Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

bezaz
8. dec 2010

@susika super, drzime palce, nech sa vam to pekne rozbehne 😉 a vazenim po kazdom jedle sa len zbytocne vystresujes, predsa ziadna vaha nie je tak dobre nakalibrovana, aby ti navazila presne, ak ti vypije 30 a pod 🙂
nasa ninka bola presne take dieta ako popisujes, bola schopna v kociari celu hodinovu prechadzku jacat ako tur, ja som nechodila na prechadzky, ale behy s kociarom, vyriesila to az satka, neskor manduca, potom od 4 mesiacov sportak 😅 a doma detto, len na rukach, spat len na rukach, som sa cosi naskakala na fit lopte.. velmi dufam, ze druhe bude uuuplneee ine 😀

ziza55
8. dec 2010

ahojte baby nevedel by mi niekto poradit..kojim a uz asi 3dni pocitujem obcasne pichnutie v prsniku...v tom co mam menej mliecka...ani nie je naliaty tak sa bojim co to moze byt...v druhom vobec nic..iba v tomto jednom..je to taka vnutorna bolest...dikpapa

prsky
8. dec 2010

@ziza55 picha to pri prisati sa babatka, alebo stale? nemas cerveny prsnik?

emjee
8. dec 2010

@olifcek tak sa mi mari, ze som to bola ja 😀

olifcek
8. dec 2010

@emjee 😀 dakujem 😵

ziza55
8. dec 2010

@prsky vies co..praveze nie pri prisati ale mimo toho..ked saje tak vobec...a trosku cervene to mam nad bradavkou taky maly akoby fliacik...myslis ze by to mohol byt nejaky zacinajuci zapal?ale nemam to prso tvrde...a aj pekne mlicko vyteka ked papa tak neviem.. 😒

miskatn
8. dec 2010

@akdarka pises "...ziadny kontakt s muzom...", presne na tom sme sa prave smiali s mojim muzom, maly spi roztiahnuty medzi nami, my sa na seba cez neho tak maximalne pozrieme a dobru noc 😀

prsky
8. dec 2010

@ziza55 mala som skor podozrenie na mykozu, lebo jeden z priznakov je, ze to v bradavke poriadne zapicha pri prisati a potom je to uz ok. nenapada ma, co by to mohlo byt..ak by to bol upchaty mliekovod, tak mliecko by nevytekalo a mala by si hrudu na prsniku...skus pozriet sem http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/02/bolave... mozno sa tam najdes..a baby mozno na nieco tiez este pridu

ziza55
8. dec 2010

@prsky dakujem moja si zlata..mozno sa len prehnane sledujem 😉 este raz dakujem..pa

akdarka
8. dec 2010

@emjee a aky je prosim ta grif na dojcenie v manduce?

akdarka
8. dec 2010

@miskatn no nehovor, ze aspon pusu nestihate ;)))))

latvia
8. dec 2010

lola79

Kojim uz takmer tri mesiace, ale musela som behat po lekaroch, mala som dva prsty v sadre a tak som odsala mame mlieko do flase, kedze v cakarni som si niekedy posedela aj par hodin. Viem, ze dojcene dieta sa ma prikrmovat lyzickou alebo striekackou, ale ked maly vypije okolo 120ml, tak sme dali z flase. Myslela som si, ze ked to urobime par krat, tak sa nic nestane. Ale on uz odo mna pit nechce. Skusali sme vselico, aj nechat ho ''vyhladovat'', aj davat priebezne, pocas hry. Ale nic nepomaha. V noci pije z prsnika, preto si myslim, ze este nie je vsetko stratene, ale cez den odsavam kvanta a uz som z toho hotova. Ked by som si mohla pospat s nim, tak odsavam, sterilizujem.... viem, ze je to moja vina, ale mozno je nejaky sposob. Chcela som kojit aspon 6mesiacov, ale takto to dlho nevydrzim

divoska
8. dec 2010

@takyna jj pohoda, prve 2 mesiace bol fakt nonstop na mne nacucnuty, takze lazo plazo uz teraz, len som na to konecne dosla ze preco. som zvedava kedy sa dostaneme na take cisla ako vy, ale neponahla, vlacim ho bubaka vsade so sebou, lekari, zubari,krizom krazom chuda male. aj ked v skole niekedy srandu zo mna maju ze kazdu pol hodinu-hodinu odbieham /si myslia urcite ze mam rozmaznane decko alebo to prehanam ked ho stale kojim 😀 /, a raz uz aj zo striekacky s tatom 3 hodiny bezo mna zvladli takze to je vsetko v podstate ok 🙂 @akdara @emjee ono sa da fakt kojit aj v manduce? tak to by bolo jake terno

strapco13
8. dec 2010

@lola79 ..no dita si velmi rychlo zvyka na flasku..je tam staly rychly tok, nemusi makat
kedze sa ti v noci prisava, tak este nie je uplne sfafrneny flaskou..len ked je pri vedomi tak si to uvedomuje
najlepsie je flasku vyuzit iba ako nadobu na mlieko a kojit s cievkou na prsniku...takto bude mat tok mliecka silnejsi, nebude ti odmieta prsnik a zaroven bude stimulovat tvoju laktaciu
ale chce to cas a trpezlivost
najlepsie je najst si nejaku laktacnu poradkynu, nech ti ukaze ako spravne prilozit babo, aby pilo efektivnejsie a ako narabat s cievkou http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po...
skus si prejst aj clanky: http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/musim-...
http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/04/ako-pr...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/
a samozrejme aj ostatne ti pomozu 😉

emjee
8. dec 2010

@akdarka
@divoska trik je velmi jednoduchy - vytiahnut prso 😀 samozrejme dietatko treba umiestnit tak, aby malo pusu v urovni prsnika, tzn. povolit trosku popruhy prip. aj bedrovy pas a posunut dietatko nizsie, dat prso a ides 😀 (pravidelne som tak dojcila pri nakupoch v kauflande 😀 )

divoska
9. dec 2010

@emjee v satke sa mi to podarilo ale bol tam jak paragraf, takze nic moc, kazdopadne v manduce mam jeho hlavu az niekde pri brade, tak si to moc neviem predstavit... ktore popruhy pls mi povies? bo ja som rada ze som to konecne nastavila ako tak rozumne, a rovnomerne konecne. bojim sa toho uz chytat zas 😀 kazdopadne hlasim presun do nosiacej temy ;) asi aj pre @akdarka

lola79
9. dec 2010

@strapco13 Dakujem! Doodsavam a idem studovat 😒 Dufam, ze sa to podari.

akdarka
9. dec 2010

@emjee 😀 😀 no skusim niekedy v tom kauflande aj ja. diky 🙂

kinsi
9. dec 2010

@annag Prosím, nemohla by si sa pozrieť na moj dotaz na strane 524? Moc ďakujem.

prsky
9. dec 2010

@kinsi napis jej IP, nestiha moc forum a v IP uvidi aj po viacerych IP, aky mas problem a vie ti lepsie poradit

estterka
10. dec 2010

ahojte. opat mame krv v plienke,ja uz neviem..mlieko,soja jej sposobili tuto reakciu,teraz opat,zjedla som zopar arasidov. len sa zacinam bat,ci to nemoze byt aj nieco vaznejsie. ☹

akdarka
10. dec 2010

@estterka a pediater co na to? My sme mali raz v plienke zopar vlasocnic krvi,ale vraj sa to moze stat a odvtedy sa to neopakovalo.

estterka
10. dec 2010

@akdarka no nic,vraj to je rpasknuta cievka v crievku,ale z coho to nevie.lekarka vrdi,ze ak by to bola potravinova alergia,tak by mala aj silne hnacky a to nema. ale ked mne to vychadza ako som pisala,po tych potravinach.neviem..

cate
10. dec 2010

Ahojte, neviete mi prosim poradit? Nas drobcek mal pred par dnami 4 mesiace, vazi cca 7400g a je plne dojceny. Uz asi 3 dni dozadu si vsak vsimam, ze nieco nie je v poriadku s papanim. Ked si ho prilozim dva, trikrat si potiahne a spusti plac a pritom viem, ze je hladny. Papavali sme tak priemerne kazde dve hodiny cez den, v noci prespal 4 hodiny ale posledne dni sa zacal v noci budit tiez kazde 2 hodiny, niekedy aj kazdu hodinu na hlad. Vcera pred spanim som mu skusila dat mliecko co som mala odsate este z mraznicky, kedze u mna to s odsavanim nebolo jednoduche. Mliecka sa tvorilo iba tolko co spapal. Islo to donho akoby nikdy nejedol :(. Potom prespal 6 hodin. V noci ked spinka s kojenim problem nie je. V polospanku pekne taha. Je mozne, ze mam mliecka malo a nestaci mu? Ked si vsak stlacim bradavku mliecko tecia, nerozumiem preco cez den ten plac. Moze byt, ze je smadny? Mam mu dat vodicku? Ked nekojim aspon 4 hodiny prsia sa mi naleju tak, ze su tvrde, cize mliecko sa tvori. Neviem ci mam vecr pred spanim podat UM, kedze zasoby mojho odsateho v mraznickle sa uz minuli, aby si aspon trosku pospinkal ☹ ☹ .

akdarka
10. dec 2010

@estterka a nemas moznost konzultacie s inym pediatrom? alebo gastroenterologom?

estterka
10. dec 2010

@akdarka vsak to,ze nemam.teraz mame sukromnu lekarku,nemku a je dobra,tak jej budem verit,ze to nie je nic vazne,hoci ma vzdy velmi vystrasi,ked najdem krv v plienke-asi kazdu mamu by to vystrasilo..ku gastroenterologovi sa nedostaneme,ktovie ci u nas na ostrove vobec je detsky..ale to je na dlho,zdravotnictvo u nas hroza-strach,pred tym sme mali statneho pediatra a ten nam len silne lieky uplne nevhodne pre male babatko predpisoval a krical po mne,ze jej ich nechcem dat.keby mam papiere pre malu,tak asi aj nasadnem do lietadla a idem s nou domov k lekarom,ale este stale cakame na slovensky rodny list ☹

prsky
10. dec 2010

@cate to, ze je mliecko iba podla potreby maleho, je uplne OK...odsat sa ti nikdy nepodari take mnozstva, ake si je schopne spravne prisate babatko vytiahnut z prsnika..mliecko sa tvori aj pocas dojcenia. priciny odtrhania sa od prsnika byvaju rozne - od bolesti (napr. afty v pusine, tlaciace sa zubky) cez slaby alebo silny tok mliecka az po bojkot prsnika. Tiez moze ist o hormonalnu zmenu v tvojom tele (napr. bliziaca sa menstruacia). Dojcit treba na poziadanie, davat pozor, ci babo naozaj pije, alebo len dudka - castejsie dojcenie moze byt sposobene aj tym, ze aktualne potrebuje viac mliecka a prirodzene a spravne sa snazi produkciu zvysit castejsim dojcenim. Ono kazdym dokrmenim aj odsatym mlieckom z flase tvoje telo nedostava informaciu o tom, ze ma tvorit viac mliecka - tuto info dostava iba prilozenim babatka k prsniku. Jedine "spravne" dokrmenie je cez cievku na prsniku. Ak chces dlhodobo dojcit, tak nepodavaj UM ani odstriekane mliecko..to, ci ma dieta dost mliecka zistis tak, ze ma dostatocny pocet pocikanych plienok (6-8 ozaj plnych plienok denne). To, ze je dieta niekedy placlivejsie nemusi byt sposobene hladom. Dovod, preco donho odsate mlieko padlo ako do studne je ten, ze z flase mlieko tecie omnoho lahsie ako z prsnika, dieta sa nemusi namahat a zaludok casto nestihne poslat mozgu signal, ze ma uz dost. Dost casto si deticky velmi rychlo na tento sposob krmenia zvyknu a su potom lenive tahat z prsnika, co je dovodom odstavenia sa ☹ Cize moja rada: ZIADNE dokrmovanie flasou.
Takze: treba zistit pricinu, preco sa od prsnika po chvili odtrha..vyteka mu pri odtrhnuti sa od prsnika mliecko z ust, pripadne tebe mliecko strieka? pije hltavo? zakuckava sa? alebo naopak - prisaje sa, robi rychle pohyby bradou a neprehlta ani po chvili?
ak je to prvy pripad, ide o silny tok mliecka - vtedy treba zvolit polohu pri dojceni tak, aby mliecko tieklo proti gravitacii (napr. v sede/polosede - dietatko polozene na tebe), priskrtit tok mliecka cigaretovym uchopom - chytit dvorec prostrednikom a ukazovakom a stlacit), odsat rucne trochu mlieka pred dojcenim...viac sa docitas tu: http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mlieck...
ak je to druhy pripad, treba pri prechode z aktivneho pitia do cuckania dietatku pomoct stlacanim prsnika http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca..., dojcit na poziadanie, este pred uplnym vyhladnutim babatka, klokankovat (nosit/lezat s dietatkom koza na kozu)

V kazdom pripade treba dbat na spravne prisatie, dojcit na poziadanie, naucit sa rozoznavat, kedy babo pije a kedy nie, byt v ramci moznosti pokojna, vychutnavat si pritomnost babatka a dojcenie 😉 (male dojciatka velmi reaguju na naladu maminy, takze ak si nervozna, nepokojna, neveris si, tak bude aj ono nepokojne).

Mozu ti pomoct clanky:

http://dojcenie.wordpress.com/prve-chvile-s-bab...
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/odmiet...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-b...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...
http://dojcenie.wordpress.com/2010/05/11/o-dojc...
http://dojcenie.wordpress.com/category/preco-nie/

A samozrejme - nedokrmovat nicim a hlavne nie cez flasu, nedavat vodu, zahodit cumel.Malym dojcatam sa meni rezim dost casto, netreba to prilis sledovat, skor je fajn uvolnit sa a jednoducho reagovat na potreby babatka bez hlbkovej analyzy, preco zrazu moje dojca chce pit kazdu hodinu 😉

jaruska8
10. dec 2010

@prsky Som rada, že som si toto prečítala, ja už síce dojčím skoro akoby som to robila odjakživa, ale ešte sa aj tak nájdu veci, ktorým ,,nerozumiem". Všetko som si tu našla. Dík. Mňa to dojčenie tak baví, že mi je ľúto, že to raz skončí, aj keď už na malej vidím, že by aj iné rada vyskúšala. 😀 😀 😀 😀

prsky
10. dec 2010

@jaruska8 🙂 neboj, budu chvile, ked sa pristihnes pri myslienke, ci uz nestacilo 😀 ja dojcim svoju 24m dcerku (donedavna som dojcila este dost casto, lebo prikrmy nie su jej oblubena zalezitost - v podstae podla meritka viacerych ludi je to, ze vobec dojcim, blbost a podla meritka inych dojcim privelakrat za den a v noci by uz predsa take velke dievcatko pit nemalo - aj ked teraz uz dudka len pred zaspanim a rano), cakam druhe, tak som zvedava, kolko rokov budem nakoniec "vyciciavana"...ale hlavne, ze to ide detickam na uzitok 😉

susika
10. dec 2010

tak osm včera bola u tej laktačnej.a že amlý vobec nevyzerá ako dieťa, ktoré je krmené flašou....malý sa krásne prisal a robila som iba to, čo obyčajne po večeroch, ked ho mam pricapnutého cleý večer na sebe, lebo iba tak som houkludnila, či už ťahala lebo nie. aspúon v noci sa vyspíme, spí so mnou v posteli, v noci vytiahnem prso a spím ďalej, teda výkon s tými mojimi malými 😀 😀 😀 až sa čudujem 😀 😀 ked sa preberie, znova to isté, jednoducho pohoda. len mu stale tak divne škvrka v brušku a potom zasa len hladá a hladá a ja ich už citim total vycicané. včera som skoro povolila, tka som to odsaté capla do mrazničky, aby ma nepokušalo.zatial nehorzí,a by v nich niečo ostalo a odsala som, aj ked rano som sem za vami chela nabehnúť, cez den je všetko fuč. včera som letela aj k bylinkárovi, ale tu senovku a benedikt mi predať nechcel, lebo že to je velmi drastické, tak som odchadzala s jastrabinou a nejakými anízovými+fenikovými somarinkami. aj som sa pýtala na feniklové kvapky, azpisal sito, tak snad ich zoženie. neviem, kde som to čítala, že pomahajpú super....dnes ešte čierne pivo a malý mi už hodinu spí, čo sa normálne pred kupaním nestalo...bojims a,a by mu to mliečko stačilo, elbo rpedtým, ked som ho odsavala, tak som odsala málo a do dalšieho papania som musela doliať s nasledujúceho, anšťastie som to stíhala. ale chcem ho to riadne naučiť, kým budem mať rpvorodenú doma, nech potom už nestresujem a stíham byť aj s nou, lebo včra večer som ho krmila hodinu a dnes rano tiež a to by sa malá zbláznila, lebo aj s nou treba večer porobiť a dať ju spať....

@emjee 😀 😀 😀 😀