Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

prsky
22. feb 2011

@minewka ak budes hned od zaciatku dbat na spravne prisatie a efektivne dojcenie, nemyslim, ze by si sa musela stretnut s celou plejadou problemov, ktore popisujes - preto aj existuju poradne ako je tato - lebo vacsina tych problemov suvisi s nespravnou technikou dojcenia - maloktora z nas sa moze obratit na maminu, kedze sme generacia, ktora dojcena moc nebola, takze nase maminy nemaju takmer ziadne info, ako by to malo vyzerat. a nehnevaj sa, ale povedat mamine, ktorej dietatko sa nespravne prisava alebo pouziva zlu polohu pri dojceni, vdaka comu jej vzniknu ragady, ze OK, prejdi na UM, netrap sa, je podla mna velka hlupost, lebo jej problem sa da relativne lahko vyriesit. u nas je podpora dojcenia velmi zla - takze tvrdit, ze je teraz nejaky boom dojcenia, vychadza zrejme z reality, ktoru vnimas vo svojom okoli, alebo na tomto fore - z par pripadov sa neda hodnotit trend 😉

mywiel
22. feb 2011

@mirkita no moje obe deti mali koliku do 4ch mesiacov, kolko som sa naplakala, ponadavala, ze dam UM radsej ako sa takto trapit, ale boh vie, ze ci kolika je len z mm neviem, ale aj tak som vzdy vydrzala a oplatilo sa, ako je to super, ked maly v noci chce papat a ja ani nemusim vstat z postele len si ho stiahnem z jeho postielky k sebe a on sa naje a zaspi, keby som davala UM tak musim vstat a zarobit ho, potom umyt flasu, sterilizovat. Ja uspavam tak ked je teraz nervozny lebo mu idu zubky ze ho uhojdam v naruci v nasom kresle, je to kreslo z Ikei také obycajné drevené a trosku sa hojda. 😀 😅
Ty by si ale urcite mala cim skor kontaktovat laktacnu aby ta videla prip. doktora a ist to ukazat, lebo ako pisu holky zrejme tam bude infekcia ked sa to nezatvara a stale to praskne.

mariana0915
22. feb 2011

@matja mas pravdu vsade su len reklamy na UM,nikde nie ako spravne dojcit bez problemov 🙂

neviem ako u vas v nemocke to je,ale tu u nas musisi dat suhlas sestrickam,aby mohli dat decku flasu,inak nesmu musia iby bud to lyzickou alebo striekackou 🙂

my mame super pediatricku mna stale podporuje pokracovat v dojceni co najdlhsie 😀

barbora87
22. feb 2011

@mywiel presne taku istu znamu mam aj ja a zboznujel ked mi ona zacne davat rady a co ja viem co

mywiel
22. feb 2011

@barbora87 smutné ze? Chcem dieta ale ako modny doplnok aspon u nej mi to tak pripadalo 🙄

barbora87
22. feb 2011

@mywiel no u tejto znamej mi to pripada ze ma dieta aby sa nepovedalo lebo uz ma 30rokov...ale tak neviem ci toto bolo riesenie

olifcek
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
olifcek
22. feb 2011

@prsky @leebo @annag palec hore 😵 😵

zajaciq
22. feb 2011

ahojte. chcela by som sa vas mamicky opytat , hlavne tie studujuce, ktore "drogy" su povolene pocas dojcenia. hlavne myslim na ginko , kofein ( v akom mnozstve) a necham si aj poradit. 🙂 ja pijem bezkofeinovu kavu, paradoxne kofein v kave mi robi zle, kedze mam dlhodobo nizky tlak. avsak taka cocacola ta mi robi dobre, ale teda ju nepijem, co ale moze hrozit v najblizsich troch mesiacoch. dojcim len cez den,na poziadanie.. dakovala 😅

monulicka
22. feb 2011

cafte babule
idem vas opat raz poprosit o radu: maly mal 18.2. 9 mesiacov a ma 9150g a 77cm. Kojime rano, cez den tak 2x, potom vecer po kupani a v noci 1-2x. Mame 3 prikrmy: desiata + obed +olovrant. Chcem sa spytat ci uz mu mam na noc davat kasu alebo staci len MM? Klop, klop, mlieka mam zatial dost, ani sa mi v noci nejak extra nebudi zhruba raz po polnoci a pak az nadranom. Nezda sa mi, ze by bol po vecerom kojen hladni, tak neviem ci mu mam tu kasu davat alebo nie..? 😕 ze na co by u bola prospesna..? si hvorim, ze MM je lepsie nez kasa...ale je pravda ze za posledne 4 tyzdne pribral len 264g..tak neviem co mam robit, prip.aku kasu mu vobec dat? 😕

minewka
22. feb 2011

@demii
No to si napísala pekne...ja naozaj čítam väčšinou len túto tému (plus keď dá nieto odklik na stránky o kojení)....

Takže fakt môže byť, že zatiaľ mám pocit, že neexistuje začať kojenie bez bolesti , krvi, ragád a podobne.Brrrr... 😖

Plus mám od puberty príšerne bolestivo citlivé bradavky, skúšam si ich masírovať, aby "znecitliveli" - no ale nič moc...

Zatiaľ som rozhodnutá kojiť - avšak momentálne sa moje predstavy o kojení nespájajú s ničím ani krásnym a ani príjemným 😀

minewka
22. feb 2011

@bobocka

Áno, myslím, že som sa pokúsila si zohnať všetky možné dostupné informácie o kojení, prvom priložení, o riešení problémov, ktoré môžu v pôrodnici nastať.
Pozrela som si všetky možné videá, ku ktorým som sa dostala, stránky, ktoré som zachytila.
Pokúsila som si zapamätať ako správne prikladať.Kúpila som si odsávačku mlieka.

Každopádne - keďže na stránkach, ktoré čítam, sú väčšinou fotografie a články o problémoch - nejak nechápem, prečo sa na tieto problémy mám tešiť... 😀 😀 😀 😀 skôr ma vydesili na smrť 😀 😀 😀

Začiatky kojenia nie sú ani nič príjemné, ani nič pekné.A nie je sa načo tešiť.
Môžem len dúfať, že raz dva prejdú .

minewka
22. feb 2011

@olifcek Keďže píšeš aj ty k téme, odpoviem ti v IP.

minewka
22. feb 2011

@prsky
Dobre..a ako vie teda laktačná poradkyňa zistiť, že je to naozaj len v nesprávnej technike?Len systémom pokus - omyl?
Skús to a uvidíme?
Ako vie zhodnotiť, že kedy bude najlepšie pre obe strany prejsť na UM?Kde je tá hranica prestať sa trápiť a skonštatovať, že to ozaj nejde?

Vie vôbec aj toto odporučiť? Nebije sa to s jej "poslaním"? Vie byť objektívna?
To sa pýtam vážne, bez irónie.

olifcek
22. feb 2011

u mna @annag vzdy presne vedela, o co sa jedna, a to z opisu, kt.som jej dala a odpovedi na jej otazky, nikdy to nebolo pokus-omyl. @annag je skusena laktacna poradkyna, kt.sa vie spravne pytat, co jej umoznuje i bez videnia posudit, o co sa jedna. Ale ak, kludne i video, ci foto mozes poslat

mariana0915
22. feb 2011

@prsky ahoj chcem sa spytat,že ako zistim kedy mi maly pije zadne mliecko??????

zajo79
22. feb 2011

@minewka ako mozes napisat ze zaciatky kojenia niesu pekne, ked si este nekojila?

mywiel
22. feb 2011

@minewka LP tu nie je na to aby ta do niecoho nutila, ona ti poradi ked mas zaujem, podrzi ta ked mas problém ale napriek tomu chces kojit, ta hranica je zena sama ked raz kojit nechce, rozhodne sa ze nebude tak nebude. LP ta nebude na smrt presviedcat, ona ma prace dost aj tak. 😉

minewka
22. feb 2011

@zajo79 No asi pre to, že v svojom okolí nepoznám kamošku, ktorá by problém nemala...

Tebe to išlo bez problémov?

Dá sa vôbec začať kojiť tak - že žena nemá žiadny z toľko popisovaných problémov?

mywiel
22. feb 2011

Moje kojenie teda toto druhé je uplne v pohode aj zaciatky, to ze sa maly v noci 2x budi, no budis som unavena ale kto mi zaruci, ze keby som davala UM by sa v noci nebudil? 😕 Kojim v lahu, naje sa za 10 min. a spi dalej, takze si nic jednoduchsie predstavit neviem, ako mlieko co uz ma dobru telesnu teplotu a je po ruke.

zajo79
22. feb 2011

@minewka da...treba si verit, a pri prvom probleme nepanikarit.. a ked vies co mas robit pri akom probleme - ked si to clovek nastuduje, tak to ide same.

zajo79
22. feb 2011

ale paradox...pri prvom mi to islo uplne same...bez problemov.

mywiel
22. feb 2011

Ja som ziadny problém nemala, okrem tej unavy a toho ze pri prvom dietati absolutne mi nik neukazal v nemocke ako kojit len mi strcili klobuciky ked som im povedala, ze mala sa nevie prisat, proste sa na mna s prepacenim vyprdli, ze nemaju cas. Preto toto druhé kojenie je uplne v pohode, LP ku mne chodila domov 2x denne, lebo som rodila ambulancne a 7 hodin po porode som bola uz doma a lepsie som ani urobit nemohla. 😉

minewka
22. feb 2011

@mywiel No budenia sa bojím najmenej...jasné, že UM je 100x komplikovanejšie a pracnejšie ako kojo...

Tak ale druhý krát si nemala problémy asi pre to, že si už vedela čo a ako po prvom dieťati, či nie?

minewka
22. feb 2011

@zajo79

Pri prvom dieťati si nemala ani jeden z problémov - ako rozmixované bradavky, ragády a tak?

mywiel
22. feb 2011

@minewka nie, vsetko som sa ucila skoro nanovo, lebo kazdé babo je iné, prisava sa inac, spolupracuje inac, mala mi pri kojeni zaspavala, maly spolupracoval od narodenia uplne super, ale vravim, pri nom som bola hned doma, takze aj domaca pohoda a zname prostredie asi pomohlo aj to ze som mala LP pri sebe ked som potrebovala.

minewka
22. feb 2011

@zajo79
Tak teoreticky to viem 😀 😀 😀 😀

No ale teória je jedna vec a prax druhá... 😒

Každopádne sa tých kojo začiatkov príšerne bojím...ufff....no pre istotu som si kúpila aj klobúčiky, keby ma problémy s bradavkami neminuli...

prsky
22. feb 2011

@minewka ak ma zena zaujem dojcit, tak 1. nastuduje si co-to o dojceni vopred 2. nenecha problem zajst tak daleko, ze jej vzniknu ragady a 3. zvoli najidealnejsie riesenie a tym je stretnutie s laktacnou poradkynou, ktora sa pozrie na to, ako zena dojci, t.j. ci sa dietatko spravne prisava, ci nie je chyba v polohe pri dojceni, ci nema zena nadprodukciu, mykozu a pod a na zaklade toho, co zisti o dojceni a o babatku jej ponukne optimalne riesenie .. ak je mamina, ktora MA o poradenstvo zaujem mimo dostupnosti, tak sa da nahrat videjko, popisat podrobne problem, skusena laktacna poradkyna vie, na co sa ma opytat a problem sa da zdiagnostikovat aj na dialku - nejde teda o metodu pokus omyl...nehovoriac o tom, ze problemy s dojcenim su na zaciatku zvycajne identicke, zalezi potom uz len od toho, v akom stadiu zanedbania problemu mamina poradkynu kontaktuje (vela mamin len caka, ze problem nejako sam vymizne, ze staci vydrzat este den-tyzden-mesiac)...a su aj maminy, ktore LP kontaktuju prave preto, aby sa uistili, ze nie su zle maminy, ked prejdu na UM, lebo nechali problem zajst tak daleko, ze im hnisaju bradavky

ja som mamina, ktora chcela dojcit, pred porodom som si co-to nastudovala, rodila som na koniec CR a dojcila som bez problemov aj napriek vsetkym polenam, co nam system v porodnici kladol pod nohy - ale som jedna z vynimiek ... preto povazujem za velmi dolezite, aby maminy uz PRED porodom videli napr. na videjkach, ako ma spravne prisatie vyzerat, ake su vhodne polohy na naucenie dietatka prisat sa, ako dojcit po CR, ci predcasniatko a pod - proste aby mali informacie - a ze sa maloktora mamina zaujima, je zial fakt - viac vieme o kocikoch, vybave, perinkach a pod a realita po prichode dietatka na svet velku vacsinu z nas prekvapi - ak nie prevalcuje 😝

minewka
22. feb 2011

@mywiel To si rodila na SR?

mywiel
22. feb 2011

A ked ho nevieme utisit teda moj muz tak mi vzdy vravi ze nic praktickejsie ako prsnik na ukludnenie asi nie je, ze to on nema a v tomto ma zastupit bohuzial nevie, ked si ho vezmem do narucia tak maly je kludny 😀 a ja som happy lebo flasu s UM moze mu dat kazdy ale v tomto som pre mojho drobca nenahraditelna 🙂