Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

beton
16. sep 2012

@danjelca vyuzi linky, co ti dala @carodejnica aj vsetky jej rady. prve tyzdne mozu byt o drzku, ale hlavne ide o tvoje upokojenie, lebo tvoj nepokoj sa prenasa na babatko a tiez na tvorbu mliecka. to, ci nieco odsajes nehovori nic o tvorbe mliecka. niektore baby neodsaju ani ml a dojcia aj dva roky v pohode. takze podla toho sa urcite neriad. preco davas nutrilon? akym sposobom? jediny sposob, ktory ti zaroven zvysi tvorbu mliecka je dokrmovanie na prsniku pomocou cievky. dostanes v zdravotnickych potrebach CN01. jeden koniec je vo flaske s Um, druhy mas nalepeny na prsniku, takze dietatko taha od teba aj cez cievku naraz bez toho, aby o tom vedelo. kolko mate mokrych plienok? klobuciky, cumlik, flaska pouzivate? ak ano, tak nedostatok mliecka je pravdepodobne sposobeny nespravnym prsatim. treba upravit. len spravne prisate dieta vie efektivne pit a tym aj stimulovat tvorbu mliecka. musis vediet rozoznat, ,kedy naozaj pije, lebo dudlovanim sa mliecka vela nevytvori. noci ries spolocnym spanim. dni tiez. a ked uz nechces spat, tak sa noste v satke, ergonosici. velmi ucinny na uspesny start dojcenia je kontakt koza na kozu. noste sa a lezte a dojcite sa naholo. dietatko to velmi pekne preberie a ziska pozitivny vztah k tebe a dojceniu. ak si v kontakte s laktacnou poradkynou zo stranky www.mamila.sk, tak ti urcite tieto vsetky veci uz odporucala. takze ide uz len o to, vydrzat a pustit sa do boja. stoji za to, vydrzat. prsnik a mliecko v nom je riesenim vsetkych detskych problemov a boliestok este vela, vela mesiacov.

danjelca
16. sep 2012

@carodejnica @beton@kkl82 baby je všetko robím-bojujeme bez cumla flašky s laktačnou pomôckou mám ho na prse hodiny...ked sa vyspím sa mi prsia naleju, po nevyspatej noci sa to odrazí na mlieku..
v dobrých dnoch odsajem 5O ml ale ked sa nedá dokrmujem nutrilonom.
Už som do toho dala všetko a je mi až do plaču ked ho napriek tomu dokrmujem://
Laktačnu pomocku využívam, aj krmenie po prste už sme prekonali vela ťažkostí, spávam s ním stále celé dni na mne koža na kožu a stále to nie je ono....

danjelca
16. sep 2012

@beton kojenie v lahu nám vobec nejde, dni su čo sa týka kojenia lepšie noci uplne krízové mne akoby sa v noci netvorilo mlieko:/pritom po troch hodinách mi kvapká na zem..

danjelca
16. sep 2012

@beton je to ozaj tvrdý boj...asi sa musím ukludnit lebo ked sa blíži kojenie až mi zviera žaludok://

danjelca
16. sep 2012

@carodejnica a ked sa mi ho sem tam poddarí nakojit bez dokrmenia sa cítim strašne dobre..tak by som chcela kojit až mi to nejde:///

carodejnica
16. sep 2012

@danjelca Tak potom už len pevné nervy, veľa síl. Neboj sa, ak vydržíš príde sladká odmena. Dcéru som dojčila takmer tri roky, takže som mala silnú motiváciu, lebo viem, aké je to úžasné, najmä dojčenie staršieho dieťatka je super.
Ja som mala teraz pri druhom bábätku tiež veľké problémy, syn sa neprisával po podaní fľaše v pôrodnici, riešili sme s laktačnou, mali sme tri sedenia, bez nej by som to nezvládla, ale ja som si ani na okamih nepripustila, že to nepôjde. Keď sa prisal, už som nedokrmovala, a prvé dni sa dojčil veľmi často, inak tiež mám po dojčení prsia ako vechte, ale neriešim, malý priberá, má pocikané a pokakané plienky... takže presne ako píšeš, kľud a hlavne veriť svojmu telu. 😉

Pripájam pre teba inšpiratívny príbeh. 😵

Dojčenie je viac než len materské mlieko. Inšpiratívny príbeh mamičky, ktorej sa v dôsledku nesprávneho začiatku nepodarilo nikdy mať dostatok mlieka, dojčila pomocou laktačnej pomôcky do času, kedy bolo možné umelé mlieko z cievky nahradiť príkrmami a dnes už dvojročného synčeka dojčí naďalej.
http://www.mamila.sk/domain/flox/files/pribehy-...

beton
16. sep 2012

@danjelca stres sa na dietatko velmi prenasa. si uzasna. robis vsetko, co sa da. nemozes si nic vycitat a preto sa mozes upokojit, lebo mas vedomie, ze robis, co mozes. spolocne spanie, nosenie, kontakt koza na kozu. vyborne, ze ste na laktacnej pomocke. ja presne viem, co opisujes. dva tyzdne som s cievkou presedela na gauci a maly sa nevedel ani prisavat. ale v hlave som mala, ze to nevzdam. ziadnu inu moznost som nepripustala a toto aj teba pohana. to je super a podari sa to. lebo v tvojom odhodlani je uspech dojcenia. tiez som nevedela dojcit po leziacky, lebo maly sa nevedel prisavat, v lahu sa prisatie horsie skontroluje aj upravi, tak som aj noci sedela. vylozila som si nohy na fitloptu, podlozila som si hlavu, aj ruky s babatkom a tak som sa niekedy zobudila az ked uz svitalo alebo mi nieco strplo medzitym :o)) pojde to, sama vidis, co vsetko si schopna podstupit, velmi sa z vas tesim a drzim palce. senovku kombinujes aj s benediktom lekarskym alebo len samu ju beries?

carodejnica
16. sep 2012

@danjelca presne, ešte som chcela napísať to, čo @beton, že ťa obdivujem, si úžasná mamina, ako sa krásne snažíš 😵

danka483
16. sep 2012

Ahojte dievčatá, poprosila by som radu, môj krpec má 6,5 mesiaca je kojený na požiadanie a asi tu je ten problém úplne mi odmieta príkrmy bojujeme od 4 mesiaca nakoľko teraz sa tá hranica posunula skúsila som naozaj všetko aj čo sa skúsiť nedá aj to máme za sebou. Preto prosím Vás o radu nakoľko už máte skúsenosti viem že táto téma je o dojčení ale ako zvládnuť zavádzanie príkrmu ( nechcem ho odstaviť ani neočakávam že mi bude papať 3x denne) ale potrebujem radu ako ste na to išli vy. Malý prospieva momentálne má 8,5 kg len z každej strany počúvam že už by mal papať...ale ja už fakt neviem ako docieliť aby pusu otvoril akonáhle niečo zbadá zatne pusu otočí hlávku. 😖 ďakujem

bodka70
16. sep 2012

ahojte dievčatá, chcem sa s vami poradiť o jednom probléme pri kojení. Kojím svoje tretie dieťa, pri dievčatách som takýto problém nemala, kojila som 21 a 13 mesiacov. Mlieka mám dosť, malý v poriadku priberá.
Ide však o to, že má veľký problém s prisatím a zhoršuje sa to. Bolo to už v pôrodnici (malý je narodený sekciou, ale to aj dievčatá boli). Večer keď už je nervóznejší sa mi hádze na prsníku, odťahuje sa, plače, keď sa mi ho konečne podarí ako tak "naštelovať" a prisaje sa, po čase sa znova pustí, znova bojujeme, znova sa prisaje, po pár glgoch znova pustí a tak dookola. Väčšinou sa po čase ako tak upokojí, prisatie je dlhšie a nakoniec sa konečne naje a nejako to dobojujeme. Cez deň je to potom väčšinou OK, ku večeru pomaličky zhoršuje.

To by sa dalo vydržať, ale zhoršuje sa to celkovo a bojím sa, že za pár mesiacov celkom bude bojkotovať dojčenie. Samotné sanie mlieka je v poriadku, už keď sa mu podarí prisať. Bradavku nedudle, ale pekne ťahá, pregĺga, bradička sa mu pohybuje...Najprv sa zle prisával len v ľahu a večer. Postupne čoraz menej sa dal kojiť v ľahu a teraz už len jedno kojenie v noci má takéto, aj to len z jedného prsníka.
Skúšala som všelijaké možné polohy (okrem stojky na hlave 😝 ), postupne je čoraz menej polôh, ktoré akceptuje. Momentálne na pravom prsníku ho musím držať ľavou rukou za hlavičku a pravou pridržať prsník, inak sa neprisaje, ale aj to z ťažkosťami. Na ľavom toleroval normálne prisatie, ale aj to už bojkotuje. Čoraz viac má problém s prisatím aj cez den, niekedy už od rána. Priveľa či primálo tečúcim mliekom by to nemalo byť, lebo hádze sa, aj keď mi mlieko doslova tečie, aj keď mám pocitovo málo mlieka, aj keď je tak akurát. A ked nemá problém, tak mu nevadí akýkoľvek prsník.

sendy182
16. sep 2012

@bodka70 ahoj myslím že ide o kojenecký štrajk skús pohľadať je tu aj takáto téma 😉 ......tiež som donedávna o tom nepočula až tu na koníkovi............

marakoli
16. sep 2012

@bodka70

u nás je to podobne s tým prisatím, papním, metaním, nervami.....zdvihnem ho, nech si grgne a začne plakaaaať a papkáme tak max. 10 min. snád sa to u nás tiež popraví, nechcem riešiť prikrmovaním, chcem len dojčiť......ved to je pre to bábo najlepšie

bodka70
16. sep 2012

@sendy182 , no ja som si našla o tom kojeneckom štrajku, ale našla som len o tom, že dieťa bolo prikrmované na fľašku, preto odmietalo prsník, že treba zrušiť fľašu. Lenže môj je plne dojčený, fľašu nikdy nemal, aspoň o tom neviem, že by mu pôrodnici dali.

kkl82
16. sep 2012

@bodka70 mne toto zacal robit ked mal 2 mesiace a tiez sme nevedeli najst absolutne ziadne riesenie ani s laktacnou poradkynou. krasne papal len v noci, alebo uz ked bol v polospanku. doteraz mam tik, ze ho musim nakrmit skor nez sa uplne preberie 😖 ti chlapi si to nejak vezmu do hlavy a neprestanu strajkovat, kym sa zas nerozhodnu 😀 u nas zacal potom po mesiaci a pol zase krasne papat, akurat len v jednej polohe (poleziacky) a na jednu stranu (napravo). takze teraz som ja ta, co sa musi krutit, ked mu chcem dat lavy prsnik. pomaly skusam ponukat mu aj v inej polohe alebo z druhej strany, sice sa uz pri tom vyse mesiaca nejeduje, ale iba sa mi smeje... takze, len trpezlivost, ono ho to prejde 😉

bodka70
16. sep 2012

@kkl82 , tak si ma potešila, že to môže byť len prechodná záležitosť, skúsim byť trpezlivá a dúfať, že ho to prejde. 😔

ja sa tiež krútim, prikladám prsník, ako môžem. Pritom prsia mám ideálne na kojenie, ani veľké ani malé, žiadne ploché bradavky či nič podobné.

strapco13
16. sep 2012

@danjelca okrem toho co pise @beton a @carodejnica, lebo pisu dobre ..skus satku ..dieta budes mat pri sebe, pri prsniku a zaroven volne ruky pre to aby si sa najedla napr
ak ti mlieko kvapka na zem, tak mlieka mas dost, treba sa zamerat na to aby dieta prijalo mliecko v dostatocnom mnozstve ...skontrolovat podjazykovu uzdicku, pri dojceni vyuzivat stlacanie prsnika, ponuknut oba prsniky na jedno dojcenie ak treba, dojcit casto
a ukludnit sa ..jednoducha rada, ktora sa ale strasne tazko niekedy splna, ja viem ...
ja napr citim na sebe, ked som nervozna, unavena, tak akoby sa mi nechcelo spustit mlieko..a potom z toho som este vioac nervozna a este zhorsim satv ..cize neist dojcit s nervozitou ...sadni si do pohodlnej polohy, urob si ty pohodlie, ukludni sa, pozri na dieta s laskou /zatial mozes mat na prsiach nejaky teply obklad, nech sa rychlejsie spusti mliecko/, usmej sa, pobozkaj babatko a priloz si ho, hraj sa s jeho prstekmi a skus precitit tu lasku..proste vykrocit z toho kolotoca nervozity ..znie to jednoducho, ale viem ze je to tazke, ale viem ze sa to da 😉
to ze sa ti nedari dojcit v lahu ...nevadi ..tak si sadni, ale spinkaj spolu s dietatkom, nech si ho vies prilozit hned ako sa zacne mrvit a prebudzat
/ja som tiez nevedela dojcit v lahu kym degi trochu nepodrastli, dojcila som dlho v sede, a kolkokrat aj v sede zaspala a zobudila sa ze stale sedim az na dalsie dojcenie ..ale aspon som si oddychla/
navar si viac naraz a zamraz si to ..aby si nemusela kazdy den varit, len si ohrejes, na domacnost sa teraz tak trochu vykasli 😅 , alebo daj dieta do satky na prsnik a porob si co potrebujes spolu s dietatkom, pohyb a tvoja blizkost ho v satke upokoja , ukludnia, pospi si v satke, nemusis ho odkladat

strapco13
16. sep 2012

@danka483 hranica sa neposunula..to len vznikol zly preklad
WHo doporucuje vylucne dojcit 6 mesiacov a potom postupne do 2 rokov tzavadzat prikrmy POPRI dojceni /cize nie namiesto dojcenia/ a potom dojcit tak dlho ako to matke a dietatu vyhovuje
ze nechce prikrmy..este ma cas, rozpapa sa ..ponukaj, nenut, nechaj nech si zoberie z tvojho taniera
teraz mu daj nejaky ten tyzden pauzu a potom zacni od zaciatku 😉

strapco13
16. sep 2012

@bodka70 skontaktuj sa osobne s laktacnou, nech skontroluje prisatie a dojcenie kontakt najdes na www.mamila.sk

lin123
17. sep 2012

ahojte, viete mi prosim poradit? je dobra calciova mast na bradavky (bolestive, popraskane)? Vsade citam o lanoline alebo nechtikovej masti,ale doma mam calciovku, mate s nou niektora skusenosti?

lenko
17. sep 2012

@lin123 áno, pokiaľ nie sú ranky hnisavé, je dobrá. Príjemne ochladí, ja ju používam, ale na horšie ranky už tak nepomôže.

danjelca
17. sep 2012

@strapco13 uzdičku má dobru on sa aj vie dobre prisat ale ked netečie mliečko hned zaspí pušta sa a jeduje..aj mu stláčam ale kým to mliečko stečie jeho prejde trpezlivost.Zas ked mám uplne naliate prsia mliekom sa dusí..atakdalej..
bojujeme ale neviem dokedy.Mrzí maže prikrmujem ale inak to nejde..musím byt v klude lebo po neprespaných troch nociach mi mlieko rapídne kleslo..

nat28
17. sep 2012

@danka483 ahoj, mne robi moja dcerka presne to iste, absolutne odmieta prikrmy a to som skusila domace aj kupovane bio, vsetky druhy zeleniny aj rozne kase a nic. ☹ Zacne hrozne plakat, takze ju nenutim. teraz davam pauzu, lebo je to stresujuce pre nu aj pre mna. Uvidime co bude o par dni, ale asi mam jedno z tych deticiek co maju problemy s papanim stravy. V kazdom pripade som stastna ze stale kojim. Mala ma cez 10kg, takze prospieva a mliecko jej staci. Snad sa to casom zlepsi...drzim palce

lenko
17. sep 2012

@danka483
@nat28
mne pri staršom nepomohlo vôbec nič. Mohla som ja dávať príkrmy, nie, radšej bol hladný, cez zatvorenú pusu jedol. Nik ho nevedel nakŕmiť, a som bola šťastná keď niečo zjedol. Zlepšilo sa to až okolo ôsmeho mesiaca, ale do roku žiadna sláva. Kojila som 3 roky. Mladší je na tom o čosi lepšie, má 11 mes. a 2-3x príkrm zje, a popritom nejaké tie drobnosti, je to lepšie ako pri staršom, ale prsník musí byť.
Dr mi vždy povedala, pokiaľ prosperuje, priberá, neplače že je hladné, stolicu má ok, nemám čo riešiť. 😉

nat28
17. sep 2012

@lenko tak dakujem za povzbudenie, pravdupovediac uz som si zacala zufat. Ale tak prospieva ukazkovo, casto sa kojime, mliecka mam nastastie stale vela. Takze to necham na nu, kedy bude sama pripravena. Rozhodne nechcem aby mala odpor k jedlu, co by sa lahko mohlo stat kebyze ju nutim.

danjelca
17. sep 2012

@beton zatial samu ale už je benedikt na ceste..práve sa mi podarilo nakojit malého bez dokrmu a štastná som jak blcha..kiež by to šlo stále tak

carodejnica
17. sep 2012

@danjelca teším sa s tebou, neboj bude to stále len a len lepšie, to hovorila aj moja laktačná, dieťatko rastie, je silnejšie, viac otvára pusu, a hlavne dojčením sa UČÍ dojčiť dieťa i mama... 😵

danka483
17. sep 2012

@nat28
@lenko
@strapco13 ďakujem vám som pokojnejšia nechám to veru na malého ešte raz ďakujem 🙂

sendy182
17. sep 2012

@bodka70 nebolí ho bruško? možno mu tečie príliš rýchlo tvoje mliečko.......pozri ešte ústočká či nemá povlak........ja som zvykla pred kojením trocha strieknúť mimo mlieko.....a potom priložiť.........tiež vyžadoval jednu polohu kojenia a len som si ho pusúvala. 😀 ....kojila som po sediačky podložená noha a pod jeho hlavičkou vankúšik a druhý pod jeho zadočkom.......a nechce byť v perinke? možno by sa aspoň trocha ukľudnil.......myslím že ho to prejde lebo priberá.....držím palce nevzdávajte sa............ 🙂 p.s. taký malinký prespí skoro celú noc? koľko vie mm vypiť?

strapco13
17. sep 2012

@lin123 bolestive bradavky su casto z nespravneho prisatia, alebo moze ist o infekciu..tam kalciovka nemusi zabrat
lepsie je sa skontaktovat osobne s laktacnou poradkynou .. www.mamila.sk ..skontroluje prisate, dojcenie poradi co je naj

lin123
18. sep 2012

@strapco13 dakujem za info, ja este len budem rodit, nemam ziadny problem. Len som si citala, ze je dobre si kupit lanolin alebo nechtik. mast pre prip. problemy s bradavkami. nakolko mam doma kalciovu mast, tak som len chcela vediet, ci to staci zobrat do porodnice.