Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

elinka27
23. jan 2011

@norikk neviem co poradit,skus castiejsie prikladat musi sa to nastartovat,mne to pomoze.Dalsia vec, ja som raz mala krizu a pomohlo mi Motilium take cuclave tabletky,kde vedlajsi ucinok je tvorba mlieka,su volnopredajne.Ale na dlhodobejsie uzivanie vyjdu draho,ale ty mlieko mas takze podla mna to nebudes musiet dlho brat.Existuju este Costi ale tie su uz na predpis.Zvysia tvorbu mlieka,ale samozrejme zaklad je prikladat

elinka27
23. jan 2011

@estterka no ja to tiez pocitvo natieram necely tyzden,ale zatial stale citim ze mykoza je, ale mam pocit,ale neviem ci som si to uz nevsugerovala 🙂 ze to svrbi menej, syndrom bielej bradavky stale mam.Ja uzvivam aj Citrovital kapsule a natieram aj roztokom, neviem ako dlho to bude kym sa ulavi,ale urcite este take 2 tyzdne potom je treba pokracovat v liecbe

ivk
23. jan 2011

maminky, poraďte. mám 16-dňové bábätko, myslím, že mliečka mám dosť, pretože na poslednej kontrole pred pár dňami sa vážila a pekne pribrala.ale posledné dni je pri papaní niekedy nepokojná, po priblizne 15 - 20 minútach dojčenia zaspinká, keď ju dám odgrgnúť, preberie sa a zase si pýta papať. Dám ju na druhý prsník, papá, zase zaspí, potom sa preberie a zase dokola. Neviem, v čom môže byť problém, či je zle prisatá, alebo si nevie vytiahnuť dosť mliečka, alebo čo... prosím, pomôžte

norikk
23. jan 2011

@susann83 ja som tiez tresku spraskala ked mal drobec dva tyzdne....nic sa nestalo,ale uz by som neriskovala...kazde dieta moze reagovat inac

a sestra ked pojedla paradajkovy salat v case ked kojila,vecer skoncili na pohotovosti,lebo neter sa vysypala

norikk
23. jan 2011

@elinka27 mlieko sa celkom tvori,uvidim,co o bude vecer zas

estterka
23. jan 2011

@elinka27 ale vsak ty si ovela skor zacala naterat ako ja,este som nemala tuto kremik a ty uz si dva tyzdne mastila 😀 .aj ja mam jem citrovital aj nim natieram,tak uvidime

prsky
23. jan 2011

@cicimon tu je o skladovani aj ohrievani mliecka http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/odsava... najlepsie vo vodnom kupeli

prsky
23. jan 2011

@ivk ak pije pokojne, nemusis davat odgrgavat...dojcenie je nadherny uspavaci prostriedok 😉 babo si pyta po prebrati prirodzene prsnik s5, upokojuje sa pri tebe, zrejme ani aktivne nepije, ale "iba" dudka http://dojcenie.wordpress.com/2010/06/25/potreb...

ivk
23. jan 2011

prsky, ano, pije vacsinou pokojne a vzdy aj zaspinka. ked ju dam odgrgnut, tak nie vzdy sa jej to podari, drzim ju aj polhodinu, detska doktorka mi povedala, ze ju mam drzat aj hodinu, co sa mi zda byt nezmysel. ked sa mi zda, ze menej pije, len dudka, tak ju nedavam odgrgnut, len sa niekedy bojim, aby sa nepovrackala.

mariana0915
23. jan 2011

@ivk drzat tak dlho je fakt nezmysel,skus ju dat lahnut,kked jej bude treba odgrgnut ona bude nespokojna ,aspon moje su a boli take,zacali hadzat rucickami a kopkali nozickami a ked som ich dvihla krasne si odgrgli..................vacsinou deti citia ze nesu same tak si pytaju stale prsnik,mne este sestricky v porodnici vraveli ze tak max. 15-20 minut papat potom dieta iba cucka ako cumlik ..................a ked je pri papani nespokojna netreba jej odgrgnut??????????? moj ked je nespokojny pri prsniku vacsinou mu treba grgnut

mariana0915
23. jan 2011

@susann83 ahojjjjj aj ja kojim a aj jem paradajky nie kazdy den ale ked mam chut tak si dam 🙂

mariana0915
23. jan 2011

ahojteeeeee
nevie mi niekto poradit co pomaha,aby sa dietatku skor rychlejsie poodgrgavalo??????????
bola som chora,brala som antibiotika,uz pocas brania som spozorovala na syncekovy,ze mu asi zle robia,bol nespokojny, nervozny ,nie a nie aby sa mu poodgrovalo poriadne, stale je nafuknuty stale si pritahuje nozicky,predtym ,ako som zacala ucivat antibiotika sme taky problem nemali ,davam mu probiotika dophilus. co by mu asi pomohlo???????bojim sa mu dat kvapky hylak ktore su urcene aj nato.

ivk
23. jan 2011

@mariana0915 prave som to vyskusala, pri dudkani zaspinkala, tak som ju rovno ulozila do postielky, o 5 minut sa mrvila, tak som ju zdvihla, ze si odgrgne, ale ani po polhodine drzania kolmo sa tak nestalo. Zaspinkala znova v tejto polohe, tak som ju opat dala do postielky, tak uvidim, co bude.

akdarka
23. jan 2011

@ivk dojcene babo sa nenahlta vzduchu takze nepotrebuje grgat.moj si grgol snad 5x za 5 mesiacov.ale nikdy ho nedavam cielene odgrgnut.a trapit ho hodinu namiesto toho aby napr.spinkal je zvlastne a zbytocne.

ivk
23. jan 2011

@akdarka odkedy sa mala narodila, tak si odgrgla mozno 3x a ja som sa furt stresovala, ze ci sa dobre napapala, ale uz sa trapit ja a ani drobceka nebudem.

akdarka
23. jan 2011

@ivk naozaj sa netrap a ked zaspinka tak ju v rovnakej polohe ako sa dojcila uloz na postel aby sa tou zbytocnou manipulaciou nepogrckala.moj ak si aj grckol niekedy tak to krasne vytieklo.ale to skor uz teraz ked si po dojceni zacne pritahovat nozky.ale okolo 4.mesiaca mi chvilu zacal asi polhodku po papani grckat,ale len malicko.tak ma tu v teme strapco poucila,ze vtedy vrcholi reflux u deti a je to ok.maly bol kludny,nastastie ho nepalila zaha...

annag
23. jan 2011

@johanka.

pripravujem na tú tému článok, snáď sa raz k tomu dostanem 🙂 existuje na túto tému rozsiahla diskusia, záver je asi v tomto zmysle:

dojčenie a materské mlieko samé osebe nespôsobuje zubný kaz . Keď by sme nič iné nebrali do úvahy, tak sa stačí pozrieť do prírody - na svete je cca 4000 druhov cicavcov a jediný cicavec, ktorý sa so zubným kazom počas dojčenia trápi je človek. Zubný kaz súvisí so stravou a umývaním zúbkov a stavom zubnej skloviny.Štúdie na tisíckach prehistorických ľudských lebiek potvrdili , že bábätká v minulosti zubným kazom netrpeli a pritom museli byť dojčené, inak by sa nedožili roku či dvoch .

Sú však deti, ktoré sa rodia s defektami zubnej skloviny a sú na rozvoj zubného kazu náchylnejšie. Zúbky sa zakladajú už v maternici., zrejme je tam súvis so zdravotným stavom mamičky, užívaním liekov (napr. niektoré antibiotiká) , prísun živín atď.. Preto pri pokazených zúbkoch treba pátrať až do prenatálneho života.

zubný kaz nevznikne len tak. Spôsobujú ho baktérie Streptococcus mutans, ktoré z cukru, ktorý sa objavuje v pusinke vytvárajú kyselinu, ktorá leptá- narúša zubnú sklovinu, vďaka čomu preniká do zúbka. Čiže aby kaz vznikol, musia byť v puse baktérie a musí byť v puse cukor, ktorý sa premenil na kyselinu a tá narušila sklovinu. Pričom viac zaváži, ako dlho a často cukor v puse je, než aké množstvo cukru jednorázovo do pusinky príde. Napr. riedená šťava či ovocný čaj alebo len trošku osaldený čaj nie je žiadna výhra, ak ju dieťa podchvíľou popíja. Keď sa bábo narodí, jeho pusa je sterilná. Strept.mutans sa mu do pusinky dostane z okolia infikovaných blízkych - mamičky, otca ... vlhkými bozkami na pusinku, obliznutím cumľa či lyžičky. Cumlíky sú jeden z významných zdrojov tejto infekcie.

k nočnému dojčeniu:
V noci sa tvorí všeobecne menej slín , preto môže nastať situácia priaznivejšia k vzniku zubného kazu. Ale:
Keď bábätko pije z fľaše , tak tekutina sa mu rozlieva po pusinke, lebo mlieko ťahá na princípe piestu do ústnej dutiny a zúbky sa mu v sladkej tekutine doslova kúpu. Dieťa, ktoré pije z prsníka, mliečko vysáva peristaltickým pohybom a ono strieka do pusy za zúbkami hlboko v puse na hornom podnebí a každý strek bábo i rovno reflexne prehĺta - čiže pri aktívnom saní prsníka sa zúbky v mliečku nekúpu. Materské mlieko to nie je len laktóza, ktorej sa všetci obávajú (a ktorá je pre dieťa tak dôležitá). Obsahuje i antibakteriálne látky (napr. laktoferín), ktoré dokázateľne účinne ničia baktérie streptc. mutans. Štúdie o škodlivosti cukru a teda i dojčenia nebrali do úvahy ostatné zložky materského mlieka. A to ich úplne spochybňuje.

Baktérie Streptoc. mutans žijú v zubnom plaku a darí sa im, ak je produkcia slín malá a ak je v puse veľa cukru a zubný plak má nízke ph . Materské mlieko však napriek laktóze dokázateľne neznižuje významne kyslosť - ph plaku, navyše je najlepší zdroj vápnika a fosforu do skloviny. Slabú produkciu slín spôsobuje napr ochorenie bábätka, ak dýcha nosom a pusa - zúbky sa vysušujú.

Je dokázané, že ak sa dieťa narodí s nepoškodenou sklovinou a je výlučne dojčené bez cumľov a bez čajíkov, džúsov, sladkých liekov, tak sa u neho zubný kaz neobjaví. To však neznamená, že by dojčené bábo bolo imúnne pred zubným kazom a že by sa u neho nemohol vyskytnúť v čase , keď už je prikrmované , resp. keď už prichádza do styku aj s niečím iným než je MM - lebo tu už vstupujú iné faktory. A práve pre tieto faktory sa zrejme len tak ľahko neprajníkom dlhodobého dojčenia nepodarí dokázať škodlivosť dojčenia 🙂

- jedlo a nápoje - i zdravá strava môže spôsobiť zubný kaz - to nie sú len čokolády, ale všetko, čo cukor obsahuje, rozkladá sa naň - napr. i ovocie, obilniny ... Rovnako "nevinné" ovocné čaje bez cukru, alebo zriedené šťavy.

- lieky, sirupy počas choroby

- dýchanie ústami a s tým spojená slabá produkcia slín

- infikovanie strept. mutans - cumlíky a iné predmety a kontakt so slinami dospelých, ktorý prenášajú baktériu do pusinky - najmä pozor ak má dotyčný sám kazy

- čistenie - spôsob, pravidelnosť, dôslednosť - strept. mutans predsa žije v zubnom plaku, ph pusinky po jedení môže byť nízke.

Pre tieto faktory , ktoré dokopy zubný kaz spôsobujú, je ťažké vytvoriť nejakú významnú a nespochybniteľnú štúdiu - lebo je ťažké vytvoriť štúdiu zo starších detí, ktoré boli na dokonalej strave, vždy s dokonale vyčistenými zúbkami, ktorým nikto nikdy nedal mokrú pusu alebo nikdy neužili sirup od teploty bez umytia zúbkov .... Každá štúdia, ktorá prináša informácie o škodlivosti dojčenia , resp dojčenia v noci je slabá, lebo máloktorá matka určite nikdy neurobila nejakú chybičku, ktorá by mohla k vzniku zubného kazu prispieť.

Preto je fajn nedopustiť, aby sa spomínané faktory, ktoré vznik kazu spôsobujú, stretli. Teda zamerať sa na dôsledné čistenie zúbkov hneď od prvého zúbka, resp. i pred ním - vtedy stačí omotať gázu s čistou vodou na prst -len aby si bábo zvyklo, že pusa sa čistí (niektorým deťom idú zúbky neskoro, tak aby boli zvyknuté) . Vyvarovať sa jedlám s vysokým obsahom cukru, i skrytého - a najmä zabrániť dlhodobému styku so sladkým - teda popíjanie neustále čajíku, šťavy, vyhýbať sa lízatkám a všetkému, čo sa na zuby lepí . Najmä po jedle s vysokým obsahom cukru zúbky umyť. lieky užívať pred umývaním zúbkov (lebo i vo vitamínoch , kvapkách môže byť cukor)

Odstavením bábätka by sa nič nevyriešilo, naopak, bábo by sa odstavilo i od látok, ktoré ničia baktérie strept.mutans. mohlo by v noci tvoriť menej slín, najmä v zime,keď mávajú deti plný nos. Nenutritívne sanie prsníka tiež napomáha tvorbe slín...

elinka27
23. jan 2011

@estterka to je pravda zacala,ale som aj skoncila ked presli priznaky ze ha uz je konec a tak mi treba nemala som to flakat, vratila sa, teraz mastim uz tyzden poctivo a aj 3x denne kapsule Citrovital beriem, pockam par dni zda sa ze to ide k lepsiemu,ale pre kazdy pripad mam uz odporucanku ku koznej, uvidime

elinka27
23. jan 2011

@norikk drzim paste, mne zasa mala zacala asi uz tyzden to trva grckat, normalne po jedle si odgrgne a potom aj pol hodinu po jedle si grcne a zapacha to po kyseline,tak neviem ze co sa deje, inak je spokojna bez zmeny tak to asi neriesiem

estterka
23. jan 2011

@elinka27 vies co,ta pani,co mi poslala tu masticku mi povedala,ze velakrat na koznom nepomozu.ze k nej chodia zeny,co boli na koznom,u gynekologa aj u pediatra a pridu k nej v hroznom stadiu uz,lebo im nikto nepomohol.je to hrozne. ja si davam len rano a vecer citrovital tabletku a kvapkami natieram pred mastickou.takze teraz sa uz nedame oklamat a poriane preliecime 😉

sofhia
24. jan 2011

prosim vas poradte mi, je to surne: kojim necele 3 mesiace, a len kojim, a spravili sa mi take hrcky na dvorci bradavky, je to normalne? mam to na oboch,ale len jedna ma akoby trosku od vcera pobolieva, ked sa mala prisala...ale neviem ci za to nemoze to, ze som si uz dlho nenakremovala bradavky. odvtedy som si kremovala po kazdom kojeni,aj mimo, a stale citim tu jednu bradavku. je to OK? co s tym? dakujem.

mariana0915
24. jan 2011

@akdarka no ja kojim a moj si stale musi odgrgnut po papani takze to asi zavisi asi od dietatka,ale urcit ho nedrzim hodinu hore 🙂

strapco13
24. jan 2011

@sofhia take male hrcky biele na bradavke?..to su retencne cysticky..s tymi nic, nechaj ich tak, bud sa vstrebu alebo ostanu /ja mam take od puberty uz/...ale to ze ta boli pri prisati?..mate spravne prisatie?
niekedy sa moze ale ta cysticka zapalit..vtedy to len dezingikuj a natri bactrobanom a nechaj vetrat /dezinfikovat mozes aj kamilkovym cajom, mlieckom, mydlom bez parfemov umyt, prevarenou vodou a tak..hlavne do toho nevrtaj

michaela80
24. jan 2011

@elinka27
@strapco13 mala mi dnes od rana od 6 bojkotuje prsnik....vobec sa nechyti...teraz mi zaspala ale dala som jej pol vyzivky Hipp, lebo mi bolo luto ju nechat hladnucku...neviem ci som dobre urobila a ja odsavam teraz...co s nou robit?

sofhia
24. jan 2011

@strapco13 dakujem za odpoved, nie nie su biele, a su farby dvorca, na ktorom su, su na dvorci bradavky. ako mam ich na oboch, ale tuto jednu hrcku mam tak blizsie k bradavke. no prisava sa mala stale rovnako, uz sama, boli to len na zaciatku, resp. trosku zaboli, potom je to ok.

uhlarka
24. jan 2011

Prosim poradte mi. Asi som stratila mlieko. Mala ma 4 tzydne a newchcela nam papat s prsnika, tak som si mliecko odstriekavala. Odstriekala som si vzdy tak 50-60 ml, vnoci aj 70-80 ml. Vcera poobede som odstriekala uz len 20 ml, ale mala som este 40 odlozených v chladnicke, tak sme jej dali, vecer som mala mliecko klasika ako stale, aj v noci. No rano som sa zobudila a mliecko nemam, teda odstriekala som horko-tazko 10. A vobec nemam pocit naliatych prsnikov. Malej som dala teda nutrilon. A chcem sa spýtat, ci sa to stava, ze zena strati mlieko a potom znova pride, ci je to definitivne. A ak sa vrati, ci mozem pokracovat materskym mliekom, ci uz iba nutrilon. Vdakaaaa

bubulacik
24. jan 2011

Ahojte, aj nasa mala si po kazdom kojeni grgne. a mam otazku niekedy ma svrby bradavka a je trosku cervenkasta je to daky zapal alebo nieco ine alebo je to normalne??dakujem za odpovede 🙂

elinka27
24. jan 2011

@estterka ja beriem citrovital 3x denne, a natieram citrovital tiez 3x denne , plus po kazdom krmeni masticka

elinka27
24. jan 2011

@bubulacik pravdepodobne mykoza, mam presne tieto priznaky a liecim to