Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

latvia
29. dec 2010

@luciaanna paralen, pripadne ibalgin, fenistil kvapky a toaletu nosa najdes vo fotoblogu strapco13, s tym ze do nosa si mozes kvapkat kvapky pre deti od 1-8 rokov. ak aj kasles tak vykasliavatka v pohode, prirodne pripravky ako hedelix a ine

vejula
29. dec 2010

@danabel neboj viem že sa to lahko povie... možno malej nič nieje, viem že aj ked je silny reflux tak babatko slabo pribera, takže to vobec nemusi byť celiakia.. A nie je malička nahodou chudokrvna? vtedy sa tiež myslim menej pribera. Nieje nejaka bledšia?

danabel
29. dec 2010

@vejula Ahoj, ona má ale ten tichý reflux, keď sa až tak veľa nezvracia, skôr páli kyselina v puske a z toho potom býva plačlivá a nespokojná. Neviem či nie je chudokrvná, zatiaľ jej nebrali krv. Je bledšia a má tmavé vlásky aj oči a mihálnice, ale aj manžel je taký ako snehulienka a jeho sestra a jej dievčatá, tak neviem. Máme ísť teraz po Novom roku na očkovanie aj na odber krvi, trošku sa bojím, či to nebude na ňu priveľa naraz toľko pichania. Tú krv berú skadiaľ?

dulkagabulka
29. dec 2010

@jannas nemyslim si,ze riešenie su klobučiky..
skor by som ti navrhovala krmit ho na prse cievkou..začinat vtedy,ked je rozospaty..on podla mna nereaguje ani tak na tvar prsnika,ale na tok mliečka..z flaše je tok rychly a konštantny..kdeždo prsnik musi vo vačšine pripadov najskor "roztahat", resp. tam mliečko nema konštantny tok..chvilku ide rychlejsie, chvilku slabšie..preto by bolo fajn začat s tou cievkou...jednak bude na prsniku a bude tahat aj z neho a jednak bude mat ten konštantny tok, na ktory je zvyknuty... 🙂 nejaka laktačna porakyna ti ukaže ako sa to robi 🙂

elinka27
29. dec 2010

@jannas ahoj,mala som rovnaky problem pri synovi,bohuzial ja som mlieka mala malo, jedine co potrebuje tvoj maly je aby zosilnel,predpokladam,ze nemal ani vyvinuty saci relfex.Skusaj stlacanie prsnika, tak sa nenapije?Ide o to ze kedze je maly a predcasne narodeny je slaby,a u neho by nemal byt nepomer vo vydaji a prijime energie, cize nemal by na napapanie sa minut viac sil ako to co spapa,lebo by potom nepriberal a to on teraz najviac potrebuje,inak ho mas naspat v nemocke.DJa by som skusila stlacanie prsnika, aby mu to z neho lahsie islo,a ked nebude chciet sat,tak skus stlacat dole pod bradickou,alebo potahat za usko ked zaspava, stimuluje to saci reflex.Co sa flase tyka, bóhuzial pri takychto detickach oni nepozeraju na nic, podstatne je ich nakrmit je jedno ako,aj sondou.Skontaktuj sa s laktacnou v tvojom okoli,nech skotroluje prisatie,a urcite nepouzivaj cumlik.Ak by si nieco chcela tak do IP, mam doma predcasniatko,takez skusenosti mam🙂a aj dulkagabulka radi dobre,riesienie by mohla byt aj cievka na prsniku,alebo sumplemetor, s tym mam tiez uz skusenost

elinka27
29. dec 2010

@makda no ano,na vyssiu tvorbu mlieka by mohlo byt riesenie aj to Costi,ale to zasa nemozes brat pocas celej doby kojenia,takze si myslim,ze to je len docasne riesenie,a bud sa potom mala spamata,alebo ak je leniva co je aj nas pripad,tak si jednoducho tu nadprodukciu musis udrziavat umelo uz stale,alebo aspon kym nezosilnie,lebo moja mala sakramentsky reaguje ked ma slaby tok 🙂 je totalne pohodlna, ja musim sem-tam odsavat aby som mala viac ako ona potrebuje,lebo inak nechce a stagnuje mi na vahe.Skalopevne som ja ale presvedcena ze u nas urobil galibu ten dudlik 😒

ivush
29. dec 2010

@latvia
@strapco

Ahojte, prosím vás neviete mi povedať ako je to s RTG zuba počas dojčenia ? Viem, že celkovo sa akýkoľvek RTG neodporúča, ale ako to v skutočnosti je - prechádza to žiarenie okamžite priamo do MM ? pretože mám jednu osmičku na extr. - už to ani nie je zub skôr kráter a bez RTG mi to stomatochirurg nechce vytrhnúť no a nakoľko dcérka ma ešte len 11mes tak čakať ešte rok s tým zubom mi príde dosť nereálne...ďakujem krásne.

dulkagabulka
29. dec 2010

@ivush uplne v pohode si mozes dat urobit RTG..nemaj obavy...lekari maju v tomto smere niekedy tiez zastarale nazory...mozes si dat zrontgenovat vsetko 🙂

cicimon
29. dec 2010

@ivush mna zubna poslala tiez na rtg pocas kojenia, aj mi robila maly rtg v ordinacii

snehulka24
29. dec 2010

Ahojte, neviete mi poradit, preco sa babo budi zo spania na plac? Znamena to, ze je malo dojcene? Obcas zamrnci a opat zaspinka. Ale nie na dlho. Vseobecne mi malo spinka a dlho trva, kym ju uspim. Aj po kojeni. Zda sa mi tiez, ze malokedy spi v tom hlbokom spanku. Lahko sa preberie, zvycajne same na seba. Dakujem vopred za rady.

ivush
29. dec 2010

A čo ste tu rozoberali kiahne počas kojenia, tak mne raz hovorila primárka infekčného, že kojené bábo je chránené protilátkami od mamky do 6mesiacov...potom sa už môže nakaziť...

booklover
29. dec 2010

@snehulka24 niektore deti vseobecne spia menej. aj nasa mrnka zo spanku a budi sa na to, ale myslime si, ze sa jej daco zle sniva. zaspava nam lepsie, ked je vyvetrana miestnost a rozpravame sa, alebo je pustene potichu radio. ked sme ticho a iba sepkame, spi "slabo". este ide aj o polohu, ak trapi brusko ( nase babo malo reflux) tak je lepsia vyssia poloha hlavicky a trupu. nasa dcera dlho nespala inak, len opreta o hrud niekomu, kto bol v sede/polosede. taktiez moze pomoct hojdanie vo vajicku, alebo v sieti, ci na fitlopte alebo v ergonomickom nosici a tiez unavit pred spankom 🙂

latvia
29. dec 2010

@ivush ahoj, baby ti dobre radili, osobne nepoznam lekara ktory by neposlal dojciacu zenu na rtg, ziarenie totiz takmer hned mizne,okrem toho by si mala mat ochrannu vestu na sebe 😉 takze smelo na rtg.
strapco je z neznamych pricin uz asi tyzden "nezvestna" 😕 preto neodpoveda, neviem co je s nou 😕

luciferova
30. dec 2010

ahojte

prosim vas ako casto by malo byt dojcene 13 mesacne dieta? kolkokrat za den?

luciaanna
30. dec 2010

@latvia ďakujem za radu 🙂 😉

bridget
30. dec 2010

Ahojte, potrebovala by som poradit. Mam 2 mesacnu dcerku, od narodenia sme nemali nijaky problem s dojcenim, proste maly papkac, ma fakt dobry apetit a odrazu mame problem. Uz vcera pri papani nieco nebolo v poriadku, potiahla chvilku, odrazu zacala byt nervozna a zacal hrozny plac. A dnes sa rano zopakovalo to iste, ale place tak strasne, ze ju neviem utisit. Ked sa po hodine ako tak ukludnila, skusila som ju dat na prsnik, ale po dvoch cucnutiach sme boli tam, kde predtym. Hrozny krik, place tak, az sa zachadza, nikdy takto neplakala. Prsnik mi uz nechce zobrat ani do pusy, v podstate od rana poriadne nepapala a ja som uz zufala.... Prsia mam naliate, musim ich odsat a moje dieta zaspalo od vycerpania z placu hladne. Mate niekto podobne skusenosti? Poradte, co mam robit??? Skusala som dojcit z oboch prsnikov, oba odmieta, hoci ked zbada prsnik, az sa trasie,tak by papala a ked ju prilozim, po par sekundach hrozne place. Menila som polohu - nezabera. Nechapem, co sa to stalo, nikdy sme s kojenim problem nemali. Budem vdacna za kazdu odpoved, lebo naozaj neviem, co dalej...

stanka02
30. dec 2010

Ahojte.
Potrebovala by som poradit. Mam 3 a pol mesacneho synceka a mam pocit, ze mam malo mliecka. Ked som si odsavala tak som za 15 min odsala asi 30 ml, zda sa mi to malo. Drobec je spavy a zda sa mi, ze je hladny. Uvazujem kupit nejeky Nutrilon, Bebu, alebo nieco tomu podobne.

stanka02
30. dec 2010

Ahojte.
Potrebovala by som poradit. Mam 3 a pol mesacneho synceka a mam pocit, ze mam malo mliecka. Ked som si odsavala tak som za 15 min odsala asi 30 ml, zda sa mi to malo. Drobec je spavy a zda sa mi, ze je hladny. Uvazujem kupit nejeky Nutrilon, Bebu, alebo nieco tomu podobne.

norikk
30. dec 2010

aj na nas prisla kriza,maly ma tiez tri mesiace...vcera to bolo tak,ze som prikladala casto,ale poobede sa uz maly hneval a tiez odmietal prsnik.....uz som ich mala doslova vystavene ani kvapka z nich nesla,i ked som si i ja stlacila,myslela som ze sa to po noci upravi a budu sa dolievat ako furt, ale neni to na 100%.....nie su tak plne ako pred tym,ale cosi tam mam, dufamze sa to pomaly zas ustali.....
@stanka02 nekupuj ziadne umele mlieka,potom tu krizu neprekonas, len prikladat prikladat prikladat

a chcem sa spytat,maly zacina byt chory, pokasliava, ja kaslem uz dva tyzdne,takze to ma asi odo mna, navyse sa s manzelom dostavame z tazkej chripky,ktoru maly nedostal,prixcom sme my dvaja lezali v horuckach, on bol vysmiaty jak slniecko 🙂 ...tak sa chcem spytat,ci mam utekat ku doktorke, nech mu daco da, alebo mu pomoze aj moje mliecko?? nechcem sa trepat ku doktorke,kde su viac chore deti

vejula
30. dec 2010

@stanka02 radšej si kup ricinus communis, vineu a nejaky čajik na podporu kojenia, stale prikladaj aj v noci akonahle sa zobudi tak cicik do pusinky a uvidiš prejde.. Tou krizou si prejde viacmenej každa, ale ak začneš prikrmovať tak sa ti viav mliečka tvoriť nezačne, akonahle bude mala viac ťahať začne sa tvoriť viac mliečka, držim palce aby to rychlo prešlo.. inač ja som pry krat tiež zostresovala hned som poslala mm kupi bebu ale ani som ju neotvorila, lebo som hned napisala tu a tu ma hned stopli že žiadna beba a behom troch dni bolo po krize a mliečka bolo dosť 😉

weverka11
30. dec 2010

@bridget ahoj aj moj to uz parkrat urobil a zistila som, ze to robi ked ma stavene vetriky, takže ked sa pučí pri prsku, tak ho dam odgrgnut aj ked papal dve minutky, ponosim, pocvičíme nožičkami, prebalíme a potom pokračuje v papaní...Aj pol hodinku si dá prestavku...

stanka02
30. dec 2010

@vejula mna dost zostresovala moja teraz byvala lekarka, povedala, ze malo pribral za posleny mesiac, vychadza to priemerne na 60 g /vraj mal min 75g/, no priberal aj 500 g na zaciatku, aktualne mal 22. decembra 5600 g. K tej novej idem 5. januara, skusim pockat. On je kludny, usmievavy, pekne buva, akurat co, ze kaka raz za 2-3 dni.

stanka02
30. dec 2010

@norikk kolko vazi tvoj drobec?

janefonda
30. dec 2010

@stanka02 podľa mňa má tvoj synček váhu ok. Aj nám doki stále tvrdil, že je chudá...každé dieťa je iné! to sa predsa nedá tabuľkovať! pekne ďalej pokračuj v kojení, tak ako ti radí aj @vejula 😉

vejula
30. dec 2010

@stanka02 ked je spokojny určite by som neriešila UM... To je zaklad aby bol maly spokojny, každe babo pribera inym tempom, ked daš UM sama si znižiš tvorbu mliečka, a to predsa nechceme 😉 neboj sa, mm je pre tvoje babo určite najlepšie 🙂

jannas
30. dec 2010

@dulkagabulka
@elinka27
dakujem za rady, budeme to skusat 🙂

stanka02
30. dec 2010

@vejula
@janefonda
dnes sme boli na pohotovosti skrs kaslu a soplikov a dala som ho prevazit ma o 210 g viac ako u tej dokiny, mozno mamla zlu vahu. Dakujem za rady, mate pravdu mm je najlepsie urcite. 🙂 🙂 🙂

barbarka
31. dec 2010

ahojte. @annag alebo ktokolvek potrebujem poradit. moj maly (1rok) ma velmi uhryzol pred 3 dnami pri kojeni. bolo to v aute pocas pomalej jazdy, on sedel v sedacke a plakal tak som sa nad neho nahla nech sa ukludni mlieckom a mm nabehol autom na spomalovac, maly sa asi zlakol a cvakol a ked som zjajkla tak cvakol druhykrat. potom som si na podprsenke vsimla krv. odvtedy sa mi 2 ranky co tam su nechcu zahojit. priserne to boli pri kojeni, doteraz to jemne krvaca, a boli to aj ked sa bradavka dotyka oblecenia ci podprsenky. kojim len z jedneho prsnika takze neviem mu dat z druheho a tym padom sa mi to vobec nehoji. v noci sme mu skusali dat UM ale plakal az kym nedostal MM. v noci papava dost casto - dnes 4x a ja som to prezila s placom od bolesti. co mam robit? za vsetky rady dakujem

happy8051
31. dec 2010

@barbarka ja som tento problem zatual nemala (nemame zubky🙂 ) ale viem, ze na dopraskane bradavky je uzasna mast BIOCLIN, dostat v lekarni. je drahsia, ale je uzasna, rychlo hoji ba netreba ju pred kojenim umyvat

denisse
31. dec 2010

@bridget
tiez by som to tipovala na prdiky ... skus rektalnu rurku ... nam vzdy pomohla ... drzim palce ...

nevesta
31. dec 2010

@barbarka Natieraj si to Canestenom, po kazdom kojeni tenka vrstva, nezmyvat pred kojenim. Vela vetrat a skus kojit tak, aby mal ranky v kutiku ust, menej to boli 😉