Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
20. feb 2009

tin, cicadermu teraz určite vylúč, lebo môže zle robiť tá kombinácia, najmä ak sa Ti pridružil ekzém.

- ak máš možnosť zaobsatraj si bactroban (je na predpis) , pretože tam môže byť ekzém infikovaný, do 10 dní by malo dôjsť k zlepšeniu

- ak by to nepomohlo, bude treba kortikoidy, to Ti už ale musí vidieť kožný

dúfam, že bude lepšie, nezmývaj pred dojčením , hoci to tam píšu, striedaj mastičky napr. ráno jednou, na desiatu druhou , maste aplikuj každú 2-3 x denne a nateraj canestenom naďalej aj pravú bradavku, hoci vyzerá zdravo, stačí raz - dva krát do dňa

oliverkaa
21. feb 2009

annag
nutriton nam zacal zaberat,uz negrcka tolko aspon nie prudom,odgrgne si a trosku z neho vyjde ale nie ako predtym,no uvidime dalej, ale od vcera mi nekakal,je to v pohode?

lemge
21. feb 2009

ahoj annag.chcem ta poprosit o radu:dcerka bude mat cochvila 6mes. plne kojim.chcem zacat s prvym prikrmom.pocula som,ze prve co okostuje,by sa malo davat nekolko dni,a sledovat ci nepride najaka alerg.reakcia.??vies mi prosim poradit ako mam zacat,a s cim?kolkokrat za den davat a kedy vystriedat.dakujem ti

annag
21. feb 2009

oliverka, veď práve, môže ho zapekať, nevadí že nebude mať stolicu, otázne bude, či sa ľahko vykaká, ak by ho zapekalo, treba znížiť dávku

annag
21. feb 2009

lemge, tu som o tom písala 2.1., snáď tam bude základ, čo potrebuješ vedieť

https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

shupolienka
21. feb 2009

ahoj annag potrebovala by som radu ☹
Moj maly ma dva tyzdne. Prve dva dni v porodnici sa mi snazili spravne prisat maleho lebo mam plochsie bradavky ale stale spinkal takze nejavil o prso zaujem. A na treti den ked uz bol culy a aj by sa prisat chcel sa mi naliali prsia a bradavka sa mi skoro uplne stratila. Na lavy prsnik mu to celkom slo, ale na pravom sa mu nedarilo a jedoval sa. Tak som zacala na pravy pouzivat klobucik. Lenze on si na neho zvykol a uz sa nevedel prisat potom ani na lavy. Tak pouzivam klobuciky na obidva prsniky. Spravili sa mi ragady a aj mi krvacali bradavky, pretoze maly taha cez tie klobuciky len bradavku neviem ho prijmät k tomu aby uchopil aj dvorec, asi to cez ten klobucik ani nejde. Neviem ako mam docielit aby otvoril väcsie usta. On ich ma totizto strasne malicke a ledva ich otvori. Uz som skusala aj mu bradu jemne zatlacit, aj prechadzam po ustockach ale stale ich otvara malo. Lava bradavka sa mi ako tak uz zahojila a prava ma este boli ked saje. Sice mi uz netecie z nej krv ale ta ragada nie je zahojena a je taka do biela. Pred dvoma dnami sa mi zapalil pravy prsnik a mala som aj teplotu 38 tak som maleho prikladala a aj sa snazila z neho odsavat..trochu to povolilo ale mam pocit ze sa tam znizila tvorba mliecka. Z laveho mu ide uplne lahko a prudom ale z praveho tazko. Chcela by som ho odnaucit od klobucikov ale neviem ako. On si uz na ne zvykol. Bojim sa ze pouzivanim klobucikov a tym ze taha len bradavku sa mi znizi tvorba mlieka casom ked nevie uchopit aj dvorec ☹

zelmirka1
21. feb 2009

shupolienka ja som mala rovnaku skusenost, kojila som s klobucikmi jeden mesiac,maly sa tiez vobec nevedel prisat, mal take male ustocka, otvarala som mu ich normalne skoro nasilim ako sme bojovali pri kazdom papani...potom ked uz sa mi zdal maly vacsi tak som skusala bez klobucikov...ja som to riesila tak ze som mala svoje mliecko ako navnadu v striekacke a ked som mu dala bradavku do pusy tak som mu zboku striekla lebo tych par kvapiek na bradavke mu akosi nestacilo, trvalo to par dni ale chytil sa dnes krasne papa a otvara take velke usta ked sa len priblizim...nenechaj sa hlavne odradit chvilu skusaj nech sa aj hneva ved hlad je hlad...az ked to ozaj neslo dala som klobucik ale postupne sa to da odnaucit...drzim palce

shupolienka
21. feb 2009

ahoj zelmirka: chcem sa este opytat. Tebe cez klobuciky tiez tahal len bradavku? nemala si ich rozkusane? 😖

zelmirka1
21. feb 2009

rozkusane nastastie nie ale boleli ma riadne lebo cez klobucik stiskal bradavku dasnami a to fakt bolelo...niekedy som vydrzala a papal, niekedy som vytiahla a skusila prilozit znovu...ono to cez klobuciky ani moc nejde aby chytil poriadne cely dvorec aspon mne to neslo...aj potom ked sa mi podarilo tie prve razy ze papal bez klobucika tak ma desne boleli bradavky a mala som pocit ze sa prisava zle...ale skusala som dalej a behom par dni sa naucil pekne prisat aj papat...ten prvy mesiac mi ho musel muz drzat a ja som mu tie usta nasilim otvarala no hruza, mala som po dojceni aj biele bradavky, boleli ma a vzdy trvalo po dojceni 10-15 min. kym ta bolest presla..ozaj mne sa dobre vtedy dojcilo z tej futbalovej polohy....neviem mozno ti nieco poradi annag ja som napisala svoju skusenost.

februar2009
21. feb 2009

hej hej aj ja skoro stale dojcim vo futbalovej polohe 🙂 je mi to najpohodlnejsie, mam pocit ze bradavky ma bolia menej v tej polohe, a aj mlieko mi najviac tecie vtedy. Lenze potom musim sem tam dat aj klasicku aby sa mi vyprazdili aj na inom mieste. A to vtedy dost boli, neviem si ho dobre chytit lebo ma tazku hlavicku a aj ked ho podlozim vankusom na kojenie tak to neni ono. No tak uvidim 😕

shupolienka
21. feb 2009

jeej zabudla som sa odhlasit z naseho profilu co mame februarovky lebo som tam davala fotku maleho. 😅

zelmirka1
21. feb 2009

ja som maleho mala prvy mesiac pri dojceni v perinke lebo inak som ho nedokazala udrzat...dodnes dojcim na vankusi...pouzivam obycajny aky som mala v obyvacke na sedacke 🙂

annag
21. feb 2009

shupolienka, ak sa Ti bradavka stratila , išlo o opuch prsníka, čo sa po pôrode stáva, najmä ak sa podáva veľa oxytocínu a infúzií, súvisí to zo zadržiavaním vody. Vtedy treba dvorec bradavky jemne stláčať (niekedy aj niekoľko hodín, čím sa opuch stratí a dieťa je schopné uchopiť si prsník, následne sa musí dobre prsník odsať a bábo sa pokúsiť priložiť až taký skoro prázdny prsník. Inak je to úplne zbytočný pokus, ktorý frustruje mamičku i bábo. Zažila som.

Je dôležité, aby si si udržiavala vysokú tvorbu mliečka a prsníky zatiaľ odsávala, aby nedošlo k ďalším zápalom z nedostatočného vyprázdňovania prsníka.

Ak pozrieš môj album, sú tam kroky správneho prisatia v priečnej polohe. Je to poloha , pri ktorej sa dá dosiahnuť najjednoduchšie správne prisatie bábetka . Dojčím svoje tretie dieťa a k tejto polohe som sa sama intuitívne dopracovala , až následne som zistila, že sa aj odporúča ako najlepšia. A vlastne aj zelmirka, lebo tiež dojčí na vankúši - z tejto polohy sa aj ľahko prekladá bábo na druhý prsník futbalovou polohou

Pri priečnej polohe napr. na ľavý prsník si bábo položíš na vankúš pred seba bez perinky. Pravou rukou si malého chytíš popod hlávku a ramienka - palcom spredu, ostatnými prstami zospodu až cez pravé líčko, akoby boli vankúšik pre neho. Dlaň a zápästie sa opiera o jeho krk a ramienka rovno a pevne. pozri v mojom albume celý druhý rad fotiek. Bábetko prikladáš k prsníku. Ľavou rukou prsník pridržiavaš, vystrekneš trošku mliečka a bábetko prisunieš k prsníku tak, že jeho spodná pera bude čo najnižšie od bradavky - tak, aby malý po prisatí mal v puse veľkú časť dvorca zospodu. V tejto chvíli sa pokúsiš o čo najväčšie ústa - prisuň malého rýchlo k bradavke a bradavkou mu prejdi hornú peru od jedného kútika k druhému - len hornú, ak sa to nepodarí, odsuň ho a znovu pritiahni a prejdi od kútika po kútik. Akonáhle ju otvorí, bradavku nasmeruj šikmo hore na horné podnebie a malého presuň na prsník. Hlavičku malého pritom zakloníš a to tak, že mu zatlačíš na ramienka - tým sa mu sama zakloní a dostane správny smer - malý uchopí najmä spodok dvorca, brada sa mu bude dotýkať prsníka, noštek nie, bude mierne odklonený. Práve preto, že bábo má ťažkú hlávku a má sa prikladať k prsníku, nie prsník k nemu, je potrebné, aby si hlávku držala a tak malého smerovala k prsníku, ktorý je pevný, lebo ho pridržiavaš.

- prsník sa nesmie hýbať, musíš ho držať
- malého prikladáš k prsníku, nesmieš ho prsníkom naháňať
- bradu mu neotváraj, musí pusu otvoriť sám
- predtým, ako si ho položíš, sa priprav, rozopni podprsenku,vystúp bradavku, pomasíruj prsník, vytlač trošku mliečka všetko musí prebiehať veľmi rýchlo, čím dlhšie sa pred priložením zabávaš, tým horšie pusu otvorí, ak sa teda neprisaje, malého podaj manželovi a trošku nech ho ponosí a skúste znovu, aj prikladanie malého k prsníku musí byť veľmi rýchle
- bradavku si vystúp jednoduchým stláčaním dvorca okolo celej bradavky
- pozri môj album aj odkazy na videá

-teda nebojovať, nasilu neotvárať, využiť moment prekvapenia a veľmi rýchlo prikladať
-nesmie byť príliš hladný, takže začni prikladať, keď ešte neplače a je tesne po prebudení a ospalý

shupolienka
21. feb 2009

Ahoj annag, dakujem za rady, budem pomaly skusat. Teraz som kojila maleho cez klobucik z praveho prsnika kde nemam este zahojenu bradavku. A taky bol hladny ( spal skoro 4hod) ze mi zase rozkusol tu ragadu na bradavke az do krvy ☹. Som z toho zufala a bojim sa ho uz prilozit znova na ten prsnik kym sa to nezahoji ☹. Natieram si to mastickou multi mam balm bioclin.

annag
22. feb 2009

shupolienka, skús sa skontaktovať s laktačnou poradkyňou , čo Ťa príde pozrieť, toto treba urýchlene riešiť

zuzana2580
22. feb 2009

Ahoj Annag,dufam,ze ta tu zastihnem.....potrebovala by som aj ja tvoju vzacnu radu.......moja Kristinka ma 10 mes. a do vcerajsieho dna bola kojena....teraz je chora....ma sopliky,kasle,teplotu a tak. ved to poznas.....ale co ma trapi,je ze od vcera odmieta prsnik.....to ma velmi znepokojuje,lebo by teraz potrebovala dost tekutin a s flaskou a cajikom je to u nas dost biedne,nakolko mala doteraz stale po ruke prsnik.....neviem co mam robit,ved mliecko potrebuje a ako som spominala s tou flaskou je to dost biedne....mam ist kupit umele mliecko ???? neviem ci to bude pit... ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ dufam,ze si na mna najdes cas....velmi pekne dakujem a prajem peknu nedelu... 😉 😉

annag
22. feb 2009

zuzi, pred dojčením jej odsaj noštek a dávaj jej sirup od teploty aj keď ju nebude mať, aby ju nebolelo sanie - teda sa ju pokús priložiť v čase, keď sirup účinkuje, najskôr asi hodinu po sirupe, predtým dôkladne odhlienenú. Pokús sa mliečko pred dojčením spustiť, aby jej ľahko tieklo, buď odsávačkou, alebo nahrej prsník, pomasíruj ...takže sa priprav na dojčenie, priprav prsník a až potom nech Ti ju niekto podá a rýchlo ju prilož, treba to robiť keď je kľudná a prekvapená

zuzana2580
22. feb 2009

velmi pekne dakujem annag....skusim to....sirup nemam doma,ale mam paralen cipky,ktore jej davam od teploty....potom napisem,ze ako to dopadlo....este raz dakujem 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

zuzana2580
22. feb 2009

ahoj annag......no skusila som to,ale nechce sa prisat 😢 😢 😢 😢 ......odhlienila som ju,teda robim to kazdu pol hodinku odsavackou na vysavac,lebo ma dost hlienov....dala cipok,ktory hned vykakala,ale dufam,ze nieco ostalo v nej.....este aj zadok ma chudiatko velmi vystipany,co stale kaka,asi z tych cipkov.......ale teraz uz nechce ani cajik z flasky ani prsnik .......ved niejake tekutiny musi prijimat....som zufala...

jaja566
22. feb 2009

🙂

annag
22. feb 2009

zuzi, koľko má pocikaných plienočiek? neje a nepije vôbec nič? dokážeš si čo to odsať? nedokáže piť ani lyžičkou ? ani striekačkou? ak by to pokračovalo a vôbec by nič nepila ani nejedla, treba ísť na pohotovosť, aby posúdili, či nie je dehydrovaná

zuzana2580
22. feb 2009

annag ahoj....zatial som nepocitala plienky.....lebo skoro rano este pila cajik....uvidim ako sa to bude vyvijat,ale papat jej chuti...rano som jej dala mliecnu kasu a na desiatu jogurt.....sa snazim jej dat mliecne,ked uz moje nechce pit....

annag
22. feb 2009

no, zuzi, to nie je také zlé, niekedy je choroba v takomto veku dôvodom na odstavenie a dieťatko sa k prsníku už nevráti, ale netráp sa, je to normálne a prirodzené. Jediné, čo by si mohla urobiť je odsávať mliečko a keď by vyzdravela a ľahko jej tieklo, tak by bola pomerne veľká šanca, že sa ešte chytí. Stačí, aby zjedla dva tri jogurty a kašu a má mliečnu dávku prakticky pokrytú. A zavodňuj ju čajom. Daj jej aj riedku polievku, kašu rob tiež riedku a sleduj plienočky, či sú dosť precikané, či moč nie je tmavý. Veľa tekutín obsahuje aj tuhá strava, nemusíš brať do úvahy len čaj. Môžeš dať čajík aj po čajových lyžičkách, hoci po troške. Skús si ju priložiť k prsníku keď spí

varticek
22. feb 2009

ahoj annag. chcem Ťa poprosiť o radu. začal ma bolieť pravý prsník pri dojčení, naštudovala som si teda všetky tvoje rady a týždeň som si robila slané obklady a dávala gencián, keď to nezabralo, tak som si začala dávať mastičku imazol plus a tú som dávala dva týždne. stále ma to však bolí a teraz ma už začal bolieť aj ľavý prsník. to sa môže preniesť z jedného do druhého? alebo je tu aj možnosť, že to nie je mykóza, ale len malý intenzívnejšie saje? lebo na bradavkách žiadnu zmenu nebadám. tá bolesť nie je veľmi veľká, ale čítala som, čo sa stalo tebe, takže to chcem istotne riešiť. tu vyššie si radila tin bactroban, tak by som aj zašla k lekárovi, ale kto to má na starosti - všeobecný alebo gynekológ alebo kožná?

annag
22. feb 2009

varticek, je tu taká možnosť, že ide o infekciu bakteriálnu a je možnosť, že problém je nie infekčný,ale z nesprávneho prisatia, môže to byť bolesť neuropatická ... sksú mi poísať, ako Ťa to bolí. Inak to spadá do pôsobnosti kožného lekára, 90 % gynekológov, pediatrov a obvodných lekárov netuší, že niečo také existuje

- kedy sa bolesť objavuje?

zuzana2580
22. feb 2009

annag dakujem.....no ved keby sa aj odstavila,az take hrozne to nieje,ved som kojila desat mesiacov......len mam dost naliate prsia uz a nemam doma odsavacku,kedze som ju nikdy nepotrebovala......rucne mi nic nejde,alebo mozno robim nieco zle....hmmm,neviem.......mala zjedla na obed trosku polievky 🙂 🙂 🙂

zuzana2580
22. feb 2009

ozaj a este som sa chcela spytat,ze ked sa mala fakt odstavi,tak ja co s prsnikmi??? mlieko sa same prestane tvorit,alebo mam nieco robit ??

zoeno.1
22. feb 2009

ahoj anag,smiem ta poprosit o tvoj nazor?mne sa zda,ze nasa mala malo cika,vsade sa pise,ze za den by malo by 6-8 mokrych plienok,no a my mame tak 4 aj to nie nejako moc pocikanych,tak neviem ci si mam robit starosti,alebo to nechat tak....dnes napriklad som ju prebalovala len rano (to mala slusne pocikanu plienku) a potom este raz.je plne kojena,fontanelu prepadnutu nema....dr.mi sice povedal,ze to je ok,ze asi mame teplo v byte (nooo ale si myslim,ze to az take nemame) a ked citam,ze kolko dr.sa myli...dostala som radu,od jednej znamej,ze mam jej dat napit vodicky,no len si vravim,ze naco,ved ak ma smad,na to je predsa predne mliecko,no nie?...dakujem ti za tvoj nazor 😉

varticek
22. feb 2009

Je to taká bolesť, ako keby mi malý žužlal hodinu prsník a bolí to predovšetkým keď najintenzívnejšie saje. Podľa obrázkov by som povedala, že nie je zle prisatý, malý má už 4,5 mesiaca, to sa môže stať, že by sa zrazu začal zle prisávať keď som doteraz nemala nijaké problémy, žiadne ragády ani akýkoľvek iný problém?

moni83
22. feb 2009

Ahoj annag radila si mi v téme "krém na bradavky". Použila som na bradavky cannesten krém a pomáha mi tá bolesť ustúpila tie ragady sa už zahoili a už ani na dvorci sa mi netvoria tie mokvajúce miestočká. Ešte by som sa chcela spítať do kedy mám ten krém používať? Alebo čo iné by som si teraz mala na to dať. Vďaka.