Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

saska.t
26. aug 2009

anna na mna pisala som ti ip 😅

kocurko1
26. aug 2009

Ahoj Annag. Tak pokracujem na tu otazku o hryzeni. Lavy prsnik sa mi trosku menej nalieva ako pravy, ale nie je to az taky velky rozdiel. A praveze ked ho stlacim, mliecko z neho vyteka lahsie nez z praveho. Este som rozmyslala, ci nerobim chybu, hryzie ma len poobede, ked ju po nejakych 3 hodinach spanku zobudim, aby sa napapala. Mam ju radsej nechat dlhsie, nech si vypyta sama? Dakujem.

dooscoby
26. aug 2009

ahojte holky..ja sa len chcem postazovat...dnes lekarka povedala ze mam malej davat vodicku ked je takyto hic lebo potom stale pije mliecko a vela pribera 😠 ..pritom porodnu vahu mala 3420 a teraz ako skoro 5 mesacna ma 7040...mesacne pribera tak max.500 gr co je podla mna normal nie ziadna nadvaha vrrr....nastvala ma...a vraj je otazne ci je mliecko aj proti smadu a vsetko co sa pise o kojeni je pravda...jaj stara skola lekarska darmo...holky riadne sa materinskym instinktom pokial mate krasne priberajuce deticky..ja proti vodicke nic nemam ale po 6 mesiaci ked zacneme s prikrmami a zje plnu davku..necem ju nalievat na ukor mliecka hoc proti par lyzickam vody nenamietam a stale len reklamuje johnson kozmetiku a humanu sladke caje..vdaka za vypocutie papa

labutka
26. aug 2009

ahoj annag, chcem sa v prvom rade podakovat za vsetky rady, ktore si mi doteraz dala. adam je stale plne dojceny (aj vdaka tebe. 🙂).
v piatok bude mat adam 6.mesiacov, a mozme zacat s prikrmami. chcem sa este opytat, ci uz naozaj treba, respektive do akeho veku moze byt dieta vylucne dojcene.
Dakujem.

vinka
26. aug 2009

Dooscoby presne to povedala aj mne včera dr.lebo som jej volala,že malá nekaká už 8 den a ona aby som jej od smedu vodičku dala.Tiež ma to prekvapilo ale začala som jej dávať aby sa nedehydrovala pomedzi kojenie tak po lyžičkách. 😉

zuzanka38
26. aug 2009

ahoj annag
chcela by som sa ťa opýtať, mám taký pocit ako keby som strácala mlieko, malý cchce byť na prsníku každú polhodinu,je taký jak nedojedený ani si neodgrgne a stále len hladá a hladá ani v noci nevyspí dlhšie jak 2 hodiny, aj to je vela a papká aj trištvrte hodinu, lebo len čo ho položím už začne plakať a ho priložím tak začne ťahať ale ako keby mu ani nič nešlo.na flašku určite isť nechcem, tak prosim ťa ak možes tak mi porad.dakujem

zuzanka38
26. aug 2009

a ešte sa chcem opýtať, bradavku mam vycmulanu tak si dávam kalciovú masť treba pred kojením umyť?nikde som sa to nedočítala ale viem že niektoré mastičky netreba umyvať pred kojením.

icejane
26. aug 2009

ahojte...ja by som vas chcela poprosit o radu...môj drobec sa vecer napapka a spinka pekne aj do 1,00 alebo 2,00 ale ked vstane a zacne papkat tak hned po chvilke zaspinka a ja ho neviem zobudit...potom vydrzi len 1,5h max.2 hod...a zasa papka a zasa zaspinka..uz som skusla vsetko ako ho zobudit aby sa napapkal poriadne ale nic nezabralo..nemate nejake dobre rady ako nato? Dakujem 😅

xixi7
26. aug 2009

Este vetu, zavolat laktacnej nebolo take jednoduche. Stretla som sa v nemocnici s takymi, co len tlacili kojit kojit kojit, ale pomoc ziadna, skor vyvolali stres a zufalstvo. Az kontakt od znameho, ktory dlho lezal na stole bola posledna moznost, ktoru som vyskusala a pristup tej poradkyni bol nevtieravy a ucinny.Tak sa nebojte vyhladat si taku, co vam sadne, aj ja som nasla ako vy svoju Annag 🙂.

annag
26. aug 2009

xixi - veru 😔 v nemocniciach je len málo skutočne vyškolených laktačných poradkýň, mnohé sestričky vôbec netušia, ako mamičke správne pomôcť. Nie je fér mamičke vravieť o dojčení bez správnej pomoci.Napr. poradkyne Mamily postupujú podľa protokolov, ktorými sa skutočne dá laktácia rozbehnúť , i keď sa bábo napr. neprisáva. Pokiaľ sa bábo v pôrodnici neprisáva a bábo dostane fľašu, alebo sa mamičke ponúknu klobúčiky - tak s takou poradkyňou netreba ďalej spolupracovať. ...

annag
26. aug 2009

saska.t, prekom IP, prepáč 😔 😅

kocurko - pomôž mi prosím, na ktorej strane sme sa o hryzení bavili? ale jasné, ak Ťa hryzie len poobede,tak je to tým, že ju nútiš papať, hoci ešte nechce, nechaj ju spinkať dlhšie a uvidíš, ako to bude .

annag
26. aug 2009

dooscooby - škoda, že také čosi povie lekár a ešte k tomu pediater 😔 , chcela by som vidieť , kde je o tom odborná polemika , o vode, kvalite MM a potrebe dojčenia panuje v súčasnosti jednoznačná zhoda v odborných kruhoch. Škoda , koľko mamičiek jej aj uverilo .... 😔 😔 😔

carodejnica
26. aug 2009

annaq - vďaka za radu, som si vydýchla 😉, že nemusím v noci vstávať.. 😀

zuzanka38 - mne to pripomína, keď bola moja Naďa v "rastovom šprinte" - , to som kojila každú hodinu a malá "visela" na prsníku aj 45 minút... 🙂
Tu je o tom viac http://www.mamaaja.sk/ActiveWeb/Article/877/mat...
citujem z článku
...........V období dojčenia sa môžu vyskytnúť obdobia, kedy dostatočná tvorba očividne opadáva, resp. kedy máte pocit, že bábätko chce piť častejšie. Tieto obdobia nazývame rastový „spurt“. Osobne tomu hovorím šprint, dieťatko chce „rýchlejšie pribrať“. Vyskytujú sa najčastejšie v 3. a 6. týždňoch a v 3. a 6. mesiacoch veku dieťatka..............
Takže ak sa tvoje dieťatko nachádza v tomto období, môže to byť spôsobené aj tým, že rastie. Neviem, som zvedavá čo ti odpíše annaq. 🙂

annag
26. aug 2009

labutka, veľmi sa teším 🙂

- každé bábo je iné a nemusí sa dodržať presne deň polročných narodenín. No krátko po dovŕšení 6 mesiacov by už bábo malo postupne prechádzať na príkrmy, niekedy to ide pomalšie a netreba z toho robiť paniku, nič sa nestane, ak bude napr. mesiac stále len na pár lyžičkách, ktoré iba ochutnalo. Deti s alergickou predipsozíciou môžu začať o čosi neskôr, tak o cca mesiac. Skrátka, v prvých týždňoch po dovŕšení 6 mesiacov treba s príkrmami začať, lebo MM nemusí pokrývať energetické potreby bábetka, bábo môže prijímať málo živín, minerálov, vlákniny ... čo môže viesť k stagnácii rastu a neprospievaniu, pretože detský organizmus v tomto období rýchlo rastie. No v neposlednom rade ide i o potrebu žuť,hrýzť ... bábo sa musí vyvíjať i motoricky a tekutiny mu to neumožňujú. Potrebuje si zvykať na nové chute a štruktúru jedla. Často sa tu spomína mixovanie jedla - je lepšie jedlo čím skôr len pučiť vidličkou....

annag
26. aug 2009

zuzanka 38 - musím celé dojčenie posúdiť, napíšem do IP

annag
26. aug 2009

icejane - veľa s tým neurobíš 🙂 , ak chce spať a pije napr. len od smädu. Ale skôr sa budí preto, že sa chce uistiť, že je s Tebou. Môžeš mu prsník stláčať - tým bude tok mliečka rýchly a plynulý, no pochybujem, že by to malo nejaký efekt , deti majú po polnoci len ľahký spánok a často sa budia, dojčenie uspáva - je to normálne správanie sa bábetka a pomôže len trepezlivosť, resp. vziať si ho k sebe do postele, bude Ťa cítiť a menej často sa možno bude budiť.

annag
26. aug 2009

carodejnica - áno, môže to byť aj rastový špurt, no tu bude za tým asi čosi iné, uvidíme - za nepokojom bábetka môže byť veľmi veľa dôvodov , mne by nevadilo to rozoberať aj priamo v tejto téme, no potom strácam súvislosti , nedá sa to usledovať ...

odin
26. aug 2009

ahoj annag
mam jednu otazku na teba.moj maly pred mesiacom papkal normalne a prespal celu noc.potom ochorel dostal tu siestu chorobu.na to dostal antibiotika co by nemal dostat,podla mna.teraz cez den papka normalne ale poobede sa zacnu problemy.po tej 16-tej hodine odmieta papkat,len cajik chce.okolo 8-ej kupanie a ide spinkat.az do rana spi.je to normalne?

carodejnica
26. aug 2009

annag rozumiem aj keď škoda, rada by som si to prečítala a nemôžem si pomôcť, musím to tu napísať - aj tak ťa strašne obdivujem !!!!!
Ty tu robíš neskutočnú nadprácu, iné laktačné poradkyne možno za tieto rady berú nemalé peniaze a ty na úkor svojho voľného času, ktorého určite nemáš málo pri troch nezbedníkoch radíš mamičkám !
Naozaj naozaj klobúk dole, sa čudujem, že ti to tu ešte neprerástlo cez hlavu a nemyslím to v zlom, nedajbože.. je to super... rada si to tu čítam... mala by si možno napísať aj nejaký článok, alebo mať tu na modrom koníkovi vlastnú tému, že čo problém to samostatná diskusia... 🙂
Musíš byť aj dobrý človek... Ďakujeme!

annag
26. aug 2009

carodejnica, ďakujem, myslím, že mi to cez hlavu prerastá 😅 , no ale neraď, keď Ťa takto pochvália 😅

odin - musím posúdiť opäť celé dojčenie, lebo dojčené bábo nemá poznať fľašu a čaj a za nepapkaním poobede môže byť začínajúce odmietanie prsníkov

mici11
26. aug 2009

Absolutne suhlasim s carodejnicou 🙂 😉

ĎAKUJEME!!!

odin
26. aug 2009

zabudla som ti napisat ze mi sme na UM

annag
26. aug 2009

odin, aha 😅 - poobede - nemusí byť hladný, treba ho nechať , ak nechce, nenúť ho. Môže byť aj unavený ak zle spinká. Bábo môže mať prechodne znížený apetít, najmä po chorobe a ani bábo na UM sa neoplatí neustále nútiť do jedenia, ak má obdobie, kedy mu nechutí, nenúť ho. Len si daj pozor na pomer čajíku a UM . Čaj pre neho by mal byť fakt len maličký doplnok - lebo ak ho pije veľa, zaťažuje si obličky nadmerným pitím tekutín a môže stagnovať na váhe, neprospievať, lebo čaj zaplní bruško, no nezasýti. ATB ničia črevnú flóru a ak mu probiotiká nedávaš, tak začni, skôr sa črievka napravia a malý bude opäť fit. 🙂

odin
26. aug 2009

dakujem za radu 🙂

kristies
27. aug 2009

Ahoj Annag, uz som ti raz pisala, kvoli odmietaniu prsnikov, potom sa to pekne napravilo. Teraz ta chcem poprosit o radu s dalsim problemom. Stracam mliecko. Posledne dva dni som mala rano ledva 20 ml v kazdom prsniku, mlieko sa mi tvori, ale velmi pomaly ☹ maly ma 5 a pol mesiaca a 6,7 kg. Neviem ci je to tym, ze posledne 2 noci prespal, zobudil sa len 2 krat a to mi prsnik len tak kratko pozuzlal a zaspinkal. Dnesnu noc som sa ho snazila prebudit, trocha pocuckal, ale nemal vobec zaujem. Toto sme predtym este nemali. Nechcem prejst zatial na UM. Len neviem, ci budem schopna ho dnes vobec nakrmit. ☹ Aj dnes rano tam bolo len malo mliecka. V noci som aspon 2 krat odsavala aby sa mliecko tvorilo nadalej. Rano som odsavala tiez.
Dakujem za radu.

ingusa
27. aug 2009

Ahoj Annag..aj ja mam na teba prosbu..tyzdnovy syncek bol od zaciatku na MM ale parkrat prikrmeny UM este v nemocnici kvoli strate vahy a zltacke.Od zaciatku som mala problem s bradavkami,vyrazne mi ich "pozuzlal" a dopadlo to s chrastami.Tak som zacala odsavat lebo mliecko sa mi tvorilo viac a viac.To som mu vzdy dala pomocou striekacky a hadicky.Co sa tyka prsnika,"naordinovali"mi klobuciky cez ktore sa bolest dala ako tak zniest.Myslis,ze klobuciky neskor nesposobia problem?chcela by som ich nepouzivat po prelieceni bradaviek.
Este mam jednu otazku..maly mi papka max 5x denne,vzdy po papani zaspinka.V noci ma papanie zhruba o 10 hod.a spinka skoro az do 4-5.Neviem ci ho mam budit,zda sa spokojny predpokladam ze by sa na hlad zobudil,no neviem ci bude priberat ako ma..Posledna otazka,odsate mliecko moze byt kolko uskladnene v mraznicke?
Annag dakujem za odpoved, budem ti velmi vdacna;)
Ingrid

annag
27. aug 2009

kristis - a podľa čoho si prišla na to, že sa mliečko stráca? mliečko sa nedá len tak samé bez príčiny stratiť. Hnevá sa na prsníku, je hladný, zle spáva? Podľa opisu je asi malý spokojný, takže si prišla na to len pre odsávanie? Odsávanie nám nedáva relevantný údaj o tom, koľko máš mliečka a koľko ho bábo vypije ...

annag
27. aug 2009

ingusa - áno, klobúčiky sú veľký problém - už teraz - ak máš boľavé bradavky, tak sa buď zle prisáva alebo máš na nich infekciu, ktorú treba liečiť správne. Klobúčiky pri boľavých bradavkách narobia ešte viac škody než osohu, roznášajú infekciu a spôsobujú nové a nové ragády. S klobúčikmi sa žiadne bábo nedokáže správne prisať na prsník, jedine si vytvorí zlý návky. S tým súvisí i Tvoja druhá otázka - takéto maličké bábo bude spinkať aj keď má malý prísun mliečka, musela by som to podrobnejšie prejsť, ako a kedy kaká a ciká? Mliečko môže byť pri mínus 18 stupňoch uskladnené 6-12 mesiacov, tie kratšie doby sú určené pre uskaldňovanie pri nižších teplotách - napr. len vo výparníku.

Ingrid - bolo by fajn sa stretnúť s poradkyňou, ktorá Ti pozrie bradavky, dá mastičku, skontroluje prisávanie sa bábetka - toto je kľúč k úspešnému dojčeniu. AK máš doma zatiaľ Framykoin alebo Bactroban , tak s ich 3x denne po dojčení natieraj s takou mastičkou

kristies
27. aug 2009

No ideme na doraz z oboch prsnikov, co som predtym nerobila, a vcera som musela posunut obedne a vecerne papanie, lebo tam takmer nic nebolo, usilovne cuckal, ale po chvili som videla, ze uz nic nejde, isiel naprazdno. Prsniky mam uplne makke, vlastne vcera isiel spat bez jedenia ☹ nasledne velky plac a priblizne o hodinu na to sa sam zobudil a dala som mu tu trocha co sa stihlo vytvorit. Cez den som si odsala z prsnikov dokopy asi 60 ml.

annag
27. aug 2009

kristies, nie je dobré ho dokrmovať, hoci odsatým mliečkom, on si mliečko vytiahne sám, môžeš odsávať, ale nedokrmovať. Veľmi ľahko začne prsníky potom bojkotovať, prsníky prestriedaj viackrát pri jednom dojčení, stláčaj ich. Keby bol strašne hladný, bez jedenie nezaspí na celú noc , on je už veľký, budil by sa ja každú hodinu. Skôr si sa iba zľakla, takže striedaj prsníky, stláčaj, ponúkaj, ale nenúť a všetko pôjde dobre. Okrem toho pi všetky tie možné bylinky .... čo tu spomíname.