Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

ajkuska
9. nov 2011

@seva ďakujem, mne to tiež prišlo že sa začal už hrať.

seva
9. nov 2011

@wvwvw ja mojho ukladam cca okolo 7 vecer, vydrzi spinkat do cca 11, no niekedy sa zobudi aj o 8.30, zavisi od toho ako sa napapal tesne pred spanim (niekedy pri dojceni do 3 min. zaspi), potom sa zvycajne budi okolo 1 - 2 rano, vtedy si ho beriem k sebe, cize ako papa potom uz netusim 🙂... ale dosyta sa skutocne dokaze bez problemov napapat aj za 5-6 min, ked vydatne pije. tes sa, ze to tiez tak mas, mne pri dcerke trvalo jedno krmenie aj pol hodinu. no a co sa tyka toho dlhodobeho dojcenia, ver, ze robis pre svoje dietatko to najlepsie. never reklamam na umele mlieka, okrem toho ze su drahe, treba ich pracne pripravovat, kontrolovat teplotu ... atd., nikdy sa nevyrovnaju materskemu mlieku. ak chces, mrkni aj stranku www.dojcenie.eu. a na zaver - uzivajte si obaja dojcenie, ani sa nenazdas, a bude z neho velky chlap, a este ti to bude aj chybat 😉

prsky
9. nov 2011

@ajkuska 🙂 dobre tvoj strach poznam, dcerka ma tiez ako okolo rocna pohryzla do krvi, tiez som mala potom isty cas obavy jej prsko dat, ale zbytocne. myslim, ze sa nemusis bat, ono to mohlo byt aj omylom, alebo skusal, co to spravi...ked to zopakuje, proste "zbal" prsko a daj az na dalsie dojcenie, aby sa naucil, ze ked hryzie, tak mliecko nie je. niekedy byva hryzenie aj formou bojkotu prsnika, ale to by aj odmietal prsnik a hryzol by ta az keby si mu ho neustale ponukala, aby ti dokazal, ze ho fakt nechce.
btw. dudlanie je tiez potrebna sucast dojcenia 😉

prsky
9. nov 2011

@seva btw dojcenie.eu je annagina stranka presne ako dojcenie.wordpress.com, na ktoru som odkazovala, lebo tam vsetky clanky - na .eu je vlastne rozcestnik k clankom o dojceni a k foru 😉

alex1983
9. nov 2011

@prsky ahoj prsky, mam jednu otazocku. Mam este mojej 13.mes. dcerke prsko ponukat, ci uz netreba a cakat kym si sama vypyta ? 😉

prsky
9. nov 2011

@alex1983 odporuca sa aktivne dojcit, cize ponukat do aspon 2 rokov a potom prejst na to neponukanie a cakanie, kym si dieta vypyta a debatovanie s dietatkom, ze dida je pre babatka a vacsie deticky uz piju mliecko z poharika a nie od maminky a cakat, kym sa rozhodne prestat dojcit same - to je idealny stav 😉
dojcenie je vsak o minimalne dvoch ludoch a musi vyhovovat obom, takze rob, ako to citis, ze je spravne

seva
9. nov 2011

@ajkuska @prsky mas pravdu s tym dudlanim, zle som sa vyjadrila, nemyslela som dudlanie, ked sa dietatko potrebuje upokojit, pri zaspavani, alebo ked je rozrusene, skor som mala na mysli take to hranie sa z nudy, alebo ked je okolo prilis vela podnetov. tomu je podla mojho nazoru aj celkom vhodne predchadzat, lebo take silnejsie uhryznutie, okrem toho, ze boli, moze veci skomplikovat ... ja som to vtedy liecila tyzden 😝 rozmyslam, myslis, ze take 9- 10 mesacne babo si uz dokaze spojit, ze "mliecko uz nebude, lebo som mamu uhryzlo" ? dakujem za stranku na wordpress, nevedela som, ze aj to je annag, idem to hned omrknut 😉

prsky
9. nov 2011

@seva jasne, ze si to babo dokaze spojit, sak ked si to dokaze spojit potkan, co je babo menej? 🙂 babatka toho vedia a vnimaju ovela viac, ako sa nam moze co i len snivat 😉

krhlicka
10. nov 2011

Ahojte baby, prosim o radu:mam 3mesacnu dcerku, dojcim na poziadanie. Problem je, ze dnes mi zistili v moci hnis a bakterie. Lekarka este posiela moc na kultivaciu, ci sa jedna o gynekologicky problem. Navrhla dve riesenia...bud antibiotika penicilinovej rady,ale od tych moze mat malicka hnacky alebo na tyzden odstavit dojcenie. Druhe riesenie nepripada v uvahu, to urcite nechcem. Prosim poradite ako by som mohla dalej bezpecne dojcit. Dakujem krasne za rady.

seva
10. nov 2011

@krhlicka ahoj, v pripade, ze sa jedna o gynekologicky problem, neda sa to preliecit lokalnymi atb ?
skus sa opytat @strapco13, ona je lekarka, mozno by vedela poradit. drzim palce!

strapco13
10. nov 2011

@krhlicka mozes skoro vsetky ATB ..ano pri kazdom ATB hrozi hnacka..ale to aj vtedy ak by dietatko bralo ATB a ak su nutne tak by si ich dietatku predsa dala, napriek riziku hnacky ..dolezite je neprestat dojcit..uchranis pred dehydrataciou a dojcenie ochrani dietatko ..ak sa velmi bojis mozes dat malej probiotika , ked budes brat ATB
a gynekol problem sa da liecit lokalne - bola si u gynekologa? mas vytok alebo bolesti pri moceni?

tinika
10. nov 2011

tak dnes sme boli u lekarky povazila nas, pribrali sme 570g za tyzden takze mlady nie ze hladny ale len by cucal čo furt je prisaty :D akurat sa nam vratil zapal očka tak dufam, ze to kvapky a mast daju do poriadku nechcem ist na preplach :(((

strapco13
10. nov 2011

@tinika krasny prirastok ..my mame tolko za mesiac aj nieco 🙂
vraveli sme ti aj s @prsky ze mliecka mas dost 🙂
co sa tyka zapalu ociek..mozes aj svoje mliecko kvapnut do ocka..vtedy ked nedavas kvapky a masticku

2sunflower2
10. nov 2011

ahojte. tiež by som vás rada poprosila o radu. máme ročnú dcérku ktorú stále dojčím. nedávno sme zistili, že v máji budeme mať druhé mimi 🙂 ked sme to oznámili rodine a známim, viac ľudí sa ma spýtalo, či môžem ešte dojčiť ked som tehotná...ja v tom problém nevidím (dokonca ma to nenapadlo ani sa spýtať v poradni) len nechápem prečo sa to pýtali. môže byť mimi v brušku o niečo ukrátené?

strapco13
10. nov 2011

@2sunflower2 kludne mozes dojcit a gratulujeme 🙂
pokial ti lekar nezakaze sex, tak dojcit mozes
ja som dojcila do 20tt ..potom sa mi maly sam odstavil ale po porode sme nabehli na tandem
a @prsky dojcila cele tehu
https://www.modrykonik.sk/forum/laktacna-poradna/dojcenie-pocas-tehotenstva/

tinika
10. nov 2011

@strapco13 fakt? to tak vela pribral hihi

strapco13
10. nov 2011

@tinika krasne ti pribral..syn mi tak priberal a dcerka ta si drzi stihlu liniu pribera tak 100-120 g tyzdenne max..a to kojim obe deti na poziadanie, mlieka je dost ale ona sa napapa a co je navyse bud nevypije alebo potom vygrcka 😅 kazde dieta je individualne...netreba porovnavat
a neboj sa z mat. mlecka sa "neprezerie"

tinika
10. nov 2011

@strapco13 len uz som v koncoch, ja nemam nervy dve hodiny na prsniku potom zaspi jedine na prsniku alebo hojdanim na rukach a po 5 min. je zase hore, nezvladam to poviem pravdu, keby vedel pit z flase asi s tym uz seknem :((((( ja nič ine nerobim len ho na rukach mam a cuca moje bradavky uz tak bolia ze .... to este sa tesim ze dopadnem ako kamosky čo plne dojčili a do dvoch rokov sa od dietata nepohli, museli uspavat a len oni :(((

strapco13
10. nov 2011

@tinika skus satku alebo nosic...mas male babatko co bolo s tebou 9 mesiacov..myslis ze za 2 tyzdne sa to odnauci? skus tu satku uvolni ti ruky, menej zatazi chrbat a dietatko sa vyspi lebo ta bude citit
babatko potrebuje svoju maminu, dojcenie nie je len o jedle
a skus sa tym nestresovat..babatko citi, ze nie si v pohode, je z toho nesvoje a o to viac potrebuje tvoju blizkost
ja mam este mensi vekovy rozdiel medzi detmi..a viem, ze je to niekedy "o hubu" ale bez satky si to neviem predstavit, mal kolkokrat cez den spi v satke a ja sa hram s malym, ci si robim nieco v domacnosti alebo radim tu na PC
a este nieco..dojcim obe deti a maly krasne zaspava sam cez den, vecer zaspava s tatinom /ale to mam pocit ze maly uspava tata 😀 / ...a to k tomu dospel plynule sam...bez natlaku ci toho, ze by som ho nechala vyrevat

tinika
10. nov 2011

@strapco13 sak to mne to kojenie az tak problem nerobi ale to zaspavanie, on aj zaspi na prsniku ale ho nepusti, drzi jak kliest .(( prvy sa napapal a siel spat a nemal problem aj ked sme ho na rukach mali alebo tak ale vedel zaspat aj bez toho , ja viem ze 2tt su kratka doba, ale nie som na to zvyknuta, kedze prveho som od začiatku musela prikrmovat

strapco13
10. nov 2011

@tinika http://nosmesa.eu/video_navod/12/ako-dat-dieta-...
skus neporovnavat deti...to nevedie nikam...Risko je uplne ina osobnost a skus ho brat takeho aky je a jeho potrebu su jeho a bud sa s nimi zzijes alebo budete bojovat spolu
su nenarocne deti a narocne..ja som ysi myslela ze syn je narocne dieta...kym sa mi nenarodila mala 😀 😀 😀

tinika
10. nov 2011

@strapco13 skusala som manducu nechce v nej zatial byt

tinika
10. nov 2011

a kedze popri materskej aj pracujem v januari si to asi hodim, neviem kedy budem spat ked mam aj robit

beton
10. nov 2011

@2sunflower2 v pohode dojci dalej, ale na poradni sa radsej nepytaj a snaz sa teme vyhnut. cca 90 percent gynkologov a inych lekarov ti povie, ze nemozes. plus predsudky okolia k tomu. telo dava najprv vsetko babatku a az zvysnu energiu dava do tvorby mlieka. preto sa tato moze znizit a dieta sa odstavit, ako sa nam to viacerym stalo. ale smelo do toho, 13mesacne dieta si tvoje mliecko predsa este zasluzi 🙂

krhlicka
10. nov 2011

@strapco13 ahoj, dakujem velmi pekne za odpoved. Bola som u mojej obvodnej lekarky, odber mocu potvrdil hnis a bakterie. Zajtra dalsi odber mocu a poslu ho na kultivaciu. Gynekologovi idem v utorok. Casto chodim cikat, aj ked len malicko, no a koniec cikania je velmi neprijemny,taky rezavy by som to asi prirovnala.
Davam si probiotika Dophilus woman, kanadske brusnice a malej davam Bio Gaju. Dnes na poradni nam nastastie lekarka posunula ockovanie o dva tyzdne, aby som bola fit a keby mala nahodou hnackovala, aby sme to zvladali...poklad. Spominala mi ATB Zinnat tusim, ze ten mozem aj ked dojcim.

krhlicka
10. nov 2011

@seva dakujem, v utorok idem ku gynekologovi. krasny den zelam

beton
10. nov 2011

@tinika pri takom malom babe manduca zaspavanie pri kojeni nevyriesi. ked sa bojis uvazov satky (naozaj sa nie je coho), skus babyvak. ked som teda dobre pochopila, ze maly chce spat len na prsniku. este mi napada, co tak spanie vonku? mas dvor, balkon? aspon ja to riesim takto, spanie dnu u nas nehrozi, tiez len v nosici alebo na rukach. neboj, dva tyzdne to je nic, aj dieta je este lahke na nosenie...urcite sa pekne zladite a bude to. neboj sa ziadneho zotrocenia. ked budes mat teraz dietatko stale pri sebe, ved tak to ma byt, skor si od teba najde cestu, lebo si bude tvojou podporou iste. v skutocnosti sa stavaju otrokmi svojich deti ti, ktori ich jednomesacne ucia same spat a pod. 🙂 dieta je "zvieratko", ktore sa viac riadi instinktmi ako rozumom.

tinika
10. nov 2011

@beton no neviem uvezovat satku pravda ale som ani neskusala a to tam babo tak isto je ako v nosici,ze nozky na siroko?

beton
10. nov 2011

@alex1983 este by som doplnila @prsky . dieta sa samo do 1,5, resp.2 rokov neodstavi. ak sa tak stane, ako dost casto pocuvame, citame je to kvoli chybe v dojceni. je teda na matke, aby sa snazila laktaciu udrzat, pretoze dieta v tomto veku ma vela inej prace, aby si prsnik pytalo samo.. takze ponukaj, neodmietaj a vsetko pojde ako ma byt.