Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

tinika
11. nov 2011

strasne mam vycucane bradavky , za pol hodku stiahne ledva 30ml ani neviem kolko by mal vypit

tinika
11. nov 2011

a som si ho povazila a stale len cucka a nič netaha bo stale len 30tku ma v sebe :((( ja pridem o bradavky takto

bezaz
11. nov 2011

@tinika po rozmrazeni nezabudni prevarit potrebnu davku, ak mas zamrazeny vacsi poharik, to co je uz prevarene, resp zohriate uz znova nechladit, uz len vyliat, rozmrazene mliecko sa pise 24hodin v chladnicke, ja som uz mala aj 48 a detom nic nebolo, ale samozrejme pred upotrebenim davam prevarit..
a to ta svrbi cely prsnik ci len bradavka?

bezaz
11. nov 2011

@tinika predpokladam, ze ti baby uz pisali, ze mas stlacat prsnik, vymienat prsniky a pod, skusala si?

tinika
11. nov 2011

@bezaz ano robim to stale a páije momentalne uz 45min a stiahol len 50tku moje bradavky uz bolia :(((( ta v nemocke mal stiahnut 50tku a za polhodku 70 vypil a teraz ked ma pit viac ta netaha :((

strapco13
11. nov 2011

@tinika a ako vies ze stiahol 5O-tku ..mas na prsniku odmerku? 😅
nie kazde dieta pije naraz vela..niektore deti sa napraskaju a daju chvilu pauzu, ine piju menej ale castejsie...proste aky maju zaludok..s ty niec neurobis
predpokladam, ze ho vazis pred a po dojceni..na to skus zabudnut..je to zbytocne a stresujuce
z hladiska matky: jednak vazenie nemusi byt presne a teda sa moztre zbytocne vystresovat, jednak raz pije dieta viac lebo je hladne raz menej lebo je "len" smadne..cize ak s napije od smadu a teda odvazite malo tak sa zas zbytocne vystresuje a navyse dieta co je dojcene na poziadanie moze pit malo na jedno dojcenie, zato castejsie
z hladiska dietata: dieta ma ist na prsnik pri prvych znamkach hladu a po nadojceni by malo ostat pri matke, vychutnat si vzajomnu blizkost a pod..a namiesto toho ak date najprv na vahu..oddaluje tym dojcenie, dieta dostava spatne signal, ze sice davalo najavo hlad ale ostalo to nepochopene a jedna k moze ho to vazenie natolko rozhodit ze sa bude hnevat a na prsko sa neprisaje a po nadojceni, kedy by ste si mali uzivat to krasne spojenie ho date na vahu...dieta ktore by mohlo po nadojceni krasne a slastne pri mamke zaspinkat je takto zbytocne zobudene a urcite sa mu to pacit nebude
pri dojcei je dolezite sledovat ci dieta pije alebo len dudka ..tzv. nenutritivne saje
nenutritivne satie..kratke plytke pohyby bradou ...je dolezite z hladiska rozvoja mozgovych funkcii dietatka a jednak pri nenutritivnom sani zlazy na dvorci prsnika analyzuju sliny babatka a tak dsavaju signal na tvorbu toho idealneho mliecka
pitie...velke pohyby braou, pricom ked brada maximalne poklesne tak vidite pauzu v pohybe brady..nachvilu sa brada zastavi a potom dieta prehltne...cim je ta pauza dlhsia, tym viac mliecka dieta prehltlo, cim viac je tych pauz tym viac dieta poije...toto treba pocas dojcenia sledovat..ci robi pauzy

denisse
11. nov 2011

ahojte, casto mi v tejto teme baby super poradili, tak ju obcas citam, aj v pripade, ze problem nemam ...
kojim uz svoje druhe dieta, ktore ma teraz 16 mesiacov, starsiu dceru som kojila 18 mesiacov ... a o kojeni som toho vela precitala ...
a chcem vam len povedat, ze si myslim, ze zmrazovanie materskeho mlieka do zasoby v prvych mesiacoch zivota babetka podla mna nema ziaden zmysel ...
v mrazaku sa MM moze skladovat tri mesiace ... prikrmovat sa zacina od pol roka, takze mlieko z prvych mesiacov sa na kase pouzit neda, lebo uz bude stare ...
dat dietatu MM z mrazaku pri laktacnej krize je podla na hlupost, pretoze kriza sa prekonava prave castym prikladanim babetka k prsniku ... ak date mlieko z mrazaku, ako maju prsia vediet, ze to co produkuju, je malo? takto viac produkovat nezacnu ...
jediny zmysel by mohol byt u zien, ktore su nejak chronicky chore a potrebuju casto ATB, tak si zamrazia MM, aby sa mohli liecit a babetko dostavalo mlieko ...
alebo sa mylim???

tinika
11. nov 2011

@strapco13 vazila som ho ako v nemocke, viem nie je to uplne smerodatne a ako v pohdoe ze častejsie ale on je v kuse na prsniku, keby pospal hodku apo tom zase tak nič nepoviem ale on zaspi na 10 minut a potom zase reve

tinika
11. nov 2011

@strapco13 ja som ho vazit začala az dnes, doteraz bol stale pri mne aj tak nezaspal :(!/ a pauzy robi sledujem ako taha ale proste taha strasne dlho a vkuse .(ja nič ine nerobim cely den len ho kojim

bezaz
11. nov 2011

@denisse mm moze byt v mrazaku 6mesiacov 😉 takze pre mna to zmysel malo, odsavala som velmi dlho, maly poriadne nepil, aj ked sme mali spravne prisatie atd, takze som musela dokrmovat odsatym mliekom a to, co mi ostalo som mala vyliat? 😉 bojovala som o kazdu kvapku 😅

denisse
11. nov 2011

@bezaz
tak ja neviem ... ja som nemala problemy, tak to nepoznam ... ja len ze som nad tym takto rozmyslala a take mi vyslo z mojej uvahy 😀

bezaz
11. nov 2011

@denisse nooo, ved aj ja som si myslela, ze viem vsetko a nic ma nemoze prekvapit, dceru som dojcila do 24mesiacov, sama sa odstavila, ked som bola v 7.mesiaci tehu 🙂 s mladasom sme v 4 tyzdnoch skoncili na kramaroch pre podvyzivu, prebiehalo to ako u @tinika 😝

tinika
11. nov 2011

@bezaz tiez ti dlho pil a skoro nič nevytiahol? moj zatial pribera

denisse
11. nov 2011

@bezaz
ja si samozrejme nemyslim, ze vsetko viem .. to nieeeee 😀 😀 😀
len mi tak logicky vysla uvaha ... a mozno v nej mam chybu ...
a viem, ze clovek pre svoje deti robi maximum a vzdy podla situacie .. citam, ze mas obidve deti narocne .. tiez mam doma take ... od malicka vela revajuce, malicko a zle spiace ... a taaaak .. ved to urcite poznas ... 🙂

strapco13
11. nov 2011

@tinika ale pri 2 tt babatku je to uplne normalne, ze mas ten pocit, ze nic ine nerobis len dojcis..prave preto by mala byt satka vAs verny spolocnik..prestala by si to dojcenie vnimat ako nieco obmedzujuce, ukludnila by si sa a dietatko by to citilo..ak si ty z toho vstrese /a tvoje prispevky o tom svedcia/ tak babo to citi..a jedine kde sa babo dokaze naozaj ukludniz je prsko
skus to prestat riesit a uzivat si to..zachvilu ti pojde dieta do skoly a nedovoli ti aby si mu dala pusu pred kamarmiô.a potom budes plakat

tinika
11. nov 2011

@strapco13 🙂)) uz mam satku nachystanu ale tisko je teraz tak počkam ked vstane

bezaz
11. nov 2011

@tinika ano, v podstate bol v kuse na prse, ale tam len spal a samozrejme nepriberal, resp na prvej poradni mal prirastok a na druhej uz stagnoval a potom sme sli rovno do nemocky 😅 ale verim, ze vy tak nedopadnete 😉 u nas bola aj komplikacia s neustupujucou zltackou, taky zacykleny problem, ze nejedol, malo kakal, neodchadzal bilirubin, zo zltacky stale spal, nejedol a dokolecka 😅
a suhlasim so @strapco13 treba sa ukludnit a nechat to plynut, aj ked s dvoma detmi to uz nie je take easy ako s jednym..
@denisse jaj ani nehovor, ze narocne deti 😀 nastastie starsia je uz v skolke, ale oskar da zabrat aj ked je sam 🙂 a to uz ani nemame problemy s jedenim, dokonca aj spat celkom spi

beton
11. nov 2011

@tinika presne tak moja. pri koliske na dve plecia to musis previazat na kojenie opacne. preto, ak prehadzujes prsniky, je jednoduchsia obycajna koliska, aspon kym nie je velmi tazky. kriz s kapsou je vlastne rovnaka poloha ako v manduce, akurat manduca sa lahsie zapina aj chlapom :o))
tricka, svetre musis doplnit, bez toho to nejde, lebo ked mas dieta v satke a raz tricko vyhrnies, tak ho uz spat nedas. ved sa blizia Vianoce, vypytaj si take veci od jeziska. aj ja to tak robim a ine veci si ani nekupujem. mozes aj speci kojace veci, ked na to mas 😀
ad. zbieranie mliecka. mozes v ramci jedneho dna zbierat a potom zamrazit.ja som zbierala max12 hodin, tj cey den a vecer do mraznicky.

tinika
11. nov 2011

auuuu strasne ma svrbia a stipu dvorce ked taha robim niečo zle?

tinika
11. nov 2011

mala som ho v koliske s kapsou na kriz ale tam mam pocit ze mu to taha hlavku dajako do boka divne neviem čo robim zle a tu samostatnu kolisku ako mam robit nemam tu pracku č ičo to je

janulkan
11. nov 2011

mam pocit, ze mam malo mliecka, prsia mam skoro prazdne a maly stale hlada a odstrkuje sa...efektivne saje asi tak 5-7 min a potom zacne hnev, dudkanie, odstkravanie a dokola...stlacam si aj prsnik, ale mam pocit ze v nom fakt uz nic nie je ☹ nerada by som musela dokrmovat...co s tym?
citala som uz aj http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mam-ma... neviem ale ako rozlisit ci ide o nedostatok alebo ...hlavne sledujem posledne dva dni zelenu stolicu aspon 2x denne ale ma aj zltu

tinki
11. nov 2011

@janulkan u tak malého bábätka len prikladať a prikladať, mliečko sa vytvorí. Ak sa odstrkuje môže ho tlačiť v brušku, plyny alebo si chce odgrgnúť. Ja som mala takú skúsenosť, že ak malú bolelo bruško, tak aj tak chcela jesť. Mne to pripadalo tak, že malé cíti v brušku nepohodlie. Ale má vrodený inštinkt toho, že musí papať. Ono nevie rozlíšiť, či je to hlad alebo plyny..Troška ho ponos, pomasíruj a znova prikladaj. Prvé týždne sú také. A ak má zelenú stolicu, dávaj dlho len z jedného prsníka, aj keď myslíš, že tam nič nie je. 🙂

strapco13
11. nov 2011

@janulkan skontaktuj sa s laktacnou osobne....skusala si ponuknut aj druhy prsnik pocas jedneho dojcenie, ked sa na prvom hneva aj po stalcani?
ked sa hneva a pusti prsnik..strieka ti mliecko?

strapco13
11. nov 2011

@tinika je mozne ze mas mykozu..skus si po dojceni natierat Canestenom bradavky v tenkej vrstve, vetrat, pred dojcenim netreba umyvat
skontrolovat prisatie..je mozne, ze ti maly nespravnym prisatim poskodzuje bradavku

janulkan
11. nov 2011

@strapco13 dnes vecer uz skusam vsetko, oba prsniky, stlacanie a stale hnev a neutisitelny plac...ale teraz uz neviem ci od hladu alebo od unavy ☹ skusala som aj odsat ale nevyslo uz ani 10ml, ked stlacim tak strieka trosku a prestane. Uvidim ako to bude zajtra a podla toho to asi budem riesit uz osobne s niekym

tinika
12. nov 2011

@strapco13 laktačna vravela ze saje dobre skusim ten krem, vdaka
@janulkan presne ako u nas :(

lemge
12. nov 2011

@strapco13 ahoj.prosiiim porad mi...
moj maly vystraja na prsniku.hlavne na lavom.mam v nom slabsi tok mlieka ako v pravom.bud mrnci,alebo sa kazdu chvilu odtiahne,a nacucne..
ale ja uz teraz viem,ze to ma na svedomi dudlik 😖 zacala som mu ho davat asi pred mesiacom,nepotreboval ho stale,ale posledny tento tyzdensom mu ho davala castejsie.vsimla som si ze aj viac cmuka,a ked sa ide kojit,pusinku uz tak dosiroka neotvara.a kúše ma.. 😒 mam pocit,ze aj slabsie saje.nechcem mu davat UM.uz mu ten cumel nedam! 😠som s toho nestastna..da ☹ sa to este nakopnut?

maleho kojim cca kazde 3h,ale niekedy aj castejsie,hlavne vecer a v noci.vecer zaspava okolo 20h,potom sa budi okolo 23h,potom uz kazde dve hodiny,niekedy aj kazdu hod.hodinu -az do rana.hlavne v noci od tej 3tej h.citim akoby sa mu nechcelo uz tahat,a ked je prave vtedy ospaty,nevytiahne asi vela,a zachvilu sa budi.ked ospaly vtedy nieje,tak mrnci a nevie sa na prse ukludnit... 😖
kojim ho jedno kojenie pravy,dalsie kojenie lavy a tak striedam..neviem ale,uz teraz...-je to v mojom pripade spravne?
prsniky mam makke,nadprodukciu mlieka nemam,..myslim,ze je tam tak akurat.
dakujem za radu 😉

tinika
12. nov 2011

@strapco13 a ked na bradavke a dvorci nemam ziadnu zmenu aj tak to moze byt ta blbost? lebo maly ma biely povlak v puse z mliečka

beton
12. nov 2011

@tinika to video, co si poslala, to je ring-sling. je to kombinacia satky a babyvaku. babyvak vyzera rovnako, ale nema take dlhe konce. satku uviazes na rovnaku kolisku ako mala ta baba vo videu, ale miesto tych obruci tam zaviazes uzol.
este k tomu, co si pisala, ze ma hlavku do boka. to je podla mna v poho, aj my sme to tak mali. ale babu to asi vyhovuje, kedze si pokojne spinka a nebol problem. sak v maternice este ne tak pokrutene boli.....:o))