Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

mywiel
22. feb 2011

@awalancha3 Dakujem este planujem za 3-4 roky tretie 🙂 😵

mywiel
22. feb 2011

@minewka ja neviem ja si myslim, ze Annag to chape ked zena nevladze, je zufala atd. ved nikoho neosudzuje teda ja ten pocit som nikdy nemala.

leelo
22. feb 2011

@minewka ty sem proaktivne napises, pricom nikto ta neodsudil. ale akoby sa odsudis sama. uz vopred si mala premyslene, co a v kolkych prispevkoch napises? sama so sebou sa pohadas a odchadzas 😕
ty sa nechces obhajovat, ale napises annag taky prispevok, ze to vyzaduje nieco ako obhajobu z jej strany. ale ved ona s tym problem nema 🙂

tych zien, co naozaj nemozu dojcit, je velmi malo, ale existuju. annag to na svojej stranke aj spomina. predovsetkym sa vsak venuje dojciacim matkam, tak mozno im nedava tolko priestoru ako si ty predstavujes. ale velmi casto radi aj mamickam, co krmia deti UM, napriklad k problematike prikrmov, rezimu.

viem, ktory clanok myslis. bolo to v inej teme. a aj v tej teme si vystupila takto - ked s tebou vsetci nesuhlasili, ale dovolili si polemizovat, tak si sa zacala ohradzat. ale vpodstate ty polemizovat mozes, len ostatni by mali byt ticho. to je potom uz len zabava 😉

matja
22. feb 2011

ja si nemyslím, že dojčenie je príliš prezentované a presadzované. Prečo potom hneď v pôrodnici dávajú bábätkám cumlíky bez toho, aby sa na to opýtali matky? Prečo dokrmujú fľaškou a nie lyžičkou, striekačkou, suplementorom? Prečo pediatrička povie, že dieťa málo priberá, lebo žena má málo mliečka, bez toho, aby sa tým podrobnejšie zaoberala? Prečo iná pediatrička povie, že po roku treba dieťa odstaviť a keď si dovolím oponovať, povie, že nemám radšej toľko čítať internet? Prečo sa naokolo stretám s názormi, že dojčenie staršieho (dvojročného) dieťaťa je extrémne, nechutné a neprirodzené, nehovoriac o tandemovom dojčení? Prečo sú v čakárňach len samé reklamy na UM a nie napr. aj informácie o správnom priložení bábätka?

mywiel
22. feb 2011

@matja pretoze aj pre doktorov je UM vacsi biznis a aj vyrobcovia tlacia na nich, a tych co naozaj chcu pomoct matke a vypocut ju je malo 😔

awalancha3
22. feb 2011

@minewka .................aby som nezabudla............gratulujem k tehotenstvu...... ty si tá posledná čo by neurobila vsetko pre bábenko, hlavne ak je tak vytúžené a nebolo splodené len tak halabala náhodou niekde pri plote pri návrate z diskotéky........... 😉

bobocka
22. feb 2011

@minewka myslim,ze viem co chces povedat,len to nevies tak podat a na tejto teme to znie utocne.musis chapat,ze annag je laktacna poradkyna,nie psycholog,ked jej raz ina matka napise,ze ma taky a hentaky problem,tak ona ju chape,kazdu jednu dojciacu matku chape ale ak ako laktacna poradkyna vie,ze sa s danym problemom da nieco robit,tak predsa poradi.od toho tu je.ona je tu nato aby poradila z toho hladiska dojcenia.ak poradi maminke,ze ak je psychicky z danneho problemu nadne,ze by sa mozno mohla s psychologom poradit,tak tym iste nemysli,ze matka je misuge,ale ze je niekedy dobre sa porozpravat s tretou osobou,uplne nestrannou o probleme.nie s kamaratkami bezdetnymi,ktore o tom nemaju ani paru,nie s kamaratkami mamickami,ktore mozno ten problem nemali a tak sa citi pred nimi zle,nie s rodinou,ktora sa nevie odosobnit...proste s niekym nestrannym.
a co sa tyka propagandy dojcenia,tak ja osobne si myslimz,e je stale nedostatocna.no ja som vedela jedno velke kulove ked sa mi maly narodil. a vdaka tej slabej informovanosti som mala aj problemy.bolesti,odmietanie prsnika atd.ked mal maly 2 mesiace,tak som takmer prestala kojit,lebo som uz bola riadne zo vsetkeho unavena a ostala som kojit len preto,ze som proste nemala zvysne peniaze na umele mlieko.sice sme maleho dokrmovali (uplne zbytocne jednou flasou um denne).nemusela som.mala som nedostatocne info.az neskor som si zacala viac o dojceni zistovat a som stastna,ze sme dodnes kojeni.to najkrajsie a najnaturalnejsie ako je kojenie je pre mozno 90% matiek zo zaciatku problemom.a prvy polrok sa matka citi ako dojka.koji a koji a koji.niektore si to vedia uzit hned a niektore tu krasu dojcenia pocitia az neskor.no podla mojej vlastnej skusenosti ozajstne uzivanie si dojcenia nastupilo az po polroku.a teraz som stastna prestastna,ze dojcim.je to uzasny pocit.spojenie s malym je na nezaplatenie.
ziadna matka co nedojci by sa nemala citit menejcenne.svoje dieta nemiluje o nic menej ta nedojciaca.ale ten nazor co tu padol,ze dieta ma pravo na materske mliecko ja uplne podporujem.vsak tak ako ono rastie 9 mesiacov v matkynom brusku a ten cas sa aj jej telo na materstvo pripravuje.mliecko po porode pride a nevidim vyznam v rozrabani prasku s vodou a davani ho dietatu pokial je uz hotove od maminky 🙂 myslim si,ze kazda jedna maminka (pokial nema vazne zdravotne dovody) by sa mala snazit dietatko dojcit.nevidim dovod preco nie.praveze ak sa zena snazi dojcit a po case si povie,ze to holt nejde,tak sa nemusi citit menejcenna,lebo sama pred sebou si moze povedat,ze spravila co mohla aby dojcila.ale ak raz nejaka zena dojcit nechce vobec ,tak tam je asi kazde pozitivne slovo nemiestne.moja kamaratka ma syna mesiac a pol stareho.teraz je uz na umelom mliecku.ona sa snazila ako mohla,brala homeo,pila caje,no neslo jej to a tak dala umele.teraz je trochu sice smutna ,ze maly dojceny nie je,no neciti sa zle,lebo to aspon skusila.ja viem,ze ty dojcit chces,sama si to uz niekolko krat napisala a dufamz,e nebudes mat ziadne problemy s dojcenim 🙂
jedna moja znama ma dvojicky a kojila ich asi 2-3x.hned v porodnici si bebu vypytala ☹,ze ona sa s dvoma natahovat nebude. ☹akoze proti gustu ziaden disputat,co mna do nej,ale neschvalujem to. 🙄
ja dufam,ze som sa dobre vyjadrila,lebo utocit na teba iste nechcem.viem,ze ani ty si nechcela,no na tejto teme to proste utocne vyznelo.
myslism si,ze dojcenie je stale nedostatocne podporovane,mlade maminky casto nevedia ako sa ma spravne dojcit,aku utricnu hodnotu to pre dieta ma,ake pozitiva to matke i dietatu prinasa...ja na dojceni jedine negativum nevidim.tam ziadne nie je 🙂 osobne by som bola rada,keby matky mali viacej info,keby sa laktacne poradkyne viac v porodniciach venovali matkam a pocas tych piatich dni v porodnici by sa s nimi chodili rozpravat a sledovali by ako to tej danej maminke ide,iste by sa citila lepsie a istejsie.ja osobne by som to privitala.mne kazali si lahnut,podali mi maleho a sli prec 😠 to bolo vsetko a baby friendly nemocnica poprosim 😠 .ked pozries reklamy v telke,tak ta nie je ziadna reklama na podporu matiek v dojceni,nikde nie je reklama na kontakt na laktacne poradkyne,nikde nevidis nutenie zien do dojcenia,ale umele mliecka su vsade,take hami a taky nutrilon...tak co je viac vtlkane matkam do hlavy? hm?

minewka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
leelo
22. feb 2011

@minewka citaj poriadne. napisala som: "... proaktivne..." 🙂
prosim ta, nebud taka nabrusena tes sa zo zivota. caka ta najsuper obdobie v zivote.

minewka
22. feb 2011

@bobocka

Jeeemine, ja proti Annag nič nemám...ale s tým odkazom na psychológa proste nesúhlasím..Bohužiaľ, každý sme nejaký. Dokonca si nemyslím, že tých žien, ktoré zo zdravotného hľadiska kojiť nemôže , je naozaj tak málo a že u väčšiny ostatných je to psychika..doteraz sa to myslelo aj pri poruchách plodnosti a nebolo to tak.

(uznávam, že som asi maximálne precitlivelá na slovo "psychika" - lebo počas trápenia sa s neplodnosťou to bola najčastejšia diagnóza, akú som si vypočula...hoci moje ochorenie a ochorenie môjho mm nemá nič spoločné s psychikou...takže je asi fakt dosť možné, že na to reagujem extrémne ...že je to moje "nasieracie" slovíčko)

Možno pre to mi je tak ľúto žien, ktoré nekoja a toho, čo všetko si chtiac nechtiac vypočujú a prečítajú...proste sa na to dívam z druhej strany. ..

Nečítam túto tému každý deň, ale keď mám čas (ako dnes), rada si ju prečítam..

Nemám pocit, že v súčasnej dobe mám málo informácií o kojení...ako to bolo predtým, neviem, nezaoberala som sa tým.

Dnes kto chce a záujem má, informácie si nájde...na nete sú poradne, videá, zahraničné stránky...knihy...laktačné poradkyne...diskusie...

O tom, ako je to v nemocniciach - to je zas iná debata...o tom, že ženy ale aj ľudia všeobecne - si viac vedia hájiť svoje práva, keď im v reštike donesú studené jedlo ako v súvislosti so svojim zdravím. Rovnako by som ti vedela písať slohové práce o tom, koľko sa treba prosíkať, aby začali bežný gyndoši riešiť neplodnosť..(lebo donedávna bol trend, ako neotehotnieť, ako opačne...)...to je bohužiaľ pozostatok sociku...a toho, že žijeme minulosťou...

minewka
22. feb 2011

@leelo

To čítaj poriadne si si mohla odpustiť.. 🙂

Hej, prečítala som to zle.

Jasne.Super obdobie.

Krvavých a ohryzených bradaviek a kojenia do umretia...plesní...zápalov prsníkov...upchatých mliekovodov...samé príjemné veci. čím viac o kojení čítam, tým väčší odpor k nemu mám...sama neviem, prečo...

bobocka
22. feb 2011

@minewka vsak ja som nepovedala ,ze nieco proti nej mas 🙂 povedala som len,ze tak nejak bol asi ten psycholog mysleny.
a inak vo svojom prispevku, tom poslednom mne urcenom, si jasne povedala ako to je s informovanostou o dojceni a ani si to mozno neuvedomujes.zena co chce dojcit,tak si musi info zistovat z netu, z brozur, od laktacnych poradkyn a spol a info o um k matkam pride same formou reklamy.o tom to je.to je bohuzial ta smutna realita.malo by to byt pol na pol minimalne,no propaganda umelych mliek jednoznacne vitazi ☹
inak ma mrzi,ze si mala problem s otehotnenim,ale vidis,nakoniec je vsetko fajn a ty budes onedlho mamina 🙂

ayshka
22. feb 2011

@awalancha3 vidno, ze si naozaj uprimna, priama a odvazna zena ked si do tejto temy napisala, ze dojcit nechces, ale predsa dojcis, lebo nemas na vyber, ked malicka nechce UM. Asi je tvoja mala fajnsmeker, vie co je dobre a mliecko od mamicky jej chuti najlepsie 🙂 (neviem ako ine UM, ale ja ked som chutnala Nutrilon, tak to mlieko bolo horke).
Ja som si tiez prve mesiace dojcenie vobec neuzivala, bola som priserne unavena, este do toho sme skoncili v nemocnici na infuzkach, mal rotavirus ked mal 3 tyzdne (nakazili mi ho v nemocnici) a jedinou liecbou bolo dojcenie. Vtedy som bola naozaj rada, ze aspon takto mu mozem pomoct. Pises, ze tvoja malicka je dobry cuciak a neboj sa, ze nebudes mat dost svojho mlieka, ono sa stale tvori podla potreby. Postupne ked uz bude papat aj prve prikrmy, uz nebude ta tak vyciciavat, alebo si mozno aj zvykne na UM, ked nechces dojcit, uvidis.
Tak vela sily a pozitivnej energie ti prajem.

carodejnica
22. feb 2011

@minewka - Moja zlatá, dojčenie nie je len - ako píšeš - o krvavých a ohryzených bradaviek a kojení do umretia...o plesniach...zápaloch prsníkov...upchatých mliekovodov.. to sú tŕne na ružiach - ale hlavne o niečom moc a moc krásnom... 😵 Pozri si toto a teš sa, za pár dní tu aj u teba vypukne !!! 😵 😵 😵 😵
http://dojcenie.wordpress.com/2011/02/17/aj-tak...

bobocka
22. feb 2011

@minewka odpor ku kojeniu mas preto,lebo si uvedomujes tie negativa,tie tazke zaciatky a nechces si priznat,ze to stoji za to,ze ten konecny vysledok je uzasny.pretoze je to niekedy tazka cesta.jednoduchsie je dat dietatu flasku.to je to iste ako ked si prvorodicky pytaju epidural a planovane sekcie-este ani nevedia co ich pri porode caka a uz vymyslaju tu najjednoduchsiu cestu k dietatu.strach z nepoznaneho.ale pokial ma matka dostatocne info a vie tie prvotne problemiky s dojcenim skoro rospoznat a podchytit to,tak pre nu dojcenie problemom vooobec nebude a bude sa z neho tesit a uzivat si to spojenie s dietatkom.je to vec pristupu k tomu.ty mas uz teraz negativny pristup co je velikanska skoda,ale u teba mi to pride byt ako s prepacenim "samonasieraci efekt".ty si podrazdena ked sa spomenie slovicko psychika,ty uz teraz riesis negativa dojcenia a este sa ta ani nedotkli.mala by si sa pozitivne naladit,tesit sa,ze coskoro budes mat svoje babo v naruci,tesit sa,ze mas dostatocne info dojceni(dufamz,e mas ked uz hovoris ,ze informovanost je dostatocna)o materskom a umelom mlieku a vies co a ako.pozitivne myslenie mamina.tak sa treba naladit 😉

didulka85
22. feb 2011

@minewka dojcit moze dokonca aj zena, ktora dieta nikdy neporodila.
Vies, co je to fertility coaching? Je to psycholog, ktory pomaha neplodnym parom. Kazdy par vo vyspelejsich krajinach, ktory podstupuje umele oplodnenia, vyuziva tuto pomoc. Podla mna na tom nie je nic zle...

mirkita
22. feb 2011

ahojte kocky
ja by som chcela poprosit o radu...mozno je toho viacej, ale skusim byt vecna a strucna...
strasne rada kojim, som stastna ze sa nam to super rozbehlo uz v porodnici aj ked jedna sestra ma hned sfukla ked sa sa maly nevedel prisat ze "mate ploche bradavky" a bodka....neporadila co s tym....tak som sama skusala stale a stale prikladat, vysrobovat si bradavky, v kuse som ich natierala nech sa neposkodia...
aj tak som ich mala popraskane, krvave...malinky vyzeral ako baby upir 🙂 ale stastna prestastna som bola ze papal a spinkal a vyzeral velmi spokojne, dokonca sme odchadzali s uzasnou vahou domov
lenze niekedy pocas dalsieho tyzdna-dvoch doma mi jedna bradavka praskla uprostred 😔 proste cez bradavku mi ide asi 2-3mm brazda ci ako to popisat...po kazdom kojeni sa naplni trosku mlieckom, akoby sa zacelila a pri kazdom kojeni, ako maly potiahne, je to hned ruzove, otvorene..
no a najhorsia je ta strasna bolest ☹ boli to aj mimo kojenia - pali, reze, stipe...nech robim cokolvek (kremy, naplaste, kalciova mast, studene repikove obklady, susenie na suchu, kvapky MM...) ...vzdy ked sa ide maly prisat, zatvorim oci, drzim a niekedy aj placem ako to strasne boli....uplne stuhnem a predychavam...postupne to trochu povoli
malinky ma aj reflux, takze ku koncu dojcenia sa zacne hmyrit, trhat a trha sa aj s mojou bradavkou v puse, takze este vacsie utrpenie....dam ho odgrgnut a este pokracujeme v dojceni
toto vsetko prispieva k tomu ze moje nadsenie z dojcenia sa trosku vytraca...zatinam sa, bojujem, chcem prenho len to najlepsie, ale ak sa mi to nezahoji, bojim sa ze chytim taku averziu voci dojceniu...uz teraz niekedy hlava chce, ale ruka by najradsej vytiahla prsnik malemu z pusy...predsalen, pud sebazachovy 😒
a k tomuto este ten reflux - maly asi kvoli tomu nevie vecer sam spat - do 6. tyzdna nemal problem spinkat v postielke, ale ako sa objavil reflux a nevedela som ho uspat inak, tak zacal so mnou spavat v posteli a zaspi len na prsniku - doslova sa ududka k spanku....v postielke napr. zaspi od unavy pricom ho hladim a rozpravam sa s nim, ale po 20min je s placom hore...ma tam vyvyseny matrac, ale asi ho tak pali zaha, ze sa na to zobudi...
takze aj tak vzdy skoncime v posteli a on si dudka...je to sice krasne a viem si to aj uzit, lenze trva to niekedy hodinu, aj dve....ak napr. zaspi a zobudi sa po 15-20 minutach, otvori ocka, tak zase zaspi len s prsnikom v puse
toto este viac prispieva k tomu ze ta moja jedna bradavka je na tom cim dalej tym horsie a druha uz tiez zacina vyzerat zle...myslim ze prisatie mame v poriadku, od zaciatku som sa snazila robit to spravne...
neviem ci je na toto nejaka rada...da sa nieco robit s prasknutou bradavkou? da sa nieco robit so zaspavanim vyhradne na prsniku? (cez den zaspi v kociku alebo v satke alebo mne na pleci - cize vo zvislej polohe) Take dlhe cuckanie pred spankom mu zaroven zhorsi problem s bruskom (nafukovanie, kolika), ktory tiez mame, takze rano sa budi s placom lebo chce prdkat ....inak v noci spinka velmi pekne - od cca 21/22 do 3/4/5 a potom vstava rano o 7/8, takze spanok nie je problem, len vecerne zaspavanie na prsniku a asi tym padom prejedanie....
potesim sa kazdej rade....

didulka85
22. feb 2011

@minewka o dojceni som si myslela presne to iste co ty. 😉
Pred porodom som si hovorila, ze dojcit nebudem. V rodine zeny nedojcili, nebudem ani ja. Absolutne som sa o dojcenie ani nezaujimala. Ked mi po porode malu prilozili, mala som cecky ako handry, nic v nich. Chodila som po nutrilon a davala malej v striekacke. Pokusala som sa malu prikladat, no nic som v prsiach nemala. Sara sa vsak tak velmi snazila tahat. Potom som zacala plakat a 3 dni som mala tazke depresie. Nebudem sem pisat, co vsetko som citila. Hanbila som sa za to. Kebyze vtedy vyhladam pomoc, nemusela som sa zozierat sama v sebe. Na stvrty den som sa zobudila, prsia naliate a odvtedy sa moja dcera prsa nepustila. Ten pocit, ze som ako matka uplne zlyhala bol zrazu prec. Zacala som vela citat o dojceni, pytala som sa annag, zhanala informacie.
Dojcenie naozaj stoji za to. Je to uzasny pocit. Milujem dojcenie. Dokonca moj muz miluje, ked dojcim. Rad sa pri tom na nas pozera.
Nie je nic uzasnejsie, ako ked moju dcerku udojcim k spanku, ona sa potom odcucne, z pusinky jej vytecie troska mliecka, usmeje sa na mna so zavretymi ocami a odfukne si.
Musim ti povedat, ze bolave bradavky som nikdy nemala a ani pochybnost, ze by mala malo priberala. 😉

demii
22. feb 2011

@minewka rozumiem asi tomu co citis a ako to myslis ked hovoris ze ziskavas postupne odpor k dojceniu. Toto je tema o dojceni kde sa maminky obracaju vacsinou s problemami, lebo je tu niekto kto im ochotne, fundovane a nezistne poradi. Ale musis uznat ze to nie je vsetko, nie je tu priestor vsetko rozoberat, riesia sa tu predovsetkym problemy, voci ktorym mas samozrejme odpor, ved kohozeby lakali krvave bradavky a plesne 😝 Precitaj si stranku od annag kde je dojcenie rozobrane zosiroka a vyzdvihuju sa tam prinosy a pozitiva. Ja ked si ju citam normalne ma to nastartuje a dodava mi to energiu a pozitivny pohlad na vec.
To je podobne akoby si citala poradnu stomatologa a myslela by si si ze mat zuby proste znamena furt riesit kazy, trhanie, umely chrup, afty adt. ..vsak sa rozumieme nie? To co bude dojcenie znamenat pre teba onedlho zistis a ja ti prajem aby to bola prijemna skusenost. A keby si mala nejaky problem tu ti urcite baby ochotne poradia 😉

miskap
22. feb 2011

@mirkita Ja by som Ti každopádne odporučila, aby Vás videla laktačná poradkyňa. Možno to prisatie nebude dobré. Popraskané bradavky by sa mali upraviť po úprave prisatia samé. Ale môže tam byť aj iný problém (kandida) a ten sa nedá riešiť nadiaľku. Reflux sa tiež upraví zmenou polohy a techniky dojčenia. Myslím si, že dojčené dieťa sa neprejedá a ak dlho je večer na prsníku, to je len dudkanie. Večer zvyčajne býva aj menej mliečka, tak mu to dlho trvá, kým sa zasýti. Neváhaj a zavolaj poradkyňu. Tie bolesti pri dojčení nie sú normálne a nedá sa to trpieť donekonečna. ☹

mirkita
22. feb 2011

@miskap dakujem
dojcime cez den tak ze maly takmer sedi (podlozeny vankusom) aby mal hlavku vyssie nez zvysok tela....vecer ho nakojim tak ze zaspi, preberie sa trosku na grgnutie a potom ho dam do postielky...po chvilke zaspi a o 20min je hore...potom ideme do velkej postele a on si cucka...podla mna stale pije lebo pocut ako prehlta, robi si pauzy...no ale samozrejme uz ku koncu len dudka, ale aj tak sa mu dostane este nejake mliecko do bruska a to mu len zhorsujem reflux aj zaplynenie...aspon myslim lebo aj ked spi, je nepokojny, cestuje nozickami po posteli, sermuje zo spanku a rano sa budi s placom - nie je to od hladu....
suhlasim, nemusime mat uplne super prisatie, ale na druhej bradavke nic nemam a prisava sa rovnako na obidve...

mywiel
22. feb 2011

Poznam jednu babu co vééélmi chcela byt matka, ked sa jej podarilo otehotniet tak este bola len v prvom trimestri uz vsetkym hovorila, ze ona normalne rodit nebude, lebo bude zohavena, muz mozno ju zacne odmietat po porode, bude ju to boliet prirodzene rodit atd. a hned sa rozhodla, ze bude teda rodit cisarskym aj ked mala uplne normalne tehotenstvo a dietatko bolo pred porodom otocené dolu hlavickou a vsetko bolo normalne, rozhodla sa a tak bolo, naplanovali s doktorom den kedy pride maly na svet, nik sa ho nepytal, ci je pripraveny sa v ten den narodit rozhodlo sa zanho, lebo ona bola sebecka a bala sa bolesti. Tak isto ta ista znama sa rozhodla ze kojit nebude, lebo na trhu je dostatok UM a ona si nenecha znicit prsia, aby potom vyzerali citujem ako vytahané cajové sacky. Proste naco takato zena ma dieta, hlavne ze vsade kazdému vyklada ako pre malého by urobila vsetko na svete. 😔

mywiel
22. feb 2011

@mirkita ja som nikdy deti nenechala dudkat lebo si myslim, ze tym sa znicia bradavku a potom bolia, vzdy som ich nakojila, kym pili a prehltali a ked uz len dudkali tak som ich odpojila a snazila sa ich uspat inac, aby si nezvykli zaspavat tak ze musia dudkat prso a nikdy som s bradavkami problém nemala, neviem ci to ma zahranilo, malu som kojila 11 mesiacov. A malého tiez vylucne len kojim, a dokedy ho budem? My ukaze on sam. 😉

miskap
22. feb 2011

@mirkita Tak ťa asi nepoteším, lebo mi to potom veľmi pripomína obraz kandidy. Tá ostrá bolesť, ktorá je aj medzi dojčeniami spojená s nemiznúcou ranou na bradavke je prejavom tohoto ochorenia. Treba liečiť maminku aj miminko. Je to dlhotrvajúca liečba a často sa to vracia. Preto by som neváhala a volala poradkyni. Na www.mamila.sk je ich niekoĺko. Odivujem ťa, že dokážeš dojčiť s takými bolesťami. Veľa mamičiek preto prestalo dojčiť. Dúfam,že ty to nevzdáš. 😉

mywiel
22. feb 2011

Este som zabudla dodat, ze dnes je sama, rozvedena, takze jej to bolo vsetko zbytocné, lebo aj tak ako modelka nevyzera, je smutna, ze ostala sama. 😔

mywiel
22. feb 2011

Mali ste aj vy bolesti v podbrusku ked ste kojili? Ja som o tom vobec nevedela, lebo v nemocnici mi nik nepovedal, ze kojenim sa maternica po porode rychlejsie zavinuje a ze to pomaha rychlejsie ju stiahnut, len nam davali 3x lieky proti bolesti takze po prvom porode som o tom nevedela. Po druhom porode som sa rozhodla rodit ambulantne a za 7 hodin som bola doma, lieky som ziadne nechcela a teda nebrala, ale tie bolesti pri kojeni som sa skrucala ako had ked som kojila, maternica bolela, az laktacna poradkyna co ku mne chodila 2x denne domov mi povedala, ze pri druhom porode je to citit viac a ze kludne si mozem dat paracetamol, po par dnoch bolesti presli, maternica sa pekne rychlo stiahla a nemala som problém ani s krvacanim atd. takze kojenie je fakt prirodou dobre vymyslené, lebo ked zena nekoji tak maternica sa tak rychlo nezroluje naspat a niekedy nastavaju problémy. To som tiez nevedela pri prvom tehu.

prsky
22. feb 2011

@mywiel pri dojceni sa vylucuje oxytocin, ktory podporuje tesne po porode vylucovanie placenty a rychlejsie zavinovanie maternice ... vraj pri kazdom dalsom porode je to viac bolestive, ale bude to zrejme velmi individualne - ved kazda inak bolest pocitujeme aj sa s nou dokazeme vysporiadat. ja som zvedava, ake to bude tentokrat, hlavne, ked ma budu cuckat dvaja (starsia aj mladsi) 😉

mirkita
22. feb 2011

@mywiel ja by som to tiez nepripustila, ale malinky kvoli kolike tak doslova jacal od bolesti ze toto bol jediny sposob ako ho utisit....potom chvilu vedel zaspat aj v postielke po kojeni, teda bez prsnika ale ked sa objavil reflux uz to nedokaze....asi mu to mliecko pomaha na kyselinku, tak mu to robi dobre
keby som aj vratila spat ten tyzden -dva co som ho zacala takto uspavat tak neviem ci by som to spravila inak lebo neviem ako by sme ho inak utisili a uspali...

mariana0915
22. feb 2011

@minewka ahoj takže kojenie nemusi skoncit u kazdeho krvavymi a ohryzenymi bradavkami ,plesnami aatd ako si sama napisala,sice musim sa priznat ja som tak skoncila ale to len vdaka tomu,ze v nemocke neukazali ako dieta spravne prikladat a tak som mala krvave bradavky,ale vsetko to skoncilo jak som prisla domov a nastudovala som si ako spravne prikladat,plesne a mikozy chvlaabohu som zatial nemala a to uz mam nieco odkojene 😀
je pravda,ze v nemocke velmi malo toho vedia ako kojit aspon u nas vo svidniku to tak je pri prvom ti ukazu aj to len daju ukazu a idu prec a pri druhom sa ani neumluvaaju ukazat "ved uz si kojila tak mas vediet ako nato"
neboj vsetko dobre dopadne a nakoniec si najdes tu spravnu cestu mat rada dojcenie a ked nie tak nie nic sa nedeje nesi ani prva a ani posledna nedojciaca mamina,tak hlavu hore a hor sa radovat z mimina 😀 😀 😀 😀

mirkita
22. feb 2011

@miskap achjaj...asi mas pravdu a vyzera to na kandidu...ale nevadi, hlavne budem vediet co mam liecit, dostala som uz tip na masticku co si mam zaobstarat na liecenie a velmi budem dufat ze to pomoze
dakujem za povzdbudenie 🙂 ja si stale hovorim ze kym to este dokazem zniest, tak budem dojcit, len som uz citila ze fakt podvedome zacinam odtahovat prsnik od bolesti aj ked strasne chcem aby malinkemu islo moje mliecko a nie umele 🙂