Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

minewka
22. feb 2011

@marianas

Wau....tak to ma ozaj podporilo, že aj napriek takto komplikovanému začiatku sa kojo pekne rozbehlo 🙂

mywiel
22. feb 2011

@minewka vidis to su tie reklamy mamicky su s prepacenim tak zblbnuté ze radsej veria ze UM lepsie zasyti dieta ako vlastné kolostrum ci mm matky, potom si zeny neveria lebo reklamy nam vsetkym vymyvaju hlavy.

minewka
22. feb 2011

@mywiel
No ináč mi prišla IP s reklamou na UM..asi ma vyhodnotili ako zaujímavého adepta 😀 😀

mywiel
22. feb 2011

Ja som ziadnu zubnu kefku ani vytahovanie dopredu nepotrebovala a ani sa mi to nechcelo, babo si naslo a vytahalo samé 😉

inka070707
22. feb 2011

pekny vecer, damy, neda mi nereagovat na rozbehnutu debatu a pripajam moje zazitky a pocity z kojenia ... v prvom rade chcem napisat, ze je to ta najkrajsia vec, jeden z najkrajsich pocitov, ake som kedy zazila .. rodila som cisarskym rezom v "baby friendly hospital" antolska, kde mi maleho priniesli po viac ako 24 hodinach, na par sekund mi ho vrazili (doslova a dopismena) k prsniku, ze to na prvykrat staci a asi na treti den po porode som ho zacala dojcit a to mi ako prvorodicke ani makke f ohladom kojenia nebolo povedane ☹.. esteze mam dobre priatelky, ktore mi zo zaciatku poradili 🙂 jasne, ze zaciatky boli tazke, velmi tazke, aj som si poplakala, aj som bola smutna, ze mliecko sa pomaly rozbieha, moj syncek bol velky (4550g, 54 cm), takze bol aj hladnucky stale a ja som vedela, ze to mliecko tam este nie je v takom rozsahu, aby som ho plne nasytila.. ale nikdy som si nepripustila, ze dojcit nebudem! naozaj je to o psychike a informaciach... nastudovala som si predtym literaturu, pomaha mi aj tato stranka, aj annag a ostatne kocky - poradkyne, citam toto forum, aj ked az teraz som prispela a kiezby som prispievala len nazormi, ze ziadnu radu by som nepotrebovala 😀 dokrmovali sme mojho chlapceka este 16 dni po porode, ale davky sa postupne znizovali az sme sa dostali do stadia, ze je plne dojceny a som strasne stastna z toho! a myslim, ze aj moj manzel, kedze som ovela spokojnejsia a kludnejsia 😀 mala som velke stastie, ze syncek sa hned krasne prisal a zatial som nemala negativny zazitok! ziadna bolest, nic, maly sa prisaje a krasne papa, aj mi pri tom zaspava, su to vsetko krasne zazitky a nezabudnutelne okamziky, ktore si moc uzivam 🙂 kontaktovala som aj laktacnu poradkynu, ktora sa bola na nas pozriet, dostali sme velku pochvalu za techniku aj prisatie a to ma moc motivovalo a upokojilo, ze je vsetko fajn 🙂 papame casto - kazdu hodinu a pol a malinky papa pomerne dlho - pol hodku na jednom a pol hodku na druhom prsniku, ale sak si aj oddychne pri tom, zlaty je 🙂

ja si myslim, ze ak chce niekto dojcit, tak bude, ak nechce - najde si sto vyhovoriek.. nie je nic zdravsie pre babatko ako mm a nic krajsie pre maminku ako pocity pri dojceni, aspon ja to tak vnimam 🙂 drzim prsty vsetkym maminkam, aby prekonali pociatocne problemy, ved vsetky zaciatky su tazke 🙂

taaak, som vas otravila svojou slohovou pracou a zelam vsetkym prijemne dojcenie 🙂

bihan
22. feb 2011

@minewka len som ti chcela povedať, že úspešne dojčím druhé dieťa a až problém s ragádami po prvom pôrode, lebo som mala nedostatočnú pomoc a zlú techniku, nič z problémov ako upchaté mliekovod, mykózy a abscesy nepoznám. Pre mňa je dojčenie čistá radosť z úžasného pocitu "správnosti" pre nás obe 🙂

jana776
22. feb 2011

Ahojte, viem ze tu radite najma zacinajucim mamickam, ale hadam si najdete chvilku odpovedat aj mne. Moja malicka ma uz takmer 14 mesiacov a stale sa dojcime na poziadanie, nijako ju neobmedzujem, ani cez den, ani v noci, ani ked si chce len tak pocuckat z dlhej chvile alebo unavy. A z toho vyplyva aj moja otazka - posledne dni to ratam (noci odhadujem, lebo spime spolu a vacsinou ani neviem ci vobec som bola hore) a vychadza mi to na takych 6 kojeni denne, obe prska mi vypije 6 krat za den. Je bezne taketo caste dojcenie v takomto veku? Znamena dlhodobe dojcenie na poziadanie to ze ju budem takto casto dojcit do styroch - piatich rokov? 🙂 Odhodlana som, nemienim ju nijako odstavovovat ani nic, len chcem vediet co ma caka 😀 Alebo sa casom pocet dojceni plynulo znizi? A kedy? Dakujem. 🙂

bobocka
22. feb 2011

@minewka ani ja som pred porodom kolostrum nemala 🙂 to je uuplne normalne.kamaratka chodila s mokrymi trickami a ja nic. a inak satie voobec neboli.tie prve prisatia su zvlastne,je to zvlasny pocit,ale nie je to neprijemne ani bolestive.bolestive je to len vtedy ak sa spravia ragady a tie sa spravia nespravnym prisatim.ale ak zena vie ako ma vyzerat spravne prisatie,tak je to ok 🙂 ja som nevedela a tak som aj dopadla.preto kazdej maminke radim co najviac info si vyzistit,co najviac videi pozerat a pytat sa,kontaktovat lp...kojenie je krasna naturalna vec,no ziadna matka ucena z neba nespadla a treba vediet info ak ma byt dojcenie uspesne a bezproblemove.nebat sa opytat aj na tu najhlupejsiu vec 🙂 co niekto povazuje za hlupost moze byt v konecnom dosledku velmi dolezite (ja som nepovazovala za dolezite si odstrikavat z prsnika ked som tam mala ragadu a rozhodla som sa par dni z neho nekojit a skoncilo to takz,e je maly 90%kojeny na jednom.a preco? lebo som mala nedostatocne info)
ty si myslim fajn pripravena,mas dostatocne info a ak by bolo daco s cim by si si nevedela rady,tak tu sa iste rady dockas 😉 a inak aj mne prislo z nutradefense do ip a mne hned tlak stupol ☹ absolutne nesuhlasim z ich pristupom a propagandou 😠 tomu sa hovori vymyvanie mozgov. 😠 akoze oni dobreze nie do dochodku odporucaju um pit 😠 toto postla jedna maminka v inej teme a prekopirovala to z nutra Co se týče omezení kdy končit s pitím kojeneckého mléka, žádná hranice zde není. My u Sunaru 24 doporučujeme do 6 let, ale pokud pije, je chuť a navíc je vyšší výdej energie, není nic co by vám bránilo podávat ho i dále. Někde jsem již sama uváděla, že ani já osobně se nebráním občasnému pití kojeneckého mléka Sunar (ať už original, complex 3 nebo Sunar 24 ) zejména pokud mám za sebou náročný den a potřebuji trochu doplnit ty vitaminy, minerály, dodat trochu více energie a věřte, že nejsem z dospěláků sama, kdo si ho s chutí dá.
není důvod s podáváním mléka nepřestávat. Je zdojem řady vitaminů, minerálních látek např. vápníku, který společně s Vitaminem D a fosforem přispívá ke správnému růstu kostí a zoubků. A kosti se vyvíjí téměř do 20 let.

Abych pravdu řekla, i já si dám občas místo klasického mléka mléčnou výživu. Osobně dávám přednost Sunaru, protože mi více chutná
Pokud vypije cca 500 ml denně, je to v naprostém pořádku. Když jsou ve stravě i další mléčné výrobky, je to jedině dobře.
ja viem,ze je to trochu mimo temu(ospravedlnujem sa adminom),ale bavime sa tu o kojeni a nekojeni a o propagande dojcenia a mna strasne vytaca ,ze niekto takto propaguje um.dajte si ,dajte detom do 6 a aj vy dospeli si dajte,vsak preco nie 😠 ked tak niekto podporuje dojcenie,tak sa to berie za fanatizmus,ale pokial je propagovane um vo velkom,tak je to ok ☹ uz sa k tomu vracat nebudem,len je smutne,ze dojcenie nie je viac propagovane a ak je,tak sa to neberie skor ako natlak na matky.to je velmi smutne ☹

mywiel
22. feb 2011

@jana776 podla mna nepapa od hladu ale z citového spojenia proste ako ked si dieta pri spanku alebo na ukludnenie cmula palec tak tvoja ma cicku, ale ja nie som expert mozno sa mylim, len si myslim, ze tvoje prso je ukludnujuci prostriedok, pripadne sa citi vtedy v bezpeci atd. 😅 Ved uz papa aj prikrmy zo zeleniny a ovocia nie? takze teoreticky by hladna nemala byt a pocet kojeni by sa mal skor znizovat.

jana776
22. feb 2011

@mywiel Ahoj, tych 6 kojeni je myslim naozaj ze papa, len tak si pocucka aj castejsie. Ale koji sa vacsinou rano po zobudeni, pred obednym spankom, po nom, po navrate z prechadzky, vecer pred spanim, v noci ked idem spat a potom v noci niekedy ano, niekedy vobec, kedy ako, podla zubkov a tak... Prikrmy papa pomedzi to, u nas neplati nahradit kojenie prikrmom, toto ona vobec neakceptuje 🙂 , prsko je stale stredom jej vesmiru...

mywiel
22. feb 2011

@bobocka cim dlhsie bude dieta ich mlieko pit tym viac zarobia jednoducha rovnica 🙄

mywiel
22. feb 2011

@jana776 ja si myslim ze ten pocet kojeni je v jej veku normalne a prikrm nemusi nahradit kojenie, casto sa praktizuje prikrm + mm, to sa casom upravi a bude znizovat ale tvoja je este mala si myslim. Neboj, ze v 3ch rokoch bude tolko cuckat 😀 😉

bobocka
22. feb 2011

@mywiel ☹ kruta realita.
@jana776 pridavam sa k nazoru mywiel.podla mna to tiez nie je od hladu a 6x zas nie je tak straasne vela.ono to podla mna zalezi od rozpolozenie dietatka.mozno je teraz v takom obbdobi,ze chce maminku citit castejsie.my sme to mali pred takzmer mesiacom,ked sme boli v nemocnici a misko odmietal uplne vsetko okrem mliecka.to som ho dojcila aj 20x .on sa proste bal,nepapal nic ine ,len potreboval cucnut a citit,ze maminka je pri nom.ako sme prisli z nemocnice,tak sa to postupne upravovalo,tie cuckania ubudali a pribudalo normalne jedlo a teraz (dnes) bol dojceny 5x.mne to neprekaza vobec.ja som praveze rada ,ze sa mliecka dozaduje,lebo ja veeelmo chcem do tych 2 aspon kojit.ak sa nepodari,tak sa svet nezruti,no tie dva roky min su u mna optimalne a samozrejme ze pokracujeme aj dalej ak bude misiacik chciet 😉 6x je ok podla mna.ak to tebe neprekaza 🙂 a pokial malicka papa aj ine normalne,ze ma aj maskove prikrmy aj zeleninku aj ovocie a spol a prospieva ti ,tak nie je co riesit 🙂

minewka
22. feb 2011

@bobocka

Ďakujem za pochopenie a podporu...Ja aj napriek prečítaným veciam som nadobudla pocit, že tie začiatky sa proste nikdy nezaobídu bez ragád, krvavých bradaviek a bolesti...že je to proste daň za to, kým si bradavky zvyknú...že ani správne priloženie nepomôže sa tomu vyhnúť...

Som sa sama seba pýtala, že keď je to tak prirodzené, prečo to ide tak ťažko...

Takže ma neskutočne povzbudzuje, keď tu čítam, že sú ženy, ktoré začali kojiť s minimom problémov...

Vytlačila som si aj nejaké obrázky a rady ohľadom správneho priloženia - ako "návod" do pôrodky... 😀

Prvé prisatie si absolútne neviem predstaviť...som na to strašne zvedavá...ale sa aj bojím...no fakt, ako píšem, neviem si to ani len predstaviť... 😝 ma teší, že píšeš, že nie je bolestivé...veľmi by som si ho chcela po pôrode presadiť, dúfam, že budem mať na to dosť síl...

čo sa týka reklám ohľadom UM - nuž...je to biznis...tá IP ma prekvapila...skutočne tých reklám na podporu dojčenia je málo, vlastne v TV žiadna (ak si však vezmem, kto sa o tú podporu dojčenia stará - ani sa nedivím, odkiaľ majú vziať peniaze na tv reklamu???)...ale aspoň v dnešnej dobe informácií na nete je kopu...ako Prsky písala - kto chce, bude nad tým rozmýšľať a info hľadať...

Na niektoré veci mám svoj názor - snažím sa z jednej aj druhej strany zobrať to rozumné a vytvoriť taký "mix"...sú aj odtiene sivej v živote 🙂
V niektorých veciach som asi tiež dosť konzerva - najmä v dlhodobom dojčení...(čím prekvapujem aj samu seba, lebo ináč som dosť voľnomyšlienkár 😀 😀)

Nuž a naše baby friendly hospital - to je kapitola sama o sebe..ešte to nejaký čas potrvá...kým sa veci skutočne zmenia...lebo nestačí zmeniť vonkajšok - treba zmeniť aj "myslenie"....u nás sa ešte stále na nadštandard považuje to, čo je inde úplný priemer...

bobocka
22. feb 2011

@minewka prisatie neboli.to nie je take ako cucanie cez slamku 😀 to nebudes skoro vobec citit.budes,ale len tak trosku,je to prijemny pocit.ja som bola z prveho dojcenia riadne mimo,lebo dovtedy som si prsia spajala len so sexom a len moj muz tam bol dovtedy "prisaty" 😀 😀 😀 ,takze ked som si tam prvy krat prikladala maleho,tak mi to az perverzne prislo.ja viem,ze je to hlupost a ze to by ma ani len nemalo napadnut,ale tak to bolo.no ten hlupy pocit som mala len do prveho cucnutia.sledovat tu malinku pusku ako sa prisaje a spokojne si cucka je uuzasne.mna strasne krk bolel,lebo som sa furt k malemu sklanala,chcela som ho co najpodrobnejsie preskumat. 😀 uzasny bol.uvidis,ze budes uuuplne uzasnuta svojim dietatom.je neuveritelne,ze par hodin dozadu ta to babo kopalo do rebier a zrazu ho mas v naruci.dodnes dost dobre nechapem,ze ja som take úzasne vytvorila 🙂 ja som strasne stastna,ze stale dojcim. a inak mne uz rovno v porodnici poradili naplaste a gel na bradavky bioclin.uz som tu davala link a postnem ti ho znova http://www.alfamedica.sk/balm.php a http://www.alfamedica.sk/compresses.php je to trochu drahsie,od 15-20 euri.tie naplaste compresses sa dost rychlo minu.su uzasne,no clovek pride o riaden majetok pri ich kupe.oplati sa vsak.ja som si kupila najprv tie naplaste a potom ten gel a ten vydrzal riadne dlho.vyhoda je,ze sa to nemusi zmyvat pred kojenim.ked sa pouziva calciova mast ci hocico ine,tak tam si musi mamina davat pozor,aby si to nezabudla zmyt pred dojcenim.toto sa nemusi zmyvat,je to pre babo bezpecne a na to som aj vsadila,lebo taka kadejaka po porode by som isto zabudla si to zmyt sko sa poznam 😀 fakt toto vrelo odporucam 😉 jooj ,tak by som chcela byt tebou!!! je uzasne mat novorodeniatko v rukach,to je take zlate ,krehucke,pokrcene ako sharpei 😀 veru budeme aj my musiet tento rok na baby no2 popracovat 🙂

gabika7706
22. feb 2011

@minewka neviem, kde budes rodit, ak v Novej, tak tam je laktacna sestra, poradi, pomoze. Ak v Starej alebo v Saci, tam laktacna sestra nie je, ale mali by Ti poradit sestricky z novorodeneckeho. V pripade akychkolvek problemov mozes volat laktacnej poradkyni.
necitala som diskusiu dozadu, mozno Ti to uz radili, ak ano, tak sorry za duplicitne info 🙂

luly13
23. feb 2011

@minewka Pridavam sa k tym,ktore dojcenie neboli.a to mam opakujuce sa mykozy, no bezbolestne. Co sa tyka prveho prisatia, bola .som na tom podobne ako ty.po vypocuti hororvych historiek od mojich velmi dobrych kamosiek od bolestivych bradaviek az po ukrutne bolesti,ked prisatie sposobuje rolovanie maternice, som maleho prikladala s vElkym respektom. A na moje velke prekvapenie absolutne nic nebolelo. Sice podpora dojcenia od.nemocnice minimalna, stale by ho dokrmovali UM, co som hned na zaciatku zatrhla, cize som bola TA ZLA. Ale to je uz o inom
Len som chcela napisat, ze dojcenie naozaj neboli. O uzasnosti ta nebudem presviedcat,lebo nato prides sama ;)

ayshka
23. feb 2011

@jana776 ja mam podobne stareho synceka a tiez tak asi papa 6x denne ako tvoja dcerka a cucka si aj castejsie a ako napisala mywiel aj mne to pripada niekedy, ze je to viac citove, lebo ked si ho dlhsie nevsimam, tak pride za mnou a uz sa dozaduje svojho mliecka a pritom si len tak cucne a je spokojny. A v noci je to rozne, niekedy pekne spinka a niekedy sa budi aj 5x za noc a cicia ako divy, niekedy mam pocit, ze najviac mlieka vypije prave v noci. Rano ma potom taku tazku plienku. Tak tiez sa pytam a neviem dokedy to bude takto, ale zatial to zvladam a nejako mi to nevadi.

ayshka
23. feb 2011

@minewka ani mna dojcenie nastasie nikdy nebolelo, maly sa hned spravne prisal a uz do porodnice som si nabalila masticku a tie naplaste co pise bobocka od bioclin su skvele. Zo zaciatku je to napor na bradavky, tak ja som si ich preventivne osetrovala a vsetko bolo ok, potom si uz bradavky zvyknu a budes dojcit bez problemov. Ja som mavala na zaciatku casto upchate mliekovody, ale to som sa tiez naucila riesit. Dolezite je problemom predchadzat a ked aj pridu, tak rychlo ich riesit a bude to bez zbytocnej bolesti.

demii
23. feb 2011

@minewka, je mnoho zien (ja tiez som taka), ktore dopredu neveria sami sebe ze by mohli bezproblemovo, dlho kojit svoje dieta. Z nejakeho dovodu o sebe pochybuju uz dopredu, no a potom ked vyskusaju kojit a pride prvy problem povedia si, no ja som to vedela ze mne to nepojde, mam malo mlieka, slabe mlieko, ploche bradavky atd. a siahnu po UM. V tom je ta potvora psychika 😠 ktoru ako argument nemas rada) taka zradna. Mame sklon si mysliet ze to v tej farebnej krasnej krabicke je urcite lepsie a hodnotnejsie ako ta priehladna tekutina z mojho prsnika .Ver tomu ze tvoje prsniky a ta priehladna tekutina co z nich potecie je to najkvalitnejsie a najhodnotnejsie, co mozes svojmu dietatu ponuknut. A ver tomu ze dokazes dojcit. No a umele mliecko je tu na to, aby babetka neumierali hladom ak dojcenie z nejakych vaznych dovodov nie je mozne.

zajaciq
23. feb 2011

"diki" za odpovede. 😠

prom
23. feb 2011

@minewka ahoj, takisto aj ja ta potesim.. tiez som nemala kolostrum pred porodom, nic.. rodila som cisarskym, prvy den som malu iba uvidela na par minut, na druhy den mi ju priniesli 1x, az na dalsie dni castejsie. Mala som vsak problemy kvoli spinalnej anestezii, sestricky mi ju nechceli nosit, vraj sa musim dat dokopy, ako mysleli to v dobrom.. ja som vsak aj cez priserne migreny a zvracania chodila za malou a skusali sme dojcenie.. lebo uz sa mi bolestivo naliali prsia a odsavacka mi az tak velmi nepomohla /pila som kopu tekutin, uz tyzden pred porodom som zacala pit aj caj na kojenie, ako pre istotu/ . No dcerka sa vsak nevedela prisat, ma taku drobulinku pusinku, ale fest drobulinku ..uz som stracala nadej, sestricky pomahali ako sa, az jednu napadlo skusit klobucky. Viem, ze to laktacne poradkyne neodporucaju.. ale u nas to pomohlo, dcerka chytla cvik, pochopila, ze musi pusinu otvorit.. po 2 tyzdnoch kojenia som potom uplne bezproblemovo klobuciky zahodila. Takisto sa ti moze stat, ze dieta bude uprednostnovat iba jeden prsnik, bude sa ti lepsie nalievat.. mne sa tak stalo.. annag ma napisane ako to "opravit".. skusala som pouzit jej rady, ale darmo, nechcela slabsie prso.. anibohovi 😉 takze nez by sme sa stresovali, ja aj dcerka, tak sa dojcime iba z jedneho. Ako najprv bol ten rozdiel viditelny dost, dnes ked dojcenie nie je tak caste, tak su zasa obe prsia "rovnake". A ved aj sama Annaq pise, ze kopa mamiciek dojci len z jednoho.. Musi to vyhovovat mamke aj dietatu. V 9 mesiacich, ked dcerke isli dvojky, neviem ako, spravila sa mi brutalna ragada na prse. Nepamatam si zeby ma pohryzla, skorej akokeby sa jej pokazilo prisatie, ta technika.. asi kvoli zubkom .. ale zasa, za pomoci ATB masticky a kontrolam, aby sa mala spravne prisiala som sa dala dokopy. Mne mala odjakziva odmietala dudlik, vraj ani ja som ho neznasala ako mimino. Takze prso je aj u nas velka zachrana, ked ma dcerka bolesti od zubkov, nejaky diskomfort.. iba si troska pocucka, ukludni, odpoji sa sama a je dobre. Takisto ked prihliadnem k ekonomickemu faktu alebo aj co sa tyka pohodlnosti, tak nie je nad dojcenie. Je zadarmo, bezpecne a bez prace. Nemusis nosit flase atd, starat sa o cistotu..
A este, chapem tvoju citlivost ohladne odporucania k psychologom, vid. tvoj prvy prispevok. aj my mame problem s neplodnostou, zly spermiogram..a vsetci furt chytri, ze vela na to myslim, mam ist k psychologovi atd. Nam sa nakoniec podarilo prirodzene. Ti nemusim pisat, ako mali zasa vsetci vitazne ksichty a komenty ze " vidis, a podarilo sa vam, sme ti to vraveli, ze na to nesmies mysliet" ..heh.. keby som nemala opojne tehotenske pocity, tak ich normalne zavrazdim... a teraz po porode, uz take narazky uplne ignorujem, uz ma to nechava chladnou, viem ako sa veci maju a ludi/komenty filtrujem.. To iste prajem aj tebe! a nech sa krasne dojci 🙂 a ked to nepojde, tak co.. svet pojde dalej 😉 hlavne aby si ty a babo a aj manzel boli spokojni

leelo
23. feb 2011

@zajaciq ano, stracal sa tu cas s inou mamickou - ktora si vsetko nastudovala 😅
ja by som aj vedela odpovedat ti, ale len laicky. nie som studovana mudr.
mozes vsetko - v rozumnej miere. viem, ze pri kave az 2-3 salky denne. plati to co o alkohole - koncentracia je najvacsia hned po poziti. takze ja si davam kavu potom ako ide maly doobeda spat, teda od najblizsieho dojcenia je najdlhsi cas. takisto vino/sampus, to si obcas dam vecer. kolu samozrejme mozes tiez. piju ju mamy na celom svete - always coca-cola! 😀

strapco13
23. feb 2011

@zajaciq kym som nasla spatne tvoj prispevok..no stratil sa medzi debatou..nie je to prvy ani posledny prispevok, co sa stratil...netreba sa hned certit ☹ ..treba polozit otazku znova...niekto sa chyti 😉
v podstate mozes vsetko s mierou...nasad vzdy nieco nove a sleduj reakciu ..a podla toho uvidis..ked je maly OK, tak mozes...potom nasad nieco nove..cca kazde 3 dni skus nove
ja som napr nemohla nic s kofeinom ani teinom..maly mi potom nespal a bol nabudeny..kedze je zivel aj bez toho, tak som si nechcela pridavat a vynechala ich

zajaciq
23. feb 2011

@strapco13
@leelo
dakovala. aj katka mi odpisala,ze v rozumnej miere smiem aj ginko. 🙂 ja mam pauzu medzi 20tou a 6tou rano v dojceni, kedze spinkame pekne, tak po veceroch oskusam 🙂

lenja123
23. feb 2011

@strapco13 vidím, že tu si, tak to rýchlo využijem 😅 , skopírujem tu svoju otázku z predchádzajúcej strany.
Znovu som si prišla po radu. Pred pár dnami som na vaše odporúčania začala kojiť 3mesačného syna v polospánku. Dojčenie sa upravilo, ale momentálne sme v štádiu, ked už niekoľko dní papáme LEN v hlbokom spánku. Je mi do plaču, ked vidím, ako sa sám hladný "uspáva" cmúľaním pršteka a ja čakám, kým úplne zaspí, aby som ho mohla nakojiť. V spánku sa napapá krásne, ale ked je hore, tak sa neprisaje, alebo po pár ťahoch sa začne hnevať. Skúšala som si aj vyprázdniť prsník, ale to sa nedá úplne, ked po chvíli ťahania prázdneho prsníka predsa len musel prehltnúť, rozhneval sa a pustil. Ja neviem, čo robím zle? Mlieka mám dostatok, prisaje sa pekne, aj sa pekne napapá, ale prečo len v spánku?V kútiku duše závidím, ked tu čítam ako mamičky píšu, že ich deti si kojenie užívajú a majú z neho radosť. Čo mám robiť, aby sa aj môj malý vedel tešiť z kojenia?

strapco13
23. feb 2011

@lenja123 cize on si prsnik nezoberie ked sa uspava..alebo zoberie ale sa certi..cize proste odmietne pit pred spanim?
skus mu vymenit jeho prst za svoj ukazovak bruskom nahor
zintenzivni s nim kontakt..nos si ho naheho len v plienocke koza na kozu..nejaka satka, nosic...nech si znovu spoji tvoj prsnik s prijemnymi pocitmi
stale plati ponukat prsnik..ale nenutit..akonahle odmietne, nenut ho a skus zostat kludna...co sa ovela lahsie povie ako spravi 😅
skus si s nim lahnut do postele, ty hore bez, nechaj ho nech sa hra..nech znovu objavi tvoje prsia...taky pokojny kojaci den
uz si nepamatam..ako to zacalo? menzes si nedostala? antikoncepcia?..nejaka zmena rezimu z tvojej strany?

miskap
23. feb 2011

@jana776 Ahoj, moja malá má 27 mesiacov a tiež niekedy cucká aj šesť krát za deň, plus raz v noci. Ale myslím, že keď pôjde do škôlky, zredukujeme na dvakrát. Ak by si aj kojila do piatich rokov, určite to nebude tak často. Ale je to super, že chceš kojiť čo najdlhšie. 🙂 Lebo to nie je len o jedle, tam je puto, láska, pripútanie. A to dieťa potrebuje najviac zo všetkého.

ayshka
23. feb 2011

@amima este je asi malicky, tak pockaj nejake 2 mesiace a uz bude vediet, moj sa tiez najprv s tym poharikom len hral aj sa dooblieval, ale vtedy bolo leto a horucavy, tak to nevadilo a tvoj sa do leta nauci. Teraz aj ked ho budes len kojit pocas dna tak bude mat dost tekutin.

lenja123
23. feb 2011

@strapco13 začalo to "samo". Jediný súvis, že možno 2 týždne predtým než začal odmietať kojenie, si začal cmúľať palček - iný súvis nevidím, nič z toho, čo si napísala. Je pravda, že ho velmi málo nosím na rukách, mám problémy s krížami, ale on si to ani nevyžaduje, najradšej je, ked leži na deke a sa "rozprávame". Aj pri tom kojení niekedy papá a zrazu sa začne usmievať alebo rozprávať a máme po jedení. A ešte - jediná poloha, v ktorej sa nosíme, je chrbtom opretý o mňa a pozerajúci dopredu - aj teraz ho mám takto na rukách, cmúľa palček a už aj zaspal.. Ak ho natočím tvárou k sebe, tak sa začne hnevať a odtláčať, ak ho mám na rukách naležato, tak sa pučí a snaží sa zodvihnúť. Dakujem za trpezlivosť