Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

sammy
27. jan 2013

Neviem ci mi tu bude vediet niekto poradit, lebo moj problem je podla mna dost zvlastny, ale tak za kazdu radu budem vdacna (okrem toho aby som si zavolala laktacnu, to beriem ako poslednu moznost 😉 )
Takze - mam tretie dieta, kedze prve dve som kojila obe vyse roka a s nejakymi problemami som sa potykala aj pri nich, o kojeni uz co to viem. No tento je pre mna novy. Prva vec - doniesli sme si domov z porodnice soor (zistila som to vsak az pred 3 dnami), mala uz ma pusinku peknu, aj ked jej to preventivne vytieram stale, no moje bradavky su na tom mizerne, stale to dost boli, davam si Canesten. Pomohlo vam nieco volnopredajne lepsie?
Druha vec (mozno to suvisi trochu aj s tou prvou, no neviem) - mala sa mi pekne prisavala a papala od narodenia, no vcera v noci zrazu zacala robit taku vec, ze sa prisala, sala a zrazu akoby jej cast dvorca behala medzi dasnami tam a spat, tym padom sa musela stale nanovo prisavat, mlieko tieklo kade-tade a ona sa jedovala a nevedela sa napapat, plus mna to riadne boli, ked toto robi. Odvtedy je to tak uz pri kazdom kojeni, pomaha jedine ked chytim dvorec silno ako do stipca prstami aj nad hornou aj nad dolnou perou, potom ho vlastne pridrzam, aby sa nevysuval hore dole, no je to uplne neprirodzene. A vobec nerozumiem tomu, ze sa to stalo z nicoho nic, ked predtym sala uplne pekne a normalne. Neviem ci by som to vobec vedela laktacnej ukazat, lebo ona vyzera na pohlad prisata ok, len ja proste citim, ze ten dvorec beha medzi dasnami.

mamusia
29. jan 2013

@sammy urcite kontaktuj laktacnu,ta to pozrie a spolu skusite vyriesit problem,aj bolavych bradaviek 🙂 http://dojcenie.webnode.sk/ako-uzivat-riedit-na...

mamusia
29. jan 2013

@valika_val mozes plnohodnotne dojcit aj z jedneho prsnika. Poznam mamicku,co nema vyvinute prsne zlazy v jednom,cize dojci len z jedneho. Skus v noci prikladat k tomu prazdnejsiemu,ked je dietatko v polospanku,ak bude ok,to dojci z neho celu noc,ak sa bude hnevat,daj mu druhy. Na zvysenie laktacie http://dojcenie.webnode.sk/ako-uzivat-riedit-na...

valika_val
29. jan 2013

@mamusia dakujem za reakciu.
senovku aj benedikt beriem, aj Costi.
moja dcerka sa nehneva, ona si spokojne cucka, potaha, dudluje, potaha a stale tak na striedacku, je na mne nalepena fakt nonstop. len parkrat do dna ju dokazem od seba odlepit a vyuzit cas na najnutnejsie veci.
a dojcenie z "prazdneho" prsnika je sice fajn, ale realne - ona by tym padom bola pricucnuta na mne fakt celu noc, a ja tiez potrebujem spat (aspon par hodin). v polohe lezmo zial dojcit neviem, nemam velke prsia, neda sa - prisatie nie je spravne a boli ma to. a co s dobrym prsnikom? kedy vyprazdnim ten?
ach jaj, zacarovany kruh... a zmierit sa s tym, ze by som dojcila len z jedneho, tak to si nechavam az ako poslednu moznost...
a dakujem 🙂 aspon som sa postazovala 😀

nat28
29. jan 2013

zeny ak mi niektora poradite, budem vam vdacna. Dojcim takmer 11m. dcerku a od vcera ma priserne boli bradavka, len jedna. Vlastne ani nie tak bradavka, ako dvorec z vonkajsej strany. Mam tam take mini fliaciky, akoby vydrate. Boli to ako cert pri dotyku, takze ked kojim az mi slzy tecu od bolesti. Co s tym, nemate nejake tipy? Dakujem

mamusia
30. jan 2013

@valika_val malinka ma len tyzden,je normalne,ze chce byt cely cas s Tenou,doporucujem satku a naucit sa viazat pri prso,cely den Ti krasne v nej prespi,mozes sa venovat druhemu a treba sa naucit dojcit lez,o. Ja som dojcila posediacky asi 5 mesiacov,kym som si povedala,ze dost! Najprv som zacinala tak,ze som ju mala na bruchu polozenu,neskor som ju zacala prevalovat vedla seba z brucha,az kym si navykla z boku byt. Velke prsia vidimako vyhodu pri dojceni,ja mam male a ziadna vyhoda. Velke - nadojcis v autosedacke, v satke,nosici nemusis viazat presne na chlp pri bradavku,kedze prso mozes pohybovat hocikde,v lezme lezis pohodlne,dokonca aj na chrbte,ked mas pocit,ze sa zle prisava poleziacky,davaj ju na tu stranu,na ktorej je prso dole,mala musi byt celym telickom k Tebe,prsu otocena,nie len hlavu,bo tak jej vypada bradavka z pusky a potom Ta taha. Zle sa prisava. Skus to a potom dojcit z toho prazdnejsieho,s druhym pokial vydrzis,ze nie je moc nabombene,nechaj stat,ked uz budes citit nepohodu,tak dojci aj z toho v noci,cez den striedaj,mlieko by sa Ti malo potom upravit v oboch,aby v tom jednom nebolo prilis a v druhom malo.

mamusia
30. jan 2013

@nat28 ahoj,vidim to bud na upchaty mliekovod,kedze to je len na dvorci http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/02/upchat... alebo kandidu, to je cislo 2, to sa bezne stava pri vacsom dietatku https://sites.google.com/site/problemysdojcenim... najlepsie by bolo kontktovat LP v okoli,nech To pride pozriet.

diapozitiv01
3. feb 2013

Ahojte, krmi tu niekto s cievkou na prsniku? My uz sme zacali piaty mesiac a este stale cievku pouzivame. Bohuzial sa nam mliecko nerozbehlo ako sme chceli (skusali sme vsetko mozne, od senovky az po homeo). Volakedy som v noci kojila bez, ze jej stacilo len moje mliecko ale posledny tyzden uz jej nestaci tak jej prirabam aj v noci a davam cez dudel calma od medely(aj ked je to niekedy boj). Teraz jej pridavam 60ml UM asi kazde 3 hodiny a ked ma problemy so zaspanim tak si ju dam na ceco, trosku si glgne a potom zaspi.
Ako dlho sa da este pouzivat cievka? Uz niekedy bojujeme lebo mala uz chyta vsetko okolo seba a kolkokrat potiahne aj za cievku 🙂. Chystame sa cochvilu davat prikrmy tak by som si rada odsavala mliecko ked budu nemliekove chody.

lalus
3. feb 2013

@diapozitiv01 ahoj ja som cievkovala na prse. ale v šiestich mesiacoch už mu to začalo vadiť a ak si dobre pamätám, tak do konca šiesteho mesiaca tú cievku úplne odmietol. t.j. vypil, čo bolo v prse, ale keď som chcela vsunúť cievku, tak jednoducho sa odvrátil a do úst ju nevzal. skúšala som potom ešte niekoľko dní, ale bez úspechu, tak som sa na to vybodla. ale môj v tom čase už bol na príkrmoch a môžete už aj vy začať. ja som začala prikrmovať v 4,5 mesiaci na radu laktačnej, ktorá tvrdila že čerstvý príkrm je vždy lepší ako práškové UM - je kvalitnejší a zdravší 😉
tak sme zostali na príkrmoch a mlieku, ktoré som mala. 😎 v tom veku som najprv nakojila, vypil čo tam bolo a potom hneď som prikrmovala.
postupom času sa to x-krát zmenilo ten náš jedálniček, ale stále sa na striedačku dojčíme a papáme 😎 (o tom, že je slabý jedák a stačí mu aj jedna piškota na obed...sa rozpisovať a rozčuľovať nejdem 😝 )

lalus
3. feb 2013

@diapozitiv01 a ešte...koj, aj keď budú "nemliekové" chody. príkrmy nemajú kojenie nahrádzať, ale doplňať. ak začneš menejkrát kojiť, bude sa ti tvoriť ešte menej mliečka ako doteraz...tak pozor, aby si oň zbytočne neprišla 🤐

katy633
5. feb 2013

ahoj baby, prosim vás neviete mi poradit? už tri mesiace nekojím lebo mali už nechcel a raz za čas skusim odstriekat a stále mám trochu mlieka, je to normálne ? nemam zajst k lekarke?

kkl82
5. feb 2013

@katy633 mlieko v prsnikoch budes mat este dlho po odstaveni, ak ta to neobtazuje, tak to nechaj tak. same sa to upravi. ale osobne si myslim, ze sa maly odstavil prilis skoro a mozno by stalo za to pokusit sa ho znova rozdojcit. mam o mesiac starsieho synceka a bojujeme z dojcenskym strajkom uz od cca 5. mesiaca. mnohokrat odmieta prsnik, no on to mliecko v skutocnosti chce. najprv mu vadil tok mlieka, ze nebol dost silny, co som vyriesila bylinkami. no potom sa odmietal prisat s otvorenymi ocami, za to pri zaspavani a v noci taha ako o zivot. deti zvyknu mat taketo fazy a myslim, ze by bola velka skoda nebojovat s nimi. materske mlieko je nenahraditelne, nielen latkovo ale hlavne emocionalne...

katy633
5. feb 2013

@kkl82 dakujem, no uvidím čo sa bude dat robit, pár krát som sa o to pokušala dat mu prsník ale on tak vyzeral že nechce, vyzeral akokeby nevedel čo má robit a zabudol tahat, no možem sa oto pokusit 😉

kkl82
5. feb 2013

@katy633 moj to robi tiez, ale je to cisto cielene 😉 skus mu ho ponuknut pocas spanku, najma ak pouziva cumel. ten mu vytiahni a ked otvori usta, skus naspat prsnik. u nas cumel nepouzivame, ale maly sa rad ucicikava svojim vlastnym palcom. ked uz zatvori oci, tak mu ho vytiahnem a sam otvori usta a caka na prsnik...

luciakatko
7. feb 2013

Milé mamičky, srdečne pozdravujem
chcela by som poprosiť o radu, čakám bábo a snažím sa nachystať si zopár potrebných vecí vopred. Ak mi vie niekto poradiť akú odsávačku na mlieko si mám zabezpečiť, zháňať... pomôže mi každá dobrá rada, každá skúsenosť i odporúčania.
Vopred veľmi pekne ďakujem.
Lucia.

kkl82
7. feb 2013

@luciakatko odsavacku snad ani nebudes potrebovat, odporucam kupovat az vtedy, ked to bude nutne. namiesto odsavacky si kup a poriadne nastuduj "Prakticky navod na dojcenie", ktory vydalo zdruzenie Mamila - http://www.mamila.sk/pre-matky/kniha-prakticky-.... mamicky ho zvyknu lacnejsie ponukat aj tu na bazariku, tak skus pozriet 😉. najlepsie ti pomoze pripravit sa na dojcenie, co sa vedomosti a praktickych rad tyka. az v porodnici zistis, ako velmi ti pomoze, lebo sestricky ti budu radit uplne bludy. mne tento navod pomohol velmi (ale bola som z neho pripravena vopred, takze som nemala ziadne problemy). ale hlavne je, ze pomohol aj dalsim trom babam, ktore so mnou boli v porodnici, tie uz problemy mali (ploche bradavky, novorodenecka zltacka, grckanie atd.). az ked som im nanutila precitat si tento navod pochopili, ze sestricky im svojimi "premudrelymi" radami nepomozu...

ale ak sa chces predzasobit "pre istotu", tak ti poradim toto 😉. kazdej mamicke vyhovuje nieco ine, mne napr. vobec nesedela elektricka odsavacka (bolelo ma to, je hlucna, neda sa az tak regulovat rychlost/podtlak), kym moja znama si ju nevedela vynachvalit. z manualnych je urcite lepsia dvojfazova (v prvej faze vytvori podtlak a vytiahne mliecko, v druhej faze podtlak uvolni a vypusti ho do zasobnika) - spoznas ich hlavne podla takej tej rucky. vyraba ich tommee tippee, medela ale i ine znacky. urcite nekupu take tie piestove ci balonikove, tie nestoja za nic. akurat by si z nich bola frustrovana a tvoje bradavky riadne bolave...

lovula
8. feb 2013

maminky potrebovala by som poradiť, máte niektorá bábo v 3mes. dojčené každú hodinu?
Budí sa dokonca aj v noci, skoro s presnosťou švajčiara 🙂

vavrenka
8. feb 2013

@lovula ahoj, moja dcerka sa, tak do cca 6m dojcila kazdu hodinu.. teraz ma vyse 19m a ked ma tazky den tak sa pyta asinespocetne krat a ked je dobry den, tak je na prsku cez den (neratam zaspavania a prebudzania) tak 3-4x

ivanka.7
9. feb 2013

@lovula moja sa tiez dojcila velmi casto, cez den aj kazdych 45 minut, v noci mala tie intervaly trosku dlhsie.

luciakatko
9. feb 2013

@kkl82
Ďakujem veľmi pekne, každá rada drahá... a keď spomínaš "rady a usmernenia v pôrodniciach" tak asi na tom niečo bude, naozaj vedia často vystrašiť a zdeprať namiesto podpory. Ešte raz dik, skúsim si mrknúť tie praktické návody.

lovula
9. feb 2013

@ivanka.7
@vavrenka tak je to asi v poriadku, lebo prvý syn mal intervaly medzi dojčeniami dve hodiny a toto sa mi zdalo nejaké ...
Neviem, som sa už bála, že mu v 3 mes. nestačí moje mlieko, umelé by som nerada dávala.
Ináč je veselý a tučný 😎 ako sa patrí 🙂

vavrenka
9. feb 2013

@lovula 😀 😀 😀 😀 jaj, som sa zasmiala, tak pokial je tucny a vesely, tak mu ttvoje mleicko jednozancen staci 😎 ,a si patri k tym, co moja mala,pocuckavaju, ze potroske a casto...

svetlusska
9. feb 2013

@lovula ahoj nas bol kojeny a doteraz je a to uz ma 8 mesiacov kazde dve az tri hodiny...cez den ani nie ale v noci ano kedze cez den uz papame prikrmy

lovula
10. feb 2013

@vavrenka však to, že mne sa zdá, že on ani nie je hladný, len ako keby potreboval viacej cítiť maminku a preto si žiada prsník. Nie je ani ručičkové dieťa, takže ho ani nejako nenavlakujem, čo som aj rada, lebo sa potrebujem venovať aj staršiemu synovi, tak asi preto chce byť každú hoďku na prsníku. Hádam z toho vyrastie, lebo nerada by som ho ako 18 - ročného pri maturite dojčila každú hodinu 😵

lovula
10. feb 2013

@svetlusska tiež spolieham na príkrmy, že ho to viac zasýti, bude väčší, tak sa aj viac zabaví

vavrenka
10. feb 2013

@lovula 😀 😀 😀 , snad sa do 18ky odstavi 😀 😀 😀

sammy
12. feb 2013

Potrebujem poradit: v nedelu som sa rano zobudila s bolestou na boku prsnika, cez obed mi to aj zacervenalo a vyskocila teplota na 38. Ta klesla az na vecer pred spanim. Cely cas sa snazim malu prikladat v roznych polohach, boli ma to stale, aj je to cervene a na jednom mieste je to take trochu tvrde. Ale teplotu uz nemam, ani sa necitim zle, akurat pri stlaceni to boli. Mam cakat ze to prejde ci s tym treba ist k doktorke? Hlavne teda to stvrdnute miesto by som rada nejak rozmasirovala aby zmizlo, len neviem co by na to pomohlo.

jja
12. feb 2013

@sammy skusim ti poradit, ale len z mojej skusenosti..pri takychto potiazach mi pomahalo prikladat malu co najviac, masirovat, aj v teplej sprche si to masirovat...prikladala som si teply slivkovy lekvar a preslo to..k dr. som nesla, ak nemas teploty malo by to prejst aj samo
hlavne prikladat babo stale a stale🙂
dufam ze apson trosku som pomohla🙂

dudri
17. feb 2013

potrebujem poradit, vcera som zacala mat vysoku teplotu 38 az dodnes, cely den lezim.
zajtra idem ku lekarke, urcite ma predpise atb(mozno mam zapal predusiek-vykaslem s hlienom). este stale ho kojim- vecer aj celu noc.
viete aku inu moznost existuje?
vdaka za radu-

lalus
17. feb 2013

@dudri neboj, možno to nič nebude, možno len viroza, aj keď vykašliavaš hlien. a ak by boli treba ATB,len povedz dokine, že stále kojíš a dá ti také, čo sa môžu aj pri kojení, určite existuje taká alternatíva 😉
to, že máš teplotu 38 ešte neznamená, že to nemôže byť viroza..horúčkovať môžeš pri viroze aj do 39 st. prvé tri dni, až potom sa to začína zlepšovať 😉