Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

prsky
8. jan 2011

@kamajka @carodejnica ti uz poradila, ja zhrniem v skratke...UM zatazuje brusko ovela viac ako MM a preto aj zrejme zaspal (a mozno aj spal dlhsie ako zvycajne). UM podavane z flase okrem toho rychlejsie zaplni zaludok, ako stihne zaludok poslat mozgu info, ze uz je plny a tak sa postupne zaludocek roztahuje a pojme viac papania, proste zatazuje viac traviaci system.
tvoj syncek sa zrejme hneva na slabsi tok mliecka, takze by bolo fajn skusit stlacat prsnik, ked prechadza z aktivneho pitia do dudkania (= treba sa naucit rozoznat, kedy aktivne pije, a kedy nie, ak to nahodou nerozoznas http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-b... ) http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca....
kazdym dokrmenim flasou sa moze situacia zhorsovat, pretoze nech uz vyrobcovia proklamuju cokolvek, z cumla na flasi proste mliecko ide inak ako z prsnika a babo sa k mliecku dostane hlavne s mensou namahou. treba dbat na spravne prisatie http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn..., lebo len spravne prisate babo dostatocne stimuluje prsnik a mliecko tecie lepsie. ak sa zacne odtahovat, skus ho prehodit na druhy prsnik a ked sa zacne hnevat zas na druhom, tak ho prehod zas spat na prvy. aby ste sa nedojcili cely den, treba dojcit efektivne = aby sa napil co najviac mliecka na jedno dojcenie - a to sa da dosiahnut zasa len tak, ze dietatko bude spravne prisate a ked bude prechadzat z aktivneho satia do dudlania, tak stlacis prsnik, aby mu islo mliecko - pri dudkani sa mu sice tiez dostava mliecko, ale nie dostatocne mnozstvo.

ak by sa situacia nezlepsovala, bude najlepsie kontaktovat laktacnu poradkynu v tvojom okoli (carodejnica ti dala link) - ich poradenstvo nestoji svety, ale urcite sa prejavi v dlhodobom dojceni a spokojnom babatku (teda ak sa budes riadit ich radami).

drzim palce

prsky
8. jan 2011

@kamajka a este ma napadlo, ze by bolo fajn skusit gravitacne polohy pri dojceni, pri nich mliecko tecie lepsie:
tato poloha fixuje aj dieta, takze nema az taku moznost sa mrvit a natahovat bradavku, ale nie je zas moc prijemna na dlhe dojcenie: http://kojeni.net/ostatni.php#poloha4
fotbalova poloha s vankusom (da sa aj bez vankusa, ale nie je tak pohodlna) - je velmi vhodna aj pre horsie sa prisavajuce deticky a pre nacvik dojcenia + prsniky sa pri nej dobre vyprazdnuju - http://kojeni.net/spolstarem.php#poloha2

e.l.i.e.n.k.a
8. jan 2011

@prsky dakujem..ved ja odsavamaj v noci, davam si budik pred papanim, lenze to mi zaberie 3/4hodinku a potom sup do postele, ale to uz cakam, ze sa maly zobudi..aj teraz odsavam..Emu Krajcovicovu som uz kontaktovala, este ked som prisla z porodnice, maly mal 10 dni, ale nechcela prist na osobnu navstevu, bohuzial mala chore deti (dufam, ze uz su zdravucki) a prestahovala sa..kontaktovala som aj p. Patakovu zo Skalice, ta sa tomu uz nevenuje, ale na web stranke uvedena je..

prsky
8. jan 2011

@e.l.i.e.n.k.a jasne, ved preto som aj pisala, ze dlhodobe odsavanie velmi vycerpava a maloktora mamina to dlhodobo vydrzi. s tymi laktacnymi to je teda smola ☹ este mozno skus vyplnit annag dotaznik, aby ti vedela co najlepsie poradit https://spreadsheets.google.com/viewform?formke... odpovie ti na mail, len co bude mat cas, je dost vytazena 🙂

co by som asi na tvojom mieste urobila, je zohnat atb masticku bactroban alebo framykoin (su na predpis, ale zvyknu sa v domacnostiach vyskytovat + niekedy sa lekarnicka zmiluje a preda aj bez receptu), preliecit ragady a snazit sa dojcit (ranky sa snazit davat do kutika ust babatka, pokial sa da - vtedy sa rany tak neotvaraju). je fajn snazit sa byt pokojna a necakat automaticky problemy pri prisavani, deticky su velmi citlive na nalady maminy (ale to sa dost tazko vedome ovplyvni ☹ ). dalej vyberat si polohy, ktore su fajn na nacvik dojcenia - t.j. take, pri ktorych je dietatko viac fixovane = nemoze sa moc vrtiet a tiez pri ktorych mliecko tecie aj tak trochu samovolne - su to tie polohy, ktore som odporucala kamajke - pozri fotky - najschodnejsia je asi fotbalova. kedze zrejme bude nutne aj nadalej prikrmovat, tak zohnat suplementor (alebo mozno sikovny muz aj vyrobi) a dokrmovat na prsniku, aby zaroven s prikrmovanim bol stimulovany prsnik a tym telo dostavalo info, ze treba vyrabat mliecko a zaroven je dieta nutene sat prirodzene. ako na dokrmovanie suplementorom si pozri prvy clanok, na ktory som dala link (ako prejst z flase na plne dojcenie).

olifcek
9. jan 2011

🙂

katrinb
9. jan 2011

ahojte maminky.....mam na vas prosbu. Chcela by som sa s vami poradit. Neviem, koho sa mam na to pytat......a vy ste predsa len v tom zbehlejsie....
Mam 10 mes. dvojicky a kojim ich stale. Do pol roka vyhradne len kojenie, a potom uz aj prikrmy samozrejme. Teraz kojim stake pred spanim, celu noc.. kazdu slecnu 2-4x v noci.....a rano tiez po zobudeni. Cez den uz vacsinou nie, nechcu...niekedy ale este pocuckaju, pred poobednym spankom ked nevedia zaspat, tak im ponuknem prsnik. Vsetko je ok....len problem je v tom, ze pred 3 mes. som bola na kontrolu u dokiho, a zobral mi krv. Chcela som proste vediet, ci kojenie dvoch mi moc neskodi. Ale kedze som za kojenie, kojim aj napriek vysledkam. Vsetky vysledky boli super, az na jeden...kde mi doki povedal, ze mam take zle vysledky, ako kebyze mam osteoporozu. Tak sme sa dohodli, ze je toisto tym kojenim....no vcera mi jedna byvala sestricka povedala, ze uz by som mal apomaly prestat....ze mi to fakt uz nerobi dobre....ze predsa len ma dievcata budu potebovat aj v buducnosti....a zbytocne si ublizujem.
Ja som teraz v strasnom pomykove. Ja som bola stale v tom, ze budem kojit dlho dlho....aj ked sice idem do rpace, ked budu mat dievcata 1 rok a 1 mes...ale som chcela si to nocne a vecerne kojenie ponehcat. Len teraz neviem, ci fakt pomaly s tym nekoncit....ja nevíiem, co je teraz pre mna a dievcata najlepsie....

Prosim poradte mi, som z toho vsetkeho smutna.....ze neviem, co robit

Dakujem vam vopred za pomoc

prsky
9. jan 2011

@katrinb pokial viem, nie je dokazane, ze by dojcenie sposobovalo osteoporozu...su (ako hadam vzdy) viacere nazorove tabory, ktore sa pohybuju medzi nazorom za a nazorom proti, ale vacsinou sa zhoduju v tom, ze dojcenie je praveze prevenciou proti osteoporoze u zien (a tiez proti rakovine prsnika). prospesne ma byt najme dlhodobe dojcenie. moja mamina osteoporozu ma (dojcila v zivote asi tak 5 mesiacov) a jej osteolog jej tiez tento nazor potvrdil...takze asi sa treba riadit vlastnym rozumom a citom. pre dcerky bude urcite lepsie, ak ich budes dojcit co najdlhsie 😉

katrinb
9. jan 2011

@prsky dik, ja som sa zle vyjadrila...netvrdim, ze mam z toho kojenia osteoporozu. Ono len mam menej vapnika asi a podla mna len preto vysli tie vysledky zle.....teda tak som to myslela....ale dik za nazor.....

lubocka
9. jan 2011

@elinka27 ahoj elinka27, citam,citam a zistujem,ze mame podobny problem, akurat mne moj maly odmieta pravy prsnik. Ked napoly spi a strcim mu ho do ust, tak taha. Ale ked je uplne culy, tak sa nan nechce ani pozriet. Skusala som uz vsetky polohy, no marne. Tak mame polohu "paragraf", ked ho stale drzim na lavom predlakti, papa z laveho prska, no akonahle sa pusti, ja sa cela pootocim a dam mu ten pravy. Je to unavujuce, ale nech z neho aspon trosku cuca. Z odsavania som uz unavena a zufala, odsavam stale menej a menej. Ale chcem tam mliecko udrzat,aby som mu potom z neho mohla aspon robit kasicky, ked zazceme s prikrmami.

lubocka
9. jan 2011

@prsky Ahojcek, prosim ta, da sa 4 mesacne dietatko naucit lepsiemu prisavaniu na prsnik? Vies, take to asymetricke, ako je na stranke dojceniewordpress. Ja som to uz skusala, ale akonahle maleho chytim pod hlavickou, zacne plakat odusu.

kamajka
9. jan 2011

@elinka27 ano aj v noci to robieva ale menej kedze vlastne napoly spi, tiez si myslim ze nejaka to kriza inak dostala som mrchu dnes rano tak neviem ci to aj tym nemoze byt?

prsky
9. jan 2011

@katrinb aha..no sak som sa aj divila, ze ti z krvi zistili 🙂 tak skus papat viac potravin obsahujucich vapnik (vyborny je napr. mak) a fajn je to kombinovat s vitaminom D (skus v lekarni zohnat rybaci olej s co najvyssim obsahom tohto vitaminu a na jar/v lete sa slnit kazdy den aspon 15min bez ochranneho kremu s vysokym faktorom). ono ak sa dojciaca mamina stravuje pestro, tak by jej vitaminy nemali chybat, ani by jej organizmus nemal byt vycerpany, to by bolo proti prirode 😉 ja som tehotna a zaroven dojcim, takze podla meradiel niektorych lekarov by som uz mala byt na pokraji smrti, pripadne dietatko v brusku by uz malo byt pomaly na svete a opak je pravdou 🙂

@lubocka da..najlepsie je asi skusit futbalovu polohu a ak malemu vadi drzanie za hlavickou, tak ho poloz na kojaci vankus (co je pri tejto polohe aj pohodlnejsie), postekli babatku bradavkou trochu ustocka, pockaj si na co najotvorenejsie usta a zodvihni dietatko na vankusi k prsniku...chce to trochu prax, ale prisatie sa da upravit, aj ked niektore deticky sa to uz nenaucia uplne dokonale..cielom je ale, aby bolo dietatko efektivne dojcene a maminu nic nebolelo

prsky
9. jan 2011

@kamajka menzes moze sposobit docasne ubytok mliecka, pripadne bradavky mozu byt citlivejsie, niektore deticky reaguju na zmenu hormonalnej hladiny u maminy uz pred menzesom

kamajka
9. jan 2011

@prsky dakujem pekne za odpoved som s tym vsetkym oboznamena dnes sa to trosku zlepsilo neviem ci tato "kriza" nebola kvoli menstruacii koru som dnes dostala

kamajka
9. jan 2011

@prsky no prave som ti pisala 😀 inak este som nemala menzes toto je prvy po porode

lubocka
9. jan 2011

@prsky Futbalovu polohu som tiez skusala, sice iba s obycajnym vankusom, ktory som si prelozila na polovicu. Dvakrat sa tak aj napapal, no potom len co som ho dalsikrat polozila na ten vańkus, zacal zas plakat a uz sa nechcel ani prisat. Ja uz sa aj bojim skusat nejake polohy, lebo vzdy ho len "rozdrazdim" a potom ho musim dlho tisit,aby sa potom napapal. V noci som vsak bola stastna,napoly spal a ani nevedel, ze si pocuckal najskor ten lavy, oblubeny a potom sa "dorazil" na tom pravom, pomalsom, mensom,neoblubenom, v polohe "paragraf". Ja totiz ked ho len pretocim k tomu pravemu, ani hlavu neotoci na tu stranu. To by jeden nepochopil.

prsky
9. jan 2011

@lubocka a problem je teda v com? urcite ma maly zle prisatie? mas bolestive bradavky, ranky na nich, ci preco chces upravit prisatie? ci je problem v tom, ze pravy prsnik sa mu nepaci? lebo sa stava, ze si deticky oblubia jednu stranu...riesenim byva dojcit z neoblubeneho prsnika v polospanku, vyuzivat stlacanie prsnika, odsavat neoblubeny prsnik a nenasilne ho ponukat.. niekedy nepomoze ale nic a maminy dojcia v pohode z jedneho prsnika.
okrem spravneho prisatia je fajn, ked je mamina pokojna a automaticky neocakava problemy s prisatim, lebo to dieta citi a chova sa podla ocakavani maminy...lahko sa to pise, tazsie sa to robi, je mi jasne, ale skus sa naladit tak, ze sa na dojcenie tesis, pustite si k tomu nejaku hudbu, ak mate radi, prihovor sa dietatku, trochu sa predtym pohrajte, najlepsie sa troska mojkovat koža na kožu, neprikladaj ho az privelmi hladne

lubocka
9. jan 2011

@prsky Aeste nieco sa chcem spytat, teda potvrdit skusenou maminkou to, co vsade citam. Vsak plne dojcene babo nepotrebuje do 6 mesiacov inu stravu ani napoj. Lebo kamaratka ma o 2 tyzdne starsieho chlapceka, je krmeny Nutrilonom a ona mu uz dava kase, stavy....potom vraj prespi celu noc, a tak za mnou mama beha, ze to aj ja uz mam davat, isto je maly hladny...a mna ide z toho porazit.

prsky
9. jan 2011

@lubocka pre dietatko a jeho zazivaci system je najlepsie MM...to sa rychlejsie stravi a preto dieta castejsie pyta papat, nezatazuje vsak traviaci system, ktory je este u malych dojciat nezrely. pri UM a skorom dokrmovani deticky (nie vsetky) spavaju dlhsie a viac, ale len preto, ze ich organizmus je pretazeny - musi pracovat na traveni zvycajne vacsieho mnozstva potravy, co je pre maly organizmus velka zataz. UM sa sice (podla vyjadreni vyrobcov) akoze snazi priblizit k materskemu mliecku, co sa zlozenia tyka, ale stale je to len upravene kravske mlieko obohatene o vitaminy a stopove prvky.
materske mliecko je z takmer 90% voda, takze pit dieta urcite nic dalsie nepotrebuje do minimalne zavedenia prikrmov, ale aj dlhsie. okrem toho, kombinovanie dojcenia s prikrmovanim cez flasu je dost velke riziko - jednak v zhorsenom prisati dietatka (to je este ten lepsi pripad), jednak moze dieta zacat odmietat dojcenie (lebo z prsnika slabo tecie) a v neposlednom rade maloktora mamina potom dojci dlhodobo (2 a viac rokov).
deticky placu pre milion pricin, aj ked vzdy asi najprv skusame ten hlad 😅

prsky
9. jan 2011

@lubocka ozaj a ked uz nic ine, tak MM je zadarmo, je sterilne (nemusis nic vyvarat), mozes ho podavat kdekolvek 🙂
a co sa cajickov a stiav tyka...tie su do roka nevhodne, mozu viest aj k neprospievaniu dietata (viac pozri na annaginej stranke http://dojcenie.wordpress.com/) ... bylinkove caje su potencionalne alergeny (hlavne kamilky, ktore vyrobcovia strkaju do kazdeho detskeho caju), granulovane caje su sama chemia a cukor ... ked uz nieco davat, tak vodicku a aj to najlepsie lyzickou alebo v normalnom pohariku ci pohariku s pititkom (ale aj to najskor od 6m)

lubocka
9. jan 2011

@prsky Ty si taka zlata, si uzasna mamina 🙂 Prajem ti vsetko len to naj naj 🙂 Maly sa na lavy prisava velmi dobre, pije efektivne, ako to je na videach, ktore som pozrela. Ja nemam vdakabohu ziadne bolesti, hrcky,ragady...Ja len nemozem pochopit, preco sa z toho praveho prska sam odstavil. Predtym z neho pil rovnako ako z laveho, az jedneho dna si asi povedal dost a viac sa na pravy nechcel ani pozriet. Pribera pekne, na 4mesacnej poradni vazil 7100g a meral 67cm.Lekarka povedala, ze idealne. Ja som ho len chcela znovu naucit aj na ten pravy, ale asi sa mi to nepodari.Budem jedna z tych, ktore dojcia len z jedneho prska ☹ .Skoda. Budem teda len odsavat, aby som v nom aspon udrzala mliecko na pripadne pocuckanie, alebo do tych kasiciek.

lubocka
9. jan 2011

@prsky Tak toto presne tvrdim aj ja. A som teda straaasne zvedava, cim mna mama napchavala ked som bola mala. Ja som malemu dala za cele jeho obdobie zivota asi 3 lyzicky prevarenej vody, ked sa mu veeelmi ckalo. Ja som to umele mlieko aj skusala a ma uplne inu chut ako materske mliecko (aj to som skusala). Pripominalo mi to chut obycajneho suseneho mlieka akurat bolo este take sladsie a vonavejsie. No "moja rada starsich" 😅, ktore nedojcili deticky nemoze pochopit, ze niekedy dojcim od hladu, niekedy mu hasim smad....Na vsetko mu zatial staci MM.

prsky
9. jan 2011

@lubocka 🙂 dakujem...tak prisatie neries, kedze nemate problem..co sa odmietania 1 prsnika tyka...bud to nechas tak a budes dojcit iba z laveho, alebo je mozne, ze ten bojkot je len docasny, takze mu ponukaj pravy prsnik, ak odmietne, tak akceptuj jeho volbu a ak si chces udrzat laktaciu v pravom prsniku, tak ho odsavaj ... s velkou pravdepodobnostou bude ochotne babo sa k pravemu prsniku prisavat v noci, tak to vyuzi...ponukni mu najprv pravy, ked mu nebude stacit, tak daj aj lavy, ale zacni vzdy pravym /v noci/. je mozne, ze si to casom rozmysli a bude chciet pit z oboch prsnikov. a ak nie, tak sa svet nezruti 🙂 lavy spotrebu urcite pokryje (akurat mozes mat esteticky problem s rozdielnou velkostou prsnikov, ak pravy prsnik odstavite uplne).
no a nase maminy... zial, za socika sa UM davalo ako na beziacom pase, mna moja mamina odstavila v 3m na radu pediatricky, lebo vraj mala slabe mlieko (asi prisla kriza, ale to pedka netusila) a moj brat bol dojceny este menej - iba 2m, takze pre ne je UM normalna vec. ale je to sranda, lebo nase maminy podla mna mohli mat este - hlavne na dedinach - ako deti moznost vidiet aj tandemove dojcenie ci dojcenie batoliat. ja mam nastastie maminu, ktora sa tesi pohladom na dojciacu sa vnucku, ale napriklad mamina sestra je zmierena s tym, ze proste v nasej rodine sa dlho nedojci, lebo mame slabe mlieko - a tak ani moja sesternica neriesila, ako dojcit co najdlhsie, proste pri malom presla na UM, sak mamina povedala, dieta lepsie spalo, mohla syna "hodit mame" a ona ist s muzom do kina a tak...takze same vyhody, nie? 🤐

kamajka
9. jan 2011

@prsky s tym dedenim slabeho mlieka je to dobreeeeee, aj u nas v rodine mame slabe mlieko. slak ma ide trafit ked to pocujem. lutujem len jedno ze ked sa mi narodili starsie deti nic som o dojceni nevedela a dala som si vmutit do hlavy tieto stare pravdy...... dcerku som dojcila len 3 mes a chlapceka len ubohe 4 tyzdne ☹ ☹ ☹ a ako stvormesacnemu mu diagnostikovali astma bronchiale.......... dcera je relativne zdrava..... verim ale, ze najmladsieho sa mi podari dojcit co najdlhsie.

lubocka
9. jan 2011

@prsky Poznam veru vela mamiciek, ktore na UM vidia tie vyhody, dat mamam, svokram krabicu UM,flasu, prevarenu vodu v termoske a hybaj na chaty, diskoteky...Aj mna veru mama dojcila len 2 mesiace,lebo som vraj stale chcela visiet na prsniku a ona nemala na mna pri malom bratovi cas. A vtedy Sunar stal snad 5 KCs, pamatam si, ked som bola mala a chovali sme male prasiatko, ze tatino kupil celu skatulu Sunarov a robili ho tomu prasiatku 🙂 Ja zas teraz odstriekane mliecko davam do zrania nasmu vlciakovi. To som ako ta vlcica, co vychovala Romula a Rema hihihi 😀 Veeeeeelmi pekne ti dakujem za povzbudive slova a budem sa nadalej tesit z toho, ze mozem dojcit aspon tak ako dojcim 😉

lubocka
9. jan 2011

@kamajka ahoj, ja som si pred porodom vsetko mozne nastudovala o dojceni vsak len co-to, davala som na "rady starsich" a myslela som si, ze je to uplne prirodzena vec. Ono, prirodzene to je, len to treba vediet a hlavne vychadzat z potrieb babatka. Moja mamina mi tiez ked mal maly 3 mesiace tvrdila, ze mam riedke mlieko, ked je stale hladny. Az potom som jej dala precitat z Mama a ja, ze je to len obdobie rastoveho sprintu a ono sa to upravi. Uz posielala mojho manzela do Tesca na Nutrilon. Dojcila som sice asi 4 dni skoro nonstop, ale upravilo sa to.

happy8051
9. jan 2011

@prsky ahoj, potrebujem radu. mam pocit, ze mala je prejedena a nestiha travit mlieko... je take nieco mozne? place je nepokojna vela zvracia zvacsa nestravene mlieko... skusala som ju prikladat ale nechce pit... bola ale stale nervozna tak som jej dnes prvy krat ponukla detsky harmancekovy caj... nechcela som to, ale uz som si nevedela s nou rady. dala som jej ho z flasky ktora ma cumlik v tvare bradavky a vypila deci naraz. mam teda pocit ze bola smadna ale hladna nie. myslis ze jej mam v takychto pripadoch ponukat caj? nie som velmi z toho nadsena ale hned ako ho dnes vypila, odgrgla a taspinkala... ake mnoztvo caju by mohla za den dostat? dakujem.

strapco13
9. jan 2011

@happy8051 okolo 3. mesiaca vrcholi reflux u novorodencov..preto viac plackaju, navyse zacinaju byt aktovnejsi a teda sa viac hybu a zaludok, pokial dieta hned nezaspinka, nie je v klude
nie je dobre dat caj..jednak harmancek je bylinka, nevies ako presne ucinkuje, jednak je to alergen a hôavne sa podava z flasky a nech uz ma cumel akykolvek tvar tak moze pokazit prisatie, zvysuje riziko infekcie a moze dieta zmiast natolko, ze bude prsnik odmietat a dieta stiahne z flasky cokolvek a vela, zbytocne sa tym zatazuje traviaci trakt a dala si dietatu vlastne potravinu bez vyzivnej hodnoty..tak naco????
po kojeni je dobre s dietatom co najmenej manipulovat, popripade nosit vo zvysenej polohe
vracka ti po kazdom jedle..ako teraz kojis? aky mate rezim cca, co s nou po nakojeni robis?
skus ju ukludnit inak..pokial nechce prsnik, tak ju nos, popripade ponukni ten isty prsnik z akeho naposledy pila, len priskrt tok mliecka aby si mala mohla len tak dudlat na upokojenie
alebo skus toto..daj malej cmulat toj ukazovak hore bruskom..cize bruskom sa budes dotykat jej podnebia..ak bude sa silno /akoby ti chcela strhnut nechet/..tak jej daj prsnik ...ak sa po chvilke ukludni a bude si len tak dudlat, tak sa chcela len upokojit

e.l.i.e.n.k.a
9. jan 2011

@prsky dakujem 🙂 🙂 🙂 annag som uzdotaznik vyplnila, asi pred mesiacom, bohuzial mi este neodpovedala ☹ budem bojovat, aby drobcek neskoncil na UM..zelam nadherny zvysok tehulkovania 🙂

strapco13
9. jan 2011

@e.l.i.e.n.k.a annag nestiha..ma toho vela..3 deti a kopec mamiciek aj v reali aj na nete ..napis jej este raz 😉