Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

kkl82
3. dec 2012

@erikasadek jejda, to tricko mi pride ako dobry napad. akurat, netusim, aka je realna nosnost, lebo podla mna tak max do 5-6 kg. pripadne bude velmi nepohodlne, lebo ako sa zda, je tam iba kriz vpredu a vzadu je to uz nespevnene tricko, takze to bude tahat latku dopredu a nerozmiestni vahu babatka rovnomerne. ale kludne vyskusaj a potom zreferuj, rada by som pocula realne skusenosti 😉
a k tomu shatawari/shatvari - naslo mi, ze je to "Špargľa hroznovitá", lat. Asparagus Racemosus. tuto bylinku obsahuje aj ajurvedsky laktacny caj, co mam doma. pijem ho ale velmi malo, lebo ta chut je dost silna. tazko povedat, ci pomohol na mliecko, ale pijavala som ho, ked bolo najhorsie 😉 neviem ako u vas vo fr, ale na sk shatawari predavaju ako doplnok pri klimakteriu, vid tuto http://biocare.sk/eshop/produkt/shatawari. o podpore laktacie ani slova...

erikasadek
10. dec 2012

@kkl82 dakujem ti za odpoved 🙂 🙂 🙂 🙂
to tricko , je do 7 kil dietata hlavne pre tie malicke, a spodu spevnuje brucho.. na nete v canade si ho vemi chvalia, aj tu v fr len ta cena!! ale inak kazdy si chvalil...; uvidim snad kupim 🙂

valerya
16. dec 2012

Prečo africké deti neplačú http://uspesne-dojcenie.sk/?p=901

valika_val
17. dec 2012

@mima01 ja som mala ten isty problem, ale na lavom prsniku (zrkadlovo). rana nebola velka, ledva viditelna, ale hnisava a priserne bolela. najlepsie to bolo, ked s amaly nakojil, potom to nebolelo vobec!
ja som si to len vetrala a usnou vatovou tycinkou namocenou v liehu odstranovala hnis. ziadny krem by som na to nedavala, ani mliecko. ak je to uz ozajstna rana, tak dezinfikovat, nech sa zapal nerozsiri, vetrat, nech sa to ususi a rychlo zahoji.
a kojila by som normalne, po svojej skusanosti... ja som si ten bolavy prsnik zo zaciatku setrila a spravila som blbost, lebo sa zacal priserne nalievat. takze mlady pil podstatne viac z neho a pravy prsnik mi haproval. tak sme skocili aj kojenie - pravy sa totalne odstavil, ziadnym sposobom sa mi ho nepodarilo nastarstovat, a pritom lavy este fungoval.

barunka
31. dec 2012

baby, vedeli by ste mi prosím poradiť?? malý krpček mi pri kojení vždy zaspí, vydrží byť hore tak päť minút, kedy si cucká, potom zaspí. dám ho odgrgnúť, on vytrvalo spí. (skúšala som ho budiť, ale nedá sa..) Položím ho do postieľky a do piatich minút je hore, zistí že je hladný a ideme odznova... a takto dokola a dokola celý deň.... je to o.k.???... resp. ako to zlepšiť??? nech sa naje poriadne a oddýchnem si aj ja, aj on??
či je to normálne a keď bude väčší, tak sa to upraví samé???

boka79
5. jan 2013

@barunka

ahoj pisem neskoro, ale toto chovanie je uplne normalne, moj maly bol v tomto veku zaveseny na prsniku stale , a tiez sa zobudil, ked som ho odpojila, potom chcel zas , ale skor na dudkanie, zlepsilo sa to vyrazne, ked sa zacal zaujimat o svet, v 3. mesiaci a ked uz nemal taku potrebu spat. len vydrzat

6mia6
8. jan 2013

Ahojte tak môj syn sima dnes rozhodol že má potrapi. Bude mať 11 mesiacov a pri kojenie sa stale hýbe, doslova je hyperaktivny. Chce sa s prsnikom v ústach posadit, otáčať... Ale ak aj leží rukou má odtlaca, rap. Prsníka ale je prisaty. Takže to boli ako spal lebo už má aj 4 zuby. Neviem čo s ním.vie niekto poradiť.

barunka
9. jan 2013

@boka79 ďakujem pekne za odpoveď... teraz je to už trošku lepšie, už sa dokáže aj napapať bez toho, že zaspí po minúte 🙂 tak už len bojovať a vydržať 🙂 dúfam, že tentokrát budeme úspešní.. 😀

amy14
9. jan 2013

@valerya tento príspevok sa mi veľmi páčil a som toho istého názoru.....moja malá bola uplakaná od narodenia,síce som kojila len 2 mesiace,ale zato som ju nosila permanentne,lebo len vtedy bola spokojná....a teraz sa budem snažiť malého kojiť čo najdlhšie.....

jasnenka81
10. jan 2013

Zdravím a jdu si opět pro radu. Mám 11měsíční holčičku, po zavedení příkrmů začala odmítat kojení přes den, kojila jsem jen v noci. Teď se mi začala budit pouze jedenkrát a mně se zdá, že mlíčka rapidně ubylo, už ji ani neslyším polykat, spíš si jen podudlá, uklidní se a spí dál. Dá se ještě nějak zvýšit tvorba mlíčka i u takto velkého dítka nebo se mám s kojením pomalu loučit ☹ ?

vavrenka
10. jan 2013

@jasnenka81 ahojcek, jasne da sa s tym nieco urobit. 😉. preco cez den prestala pytat mliecko? akym sposobom si zacla zavadzat prikrmy? niekedy sa stane, ze ked ma dietatko prilis prikrmov, rposte mliecko odmietne. a dalsia vec- ma dcerka dudlik, popr. zvykne pit z flasky? - cez dudlik, ci naustok? to su dalsei veci, ktore mozu sposobovat neazujem o prsko. z flasky rychlesjie a s mensou namahou tescie a deticky su velmi mudre 😉..

jasnenka81
11. jan 2013

@vavrenka No ono to bylo s námi trochu komplikovanější 🙂 Malá měla dle naší lékařky váhové přírustky vždy na spodní hranici, honila jsem mlíčko všelijak od homeopatik přes bylinky po domperidon, malou se mi podařilo navzdory neustálým doporučením lékařky zavést UM kojit plně do pátého měsíce, pak jsem začla zavádět příkrmy, přiznám se že honbou za vyšším váhovým přírůstkem asi dost rychle, ale ještě v osmém měsíci se mi dařilo kojit ráno, večer a jednou až dvakrát v noci, ale teď už je malá ochotná se přisát jen v noci, když je rozespalá. Zavedla jsem večer jednu dávku UM, kterou dostává z flašky 😅 , dudlík nemá. No, ještě musím poznamenat, že i přes to, že malá už teď pěkně přes den baští, tak je to pořád takovej malej střízlík a nijak moc nepřibírá ani teď, takže bude asi od přírody hubeňour a veškerá má honba za mlíčkem asi ani nemusela proběhnout, kdybych dala na svůj instinkt a nenechala se vystresovat doktorkou 😠 Jen teď nevím, jestli lze ještě teď zvýšit tvorbu mléka stejnými technikami - odsávání, homeo?

vavrenka
11. jan 2013

@jasnenka81 idealne je si malu zacat cstejsie prikladat - skus jej znizit velkost alebo mnozstvo prikrmov, vynechat UM a na mlieko su vynikajuce tobolky senovka grecka a benedikt lekarsky.. ale z toho, co si pisala by bolo fajn zapojit do procesu laktacnu poradkynu, nech vas vedie, ja viem,.. mne sa jednoducho pise,ale viem, ze realita je ina, sama som si odtrpela s kojenim svoje..

vavrenka
11. jan 2013

@jasnenka81 este mi napadlo - supni si ju k sebe do postele, aby ta citila, to tiez pomaha. aj nosenie cez den - v satke/nosici, nech ta co najviac citi - hlavne tvoje prsia. idealne by bolo na nahato, ale neviem, ci nie je na to zima..
ak zacne s tebouús vami spavat v posteli, tak sa zacne castejsie budit (je to normalne) a ty jej tym padom mozes castejsei ponukat psrko a v noci sa najviac tvori mliecko..

jasnenka81
12. jan 2013

@vavrenka Děkuji, vyzkouším. V posteli teď se mnou malá spí, protože je nemocná. senovku benedikt jsem brala, zabíraly mi dobře, tak to s nimi ještě zkusím, ráda bych kojil co nejdéle.

vavrenka
13. jan 2013

@jasnenka81 vela osm ti neporadila 😉 , ale niet nad dobru laktacnu..

wiki20
13. jan 2013

Ahojte .. chcela by som sa opýtat. Mám problémy s kojením. Prsia sa mi naleju mliekom asi len 1-2x za den a potom nič. A malý ktorý má 5dní je nervozny a potom sa len hrá s ,,dudou" a ja ich už mám celé rozhryzené a červené a pri každom prikladaný až jačím. Nepomožete mi ako tvorit viac mliečka??? poprípade ako sa zbavit bolesti??

bodka70
13. jan 2013

@wiki20 , jednoznačne si zavolaj domov laktačnú poradkyňu, nech ti ukáže, ako správne priložiť malého na prsník. Prsia sa nalievajú mliekom pri správnej stimulácii, t.j. alfou a omegou je správne priloženie novorodenca a jeho efektívne satie. Nedostatok mliečka a zničené bradavky sú ukážkovým príkladom chybného prikladania a zlého satia bábätka.

michellka85
14. jan 2013

ahojte, chcela by som sa poradit. od zaciatku mam problem s kojenim, v nemocnici mi povedali,ze mam zle bradavky, dali sme klobuciky, mala som od zaciatku malo mlieka (pijem caje, jem polievky, ked je cas odsavam, beriem tyzden more milk plus, ale pocit naliatych prs nepoznam a viem, ze nemam dost, pretoze malu pred a po kojeni vazim) preto asi od 3. dna malu prikrmujem.. nastastie som si zavolala laktacnu poradkynu, takze sa jej podarilo naucit sa prisat, dokrmujeme cez prst a cievku a nepouzivame cumel. dcerka ma mesiac a je velmi ziva - az prilis - cez den je vkuse hore, mrvi sa, natahuje, papa si prsty a stale chce jest.. pomedzito podriemkava.. snazim sa ju kojit na poziadanie a az potom dodavam nutrilon, ale je to na nervy - kazdu chvilu zaspi, potom zase reve, je, tak sa puci, kaka, ked sa jej nedari place, tak zisti, ze zabudla dojest, mezditym 3x zaspi a tak dokolecka.. :/ oslavujem ked spi hodinu vkuse.. s nervami utekam na wecko alebo do sprchy, ze co ked sa zase zobudi.. Co mam s nou robit? upravi sa to? ako ju nakrmit rychlejsie, aby spala dlhsie? aj detska lekarka povedala, ze taketo permanentne jedenie nie je dobre, pretoze vkuse si zatazuje zaludocek..

cacika
14. jan 2013

@michellka85 este je malicka, upravi sa to urcite. dodrzuj co ti radila laktacná poradkyna. taketo male babo okrem papania toho este vela nedokaze, preto riesi kazdu potrebu a nepokojnost kojenim a nemusi ist o realny hlad. to ako sa sprava dcerka je uplne bezne a casom sa to zlepsi, ked si vytvori aky taky rezim a zacne sa viac zaujimat o okolie. skus ju aj nosit v satke alebo ergonosici, mozno to pomoze pre pokojnejsi spanok. ak si si nie ista radsej si este raz zavolaj poradkynu.

michellka85
14. jan 2013

@cacika dakujem za povzbudenie🙂 dufam, ze vydrzim.. dost odolavam aj tlaku okolia na cumel (co som razne odmietla uzivat, aj po tom, co jej ho svokra nutila a ona vypluvala a mali sme potom do noci "zabavu" lebo mala bola cela nervna ) a tiez ze babo ma byt v perinke 😖 stale studujem spravne tachniky prisatia a veci o dojceni, tak neviem ako je to s tymi satkami a nosicmi - nebudu mat deti potom krivu chrbticu? zdaju sa mi takto nosene cele pokrutene v tom.. 😕

cacika
15. jan 2013

@michellka85 tak svokra a vychova to je tema sama o sebe 😵 😵 a pri noseni sa chrbtica nekrivi, pre babo je prirodzena schulena poloha ako v klbku a to sa da dosiahnut pri spravnych nosicoch. mimochodom v perinke ked je dieta nasilu vystierane, to urcite nie je spravna poloha minimalne pre klbiky...

michellka85
16. jan 2013

@cacika planujem si zaobstarat nosic alebo satku, lebo mala zboznuje na mne spat a je to dost neprakticke mat ju na rukach alebo bruchu.. v noci to zacina byt ok (spi s nami), dufam ze to vydrzi- zobudi sa 1-2x a len si cucne a spime dalej.. predtym ked vstala tak jedla aj 2 hodiny, este som ju dokrmovala, prebalovala, uspavala.. takze s mojim spankom to bolo biedne 😅

nikolkanitra
24. jan 2013

ahojte,Vie my niekto poradit?mám 2-mesačneho syna ktorého som nekojila,ale chcela by som začat.Brala som tebletky na stratu mlieka ale mlieko stale mám.Myslite že to mlieko je este dobré?dakujem

cacika
24. jan 2013

@nikolkanitra ak mas mlieko tak je urcite dobré. odporucam kontaktovat laktacnu poradkynu, pozri stranku mamila.sk, pripadne napis rovno tam. bez odbornej pomoci je totiz velmi nepravdepodobne ze sa ti babo prisaje.

nikolkanitra
24. jan 2013

@cacika dakujem,uz som tam aj napisala

michellka85
24. jan 2013

@nikolkanitra držím prsty🙂 keď už teda tabletky nezabrali 😝 .. a vidíš, ja chcem mlieko a nemám dosť;) 😒

diana_81
25. jan 2013

Ahojte baby, viete mi poradit par tem k dojceniu/rozbehnutiu dojcenia pri predcasne narodenych detoch... Skusala som hladat, ale nedarilo sa mi. Pripadne i linky mimo MK.

Chcem poradit maminke co prave porodila cr teraz v 35tt kvoli preeklampsii a nema cas a sil to nejako "studovat"... Proste ako na to aby sa pokusili tak male a slabsie babatko rozdojcit. Asi bude v inkubatore, krmene hadickou... Dakujem!!!

rohacka
25. jan 2013

Trosku je na mojej stranke
http://mojedietatko.webnode.sk/dojcenie/dojceni...
zbytok plati ako u donosenych deti. Ak je na Slovensku, optimalne kontaktovat laktacnu poradkynu v mieste bydliska.
www.mamila.sk

valika_val
25. jan 2013

ahojte, chcem vas poprosit o radu a vopred velmi pekne dakujem...

prve dietatko som kojila necelych 10 mesiacov a ku koncu som bojovala s nedostatocnym plnenim praveho prsnika. nepamatam si presne, ako dlho som tuto "ved" riesila, ale s pomocou laktacnej a roznych inych rad. zial nepomohlo. pri odstaveni syna (odstavil sa na moje prekvapenie a smutok sam) sa zrejme moj pravy prsnik uz pripravoval dlho a vobec nestrajkoval. z laveho prsnika som "dodojcila" este asi 2x (pred spanim, cize 1x/24h).
pisem to tu preto, lebo kedze som na to celkom zabudla, na tieto problemy, tak ma velmi velm iprekvapil fakt, ako tazko sa mi teraz pri druhom dietatku rozbieha mliecko.
uz z porodnice som prisla so znizenou tvorbou. kedze to viem porovnat, trosku ma to vyplasilo a beriem uz more milk plus, a dokonca uz mam v sebe aj prvu davku costi.
lavy (funckny) prsnik sa nalieva, pracuje to v nom, funguje aj ked si na moju malu princeznu spomeniem, spustaci reflex ma velmi dobry.
ale pravy prsnik, dokonale vyprazdneny, "menejcenny", maly, splasnuty...
co mozem urobit este navyse, aby som si viac rozbehala ten pravy?

robim spravne, ak ho uprednostnujem a dojcim z neho viac? resp. vzdy nim zacinam, aby hladne dietatko spapalo vsetko, co je tam, a az potom prestriedavam prsniky...
mala ma uz vola, ak potrebujete podrobnejsie informacie, dopisem.