Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

strapco13
23. feb 2011

@lenja123 tak potom len do postele naholo spolu...hracky kolo seba, hraj sa s nim, nech si ta spoji s prijemnymi
ono niekedy staci pre nas uplna malickost, ktoru ani nezaregistrujeme a dietat sa na nas nahneva a zbojkotuje
len trpezlivostou, kludom a laskou to zvladnete
su deti, ktore povazuju kojenie za stratu casu ked su hore...proste je svet taky zaujimavy, co sa budu zaoberat kojenim..viem, je to pre psychiku mamy tazke
skus sa s tym zmierit, nastupi tak tvoj vnutorny pokoj, dieta to vyciti a prestane bojkotovat
tvorbu mliecka si ale udrzuj odsavanim, nec ti neklesne
kludne koj aj nadalej v spanku, samozrejme ponukaj aj ked je hore..a ked nezoberie, tvar sa ze sa nic nedeje..nenut
http://dojcenie.wordpress.com/?s=bojkot
lubi sa mi ten napad..okupat sa s malym..skusala si?

lenja123
23. feb 2011

@strapco13 no tak to nemám odvahu okupať sa s malým - on sa vo vode dosť jaší, mala by som strach, že sa mi vyšmykne. Z toho linku na nás sedí akurát vek - že detičky zvyknú bojkotovať prsník okolo 3 mesiacov. Ale zaujala ma jedna vec- píšu, že netreba nechať bábetko vyhladovať. A čo keby som ho ja naopak práve nechala hladného? Lebo teraz mám pocit, že hned ako zaspí, ja už utekám kojiť a on sa pekne v spánku napapá. Ale keďže spí, možno papá, aj ked vlastne nie je hladný. Mám to vyskúšať, nekojiť ho v spánku? Ale ako na to? neprikladať ho vôbec, alebo len ked je prebudený? Ako dlho môže 3mesačné bábo nejesť? A dávať mu aspoň vodu lyžičkou?
Skúšala som mu dať ako si mi poradila aj moj malíček (1x) - začal krásne ťahať, lebo on teda papá všetko, len nesmie z toho nič tiecť.

strapco13
23. feb 2011

@lenja123 hladne dieta, ktore opakovane zostane hladne, ze ho mama necha vyhladovat bude bojkotovat este viac..lebo bude frustrcvane z toho, ze vlastna mama nereaguje na jeho ziadost

lenja123
23. feb 2011

@strapco13 možno hlúpa otázka, ale dá sa nejako zistiť, či je dieťa hladné, alebo nie? Pretože môj malý sa poriadne napapá vždy ked spí a ja ho priložím k prsníku - aj keby to bolo každú pol hodinu. Možno v spánku tak nevníma či je sýty, alebo hladný a saje automaticky.

strapco13
23. feb 2011

@lenja123 male dieta nepozna pocit sytosti..len hladu 😅
ako zistis ci je syte...ci robi pri kojeni pauzy v brade, ze je po nakojeni spokojne, kludne, ci ma dost pocikanych a pokakanych plienok...ono je to subor viacerych faktov

lenja123
23. feb 2011

@strapco13 tak zajtra si urobíme "kojací deň" a uvidíme, či sa to upraví 🙂 . Lebo v spánku papá naozaj ukážkovo, s pauzami v brade, priberá krásne, pocikaných plienok je tiež až až 😉, aj ked prsník ho skor rozčúli, než aby na ňom zaspal.

strapco13
23. feb 2011

@lenja123 moj nikdy nezaspal na prsniku..no ok moznpo tak 3x doteraz 😀 ..cize toto ja nebieriem ako znak sytosti, ze dieta zaspi na prse 😀 😀 😀
takze v spanku papate krasne..tym padom mas zaistenu tu stravovaciu cast kojenie 😉 ...neboj, zajtrajsok si uzijete, necakaj zazrak, necakaj sklamanie..proste si len uzivaj..navar si uz dnes, aby si si zajtra len ohrievala, na domacnost sa vytoto..proste len ty a maly

minewka
23. feb 2011

Ďakujem všetkým za veľmi pekné príspevky o kojení a pocitoch pred narodením prvého bejby... 😵

Strašne dobre sa to číta a myslím, že to pomohlo nielen mne ale aj mnohým ďalším babám, ktoré len čítajú, ale buď nemajú odvahu prispieť , alebo si myslia, že ešte prispievať nemôžu, keďže dojčiť ešte len budú...

Kiež by takých komentárov bolo viac - predsa len to dodá viac odvahy...ako počúvanie hororových story o kojení...
A krásne ste popísali svoje pocity a aj predchádzajúce obavy o prvom priložení...a je celom fajn vedieť, že mnohé ste mali pochybnosti...a že ste neskákali po byte v šialenom ošiali a eufórií - hurá kojenie (čo som si často myslela pri čítaní niektorých príspevkov 😀 )

Je síce fajn si veci naštudovať - ale v každom súdnom človeku predsa len hlodajú pochybnosti a myšlienky, že teória je jedna vec a prax druhá... 🙂

Ešte raz ďakujem v mene všetkých "pochybovačov"... 🙂

@prom - tebe špeciálne ďakujem, lebo vidím že chápeš, čo som tou psychikou myslela...kto nezažil, nepochopí... - a počas 3 rokov sme si vypočuli mnoho múdrych rád, ako na "to" nemyslieť... 😀 😀 😀 - ak by som na všetky dala, máme doma psa, mačku, rybičky, 1 adoptované dieťa, celý záhon super byliniek a rodinného psychológa 24 hod na linke. 😀

vikuska.
23. feb 2011

Mile zenusky, poradte prosim. Pisala som aj Annag na stranku, avsak po tyzdni zatial ziadna odpoved. Verim, ze sa ma dobre a slni sa niekde pri Stredozemnom mori aspon.
Buduci tyzden, prave ked nas synator dosiahne siesty mesiac, sa vraciam do prace. V praci budem zatial trikrat v tyzdni, avsak vzdy poobede od cca pol piatej az do osmej vecer (pricom jeho uspavaci cas je okolo pol siedmej-siedmej). Tento stav bude trvat tri mesiace, potom sa skonci semester, a ja budem moct opat byt s nim cely den.
Prikrmy teda budem vediet zavadzat sama, avsak viete mi, prosim, poradit, ako mam vyriesit jeho poobednajsie kojenia? Tych je podstatne viac nez doobednych, neviem ci viem pripravit dost mliecko odsatim.
1. Najprv, kolko toho mliecka by som mala skusit pripravit pre nase chlapca? (Porodna vaha bola 3570g, dlzka 51cm. Ako stvormesacny vazil 6900g a mal 61cm. Teraz, tesne pred siestym mesiacom, ma tesne pod 9 kg a 71cm.)
2. Krmit po cievke alebo uz poharikom?
3. Ak by bol problem s mlieckom, mohol by ho tati aspon ciastocne doplnit vodou, ak by bola situacia velmi kriticka a on stale hladny? Ak nie, cim?
4. Zaroven, ako vyriesit jeho uspavanie? Skusali sme mu trochu posunut uspavanie, aby sme sa dostali na tu priblizne osmu vecer, ale zatial to znasa to velmi zle. Okrem toho, cely tento tyzden je fajne chory, co mu uplne rozbilo jeho doterajsi rezim, velmi vela spi a ked je hore, potiahne maximalne dve a pol hodiny, pricom predtym uz vydrzal aj cez tri.
Vdakaa!

amima
23. feb 2011

@ayshka diky za radu. ahoj

strapco13
23. feb 2011

@vikuska. tvorbu mliecka si udrzuj odstriekavanim..ale je mozne ze mliecko neodstriekas v takom mnozstve ako si maly dokaze vytiahnut sam..ziadna odsavacka nie je taka ucinna ako babo..dokrmovat mozte sposobom akym to pojde..okrem flasky 😉
vodou by som ho nenalievala...nema ziadnu vyzivovu hodnotu...kedze uz budete nabehnuty na prikrmy, tak by som potom prehodila poradie, ze ho naobed a pred odchodom nakojis a prikrm nech mu poda niekto iny..samozrejme to co budes mat vyskusane...cize ja by som aspon nieco vyskusala tak tyzden pred ukoncenim 6. mesiaca..nech vies ako u to chuti skor..zo zaciatku mozno vela nezje, len sa bude s chutou noveho zoznamovat
mnozstvo kolko pripravit...to sa neda povedat..kazde babo a mlieko je uplne ine, cize to sa neda previest na mililitre
z vlastnej skusenosti /prechodne som odsavala z jedneho prsnika, ale ine dovody ako mas ty/..tak som odsala kolo 120-125 ml, co mal na jedno kojenie..ale to neznamena, ze tvoje dieta potrebuje tolko isto..moze potrebovat viac alebo aj menej
uspavanie...ono dieta nakoniec zaspinka..hlavne nech je tatik trpezlivy a lahne si asi s nim do postielky
ono..dieta casto prekvapi tym, ze ked mamu nevidi a neciti, tak mliecko ani nechce..proste si pocka...a mozno si vecerny rezim upravi podla tvojho prichodu..a mozno vobec nebude problem s uspatim a tatik ho bez problemov uspinka
cize budete riesit veci za pochodu asi 😅

marianas
23. feb 2011

@strapco13 Ahoj, viem, že si tu pre pár dňami niekomu radila ohľadom modrín, len sa mi to nechce hľadať. Aj ja som si všimla, že sa mi viac tvoria aj bez toho, aby som sa udrela. Aký vitamín to môže vtedy chýbať? Len podotýkam, že mám 155 cm a 50 kg, schudla som do 2 mesiacov od pôrodu na pôvodnú váhu. Niekedy sa cítim unavená (v noci papá niekedy častejšie ako cez deň), no dá sa to zvládnuť. Vďaka za odpoveď.

strapco13
23. feb 2011

@marianas vacsinou je to vitamin C
ale daj si skontrolovat krvny obraz..moze to byt prejavom aj zapalu alebo horsieho /leukemia/..nechcem strasit...vacsinou je to v tom vitamine C 😉 ..ale zas varovat musim..radsej jeden krvyny obraz navyse

jana776
23. feb 2011

@vikuska. ahoj, urcite ti tuto poradia fundovanejsie ako ja, ale kedze som bola presne vo vasom veku vo velmi podobnej situacii tak ti len chcem napisat moju skusenost. Nastupila som do prace ked mala presne 6 mesiacov a chodila som do prace par krat do tyzdna na dve tri hodky, na rozdiel od vas vzdy cez den. S malickou bol ocko. Mliecko som jej neodsavala, malicka si na mna vzdy pockala, tie tri a pol hodiny nie su az tak dlho. Manzel mal pre pripad nudze pri sebe ryzove alebo kukuricne chrumky, samozrejme nesolene, ale vyuzil ich iba par krat, malicka bola odhodlana pockat si na svoje prsko. Nosili sme aj cistu vodu v pohari s naustkom, to si sem tam aj odpila kedze bolo leto a horucavy. Zaspavala a aj zaspava vzdy iba na prse, ale div sa svete ked bola s nim bezo mna a prisla na nu unava tak mu na rukach pri kolisani bez problemov zaspinkala.
Takze u nas to bolo v podstate v pohode, desila a bala som sa toho, ale malicka bola hrdinka a vsetko zvladla.
Inak aj vecerne zaspavanie sme uz asi dva krat museli posunut. Asi dva dni sme mali unavene umrcane dieta, potom si zacala zvykat a po tyzdni bolo vsetko ok. Ale urcite by som pockala kym bude zdravy.

shira_
23. feb 2011

@vikuska. mam podobny problem s tým rozdielom, že nastupujem, ked bude mat malý 4 a pol mesiaca na doobedie. muž mi ho bude asi nosit na kojenie do roboty, ale stáva sa aj teraz, že mi 4 hod interval vydrží bez papania, normálne spokojný - dobre sa napapá, je 2hodky hore, usmiaty a potom ide spinkat na 2-3 hodky a až potom zase papá. asi sa budem snažit zaviesť trošku skor príkrmy a naučiť piť z pohárika s náustkom. segra dávala do ruky svojim detom pohárik hned ako ho vedeli držať, a polročné už sa aj napili. nejako poriešime za pochodu. len viac sa bojím toho, že si začne v noci vynahradzovať jedlo alebo prítomnosť a ja pojedem do práce ako zombie..bohvie dokedy 😒 a ešte aj zaspáva na prsníku večer. piť z fľašky je u nás zatiaľ úplne bez šance a zrejme to tak aj zostane, ak sa naučí piť z pohárika.
@strapco13 ked by som krmila cievkou po prste, ako dlho to trvá, kým vypije jednu dávku namiesto kojenia? nemám cievku, neskúšala som, tak nemám tušenie. je to časovo porovnateľné s kojením alebo je to "práca na pol dňa" ? pozerala som aj to kŕmenie malinkého bábatka s pohárikom, tak to sa mi zdá úprimne povedané nereálne, že sa takým sposobom dieťa napije. skor mám pocit, že vačšina mliečka skončí mimo 😕

strapco13
23. feb 2011

@shira_ cievkou je to rychle...cca akoby zo slamky ..ale rychle to je az ked dieta na to pride..ale to tiez vacsinou netrva dlho..deti maju super saci reflex...cize naplnis nadobku, das do nej cievku, malemu das cievku na prste do pusy..on automaticky cucka, a podtlakom zacne nasavat, akonahle mu zacne tiect mliecko, zmeni sa cuckanie na pitie

annag
23. feb 2011

@vikuska.
ospravedlňujem sa 😔 , už som Ti na stránke odpísala skôr než som bola tu, prehliadla som príspevok, bolo tam teraz kopec reakcií na článok o "nezvyčajnom" príchode na svet od Veroniky. Ale moja odpoveď je vlastne podobná s odpoveďami strapco a jany776. no stredozemné more by som teda brala 😀

@shira_ uvažuješ veľmi dobre, ak sa dá bábo na dojčenie priniesť, je to veľmi fajn. Deti skutočne vydržia bez mamičky dlhšie bez jedla. O cievke by som pri takomto veľkom bábätku až tak neuvažovala, konieckoncov jej úloha je predovšetkým pomôcť bábätku pri dojčení - naučiť sa prisávať , resp. dokrmovať na prsníku. Z pohárika vie piť novorodenec, a učí sa pomerne rýchlo, hoci to tak možno nevyzerá. No sú deti , čo za 2-3 dni pijú veľmi pekne z pohárika.

pravdepodobnosť, že sa bábo začne v noci častejšie budiť je vysoká - no to je bez ohľadu na to, či budeš alebo nebudeš v práci. Deti v tom období sa fyziologicky zvyčajne častejšie budia a trvá im to ešte dlho. (bez ohľadu na to, či sú alebo nie sú dojčené ) Je lepšie uľahčiť si život na maximum. Ako spomína vikuska - napr. spať s bábom v spoločnej posteli, aby sa mohlo prisať skôr než sa úplne preberie- Je ľahšie sa k bábätku len v polospánku otočiť, než k nemu vstávať a úplne sa prebrať a ešte ho uspávať na rukách celé hodiny ....

Dojčením v noci bábätku pomôžeš zvládnuť predčasné odlúčenie. Bude Tvoju prítomnosť veľmi potrebovať, lebo v tom období nebude ešte pripravené byť bez mamičky niekoľko hodín. Samozrejme, každé bábo je iné, inak reaguje.

Holky, dojčenie vo Vašich prípadoch treba brať ako obrovskú výhodu , ktorá Vám i Vašim bábätkám pomôže zvládnuť situáciu. Držím palce, deti sú veľmi statočné a väčšinou nás milo prekvapia 🙂

vikuska.
23. feb 2011

Vdaka za odpovede.
@strapco13 ak nie vodu, myslis, ze napr. nejaku stavu, cisto pre kriticku situaciu? Napr. Alnatura ma take tie biokadejake vecicky. Cez den sa uz koji naozaj casto, prikrmy uz su fakt na spadnutie. Nemyslim, ze by to bolo nutne skutocne pouzit, ale aby som pre vlastny pokoj (a pokoj duse mojho muzika) doma nechavala nieco do zasoby, teda okrem mliecka.
Ked som naposledy potrebovala odsavat, predvcerom, odsala som uz len okolo 20 ml. Mesiac dozadu to bolo okolo 90. Doteraz mame namrazenych priblizne 15 vrecusok, a v nich nieco medzi 50 az 90, kazde inak. Tak skusime na prvy vecer pripravit povedzme tych 120 a uvidime. Hlavne nech nie je uplne zufalo hladny, ked dorazim domov, dorazim aj jeho, ze? 🙂
@jana776 blahozelam, maminka aj dievcatko boli hrdinky. Chrumky su super napad, vdaka, ale k tym sa asi odhodlame az o chvilu, mrkvicku spustame az tuto sobotu, a aj to iba ak bude bejby uplne zdrave. Dovtedy som rozhodnuta nasledovat tvoj priklad a spoliehat sa na hrdinstvo oboch mojich muzov. Ale hej, desim sa toho. Dumem nad tym vacsinu casu
@shira_ zombies? :DDD je to celkom mozne. Ja to mam naplanovane tak, ze doobedia bude chlapca u mna v satke, a v noci spime vsetci v jednej posteli, tak hadam to zvladneme. Co sa tyka krmenia cez cievku, nam to v porodnici zachranilo kojenie, nas dunco sa nechcel prisavat a odmietal bradavku. Chce to cvik, ale nie pre babo, ale pre toho, kto ho krmi 🙂, drzat si cievku na malicku ci ukazovaku, a zaroven sledovat poharik s mlieckom...🙂 Trva to kratsie nez normalne kojenie, kedze sa tam nestrieda pitie spusteneho mliecka s casom, kedy babo pracuje na tom, aby si ho spustilo; mliecko ide pekne cely cas prudom podla toho ako si drobec taha.
Nejake cievky mam este doma, ak by si chcela, mozem ti poslat, posli SS. Pripadne si to vies normalne kupit v zdravotnickych potrebach, vola sa to, ze cievka pre krmenie predcasne narodenych deti. Alebo krmit striekackou, hm? Ale voooobec ti nezavidim navrat do prace tak velmi skoro. Ja ho nezavidim ani sebe, vlastne, nemam sa kvoli nemu rada, ale co uz.

vikuska.
23. feb 2011

@annag Jeeeej, vdaka za odpoved! Tak nic, no, snad to vyjde aspon v lete. A ano, ten clanok o Veronikinom porode, to su ine zimomriavky.

shira_
23. feb 2011

@annag @strapco13 😵 ďakujem, normálne som sa ukludnila, dnes má malý dva mesiace a ja som sa začala desiť, ako rýchlo to letí... dojčenie je pre mňa veľmi pekné a príjemné... v noci krmim malého tak, že on ani neotvorí oči a ja radšej pohodlne sedím, ale tiež tak v polospánku, ako mátoha 😀 v poslednej dobe sa síce pučí a je to horšie, lebo sa mi preberie, ale to je dúfam dočasné. on je inak zlatučké dieťa, krásne pije a potom spí. netreba ho nosiť narukách a uspávať, skôr ho nechať zaspať na prsníku, kým mu nevypadne z pusy a opatrne položiť, tieto chvíle sú úžasné 😅 nechcem sa o ne pripraviť.. z porodnice sme prišli s fľaškou a dva t. som odsávala mliečko. nebolo jednoduché vrátiť sa k dojčeniu, o to viac si to teraz vážim. na fľašu zanevrel nadobro 😀

shira_
23. feb 2011

@vikuska ste ma potešili s tou cievkou, nie že by som ju teraz potrebovala, ale tak ako ty píšeš, pre pokoj duše, aby bolo doma niečo, čo zachráni, keď ...no keby niečo...a ja by som bola neprítomná z vážnych dovodov, ktoré dúfam nenastanú. ja mojho malého už teraz volám mamin cecek 😀 ja si tú cievku skúsim zohnať v zdrav. potrebách - pre ten pokoj duše... malý so mnou nespí v posteli ale v blízkosti, v postielke. asi po 3 t. som ho dala z postele preč, lebo som zistila, že ja som pre neho objekt nesmierneho záujmu, nechcel mi spať len vyvaloval na mňa okále a snažil sa stále komunikovať, čo platí doteraz. pokojne spí iba vo svojej postielke. k sebe si ho beriem len ráno niekedy, ked sa chcem ešte prevalovať a pritúliť sa k nemu 🙂

ssstanka
23. feb 2011

Ahojte baby,poradte....mam pocit ze mojmu 8 a pol tyzdnovemu synovi nestaci mliecko pri kojeni. Mala som velmi stresove obdobie v tehotenstve,Bola som zhruba v tretiom mesiaci tehu ked nas tato mal velmi vazny uraz v praci a skoro nam umrel.Cele tehotenstvo som bola pri nomm v nemocnici na ARE a tak. Bola som zmierena,ze budem mat uplakane a nekludne babatko,kedze som skoro cele tehotenstvo stresovala a plakala. Ale nestalo sa tak,moj maly je usmievave babatko. Od zaciatku sa mi zda ako keby mu mliecko nestacilo.Pekne sa prisaje,pije ale zhruba po 10 minutach zacne rozhadzovat ruckami,zlostit sa. Aj ked sa opetovne prisaje,je zlostny a vobec nevidim a ani nepocujem ako prehlta mliecko. Uz v porodnici ho prikrmovaly,lebo mu udajne nestaciloto co dostal odomna.Snazim sa ho kojit na poziadanie ale sama vidim,ze sa mi niekedy vobec nestihne vytvorit mliecko za tu 1,5 hodiny od posledneho kojenia.Vecer ho sice prikrmujem ale maly sa aj tak dozaduje prsnika a tak aj zaspava.V noci ani neotvori oci a tak sa kojime po spiacky. Pijem dost tekutin,uz som vyskusala aj homeopatika na tvorbu mlieka,aj cajiky a vsetko mozne a nic.Poradte ak viete ☹

prsky
23. feb 2011

@ssstanka neexistuje mliecko, ktore by bolo slabe, alebo by nestacilo co sa kvality tyka ... mliecko sa tvori aj pocas dojcenia .. alfa a omega efektivneho dojcenia je v spravnom prisati, spravnej polohe a v tom, ze vies, co dieta na prsniku robi. hnevanie sa a odtrhanie sa od prsnika moze znamenat, ze mas slabsi tok mliecka ako dietatko potrebuje (alebo naopak - silny). pozna dudel? aby sme zistili, ktora z moznosti to je, mam otazky - ochotne sa prisaje, taha, ale potom sa kruti, natahuje, menej cika (menej ako 6 pocikanych plienok denne), tvoje prsniky su na pocit prazdne? ak hej, pokracuj tu: http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/hnevan... a tu: http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mam-ma...
vyteka mu mliecko z ust, ked sa odtrhne od prsnika, zakuckava sa, stikuta casto, ci grcka a tebe z prsnikov mliecko samovolne vyteka az strieka, ked sa odtrhne, na pocit su plne, ci prazdne? - ak odpovedas na vacsinu ano, tak ide o silny tok mliecka a v tom pripade si riesenie precitaj tu: http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mam-ve...

v kazdom pripade by bolo fajn precitat si clanky a riadit sa nimi:

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-b...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...
http://dojcenie.wordpress.com/prve-chvile-s-bab...

bubinko83
24. feb 2011

@annag ,chcem ta požiadat o radu.Sestra ma chlapčeka ktory ma 3 mesiace a dost často papa v noci cca každu hodinu si ho prikladala.Asi predvčerom už mal zelenu stolicu tak mu dala UM na noc a spal krasnych 7 hodin do rana.Ma vobec vyznam kojit aj ked nerada by sa toho vzdala? A čo vlastne znamena ta zelena stolica? Dakujem

strapco13
24. feb 2011

@bubinko83 malo udajov trosku...
ale je mozne ze maly pije viac predneho mliecka a nedopija prsniky..daj sestr linky na katkinu stranku...su v prskynom prispevku nad tvojim
a setra nech posle viac informacii 😉

myrka
24. feb 2011

tiež chcem poprosiť o radu, moju druhorodenú dcérku dojčím skoro 11 mesiacov, zatiaľ som nemala problémy s dojčením, teda len v začiatkoch. Už druhý deň, mám pocit, že mám z ničoho nič menej mliečka, vždy keď sa malá prisala po pár sekundách som cítila ako sa mi nalievajú prsníky ale teraz ťahá a odpája sa a ja to nalievanie nepociťujem, neviem čo by to mohlo spôsobovať, pijem aj čaje na podporu tvorby mlieka. Prsia ma pobolievajú a mám aj pocit, že sú plné ale keď si odsávam ručne alebo odsávačkou, tak odsajem ledva 20ml s jedného prsníka. Prosím o radu, veľmi by som chcela ešte pokračovať v dojčení. Ďakujem

akdarka
24. feb 2011

@annag prosim ta je pravdive tvrdenie, ze baza cierna podporuje tvorbu mat.mlieka?
http://www.hanus.sk/sk/davka.php?druh=drogy&id=2

dakujem 🙂

shira_
24. feb 2011

@vikuska. som si bud prolém privola alebo mala predtuchu. dnes som si zlomila ruku. našťastie kojím, ale je to boj ☹ ☹

happy8051
24. feb 2011

@strapco13 chcela by som sa poradit.... treti den mala odmieta vecer mliecko... pocas dna papa normalne svoje bezne davky, po kupani ju prilozim, patkrat potiahne a spusti plac... skusala som streidat prsniky, zmenu polohy, nepomohlo a pritom mliecka je urcite dost...
ked plac neprestaval ponukla som jej prevarenu Lucku z poharika, vypila takmer 100ml a uplne spokojna hned zaspala... a zobudila sa na hlad az okolo piatej rano...
neviem, ci to moze mat suvis s tym, ze od nedele nemala stolicu.... som z toho nestastna, neviem, co sa stalo....

strapco13
24. feb 2011

@happy8051 ked sa vecer mala prisaje a potom odtrhne..mliecko ti strieka, vyteka alebo ani nie?
zo stolicou toto nema nic..to by vymyslala aj pri inych kojeniach..ale daj nejake probiotika alebo sebe feniklovy, ci rascovy caj, nech sa jej pohne stolica /alebo ak vies, ze po niecom, co zjes ju prezenie/
skusila by som posunut kupkanie na skor..zrejme je vecer uz prilis unavena na to aby cakala kym sa spusti mliecko..to ze das Lucku to neriesi nic..aj ked das z poharika, tam tecie hned a teda nemusi makat..a aby tio nezacala odmietat prsnik
navyse voda v tom veku je zbytocna..nema ziadnu vyzivovu hodnotu
skus zmenit vecerny rezim..hlavne to kupkanie skor