Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

bibianka
2. mar 2009

Nevšimla som si, že by sa potili. Občas, keď to preženiem s obliekaním, ale to je skôr výnimka. Vzduch je panelákový, ale tak 3 hodiny denne sú na vzduchu a pred spaním majú izbu poriadne vyvetranú, na rádiatoroch odparovače. Plienky sú asi pocikané o niečo menej, ale je tam zasa viac nakakané. Oni ani pred príkrmami nepili viac než 900 ml, skôr 800. Na vodu sa dali od narodenia nahovoriť možno 3x, na čaj hádam 10x. Aj to MM im večer lejem do pusy takmer nasilu 😖 Neozvali by sa, keby boli smädné? Teraz som skúsila dať malej vodu (zobudila sa), ale nezájem... Malý sa zobudí až niekedy pred siedmou ráno.

annag
3. mar 2009

macka, ten úpeľ rozhodne skús zaradiť inokedy, nemal by bať ani príliš unavený, ani príliš hladný, alebo to môžeš vyskúšať tak, že ho jeden deň vôbec neokúpeš, nič sa nestane, iba mu dobre umyješ zadoček. A uvidíš, či večerný plač bol alebo nie. Samozrejme, kolika a večerný plač práve môže nastupovať. No a keďže je ten plač okolo 19, skús ho dovtedy mať pripraveného na noc, ideálne by bolo, ak ten čas prespal. Keďže mu dobre robí pooha na brušku, nie je dôvod mu ju neumožniť, je to výborná poloha pre Vaše komplikácie, no musíš ho stále sledovať a v noci ho nevidíš a tiež chceš spať, ideálne by bolo, ak by si si zaobstarala monitor dychu. Zvlášť keď má bábo reflux, budeš oveľa pokojnejšia dlhé obdobie. Vyskúšaj aj spinkanie na boku - vyskúšaj pravý i ľavý, opäť, každému dieťatku môže vyhovovať niečo iné.
Počas dojčenia stláčaj prsník, tak, aby nezaspával a vyťahal si čo najviac zadného mliečka - to neobsahuje toľko mliečneho cukru - stláčaj - kuk album - prsník stlačíš na niekoľko sekúnd v momente, keď prestáva aktívne piť - stlačením mu pôjde mliečko rýchlejšie, začne aktívne piť, keď bude prestávať, prsty uvoľníš a opäť stlačíš - keď bude prestávať aktívne piť opäť pustíš a tak dookola .
Keď mu mliečko prudko tečie, tak ho na chvíľočku z prsníka stiahni nech mliečko samé vytečie a až tak prilož.Skús ho dojčiť stále vo vyvýšenej polohe - teda ten tanečník, resp. skús preičnu polohu - pri nej držíš jednou rukou hlávku a ramienka, druhou prsník - teda jednou rukou môžeš prsník stláčať, druhou rukou manipulovať s bábom - fixuješ mu hlávku, pokojnejšie pije, ak sa začína zakuckávať, tak si ho trošíčku počas papania nadvihneš. Pokiaľ sa v noci nazakašľáva a dojčíš po ležiačky,skús tak i cez deň, opäť to môže byť dobré v tom, že mliečko tečie bez účinku gravitácie. Vo Vašom prípade sa treba vyvrovať pri dojčení polôh, pri ktorých si nad bábo naklonená, teda keď je prsník nad hlávkou.

Veľa detí počas dojčenia aj kaká, vtedy sa v brušku všetko pohne a to im umožňuje sa vykakať, je to v poriadku, ak ho budeš dojčiť v tej priečnej polohe, tak to pôjde lepšie, lebo opäť sa nebude tak odtŕhať, držíš mu hlávku.

macka23
3. mar 2009

..dobre ranko,
tak teda vyskusam dnes neokupat a dat ho spinkat skorej, co to spravi 😉

Monitor dychu mame, preto som sa ho nebala nechat spinkat na brusku, ale teraz uz je to aj o tom ci on chce, lebo dviha hlavku a ked nechce tak nechce 🙂 vyskusam ho davat na bok 🙂

Praveze, dnes v noci som ho uz nedojcila poleziacky, bo skor ako ho dam odgrgnut sa povracka ☹

Je strasne aktivny posledne dni, sibrinkuje s tymi rukami a nohami jak divy 🙂 certik maly.

Dakujeme za rady, vyskusame. Pekny den zelame 😉

annag
3. mar 2009

macka, jasne, ak je po ležiačky dorovna, môžeš skúsiť vyvýšiť matrac Vám obom, tak aby sa malý plynule zvažoval. Potom sa d i dojčiť i refluxu to neprekáža, ale tie polohy treba ozaj vypozorovať, ktorá mu najlepšie sadne, hlavne s ním príliš nehýb, ideálne dať do sedačky po najedení

annag
3. mar 2009

bibianka, ja si tiež myslím, že by sa ozvali na smäd, pili by viac mliečka dobrovoľne, ak ponúkaš a oni nechcú, tak sa nemáš myslím čoho obávať, zrejme im to stačí, koľko vážia ?

bibianka
3. mar 2009

Vďaka za odpoveď, annag 🙂
Obe majú okolo 8,5 kg
Inak ja tiež nemám bohvieaký "pitný režim" a som v poriadku. Ani neviem, z čoho sa mi to mlieko robí, keď tak málo pijem... Kdesi tu som čítala, že ty si svojim detičkám čaj nedávala, tak ja radšej teraz ponúknem vodu, ako čaj. Veď keby boli smädné, napili by sa a nešlo by im o chuť. Dúfam, že teda ich "vodohospodársto" je v poriadku. Navyše som natrafila na tento článok http://www.novinky.cz/zena/deti/141603-prvnich-...

My už síce máme viac ako pol roka, ale korigovaný vek je len o 6 týždňov viac, takže tie ľadvinky asi ešte stále treba šetriť.
Ešte raz vďaka a pekný slnečný deň 🙂 😎

annag
3. mar 2009

bibianka, presne tak, a aj neskôr je to veľmi dôležité ustriehnuť. Z takéhoto pitia môže dôjsť k rozvratu vnútorného prostredia ba dokonca k smrti. Obidva extrémy sú veľmi zlé. Môj názor je, že dieťa má piť podobne ako jedlo - keď je smädné, vypiť pol pohára - pohár na raz, nie pocuckávať, tak ako dospelí.

Najmä fľaša so sladkým čajom vedie ku nekontrolovateľnému pitiu. Na internete sú zverejnené aj fatálne následky takéhoto pitia v odborných článkoch, len nedám na ne link, lebo by som spôsobila paniku 😀

ale v krátkosti jeden prípad za všetky, stalo sa to u nás :

- dievčatko malo veľmi rado čaj, s fľaštičkou chodila celý deň. Mamka ju dala opatrovať k babke. Dievčatko si celý deň pýtalo piť, babka čaj varila a varila , dievčatko pilo , bolo spokojné. Mamka ju poobede vložila do auta, cestou jej zaspalo. Keď dorazila domov a chcela ju vytiahnuť, dievčatko malo nevládne rúčky, nôžky, neprítomný pohľad - volala záchranku - dievčatko v poslednej minúte zachránili a aj to po sprvoti opačnej liečbe a stav ešte zhoršili,lebo netušili, že malá je zavodnená až až. Ak si dobre pamätám, vypila za celý deň asi 3 lt čaju. Babka chcela vnučke dobre....

bibianka
3. mar 2009

annag, ježiš, až mi mráz prebehol po chrbte 😔 A koľko takých detí s fľašou v ruke vidím...

biela
3. mar 2009

ahoj annag,
čítala som tvoj príspevok o dievčatku, čo vypilo 3l čaju, hrozné.
ak by si aj mne poradila ohľadom nášho problému, bola by som veľmi šťastná.
stále sa s tým nemôžem zmieriť a robím možné aj nemožné, ale žiadny úspech.
ja som kojila môjho oliho do jeho 11 mesiacov, potom jednoducho odmietol cickať. kojila som ho aj 3-4x denne, celý pitný režim mal v MM, dávala som mu čaje, vodu, nechcel nič, všetko vypľúval. chcel iba hipp, no ten som po pár dňoch nedávala, lebo sa z neho kazia zúbky atd... tak som ho radšej dojčila. keď sa odstavil, mlieko som mu dávala ráno a večer, cez deň vypil tak za deci vody alebo čaju, detského, neprisladzovaného...
aby som do neho dala nejakú inú tekutinu, zase som mu dávala ten hipp, ktorého vypil aj 4-5 deci denne. odvtedy mu dávam ten hipp, no sem-tam skúšam normálny čaj, aj 3 dni ho morím chudáčika, ale nechce, vypije tak nanajvýš deci denne, čo je málo.
takže keď mu dávam ten hipp, po každom vypití pohára mu umývam zuby.
myslíš, že je možné ešte ho naučiť na nesladené nápoje alebo čistú vodu?ja už som veriť prestala ale trápi ma to stále.
ďakujem veľmi pekne ak si nájdeš čas a odpíšeš mi. 🙂

janzi
3. mar 2009

jmine s tym cajom je to hrozneeee. Veru aj ja poznam zopar deticiek, co sa stale nalievaju cajom, a na mna "kukuju ako puci" ze malej nedavam okrem MM nic ine....
Ale o inom som chcela, ked malu kojim, tak z druheho prsnika mi samovolne vytece cca 15-20ml predneho mliecka. Da sa podla toho zhruba odhadnut kolko mliecka v prsniku je?

martina46
3. mar 2009

Je to strašne s tým príbehom- príliš zavodnené dievčatko ☹
My bojujeme tiež s tekutinami, ale my sme trošku odlišný prípad, malá nechce ani sladene, ale sunar by asi pila na litre, ten jej strašne chuti. Pritom sa snažíme už od leta, nikdy som jej nedávala iné, ako vodu. No bez výsledku. Potom kratke obdobie- pár dní- čo som pred mesiacom odstavila, skúšali sme vsetky možné nápoje. Takže pijeme celý deň lyžičkou. Je to už lepšie, zmenilo sa to v tom, že zo začiatku nechcela z pohárika ani ten sunar, hoci jej chutil, z lyžičky ho ale pila dychtivo. Teraz vypije naraz aj 2 deci!!
A keď dopije ešte piští, že chce viac 😀
No a s vodou sa to zlepšilo tiež, v tom zmysle, že už ju netreba toľko zabávať a je ochotná celkom rychlo s tou lyžičkou vypiť aj 150ml naraz. Zvýšili sme dávku, našim cieľom je, vypestovať v nej "návyk" na tekutiny a potom, verím, bude ochotná piť aj normálne.
Zatiaľ je to takto otrava, lebo máme stále obmedzený režim, ale vidím zlepšenie, takže verím... 😉

martina46
3. mar 2009

Týmto som vlastne chcela iba povedať, že by to malo ísť, preučiť (naučiť) dieťa na konkrétny nápoj.
Treba hľadať iba cestu.

annag
3. mar 2009

biela, martinka mi ušetrila čas 😀 , dá sa to, len so všetkou trpezlivosťou a fintami. Mne ešte napadá, že by si mohla vyskúšať robiť hipp postupne menej a menej koncentrovaný až z neho bude nakoniec len voda a skúsiť aj čosi iné, napr. ovocné šaťavy doma odšťavené riedené. 🙂

annag
3. mar 2009

janzi - odhadnúť sa to nedá, dá sa len konštatovať, že ho je dosť. Pokiaľ ho nie je tak veľa a vypudzovací reflex nie je taký silný, že by to vadilo bábetku pri pití či prospievaní a nevadí to ani Tebe, netreba to riešiť. 🙂
Musela by si prsník odsať čo najviac a k tomu prirátať asi 50-70% - toľko by si dokázalo z neho bábo vytiahnuť. 🙂

martina46
3. mar 2009

ano, poznam maminu, co zacala babu davat vodu s glukopurom, postupne uberala, az pije cistu vodicku 😉

borkax
4. mar 2009

ahoj anni, dlhsie som sa neozvala, ja viem, ale mam pocit ze nic nestiham 🙂 manzela uz som poslala spat do vedlajsej izby, nech sa aspon on vyspi, ale mam pocit ze kojenie uz zvladame lepsie. vcera som od 19.00 kojila po hodine 4x, fakt mam vecer bud malo mlieka alebo mala chce viac pit. ozvem sa, pa

lulusy
4. mar 2009

Ahoj Anag,
rada by som Ta poprosila o radu, ak mi budes vediet pomoct.
Dcerka ma 2 tyzdne a mame problem s kakanim. Mame dost casto riedku stolicu aj 7krat za den, aj pri prdkani nam nieco vyjde von - malicky fliacik. Dr. nam odporucala davat ryzovy odvar, jeden den´pred kazdym kojenim, druhy den pred kazdym druhym a treti den 3krat za den. Davali sme nie vsak poctivo pred kazdym kojenim, vynechali sme asi 2krat. Teraz mame stolicu hustejsiu a nie tak casto, ale pri prdkani jej aj tak vyjde nieco. Dalsi problem je ze som medzi tym ochorela, mala som len zvysenu teplotu max do 38st. vzdy sme ju zbili, mam nieco ako chripku. A zhruba odvtedy ma malicka stolicu zelenkavu, mam si to spajat s mojou chorobou? Co sa tyka mojej stravy, davam si velky pozor co zjem, akurat nie som si ista, ci mozem jogurty, teda ci tie jej nahodou nesposobuju tu stolicu. Vyskusala som vynechat jeden den mliecne vyrobky, zatial som zmenu nezaznamenala.
Dalsia vec ktora nas trapi je grganie, niekedy nam grgne hned po zdvihnuti a inokedy ani po polhodine, vtedy to uz vzdavame a polohujeme ju na bok. Neskor sa jej zacne ckat, zaspi ale po pol hodinke spanku sa zobudi a ked ju zdvihneme az potom grgne, alebo jej vyjde zhustnute mliecko. Robim nieco zle pri kojeni, ked jej nejde odgrgnut? ako jej pomoct? Je polhodinka drzania na grgnutie malo?
Ak nam vies poradit, alebo aj niekto iny, budeme velmi radi, dakujeme !
😵

annag
4. mar 2009

borka, len pekne vydrž a dojči, je to normálne dojčiť po hodine, je to určite dané únavou a typickým nepokojom detičiek, držím palce 😉 🙂

annag
4. mar 2009

lulusy, ale veď stolica u čisto dojčeného bábetka aj do každej plienky a veľmi riedka je úplne normálny jav, načo ryžový odvar? to sa za hnačku, resp. za dôvod vyšetriť príčinu vôbec nepovažuje, kebyže bola riedka a zelená, plná hlienu či krvi, ale takáto ozaj nie je dôvodom na nejaké vyšetrenie či liečbu . Dojčené bábo môže kakať do každej plienky i raz za niekoľko týždňov, je to v poriadku. Ryžový odvar v takomto prípade nedávaj.

Zelenkavá stolica - môže byť úplne normálna, ak má len nádych do zelena. Ten nádych spôsobuje mliečny cukor z predného mliečka, môžu ho spôsobovať i jogurty (alergény kravskej bielkoviny), za jeden deň sa to nemusí ešte prejaviť, ale nemyslím si, že by to boli práve oni. Môže to spôsobiť nejaké jedlo alebo nápoj, užívanie lieku - keďže si chorá.

Ten prejav ak si neodgrne je prejav refluxu - v spánku jej odchádza vzduch i s natráveným mliečkom a žalúdočnou kyselinou. Odgrgávať bábo nemusí, keď prehltne málo vzduchu, nemusí sa to podariť po napapaní. AK negrckáva po najedení, môžeš ju dať na bruško aby si odgrgla. Pomôcť by mohlo polohovanie vo zvýšenej polohe, dávaš ju spinkať na bok, to je veľmi dobré. Zvýš jej všetky podložky kde spinká na uhol 30 stupňov - pod matrac v postieľke vlož deku, dávaj ju do sedačky po najedení ..... Takéto prejavy majú skoro všetky detičky a ako vyspejú, tak im dozrie i tráviaci trakt, uzáver pažeráka sa spevní a mliečko tak ľahko von nepôjde.

Bábetko nesmie papať hltavo, ale pokojne, pri dojčení môžeš využívať stláčanie prsníka ku koncu dojčenia - keď prestáva aktívne piť, prsník stlačíš na niekoľko sekúnd, mliečko začne lepšie tiecť, bábo začne pekne piť, keď bude prestávať, prsty uvoľníš a opäť stalčíš, opäť začne pekne piť .... takto budeš dojčiť na jednom prsníku, keď už ani stláčanie nepomôže, môžeš ho prehodiť na druhý prsník. Stláčaním sa predlžuje čas strávený na prsníku, kedy bábo pije aj dosatok zadného mliečka a eliminuje sa tým kolika, plynnaosť, nervozita bábetka .... Zvoľ takú polohu pri dojčení,kedy je hlávka a bruško vyššie než zadoček .
Dávaš bábetku z fľaše ešte niečo iné okrem toho keď si dávala ryžový odvar?

misutovo
4. mar 2009

Ahoj Lulusy,

s tym grganim sme na tom rovnako. Mala si tiez odgrgne niekedy hned po kojeni a niekedy az ked ju dlhsie nosim na pleci. Ak to ani pri noseni nejde, tak ju dam vodorovne, v brusku sa jej to premiesa a potom ju naraz zdvihnem zas na plece a vtedy si odgrgne. A tiez nam pomaha take jemne tapkanie po chrbatiku. Tak skus 🙂
A s tou stolicou som zvedava aj ja co ti Annag odpise lebo mi sme sa zelenej stolice zbavili ked som zmenila caj na kojenie ale teraz sa nam rano (tiez neviem preco len rano) objavi taky zeleny hlien v stolici a je to odkedy ma tak trochu skriabalo v krku ale naozaj chora som nebola. Tak neviem ci sa to da s tym spajat.
To je len taky moj postreh.

annag
4. mar 2009

misutovo, už som napísala, z tej trošky hlienu ráno sa netráp , s chorobou to spájať netreba, skôr je to tým mliečnym cukrom z predného mliečka , v noci možne nepije aktívne a nevypije prsník úplne do dna. Ozaj sa preto neznepokojuj, prsník skús dobre stláčať a možno sa to vytratí

ditka1
5. mar 2009

ahoj annag...ja mam 16dnoveho synceka a neviem ci spravne dojcim,zevraj sa ma po sediacky ,ale to ja nedokazem,tak ho kojim po leziacky aj on lezi a ja oproti nemu,ale neviem ci je mu tak dobre lebo tak hltavo papa a vydava take cudne zvuky pri tom ako keby nevladal dychat ci co,aj pocut ako preglga vzduch...potom place lebo ho boli brusko.Moze byt babatko bokom pri dojceni v leziacej polohe?Potom nie vzdy odgrgne a čká sa mu velmi.A ako casto ho mam vlastne kojit?lebo cez den kazd e2hodiny sa snazim,ale aj to je problem lebo tvrdo spinka a v noci zasa stale pyta aj kazdu hodinu,tak teraz neviem ci sa napije dost a kolko vlastne sa ma napit,ako viem ci vypil dost?prosim ta porad mi,mozes aj IP ak sa ti chce.dakujem

ditka1
5. mar 2009

jaj a este annag...od polnoci mi vystreluje taka bodava bolest do prsnika,dost to boli,ale hrcku som si nenahmatala,mliecko odsavam ked treba,tak neviem co by to bolo,aj ma strasne boli bradavka na tom prsniku ked maly taha,ale nemam prasknutu...ja len dufam,ze sa mi nezapali lebo som uz skoncila potom ☹

misutovo
5. mar 2009

Ahojte,

chcela by som sa spytat od kedy sa da ist s babatkom von medzi ludi. Myslim tym do neakeho obchodneho centra. Von ako na prechadzky chodime ale bala som sa ist pocas tej chripkovej epidemie do neakeho Auparku alebo Avionu. Minulu sobotu sme mali 2 mesiace a ockovat sa budeme az v aprili. Nemoze sa take nezaockovane babo pri takom mnozstve ludi nakazit?
Dakujem.

caly8
5. mar 2009

ahoj annag..

ako tu čítam tvoje fórum a vzácne rady povedala by som, že aj my máme podobné problémy ako píše lulusy a aj macka... tvoje rady som vyskúšala podľa potreby a už toľko neplačeme večer a s tým polohovaním to je tiež veľmi užitočná rada...začala som malú kojiť na ,,tanečníka,, a už negrckáme toľko..pekne si odgrgne skoro vždy cez deň a vnoci mám pocit, že toľko nepije tak negrgá..dávam, ju ale na vyššie a na bok...
len by ma zaujímalo, čo so spavím bábätkom..moja Eli stále zaspí na cice asi tak 5 min. ako začne piť ani granáty by ju nezobudili dám ju do sedačky a za 10-15 min. je hore..a je jasné, že hladná.. dosť ma to zamestnáva napr. aj dnes od rána skoro nič nepospala...cici mi vyplila a čo nie som odsala, je to spolu 20ml z obidvoch..mliečka myslím, že mám dosť odsala som z jednej 80ml..podotýkam, že nepila s nej lebo jej stačilo z jednej podľa toho usudzujem... čo s tým odsatým mliečkom, keď sa fľaša neodporúča pri kojení..pozerala som v tv.albume dokrmovanie pohárikom..je to vhodné aj pri mesačnom bábu? ja sa bojím aby som ju nezadusila, či to odhadnem..
a ešte jedna vec, neviem prečo mi pri prdkaní alebo pri vyprázdňovaní plačká..nie vždy v noci alebo pri kojení sa v pohode vykaká a aj vyprdká..a brušinko má mäkké..aj stolicu ,,praženicovú,, a skoro do každej plienky..čo môže byť príčina?
za pomoc ak budeš taká zlatá 🙂 ďakujem ďakujem

skrecok
5. mar 2009

Ahoj Annag,
opat sa vraciam o prosbu...mam uz 5-mesacneho synceka, dnes vazil iba 6050 gramov, 15. januara mal 5775 gramov co je strasne malo. Lekarka nam kazala uz prikrmovat zeleninkou a to rovno mrkvicku, zemiacik a kalerab naraz co pre mna je to skoro kedze je plne kojeny. Co si myslis Ty?
Inac moj sice papa, nie vsetko...ale je velmi zivy. Cez den spi cca hodinu a pol a tym padom co spapa vsetko "spali"...v noci spi az do rana, kaka cca 4 krat denne. Stolicu ma zltu, skor vodnatu, ale ze vraj hnacka to nie je. 😒
Ak budes moct a mat cas, budem velmi rada ak mi napises. Dakujem.

annag
5. mar 2009

skrecok, až tak málo to nie je, on už veša priberať nemusí. Prikrmovať by si síce mohla, ale napriek tomu by bolo treba laktáciu podporiť, lebo chceš dojčiť asi dlhšie, napíš mi ako sa teraz dojčíte - ako dlho trvá jedno dojčenie - keď ozaj pije a ako často papá cez deň i v noci, či pije z obidvoch prsníkov pri jednom dojčení

annag
5. mar 2009

misutovo, je by som Ti to teraz ešte neodporúčala. Zvlášť v takomto období , keď je toľko chorých ľudí. Každému dieťatku sa imutnita vyvíja, dozrieva inak, ale ja by som počkala do tých cca 4 mesiacov.

skrecok
5. mar 2009

Annag, samozrejme ze chcem dlhsie dojcit ale bojim sa, ze ked zacnem prikrmovat, tak stratim mliecko. Maly uz 2.mesiac papa iba z jedneho prsnika pri jednom dojceni, z druheho prsnika uz nevladze. Vcera som odsala z druheho a odsala som iba ubohych 30 ml. Dojcenie mi trva coraz dlhsie 5-10 min a pritom casto aj zaspava, tak robim to co mas v albume - stlacam prsnik, aby dostal viacej mliecka ked prestane sat a ak neodmieta. Dojcim ho cez den kazdu hodinu az hodinu a pol a musi byt okolo relativne ticho, lebo vsetko ho rusi a prestane pokracovat (co niekedy sa neda) a v noci spi. Tazko ho zobudit...skusali sme to.

annag
5. mar 2009

caly, na prsníku zaspinká, lebo sa jej zníži tok mliečka, preto je dobré prsník počas dojčenia stláčať a striedať polohy i prsníky.

teda priložíš, budeš pekne piť, keď začne už len cuckať, prsník stlačíš na pár sekúnd, malá začne aktívne piť, keď bude prestávať, prsty uvoľníš a opäť stlačíš, opäť začne pekne piť ... takto pokračuješ, kým bude stláčanie fungovať, keď nebude a budeš vidieť, že začína už len cuckať, prehodíš ju na druhý prsník - je dobré meniť polohy - teda klasická na jednom prsníku futbalová na druhom. Ide o to, aby si jej nedovolila zaspať, aby aktívne pila a dobre sa napapala.

-odsaté mliečko jej nikdy nedávaj,ani pri prípadnej kríze, zamraz ho a odlož na prvé príkrmy po polroku , ak budeš dojčiť na požiadanie, kríza nebude, keby aj bol prechodný nedostatok mliečka, tak ho napravíš len častejším dojčením, ale dokrmovaním nie

- detičky nevedia správne tlačiť (podobne ako nevedia správne tlačiť mamičky pi pôrode) a preto sa hnevajú, je to normálne, ak budeš prsníky stláčať , vyťahá si viac zadného mliečka a bude mať menej vetrov