Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

latvia
2. okt 2010

@busni neviem ci utlmuje mlieko ale kofein do mlieka prejde, tak aby si nemala nespave dieta 😉

busni
2. okt 2010

@latvia no ja pijem bezne jednu kavu denne, dost casto aj normalne presso, nie len nesku a Lukretka spi uplne v pohode nastastie 🙂 🙂 🙂 tak tohto sa az tak neobavam 😉

renatka9
2. okt 2010

Ahojte, potrebovala by som radu ohľadom dojčenia...

mám 9-dňového synčeka, rodila som spontánne, ale skončilo to sekciou pod úplnou narkózou. Synček mál pôrodnú hmotnosť len 2340g a 45cm, napriek tomu, že je donosený. Mliečko mi nabehlo o dva dni po pôrode. Mám však teraz problém s kojením. Maličký síce krásne papá z prsníka, ale strašne sa unaví pritom a potom dokáže prespať veľa hodín a mne sa dovtedy prsia veľmi nalejú, lebo mám naozaj dosť mliečka. Prsia mi potom začnú tvrdnúť a musím to odsať a potom je to v poriadku (niekedy používam aj obklady z bieleho vína). Ale chcela by som vedieť, ako dosiahnem fázu, kedy sa mi vytvorí len toľko mliečka, ktoré maličký vytiahne? Aby som nemusela neustále odsávať. Bojím sa, či sa mi prsia tým odsávaním nestimulujú k ešte väčšiemu množstva mlieka? Alebo tá regulácia príde sama? Čo mám robiť?

Ďakujem.

strapco13
2. okt 2010

@renatka9 vela zien ma nadprodukciu po porode...casom sa to prisposobi potrebam maleho..ale je to individualne
ked mas pocit plnych prsnikov..neodsaj vsetko..len aby sa ti ulavilo
koj na poziadanie..cim viac bude malyna prsku..tym skor prsia pochopia kolko maju mliecka tvorit
akonahle Ti maly trosku zosilnie, a zvladne ten tok mliecka, tak budes moct odsavacku odlozit
ako ho kojis..verim, ze na poziadanie a ziadne intervaly nedodrziavas
este..nema maly zltacku..potom treba cez den babo trosku aj budit a nenechat vela spat..cim viac bude papkat, tym skor klesne zltacka, tym bude pevnejsi a skor nastane rovnova dopyt-ponuka

janica81
3. okt 2010

Ahojte maminky...

ako mám zvýšiť produkciu mliečka??? mám strach, že ho mám málo pre moju bambulku... a ze nepribera...ked je hore tak 4 hodiny aj 4 x si pyta cuckat... ale potomzase spi 4 hodinky,..v noci aj 6-7 hodin....

aka ma byt farba stolice??? my mame hnedo - oranzovu... moze byt???

ivka8255
3. okt 2010

Ahojte babule,
aj ja by som potrebovala radu ohľadom kojenia. Synček má 12 týždňov a pravdepodobne máme laktačnú krízu. Včera celý deň po prvý krát papal z obidvoch prsníkov, dnes od rána už len z jedného, ale po minútke, dvoch intenzívneho sania sa začne zlostiť a plakať, pustí mi prso a potom ho opäť hľadá, chvíľočku poťahá a zasa sa to opakuje, pustí a plač na 5 sekúnd. Myslím si, že mu mliečko ide pomaly a preto ten plač, skúšam mu pomáhať stláčaním, ale poriadne sa pritom narobím.
Je nejaká poloha pri ktorej neprídem o chrbát (hroooooooooozne ma bolí ak nekojím opretá) a mliečko mu pôjde ľahšie?vždy som mu ponúkla aj druhý prsník, ale nechcel (možno už bol príliš rozrušený) no po učičíkaní pekne spal dve hodinky vonku.
Vopred veľká vďaka.
P.S: Stolica je ok, takže nevypapá len predné mliečko.

strapco13
3. okt 2010

@janica81 podla mna je vsetko OK 😉 ...je normalne, ze si dieta pyta casto prsnik..to nie je len o jedle..je to aj na pitie, upokojenie, zahranie sa, pomojkanie, ubezecenie sa, ze mama je stale tam..je to pre babo vsetko
stolicu mate krasnu
prestuduj si clanky na http://dojcenie.wordpress.com/ je to venovane dojceniu a moznym problemom pri dojceni..najdes tam urcite vsetky odpovede na svoje otazky 😉

strapco13
3. okt 2010

@ivka8255 kedze stolica je OK..tak asi nebudes mat malo mliecka 😉
co sa tyka polohy..preco kojis neopreta...poloha ma byt prijemna, mas byt uvolnena..ak si v strese z bolesti chrbra, tak sa aj mliecko susta horsie
v akej polohe kojis?
postupuj nadalej tak..ze koj na poziadanie..vzdy ponukni oba prsniky..maly bud vypije oba..alebo jeden..ako bude mat chut, to nechaj uz na neho, ty mnozstvo nerieses
ked ti pusti prsnik..mliecko len tak tecie z prska..alebo vyslovene strieka?...podla toho prideme na to ci nahodou nie je problem v silnom alebo slabom toku
vyskusaj rady v clanku http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/hnevan...

marianas
3. okt 2010

Ahojky.
Mám 4 mesačného syna, ktorého dojčím. Včera večer som dostala hroznú nádchu a začalo ma škriabať v hrdle. V noci som si uvarila lipový čaj, pila som ho aj dnes a mám pocit, že mi trochu pomohol. Môžem piť bylinkové čaje? Môžem ich piť aj s medom? (Domáci včelí, nie z obchodu). Vždy mi pomohlo šalviové kloktadlo na bolesť hrdla. Môžem ho použiť aj teraz? Poraďte čo na prechladnutie. Ďakujem za rady.

strapco13
3. okt 2010

@marianas na salviu pozor..znizuje mliecko. Ty med mozes..ale sleduj reakciu maleho /moze a nemusi zareagovat alergiou..ako na vsetko ostatne, len deti do 1 roka med nesmu/
kloktaj slanou vodou, nos si uvolni nosnymi kvapkami. Ak mas teplotu mozes paraen alebo ibuprofen.
Bylinkovym cajom by som sa vyhla z dovodu moznych alergii..ale ked chces..tak vzdy pridasj iba jeden druh, aby si vedela, na co dieta zareagovalo

latvia
3. okt 2010

palenka tiez pomoze ako kloktadlo 😉 😀

strapco13
3. okt 2010

@latvia hrkneme si 😉 😀

liv1
3. okt 2010

ahojte babule. poradil by mi niekto? sem tam mam pocit ze nemam dostatok mlieka, mala place, potom jej zohrejem z noci odsate a je dobre. kaka dost, pribera nadmieru ale aj tak mam pocit ze jej nestaci. vidim obrovsky rozdiel v dnoch ked je to OK, a to napriklad dlzkou kojenia a tiez predsa viem kedy jej to ide a prehlta a kedy prehlta malo. cela sa vysili z tolkeho tahania a potom zaspi, ale nakratko, je hore a zase place no dokola dokola. viem ze problem je asi v zlom prisati, aj ma to zase boli co uz celkom bolesti bradaviek konecne ustupovali. pouzivame dudle, ale bez nich by sme asi neprezili. je mozne aby sa dieta este potom naucilo opat poriadne sat? snazim sa ju dobre prikladat, ale ani to vzdy, alebo takmer vobec nepomaha.
a mam este jeden problem. mala pije velmi nepravidelne. su dni kedy kazdych 4-5 hodin, inokedy kazde 2. a tak myslim ze sa to mlieko nestiha tvorit. boze to je fakt taka veda to materske mlieko ze az. 😅

latvia
3. okt 2010

@strapco13 😀 aj hrdlo bude ciste.aj dieta pekne spinkat 😀 😉

strapco13
3. okt 2010

@latvia skusala som..nespal lepsie...alkohol ma cukor..to ho energizuje...nic nezabera na spanie...je normalne aby mu stacila hodka za cely den od pol7 do pol9 😠 😀

@liv1 kojit treba na poziadanie, kedy si dieta vypyta + aktivne ponukat prsko...je normalne ze nepije pravidelne..ani ty nejes v presne stanovenych hodinach 😉 a okrem jedla, moze byt aj smadna, potebovat sa upokijit, pomojkat
ako dokrmujes? ak flaskou a este aj dudlik pouzivate..to kazi prisatie
bolesti bradaviek mozu byt z mykozy
kukni sa na stranku http://dojcenie.wordpress.com/ ...najdes tam clanky venovane roznym problemom
ale pokial ma mala dostatok pocikanych a pokakanych plienok, tak by som dokrmovanie neriesila

domeli
4. okt 2010

@marianas ahoj,
kúp si homeopatiká - napr. Homeovox a pocitvo cmúľaj (chutí dobre 🙂 Ja som mala nádchu + z noci do rána riadnu bolesť hrdla, nasadila som si ho a po 1,5 dni už mi zostala iba tá nádcha, ale tá musí odznieť sama, ako vieme.

ivka8255
4. okt 2010

@strapco13 ďakujem za odpoveď aj link na stránku, kt. už poznám.budem skúšať 🙂
No k tej polohe, ja kojím opretá v tureckom sede a malého mám podloženého vankúšom na kojenie, ale keď sa začal zlostiť, tak som zmenila polohu do sedu tak, aby prsník smeroval dolu (spoliehala som sa na gravitáciu 😵 ). Ale tak som dlho nevydržala aj keď drobec sa ukľudnil a papal ďalej. Nie dlho, ale papal.
A keď sa odtiahne, tak mliečko nestrieka a ani netečie. Ale keď prsník stlačím, tak mliečko tam je. Ešte ma napadlo, že keďže mám menšie dvorce (v pôrodnici neverili, že budem s nimi kojiť) či je dobre prisatý, ale keď mu to zo začiatku ide... ???

strapco13
4. okt 2010

@ivka8255 ja mam tiez mensie dvorce a stale sa kojime 😉
mozno drobec reaguje na pomalsi tok mliecka..skus to stlacanie aj pocas kojenia, stiedaj prsniky
a kojit v lahu si neskusala?

ivka8255
4. okt 2010

@strapco13 skúšala, ale nejak som nevedela nájsť polohu pohodlnú pre obidvoch 😒 možno je to fakt tou laktačnou krízou a musíme len vydržať, dám vedieť ako nám to ide

strapco13
4. okt 2010

@ivka8255 je pravda, ze poloha v lahu nam zacala vyhovovat az ked drobec podrastol..cca od polroka v noci sa tako kojime...bezne sa kojime v sede, ja opreta o nieco..miesto kojacieho vankusa mam svoje brucho 😝 😀 😀 😀
neboj sa pojde to
prikladaj castejsie..zvysi sa tvorba mliecka

liv1
4. okt 2010

@strapco13 dakujem za odpoved. tak ja jej aj dam ked si vypyta, problem je vsak v tom ze sa mi dost mlieka nevytvori. a vcera vecer plakala a plakala, tak som jej ohriala co som mala z noci odsate a zrazu bol klud. takychto vecerov uz bolo niekolko, aj placov cez den, ked si fakt myslim ze jej to proste nestaci. nedokrmujem ju nicim inym len svojim miekom ano cez flasu, aj dudle pouzivame, ale asi by sme bez nich neprezili. preto tiez si myslim ze sa uz zase nevie dobre prisat a mna z toho bolia bradavky. ach jaj bludny kruh. 😒
mykozu sa mi nezda ze by som mala, ale idem kuk na tu stranku co si mi poslala..

domeli
4. okt 2010

@liv1 , vytvorí. Čím častejšie budeš prikladať, tým viac mliečka sa Ti začne tvoriť. Prípadne po kojení ešte poodsávaj, hoci len akoby naprázdno. To všetko vlastne vieš. Nie som žiaden odborník, ale z vlastnej skúsenosti Ťa môžem povzbudiť, že ozaj to takto funguje 🙂 A dokonca, aj keď máš pocit, že tam ozaj nič nemáš, zbav sa ho, lebo to mliečko je tam. Samozrejme, základom je, aby bolo bábätko správne prijaté. Tak veľa radosti z dojčenia! 🙂

janica81
4. okt 2010

@liv1 si presne ako ja...prikladam, snazim sa vsemozne....len dufam ze mliecka je dost... ☹

michaela80
4. okt 2010

dnes ma byt na markize v novinach o 19 tej reportaz o dojceni...spom zvedava uputavka bola dobra... 😀 😀 😀

uankab
4. okt 2010

@prsky @strapco13 ... dakujem velmi pekne... nakoniec to bolo zapricinene menzesom, ktory sa dnes v plnej parade dostavil ... musim ale povedat ze tie skoro dva roky mi vobec nechybal 😀 ... sranda ze Magdalenka to uz citila skor...

zuzkat1
5. okt 2010

baby ja uz neviem co s malou... kojim ju kedy chce,ale mala by uz aj trochu lepsie papat...spociatku mi zjedla tych 50g a teraz nic... max par lyziciek.. odmieta vsetko... este je ako tak ochotna zjest tych 50g kupovaneho prikrmu... (ale nemyslim ze by nan bola naucena,lebo prvy mesiac mala vylucne doma vareny a v pohode zjedla tych 50g) trva to uz vyse 2 tyzdnov a zo dna na den papa menej... nechce ani ovocie...este tak jej celkom "chuti" ked si sama hryzie - vcera tak zjedla asi 1/5 bananu... u nas uspech... ale bojim sa jej dat nieco tvrdsie lebo ona si odhryznut vie,ale nic nepokuse... proste vcelku prehlta... (prikrm jej len vidlickou mackam) ... priber aj rastie takze asi jej mlieko staci ale uz ma 8,5 mesiaca a tak neviem co s nou.... ja viem ze je v prvom rade dojca ale ona papa zo dna na den menej... myslim ze by bola najspokojnejsia keby som ju len kojila 😖
inak papam len obedy a olovranty.... mam pridat uz aj desiatu? zeby mala ovocie uz aj vtedy?alebo jogurt? ja uz fakt neviem 😒

olifcek
5. okt 2010

baby, mimo, ale poradte, potrebujem kvpky do nosa...otrivin alebo vibrocil /krem/mozem? pisu, ze by sa nemalo, ked kojim, ale preco sa nema? ked to moze mne sposobit tocenie hlavy alebo cosi ine, kaslem na to, len aby to Olivke neublizilo...dakujem

jaruska8
5. okt 2010

@olifcek Vraj sa môžu len PINOSOL kvapky. 😒

olifcek
5. okt 2010

@jaruska8 super, a tie mi dosli...dakujem

martina05
5. okt 2010

ahojte..Chcela by som sa poradiť..Vandu výlučne dojčím plne už 6 mesiacov..zajtra by som chcela začať s príkrmami...máme presne pol roka.. Našim problémom je že Vande vykukli už 2 zúbky a riadne hryzie..niekedy zjojknem ale snažím sa ovládať, nech sa neľakne... lenže to bolí ... čo s tým???