Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

happy8051
24. feb 2011

@strapco13 dakujem... mliecko mi nestrieka, ale je tam... ked odstreknem ide.... viem ze som jej nemusela Lucku davat... len som chcela skusit ci prestane plakat.,.. mas pravdu bude to v unave... len mi nejde do hlavy, ze vydrzi nejest celu noc az do rana... zajtra skusim kupat okolo stvrej

lenja123
24. feb 2011

@strapco13 tak my sme dnes mali svoj kojaci deň 🙂 . Takže papali sme asi takto - prvý krát jedol o pol piatej ráno - to ešte v spánku, takže sa najedol super. Potom až do pol desiatej nič, ponúkala som prsník, odmietal, o tej pol desiatej sa napapal- a prebudený! Dokonca na ňom bolo vidno, že sa teší (to sa ešte nestalo) radostne kopal nožičkami a mľaskal ešte len ked uvidel prsník. Aj ked teda pri pití sa vždy po niekoľkých hltoch odpojil, otočil na druhú stranu, ale nehneval sa a pokračoval dalej. Dokopy zjedol možno polovičnú dávku ako zvykne normálne. Potom sme boli von, takže jedol až o pol jednej, ale sám, prebudený a krásne. Od tej pol jednej až do šiestej som ho kojila každú hodinu a vždy sa napapal poriadne. Ale tak ako doobedu sa po niekoľkých hltoch odpájal - ale bez hnevu. O siedmej večer zaspal sám - bez kojenia, pred chvíľou som mu ešte ponúkla v spánku prsník - najedol sa krásne. Takže si myslím, že dnešok bol celkom úspešný 😎 .

strapco13
24. feb 2011

@happy8051 proste ju ta unava odrovna, ze spi ako zarezana
ja som len patrala, ci tam je silny alebo slaby tok mliecka...vecer asi slaby a je prilis unavena na to aby sa snazila..deti su presibane 😉
uvidis, zjtra to posunies skor, pripadne ju nekup kazdy den..my kupeme od narodenia kazdy druhy den..ale to zavisi od rezimu..kedze je zvyknuta na denne kupkanie, asi by som teda len posunula kupkanie, nech nie je rozhadzana

strapco13
24. feb 2011

@lenja123 super 😉 ...ono to chcelo hlavne klud a tesny kontakt a stravit par prijemnych chvil bez rozmyslania o tom, ci mas co varit, ci ´je nakupene, upratane..proste bez stresu..aj ked len podvedomeho 😉
tesim sa ze to zabralo 🙂

shira_
25. feb 2011

@strapco13 včera som si zlomila ľavú ruku v lakti, pri kojení mi musí pomáhať manžel. od včera sa mi na boku ľavého prsníka vytvorili hrče, bojím sa aby nevznikol zápal. myslím že to má súvis s tým, že si malého nedokážem tak dobre priložiť, a určite podvedome aj menej často...na konci kojenia som malému vždy poriadne postláčala prsník, aby ho dobre vprázdnil a potom nechala naprázdno podudkať. teraz to bohužiaľ nedokážem... som rada, že sa prisaje a napije nejako sám. pomohla by futbalová poloha na ľavej strane? skúsila by som si podložiť nejak vankúše.. alebo ako dosiahnuť, aby mi poriadne vytiahol tie stvrdnuté miesta? na stlačenie rukou to už bolí.

norikk
25. feb 2011

ahojte, uz som to sem raz pisala, ale odpoved i tak neviem.. mame problem, ze maly nechce zaspavat na prsniku, doteraz vzdy zaspaval iba na nom...dala som mu cicu a uz spal, ale uz posledny cas sa zacne hnevat a vykrucat, nevezme do ust ani za nic.....riesila som to tak, ze som ho bravala na ruky, dal si palcek a tak zaspal, ale teraz uz nepomaha ani to.....len sa zacne viac a viac zlostit,az skoncime pri placi ☹ mozno ze nechce spat....ale ked chce spat a nechce sa dat usapt??? ☹

fialka12
25. feb 2011

Ahojte dievčatá. Potrebujem poradit. Pred týždnom sa nam narodil drobček a mi bojujeme s dojčením.Pred včerom mi očervenel prsník ale nebolo to take hrozne, po rozmasirovaní a dojčení v nom povolilo napetie. Dnes som dostala aj horučky, vzala som si paralen tak uvidím. Viete mi poradit kolho paralenov denne može užit dojčiaca mamina?Možno to tu už je aj napísané ale v tomto stave fakt nemám sil sa tu prehrabávat.Dakujem vopred za odpoved

annag
25. feb 2011

@norikk

veď to - buď ešte nechce spať, alebo už ide spať neskoro. 😅 Skús to odpozorovať . Robí tak zakaždým? dojčenie nemusí vždy uspať. Je možné, že sa mu trošíčku mení jeho režim -čo bolo včera nemusí platiť dnes ... má počas dňa dojčenie, kedy si na ňom i oddýchne, pocucká či ani nie? chodíte i vonku? prechádzky vonku fungujú alebo nie? kedy asi spinká cez deň i v noci ?

annag
25. feb 2011

@shira_

futbalová poloha by určite pomohla. Môžeš vyskúšať akúkoľvek polohu, aká Ti bude vyhovovať, no každá, priktorej bude smerovať brada k hrčiam bude výborná.

v princípe - nemusíš sa až tak báť, hrče sú výsledok nedostatočného vyprázdňovania prsníka, no prsník na to pomerne rýchlo zareaguje zníženou tvorbou mliečka - a hrče sa vytratia aj keď nebudeš robiť vôbec nič. Môžeš fungovať prevažne, resp. i úplne na pravom prsníku. A keď bude dobre, môžeš potom opäť ľavý prsník rozbehnúť ( častejšie sa bude vyprázdňovať dojčením a odsávaním) . Možno sa nevyhneš upchatiu mliekvodov, ale opäť - je to len otázka 1-2 dní a bude lepšie - vtedy treba postupovať presne ako pri hocijakom inom upchatí. Samozrejme, ideálne je, aby si z neho normálne dojčila - ak sa ti to nejako podarí. Držím palce. 🙂

happy8051
25. feb 2011

@strapco13 dakujem ti za vcerajsiu radu... naozaj to zabralo...okupala som malu o piatej, do siestej sme sa hrali v posteli, papala o pol siedmej, ziadny problem s tym nebol pekne sa prisala a 15 minut pila... a od pol osmej pokojne spinka... dakujem 🙂

annag
25. feb 2011

@fialka12

môžeš ho užívať presne podľa návodu, resp. si môžeš dať i ibuprofen (teda každých cca 6-8 hodín) . Ale: zápal je výsledok nedostatočného vyprázdňovania prsníkov, možno máš i ragády , trhlinky na bradavkách ... .

Prosím, aby si tomu predišla do budúcnosti, pozri si , dookola , hoci i 20 krát 😅 , ako sa bábo prisáva, kedy pije a kedy len cucká naprádzno. Pozri i stláčanie prsníka aby si neprechádzala na druhý prsník predčasne. Dôležité je i dojčiť ozaj na požiadanie - ponúkať prsíčko nielen pre hlad, ale i povedzme pred spaním, po prebalení, vždy, keď je mrzuté ... čiže namiesto cumľa.

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-b...

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...

shira_
25. feb 2011

@annag dakujem 🙂 dokážem dojčiť z oboch, aj ked sa s tým teraz trápim. dnes mám dosť plné prsia a malý cucá ruku, takže aj podľa toho je jasné, že na prsníku strávil menej času, viac-menej čas nevyhnutný na nakŕmenie. ruka dosť bolí ale ked prestane, bude lepšie aj so sádrou, nájdem nejaký systém... bradu skúsim nasmerovať k tomu stvrdnutému miestu, snád sa podarí 😒 malý je zlatučký, chvalabohu..

annag
25. feb 2011

@shira_

uf, musí to byť ťažké, držím palce, nech sa Ti rýchlo uľaví a nech to maličký dobre zvládne - lieky od bolesti si môžeš samozrejme dať ak Ti bude zle 🙂

nika222
25. feb 2011

ahojte, idem vas poprosit o radu. Mam tyzdnoveho synceka a problemy s kojenim... Neviete ci existuje nejaka laktacna poradkyna ktora chodi aj domov? Sa mi zda ze som tu uz citala o nejakej ze chodi domov aj za poplatok ale nestiham to luskat dozadu. Velmi by som sa potrebovala s niekym poradit a hlavne ci spravne prikladam, ci maly pije atd... Dakujem velmi za radu 🙂

zfidorka
25. feb 2011

@nika222 http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po... tu je zoznam, skus najst nejaku blizko teba...

bobocka
25. feb 2011

dojciace maminky chcem sa opytat,ze ci mozem jest plesnive syry ked dojcim.moj bobco chce zajtra spravit syrovu omacku ma kura a omacka bude z nejakeho plesniveho syra,tak neviem ci to mozem alebo nie.ja tie syry samotne vobec nejem,takze som to doteraz ani neriesila,ale zajtra to bude vo varenej forme,tak neviem.dakujem za odpoved 🙂

annag
25. feb 2011

@bobocka . dobrú chuť 🙂 , môžeš

bobocka
25. feb 2011

@annag jej,tak sa tesim 🙂 dakujem 😉

vikuska.
25. feb 2011

@shira_ Je mi velmi luto tej zlomenej ruky, musi to byt trapenie, naozaj. Myslim na teba, fakt si to neviem predstavit. Si uzasna mamina, a hrdinka. Ak by bolo neviem, vellmi tazko, poslem tie cievky, hm? Mam tusim dve, a je to na viac nez jednorazove pouzitie.

vikuska.
25. feb 2011

@ssstanka Ahoj, uz si tu dostala fundovanu odpoved, ja som ta len chcela povzbudit v jednej veci: na tomto fore je straslivo vela maminiek, ktorym porodnica povedala, ze maju malo mliecka. Mne to povedali po prepytujem dvoch dnoch. Vraj ak sa nenajedol do desiatich minut mam zvazit pridavanie prikrmov. Okrem ineho samozrejme ponukali klobuciky, stopovanie casu dojcenia, trojhodinove intervaly, a podobne, celkom ako sa patri na baby friendly hospital. Teraz mame sest mesiacov a vsetko je v poriadku, ale najtazsie pre mna bolo vygumovat vstetky tieto blaznovstva. Prvych osem tyzdnov sa nas dunco kojil vzdy po 45minut! Pomalicky sme zacali schadzat nizsie, teraz je to cca 15.

Nezabudni vsak na to, ze mliecko sa tvori uz pocas kojenia, nie medzi kojeniami. V skutocnosti ked prsko stoji dlho nevyprazdnene, tvorba sa spomaluje. Takze nemaj strach, ze za hodinu a pol medzi kojeniami nie je dost casu.
Skusaj striedat prsniky niekolkokrat pocas kojenia - to velmi pomohlo nam.
Je super, ze chce papat aj po dokrmeni, chce maminu, a jej mliecko! Naber odvahu, zabudni na to, co ti vraveli v nemocke a odvazne len dojci. Otoc oba prsniky niekolkokrat, uvidis, mozno sa to zmeni, ja osobne verim, ze hej.
Drzim ti palce, mamka.

akire33
26. feb 2011

Ahojte, aj ja idem pytat radu 🙂. Ako mozem malu znovu naucit spravne prisatie? Ma 3 mesiace. Doteraz sme nemali ziadny problem s dojcenim... dojcim na poziadanie... necham ju obcas dudlat na prsniku a akosi odvtedy sa nam pokazilo prisatie. Nemame problem s prospievanim len by som to chcela napravit. Mliecka mam dost. Veeelmi dakujem.

dulkagabulka
26. feb 2011

@akire33 trošku nechapem, čo vnimaš ako pokazenie prisatia..možeš t popisat?

akire33
26. feb 2011

no berie do pusky zvacsej casti len bradavku a citim rozdiel ked sa jej podari prisat poriadne ako volakedy a ked je to take nijake...mozno je to len moj pocit, je to moje prve babo ..... neviem ci to s tym nejako suvisi ale velmi pri dojceni mlaska ci ako to napisat co predtym vobec nerobila

norikk
26. feb 2011

@annag zacnem nocou, okolo 8smej zaspi a spi au do rana siedmej, za predpokladu samozrejme,ze ho v noci viac krat dojcim a nestihne sa poriadne prebrat.....v poslednom case to je tak,ze ak sa zobudi pred polnocou, tak potom je tazsie uspat.....a vonku sme uz dlho neboli ☹ dlllho dllho.....aj cez den si pspi, obcas to je tak, ze je hore hodinku, kym sa napapa prebali pohra a potom si musi aspon polhodinku pospata potom znova

dulkagabulka
26. feb 2011

@akire33 skusila by som zmenit polohu prisatia - na asimetricku...uvažujem aj o zmateni cumlikom

estterka
26. feb 2011

ahojte baby,potrebovala by som pomoc,no tentokrat pre kamosku. kedze tu informacie nula bodov,co sa kojenia tyka a velmi by chcela kojit.no ma porblem.jej dcerka ma ani nie dva tyzdne a uz prikrmuju UM ☹
-ma priliz velke bradavky a preto ich ma dieta problem uchopit(a podla mna sa spravne prisat),k dvorcu sa vobec nedostane
-hodinu je na prsniku a zostava hladna,teda jej vypije este celu flasku
-tvrdi,ze si neodsaje viac ako 60 ml,ale to som jej povedala,ze to nemusi nic znamet
-ma velke bolesti chrbtice,je po sekcii a nevie si abslutne najst polohu,v ktorej by jej bolo pohodlne dojcit

ukazala som jej obrazky asymetrickeho prisatia,povedala,nech nekupuje klobuciky(mala dnes v plane si kupit),tvrdi mi,ze avent flasky su tak spravene,ze dietatu nepokazia prisatie..cumlik nemaju. ako jej pomoct?? vysvetlila som jej krmenie po prste..neviem ako napravit v tomto pripade to prisatie ☹

akire33
26. feb 2011

@dulkagabulka no skusala som len neviem ci to robim spravne :( a cumlik nepouzivame vobec mala ho nechce tak jej ho nedavam

dulkagabulka
26. feb 2011

@estterka z tvojho prispevku mam dojem,ze na tom,aby kamoska dojcila mas vacsi zaujem ty ako ona...
ci sa mylim? ak je tvoja priatelka presvedčena o tom , čo tvrdi , vela s tym nararobiš

@akire33 skus poprosit nejaku laktačnu poradkynu v okoli

estterka
26. feb 2011

@dulkagabulka poprosila ma velmi o radu,tak by som jej chcela aspon dat info.ona je spanielka,takze stranku od annag si nevie precitat a naozaj,tu je info nula bodov.chce naozaj dojcit,len mi povedala,ze co ma robit,ked je jej dcera hladna? da jej flasu.a o klobucikoch sa docitala niekde na nete,ako to pomoha zenam...ja viem,ze tie prve dni,tyzdne to nie je jednoduche.. 😔

annag
26. feb 2011

@estterka

Dr.Newman má stránky i v španielčine, druhý odkaz je na Laktačnú ligu v Španielsku, tam by si mala nájsť poradkyňu v jej okolí : ono to bude chcieť zrjeme osobný prístup, ak to nevie podľa obrázkov
http://www.laligadelaleche.es/grupos_de_apoyo/i...
http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content...

odsjae výborné nožstvo, 60 ml je výborné - len bábo potrebuje také množstvo do bruška dostať 🙂 . Efektívnosť v dojčení - ukáže jej podľa videí, kedy bábo pije, ekdy len cucká - 60 ml mliečka sa strávi v priebehu hodiny, je ožné, že v čase, keď ju odpája - už znovu vyhladla. Ono to tak často je: bábo pije prvých pár minút, potom len drieme a to si mamčika neuvedomuje. A keď si povie, že už je hádam na prsníku dosť, tak ho odpojí a práve v čase, keď je opäť hladné ...

- takže potrebuje prsník stláčať, pozorovať, kedy pije a skôr, než na prsníku zadrieme prehodiť na druhý ... a dokola i viackrát

- mohlo by sa jej lepšie podariť bábo prisať, ak ho priloží v polohe futbalovej, priečnej - sú to polohy možné v sede a nezaťažujú bruško po sekcii

- dôležité je bábo prikladať aspoň kým má problém nahé - na jej nahé telo - tak sa jej podarí dobre fixovať hlvičku zozadu a držať ho pevne bez toho, aby sa k prsníku muselo schúliť

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-b...