Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
1. jún 2010

@susann11

skôr upchatý mliekovod :

- dôkladne skontroluj bradavku, či na nej nemáš bielu bodku alebo malý pľuzgierik . A potom postupuj podľa článkov - v princípe - treba prsník dobre nahriať (čo máš doma, tvaroh, lekvár zohriete v mikrovlnke), aby sa mliečko uvoľnilo a dojčiť či odsávať, aby vyšlo vonku
http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/02/upchat...

annag
1. jún 2010

@kubkovka

daj Canesten - po každom dojčení, v tenučkej vrstve, pred dojčením neumývaj
http://dojcenie.wordpress.com/2009/12/08/dojcen...

vejula
1. jún 2010

@annag no prve minuty sa vôbec nehneva pije uplne spokojne, možno je pravda že trocha hltavejšie, lebo občas ho zakucka. Ale nenechavam ho vyhladoivať, vôbec ani neplakal ked som ho išla kojiť, proste ma taky hltavejši štýl papania...

annag
1. jún 2010

@vejula

a nechceš sa stretnúť s poradkyňou osobne, aby ste v pokoji dojčenie prešli?

bubelko
1. jún 2010

annag> to je v poho, ja s odpovedou nesurim ale budem sa na nu tesit 🙂
mas pravdu, ze nie kazda laktacna radi dobre, ale ked ma certifikat ako ty, tak by ste mali mat jednotnu liniu, ci nie? alebo myslis, ze la leche league schweiz je ina ako mamila na svk? ja si myslim, ze nie.
http://www.stillberatung.ch/index.php?option=co...
ale myslim si, ze laktacna poradkyna by pri svojich radach mala vziat do uvahy vsetky okolnosti, zvazit potreby dietata a matky a podla toho poradit.

vejula
1. jún 2010

@annag pozerala som tie poradkyne ale žiadna nieje tu v ZA... Tak neviem ako 😒

leelo
1. jún 2010

@annag uff, to su spomienky 😖
vazenie - uplna stupidita a zbytocnost. a v domacich podmienkach uz absolutne...

bubelko
1. jún 2010

leelo: vazenie ako vazenie. ja som teraz vazenim prisla na to, ze jonas za posledny mesiac pribral len 100g a v poradni sa mi to len potvrdilo. nevazim ho po kazdom jedle, ale raz za cas sa s nim na vahu pre vlastny klud postavim, a stupiditou by som to urcite nenazyvala.

vejula
1. jún 2010

ja nevažim ale už ma napadlo že by som ho odvažila kebyže mam doma taku vahu, hlavne ked sa mi zda že malo spapal a už sa jeduje, a potom nevime či preto že už toho dosť spapal alebo to ma inu pričinu. Ale nemame vahu takže nič nevažime

bubelko
1. jún 2010

vejula: ani ja nemam detsku vahu - len normalnu. staviam sa na nu ja alebo muz sam a potom s babom. len orientacne. pravidelne mi ho vazia len v poradni na detskej vahe a doktora 😉

crysmile
1. jún 2010

ja si pamatam ako mna vazenie v porodnici neskutocne deprimovalo a my sme si vysledky vazenia museli zapisovat a chodila sestricka, ktora do tej knizky nazerala a vkuse ma glbala ze mala malo pije, ze treba viac, ze musi najmenej 30ml.. strasne som sa citila.. 😒
nieco v takom zmysle to bolo ze rozbalit dieta, odvazit ho so suchou plienkou, nadojcit, odvazit ho po dojceni.. takze dve vazenia.. a samozrejme ak sa dietatko este cez dojcenie pokakalo, tak zas prebalovat.. neskutocne..

bubelko
1. jún 2010

no zas takto sme to v porodnici neprehanali, to by deprimovalo kazdeho 🙂 ja som vazila, len preto, ze mal zltacku a kleasala mu porodna vaha nejako viac, akoby sa nam vsetkym pacilo. ale vazenie ukazalo, ze je to ok, tak som bola rada 🙂

leelo
1. jún 2010

@bubelko my sme hovorili o vazeni - skuska kojenia, tzv stillprobe. ta nepovie nic o nicom! a je to riadna stupidita veru. vo vsetkych ohladoch

annag
1. jún 2010

@vejula

Mekyňová Janka 0905975080

vejula
1. jún 2010

@bubelko nooo takuto vahu mame aj my ale tak ona važi len s presnosťou na 100g takže to pri papani nema žiaden vyznam 😅 tiež mi maleho važia len na poradni.

@crysmile no to muselo byť stresujuce, ja sa nemôžem sťažovať, moj pobyt v nemocnici bol jeden z najkrajších chvil v mojom živote. Znie to asi čudne, ale bolo to neskutočne čarovne. Všetci boli super a ja som sa starala o svoje babatko a všettky sestričky boli neskutočne napomocne, bola to jedna krasna dovolenka 🙂

vejula
1. jún 2010

@annag vdaka 🙂

bubelko
1. jún 2010

aj nasa tak vazi - ale ked sa po mesiaci nepohla ani o tych 100 g, tak mi to nedalo. 😉
leelo: no u mna to malo vypovednu hodnotu, vdaka ktorej ma pustili z porodnice. asi tolko k tejto teme 😉

leelo
1. jún 2010

@bubelko no ved presne o tom annag pise - tie normy su nastavene choro a my sa im musime prisposobovat, ked sa chceme napr. dostat z porodky domov. ja som to v porodke tiez zabsolvovala, tiez zltacka

annag
1. jún 2010

o tom, koľko bábo vypilo vieme odpozorovať z dojčenia: často to tu spomínam. my sa musíme naučiť sledovať, čo bábo na prsníku robí - či pije alebo len saje naprázdno. Ak bábo pije tak mu: klesne hlboko brada - vznikne krátka pauza (pusa sa napĺňa mliečkom) , brada sa vracia späť, bábo mliečko pregĺga. Čím sú pauzy pri pití dlhšie , tým viac mliečka bábo v danej chvíli v puse má - tým skôr si dokáže bruško naplniť mliečkom. Dá sa to vyskúšať na sebe - ak ťaháme slamkou vodu z pohára a chceme natiahnuť naraz veľa vody, tak tiež nám pri nasávaní vzniká pauza, kým sa brada zatvorí a preglgneme. Je to ako keď sa povie "pil plnými dúškami " - aj v súťaži kto vypije krígel piva súťažiaci pijú plnými dúškami a dlho nasávajú na jeden krát.

ak sú pauzy krátke, alebo len sem tam, logicky trvá zaplnenie bruška dlhšie. a ak sa už neobjavujú vôbec, pohyby sú len rýchle a plytké, tak vieme, že bábo vypilo veľmi málo. Toto je spoľahlivé "meranie"

bubelko
1. jún 2010

annag> mas pravdu tym pozorovanim dietat. ale snad pri druhom dietati, kedze som prve dokazala uspesne nakojit, viem, ci pije alebo len cucka ci dudluje na prsniku. 🙂
leelo> a podla coho by si sa chcela orientovat?

leelo
1. jún 2010

@bubelko podla toho, co napisala annag v poslednom prispevku

prsky
1. jún 2010

inak baby, ako je to vlastne s "pustenim" z porodnice...sak tam nie sme nasilu, tak teoreticky by sme po podpisani nejakeho papiera mohli odist na vlastnu ziadost aj s dietatom, nie? ved sme zakonni zastupcovia dietata

tara2
1. jún 2010

@prsky - musela by si podpisat reverz pre seba ale neviem ci by pustili aj dieta...ak by malo napr. zltacku tak by ho urcite nepustili

leelo
1. jún 2010

@prsky moja skusenost: ak je zltacka a bilirubin salie, tak tu neodporucaju ist domov, pokial nie su hodnoty stabilne. ide skor o procesnu vec: ak odidem domov z porodky, aj na vlastne riziko, a dietatu sa pohorsi, uz ma do porodky naspat neprijmu, ale do "velkej" kliniky, kde nemusi byt lozko pre kojacu mamu a pod.
my sme boli tyzden. na 10.den nas bola pozriet hebamme, ale vtedy uz sa vacsinou zltacka stabilizuje. pustili nas ale len preto, lebo mu hodnoty 2 dni po sebe neskakali. inak by nam ist domov neodporucili

jelencek
1. jún 2010

Ahojte dievcata, annag, chcela by som sa poradit. Moji mali maju uz skoro 14 mesiacov, stale su dojceni. Len sa mi zda, ze to v poslednej dobe uz za vela nestoji 😒 . Papaju tak 4 krat za den, ale vacsinou to trva tak 1-2 minutky, od spustenia mliecka. Oni totiz maju strasne vela roboty, takze trochu popiju a uz musia utekat 😀 . Tu minutku dve piju myslim intenzivne, no potom sa zacnu vrtiet, kopat, tahat sa za vlasy, vytahovat jeden druhemu prsnik z ust a rehocu sa na tom, no des. Len rano je to trochu lepsie, to sa myslim ze aj napiju. V noci spia ako dreva. Ked sa mi vecer zda, ze pili malo, tak ich este v noci vytiahnem, to sa nacucaju a spia dalej. Len mam taky blby pocit, ze sa im vnucujem ☹ . Inak papaju denne jogurt alebo acidko, vecer kasu z kravskeho mlieka, sem tam syr, lucinu...Takze snad toho tak vela netreba... Da sa u takto velkych deti nejako zistit, ci dostavaju dost mliecka? Mozu sa za taku kratku chvilu dost napit?

Ja viem, ze tu moc neporiesim, nutit ich sa neda. oni su veseli, spokojni, prikrmy im chutia, az moc. Len sa obavam, ze takto pridem o mliecko ☹. A toto uz je urcite naposledy ☹.

bubelko
1. jún 2010

leelo: k tym normam. doktor ale nad tebou nestoji a nevidi, ako dieta pije. podla coho ma usudit, ze prospieva? moj pediater sa vzdy pyta, ci sa mi nieco nezda, ci mam dojem, ze je vsetko ok. vzdy mi ukaze ako si dieta vedie. aj poradkyna to tak robi. zeby vsetci tomu nerozumeli?

annag
1. jún 2010

@jelencek

kým si praješ dojčiť, tak ponúkanie prsníkov je na mieste. A vôbec to neber ako vnucovanie - ak by nechceli, nevzali by si prsíčka ani náhodou. Naopak, pre nich je to krásna istota, hoci na oko to tak nevyzerá. Cucnú si, a idú ďalej,super. Sú to šikovní, nebojácni chlapci, určite i pre krásny vzťah, ktorý medzi sebou máte. U dojčených detí sa nezisťuje, či pijú dosť - pijú mm, majú aj nejaké mliečne výrobky, je to ok. Z mm dokážu deti využiť živiny oveľa lepšie než z iných potravín, mliek. Preto ho i potrebujú piť menej. smelo ponúkaj a užívaj si to - presne ako píšeš, je to posledný krát, treba si to naplno užiť . To , čo sa Tebe zdá des, mne sa zdá úžasné - majú srandu, nemusia žiarliť, obaja Ťa majú v danej chvíli naplno . Dojčenie nie je len kŕmenie, ako vidíš, je to i zábavná časť dňa, prečo si ju nedoprijať ? 🙂

leelo
1. jún 2010

@bubelko doktor by nikdy nemal vynasat sudy o dojceni a prospievani dietata, pokial neuvidi tu konkretnu mamicku dojcit. takze nech pokojne nado mnou stoji a nech mi ukaze co o dojceni, technike a vhodnej pomoci vie 😉

bubelko
1. jún 2010

leelo: ja nechcem aby doktor sudil moje dojcenie, ale to, ci moje dieta prospieva alebo nie. podla niecoho sa riadit musi a poradkyna detto. inak moj pediater mi radil dojcit do roka a ak chcem (doraz na slovo chcem) tak aj dlhsie, aby som nemusela kupovat UM, ale mohla prejst rovno na kravske mlieko. lukas mu spravil skrt cez rozpocet - mlieko nepije, ziadne. a odpoved na moju otazku si mi nedala? pytala som sa, podla coho ma urcit, ci dieta prospieva. mozme prejs na obdobie, ked uz dieta dojcene nebude - dajme tomu 3 roky - lebo aj tam su nejake normy. je rozdiel ci 3 rocne dieta vazi 20 kg pri 95 alebo 105 cm. 😉

leelo
1. jún 2010

@bubelko ale ja cely cas hovorim o stillprobe - teda vazeni pred a po dojceni. ja netvrdim, ze moje dieta nikdy nikto nema vazit. to som ti uz od zaciatku prizvukovala