Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

beton
11. júl 2012

@vendy77 ak sa nebudi, ze chce odgrgnut, tak neries. zo zaciatku babatka nemaju dovyvijany traviaci system a materske mliecko ma take zlozenie, ze ho prilis nezatazi a pomoze dovyvijat sa. preto grcka. pokial to nie su velke mnozstva a vkuse, tak je to uplne normalne. dokonca aj ked su to velke mnozstva, tak to moze byt normalne, pokial dieta pekne pribera. urcite sa tym netreba prilis znepokojovat. skuste nadvihnut postielku o 10 cm pod hlavou alebo matrac, kde spi. pripadne skus na dalsie dojcenie ponuknut najprv prsnik, z ktoreho ste pili naposledy a az potom prehodit na druhy. niekedy babatka prilis vrackaju z predneho mliecka. treba skusat, ste len v zaciatkoch, vsetko sa pomaly ustali...

boka79
11. júl 2012

@beton

dakujem, ked pridem do KE, tak sa musis pozriet na prisatie, ked budes mat cas, bolasom tu u laktacnej , ale ta sa mi nejako nezda, namiesto palca mi odpourucila dudel. Takze nic moc. Moj preparat ma 96 percent senocky, hej je to drahe. Zacala som domperidon teraz. Myslis, ze tie ponozky na rucku mu mozem na noc dat? Snazim sa byt kluda, nejde.

Ale ked si len tak hryze ruku , alebo palec a necmula, to neponuknem, to by sommusela cely den, co myslis?
ach a matko cmula len v noci, medzi spankovymi cyklami, alebo pri obednom spanku. inak len oblizuje a hryzie. niekedy aj v kociku, ked je unaveny , ked ide s nim manzel.

beton
11. júl 2012

@zuzanka7117
@lunnka
@boka79
este mi napada: cmulaju rucky a prsteky aj ked ich nosite? lebo mne to pripada trosku ako vynucovanie pozornosti, resp. snahu dostat sa s niekym do kontaktu: mami, vezmi si ma. :o))

boka79
11. júl 2012

@beton

amtko si aj v tragetuchu niekedy chce cmulat, ale nepovolim, ked chce spat a nevie, lebo by vela prepasol

beton
11. júl 2012

@adrika25 ked si zacala miesat tvoje s umelym, tak akym sposobom si jej to podavala? tvoje mliecko zacala pravdepodobne odmietat ako vacsina deticiek, ktore striedaju prsnik s flaskou. to nebolo o chuti mliecka, ale o nechceni sat. potom si asi zvykla na chut UM a preto jej uz MM z flasky nechuti. takze moja rada. cievka na prsnik a cez cievku podat UM. tak to bude mat prirodzene pomiesane s MM a zaroven ti stimuluje tvorbu mlieka. na to vsak urcite potrebujes osobne upravit s laktacnou poradkynou prisatie a polohu. tu su kontakty:
http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-do...
krmenie cievkou tu:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojcen...

beton
11. júl 2012

@monuska342 napis viac o dojcenia podla toho zistime, ci naozaj mozes mat malo mliecka. tj. kolkokrat cez den, v noci sa dojcite. ci sa dojcite na poziadanie. kolko mokrych plienok denne mate. ci pouzivate cumlik, flasku, klobuciky.
to, ze mas mliecka menej ako dozeraz je normalne. postupne sa tvorba mliecka prisposobuje potrebam babatka a ustali sa. teda sa uz nebudes prilis nalievat a nebude z teba mliecko tiect. prsniky na dotyk uz budu makke. ak budu tvrdnut, radsej nadojcit, alebo odstriekat do povolenia tlaku, aby si nedostala zapal. ide o to, aby tvorba nebola ustalena na prilis nizkej urovni, teda budeme ju musiet zvysit. ako? to doriesime, ked budeme vediet odpovede na otazky vyssie.

boka79
11. júl 2012

@beton

na mamile stranke miu povedali, ze to je asi strajk, naozaj, hej? Maly sa prisaje,ale potom po jednom glgu pusti. preto zvysujem produkciu s domperidonom .. ci je to spravne, ma to stve, e tu nie je nikto kompetentny na blizku, kto by sa na to cele pozrel

beton
11. júl 2012

@boka79 je to take strajkove spravanie, asi to treba len vydrzat. vy nie ste na cumliku alebo flaske, pokial viem, hm... v tom pripade mozno ani nepotrebujes zvysovat tvorbu mliecka. alebo maly vobec nic nevytaha? tie ponozky mozes vyskusat, ale zjavne je to jeho upokojovadlo a komunikacny kanal, ako vam dat vediet, ze sa nieco deje, tj. ze chce spat. u nas to preslo asi za mesiac - dva. MM cmulal do 10tich, tak som mala obavy, ale prestala som to riesit a asi to zabralo. viem, ze je tazke sa upokojit. prides, pozrieme. uz sa tesim.

zuzanka7117
11. júl 2012

@boka79 bola som dohodnuta na vcera, ale ked som ku nej prisla, volala som jej, vobec mi nedvihala telefon a uz sa mi ani neozvala......tak som sa s malym cez cele Oslo trepala zbytocne...... 😠 😠 😠

zuzanka7117
11. júl 2012

@beton palec necmula ked ho nosim, vtedy cmula celu pasticku...🙂....nejako musim vydrzat do septembra, pridem na SK a urcite sa s nejakou poradkynou dohodnem na stretnutie.....tu v Oslo su 3 poradkyne, jedna so mnou vcera vypiekla ako som pisala vyssie, druha vobec neberie telefon, este mi ostava tretia....dnes sme boli na zdravotnej stanici vazit maleho, tak konecne pribral za tyzden 130 g....poledne dni papal lepsie....ja mam uz vyse tyzdna zapchaty mliekovod a nechce to povolit. a mam asi aj mykozu, ked som sa tam pytala co na nu. povedala ze nic, ze to prejde....😀 Ale kupila som si extrakt s grapefruitovych semiacok a natieram Imazol.....len neviem ako casto ho natierat a ci zmyvat, mohla by si mi poradit? Dakujem....🙂

zuzanka7117
11. júl 2012

@beton ozaj a kupila som si vlozky do podprsenky z ovcej vlny, teplucke....hadam mi aj tie trosku pomozu proti tym hrciam...a uzivam aj lecitin...🙂

boka79
11. júl 2012

@beton

hej, ja na to reagujem v noci vzdy, ked si dava ruku k ustam, ved on sam nezaspi a ozve sa inak, len ten palce si necmula, to mi je dolezite, aby na neho zabudol. To som rada, ze sa take veci stavaju aj skusenym laktacnym mamkam, myslela som, ze niekde musim robit chybu. Nema ani cumel ani flasu, ale aj tak zvysujme, no ved to mi hadam neuskodi.

boka79
11. júl 2012

@beton
hej vytaha nieco, hlavne v noci a ked sa zobudza, inak slabota

vendy77
11. júl 2012

@beton je v poriadku,ze pije z obidvoch aj ked ma dva mesiace? ked pije z jedneho a drzim ho potom,aby si odgrgol...tak sa potom zacne trepat a plakat..tak mu ponuknem druhy a pije znova...mam pocit,ze intenzivne pije 6-7 minut a potom si len cucka...mam ho nechat...alebo nie?kolko by som mala kojit? dakujem!

adelii
12. júl 2012

Baby,je normalne,ked moj maly (2 mes) pri dojceni zaklana hlavicku,niekedy ma aj zacne ruckou buchat a celkovo je dost nervozny...byva to najma vecer....mlieka ma dost,len sa nevie akosi upokojit a v klude pit...zazili ste niektora?

beton
12. júl 2012

@zuzanka7117 nemam s imazolom skusenosti v takomto pouziti, len na detsky zadocek, ale asi by som to radsej zmyla. to su teda pekne "poradkyne"...hm. obklad z bieleho vina, obklad z tvarohu, kapustne listy - roztlacit lyzicou, aby pustili stavu a prilozit na max 20 minut 3x denne (znizuju tvorbu mlieka). stale skusat rozmasirovat a odstriekavat hoci po kvapkach. skor sa ti podari rucne ako odsavackou. babatku dat bradicku tam, ked je hrca. niekedy to moze byt dost akrobaticka poloha. mykoza sama neprejde urcite, hahaha. univerzalna masticka by sa ti zisla. to by ti mozno tie "poradkyne" vedeli zohnat. obmedzit najlepsie uplne sladkosti. vydrzte. hlavne ten mliekovod treba rozchodit. mykoza sa moze vliect dlho.

boka79
12. júl 2012

@beton

ahoj, porad mi, dnes som maleho zasa vazila, za posl. 3 t pribral 100 g, to je hroza, ale mlieko mam, dnes som pozerala, on chce prsnik, skor na ukludnenie, a po prvom hlte ho vypluje a da si past a s prsnika tecie mlieko. Ja tomu nerozumiem. Pije dobre len v noci a ked sa zobudza. Ale nepribera, treba si koli tomu robit starosti? Na prikrmy je este skoro, dokrmovat nechcem, co sa da robit?

nat28
12. júl 2012

zeny nemusim mat vycitky svedomia ked si sem tam dam nealko radler ked kojim? 😅

blau
autor
12. júl 2012

@nat28 daj si ho hlavne po kojeni a nie casto, inak na zdravicko. Alebo skus nealko 😉

blau
autor
12. júl 2012

@boka79 . Dbaj na intervaly v kojeni. MOzno, ze mu vadi, ze ked potiahne a mliecko sa pusti, ze mu to velmi strieka. Tak pred kojenim odstriekaj nech sa spomali prud a potom ho priloz. Vyskusaj aj inu polohu trebars lezmo na boku, brusko na brusko. Drzim palce. Lebo pediatri pri takomto prospievani lubia predpisat umele, ale na to ci mas dost mlieka ( a ty mas), sa nik nepyta. Drzim palce.

blau
autor
12. júl 2012

@zuzanka7117 ak je potvrdena mykoza, skus canesten ( pred dojcenim zmyt) pozri malemu do ust ci nema biely povlak, mozno treba jeho preliecit. Ten mliekovod: je tam biela bodka? akoby pupacik? mozno ten treba odstranit a potom pojde pekne mliecko von. Ja som sa tak trapila velmi dlho, nepomohlo nic, len vydenzifikovana ihla a prepichnutie a potom som mohla kojit.

boka79
12. júl 2012

@blau
no on mi perfektne priberal do konca 3. mesiaca, mal 7 kg a potom prestal mat chut pit. Nemyslim, ze to je tym striekanim mliecka, on az tak nestrieka, bolo to aj horsie. teraz uz len tecie. On je mom. v strajku dojceneckom pravdepodobne a naucil sa velmi vela veci, vyvyja sa mom. brut. tempom. nech predpisu, radsej mu dam prikrm. Uz mam vselijake polohy oskusane. A ked dam umele, tak by asi tiez nevypil, skusala som krmit lyzickou a vypluval, priste nechce to mleiko momentALNE, LEN v noci ,alebo ked je taky otapeny. Vtedy vypije. K pediatricke ide 2.8, dobtedy to bude hadam lepsie, nastastie ten tyzden pred troma t. pribral 400 g, takze sa to hadam vyrovna

beton
12. júl 2012

@vendy77 presne tak ako to robis. najlepsie vies vycitit potreby tvojho babatka. ak potrebuje z oboch stran, daj z oboch. kazdemu dietatu vyhovuje ine. niektore sa dojcia po troske vkuse, niektore s dlhsimi prestavkami z oboch. ano, dieta si pocas prvych minut vytiahne vacsinu toho, co potrebuje. ale aj to upokojovanie dudkanim na prsniku ma vyznam. tiez to dodava telu signal, ze treba tvorit mliecko, ze babatko je tu a chce ho. zaroven si dietatko pomaha od roznych boliestok, chladu, strachu, samoty, unavy. takze aj to dudkanie je potom aj psychologicky aj fyziologicky pre babatko dolezite. dlzka dojcenia je dost individualna. my sme to mali do takych 3 mesiacov aj 30-45 minut na jedno dojcenie. potom prestavka 20-30 minut a zasa. jednoducho sa treba riadit sledovanim dietatka, intuiciou. pri kazdom nepokojnom geste dietatko prikladat, aj ked netaha, mozno sa chce len upokojit, nie sa najest. dieta totiz neplace vzdy len od hladu. takze vela stastia a pokracujte ako doteraz.

beton
12. júl 2012

@vendy77 http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojcen...
to je link na stlacanie prsnika. skus este predtym ako ho prelozis na druhu stranu, aby ho dopil "do dna".

nat28
12. júl 2012

@blau no ved ja len NEalko, na to som sa aj pytala. Alko by som si nedala 🙂 aj to NEalko obsahuje 0,5% alkoholu, co mi pride smiesne, ale radsej sa pytam 😉

vendy77
12. júl 2012

@beton dakujem..si ma upokojila...🙂))

zuzanka7117
12. júl 2012

@beton Dakujem....zacinam mat aj pochybnosti ci to je mykoza, alebo len znicena bradavka, mozno od snahy mojho manzela spriechodnit mliekovod. Lebo ma to boli ovela menej a ten Imazol som nejak moc casto nedavala, kedze som sa snazila maleho kazdu chvilku prikladat....a ten extrakt z grepovych semien beriem len 2 dni......a druha bradavka ma neboli vobec.....Hrca je stale, ale podarilo sa mi to od vcera ako tak rozmasirovat a maly vytiahol aspon ostatne mlieko aj ked sa mu to nepodarilo zblokovat.....uz to nie je velke ani tvrde, ale hrca je stale.....vino ani kapusta mi nepomohli a tvaroh tu asi ani nemaju..... ☹

zuzanka7117
12. júl 2012

@blau malinky nema v ustach vobec nic. a ako som pisala vyssie neviem ci je to mykoza, mozno ani nie. Biela bodka bola na prsniku pred 10 dnami, ked sa mi ta hrca urobila. Dokonca dve. Ale malilinke. Podarilo sa mi ich sterilnou ihlou rozrusit a odblokovat mliekovod, akoby vystrelila zatka.....avsak presiel tyzden ta ista hrca sa vratila, ten isty mliekovod je upchaty a biela bodka uz nie je.....pri ruseni tej bielej bodky vyslo aj trosicku krvi, mozno je to co ma boli, a nie mykoza.....naozaj neviem ako to zistit...na pohlad nic nevidno. ☹

beton
12. júl 2012

@zuzanka7117 biely jogurt alebo kysla smotana namiesto tvarohu, mozes skusit. ja som masirovala aj pocas dojcenia, ked sa ti maleho podari pricucnut. nahrievat napr. elektrickym vankusom, termoforom. po nahriati dojcit alebo odstriekat. cim viac oddychuj. neuvazovala si navstivit aj lekara? takeho, co ti teda hned nezatrhne dojcenie. uz sa ti to dost dlho taha. super by bolo, keby sa ti podarilo dostat na ten ultrazvuk, aby ti to tam rozbili. naozaj sa musis velmi natrapit a verim, ze to zvladnes. mas moj obdiv za tolke odhodlanie a cielavedomost, to je naozaj obdivuhodne. s minimalnou podporou z okolia sa sama v cudzom prostredi borit s takouto diskretnou zalezitostou. mykoza boli aj pomedzi dojcenia a narusena bradavka je pre uchytenie mykozy idealna.