Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

caly8
20. mar 2009

🙂 ahoj annag
v prvom rade ďakujem, za tvoje rady stále úspešne dojčím a malinkú polohujem..menej grcká a veľmi jej to pomáha pri vetroch, bruško máme našťastie mäkké a problém so stolicou žiaden..teraz sme po kontrole pri ortopédovi po 6 týždňoch a na pravej nôžke nemáme dobre, je tam menší uhol tak nám kázal baliť s dvoma plienkami a moja otázka na teba ak budeš taká zlatá..malú som balila dovtedy len s jednou plienočkou ale nie poctivo celý deň aj noc práve koli tým vetrom veľmi jej pomáhalo kopkanie..teraz je druhý deň dosť plačlivá tak neviem či je to kôli tomu alebo potrebuje viacej mliečka lebo ju kojím skoro každú hodinu a pol a to mi vydržala aj 3 hodinky 4... je to nejaká zvýšená potreba v týchto týždňoch alebo je to koli tým poštolkám? Ďakujem za tvoj názor veľmi cenný podotýkam 🙂

shupolienka
20. mar 2009

Ahoj Annag: hlasim sa po nejakom case pokracujeme uspesne v dojceni, maly pribral za prvy mesiac od pôrodu kilo a teraz sme boli po dvoch tyzdnoch zase v poradni a za dva tyzdne pribral 700g 🙂
Mame ale vecerne patálie s kolikou posledny tyzden dost silne aj dve hodiny vie vrieskat, A musela som ho uspavat na rukach alebo na prsniku. tak nam vcera lekarka zdvihla davku espumisanu na 3x20 kvapiek denne. A kupila som aj rektalnu rurku nech sa lahsie vyprdka. A mam pocit ze mu to vcera trosku vecer povolilo a zaspal sam v postielke. Ale posledne dni ma strasne riedku stolicu je tam sice aj nadych zelenej ale skôr taka oranzova. Kaka do kazdej plienky. A dost ho boli brusko pri tom, kaka väcsinou pri kojeni. Kojim ho kazde tri-styri hodiny a staci mu vzdy len z jedneho prsnika cca 20-30 minut taha intenzivne bez zaspania. Vecer mu davam z obidvoch. Spava pekne cca 3 hodky doobeda a tri poobede. A aj v noci sa budi len okolo druhej a potom az rano o siestej. Ale ta stolica sa mi nepaci. Nevadi ze je az taka strasne riedka?
A este k tomu kojeniu. Lava bradavka ma stale boli a mam tam malu ragadu ktora sa mi nechce zahojit. V inej polohe ako priecnej sa mi kojit nedari. 😢 Na pravom je prisaty a vobec ma to neboli.

labutka
20. mar 2009

annag, aj ja potrebujem pomoc...
neviem, ci mam extremne zrave babatko, alebo este len nevie poriadne sosat.
kojim cca kazde 2,5 az 3 hodiny, podla toho ako sa maly zobudi a vypyta si, ale potom nastane ten nas "problemik" - vie byt nasosnuty kludne aj hodinu. prvych 10 minut taha poriadne, potom zacne byt asi unaveny, zacne pit s prestavkami a postupne sa mu zatvaraju oci. ked ho budim, zase trochu pososka, a zase zaspi, a takto sa to zopakuje, az kym uplne nezaspi. snazim sa ho po max. 30 minutach dat dole z prsa, ale zacne plakat a spulit pusu, ze je este hladny. tak mu dam druhe prso, a zase sa to zopakuje.
neviem co mam robit...

annag
20. mar 2009

martao,

najstaršia chodí do škôlky, dvoch mám doma , odpisujem tak popri varení, upratovaní, ak jedno spí a druhé sa samé hrá .... spestrujem si MD tu na MK 😀

nemyslím si, že by mliečka bolo málo, ak sa odtiahne a mliečko mu strieka . Skôr bude vypudzovací reflex veľmi silný a preto aj v noci, pri únave a ospalosti papá lepšie - pretože nestláča prsník príliš silno, mliečko tečie menším tlakom, bábo sa v pohode dokáže napapať. Skúšala si ho takto v polospánku dojčiť aj cez deň? Toto je dosť častý problém , keď bábo dobre papá iba v polospánku. Je to aj veľmi dobré riešenie problému, prispôsobiť sa bábetku, využiť jeho spomalené vnímanie, dojčiť prevažne v noci. Je možné počas dojčenia keď cítiš spustenie mliečka chytiť prsník (palec zvrchu, palce zospodu) a dlaňou zatlačiť na prsník - obmedziť tlak , meniť pritom mierne polohy dlane, aby sa prsník dobre vyprázdňoval. Koľko odsaješ mliečka pred dojčením? Skúsila si meniť polohy pri dojčení? Mohla by mu vyhovovať taká, pri ktorej tečie mliečko proti gravitácii -po ležiačky prsník oproti bábetku, alebo po sediačky opäť bábo oproti prsníku ...

Každopádne na bábo s refluxom prospieva veľmi dobre. Je vynikajúco, že je plne dojčený. Jedna z príčin a dlhodobého pretrvávania refluxu je aj oneskorené vyprázdňovanie žalúdka - tak rýchlo a ľahko ako sa vyprázdňuje a trávi MM sa netrávi iná potravina. Preto sa ja vo svete od zahusťovania mliečku u detí upúšťa, Nutriton tam vôbec nie je taký rozšírený než u nás. A práve preto je dlhé čisté dojčenie také dôležité. Hovoríš, že napr. po 2 hodinách by papal ešte horšie? Pretože jedným z dôvodov zlého papania môže byť veľký hlad - ak silno ťahá, mliečko strieka, bábo sa rozčuľuje .

Ak by si mala mliečka menej, tak jediným riešením je častejšie dojčenie, odsávanie po dojčení. No a samozrejme - opačný efekt - netlačiť celou dlaňou, iba prsník opakovane stláčať vždy, keď prestáva piť aby sa zvýšil rýchly tok - no to mi pripadá nepravdepodobné, lebo ak strieka, tak by striekalo ešte viac

No podľa mňa by možno ani nič nebolo treba, lebo ozaj priberá dobre, bežne komunikujem s mamičkami, čo im bábo priberie 100 g - a to už je fakt málo 😀 , každé bábo je iné. A zrejme aj tých dlhších dojčení je počas 24 hodín dosť na to, aby bábo takto pekne prospievalo. Tie krátke dojčenia môžu spôsobovať nazelenanú stolicu i "slabší " prírastok. No pokiaľ je to stále v norme, netreba z toho robiť problém - minule tu jedna mamina písala, ako bola kvôli tomu na "skúške" dojčenia u pediatričky a bábo za 3 min vypilo 120ml.

labutka
20. mar 2009

este mozno dolezita info: maly ma este trochu zltacku, ked sme boli v nemocnici, bol aj na bilibede a aj pod takym tym velkym modrym svetlom...

annag
20. mar 2009

caly8

- príčin môže byť niekoľko:
- zvýšená potreba - typický rastový špurt
- reflux a potreba zapíjať si záhu
- nepokoj , nervozita vďaka extrémne širokému baleniu

- čo máš napísané v správe ? aký uhol stanovil? lebo, už sme to tu veľakrát rozoberali - často sa stáva, že ortopédi buď nariadia zbytočnú liečbu, alebo nedostatočnú. V Tvojom prípade - dieťatko, ktoré má 6 týždňov a má horší nález, by malo byť automaticky liečené pavlikovými remienkami - vyzerajú drasticky, no sú perfektné - bábo má nôžky ako žabka, ale môže ich k sebe stláčať, pri širokom balení ich má bábo stále fixované v roztiahnutej polohe - práve takéto nariadenia môžu spôsobiť veľmi vážne komplikácie tým, že ak mamička v snahe urobiť maximum, balí extrémne naširoko, kĺbiky sú nedostatočne prekrvené a môže dôjsť k ich poškodeniu. Na druhej strane, ak mamička balí nedostatočne, môže dôjsť k zhoršeniu stavu - široké balenie totiž nie je liečba, iba môže falošne liečbu simulovať a potom sa môže stať, že bábo skončí v polroku či neskôr v sadre. Nariadenie Ministerstva zdravotníctva - oficiálny záväzný postup stanovený vyhláškou, teda zákonom ,ktorý majú ortopédi dodržiavať je jednoznačný - čím skôr zahájiť liečbu a to v ľahších prípadoch pavlíkovými remienkami, široké balenie sa neodporúča. Viem to preto, lebo sa liečila staršia dcérka a teraz aj malá - a práve kvôli zle navrhovanej liečbe u nášho ortopéda chodíme 100 km do Žiliny - stojí mi to za to. No a naša adminka zuz11 bola u 3 ortopédov , práve kvôli diametrálne odlišnej diagnóze ortopédov. Teda moja rada - navštív aj iného ortopéda, ak nález potvrdí, žiadaj si remienky, bábo bude v remienkach spokojnejšie, bude pohyblivejšie a nepokoj, ktorý by mohlo široké balenie spôsobovať by sa eliminoval. Ak bude nález podľa neho lepší, tak radšej choď ešte k jednému. Detských ortopédov a kvalitných je na Slovensku bohužiaľ málo.

- ak je na svedomí reflux, treba sa pokúsiť trošku interval natiahnuť - asi o polhodinku dlhší - na dve hodiny - aby sa prvé mliečko stihlo stráviť a žalúdok bol pripravený a schopný udržať mliečko - lebo ona nemusí viditeľne gckať, stačí, že vyjde do pažeráka. Reflux sa zvyšuje vekom bábetka, kulminuje okolo 3-4 mesiaca, teda ešte sa jeho prejavy môžu vyhrotiť.

- ak je to rastový špurt, tak častejšie dojčenie je úplne v poriadku , interval 1.5 hodiny je normálny, pokiaľ to bábetku tak vyhovuje, dojčenie - intervaly i dĺžka dojčení sa v čase menia

- ako dlho po najedení je spokojná? dávaš jeden prsník či obidva? ako dlho papá cez deň a ako v noci? je to v noci lepšie?

annag
20. mar 2009

shupolienka, no paráda 😵

- v princípe nevadí, že je stolica taká veľmi riedka, že až strieka - pokiaľ bábo dobre priberá a prospieva, je to OK. Ak sa tvorí veľa mliečka, tak bábo pije viac predného mliečka, veľa mliečneho cukru spôsobuje koliku - plynnatosť , vodnatú stolicu, časom zelenú, spenenú, niekedy až s krvičkou - ak sa dlhodobo dráždi črievko.

U Vás je to len mierne, kolika k jeho veku do istej miery patrí. Ozaj papá ukážkovo a nerobila by som z toho veľkú vedu ani by som to neriešila, ten nepomer je len maličký. Ani na mojich deťoch som to neriešila. Máš pocit, že je mliečka veľmi veľa?

- ak sa ragáda nemení, len pretrváva, tak si ju prelieč mastičkou Bactroban - ak ho máš doma alebo Framykoin - sú to lokálne ATB, bábo neohrozia , ale zničia prípadnú infekciu, ktorá bráni jej zahojeniu.

euffra
20. mar 2009

ahoj annag, mam taky maly problemik, mozno mi budes vediet poradit, alebo maminy tu, malej pred tyzdnom vybehli spodne dva zubky a zacala ma velmi hryzt, je to priserna bolest, mam pocit, ze mi odhryzne bradavku, ona kusne a este aj potiahne. hrozim sa toho, ked narastu aj vrchne zubky. neviem, ako ju od toho odnaucit, uz so strachom jej podavam prsnik na papanie, ci ma opat nekusne. ked uz papa, tak papa pekne, nehryzie, vacsinou mi to spravi na zaciatku, ked jej ponukam prsnik. vcera mi dokonca aj trosku krvacala bradavka, nechcem skoncit kvoli tomu s kojenim, ale neviem, ako ju od toho odnaucit. dakujem

annag
20. mar 2009

labutka, jasné, dá sa to napraviť, aj je to veľmi potrebné, aby pil veľa mliečka, lebo bábo môže byť na prsníku koľkokoľvek, ak nepije, bude zle prospievať

Bábo na prsníku zaspáva, ak mu mliečko netečie dosť silným prúdom

- prsník počas dojčenia stláčaj - teda sa prisaje, začne pekne piť, keď bude prestávať - zaspávať, tak prsník stlač na niekoľko sekúnd - malý začne pekne piť, keď bude prestávať, prsty uvolni a opäť stlač, opäť začne pekne piť .... - stláčaním ho teda budeš prebúdzať na prsníku, lebo ho prebudí silný tok mliečka

- striedaj prsníky i polohy - napr. 10 minút ľavý klasická (priečna) poloha, 10 min pravý futbalová poloha, 5 min pravý futbalová, 5 ľavý klasická(priečna) - prehadzovaním ho prebúdzaš a okrem toho sa v prsníku počas prestávky presunie mliečko z hĺbky prsníka pod dvorec a mliečko ľahko tečie, okrem toho, zabezpečíš, že sa mliečko tvorí dobre v celom prsníku a aj sa prsník dobre vyprázdňuje - možno celú sériu nestihneš vystriedať, nevadí, dojči len toľko, kým bude na prsníkoch aktívny - ten čas 10 -5 minút je príklad, bude to čas, keď aktívne pije, nielen cucká

- žiadne bábo aktívne nepije napr. hodinu - preto také dlhé dojčenie nemá zmysel, Tvoj malý teraz bez stláčania a striedania polôh pije aktívne 10 min, teda po týchto opatreniach to bude odhadujem do 30 min

- každé dve- tri hodiny sa myslí interval od začiatku predchádzajúceho dojčenia - teda počet dojčení za 24 hodín by mal byť v týchto dňoch asi 8- 12 x - aby sa bábo rozpapalo a mliečko dobre tvorilo mala by si sa blížiť k 12 dojčeniam

- po dojčení si obidva prsníky odsaj a vždy, keď budeš mať pocit plných pŕs - aspoň týždeň - dva, kým sa dobre nerozkojíš (aspoň sa o to pokús, aj keď to vždy nevyjde, stačí krátko -napr. 5 min - aby vyšli posledné kvapky)

- sleduj počet pocikaných plienok, mal by mať aspoň 6-8 dobre pocikaných

- z dlhodobého hľadiska - nesnaž sa predčasne ponúkať len jeden prsník, sú mamičky, ktoré dojčia z obidvoch aj 2 roky - ak bábo dobre vypije jeden , nie je dôvod neponúknuť aj druhý - toto je častý problém, mamičky dajú dieťatku len jeden prsník a nezisťujú, či bábo nechce aj druhý - ak si ho bábo ochotne vezme a aktívne pije, treba mu ho dať, potom nedôjde k žiadnej kríze 🙂

labutka
20. mar 2009

anka dakujem za radu, vyskusame... este sa chcem opytat, ako zistim, ze uz je najedeny? mam ho vzdy odvazit, aby som vedela kolko zjedol? alebo ked bude najedeny, sam mi prsnik pusti?
stale rozmyslam nad tym, ze ked mu dam bradavku do ust, ci zacne pit preto, ze je hladny, alebo ci je to jednoducho len saci reflex - ma co sat, tak saje... ako to je?

shupolienka
20. mar 2009

annag: noo mliecka je dost, aspon tolko ze mu vacsinou staci jeden prsnik ktory aj vypije. Ale zato pije z neho dost dlho niekedy aj pol hodinu.
Ten bactroban by som mala niekde mat tusim. A ako casto si mam tu bradavu natierat?

annag
20. mar 2009

labutka, ak napr. vystriedaš obidva prsníky a pri opätovnom priložení na prvý napriek stláčaniu prsníka už len robí sacie pohyby, ale aktívne nepije - nerpegĺga, tak už nemá zmysel, aby na prsníku bol, vtedy ho môžeš z prsníka vziať , odgrnúť, prebaliť, trošku ponosiť - mal by prakticky hneď zaspať - do hodiny - dvoch od prebudenia, ak bábo na prsníku nepije, tak len plytko stláča pusinku, bradavka sa dá ľahko vytiahnuť z prsníka von

- netreba ho vážiť, to by si sa zbláznila, stačí sledovať pocikané plienočky, stolicu , mala by si cítiť, že po najedení sú prsníky prázdnejšie , mal by byť spokojný

- takýmto malým detičkom so žltačkou treba prsník aktívne ponúkať (do 2-3 hodín) - pokiaľ sa samé prsníka nedožadujú - ony vôbec nemusia mať potrebu papať, mohli by neprospievať, doslova sa vyhladovať. Teda niekedy je to ozaj tak, že potrebujú nakopnúť - ak im tečie, pijú, ak im netečie, nepijú a vyzerajú spokojne - a práve to môže byť nebezpečné.

annag
20. mar 2009

shupolienka, je to dobré, pekne pije, veľa pije, veľa kaká, buď pokojná

- daj si ho 2-3 x za deň v tenučkej vrstve

shupolienka
20. mar 2009

dakujem Annag 😎 no tak bactroban som nenasla, ale nasla som framykoin 😉
a netreba ho zmyt pred kojenim?

annag
20. mar 2009

ak ho nanesieš v tenkej vrstve, tak do ďalšieho dojčenia sa vstrebe a tie zbytky sú nepodstatné, netreba

shupolienka
21. mar 2009

ahojte mna by tiez zaujimalo k tomu prispevku od Euffry: co sa tyka zubkov, toho sa bojim aj ja ze bude kusat 😒. Pri prvom som to nezazila kojila som sice do 6 a pol mesiaca ale prvy zubok mu narastol az v osmich mesiacoch 😀

annag
21. mar 2009

euffry, zase mi čosi ušlo, prepáč , prehliadla som Tvoj príspevok :

- ak bábo mliečko pije, tak hrýzť nemôže, lebo jazýček mu to neumožní, musí si jeho polohu zmeniť - príčinou býva väčšinou pomalý tok mliečka, teda najčastejšie na začiatku a na konci dojčenia. Riešením je zabezpečiť čo najlepšie, aby mliečko tieklo. Tým, že sa už vopred bojíš, mliečko sa horšie spúšťa a o to viac sa problém prehlbuje. Skús ju dojčiť keď nie je príliš hladná, keď je ospalá - v polospánku. Môžeš si pred priložením mliečko sama stimuláciou prsníka spustiť - napr. si vyvoláš spúšťací reflex odsávačkou. Prsník počas dojčenia stláčaj - vždy keď budeš vidieť, že začína len cuckať, prsník na pár sekúnd stlač - začne pekne piť, lebo mliečko bude dobre tiecť, keď bude prestávať, prsty uvolni a opäť stlač ...... tým zabezpečíš plynulý tok mliečka, nebude mať dôvod hrýzť. Samozrejme, môžeš jej aj pohroziť, ak to urobí - robí to, lebo je nervózna, ak ju ďasienka dráždia. . Ideálne je teda hryzeniu predchádzať - zväčšiť tvorbu mliečka. Máš pocit, že je mliečka veľa, alebo sa ho už tvorí o čosi menej, prsia sa nenalievajú? Môžeš ju pár dní dojčiť častejšie, ponúknuť obidva prsníky, aby sa trošku zvýšila tvorba mliečka.

nanam
21. mar 2009

Ahoj annag...... aj ja pisem s prosbou o radu .... Náš malý Adrianko ma zajtra dva mesiace a nejak mi protestuje pri kojeni ☹ pred mesiacom som mala zápal prsníka a musela som brať aj antib. a vtedy to asi začínalo..malý za posledne tri týždne aj veľmi malo pribral ... no teraz je to uz zlé aj pre mňa... Doktorka hovorila že to je tými antib. no ono to je stale horšie a horšie.....Pri kojeni mi veľmi kričí a posledné dva dni vydrží sotva osem min... a stale kričí ... a mliečko stale mam snažila som sa mu dávať aj častejšie aj robiť prestávky no nepomaha to. už som mu bola nútená dať aj Bebu a bol spokojný tak neviem či už sa nechce kojiť alebo to má inú príčinu.... nerada by som prestala kojiť tak skoro.... ☹

annag
21. mar 2009

nanam,

mala si zápal, lebo sa prsníky zle vyprázdňovali, došlo k úbytku mlečka. Takže treba trošku dojčenie podporiť. Napíšem Ti do IP, aby som Ťa mohla sledovať . Neboj, dáme na pár dní dojčiaci maratón a všetko bude dobre. 😉 🙂

martao
21. mar 2009

annag. Ďakujem. Dnes papal pekne. reflux má fakt zlý. ešte pred 2 mesiacmi mal 5 druhov liekov.

annag
21. mar 2009

martao, fakt urob všetko preto, aby si ešte plne dojčila. Moja dcérka mala 7,15 kg v 3 mesiacoch a v roku ledva 9kg, za trištvrte roka pribrala aj pre reflux ledva 2 kg . Ale dnes problém nemá. Grckala stále , všetky fotky máme s podbradníkom a len veľmi pomaly sa rozbiehala s príkrmami. Dokonca sme to zvládli bez zahusťovania. Je to ozaj najlepšie riešenie - rýchlo vypité mliečko stráviť, neprepĺňať žalúdok a dať čas nezrelým orgánom dozrieť. 😉 🙂

tynushqa
21. mar 2009

Ahoj annag,
zase som ta prisla troska pootravovat ☹
Stale mam s tou mojou bambulou nejaky problem. Neviem ci si pamatas ale predvcerom sme si pisali o tej moznej dehydratacii a o tom ze mala bola chora... Zacnem od zaciatku.
V nedelu sme mali krstiny, v pondelok sme uz boli chore, mala mala horucky okolo tych 38 az 39. Dala som jej paralenovy cipok, krasne sa teplotka zrazila. Papala pekne. Potom sme boli u Dr. a ta nam dala iba sirup nurofen tusim sa to vola ze keby mala este teplotua ze sa jej nezda ze by mala hrdlo zapalene ani kasel ani soplik, tak ze to mohlo byt ze ju ta moja horcuka zmohla spolu zo zubkami...Dalsi den bola mala studena, cely den, nevedela som ju nijako zohriat, nechcela jest, nie ze by plakala od hladu a ze by sa hnevala pri kojeni, proste nechcela, ale stale si pchala rucicky do pusy, vlastne vsetko co mohla...Vcera som ju nechcela nutit jest, ze skusim ci si bude pytat, rano po zobudeni mi vypila iba 50 ml. Viac nechcela, bola spokojna smiala sa a stale si pchala tie rucky do ust a okusovala ich a cucala. Potom som uz nevazila pred a po kojeni. Skusala som prilozit a ked nechcela nechala som tak. No ale keby som ju ja neskusala prikladat, tak by si ani nepytala. Ked uz aj papala tak hrozne kratko, a hltavo az nervne. Skusala som menit aj polohy ked sa jej nepacilo, ale nic. No a dnes som uz zrela na psychiatriu, rano zase iba 50 ml. poobede vobec nechcela jest uz aj plakala ked som ju sla prilozit, mimo toho bola cula a smiala sa. Rano inak bola pokakana, ale take redsie to bolo. Poobede ked sa teda trocha najedla tak som ju sla prebalit, tak sa akurat troska pokakala, ale bolo to take riedke, ako keby hlienove a zeleno zlte, az to zapenilo, bolo toho ale strasne malinko. Bola tam akurat aj moja mamina a ta mi povedala ze jej idu zubky, ze aj my sme mali taku stolicu ked sli von...No a teraz vecer som ju pred spanim zobrala do deky na ruky a skusila prilozit, najskor sa mykala a plakala, vzdy chytila a pustila a potom uz zacala pekne papat a papala z obidvoch ale zaspala pri tom, takze ani neviem ci dost zjedla.
Ja neviem cim to je ze je takato, ona bola take zrave dieta, od ceckov som ju nevedela odtrhnut a teraz mam pocit ze sa jej zhnusili moje prsia. ☹ Inak som zabudla ze mi schudla - v pondelok mala 6200 a dnes iba 6120. Vazim vzdy rano po zobudeni.
Chcem sa opytat este, moze to byt aj tymi zubkami? idu jej zubky??? mimo toho ze hrozne slinta a vsetko okusuje tak ma hrozne vyhadzane okolo pusinky...
Alebo moze to byt tym ze som jej striekackou davala homeopatika???
Ja uz som hotova, dnes som normalne revala ako tur...
DAKUJEM

annag
21. mar 2009

tynushqa, určite je to len prechodné obdobie. Môžu byť na príčine zúbky, môže to byť aj dôsledok toho ochorenia či vzájomná kombinácia. Teplota 39 už ťažko bola zo zúbkov, skôr mala čosi podobné ako Ty, lenže je chránená MM a tak sa choroba nerozvinula. Niekedy sa na príčinu príde, niekedy nie, dôležité je nezlomiť sa a hľadať spôsob, ako bábo prekabátiť a nadojčiť. Väčšinou v takomto prípade deti lepšie papajú v noci než cez deň. Je jedno, či bude bábo papať 5 x v noci a 2-3 krát cez deň alebo naopak. Dôležitý je celkový objem mliečka, ktorý vypije. Bábo veľmi vycíti paniku mamičky, jej stres a prsník odmieta, lebo cíti nátlak zo strany mamičky. Okrem toho, ak je bábo ospalé, tak nevníma naplno a teda ak aj má objektívnu príčinu - nejakú bolesť, tak ani tá mu v polospánku až tak neprekáže a dokáže sa najesť. Niekedy pomáha chodiť s bábom odhalená a len tak za jazdy ho priložiť. Niekedy pomôže ľahnúť si, odhaliť sa a opäť, len tak pomedzi hru priložiť. Treba nájsť nejakú fintu.

Podľa toho, ako opisuješ včerajšok, to ozaj vyzerá na problém v pusinke - skús je pusu pri dennom svetle skontrolovať, či nie sú ďasienka opuchnuté, červené, či tam nie je infekcia, pľuzgierik ... slintá, najskôr to vyzerá teraz na tie zúbky . AK je vyhádzaná okolo pusinky, je to zo slintania, len jej to umývaj prevarenou vodou, dobre vysuš, prípaden natri napr. sudocreamom. - ide hlavne o to, aby pokožka, vyrážky udržali suché a nemokvali.
Čo to boli za homeopatiká, ak sa dá, nedávaj je nasilu teraz nič, lebo tým jej ešte viac sprotivíš čokoľvek, čo sa týka pitia a jedenia. Môžeš skúsiť pred dojčením potrieť ďasienka gélom na zúbky - vtedy sa ďasienka znecitlivia a môže lepšie piť.

Je dôležité sledovať počet plienok, teda či bábo ciká, či je moč svetlý a je ho dosť. A ďalšia dôležitá vec ak bábo papá zriedkavo - odsávať a udržať si laktáciu. Určite to chce trpezlivosť, nadhľad - malá je inak spokojná, je aktívna, to znamená, že prísun mliečka tam je, hoci pije krátko, ale čo to pije a to je dobre. Tá stolica, čo opisuješ, je v poriadku, je trošku iná, lebo pije krátko, ale nevadí. držím palce

lulusy
22. mar 2009

Ahoj Annag
radila si mi na strane 68

Dost sa bojim toho refluxu 😖 precitala som si o tom odborny clanok a uz som z toho dost vystresovana 😢
Sopliky sa nam upravili, nebyvaju uz tak casto a tak vela, taktiez to slinanie ustupilo - sem tam sa este objavi.

Predstav si, malicka si pocas kojenia sama pyta zdvihnutie na ruky a odgrgnutie (odtiahne sa od prsnika, zatne pusinku a caka 🙂 ) a opat prilozenie k prsniku, je to uzasne, takto to urobi pocas kojenia 2 krat , tretikrat je to uz zaverecne grganie a potom ju mam zvislo este takych 30 min. A ked ju po 30 min. polozim na spinkanie do postielky (pocas posledneho grgnutia uz spinka na pleci) tak niekedy spinka vkuse do dalsieho kojenia a niekedy sa zacne mrvit - pucit a uz viem, ze si chce opat grgnut, tak ju rychlo vezmem na ruky a hned aj grgne, potom si tak slastne vzdychne a spinka dalej 😵
Ale aj tak sa nam stane niekedy, ze aj po hodinke papania, ked nespime ale sa "rozpravame" tak jej vyjde mliecko, resp. uz tvarohove mliecko, je to malicko len tak za kavovu lyzicku, je to OK?

Malu pre istotu prebalujem pred papanim a ked sa napapa a je kludna a zaspinka, tak ju ani neprebalujem - pre istou. No pokial zacina plakat, tak predsa len pozriem do plienocky a prebalujem,ako taky cas predist tomu aby som jej netlacila na brusko, reps. prebalila co najsetrnejsie? Asi blba otazka, viem ... skusila som ju potom aj vyvysit na vankus a tak prebalovat ale je to katastrofa - smyka sa, plienka sa zosuva a este k tomu tie postolky 😒 ach jaj, nozicky so zadockom jej ani velmi nezdviham, ale radsej ju prevalim z jednej strany na druhu a tak jej vsuniem plienocku pod zadocek.

Annag co sa tyka vyvysenia matraca ked mame monitor dychu, chcem sa Ta opytat co si dala pod matrac? Monitor mas riadne na roste? Pisala si ze to ma byt 30 st. uhol, aka je to asi vyska matraca od rostu ?
Mimochodom malicka sa nam zacala pretacat (samozrejme pokial nie je v perinke, do ktorej sa nam uz ani nezmesti, davam ju do zavinovacky, ktora je volna, nie je taka pevna ako klasicka perinka) ) vie sa uz sama pretocit na bok, mam obavy ze potom sa zgula na brusko a je grckanica na svete. Nieje to pretacanie na jej vek (necelych 5tyzdnov) priskoro?

Annag este ze Ta tu mame, si naozaj skvela mamina poradkyna !
Dakujem Ti

labutka
22. mar 2009

anka, dakujem naozaj za radu. uz vcera som sa chcela ozvat, ale nevyslo to - volby, navsteva a tak...
hned v ten vecer ako si mi radila, som maleho skusala kojit novym systemom, a fungovalo to. v noci mi to tak uplne neslo (este stale som si nezvykla na nocne vstavanie), ale na druhy den od rana sme zase kojili po novom. a vecer som si vsimla, ze maly taha ovela aktivnejsie, kludne aj 15 minut z jedneho prsnika, a druhy uz skoro nepotrebuje... nejde mi to do hlavy, ze by sa to nazoaj po tych 4 kojeniach takto upravilo? stal sa zazrak? v kazdom pripade VELMI PEKNE DAKUJEM. a posli mi tvoju adresu, poslem ti cokoladu. 🙂

tynushqa
22. mar 2009

Velmi pekne dakujem za odpoved, naozaj si strasne zlata 😅 by som ti nieco aj poslala, nejaku cokoladku aspon, ked uz mi tu stale radis 😉
Dnesna noc bola uplne super, a aj rano si vypytala pekne papat a chytila sa hned, pocikana bola paradne, tak som zviskla od stastia a manzel na mna pozeral ze co sa tesim z pocikanej plienky 😀
teraz mi spinka a uvidime co bude po zvysok dna. Este jej potom pozriem tu pusinku.
Dakujem naozaj veeeelmi pekne

mapene
22. mar 2009

Ahoj annag, aj my mame problemy s kojenim, tak by som sa chcela poradit ako mame dalej postupovat. 😢
Nasa mala sa narodila po sekcii a tak od narodenia bola zvyknuta na flasku.Ked mi ju dali na prisatie mala sa vobec nechcela prisat, skusali sme so sestrickami vsetko, a nic nezaberalo, nakoniec som aspon odsavala mliecko, aby mala sice z flasky ale aspon moje. Potom sa jej podarilo sa trosku prisat a sat ale len cez klobucik. To jej vydrzalo asi dva dni a koniec.Potom sa nam zdalo ze celkom aj saje,ale po odvazeni sme zistili ze napriek tomu ze bola prisata aj 30 minut nevysala absolutne nic. Este sme chytili aj zapal bradvaiek vraj z odsavacky a horucky. Tie teray ustupili, Ja skoro uz dva tyzdne odsavam mliecko a davam jej z flasky, aby nemusela bebu. Po zapale sa mi ale jeden prsnik hrozne slabo rozbieha.Malicka si zase aspon zvykla na klobucik, uz dva dni ju ako tak kojim aj ked len cez klobucik, ale tesim sa aj z toho, a aj vazim,aby som zistila ci nieco vobec vysaje, a z jedneho sa nam mliecko celkom pekne leje ale z toho druheho je mala hrozne nervozna, lebo z neho jej to nejde. Ja si ho aj nahrievam aj masirujem, aj oxitocin som skusala a nic. Podari sa mi dostat z neho tak max. 20 ml. A stale je tvrdsi a plny. Ja ju kojim vzdy ked sa zobudi,co je tak po 3 hodinach a potom ju dokrmujem mlieckom. Mame asi zly cely system, ako tu citam vyssie. Tiez mame este zltacku. Doktorka nam vypocitala ze by mala na jedno papanie pri nasej intenzite papania, spapat tak okolo 100 ml na jej vahu 3750 g cize cca 500 ml na den.Takze ju odvazim po kojeni a dokrmujem flaskou smojim mliekom.

Chcela by som nam to obom ulahcit, len neviem ako, zaatial sa tesime ze aspon konecne sa prisala a aj saje uz dva dni aj ked len cez klobucik.Ako to mame zmenit? Kde by som nasla nejake vhodne polohy na kojenie, lebo v nemocnici nam neukazali nic a doma som si nasla jednu polohu, ktora na vyhovuje, len by som potrebovala na striedanie aj nejaje dalsie.

nikollette
22. mar 2009

Ahoj annag, ale aj ine baby.. mam otazku, kt sa netyka kojenia, ale myslim ze tu annag poradi aj v inych veciach s babtakmi.. alebo aj ine zienky.. dnes mi kamoska vravela ci odsvama malemu sopik kazdy den???
Ostala som prekvapena 😕
ze nie neodsvama.. este ani raz a ame mesiac.. je to potrebne??? ze onm aodsava kazdy den soplik.. a ja ze aj ked nema maly nadchu.. ona ze aj vtedy, lebo ze sa mu to dostane do mozgu 😕
je to potrebne?? robite to kazdy den???? Mne to nikedo neodporucil zatial, ani v nemocke, ani obvodna lekarka, ani nikdo.. ako to je??? Staci len ked ma sopliky v nose, alebo je to potreben fakt kazdy den??
a tusim ze uz aj zacina mat šušniky v nose, tazsie sa mu dycha, az chrápe v noci, asi by som uz mala vsak?? A este otazkla, ako na to.. ako hlboko mu ma strcit tu hadicku atd..
Prosim poradte... dakujem pekne

amatula
22. mar 2009

ahoj.....tak som neodolala aj ked sa ti ozve annag
tak ked ma susniky vycisti vatovou tycinkou!
ale pokial nema spoplik,,neviem co by si mu odssavala 😕 😕
podla mna je to hlupost!!!!!!!!!!!!!!!

blau
autor
22. mar 2009

suhlas s amatulkou,to ako naco by si mala robit, ked nema nadchu alebo soplik( drazdit nosnu sliznicu 😕 )
fuha a dostat sopliky do mozgu , tak to je tiez vymysel?!
ziadnu hadicku nikam nestrkaj pokial nema sopliky a brani mu to pri papani(dojceni)
vycistit jemno vatovou tycinkou. A kamaratke povedz pokial to nemusi nech to nerobi.