Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

bubelko
2. jún 2010

annag> pri flase z avent sa jonas namaka viac ako pri prsniku. dokonca, ked sme mu dali cumel pre jeho vek, tak ho nechcel, lebo mu to islo prirychlo. 🙂
viem, ze nie si zastanca flias - to je len pre info 😉
skutocne nie je flasa ako flasa a nie kazde dieta,pri styku s flasou odmietne prsnik - zalezi aj na matke a jej postoju ku kojeniu - ale to sme uz niekde preberali a preberame 😉

moni
2. jún 2010

@annag
veru, len 3-4 mesiace bude mat, bohuzial ina moznost nie je ☹
na poharik som sa nepytala, ale pochybujem ze by boli taki ustretovi 😒

bubelko
2. jún 2010

moni > opytat sa skus, zato nic nedas 🙂 a kde si, ze tak skoro nastupujes do prace? 🙂

moni
2. jún 2010

bubelko, v USA zijeme.

bubelko
2. jún 2010

aj som si myslela, ze zijes v zahranici, podla toho, ze musis tak rychlo do prace. tu to nie je inak, len som mala stastie, ze som nemusela do prace a som doma. 🙂
no, tiez pochybujem, ze budu taki ustretovi, ale obcas aj motyka vystreli, tak skus 😉

newyorkgirl
2. jún 2010

baby musim pozriet to pitie z poharika... ako pises bubelko aj nasa prva pila pekne z prska aj z flasky kym sa to striedalo, nemala problem...
moni veru to mas tazke, mne manzel vycital ze ani od 2rocneho nechcem ist do prace a nieto este od takeho pidi babatka si to neviem predstavit aj teraz chcem zostat s malickym co najdlhsie, a chapem ze v jaslickach veru tetule asi budu na teba KUKAT ze davat pit z poharika 😖
kocky hrdlo sa mi zhorsilo, uz 4 dni teplotujem, tak mliecko je odstriekane v chladnicke a zajtra som konecne objednana u lekara 😒 len ma mrzi ze zas budem brat ATB bo aj v tehu som ich brala vo februari a mam taky hnusny pocit, ze malemu same sajrajty davam ☹

annag
3. jún 2010

@bubelko

ver mi, že mňa o výhodách fľaše nepresvedčíš 😉 , môže byť jedna fľaša lepšia než iná, ale vždy to bude fľaša a cumeľ a riziká s nimi sa spájajúce. Aj keď fajčíš, ideš do rizika, že sa Ti zdravie poškodí a zomrieš predčasne, a možno sa tak nestane a dožiješ sa stovky ... to vopred nikto nevie

annag
3. jún 2010

@moni

preto som sa pýtala - je to diametrálny rozdiel 3 či 4 mesiace. Ty môžeš totiž od 4. mesiaca prejsť na pevné príkrmy podávané lyžičkou, kaše, mäsovozeleninové príkrmy atď. tým sa dá úspešne vyhnúť fľaši, pretože ak by aj bábo bolo celý deň v jasliach, tak bude potrebovať len napr. 1 pohár mlieka. Ak v jasliach zvládnu nakŕmiť dieťa príkrmom, tak zvládnu i pitie z pohárika - a možno im to ani nebude vadiť. Americká politika podpory dojčenia je oproti nap. Slovensku veľmi dobre prepracovaná, funguje i v praxi, ak má matka záujem - len zrejme je väčšina mamičiek, ktorým na tom nezáleží. Môžeš byť v jasliach priekopníčka, čo Ty na to?

lenocka84
3. jún 2010

annag ahoj, chcem sa opytat, maly pil 100ml na davku, cca 3-3,5hod, cez den mu to staci, ale na noc je hladny po max 2hodinach.
existuje UM ktore je vhodnejsie na noc? alebo mu davat len vyssiu davku? len pri nej mi zaspi a aj tak ju nevypije, a potom mliecko vylievame ☹
dakujem

bubelko
3. jún 2010

annag> to ani nie je mojim umyslom 😉

olifcek
3. jún 2010

nechapem, preco tu niekto toci o flasiach, ked je to tema venovana MM a pomoci pri kojeni...

olifcek
3. jún 2010

@lenocka84 nebolo to ale venovane Tebe 😉

bubelko
3. jún 2010

olifcek> moni sa ciastocne na to pytala, pretoze musi do prace - annag jej ale odpovedala, nech skusi poharik. ak vsak v jasliach ochotni nebudu krmit poharikom, co ma robit? 😉

olifcek
3. jún 2010

@bubelko vidis? a ja som narazala na Teba 😅

ale oki, ved citam, ze su tu i baby, co potrebuju pocut preco flasa jo a preco nie...len...pride mi, ze Ty si za flasu...

ja som za MM z prsnika... 🙂

bubelko
3. jún 2010

olifcek> ja som pochopila, na koho narazas 🙂
co sa flase tyka > ja som za kojenie. kojim a kojila som (aj napriek teplotam a zapalu prsnika s antibiotikami) a budem kojit, pokial budem moct a chciet.
suhlasim aj s tym, ze vela deti po flasi prsnik nechce - ale nie je to podla mna kvoli flasi ako takej, ale kvoli tomu, ze mamicka pride na to, ze zrazu nemusi byt vecer doma, moze ist von, dieta moze dat na krk babke, etc... a tym padom, prestane dieta davat na prsnik, lebo si povie - ved na co. tiez sa zistilo, ze takto postupuju mamicky z nizzsim vzdelanim - skratka pohodlie nadovsetko. s takym postojom nesuhlasim.
ale tiez pouzivam flasu - manzel krmi maleho - kazdu stredu (spanielcina) som vecer prec (odkedy mal 5 tyzdnov) a poslednych 10 tyzdnov som bola prec aj stvrtok vecer (gymnastika na podporu panvoveho svalstva, kde deti nesmeli), takze krmil aj vtedy.
lukas vyrastal prvy mesiac v zivote na prsniku a aj na flasi - kojila som ho cely rok. flasu sme po mesiaci vysadili a odvtedy ju nikdy uz nechcel. ani ked som nebola doma.
mam skusenosti aj s priamou pomocou laktacnej poradkyne tu u nas a nie s jednou, vdaka cestam na pohotovost a s ich postupmi 😉

olifcek
3. jún 2010

@bubelko 😉

michalag
3. jún 2010

baby ked potrebujem odsat mlieko a mam ho akurat tak mam odsat len z toho z ktoreho bola mala kojena alebo mozem odsat aj z toho druheho?

zuzzka1
3. jún 2010

Ďakujem za linky annag, preštudujem - niektoré polohy sme volili intuitívne - stránky sú super, ďakujeme - dúfam, že niečo zaberie, túto noc mal prvý krát regulérnu koliku, od šiestej do polnoci hore, plačkal, nevedel sa utíšiť - konečne sme nakojili a vydržal až 4 hodiny, má práve 5 týždňov, doteraz sme reflux nepoznali - chrapčí, zrazu sa strhne... očividne mu nie je najlepšie, ešte stále máme novorodeneckú žltačku, takéto bábätká sú vraj ospalé, naše nie, skôr naopak.

uankab
3. jún 2010

baby, my z flase pit nevieme, dokonca ani z poharika s naustkom, pouzivame Doidy poharik, je uuplne super, Magdalenka z neho krasne pije 😉 ... teda pijeme len malinko, trosku vodicky pocas papania ale pekne jej to ide 😉

Annag, chcela by som sa Ta spytat na tvoj nazor na nasledovny problem... Magdalenka ma neuveritelne potravinove alergie, viac menej moze papat asi len 5 druhov potravin, na vsetko reaguje, tiez ja som z mojej stravy musela vylucit vela veci (hlavne teda mliecne, psenicne, vajecne, atd..).. vcera sme boli u dietologa, dala nam krabicu UM - NEOCATE a povedala mi aby som jej ho pridavala do papania namiesto vody, aby dostavala vyzivnejsie jedlo, kedze ma vela obmedzeni... co si o tom myslis? kojim ju este stale vela, okolo 8x denne, viac menej ako ked bola male babatko... papame 3prikrmi denne, jeden prikrm je okolo 80-100ml, potom ju vzdy este nakojim... tiez mi kazala zvysit porcie, ale ked Magdalenka viac nespapa, zatvori posunku, zacne si davat dole podbradnicek a hotovo...
Dakujem pekne.

zuzkaoko
3. jún 2010

@shaarka
tak my sa nadalej trapime. V tom prsníku čo som mala nadprodukciu - tak uz ju nemam. Druhý prsník som si dosť často odsávala aby sa mi vyrovnali. To sa mi aj podarilo. Horšie na tom je že ked som tu nadprodukciu mala, malá mi z neho pekne papkala, lebo jej to šlo lahšie. Preto mi aj ten lavý prsník odmietala. Teraz ako sa mi vyrovnali prsníky - malá mi pocická lavý, ked jej ide horšie, vymýšla,kruti sa, plače. Dám jej pravý a robí to isté. Potom je ešte hladná. Mliečko v prsníkoch ešte mám, ale kedže si vtedy zvykla že jej to šlo lahko dalej sa už nechce mordovať a piť. Včera som musela ešte odsať mliečko a nakrmiť ju lyžičkou. Som zvedavá ako dlho ma to bude držať či neprejdem na flašu. Ale to až v najkrajnejšom prípade. No uvidíme ako to bude dalej. Ze bábatka majú krátku pamat. Možno zabudne že jej to šlo predtým lahšie.
Moja malá si tiež papká stále ručky. cumlík vypluje a zuzle ručku. smejeme sa že v 3-4m bude mať zubky. my máme tiež nosič. Malá ked je hore, a ja prejdem prah izby, začne plakať lebo ma nevidí. nemožem si urobiť ani ranajky. Tak to teraz riešime takto, že ju nosim počas robenia ranajok. Musi sa s nou stále niekto rozprávať keed je hore. tak mi asi takto.

shaarka
3. jún 2010

zuzi 😀
teda @zuzkaoko 😀 sme na tom velmi velmi podobne. ja sm tu nadprodukciu este nevyrovnala. teda viac by mi vyhovovalo, keby slabsi prsnik dobehol ten silnejsi 🙂 lebo maly je strasny zrut, nonstop mam pocit, ze mu moje mliecko nestaci. visel by na prsniku hadam stale 😀 a ked uz dlho zuzle bradavku, tak ho dam dole. na to spusti neskutocny rev, ide ho rozpucit od zlosti. ale reaguje aj na mile napominanie a dotykanie. obcas sa mu aj vysmejem, ze co tolko krici. potom prestane, pozera na mna a je spokojny. akonahle sa vzdialim na meter, spusti rev a decibely su to teda riadne 😀 ked ho dam do nosica, usmieva sa jak puk 😀 ale tiez sa nanho treba pozerat a rozpravat sa, lebo sa zacne pucit 😀
akurat ze v tom nosici je nejak tak posadeny, ze sa vcera prekakal aj cez dupacky a dnes sa prepisal 😀 😀 😀

co sa tyky prsnikov, tak teo ma nejaku taku uchylku, ze po urcitom case, ked papa, akokeby zadrzal dych, ocervenie, nedycha a zacne sa poucit a odtahovat hlavu - aj s bradavkou v papulke! ide ma z toho porazit, lebo to neskutocne boli. potom sa spamata, zhlboka sa nadychne a pokracuje v papani, ako keby sa nic nestalo. tazko sa to opisuje.
ak stihnem, tak mu zyknem strcit prst do ust, nech mi bradavku pusti - a urobim prestavku v kojeni.
no strasny herec to je, len co je pravda 😀 😀 😀

vcera som uz kupila nutrilon, ze pri najblizsej prilezitosti, ked bude rycat, vyskusam, ci je naozaj hladny... ale aj tak mam pocit, ze on by zjedol aj liter a to kedykolvek 😝 😀

annag
3. jún 2010

@michalag

môžeš i z druhého - cca hodinu pred nasledujúcim dojčením smelo odsaj i obidva

annag
3. jún 2010

@zuzzka1

novorodenecká žltačka v jeho veku je normálna, často sú deti žlté až do 3 mesiacov

moni
3. jún 2010

@annag
momentalne este neviem kedy nastupim do prace, ci zaciatkom ci koncom augusta. americka podpora kojenia je sice prepracovana, ale len "pro forma". ale to tu nebudem rozoberat, mozem poslat IP.
zaujimave je ze spominas prikrmy uz v 4.mesiaci, ja ich chcem zaviest cim neskor...

@olifcek
ver mi, ja som tiez zastanca MM, a ak by si citala moj prvy prispevok pytam sa annag vylucne na kojenie 🙂 "tocim" o flaske lebo to je moje riesenie ako dietatu dopriat co najdlhsie MM. nemyslim si ze je to o mojej pohodlnosti, je to jednoducho situacia v ktorej sa nachadzam 😔

annag
3. jún 2010

@uankab

nie som s tým stotožnená, však mu nedávaš piť vodu, ak napr. pripravíš jedlo v pare ... tak keď jedlo popučíš, tak mu dávaš viacmenej len vodu, ktorú daný príkrm prirodzene obsahuje. Ty máš predsa v prsníkoch tú najlepšiu výživu, hypoalergénnu, tak prečo mu dávať tisíckrát horšiu umelinu?

annag
3. jún 2010

@zuzkaoko

ona nie je lenivá, ak sa hnevá na slabší tok mliečka, môže to byť pre slabšie prisatie. Pri nadprodukcii sa mohla prisávať i slabšie, teraz sa treba upriamiť na čo najlepšie prisatie. Samozrejme, ponúkať obidva prsníky a aktívne ich ponúkať často - trebárs i každú hodinu. O pár dní budeš cítiť opäť miernu nadprodukciu , môžeš si dať i nejaké bylinky.. na podopru tvorby mliečka 🙂

olifcek
3. jún 2010

@moni neslo o Teba x;o) ved uz sme si to vysvetlili s bubelkou x:o)

moni
3. jún 2010

@olifcek
neboj, ja som to nevzala osobne, len som reagovala 🙂

annag
3. jún 2010

@shaarka

to čo opisuješ - ako sa zasekne a očervenie, tak to sa mu chce iba kakať, pukať. AK bábo pije mliečko, tak sa mu v brušku všetko pohne a má potrebu vyprázdňovať sa. Ak sa bábo nevie vykakať, často mu práve prisatie pomôže rýchlo sa vykakať.

veľmi dobre si to odhadla - bábo, ktoré je nepokojné, unavené, ktoré sa cíti samé ... vypije v návale stresu aj dve fľaše a stále mu bude málo, bude piť až kým sa nepogrcká ... podľa opisu je to bábätko, ktoré je na Teba veľmi naviazané a potrebuje Ťa non stop, preto i nosič zafungoval. 🙂

annag
3. jún 2010

@moni

samozrejme, viem o tom aké to je v praxi, mala som už viacero mamičiek z USA 😀 , ale tlačiť sa dá , no nie 😀 .

príkrmy:
- bábätko potrebuje dostať maximum príkrmov popri dojčení, tak ich dokáže najlepšie tolerovať. Ak existuje predpoklad, že mamička ukončí dojčení predčasne (čo u Teba rozhodne hrozí, keďže musíš nastúpiť do práce a plánuješ používať fľašu) ,je lepšie zaviesť ich už od 4.mesiaca. Takto stihneš dať maximum príkrmov popri dojčení , zároveň vyriešiš otázku stravovania v jasliach, zároveň dáš šancu dojčeniu pokračovať možno aj rok, dva či viac 😅

http://dojcenie.wordpress.com/2010/05/02/zavadz...