Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

luly13
25. okt 2010

@elinka27 mne bol odporuceny citrovital aj v tabletkach. 2xdenne a po odzneny priznakov 1x denne. ale tak ja som mala mykozu, s ktorou si ani canesten neporadil - velky supinkaty flak na dvorci.

liave
25. okt 2010

dakujem za rady prsky aj strapco ;) pokusim s anieco s tym vydumat 😉 a co s atyka laktacnej ma to maly hacik ja zijem v anglicku :( aj som dnes bola za nejakymi babami,ale nic moc nepohli ani tolko co uz ja o kojeni viem 😖 kezde prvu dcerku som kojila do 11 mesiaca nie som uplny laik 😲 ale tato situacia je pre mna dost nova ze deculo nechce didku a hnevas a na nej.dcerka zobrala didku vzdy bez ohladu na to ci bolo malo vela alebo ako tieklo...ja viem kazde dietatko je ine a tak ma tato situacia trosku vystrasila..um nechem davat ani keby co bolo tak bojujem,je to trosku tazke kedze este okolo noh sa mi mota 17 mesacna princezna 😝 ale bojujem...dakujem z asetky rady pekny vecr a drzte palce pliiiiz 🙂

radka555
25. okt 2010

ahojte,asi sa budem opakovat niektorymi otazkami ale potrebovala by som radu.Mam 8 dnoveho synceka,takze este nemam vela skusenosti...
1. aj ked som sa obavala, mliecko sa mi nastastie vytvara, maly papa cca kazde dve hodinky, aj v noci- teraz uz najedno papanie len jeden prsnik,aby si vytiahol aj zadne mliecko.ked som striedala prsniky,mala som pocit,ze si tahal len predne mlieko.viac ako 20 nechce papat. dnes som zacala sledovat, ze aj po napapani mam pocit plnych prs(tvrdsie a zdaju sa mi aj ako keby horuce). Mam si odsavat mlieko po kazdom kojeni?odsat oba prsniky alebo len ten z ktoreho papal? co potom s mlieckom?vyhodit ale uskladnit v mraznicke na horsie casy?Ako dlho je takto uskladnitelne?
2. malemu som uz dala dudlik...nebude to prekazat pri kojeni?
3. na jazyku a perach sa mu vytvoril biely povlak - v predchadzajucich prispevkoch som sa docitala, ze navlhcena gaza + soda bikarbona?
dakujem velmi pekne

vejula
25. okt 2010

Baby chcem sa uistiť... začala som v poslednej dobe chodiť do fitka a behať na pase, tak že som fakt zapotena a zadychana...a mam trochu stresy či sa do mliečka nevylučuju nejake toxiny pri tom poteni a tak.... Inač mi to velmi pomaha ten beh, aj psychicky, citim sa ovela lepšie po niečom takom

prsky
25. okt 2010

@radka555 ad 1) odsavanim zvysujes produkciu mliecka, cize ak nechces mliecko skladovat do prikrmov, neodsavaj. pri pocite velmi velmi plnych prsnikov odsaj trochu rucne, ale len tak, aby sa ti ulavilo. dojci na jedno dojcenie iba z jedneho prsnika (z dvoch sa dojci iba ked je dieta spave, alebo ak mu jeden prsnik nestaci). laktacia sa za niekolko dni upravi. k skladovaniu mliecka tu: http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/odsava...
ad2) dudlik zahod http://dojcenie.wordpress.com/2009/11/29/preco-...
ad3) presne tak - soda bikarbona na navlhcenu gazu namotanu na prste a poriadne vytriet sliznice + jazyk. ak ta zacnu pri prisati palit bradavky, mas mykozu aj ty. v tom pripade nasadis canesten po kazdom dojceni a v liecbe budes pokracovat este zo 2 tyzdne po odzneni priznakov (tam uz staci potom 2-3x denne) a vetrat prsniky (=bez podprdy).

prsky
25. okt 2010

@liave aha...tak v tom pripade vypln annag dotaznik https://spreadsheets.google.com/viewform?formke... bude vediet lepsie posudit tvoju situaciu a poradi ti. skus pokukat este annaginu stranku, urcite ti pomoze trochu aj to zorientovat sa v probleme 😉 drzim palce

vejula
25. okt 2010

@prsky vdakaaa. takže nemože to uškodiť, uffff 🙂
A ty ako sa citiš.. už si v polke.. sa isto tešiš A lela vnima že bude mať surodenca?? už pomaly aj pohlavie budete vedieť... chcete si dať zistiť?

prsky
25. okt 2010

@vejula ja sa mam fajn, uzivam tehu, kedze nemam ziadne tazkosti a babo sa uz culo hybe. Lala tehu vobec nevnima, zacnem jej hovorit tak mesiac pred porodom a dovtedy ju pripravujeme tak nenapadko - hovorime o babatkach, starame sa o babiku a tak. Pohlavie chcem vediet od kedy viem, ze som tehu, ja som nedockavec 😉 Len na morfouvz idem az 11.11., takze ak bude babo zdielne, dozvieme sa vtedy, co to bude 🙂

vejula
25. okt 2010

@prsky jeeej ja som zvedava aj za teba 😀 takže takto ju jemne psychicky pripravuješ, to je super... a kojenie ako, v poho?

annag
25. okt 2010

@vlastovka385

materské mlieko obsahuje veľa látok, ktoré sa už objavili, veľa takých, ktoré na svoje objavenie ešte len čakajú. Obsahuje enzýmy, ktoré pomáhajú dieťatku tráviť bielkoviny, škrob , tuky - aj z pevných príkrmov. Keď majú mamičky urobiť obilninovú kašu z materského mlieka, sťažujú sa, že je riedke - no áno, lebo enzýmy škroby okamžite štiepia a kaša nehustne. Preto sa dnes odporúča (napr. ESPGHAN) zavádzať povedzme lepok či akékoľvek iné , i potenciálne alergénne, potraviny popri dojčení a ich zavádzanie neodkladať na neskoršie obdobie. Zavádzanie príkrmov popri dojčení je najlepšia prevencia negatívnych reakcií. A preto je vhodné napr. po príkrme i dojčiť, lebo MM pomôže tuhý príkrm ľahšie stráviť.
Je možné, že Tvoje bábätko sa narodilo s alergickými predispozíciami, bohužiaľ, nedá sa tomu zabrániť, gény sa ovplyvniť nedajú. Kravská bielkovina je často prvý spúšťač .... No dojčením aspoň čiastočne zabraňujeme rozvoju búrlivých potravinových reakcií. Dojčenie práve pre takéto bábätko predstavuje významnú ochranu a bola by obrovská škoda sa ho vzdať. Ak sa nočné dojčenie obmedzí, Tvoje bábätko začne prijímať dojčením oveľa menej mliečka. Ak by sa dojčilo iba povedzme ráno a večer, tak by sa možno v krátkom čase i úplne odstavilo, lebo by mohlo zareagovať na pomalý tok mliečka.

Časté nočné dojčenie môže mať príčinu práve v ťažkom trávení príkrmov. Možno by pomohol pravý opak - ponúkať prsníky cez deň častejšie, najmä po príkrmoch na zapitie (namiesto vody, čaju, štiav...) , čo by mohlo bábätku uľahčiť trávenie a tým by sa možno i v noci budilo menej často. (i keď do častého nočného budenia vstupuje kopec iných faktorov)

Nadmernú plynatosť z hľadiska dojčenia môže spôsobovať priskoré prehadzovanie na druhý prsník - ak sa v noci dojčí často a Ty ho prekladáš z prsníka na prsník skôr ako prvý dobre vyprázdni, tak môže piť menej tukové mliečko. takéto mliečko nedokáže dobre stráviť,lebo príliš rýchlo prechádza tráviacim traktom. Nestrávená laktóza mu dráždi črievko a spôsobuje plynatosť. Preto sa pri častom dojčení oplatí ponúknuť za sebou viackrát ten istý prsník. Tým prsník , hoci na etapy, dobre vyprázdni a mliečko jeho organizmus dokonale strávi. Skús ísť pomaličky, napr. skús ponúkať dve dojčenia za sebou ten istý prsník, resp. do dvoch hodín ten istý prsník. Lebo ak dojčíš povedzme 6 krát v priebehu pár hodín, tak pocit plných pŕs nemusíš vôbec mať, hoci stále tvoria veľa mliečka.

WHO či Európska únia odporúčajú zavádzať príkrmy popri dojčení. Teda neobmedzovať frekvenciu dojčenia, len pomedzi dojčenie pridať príkrm. Keďže príkrmy sa zavádzajú až do cca 2 rokov, tak aspoň dovtedy by bábo malo byť dojčené z hľadiska výživy. 🙂

zuzkat1
26. okt 2010

ahojte... chcela by som sa opytat ako reagovali vase deti ked ste dostali menstruaciu..mam pocit ze sa mi ukazuje.... mala (9 apol mesiaca) zatial sa koji v pohode (4-5 obcas 6x za den plus v noci xkrat) ale bojim sa aby neprestala s kojenim... mam pocit ze som tu uz citala vselico o spravani sa babatiek pocas ms tak mam obavy z bojkotu....
inak ona je vzdy velmi aktivna az nestandardne,ale vcera bola okrem aktivity aj velmi nervozna, cely den len poplakavala, nic sa jej nepacilo... chora by byt nemala...sledujem ju aj jej teplotu..sice mm je chory je vyhosteny k rodicom 😅 tak snad nic nenachytala od neho....
dakujem

zuzkat1
26. okt 2010

dievcata a jedna otazocka🙂 mozem pit rooibos? neobsahuje kofein ...

annag
26. okt 2010

@zuzkat1

rooibos môžeš, dokonca je zaradený medzi čaje podporujúce laktáciu ... menštruácia - niekedy je lepšie menej čítať. 😅 drvivá väčšina detí na menzes nijako nereaguje

zuzkat1
26. okt 2010

@annag 🙂 to s tym citanim bude asi pravda🙂 moja sa od rana uz 4x kojila... tak jej je asi jedna co sa deje v mojom tele🙂
a super s tym cajom som to nevedela tak si hned aj uvarim🙂 dakujem

shaarka
26. okt 2010

kocky, neviete poradit nieco na sople?
teda nie ani na sople, ale na huste hlieny, co ostanu po nadche (nie v nose, ale tam vyssie). dospely si ich vie stiahnut do hrdla a prehltnut, ale malemu to tam chrapci a tecie hore dole. budi sa na to v noci kazdych 30-40 minut, niekedy ho staci pretocit na druhy bok, inokedy nezaberie nic a utisi ho az prsnik.
teraz rano ako spinkal, som ho chcela utisit na prsniku (aj tak uz bol hladny), ale ckalo sa mu a pri kazdom zastikutani sa mu to tam pohlo a on bol z toho taky nervozny, ze nechcel ani papat - plakal a cim viac plakal, tym menej sal a tym viac som bola ja v strese a mlieko sa nespustilo. bojovali sme asi poll hodiny :(
teraz pozera telku 😅 😒 ale je kludny. skusim ho nakojit - ale ako sa vyvarovat do buducna takej situacii?

teda otazka zo zaciatku prispevku: neviete, co by pomohlo na tie hlieny?

olifcek
26. okt 2010

@zuzkat1 i ja som prvykrat dostala pred tyzdnom, bala som sa, co na to povie Oliv, hned som aj alarmovala @annag na gmaily a nastastie jej to nevadiii

a rooibos pijem i ja, mam ho moooc rada 🙂

olifcek
26. okt 2010

@shaarka daj libenar a o chvilku odsaj, super to uvolni...

estterka
26. okt 2010

ahojte..bola som u lekara,ci mi nemoze spravit ster kvoly mykoze a povedal mi,ze tu sa take nerobi ☹ ze ak su problemy s prsiami pocas dojcenia,davaju sa antibiotika..a kedze nemam teplotu,hrcky,ani horuce prsia,mykozu nemam a je normalne,ze to boli a jedine co pomoze,je trpezlivost...a vraj si mam pred a po kojeni umyvat bradavky 😠

shaarka
26. okt 2010

@olifcek
nefunguje, libenar pouzivae od zaciatku. teda stale fungoval, ale teraz na tie lepkave hlieny (v nosohltane, ci kde, co stekaju z dutin), tak tam sa samozrejme libenar nedostane.
takze on dycha pekne cisto, tichucko, kym sa mu to tam nezanesie a potom aj ked ma prazdny nostek, chrci a chrapka. neviem to lepsie vysvetlit, ale pride mi to celkom normalne, lebo to poznam aj ja 😀

ivv
26. okt 2010

@shaarka my sme to iste riesili pred tyzdnom.. tiez to neslo vysat, a ja som sa hlavne bala aby jej to nepreslo na uska, lebo uz aj tie sme "riesili" 😔 . niekedy pomohlo, ak som jej strekla do nosteka (bud z tej plastovej ampuly alebo sprayom) morske kvapky alebo libenar a po chvili odsala. niekedy ani to nepomohlo.. teraz uz hlieny nemame, ale mala z toho tiez bola nervozna, ako jej to tam chrapotalo a urcite aj zavadzalo.. ☹ . skus streknut do nosteka cistiace kvapky a po chvili to skus odsat, mozno sa to uvolni..

vlastovka385
26. okt 2010

@annag Moc děkuji za odpověď, myslím, že to dává smysl. Kojení v žádném případě nechci ukončovat určitě do 2 let, možná i déle, dokud nezačne snášet jiné mléko, protože ten vápník nijak jinak nenahradím. Mně to noční kojení nevadí, ale je mi ho líto, protože je na něm vidět, že se budí kvůli bříšku, že ho to tam bolí nebo tlačí a nemůže spát. Zkusím se zařídit podle Tvé rady. Hezký den.

zuzkat1
26. okt 2010

@olifcek zatial sa to u mna len tak ukazuje,ale brucho ma boli uz ako ked mam... tak neviem mozno na prvykrat len taketo bude,ale mala je v pohode🙂 pekne papa tak asi ani jej to nevadi.. aj ja mam rada rooibos len ja sa v tychto cajoch nevyznam co sa tyka toho co mozem a co nie🙂 ale dnes uz ho pijem🙂

zuzkat1
26. okt 2010

@shaarka moja ked mala nadchu... teda jej netiekli sopliky ale presne ako opisujes mala ich tam hore a chrapcala zle sa jej dychalo... tak ja som pouzivala len morsku vodu tusim phsysiomar alebo tak nejak😅 a hned na to som odsala... vzdy vecer aj rano a to jej krasne uvolnilo dychacie cesty... inak asi jej to naozaj robilo dobre lebo ked videl atu flasticku ze ju drzim tak si sadla a vystrcila nufacik a cakala🙂

elinka27
26. okt 2010

@luly13 mne zabera Canesten proti svrbeniu,nemam zatial ziadne ine priznaky okrem toho akurat bradavka a okolo nej kusok akoby stratili farbu,ale tak to je asi tou mykozou,mam pocit ze som ju odhalila vcasne

elinka27
26. okt 2010

@strapco13 mas pravdu ona sama si reguluje koko a kedy bude pit,teraz je to napriklad kazde 3 hodiny cez den a v noci je to aj kazde 4-5hodin,ale ked ma tlacia prsia trosku odsajem len aby sa mi ulavilo,konecne sa trosku vyspim,(aj ked uz mam chlapov doma po mesiaci a Kubko prisiel chory brutalny zapal dutin a nic nechce ani kvapky ani vyplachy proste sa s nim neda:-/ )tie prsia sa aj tak potom upravia podla toho ako ona je,cize ked je casto mam ich par dni ako hadricky a ked menej tak zasa ako Pamela ale to tiez len na par dni kym sa to neupravi skoda 😀

@prsky,ja to teda zatial necham tak ako to robim,Canesten pomaha proti svrbeniu a par krat za den si davam ten Citrovital roztok,vacsinou na noc aby sa to stihlo vpit a mala to moc neolizovala,zatial nic ine nemam,akurat farbu trosku akoby nemali bradavky

nanulik
26. okt 2010

@annag ahoj 🙂 chcem sa spýtať akým spôsobom kojiť v týchto prvých týždnoch. všade čítam že prsníky by sa mali pri každom kojení striedať aby bábo vypilo aj zadné mlieko a nie len predné. že pri jednom kojení ponúknuť iba jeden prsník a pri druhom zase druhý, ale ked ešte len začínam kojiť vraj treba striedať pri každom kojení oba prsníky a aj polohy. ako zistím či mi malý vypil aj zadné mlieko? kojím tak že desať minút je na jednom a desať na druhom a ešte aj odsávam. malý dlhšie nevydrží lebo zaspí, a prespí mi aj tri hodiny cez den. v noci je to horšie. kojím každú hodinu a mlieka mám vela. rozmýšlam či ho nemám v noci vela že vypije len to predné a nie je vôbec zasýtený 😕
a ešte sa chcem spýtať na kávu, lebo som bola zvyknutá piť min. jednu denne ale teraz sa bojím.

shaarka
26. okt 2010

@zuzkat1
akurat som sa vratila z lekarne, ze ked sinupret nezabral ani po 3 dnoch, ze mam skusit nasivin sinus...
ten moj dzmin strasne ryci, len ho dam lahnut... cokolvek sa robi v lahu - prebaluje, odsava, oblieka, neznasa! uz len cakam, kedy budem kojit tak, ze mi bude sediet na stehne 😀

miska1981
26. okt 2010

co by ste mi poradili ked sa moja dcerka nemoze vykakat?
uz par dni sa puci, vcera som skusila rurku do zadocku a nic, len od vtedy prdka tak smradlavo.
a puci sa stale, od dnes davam biogaiu, ako jej mozem pomoct?
dakujem.

shaarka
26. okt 2010

@miska1981
miska, a puci sa s placom, resp. dava najavo, ze jej nie je dobre? boli ju brusko?
ak ano, tak neporadim, lebo neviem.
ale ak nie, tak to neries, babako sa uci travit aj kakat a pripravuje sa na ozajstne jedlo 😉

moj tiez prdi smradlavo a stupnuje sa to den pred tym, ako bude kakat 🙂 😉