Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
28. jún 2009

ciernovlaska, ale to je výborné 😵 , že si dokázala nesprávne prisatie takto pekne upraviť, super 🙂 , držím palce

annag
28. jún 2009

svetkaadamko - určite mliečko nestratíš, ak dojčíš len z jedného, dva prsníky máme preto, aby sme mohli dojčiť dvojčatá 🙂

petruci6
28. jún 2009

ahoj annag,
mozes mi prosim znovu poradit? mam trosku neobycajny problem,ale moja mala nechce nic vypit z flasky,ako ju mam naucit vypit vodicku,caj? v lete jej urcite iba mliecko nebude stacit a okrem toho uz aj dokrmujem zeleninkou,ovocim,mam aj kasove ryzove mliecka pokupene a ona nechce nic z flase
menila som uz aj dudle na flasi,ine druhy flias a nic

fialka81
28. jún 2009

annag nie nebolia ma, ja beriem paralen a ten mi znizuje teplotu tak snad to uz nebude dlho trvat. dakujem za odpoved 🙂

annag
28. jún 2009

jarus1 - robí tak pri každom dojčení? AK to je len občas, môže to byť len preto, že v danej chvíli nie je hladná. Ak je to často, skoro stále, tak maličká sa hnevá, lebo reaguje na tok mliečka - buď jej tečie rýchlo, alebo pomaly. AKo to vyzerá - priložíš ju, pekne začne piť a začne sa hnevať - po akej chvíli sa to stane? Potom ju priložíš na druhý prsník, takisto ho začne pekne piť a po chvíli sa začne aj na ňom hnevať, alebo je to tak, že si druhý prsník ani nie je ochotná vziať?

jarus1
29. jún 2009

annag...priložím ju, chvíľu pije a potom začne akoby sa hnevať, ale nie je to hnev taký trucovitý, iba zahryzne dasnami a ruky dá v pästičky. Mna to samozrejme bolí tak, že musím dať bradavku nasilu von a potom sa smeje. Doteraz to vôbec nerobila

macikjm
29. jún 2009

ahoj annaq...
este sa ta chcem opytat...moja malicka spinka v noci uz aj 6 hodin...ked sa zobudime na papanie, moje prsniky su na prasknutie...Ninka pocica, kym nezaspi, ale nevysaje mi prsnik tak, aby bol mekky...zmekne, o nieco, ale stale nie tak ako to je cez den...no a druhy prsnik je tiez riadne naliaty...a dalsie kojenie nas caka o cca 3 hodiny...nechat prsniky tak, alebo mam odsavat...budi sa mi okolo tej 2-3 v noci...uz som parkrat isla odsavat, len o takom case to nie je sranda...nemam odsavacku...len rucne odsavam...
dkujem.... 😉

ada21
29. jún 2009

Ahoj Annag,
prosim ta mozes mi poradit? Mam mesacneho syna a asi posledny tyzden nevie vecer zaspat. Ked mu vecer davam papat (kojim), tak sa strasne jeduje, skusala som ci ide mlieko, a ked som videla kvapku, tak som to neriesila. Vcera vecer som si skusala odsat, ze kolko pojde, a bola som prekvapena, ze tam skoro nic nie je. Cez den taketo problemy nemavame, a teda myslim si ze cez den mavam asi dost mlieka. Hlavne ma zaujima, ci vzdy ked si pyta jest, mu mam dat, alebo nie a mam dodrziavat medzi krmenim aspon dve hodiny prestavku. Ja mam pocit, ze by jedol stale, a rada od znamych je ze chlapci su pahltni, a netreba mu stale davat, lebo potom ich boli brusko. Ked vecer plakaval, tak som si myslela ze ho boli brusko, a nedala som mu viac papat, ked sa jedoval pri prsiach. Ale teraz neviem, ze kedy ho boli brucho a kedy je hladny.

janula13
29. jún 2009

annag aj tak dakujem za radu, aj mi potom doslo, ze tvoje odpovede sa vzdy tykaju dojcenia, ale tak ci tak dakujem za ochotu aj odpoved, spytam sa na to v stredu pediatricky, ideme na kontrolu..pekny den

annag
29. jún 2009

ada21 - napíšem do IP - posúdime celé dojčenie 😉 🙂

annag
29. jún 2009

janula - výživu detičiek vždy rieš po porade s pediatrom, ktorý ich pozná, lebo zmena UM bábetko dokáže potrápiť a takisto treba dobre posúdiť dôvody na zmenu , prajem Vám veľa zdravia 🙂

annag
29. jún 2009

macikjm - pokiaľ papá častejšie cez deň a prsníky cez deň i dobre vyprázdni, tak je to v poriadku. Odsávať nemusíš. Odsávaním by sa tvorba mliečka ešte viac zvýšila. 🙂

annag
29. jún 2009

jarus, pokiaľ sa nájde niekoľko normálnych dojčení, pri ktorých sa pekne nadojčí, tak toto môže byť napr. pre zúbky a preto, že hladná nie je, len si ich chce masírovať - podobne ako keď berie hračky či iné predmety do pusinky.

macikjm
29. jún 2009

dakujem... 🙂 cez den papa castejsie...a vecer mam uz mekke prsniky...jej fajne, ze nemusim odsavat, ale bala som sa, aby som nedostala nejaky zapal...

annag
29. jún 2009

petruci6 - a prečo ju tak veľmi chceš na fľašu naučiť 😀 😉 , dojčené bábo fľašu nepotrebuje poznať vôbec. A takáto veľké slečna rozhodne. Malá nechce piť nič iné, lebo má dosť Tvojho mliečka. Materské mliečko obsahuje 87% vody - to znamená, že pokiaľ ju priložíš kedy bude sama chcieť, tak smädná nebude a bude jej Tvoje mliečko určite stačiť. Odmietanie iných tekutín trápi veľa mamičiek - ale je to úplne normálne, bábetko nechce piť, lebo jednoducho piť nepotrebuje a nie je smädné. Dojčené deti preto začínajú piť postupne a oveľa neskôr , veľa z nich až okolo roka vypije hrnček vodičky. Ponúkať jej môžeš tekutiny normálnym pohárikom, pohárikom so slamkou, s náustkom - hocijako. Ale učiť ju na fľašu okrem toho, že cumeľ vždy predstavuje riziko počas dojčenia, je úplne zbytočné. Koľko mamičiek trápi, že ich malý škôlkar, či dokonca školák je závislý na fľaške s cumľom . Je ideálne naučiť piť bábo čistú vodu - tá uhasí smäd najlepšie - rovnako, ako to platí pre dospelých, platí to i pre deti. Bábo je učenlivé a ľahko si vytvára návyky, ktoré mu pretrvávajú až do dospelosti. AK by som hovorila z vlastnej skúsenosti - moje deti fľašu nepoznali, pili a aj dodnes prevažne pijú čistú vodu - (od smädu určite vodu preferujú). Piť začali z pohárika , takisto neskôr - až okolo roka . Naša najmenšia ešte pije tiež iba moje mliečko, hoci je na príkrmoch.

Teda v lete - ponúkni prsíčko koľko si bude vyžadovať, len dodrž zásadu - do cca 2 hodín rovnaký prsník - teda ak pocuckáva, ponúkaj ten istý prsník. Mliečko bábetku uhasí smäd, ale dodá mu i energiu na to, aby dokázalo v horúčave fungovať. A čo je dôležité - bábo si dojčením správne reguluje príjem tekutín. Pretože dnešné mamičky majú tendenciu deti prelievať čajíkmi . Keď som u lekára, či niekde, kde je viac detí, tak ma vytáča 😀 neustále pobehovanie s fľaškou čajíku a pocuckávanie každú chvíľku. Aj z nadmerného príjmu tekutín sa dá otráviť. Opäť platí to známe - bábo si dojčením ideálne reguluje príjem tekutín - hoci aj po polroku. 🙂

petruci6
30. jún 2009

ok dakujem 😉

ludanka
30. jún 2009

Milá Annag, aj my sa chceme pridať a poďakovať sa Ti za výborné rady ohľadom dojčenia 😀 Na začiatku to síce vyzeralo dosť zle a už sme skoro prešli na UM. Vtedy si mi veľmi pomohla, možno ani nie "technicky" ale tým že si ma podporila v snažení a potom to už išlo samé 😀 😀 Dnes má náš malinký 3mesiace a papá iba MM a za posledný mesiac pribral celé kilo 😲 Ďakujeme veľmi krásne a prajeme Ti a tvojim detičkám veľa zdravíčka a šťastíčka! Mamičkám želám veľa pohody lebo jednine kľudná a šťastná mamička môže dať svojmu dieťatku dosť mliečka a lásky 😀

krpcek
30. jún 2009

ahoj anag.
poterbovala by som radu niekoho skuseneho.
moja mala mi zacala nejako vymyslat pri papani. ponuknem je prsnik, prisaje sa, dve, tri minutky potaha a zacne strasne plakat. . .dam ju odgrgnut, utisi sa a ked jej ponuknem prsnik znova zacne zase plakat. ale ak skusim tak o pol hodniku niekedy sa prisaje a niekdy zacne znova plakat.. . . ale ked jej dam flasku s cajikom je ticho, ale netaha, len olizuje a obkusuje ten cumel.
uz neviem co mam s nou robit, lebo potom nikdy neviem, ci je napapana a ci mozme ist von . . .

ale zaujimave je, ze mi to robi len cez den. 😅

v noci kojime tak,ze si ju dam k sebe do postele, lahnem si, malu si prisuniem, dam jej prsnik, napapa sa, pusti ho a hned zaspi.

vedela by si mi prosim poradit, co s nou mam robit?

dakujem 🙂

dm1
30. jún 2009

ahoj Annag!
Dnes sme boli na 2-mesacnej kontrole a maly ma 4550 gr. Nie je to malo? Porodna vaha bola 3300 gr, domov z porodnice sme isli s vahou 3100 gr... Zda sa mi to dost malo tak neviem. A narastli sme 8 cm od narodenia.

borocka
30. jún 2009

my sme dnes boli na 6tyzdnovej prehliadke a pochvalim snajho drobca. z povodnych 3200 ma dnes 4400. stale pekne kojime, aj ked ja sa pri tom vymordujem:(. maly od zaciatku vydrzi 3 hodiny a posledne dva tyzdne po kupani vydrzi do dalsieho jedenia 6-8 hodin. mam zazracne dieta🙂 len keby jedol trochu rychlejsie. vzdy ho to trva vecnost.
je to normalne aby dojcene dieta uz tak malinke vydrzalo tak dlho??? nie ze by sa mi to nepacilo, ale trochu som na pochybach.
dakujem

elfi1
30. jún 2009

aho Annag,
chcem sa podakovat za Tvoje rady a podporu. vyzera to tak, ze mliecko sa znormalizovalo a maly papa pekne. teda teraz sa obcas jasi a kruti - vrti, zdvyha nozky a prdi 😀 , ale uz neodmieta prsnik. a este sa mu teraz stava, ze sa napapa viac a prestane pit, az mu mliecko prudom tecie s pusinky. alebo mu takto este nestravene vytecie po malej chvilke po napapani, ked este lezka a oddychuje. sa mi zda, ze asi silnejsie saje, lebo inak mu to trva zhruba tak ako predtym 5-7min
zajtra ideme do poradne, tak uvidime, ako pribral. budu ho aj ockovat, tak sa troska obavam, ale hadam to zvladneme

este raz dakujem

mizulienka
30. jún 2009

ahoj annag, chcela by som ta poziadat o radu, nie je to nic urgentne, len by som chcela pocut tvoj nazor.
Maleho dojcim uz 10 mesiacov a chvala bohu stale mam mlieko, takze chystam sa dojcit aj nadalej.
"Problem" spociva v tom, ze dojcim iba z jedneho prsnika, uz niekolko mesiacov a je to aj vidno.
Prsnik z ktoreho dojcim mam totiz ovela vacsi ako ten druhy, rozdiel asi aj 2 cisel v podprsenke 😠 myslis, ze sa to po skonceni dojcenia vyrovna?
dakujem velmi pekne za tvoj nazor.

annag
30. jún 2009

mizulienka, určite sa to vyrovná, bude to chvíľu trvať -lebo to majú na svedomí tiež hormóny, záleží, ako rýchlo si odstavenie Tvoj organizmus uvedomí, ale určite sa to vyrovná 🙂

annag
30. jún 2009

elfi, no super, tuším by si uživila aj trojčatká 😅

annag
30. jún 2009

borocka, no pribral úžasne 😵 . Je to normálne, ak si bábo vytiahne veľa mliečka počas jedného dojčenia, vydrží dlho - každé bábo si vytvorí svoj rytmus. I keď aj ten sa môže zmeniť, teda sa nezľakni,ak si to o pár týždňov rozmyslí, dojčenie - intervaly, dĺžky dojčení sa môžu meniť - presne podľa požiadaviek bábetka. Takže treba len dodržať zásadu dojčiť na požiadanie 🙂 A okolo polroka sa zvyknú bábetká fyzioloogicky budiť v noci veľmi často a drží ich to tak do 9-12 mesiacov, tak využi pokojné noci a dosýta sa naspi. Potom možno budeš hľadať inšpirácie v témach "každé dieťa sa vie naučiť spať" a pod. 😅

annag
30. jún 2009

krpcek, musím posúdiť celé dojčenie, napíšem do IP 🙂

annag
30. jún 2009

dm1 ešte mi napíš posledný prírastok

annag
30. jún 2009

ludanka, to som veľmi rada 😵 , presne tak , netreba z dojčenia robiť horor a sledovať každý ťah bábetka, prajem Ti všetko dobré, veľa mliečka a radosti z materstva 🙂

dm1
30. jún 2009

annag bolo to za cca. 12 dni 250 gr.

annag
30. jún 2009

to pribral celkom pekne, ak by si chcela viac, stačí pridať pár dojčení - ak si bude ochotný prsník vziať, ponúkať obidva počas jedného dojčenia , alebo ak má dlhú nočnú prestávku, skúsiť ho nadojčiť aspoň raz - dva krát 🙂