Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

pammy
8. feb 2009

Ja suhlasim !!! Mali by sme vymysliet nejaku odmenu 🙂
Len to by sme museli co-to o Annag vypatrat 😀 ... aby sme vedeli, kam tu odmenu zaslat...

bimbia
8. feb 2009

annag,
tak sme pretrpeli noc a dufam ze uz taku nezazijeme. ako si minule pisala ze tvoja robila bojkot tak toto bolo bojkotovanie na entu. dakujem za podporu vsetkym maminkam a prajem krasne a nicim nerusene kojenie. k odmene pre anicku sa pridam..

skrecok
8. feb 2009

Aj ja som za to, aby Annag dostala nejaku peknu odmenu...Pomohla vsetkym mamickam a takych ludi mozeme vo svete hladat baterkou ci lupou. Klobuk dolu, velka cest. 🙂

martina46
8. feb 2009

annag, dakujem 😵
pri druhom si uz dam pekne zalezat na tychto veciach. ak by som mala istotu, ze bude fajn porodna asistentka, bolo by dobre, ale to je loteria. nad tou dulou budem teda vazne rozmyslat. v nemocnici sme sice mali laktacnu poradkynu, ale rodila som cez vikend a tam vtedy ona nebola, zhnala som ju potom, ale stale sme sa obchadzali, nakoniec sa pozrela na dojcenie, ale uz som mala klobuk, ku ktoremu myslim nic nepovedal.... iba detska doktorka nam klobuky vyhovarala 🙂 (mali sme ich vsetky 3 maminy na izbe 😠 )
ako si napisala graziele, je mi to teraz uz jasne, tanka sa teda ulne umyslene snazila o nespustanie mliecka 😀
potvorka mala 😵

annag
8. feb 2009

bimbia, tak som rada že si sa nezlomila 😵 😵 😵

holky, jeden cent za odpoveď 😀

annag
8. feb 2009

zelmirka, radšej cumlík ako palček. Ak si bábo cmúľa palček veľmi často a silno, hrozí, že bude mať predkus, krivé zúbky, kožné problémy okolo pusinky, zdeformovaný palček - osobne poznám takéto detičky . Keď je to cmúľanie sporadické, len v istých chvíľach, tak je to v poriadku. Ak je to však veľmi časté, tak ozaj radšej cumeľ.

annag
8. feb 2009

martinka, jasné, potvorka sa už dojčiť nechcela 😅

- mne tiež nasadili klobúčik pri Adelke, ale nefungoval, taká bola sklamaná teta sestrička 😀 , bol tam iný problém, to však chúďa netušila, ale veľmi sa snažila, zafungoval našťastie materinský inštinkt ...

martina46
8. feb 2009

chuda sestricka 😀 🤐

skrecok
8. feb 2009

1 cent za odpoved??? To je podla mna malo.
Ja som od narodenia neznasala cumlik, do 12-tich 😲 som stale cmulala palcek (dokonca aj v skole 😅 ) a nemam vobec krive zuby, docela mam pekne. Manzel pouzival cumliky do 1.triedy a ma krive. Mozno my sme zvlastny pripad 😀 .

bubadlo27
8. feb 2009

annag, ja poslem aj euro 😀 😀 😀 😀 😀

annag
8. feb 2009

skrecok, jasné, stať sa nemusí, ale dievčatko, ktoré poznám, mimochodom, vnučka zubárky, má predkus oko hrom, nevedia si s ňou rady, nikto z rodiny predkus nemá, narodila sa normálne, len tým neustálym cmúľaním sa jej čeľusť posúva. Možno si cmúľala inak, asi treba mať správnu techniku 😀

annag
8. feb 2009

žeby som si začala privyrábať popri MD 😀 , ja to z lásky k Vám a Vašim detičkám 😉

graziela
8. feb 2009

Annag, dakujem krasne za odpoved a povzbudive slova... 🙂 🙂 🙂 Ja by som sa tiez rada pripojila k odmene pre Anicku nasu, je proste poklad 🙂 🙂 🙂

skrecok
8. feb 2009

Asi treba mat spravnu techniku 😀 . No, my sme zvedavi ako to bude u nasho... 😅

Ty si anjel, ked tak krasne pises, ze pomahas z lasky k nam a nasim detickam. 😵 Ale zasluzis si fakt peknu odmenu.

bubadlo27
8. feb 2009

anag, ak si spominas, ja som ta 😉 , co si pokazila kojenie s flasou, ale uz som sa s tym vyrovnala 😠
maly sice chvilu papal ukazkovo, ale cez tyzden sa to zase zlomilo, ked nie je muz doma a nezabava mi dceru 😕
tak teraz fungujeme tak, ze maly sa napapa z prsa v noci a rano a potom po kupkani , ostatne denne kojenia odsavam a pije z flase ☹
no zatial to ide, nejako som nespozorovala, ze by sa mi menej mliecka tvorilo, len je to namahave a drina, ale co by som pre neho neurobila 🙂
este som sa chcela spytat, ci staci ak odsavam cez den cca kazde 4 hodiny, to odsajem tak okolo 180 ml a staci mu to na papanie, alebo mam aj castejsie? 😉

annag
8. feb 2009

bubadlo, jasné, pamätám si, pokiaľ prsník neodmieta, tak to stačí, pretože sám stimuluje bradavky počas noci a ráno večer. AK by prsník celkom odmietol, tak by si musela odsávať častejšie a aj v noci.

Má 4 mesiace, bolo by ho treba naučiť pomaly aj na náustok, nielen na cumeľ, avent ho má

bubadlo27
8. feb 2009

oki dakujem, naustuk uz mam pripraveny, len som nevedela ze uz mozem 😉
inak ten naustok, myslis ten z tkz. carovneho poharika, alebo je aj nejaky iny? 🙂

annag
8. feb 2009

no, to bude on, čo by si nemohla, vyskúšaš, ako mu to pôjde a ak nie, vyskúšaš neskôr, chce to asi aj trošku zručnosti, ale on je naučený sať prsník, myslím, že mu to pôjde, napíš, som zvedavá 😉

rony253
8. feb 2009

ahoj annag, tak Sara sa uz potom na druhy den prisala a pekne papala, no teraz sa mi na pravom prsniku upchal mliekovod a skusam vselico mozne, tepla voda, slivkový lekvar a davam mala zo vsetkym moznych pozicii, odsavam a robim vsetkono akosi je stale tvrdy, dostala som aj z nemocnice dnes sprej do no sa s oxitocinom no nevidim ziadne zmeny, najprv som mala upchaty lavy zaciatkom tohto týždna, no to sa nejako samo urobilo a dnes mi robili aj ultrazvuk, tak je upchaty ale chvala bohu nie je tam hnis, tak sa mi aj zda, ze sa zacina pomlaicky cervenat a ak to bude do zajtra cervene tak nastupuju antibioitika. tak dufam, ze sa to do rana urobi. Horsie je to, ze ked by mala mat Sara bradu tam kde je hrcka, musela by som ju ani neviem v akej pozicii kojit, lebo je to vo vrchnej casti na boku. tak zatial pa

rony253
8. feb 2009

co je to ten naustok, ja mam avent flase, no to som nevidela. Annag, inac v ten den ked Sara nechcela, moj prsnik, sok odsavala a davala jej z flase a rano zacala pekne papat z prsnika, a papa do dnes, len ked som teraz musela znova odsavat musela som jej dat flasu. Ale zjavne pre nu nie je problem, prsnik alebo flasa. ale snazim sa ju prikladat kolko sa len da.

misutovo
9. feb 2009

Ahoj Annag,

Vazime stale na nasej domacej vahe a nemyslim ze by bola zla. Vazime sa stale kazdy den ale nestresujem ked su denne rozdiely 10g a pod. Vsimam si len zmeny tak po 4-5dnoch.

Vazili sme sa takto:

31.1 3560
1.2 3550 (-10)
2.2 3580 (+30)
3.2 3650 (+70)
Potialto to bolo akoze ok.

4.2 3630 (-20)
5.2 3630 (+0)
6.2 3660 (+30)
7.2 3620 (-40)
A za tieto 4 dni sme schudli 30g

8.2 3670 (+50) Toto sme sa vcera vecer odvazili a trosku som sa potesila.

Skusila som ju pocas dna prikladat tak kazde 2 hodiny (pol hodina hore dole- ak prespala) snazila som sa to kojenie trosku spravidelnit lebo sa nam obcas stavalo, ze som prikladala pri kazdom zamrncani a potom si 2x potiahla pak zaspala, ked som ju odpojila tak sa zobudila a zas vrestala tak zas na prso a takto dokola a zistili sme ze cely den len kojime a vlastne nic nespapame.

Tak som si povedala ze dame kazde 2 hodiny a mrncanie pomedzi riesime pestovanima a dudlikom. Zdalo sa mi ze takto sa naraz lepsie napapa.Preto som sa na ten dudel pytala.

Tak neviem uz naozaj ☹ Lebo teoria ze prisposobit kojenie babatku u nas znamena rano sa prisat a vecer sa odpojit. To by sa jej najlepsie lubilo. 😒

Tak co teraz?

annag
9. feb 2009

rony - v prvom rade ku fľaši, bábo ju môže začať preferovať aj s veľkým časovým oneskorením, to, že teraz toleruje prsník o pár dní nemusí byť pravda, preto veľký pozor

- ďalší problém je, že Ti vznikajú v poslednej dobe upchatia a tie majú príčinu v nedosatočnom vyprázdňovaní prsníka, čo je varovný signál, najmä pri takomto veľkom bábetku, neviem, nedávaš jej fľašu častejšie? dávaš jej čaj? koľko mliečka odsávaš? netvorí sa Ti veľmi veľa mliečka? základná prevencia zlého vyprázdňovania prsníka je striedanie polôh pri dojčení, neustále, počas celého obdobia dojčenia. klobúčiky nepoužívaš? bradavky Ťa nebolia?

- daj si tesne pred dojčením teplý vlhký obklad na prsník - aj na bradavku a dvorec, prevar teplú vodu, nalej ju do sterilnej misky a nechaj ju trošku vychladnúť. Urobíš si z takej teplej vody obklad asi na 5-10 minút. Priložíš si ho pred každým dojčením a odsávaním. Je možné, že máš upchaté aj niektoré vyústenia mliekovodov a mliečko vytekať. Teplým vlhkým obkladom sa zahustené mliečko ľahšie uvoľní. Nemáš infralampu - solux - tá tiež môže pomôcť, pretože prehreje prsník hlboko pod kožu, hlbšie než obklad priložený zvrchu. Nestojí veľa, je to taká tá červená žiarovka.

- základ je pred dojčením teda teplý obklad, po dojčení studený obklad

- môžeš ju dojčiť tak, že si prsník najskôr skoro celkom vyprázdniš odsávaním a potom si ju položíš na posteľ, nakloníš sa nad ňu tak, aby brada smerovala k tomu miestu a priložíš ju - je to krkolomné, ale čo neurobíš aokrem toho futbalovú polohu

zelmirka1
9. feb 2009

to s tym centom za odpoved mna tiez napadlo annag...babka k babkce budu kapce... 😀
ale vazne fakt by si si zasluzila velke podakovanie a nie len takto cez net..ani nevieme odkial si a ci si niake
vdacne maminy aj stretla nazivo...

dik za radu aj ja si myslim ze radsej cumlik ale ako ho naucit ??? vypluva ho a palcek mu chuti...som z toho
velmi nestastna a bojim sa presne toho predkusu ako si pisala.

bezaz
9. feb 2009

bre ranko
anna idem zasa pre radu, aj ked sme mali par dni kludnych a relativne v pohode, teraz najnovsia moda, 2x si cucne a odtrhne sa od prsnika.. zasa sa prisaje a zasa odtrhne.. a dokola.. vobec nepapa poriadne.. urcite to nie je preto, ze by nebola hladna, lebo to robi aj po noci, ked nejedla zo 4hodky aj viac.. pozera sa pri tom kade tade, rozprava mi.. 🙄
dakujem

annag
9. feb 2009

zelmirka, no v tomto Ti neporadím, my sme bezcumľová rodina, ale bola tu taká téma tuším 😒

annag
9. feb 2009

bezaz, nemáš náhodou až príliš veľa mliečka, nestrieka prudko? urob taký pokus, pred dojčením si skoro celkom prsník odsaj, prilož ju a uvidíme, či nebude lepšia, ak nebude príčina tu, budeme hľadať ďalej 🙂

bezaz
9. feb 2009

anni dik, vyskusame.. len pred tym sa hnevala, ked bol moc plny prsnik, tak ze by po 3. mesiaci takato zmena? 😅 😉

martina46
9. feb 2009

Bezaz, mne napadlo, Táňka toto začala robiť tiež, odtrhla sa po pár hltoch, pozerala kde špendlík spadol, čo špendlík, aj pierko tuším počula 😀 a vyškierala sa na mňa 😀 ak by to bolo len nesústredenie sa, zvykne sa dať plienka cez hlavičku, aby bábo nerušilo okolie. Nám to síce nepomohlo 😝 ale bežne to zaberie 😉

bezaz
9. feb 2009

matka dik.. je to aj tak opica, lebo teraz sa vrhla na prso, ako keby som jej nedala dva dni jest a vyjedla ho cele, ziadne odtrhanie..
este k tej dule ma napadlo, ze napr. v bojniciach boli vsetky novorodenecke sestry strasne mile, ked som revala nad malou, ako jej "nasrobovat" to moje strasne prso do ust {tiez mam ploche bradavky a k tomu velike dvorce a obr prsa}, zakazdym ma niektora podporila, porozpravala sa so mnou, pockala, kym sa mala spravne prisaje.. aj v noci, ked mi ju nosili na kojenie, vzdy stali pri posteli, kym sme dobojovali, fakt to bolo super.. takze niekedy staci, ked natrafis na dobry stuff, bohuzial tu v BA si myslim, ze maju sestry tolko roboty, ze nemaju cas sa venovat kazdej mamicke

petal
9. feb 2009

ahoj anna, ja som ti pisala niekolko dni dozadu kvoli mykoze alebo ekzemu na bradavkach a dvorcoch. Nakoniec som bola na koznom, pani doktorka sa len zhrozila. skonstatovala, ze to dobre nevyzera a napisala mi antimykoticku mast a este aj korikoid. Ten si mam davat len pri intenzivnom svrbeni, co ma preslo asi po 3 dnoch. Robila mi ster, ten bol negativny. Myslela si, ze to mam aj infikovane nejakou bakteriou. No a zaver bol taky, ze mam prist, ked sa mi to zhorsi. teraz si to natieram tym antimykotikom, vyzera to relativne dobre, ale bradavky su na dotyk citlive a mam vyzeraju akokeby vysusene. nejdem si na ne davat bepanthen, lebo upodozrievam lanolin, ze mi zhorsuje stav. No a na jedne bradavke mam taku bielu skvrnu asi priemer 4 mm, neviem, ci moze ist o ten raynaudov fenomen alebo nie. O tyzden idem do poradne, spytam sa este gynekologa. Pravdupovediac, neviem si predstavit, ze by som mala s takymito bradavkami kojit, lebo su naozaj velmi citlive a mam pocit ze akekolvek drazdenie znovu zhorsi stav. u teba sa to zlepsilo po tzch mastiach, neviem, ci to chce len viac casu na liecbu, v podstate sa lecim intenzivne jeden tyzden. O systemovych antimykotikach nebola u dr. ani rec. Dakujem