Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

moni
29. máj 2012

@beton dakujem za upokojenie. starsiu dcerku mam v jaslickach takze sa drobcovi mozem naplno venovat. aj sa nosime v nosici, ale na kojenie mi to nie je pohodlne lebo jemu vyhovuje futbalova poloha. ale ukludnuje ho to vyborne 🙂 a rychlopapkac veru je, do 5 minut je vybaveny. este raz dik!

beton
29. máj 2012

@lunnka ano, urcite dojci, aj ked grcka ako pise @lakte. asi ste uz spolu poriesili. ako stojite?

zuzanka7117
29. máj 2012

ahojte.....vedeli by ste mi povedat, co to znamena, ked malinky trochu grcka, viem, ze je to normalne ale zda sa mi divna ta konzistencia. Predtym ked grckal, bolo to bud cerstve akurat vypite mliecko, alebo uz take natravene....a teraz je to take hustejsie mliecko ako salco a tahave ako hlien.....sorry za podrobny popis....😀

strapco13
29. máj 2012

@zuzanka7117 pokial prospieva neries
zrejme vygckol mliecko tesbne pred natravenim, nie uz uplne cerstve
alebo zo soplikov ak ma mozu byt hlieiky

zuzanka7117
30. máj 2012

@strapco13 aha, dakujem.....🙂

lunnka
30. máj 2012

@beton dakujem za opytanie 🙂 no grcka pomenej, obcas jej vyjde mliecko po dojceni, vcera myslim raz vygrcla po asi hod. spanku dost vela a uz natravene..a take ked zakasle niekedy aj grcne alebo v kociku ked som nabehla na kamen--myslim ze to je normalne- no prebalovat musim pred kojenim-inak mi vzdy vracka ak az po, skusala som viackrat.... a malokedy si odgrgne, niekedy ukazkovo, ale zvacsa nic, len tak chripi...trapia ma bradavky, lava ma asi mensie ragady, nic extremne ale boliet bolia.natieram lanolin.mastou a vetram..muz vravi nech kojim zatial len z druheho, ale neviem ci si tym nenarusim tvorbu mlieka..dnes ideme na prehliadku, duuufam ze sme pribrali ;)

koran
30. máj 2012

Ahojte, potrebovala by som poradiť ohladom zvýšenia tvorby mliečka. Z pondelka na utorok som celú noc vracala a mala som aj črevný katar, zimnica atd. bola som potom hodne dehydrovaná. včera som mala mliečka ešte ako tak, ale dnes ich už mám prázdnejšie. Ale nie len teraz, sú obdobia keď proste musím prsníky stláčať, aby sa malá napila dosť. Už to mám trochu naštudované, viem, že musím prikladať aspoň dva dni každú hodinu. Chcem sa spýtať, či to má význam aj keď ju budem budiť každú hodinu cez deň, ale v noci ju nechám spať (v noci sa mi budí niečo po 2 a potom zasa tak o 5). V noci spí dosť tvrdo, neviem si predstaviť každú hodinu ju budiť a asi by bola aj nervozna. Inak priberá krásne, aj ked teda moje kojenie nie je bez problémov.. o 5 dní bude mať 3 mesiace, jej pôrodná váha bola 2550g a teraz má 5100g. Ďakujem 🙂

strapco13
30. máj 2012

@koran prikladaj casto, v noci ju nechaj spat, ale mozes odsat a zamrazit kym sa ti laktacia neustali
aj tak sa neprebrate dieta nemusi dosatpocne nadojcit
zrus cumel ak pouzivate
nadalej stlacaj prsniky,
ak potrebujes na podporu..skus sa s kontaktovat s laktacnou ci naozaj potrebujes, lebo pocit prazdnych prs nemui znamenat malo mlieka..ale na pdporu laktacie su http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/ako-po...

koran
30. máj 2012

strapco13 Ďakujem za odpoved, to nie je len pocit prazdnych prs, su ako špongia 🙂 viem aké som ich mala pred napr. tyzdnom a ake ich mam teraz. a aj si ju odvazim takze teraz vypije z oboch tak 60 ml a predtym aj 130ml. dnes som cely den prikladala tak kazdu hodinu a budem aj zajtra a asi aj pozajtra. no a tuto noc som ich ani naliate nemala, ako ich každú noc mávam.

strapco13
30. máj 2012

@koran prsia sa po 600-nedeli prestanu tak nalievat
/ja mam vycucane habdricky a dojcim 2 deti 😉 /
vazenie pred a po nadojceni je nepresne..kukni moj clanok o mytoch..tam mam rozpisane ako to matku metie
prikladaj casto..vies ak predtym pil kazde 2-3 hodky a vypil kolo tych 120 a teraz pikje kazdu hodku 60 tak je to o tom istom 😉
ale udaj vahy pred a po nadojceni nie je smerodajny
pokial vidis ze pije na prsniku, tak nestresuj..ale pokial si to potrebujes overit.skontaktuj sa osobne s laktacnou poradkynou www.mamila.sk ..skontroluje dojcenie, to sa cez net neda

koran
31. máj 2012

@strapco13 ja som bola teraz u laktačnej poradkyne, ale to bolo predtým než som dostala tú virozu. upravila mi akurat polohu, naučila zopar veci ale dojčenie bolo v poriadku. dnes sa už prsia vracajú do normálu, bolo to po tej viroze určite. len som sa bála aby to tak nezostalo. a pri prsniku sa včera jedovala že sú také prázdne, ale kedže som prikladala každú hodinu tak bola ako tak zasýtená, aj ked si vypila na jeden krát možno len takych 30ml (odhadujem a ten článok si prečítam)

lakte
1. jún 2012

@lunnka pokial bradavky bolia, pravdepodobne nemate spravne prisatie. Dojcenie neboli 😉 Ja by som odporucala nakontaktovat sa na poradkynu dojcenia, ona ti upravi prisatie a ukaze polohu.Ak sa spravne prisava tak potom aj bolest sa zmierni. Lanolinove maste su sice propagovane ako vhodna liecba na taketo veci, ale kedze je ragada na bradavke, je narusena koza, cize je to vstupna brana pre infekciu, a tu lanolin zhorsuje. Odporucam poradkynu a univerzalnu mast, s tym, ale ze primarne treba liecit teraz bradavku aby ta to nebolelo a sekundarne je treba vyriesit preco sa toto deje.

lunnka
1. jún 2012

@lakte ano viem, ze je asi problem v prisati..bolia len prvych par sekund, len kym chnapne 🙂 potom je to ok, skor to stekli a´ko boli.. musia sa len zahojit tie ranky, uz su zaschnute, len stale citlive..a bradavky mam na dotyk citlive, ale myslela som ze je to normalne ked som len pred par tyzdnami zacala kojit.. ´bolo by riesenie nacas kojit len z jedneho prsnika?

lakte
1. jún 2012

@lunnka urcite treba riesit prisatie, ak sa zlepsi tak aj ked bude bradavka este bolestiva bude to boliet menej. Ak mas pocit, ze riesenie je pre teba nacas nedojcit z postihnuteho prsnika, tak jednoznacne je cas aby si sa kontaktovala na poradkynu. Nakolko ti ukaze ako napravit prisatie priamo na prsniku a tiez odporuci univerzalnu mast, tato mast obsahuje zlozky ktore velmi rychlo zaberu uz po par natretiach. Ak ta to velmi boli mozes uzit Ibalgin, Paralen. Urcite je potrebne dojcit aby sa prsnik vyprazdnoval, ak bude stat tvori sa v nom ihnibitor laktacie, ktory ju tlmi, cize by sa tvroba mlieka v nom mohla znizit.Tvoje dieta ma 2 tyzdne, vy mate obrovsku sancu napravit prisatie. Dojcenie neboli, a nema boliet ani svrbiet, nech je dieta na prsniku ako dlho chce, a to ze si pred par dnami zacala dojcit nehra ulohu. Mozu byt citlive ale nie natolko aby si uvazovala ze si das "pauzu" 😉 Zoznam poradkyn najdes tu na www.mamila.sk.

beton
1. jún 2012

@koran uplny suhlas so @strapco13 prsia dojciacej zeny maju byt makke. teraz sa uz budes nalievat len pri vacsej pauze v dojceni a vtedy zaroven riskujes zapal. takze makke prsniky su uplne ok. ta zmena rezimu suvisi aj s vekom babatka. zacina viac vidiet, vnimat...tak aj meni rezim. a este k tomu vazeniu. ak pouzivas digi vahu, tak si pozri aj odchylku, aku tam vyrobca udava. niekedy to je aj 50g. co je pri malom babatku straaaasne vela. takze by som sa na tie cisla nespoliehala a najma, ak ta to len stresuje a zneistuje o dostatku mliecka. kazda mamicka, co dojci na poziadanie a pocuva svoje instinkty ma mliecka presne tolko, kolko jej dietatko potrebuje.

beton
1. jún 2012

@lunnka urcite nekojit len z jedneho prsnika, ako pise @lakte. tym by telo dostalo signal, ze v druhom prsniku mliecko netreba a prestane sa tvorit. to steklenie-svrbenie si ako myslela? citis to aj mimo dojcenia, to by mohla byt aj mykoza, infekcia. no v kazdom pripade prisatie dajte do poriadku cim skor, najlepsie osobne. dovtedy aspon podla tohto: http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...

koran
1. jún 2012

@beton dakujem, ano asi sa mi fakt zmenili, ja som sa len zlakla ze proste po tej viroze čo som mala mi ubudlo mlieko. lebo ked mala malá asi 1 mesiac, začala sa mi dusit tymi grckami (to som spominala minule v jednej teme kde si mi tiez pisala 🙂 ) a tak strašne som sa zlakla, že som celý deň z toho stresu nemala mlieko, potom zas nabehlo. a ja nestresujem, viem že sa to nemá, prikladala som často ako sa dalo a teraz, je to už našťastie zasa v norme 🙂

nat28
1. jún 2012

ahojte, moja skoro 3 mesacna dcerka, plne dojcena, v posl dobe casto pocuckava, no skoro vobec nic nevypije, len minimum a toto robi aj kazdu hodinu, takze ju to oklame a mysli si ze je syta aj ked nemoze byt. Ja sa vsak bojim o produkciu ked len tak pocuckava, prsia mi vyprazdnuje len obcas. Plus 2x denne odsavam. Nemoze sa mi znizit produkcia? Mimochodom, uzivam costi, zacala som 3x3, teraz som na 4 tbl denne a pomaly znizujem. Dakujem

lunnka
1. jún 2012

@beton myslela som si, kojim z oboch stale pre istotu..to steklenie ked taha..to je asi normalne, s tym sanim to trocha akoby stekli..nemyslim ze je to mykoza, dufam ;)
inak ked ju nakojim, je prebalena a dam spinkat ostane casto mrzuta tak znova musim prilozit az potom sa trocha ukludni..je to ok? cize vtedy to znamena ze sa na prsniku potrebuje ukludnit? lebo uz maloco vypije, len cucka

lakte
1. jún 2012

@lunnka dojcenie plni vela inych potrieb, nielen potrebu krmenia, ak chce na prsniku zaspat dovol jej to, nieje to zlozvyk 😉/napr. cumlik a flasa ovplyvnuje spravne prisatie/ to steklenie moze byt aj prave tym prisatim, mozno jazyk ma inak. Idelane by bolo keby sa pozrela poradkyna, ci je to ok, a ak nie napravi prisatie priamo na prsniku, upravi polohu a bude to ok 😉 O mykoze by sme mohli uvazovat ak by sa to nelepsilo, je zbytocne teraz takto dopredu.

strociatka
1. jún 2012

ahojte, prosim je nejaka laktacna poradkyna momentalne hore, nespi a mozem ju otravovat? mam vazny problem a neviem si rady, len sa obavam, ze to nepocka do rana ☹

beton
2. jún 2012

@lunnka ano, je to na upokojenie pred spinkanim. aj my sme to tak mali, ked sme boli mensi, niekedy to tak slo aj na styrikrat, kym zaspal. teraz uz pri dojceni nezaspi, tak je to o nicom, bo na neho nemam ziadnu paku ako ho dostat do hladiny alfa...by ta porazilo, ked zacne o 21.30 v postielke vyskereny robit "tapi-tapi".... po tom, co ja som sa uz tretikrat zobudila, ci fakt este stale nespi 🙂 🙂

@strociatka neviem, ci problem pockal, ale radsej rychlo pis, co sa deje.

beton
2. jún 2012

@nat28 pises, ze casto pocuckava, ale niekedy prsniky aj vyprazdni. kolkokrat denne sa teda naozaj dojcite? pre dieta je dolezite aj to pocuckavanie, lebo pri dojceni si naplna aj ine potreby nie len potrebu jedla. uz v tomto veku viac vnima, viac vidi a potrebuje vacsiu istotu, ze si pri nej. naplna si potrebu fyzickeho kontaktu. zaujimalo by ma, ci ju zvyknes aj nosit. tym sa u mnohych deti potreba byt neustale prisaty znizi. kolko sa teda dojcite cez den a kolkjov noci? prsniky sa vsak musia naozaj vyprazdnovat. vies urcite urcit, kedy mala pije a kedy len pocuckava? poyna mala cumlik alebo flasku?

lucy109
2. jún 2012

@koran my sme mali skryty reflux... tie sirupceky gastro. som dala len raz a zapieklo ju z toho, tak uz potom vobec.. mozem ta len ukludnit, ze ako dorastlete po tretom mesiaci, pazerak sa lepsie vyvinie a ten protivny skryty reflux jej isto zmizne...ja som ju nosila, ale, ked nosila, tak tym myslim stale, nasadila som manduku a tak sme fungovali, po kazdom jedeni, kym si neodgrgla, musela som aj tristvrte hodinu inak jej nabehol skryty reflux, takze skoro cely den, uz som na to skoro zabudla,ale tak to veru bolo druhy, treti mesiac...potom to zo dna na den to zmizlo, este trosku obcas "vygrgne" von,ale to je vpohodeee 😀.. a este rada,ak kojis a pijes vineu, tak radim vineu prestat pit, nasa z nej mala palenie zahy pri refluxe 😉

strociatka
2. jún 2012

@beton och, velka vdaka, problem sa nastastie vyriesil - islo o nahlu hospitalizaciu a kojenie, ale dohodli sme sa s lekarom a uz som nastastie doma, takze veselo kojime dalej, no potrapila som sa

ale ak mozem, predsa len by som chcela poradit, da sa nieco urobit pre to, aby sa zrychlil nastup vypudzovacieho reflexu? Neviem ci som to spravne nazvala, ale ked sa mala prisaje na prsnik a zacne tahat, tak mliecko zacne tiect az po hodne dlhej chvili, mala sa dovtedy na prsniku jeduje, hneva sa, pusta ho a ked to trva prilis dlho, tak aj odmietne sa kojit. Potom to vyzera tak, ze mala reve a mlieko sa po chvli spusti a strieka vsade dookola. Ked som to tak merala, spusti sa pol az minutu po zacati sania. Mala je uz casto na nervy z toho, ze jej to nejde hned a obcas uz ani nechce prijat prsnik (asi si mysli, ze aj tak nepotecie). Mliecka mam pritom dost, tak nechapem, preco netecie, ked zacne sat?

sasena033
2. jún 2012

Kocky prosim o radu KOJIM dostala som rezaka mozem urol.caj alebo nejaky urinal?? chem to vcas zastavit az neskonim na ATB ☹ moc dakujem

weronnka18
2. jún 2012

potrebovala by som poradiť, zajtra má môj krpec 3 mesiačky a plne kojíme, cez deň každé dve hodiny a niekedy aj menej medzi papaniami a v noci niekedy 5,6 hodín, niekedy menej... no problém je v tom, že v poslednej dobe, napr. dnes skoro pri každom papaní, krpec začne normálne papať a asi po 5 minútach sa začne rozčuľovať - potiahne, potom dá hlavičku na opačnú stranu, proste sa úplne odtiahne od prsníka, potom zase potiahne a takto a potom začne plačkať veľmi, nechápem čo sa deje, nikdy to nerobil... že by mal dosť a už viac nechce? ale mám pocit, že cucať chce, nemôže ho niečo bolieť v ústach?

nat28
4. jún 2012

@beton ahoj, malu nosim nonstop, bud na rukach alebo v satke. Flasu ani cumel vobec nepouzivame. Spi so mnou v posteli od narodenia a sme vylucne kojeni. Papa cca 7 - 9 x denne z toho v noci 2x. Odsavam vzdy vecer a rano. Par krat za den mi aspon 1 prsnik vyprazdni, ale skor je problem ten, ze ked je unavena, inak ako na prse mi nezaspi. To by mi nevadilo, no potom mi vobec nevyprazdnuje prsia, len pocuckava. Rozdiel medzi cuckanim a pitim poznam, pretoze uz mna bola viackrat LP. Doteraz mi mala priberala 300 g tyzdnenne, no toto zacalo pred par dnami a ja sa bojim o produkciu 😒

vavrenka
4. jún 2012

@sasena033 skus brusnice- presnejsie vyrobok od swiss brusinky mega, mne to zaberalo omnoho viac ako caje, a myslim, ze to v pohode pri dojceni mozes.. -@strapco, je tak?

beton
4. jún 2012

@strociatka to je uplne normalne, ze mliecko sa spusta az isty cas po tom, co sa dieta prisaje a da telu signal "otvorit kohutik". u kazdeho je to rozne dlha doba. vacsinou s tym maju problem deti, ktore su cumlikovane, pripadne poznaju aj flasku. neviem, ci je to vas pripad. ak nie, tak stlacanie prsnika je sposob, ako to urychlit http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojcen...
takisto zabera psychicke nastavenie, predstavuj si, ze mliecko tecie, ze sa leje atd, vies to takouto sugesciou vyvolat.