Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
17. feb 2009

ešte napíš váhu pri narodení a teraz

luci79
17. feb 2009

Ahoj ANNAG,
mala by som na Teba jednu otazocku, vo stvrtok musim ist k lekarke a maleho chcem nechat u mamy. Kolko odsateho mliecka jej mam nechat pre 14tyzdnoveho chlapceka?
Dakujem

annag
17. feb 2009

luci, záleží od toho koľko malý asi pije, ale na jedno vynechané dojčenie rátaj asi 80-100 ml, aby bolo aj na straty prípadné 🙂

katkateplice
17. feb 2009

ďakujem annag, už dnes sme skoro celý deň preležali na brušku, dávala som si ho na svoje brucho tak, že som ležala na chrbte, to sa mu páčilo, slintal si na mňa... no uvidíme ako to bude ďalej

zvedavý je dosť, tak to skúsim skutočne využiť

oliverkaa
17. feb 2009

ahoj annag.....tu na http://www.mojalekaren.sk/nutriton-135g som sa docitala ze ked chcem podavat nutriton lyzickou,mam ho miesat s vodou, tak teraz neviem, mam ho miesat s vodou alebo s mojim mlieckom?este ho doma nemame,stale cakame 🙂
V poslednej dobe mi maly pije casto 1,5-2hod a skoro za kazdym mi vypije obidva prsniky.Mam si mliecko aj nadalej odsavat?V maji sa stahujeme domov na SK(maly bude mat 4,5 mesiaca) a ja si to mliecko nemozem vziat so sebou,bude ho skoda vyhodit.
Dakujem pekne 😉

annag
17. feb 2009

katka - no vidíš, treba nájsť na neho len dáku fintu , niekedy bábetkám nevyhovuje len podložka, napr. moja malá oveľa krajšie pasie koníčky na prebaľovacej podložke (máme takú s doskou na spodku čo sa dáva na postieľku), na gauči či posteli jej je príliš mäkko, nemôže sa dobre oprieť, vymýšľaj , nech sa poriadne trénuje 🙂

annag
17. feb 2009

olievrka, lepšie do Tvojho mliečka, než do vody, oni len predpokladajú, že mamka neodsáva, nemusíš už odsávať, ak vypije dobre obidva prsníky, papá často, krásne priberá. 🙂

luci79
17. feb 2009

ahoj ANNAG,
tak som skusila len tak mu dat toto papanie z flasky, kolko vypije, pripravit sa na stvrtok, aby mu nebolo malo... Odsala som 160ml a on vypil vsetko. Je to ok? Nie je to vela?
Len mam strach kolko mam nechat pri mame, aby mu nebolo malo ☹
Dakujem

annag
17. feb 2009

luci, z fľaše bábo vypije viac než z prsníka, vypil by ešte viac, neodmietne, ľahko tečie bez námahy ,bude piť až kým sa nepogrcká, myslím, že aj polovica by mu stačila na to, aby bol spokojný ,nech mu dáva mamka po menších dávkach ,mal by vypiť asi toľko, koľko odsaješ z plného prsníka (ak dojčíš z jedného) a pridáš k tomu 70%

oliverkaa
17. feb 2009

Dakujem pekne annag 😉
este som chcela-mam si stale odsat den vopred mliecko aby som mala na rozrabanie s nutritonom?moze byt aj studene alebo ho mam zohriat?
Kedy sa babatka zacinaju slinit?Vcera maly spinkal a z nicoho nic zacal silno plackat,moze to byt preto lebo sa mu nieco snivalo?a hned nato aj trosku slintal, je to v poriadku?
Dakujem

annag
17. feb 2009

oliverkaa, to bude pre ten jeho reflux, slinky bol obsah žalúdka , to ho rozplakalo , grckať môže bábo aj po niekoľkých hodinách

- priebežne si mliečko odsávaj, vydrží 24 hodín minimálne v chladničke ,pri podávaní ho zahrej na teplotu 37 stupňov - v teplej vode, studené ho nedávaj, grcká malý stále veľmi veľa? je veľmi nepokojný ?

oliverkaa
17. feb 2009

ano,v noci je to menej, castejsie grcka cez den,niekedy sa vygrcka aj po hodine a uz taky tvaroh,chudacik moj maly

annag
18. feb 2009

oliverka, treba pohľadať súvislosť medzi dňom a nocou

- v akých intervaloch dojčíš cez deň - v noci
- z obidvoch prsníkov cez deň - v noci
- ako dlho trvá dojčenie z jedného prsníka cez deň - v noci
- kedy prebaľuješ cez deň - v noci (pred či po jedení)
- kedy prikladáš v noci, keď je ešte rozospatý - cez deň, keď už je celkom prebratý
. v akých polohách cez deň - v noci

ten tvaroh je v poriadku, je o natrávené mliečko, v žalúdku je špeciálny enzým , ktorý z mlieka robí tvaroh, inak by bábo nedokázalo využiť mliečko, len by preletelo tráviacim traktom ako voda

kamiletka
18. feb 2009

Ahoj Annaq, prosim porad aj mne:

ja kojim moju 7-meacnu dceru asi takto:
rano 7.30 - kojim
obed 11.00 - zemiacik, mrkva, brokolica,masko, kel,,,,, -rozna kombinacia
14.30 - frutapura - alebo doam urobeny mix banan, jablko, hruska,,,,
17.00 -kojim
19.00 -kasa nutrilon robena s vodou
kupanie o 20.00 potom trochu kojim
05.30 -opat kojim

chcem sa spytat, ci to robim spravne,,, a ako dosiahnut aby spala celu noc az do rana napr do 7.00hod?
co mam upravit???

diky

leony83
18. feb 2009

Anna ďakujem za pomoc!!! až teraz som to prečítala, takže doteraz som kojila podľa potreby malého:

- včera cez deň papal každé 2 hod.
- v noci každé 3 hod.
- teraz mi asi nevydrží, dám mu papať po 1,5 hod.

nutrilon som nedávala, ved celkom dlho vydržal na mojom mliečku. je to zaujímvé, lebo ked som mu dávala z flaše, nikdy mu to nestačilo, vždy som musela dávať aj umelé...

dnes máme presne mesiac. narodil sa 3760 g, pred týždňom sme mali 4050 g.
dokt. hovorila, že váha je ok, ale on je už veľký na to, aby papal tak často, tak preto by som ho mala krmiť z flaše....

annag
18. feb 2009

kamiletka, deti v tomto veku ešte väčšinou potrebujú mať prvé ranné dojčenie - to okolo 5.00, po cca 9 hodinách spánku sú už jednoducho hladné, keď bude staršia, vydrží viac, postupne prejdi okolo 8.00 na normálne raňajky, ale máte ešte dosť času toto jej ešte bohato stačí, MM je pre ňu dôležité, môžeš jej ho dať aj hocikedy počas dňa ak neodmietne, snaž sa jej vždy ponúknuť obidva prsníky, lebo dosť málo dojčíš , čo môže viesť k úbytku mliečka a odmietaniu prsníka

cristin
18. feb 2009

annag,ja som mala taku istu otazku ako kamiletka,tak dakujem.Cakala som na odpoved...Vcera moja mala pila rano a potom az o 18 vecer...Ak by prsnik medzi tym nechcela,radis mi odsavat?

pammy
18. feb 2009

Ahoj Leony,
moj Maxik ma 3.5 mesiaca a podvecer, pokym nejde spat papa kazde 2 hodky, napr. o 15, 17, 19, 21... niekedy aj po 1.5 hodinke, ked sa mu chce... to podla mna nie je nic zle.... aspon to ma rozdelene, nam (dospelym) tiez vravia, ze mame papat menej a castejsie, nie? 🙂 No a v noci napriklad vydrzi od 21 az do 3, zvycajne... no nie je to pravidlo... bohuzial 😀
Papa.

annag
18. feb 2009

večer poodpovedám, musím ísť preč 😉

kamiletka
18. feb 2009

diky, skusim ju viac dojcit aj ked zatial mlieko mam,, dufam ze to vydrzi

nina4321
18. feb 2009

kamiletka, ja syna kojim tak,ze cez den minimum, niekedy vobec, len rano a vecer a v noci, staci mu to 😉 tak len koj , umele nedavaj, ani ja nedavam 🙂

sjuzocka
18. feb 2009

ahoj, chcem sa poradit. Nie som si ista ci si moj synator nevytvoril zlozvxk v podobe nocneho kojenia. Cez den je kojeny dost casto a pribera skutocne dostatocne, ale tie noci... Nejak v poslednej dobe sa prehadzuje ako ryba na suchu a mrnka a ked sa ho pokusam zignorovat tak nasleduje stale nastojcivejsie mrnkanie az plac a to uz som na nohach samozrejme. hladkanie nic, pomojkam ho, dudlik mu pridrzam, ale jedine co v konecnom dosledku zaberie je prsnik. Clovek by povedal ze ma hlad, ale mnohe tieto nocne "kojenia" - niekedy je to aj raz za hodinu! ale obvykle kojime tak 4 krat za noc :((( - skoncia tak, ze par krat cucne a zaspi. A za hodinu potom zase to prehadzovanie sa, nervozita... :( neviem co mam robit lebo sa citim strasne nevyspata. Skusala som ho oklamat vodou ale to vobec nechcel.

mima22
18. feb 2009

ahoj.chcela by som keby simi poradila.mam dcerku ma 1mesiac.uz viac ako dva tyudne nekaka sama iba cez hadicku,tu hadicku jej musim davat ked jej ju ńedam tak sa strasne jeduje.pritom ked kaka cez hadicku tak ma stolicu zltu a riedku tak neviem preco sa jej neda vykakat.
ked sme boli este v porodnici tak mala nakakane v kazdej plienke.
pritom si myslim ze sa stravujem dobre,ze nejem nic take z coho by jumalo boliet brusko.
davamjej aj kvapky pred kazdymkojenim sab simplex ako mi doktorka nakazala.
kojim cez klobuciky nemoze to byt aj s tym?poradte mi nieco co mam davat malej a aj sebe aby to malinka nemala.nemoze si natu hadicku zvyknut?ja dufamze nie.napiste mi
dakujem vopred

zabka
18. feb 2009

Ahojky. CHcela by som ta poprosit o radu, doteraz mi mala pekne papala ale posledny tyzden sa pri kojeni stale jeduje, pije mi tak 5 minut a potom to zacne, jeduje sa, vypluva, place...Tieto posledne dni jej uz davam papat kazde 2 hodiny... Ale je zaujmave ze v noci mi to nerobi.. 😅 .. Cim to moze byt? Mam malo mlieka?

leony83
18. feb 2009

ahoj!!!!

tak hlásim od rána 7 mokrých plienok. papáme stále, nevydrží ani hodinu ☹

misutovo
18. feb 2009

Ahoj Annag,

viem ze je to asi odveci ale mame problem so zapareninou alebo alergiou (neviem celkom presne). Ma to okolo konecnika tam kde sa polovicky ritky spajaju. Ostatne okolo noziciek je ciste. Vyzera to ako vyrazne cerveny flak. Plienky pouzivame stale tie iste a odkedy sme minuli masticku z porodnice pouzivame sudokrem pri kazdom prebalovani a doteraz problem nebol.
Akurat sme zacali pouzivat obrusky na utieranie Pampers sensitive (ze by to bolo z toho?) Ved ked je to ze sensitive. Aj ked na fore som cosi citala ze bol niekto na to alergicky.
Uvarila som repik, stym jej to umyvam.
Co ty na to? Dakujem.

sjuzocka
18. feb 2009

misutovo, skus tie obrusky vyradit - myslim ze pampers sensitive obsahuju extrakt z kamilky a na tu je vraj 60% ludi prirodzene alergickych.... najlepsia je obycajna vodicka... 🙂

zuzas
18. feb 2009

Ahoj Annag,

Dostala som na teba perfektne referenice a tiez ta chcem poprosit o radu pri kojeni.

Mam 3 mesecneho chlapceka a tiez by stale papal a stale je asi hladny (dost casto place a ked mu dam prsnik tak si par krat potiahne a place dalej). Takto sa trapime asi 5 min.
Kojim ho vzdy kedy chce ale ma pocit ze uz v prisach nic nemam. Nebribera a je dost nervozny. Neviem si rady. Skusila som si odstriekat mlieko ale nepodarilo sa mi viac ako 40 ml z obidvoch prsnikov (neboli upln plne).
Narodil sa s vahou 3270g a teraz ma nieco cez 4 kila (lekarka mi povedala ze si pribera svojou vahou). Este aby som nezabudla dost grcka.

A prosim ta aky je tvoj nazor na podavnie cajika babatkam?

Dakujem velmi pekne za radu.

terina25
18. feb 2009

AHoj.

aj ja by som bola keby si mi poradila.

Naša malá,keď príde večer 20.00 hodín,tak ako keby do nej vošlo sto čertov.Nejako sa nevie dojesť.Kojím ju aj do 23.00.v poslednej dobe sa to teraz trošku zlepšilo,ale pre zmenu ,,cirkusuje,, ráno.Ráno vstane okolo 8.00 a stále chce jesť.nakojím ju -čo trvá aj hodinu,potom čakám aj 30 minút kým si odgrgne,čo si niekedy ani neogrgne a potom zase plače a chce jesť.tak to trvá aj do 13.00 alebo 14.00.už fakt neviem,čo mám s ňou robiť.no nezdá sa mi,že by bola naozaj taká hladná.Ona by bola pri prsníku aj 24 hodín v kuse...poraď, čo robiť?
Ďakujem

tin007
18. feb 2009

ahoj misutovo, tiez sme spociatku pouzivali vlhcene obrusky a len tak, tak sme predisli zapareninam. na radu lekarky po kazdom pokakani a pocikani pekne umyvame ritku a okolie detskym mydlom a vodou, mazeme rybilkou a vsetko je ok. obrusky uz vobec nepouzivame (bravam si ich do poradne, ci na miesta, kde nemozeme umyvat).