu..skusala si aj Costi? http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/domper...

elinka27
21. okt 2010

inak ja ked tak nad tym uvazujem tak ja som moju malu este nepocula plakat od hladu,az na par krat.Ved ja jej ten prsnik dam vzdy ked zamrnci a v noci ked spi so mnou sa este len nadychne a ani zaplakat nestihne uz ho ma.V noci mi pije ukazkovo kazde 2-3hodiny a cez den ako kedy to je na prsniku kazdu chvilku,ona ani nemusi pytat jest lebo vzdy ten prsnik dostane,a tak sa mi vynara otazka ci je ona vobec cez den hladna?Lebo kedze ma prsko kedy si zmysli tak cely den pocuckava a ja mam potom pocit ze malo je ale ona naozaj malo cez den vytiahne ked si skoro kazdu hodku trosku cucne 🙂 ked spi dlhsie tak potom je vidiet ze je hladna inak nie 🙂 a inak nechapem ked spi v satke a mrvi sa ja automaticky viem ze je to od hladu,ale ked spi v kociku alebo postielke tak ked zamrcni tak neviem tak rychlo rozlisit preco,sibe mi alebo to je naozaj tak,ked je pri mne v satke tak viem proste hned reagovat 😕

shaarka
21. okt 2010

mam otazku na mamicky so starsimi detickami ohladne prikmov:
nejak v tom nie som doma a zaujima ma, ako je to s podavanim mliecka (akehokolvek). pretoze: ak prikrmujem a dojcim, je to ok. ale co potom, ak sa babatko zacne odstavovat? ak zacne odmietat prso, tak kedy je cas mu dat UM?
ak by chcel prsnik uz len na vecer / noc, tak cez den nedostane mliecko? alebo davam UM do prikrmov? ci UM vo flasi?
alebo ako je to s mlieckom?
dakujeeem za odpovede. 🙂

prsky
21. okt 2010

@shaarka ak este pije aj MM napr. vecer/v noci a davas mliecne vyrobky, podla mna dalsie mlieko nie je nutne podavat (su aj nazory, ze clovek vseobecne mlieko nepotrebuje prijimat v ziadnej forme). ak by MM uplne odmietal, tak by som do roka siahla po UM, od roka by som varila bud z kyslej smotany alebo KM a ak by jedol kyslomliecne vyrobky, tak by som uz dalsie UM nedavala, pokial by nechcel. Ak nemate v rodine problemy (alergie, intolerancia laktozy a pod), tak by som od 1,5 roka presla uplne na KM (napr. mliecko rano alebo vecer, ak mas pocit, ze vam treba). Ale to je moj laicky nazor.

anjelilicek
22. okt 2010

Ahojček Annag.
Ja uz mám druhé dieťatko po troch rokoch a mám pocit že som asi všetko zabudla. Dcérka má 3mesiačiky a boli sme sa teraz v stredu očkovať. Pár sekúnd po očkovaní dcérka ostala hodne nepokojná a nedalo sa ju utíšiť ale hlavne strašne zbledla, a tak sme ešte brali krvičku. Výsledky sú v poriadku.Ja som od minulého týždňa chorá beriem bioparox ale akosi nevidím žiadne zlepšenie. Lekárka vravela že dcérka má odomňa protilátky, a chorá vôbec nevyzerá a všetko bolo v poriadku. Vôbec nemá soplíky a ani teploty nemala. Po zaočkovaní mala večer už dvyhnutú teplotku ale bolo to úplne v norme že nebolo treba sirup. Až ráno mala o 6.00hod nad 38,2 tak som podala čípok a potom už mala včera celý deň len mierne zvýšenú teplotu. Má ju tak aj dnes ráno okolo 37. A však ma trápi to že nejak som nepripisovala hnačke dcérkinu stolicu, keďže viem že plne kojené dieťa máva občas aj riedšiu, či zelenkavú stolicu. Ale teraz som si však neni istá. Po pôrode som nemala problém s kojením mliečka bývalo až navyše okolo 100ml postupne sa mliečko zredukovalo na množstvo aké dcérka potrebuje, a však už pár dní vidím že mám menej mliečka, prsníky sú by som povedala aj na dotyk skoro prázdne. Maličká sa napapá krátko, občas sa hnevá a odťahuje a dudle o dušu, skúšam aj čaj na podporu mlieka ale je to rovnaké. Ale nepíta zas papať nejak častejšie za deň, každé dve až tri hodiny. V noci sa budí dva krát papať občas sa stalo že aj viac. S tým kakaním som si dva dni pred očkovaním postrehla že má riedku,hlienovú,oranžovú občas spenenú stolicu. Tak riedku ju má do teraz, nekaká do každej plienky ale je to viac krát za deň. Bolenie bruška nemáva. Ja mlieko moc nepijem lebo mi nerobí dobre. Mala som v minulosti helicobaktera po porode syna a od vtedy pijem mlieko čo najmenej. Ale vravím že nevyzerá na chorľavú. Skôr by som asi povedala že by to mohlo bytť tým že mám menej výživné mlieko. A možno sa mýlim, bojím sa však či sme ju nezaočkovali do nejakej virózy. Dcérka je pokojné dieťa tak ako aj v noci a aj cez deň. Mohlo by sa teda jednať o laktačnú krízu? Prvého som tiež kojila ale len 8mesiacov lebo potom uz nebolo mliečko a tiež to bolo tak isto ako teraz,najprv strešne veľa mlieka (vtedy nemala odsávačku, teraz používala) a potom to bolo tak akurát a j teraz to tak bývalo, ale potom už tak málinko a málinko. Zatiaľ nedokrmujem. Včera som cely deň prikladala častejšie. Najprv sa napapala z jedneho asi tak 1min potom zas z druheho lebo sa uz hnevala a pri stlaceni som videla ze mliecko netecie a prsník este viac práznejsí ako pred kojenim a ani nemam pocit ze by sa medzi kojeniami nalievali ,z druheho tiez 1minutku a potom zas skusila z dalsieho, takto som to striedala aj v noci, stacil jej vzdy iba jeden a papala bez prestavky a dobrych asi 5min a možno aj viac a sama sa odpojila ked mala dost. Tak neviem teraz, doma mam nachystanu Bebu pre kazdy pripad ale este po nej nesiaham. Co mam este vyskusat?
ps: ospravedlnujem sa chyby a diakritiku pisem na rychlo lebo ideme do skolky