Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

zajaciq
13. apr 2010

ano, presne tak to robim, ze je na boku oproti mne, aj ja na boku, ritkou si ju prisuniem uplne k sebe, a nie je to aj tak dobreee. ja ju musim podlozit asi niecim, aspon 1-2 centi, lebo ona je este velmi malicka a nedosiahne jednoducho na tu bradavku. moj prsnik je vacsi ako jej hlava, tak co sa cudujem 🙄

lebo ja nie som v noci okolo tej stvrtej schopna ju vziat na ruky..uplne som hotova.. kedze ja idem spat o pol noci a ona sa zobudi o jednej a okolo stvrtej cca.. ved to poznate 😅

zajaciq
13. apr 2010

prsky orangutanica nemusi kremovat, ked ma tolko tych ceckov. ma to na striedacku fajne 😀 😀 😀 inak vacsie deticky nepapaju v takejto polohe? vobec by ma to neprekvapilo.. uz sa tesim ako si moj zajko bude sam drzat ...

mneme
13. apr 2010

ja som mala prvych pat mesiacov problem s dojcenim v lahu na boku, nejako mi nesiel dokopy popis s realitou, pomohli mi tieto obrazky http://www.kojeni.net/vleze.php

prsky, orangutanica je uzasna 🙂

zajaciq
13. apr 2010

mneme dakujem, aj ostatnym.

ja to presne tak robim ako je na tych fotkach, aj s tym druhym prsnikom, aj s tym kolenom a FURT mi je nepohodlne 😠 😠 😠 a moja mala sa pripaja a odpaja, jednoducho jej to tiez nevyhovuje ☹ . no nic, ja ju skusim nejako vypodlozit tuto noc niecim, nech je vyssie ku mne

carodejnica
13. apr 2010

mneme, super link... ja praktizujem v noci polohu č.1 a č.4.... 🙂

Ale musím uznať, čo tam je napísané, nie je to moc vhodné pre malé bábätká 😒 , ja som zhruba do 4-5 mesiacov dojčila klasicky http://www.kojeni.net/vsede.php - poloha č. 1. , až potom som prešla na ležiacu polohu, aj to hlavne z dôvodu toho, že Nadenka už bola ťažká a zle sa mi držala...

annag
13. apr 2010

zajaciq - najlepšie to zistíš možno tak, že si ju priložíš po sediačky a pomaličky sa s ňou budeš spúšťať a podľa toho si ju podložíš . je to ťažké na diaľku 😔

ak nebudeš vedieť inak, zbehni do MC ,s poradkyňou sa to určite naučíš , juj a aké pekné motto máš 😉

zajaciq
13. apr 2010

dakujem dakujem od wcera mam ten rym w hlawe. Ale to hned nas kontextowo newystihuje lebo sme flasu nemali wobec a cumel len 1 den.nuz ale nic ine jednoslabicne ma nenapadlo. Tak a este si tam dopisem 'bez jednorazoviek'🙂

prsky
13. apr 2010

zajaciq..no moja Lala tak papa, len ja nevisim pritom vo vzduchu a nemusim ju drzat pod ritkou, lebo pri tom stoji pevne na zemi 😉

inak my sme sa museli hned naucit v lahu na boku dojcit kedze som rodila cisarskym...bolo mi dost dlho neprijemne hlavne kvoli tomu, ze ruku na strane, na ktorej lezim mam nad hlavou dcerky, ale akosi som si na to zvykla ... aj tak som ale rada, ked si obcas mozem lahnut do klbka 🙂 a tiez z obr praktizujem hlavne 1 a 4 🙂

annag
13. apr 2010

super reakcie, teším sa, že nie každá mamička si také nezmysly osvojí 🙂 🙂 🙂 🙂

Myslím si, že pani doktorka nemala svoj deň 🙄 . Odvolávala sa na odporúčania ESPGHAN, no zjavne ich nepozná a zrejme sa spoľahla len na nejaké mylne interpretované útržky , v opačnom prípade nechápem 😅 Tu je len pár z x odkazov, ktoré sa výžive a dojčeniu venujú a aj tie, na ktoré sa pani doktorka odvolávala:

http://espghan.med.up.pt/joomla/position_papers...
http://espghan.med.up.pt/joomla/position_papers...
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC177...
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC128...
http://www.burlo.trieste.it/old_site/Burlo Engl...

Môžem len povedať, že jej pozoruhodné výroky sa stretli s údivom i jej lekárskych kolegov a od včera mi drnčia telefóny, že čo to malo byť 😅 . Dôveruj, ale preveruj. Toto pravidlo dnes môžeme celkom ľahko uplatňovať, stačí presurfovať internet. Články o výžive na mojej stránke boli tiež spracované podľa odporúčaní ESPGHANU, NASPGHANU, WHO.

Dojčenie nie je len kŕmenie,je oveľa viac, ESPGHAN sa na dojčenie pozerá z hľadiska výživy: odporúča dojčiť minimálne pokým sa zavádzajú príkrmy - presný čas neudáva. WHO to upresňuje - zavádzanie príkrmov predpokladá do 2 rokov, okolo 2 rokov už deti na celom svete bežne papajú i vysoko alergénne potraviny . Po 2 rokoch sa otázka dĺžky dojčenia i podľa WHO necháva na mamičku a dieťa - tu už ide najmä o psychologickú stránku, i keď MM je i vtedy hodnotné a zdraviu prospešné. Výrok o škodlivosti MM môžeme s kľudným svedomím považovať za blud, ktorý bol už dávno x štúdiami vyvrátený.

Musíme si uvedomiť fakt, že otázka plného dojčenia 6 mesiacov - 26 týždňov je tu len pár rokov a v praxi v mnohých krajinách napriek odporúčaniam WHO nie je stále zaužívaná. Až do roku 2001 totiž i WHO odporúčalo zavádzať príkrmy už medzi 4-6 mesiacom.
Švédi ako vyspelá krajina robili rozsiahly výskum o celiakii , porovnávalo sa niekoľko generácií detí a ich výživa už od 70.-80.-tych rokov minulého storočia. Jednoznačne sa potvrdilo, že na celiakiu má vplyv výživa detí. Niekedy za našich detských čias bolo bežné všade na svete, že deti papali príkrmy prakticky od narodenia, s alergénmi, s lepkom sa stretávali už pred 4 mesiacom. Zistilo sa napr. , že výskyt celiakie bol výrazne vyšší, ak deti jedli lepok už pred 4 mesiacom, ak pred 4 mesiacom jedli veľké množstvo príkrmov. V záujme zníženia podielu bielkovín vo výžive detí sa napr. menilo i zloženie hotových mliečnych kaší - zvýšil sa v nich obsah obilnín na úkor mlieka, čo sa tiež časom neblaho odrazilo na zvýšenom výskyte celiakie. Ich štúdia však tiež potvrdila, že naopak prílišné oddiaľovanie zavádzania lepku zvyšuje riziko vzniku celiakie.

Ich štúdie teda potvrdili, že oddialenie podávania lepku až po 4-6 mesiaci a zároveň jeho postupné zavádzanie v malých dávkach a zároveň pokračovanie v dojčení má za následok zníženie rizika vzniku celiakie. Riziko celikie je nižšie, ak dieťa pod dva roky je dojčené a zároveň je mu do stravy zavádzaný v postupných malých dávkach lepok.

ESPGHAN za optimum považuje stále plne dojčiť 6 mesiacov, i keď uznáva, že prax je iná , často sa začína napriek odporúčaniam s príkrmami skôr, a preto aspoň rozhodne neodporúča začať s príkrmami pred 17 týždňom a zároveň neoddiaľovať ich po 26 týždni . Zároveň odporúča, aby sa s prvými príkrmami zavádzal i lepok.

prsky - áno, je to tak , tiež som to pár krát spomínala - až do prvých trvalých stoličiek , fotka je super, odkazy budem čítať 🙂

ceja
14. apr 2010

co sa tyka tej polohy v lahu tak ja pouzivam pod hlavu taky vankus rolku - je pevny, cize sa mi nezabara hlava a nemusim si ju nijak podopierat a silit krk. je to fakt hyper pohodlne

zajaciq
14. apr 2010

neslo nam to v noci, mala sa odpajala a bola zlostna, proste zly uhol ☹ musim si teda sadat v noci kym trosku nepodrastie. darmo,ze bola podlozena a na boku, zaborit jej bradu je velmi tazke. tak sme boli kazdu hodku a pol hore..

zzz77
14. apr 2010

Annag
Bradavky su bolestive len pri kojeni, tie priznaky na ktore sa pytas nemam, stlacanie prsnika robim ked uz nepapa poriadne len sa odtrhne od prsniku a potom hned naspat. Vacsinou sa pokusi sadnut, poobzera po okoli potom hned naspat na cicik a o chvilu zas a ked uz nechce tak prestane. Kojim stale na rovnakom mieste pri postielke vo fotelke v ´pokoji bez vzdruchov okolia. Menzes som zatial nemala a ani tehotna nie som, ak dobre viem, no a infekciu som uz raz mala a to bol uplne iny pocit ako teraz. Papa tak kazde 2,5 - 3 hod. tak myslim staci mliecko aj z jedneho ciciku.

klara_klara
14. apr 2010

Ahojte mam takyto problem...maly ma 8 mesiacov, vsetko bolo doteraz fajn, papanie aj spanie. Papal, teda je kojeny od zaciatku, aj este teraz. Pil kazde 3 hodiny, skoro pravidelne, aj v noci. Celu noc spal a doteraz 2-3xdenne, teraz uz len 2 hodiny a potom tristvrte hodinu. Problem mame so spanok aj s jedenim. Odkedy sa zaviedli prikrmy ja uz ani neviem ako mu mam vlastne davat jest...chce aj tie trojhodinovky s prsnika aj medzitym ranajky, desiata, obed, olovrant, vecera a v noci stale kojim niekedy uz aj kazde dve hodiny. Zda sa mi to vela, a myslim si ze je aj v noci nepokojny z toho, no stale chce. A so spankom je to hrozne, chodi spat ako sa mu chce, vstava ako sa mu chce, raz o 8 raz o 6 hodine. Neviem mu najst spravny rytmus. Som uz zufala a vycerpana, poradte prosim

olifcek
14. apr 2010

moja malicka vecer papa tiez ako na obrazku 1. alebo si lahne na chrbatik alebo je len jemne ku mne natocena, je to zle? my ale kojime tak, ze malicka lezi na klinovom vankusiku a ja vedla na kojeneckom, nech som vyvysena x;o)

i teraz sedim na stolicke, Oliv na kojeneckom vankusiku, niekedy si lahne na bok, ale teraz je na chrbatiku a diva sa na mna x;O) ked sa pozriem inam, hypnotizuje ma, a ked sa na nu pozriem, spusti smiech x;o) ale papa, tak neviem...

bradavku ale drzi do bre, nerobi mi zle...moze to mat zly vplyv na chrbatik? lebo ked je jej takto dobre...niekedy ma taky blazeny pohlad, akoby chcela povedat, ze na toto cakala xO)

uankab
14. apr 2010

zajaciq, ja som to kojenie z vrchneho prsnika tiez skusala a nejde mi to... mam pocit ze malicku tou nohou rozpucim 😀 ... poleziacky inak kojim, mne zo zaciatku lahnut si na vankus, skratka dat si zozadu pod bok vankus, vtedy mi trosku podvihlo prsnik, bol tam iny sklon a Magdalenke to vyhovovalo...

Katka, chcela by som sa spytat na tvoj nazor ohladom prikrmov... prikrmujeme uz asi mesiac, a okrem toho ze mame vela potravinovych alergii , so samotnym papanim to nie je ziadna slava... zo zaciatku papala celkom pekne, potom mala virozu a 4dni horucky a odvtedy ked ju posadim do stolicky, zatvori pusu a otvorit ju nechce...
aky husty/riedky by prikrm mal byt? obcas totiz pomaha (ako dnes napr) ze je uplne tekuty a vtedy ho trosku spapa, dnes dokonca som jej ho nechala vypit z poharika, to sa jej celkom pacilo. Este pomaha ak jej ho naberiem na kukuricnu chrumku, tak to spapa, ale akonahle idem lyzickou tak zatvori pusu a hotovo... neviem ci mam vymenit lyzicku 😝 alebo co s nou je... teraz je v obdobi kedy sa nacahuje stale za niecim novym, ak ju nieco zaujme tak zabudne na papanie a pusu otvara.. ale neviem ci je spravne ak sa pri papani hra... ja viem ze je este malinka, ale nerada by som ju o rok nahanala po byte a bola rada kazdemu sustu co spapa, co som v mnohych domacnostiach videla... a tiez nechcem spravit to co mi vsetci v okoli radia, nedat mliecko a ked je hladna tak ponuknut prikrm az pokial ho nespapa... nechcem jej ho sprotivit, zda sa mi to byt krute... kolko si uvedomuju babatka v tomto veku? niekedy sa mi zda, ze je z nej mala osobnost, ktora oduje pusinku a je si toho aj vedoma...stale ju kojim kazde cca 2-3 hodiny den, noc... dakujem pekne.

annag
14. apr 2010

olifcek , na chrbátik to vplyv nemá ak leží na chrbte a je len hlávkou je k Tebe otočená. No základ správnej polohy pri dojčení - (či posediačky, po ležiačky ...), je pozícia telo na telo tak, aby bábo bolo celým telíčkom otočené k mamičke. Vtedy na bradavke nevisí, netraumatizuje ju. Brada zaborená v prsníku je veľmi dôležitá pre správne vyprázdňovanie prsníka. Ak všetko funguje ako má, tak to vlastne ani nevadí, najmä staršie deti majú polohy doslova akrobatické. Také bábo sa prisaje aj dolu hlavou, hlavne , že je na prsíčku 😅 . No Ty problémy so správnym vyprázdňovaním máš pravidelne 😝 😅 , preto by si mala dbať o čo najlepšie prisatie - teta dojčiť telo na telo, bradu zaboriť do prsníka, noštek odkloniť. To sa Ti v polohe, ak bábo leží na chrbátiku nepodarí.
To, že Ťa prisatie nebolí, neznamená automaticky, že je bábo priložené správne . 🙂

annag
14. apr 2010

uankab

- deti okolo 8 mesiaca si začínajú uvedomovať svoje ja - chcú byť viac samostatné. Preto je bežné, že lyžičke, ktorá im smeruje direktívne do pusy chcú odporovať. 😅 . Okrem toho, zabezpečiť, aby batoľa niekoľko minút nečinne sedelo a len tak na pokyn otváralo pusu je takmer nemožné 😅 . Je to obrovská nuda, niet divu, že pri stole neobsedí.

Dieťatko nepapá príkrmy len pre nutričné potreby. Ale i preto, lebo postúpilo vo svojom vývine o krôčik ďalej. Je pripravené samé sa kŕmiť a my by sme mu to mali umožniť. Bábetku patrí do rúk lyžička. Za najlepší príbor však považuje často len svoje ručičky. Daj jej lyžičku, nechaj ju hrabať sa v jedle, hoci bude všetko dookola zababrané. Daj jej chrumku, nech si naberá jedlo s ňou. Potrebuje práve toto. Nevadí, že nezje plnú dávku, ale čo to určite okoštuje. Zoznámi sa rúčkami s konzistenciou, zo zvedavosti bude jedlo vkladať do pusinky ako čokoľvek iné. Postupne, ako ju budeš chváliť, sa bude cítiť hrdá a šikovná , bude papať čoraz šikovnejšie. Nie je až také umenie nasilu natlačiť do bábetka príkrm, no je to úplne mimo podstaty prikrmovania. Ty môžeš mať druhú lyžičku a pomedzi to si možno niečo vezme, nebude to možno považovať za taký nátlak, skôr za pomoc. My sme sa napr. hrali - učili papať tak, že som jej sústo položila svojou lyžičkou na jej lyžičku a ona si ju vložila do pusinky, lebo sama si nabrať nevedela - tak sa jej to páčilo. Zábava pri jedle sa podľa odborníkov neodporúča, ale funguje 😅 . Ale výborne by možno fungovalo, ak by si si nabrala jedlo i Ty, obidve by ste papali svoje jedlo a čas pri stole by Vám rýchlo ubehol. Deti potrebujú a chcú napodobňovať dospelých.

Ako bábo rastie, tak sa i postupne stáva samostatné - učí sa chodiť, rozprávať i papať ... ono sa to učí samé, my bábetku máme dávať príležitosť učiť sa. Ak chceme, aby chodilo, položíme ho na zem. Ak chceme, aby papalo, dáme mu jedlo, lyžičku. To, či zje o lyžičku viac alebo menej je nepodstatné.

uankab
14. apr 2010

annag dakujem, vyskusam... to babranie s rucickami som uz skusala, dokonca som jedlo aj potajme podsuvala na okraj misticky co drzala v ruckach a olizovala, ale ten bordel okolo 😀 ... dnes som papala s nou, ale samozrejme ju viac zaujimalo moje jedlo ako jej.. tusim nabuduce prehodim taniere 😉 ... zatial spapa max. tych 40-50ml, niekedy len par lyziciek, zatial papame len dva chody denne... dufam ze to nie je malo, viac papat nechce a vzdy sa dotlaci potom mlieckom...

annag
14. apr 2010

klara_klara

ak bábo chce veľa papať, čo s ním narobíš, hladovať nemôže 😅 . Podľa opisu papá a dojčí sa normálne, má režim primeraný jeho veku, fakt veľmi dobre postupuješ - dojčíš ho na požiadanie, dáš mu papať. Bábo sa v čase mení, mení sa mu priebežne režim, lebo sa menia jeho potreby, je to normálne. V období okolo roka sa často mení i rytmus spánku a bdenia, malý si ho práve hľadá., Je to niekedy ťažké odpozorovať, ale v priebehu pár týždňov by sa to mohlo podariť. Možno prejdete už len na jedne spánok denne. Pri ročnom bábetku sa niekedy viac spaní dosiahnuť nedá. Niekedy mu stačí presne to , čo opisuje jedne dlhší, jedne kratší. Už Ti určite nebude spať 2-3 krát viac hodín, je to už veľké bábo. Zostáva len prispôsobiť sa mu. Rovnako i ranný budíček - raz o 6. raz o 8 je normálny, možno to tak bude niekoľko rokov.

So starším bábetkom je to viac náročné než povedzme s polročným bábom , často si pre seba nenájdeš čas ani 5 minút. (Také obdobie okolo 4-6 mesiacov je často veľmi krásne, pokojné a neúnavené, ale je to len ticho pred búrkou 😅 ) Staršie bábo už nebude toľko spinkať, potrebuje množstvo aktivít, pozornosť , chce sa hrať, chodiť von ..., je to obdobie, kedy sa mamička cez deň ani nezastaví (a nikto jej to neverí) . Ale ide leto, budete určite veľa času tráviť vonku , kde sa dobre vyšantí, možno sa budeš môcť stretávať s inými mamičkami a bábo s inými deťmi a postupne si aký taký systém určite nájdete.

egyptanka
14. apr 2010

uankab, to ako keby si pisala o mojej Natalke pred par mesiacmi ... uz som myslela, ze skolabujem ... a teraz?? papa pekne i ked po 10 minutach uz pozera co by kde co a tak to u nas vyzera, ze sa otaca a pozera kade tade a hrame sa hru Najdi moju otvorenu pusu ... teraz spapa to co nezje ju ... dokonca ma po niekolkych mesiacoch prekvapila ked vzala na "milost" cervenu sosovicu a ryzu, ktoru nemala rada. 🙂
Takze hlavu hore, bude to fajn ... spociatku som trvala na prisnych pravidlach s jedenim v stolicke, teraz papa v stolicke len ranajky a obed, ovocie na desiatu a olovrant ponukam pocas hry, ked si odkusava z banana a podobne ... nie je to take stresujuce, ze ju odputavam od hry nasilnym posadenim do stolicky ... a vecernu kasicku papa na mojich kolenach a po jej napapani sa prituli a spokojne odfukuje pred vecernym kupanim a dojcenim ... takto je spokojna, vysmiata. 🙂

annag
14. apr 2010

uankab , je to výborné množstvo, na tanier si daj to isté , jasná vec , že Tvoje bude vždy lepšie 😀 . Však časom vymaľuješ nanovo kuchyňu , keby si videla naše steny 😅

annag
14. apr 2010

zzz77 , nemali by bolieť, keďže vieš, čo je to infekcia - predpokladám, že pôjde fakt len o hormonálnu zmenu - uvidíme či to o pár dní neprejde , ak sa to do týždňa nenapraví, resp ešte zhorší - ozvi sa. Zatiaľ si môžeš dať lanolín, či bepanthen ... na upokojenie .

annag
15. apr 2010

zzz7 - ale naťahovanie bradavky môžeš tlmiť - či už ako dobre vieš stlačaním, druhým prsníkom, ak by to bolo pre pomalý tok, alebo i stiahnutím z prsníka - ak Ťa to bolí, nemusíš si dať spôsobovať bolesť naťahovaním bradavky. Používa cumeľ?

zzz77
15. apr 2010

Annag - zial ano pouziva cumel. Na dnes rano ma to uz boli dost velmi , zial zaspava na ciciku a potom nu ho dat von z pusinky (vsuniem opatrne malicek) je dost narocne lebo je tak velmi prisaty. Uz aj na dotyk su citlive a konce bradavky su cervene, dufam nebude to fakt infekcia, zato mozem pouzit aj canesten namiesto bepanthenu? Dakujem ti velmi pekne za pomoc.

annag
15. apr 2010

zzz7 - daj si Canesten určite , to už bude infekcia, bradavky sa veľmi ľahko infikujú, ak sa dráždia

mihanka
15. apr 2010

ahojte maminky a annag...
vcera som bola na preventivnej prehliadke u vseobecnej lekarky a bola som dost prekvapena, ked ma "zvozila" za to, ze kojim "UZ" 18mesiacov... vraj ma dlhodobe kojenie vplyv na stitnu zlazu, vela maminiek vraj co dlhsie koji ma potom zvysene hodnoty, dnes som bola na odbery a urobia mi aj toto... 😕 ked mi stitnu kontrolovala hmatom, tak ze ju vraj trosku citi, ale ze drzi pevne... 😕 nemala nikdy nijake zdravotne problemy a s tymto uz vobec nie...
ake su vase skusenosti? poculi ste uz niekedy o tom?

a uz po niekolky x... "dakujeme annag"... 😉

olifcek
15. apr 2010

annag vidiiiis? tak mozno preto ma ten lavy prsnik zlosti x;o) dakujem x;o)

leelo
15. apr 2010

mihanka,
s tymto som sa nestretla, ale urcite sa neobavaj! ja pocuvam od svojho lekara o vplyve dojcenia len to najlepsie. annag, pripadne ine dievcata, co maju skusenost, ta ukludnia iste lepsie ako ja, ale neda mi nezareagovat.
preco zase lekari siria paniku? to uz kadzy z nich moze tvrdit, co chce? nevzdelavaju sa v problematike dojcenia, preto si dovolia denne pustat nepodlozene bludy (narazam aj na ten damsky magazin), co pocuju niekde v autobuse?
nerozumiem tomu. snad je to len tym, ze dojcenie po svojom "navrate" zatial nema vybudovanu tradiciu, a teda ani tradiciu podpory medzi vsetkymi lekarmi..
o jeho pozitivnych ucinkoch na organizmus zeny sa zdaleka tolko nehovori. ale ked je nieco v neporiadku, hodme to na dojcenie.

prsky
15. apr 2010

baby, ale najdu sa aj vynimky medzi lekarmi ako ten spominany tusim gynekolog v spravach, ktory tvrdil, ze ako prevencia rakoviny prsnika je vynikajuce dojcit aspon 3 roky v zivote zeny 🙂

uankab...ved to ti kraaasne papa...nasa Lala tiez papala dlho "len" okolo 60ml a bola som z toho trochu v strese, ale uz to nekontrolujem...vidim, ze prospieva aj ked neje ani zdaleka tolko, co deti v rovnakom veku v nasom okoli. asi jej telo tolko nepotrebuje - ani ja som nebyvala nejaky extra jedak

egyptanka
15. apr 2010

Ja tomu nerozumiem co ti lekari furt riesa s dojcenim 😠 , je na mne comu dam prednost ... ja mam napr. problemy s usami, potrebujem infuznu liecbu a brat lieky, ale dojcenie je pre mna prvoradejsie ... a taktiez trocha sebecky musim povedat, ze pokial dojcim tak moja vaha nejde hore ale pekne stagnuje, alebo mierne klesa takze dojcenie je vynikajuci odtucnovaci prostriedok. 😉