Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

mywiel
22. feb 2011

@minewka nie vo Svajciarsku, ale tiez sa na mna doktorka pozerala ako na blazna 😀

prsky
22. feb 2011

@mariana0915 to presne nezistis, nie je v tom viditelny prechod 😉 treba dojcit tak, aby dietatko vypilo prsnik "do dna" (=co najviac) - ale ak ma dietatko dostatok pocikanych plienok, na prsniku aktivne pije (=nielen dudka), ma peknu zltucku stolicu s kuskami nestravenej laktozy (aj ked toto nie je zas uplne ze podmienka), je spokojne a prospieva, tak sa nemusis bat, ze by sa k tukovemu mliecku nedostalo

prsky
22. feb 2011

@minewka no a toto je prave to...klobuciky ☹ ...keby si miesto negativneho pristupu radsej co-to pocitala a pozrela, ako to ma spravne vyzerat, vizualizovala si si, ze to pojde, lebo je to prirodzene, tak by si sa nemusela predcasne a zbytocne bat ... ono dojcenie je najma v hlave - ked mamina chce dojcit, ma vyvinute zlazy a nema hormonalny problem, tak je velmi malo pravdepodobne, ze by jej dojcenie neslo - podstatne je, riesit pripadny problem riesit hned v zarodku = mat kontakt na laktacnu poradkynu uz v porodnici
drzim palce - snaz sa verit si, ono to urcite pojde (pokojna mamina = pokojne dieta)

kaja73
22. feb 2011

@minewka Prveho syna som odkojila bez problemov 2 roky -až na jednu mastitidu,ked som mala 3 dni 40 tt,ale odvtedy bolo vsetko OK a to som bola po cisarskom.Pri druhom synovi to tak ružove nebolo-mala som kopec skusenosti a napriek tomu isiel problem za problemom až som v7 a pol m maleho kojit prestala.Posledne dva mesiace som kojila doslova za pochodu-chodila som rychlym tempom hore dole po izbe-inak sat nechcel-bol to doslova takmer 8mesačny dennodenny boj .Ja som mala mlieka dost, ale maly asi pre to dusenie proste strajkoval .On proste neobležal v klude a stale mu zabiehalo,nepomohlo ani odsavanie pred kojenim,proste sa len dusil a dusil pri každom kojeni aj 10 krat.Dokonca dostal aj zapal pluc -aspiračny a skončili sme v nemocnici.Aj teraz z flasky pije len ked leži vedla mna,na rukach nevydrži,musi mat volnost pohybu.K tomu moja prisna dieta-je alergik- 5m som jedla len kura a ryžu,inak ho bud nadulo alebo sa vyhadzal,alebo sa mu zhoršil ekzem.A aj bol stale chory-počas tych 7 m,co som kojila.Odkedy nekojim chory nebol,nedusi sa -papa len s dudlika č 2,,prikrmy basti ostodvesto,celkovo je u nas ovela vačši klud čo nekojim.Takže ja možem z vlastnej skusenosti povedat že kojenie može byt užasne,nadherne,krasne,ale aj hrozne,stresujuce ,vyčerpavajuce a to aj napriek už odkojenyn dvom rokom.Nikdy sa vopred neda odhadnut ako to dopadne a viem že niekedy odkojenych par mesiacov je vaščšie umenie ako odkojene roky.

minewka
22. feb 2011

@prsky

No ako píšem, teoreticky som si to naštudovala...

Ale napr mne sa doteraz netvorí kolostrum....teda aspoň to nebadám...dúfam, že sa za tých pár hodín pôrodu spustí...
A ak nie?
Síce mi priložia malú, ale to bude len tak sať? Naprázdno? A čo ostane hladná?
Toto sanie naprázdno nezničí bradavky?

Potom že sa bábo má prikladať čo najčastejšie...zase - keď ešte nemám mlieko....a dajme tomu, že sa správne prisaje - nezničí to bradavky?

Ono to na všetkých tých videách a obrázkoch vyzerá hrozne jednoducho...že sa človek diví, ako môže mať toľko žien s tým problémy....len či to tak ozaj je.

Dá sa laktačná poradkyňa "objednať" už do pôrodnice?

minewka
22. feb 2011

@prsky

Nemyslím si, že mám negatívny prístup..skôr realistický...
Keďže mám od puberty hrozne citlivé bradavky a akýoľvek dotyk mi je nepríjemný (aj pri sexe) - nejak nečakám, že to na začiatku bude ružové.

A ako som už písala - snažím sa prečítať si všetky dostupné info o kojení, správnom priložení, atď...

Tak ale ak sa mi aj napriek všetkému stane, že mi malá tie bradavky predsa len zničí a že ja aj napriek teoretickým vedomostiam ju predsa len nebudem prikladať správne - tak tie klobúčiky použijem, či nie?

Radšej kojiť s klobúčikom, kým sa bradavky nezahoja, ako nekojiť...či nie?

zajo79
22. feb 2011

@minewka ee. nemala.

chrumen
22. feb 2011

@kaja73 pekne si to napísala - o tom ake uzasne aj ake trapenie moze byt kojenie 🙂
ja mam dcerku a do 6 tyzdna sme nemali problem no posledne dva je ako z divych vajec, hlavne pri kojeni ... taktiez neoblezi pri kojeni, kazdu chvilu pusta bradavku co sa musi nadychnut, mrzuti sa ze nemoze v pokoji sat, mna to vycerpava :( je to ako pises kazdodenny boj ... ked je moc zle tak si aj poplacem spolu s nou
napriek tomu pekne pribera a ked sa dosyta naje tak je spokojna 🙂

zajo79
22. feb 2011

@minewka dieta pri kojeni nedrazdi bradavku, ale dvorec... takze ak kuse bradavku, je zle prilozene.

pri druhom som mala problemy s klobucikom.. lebo maly nevedel bez neho sa prisat, potom sa menej tvorilo mlieko..on bez toho nechcel pit..no jeden kolotoc.

nakoniec som ich pleskla do kosa, dva dni prikladala, odsavala... dokolecka... maly uplakany..ale som to vydrzala a sa rozpapal.
a aj vdaka annaq som to nevzdala... to som ine zufale IP jej pisala 😀

minewka
22. feb 2011

@zajo79

Hej, viem, že bábo má byť správne priložené tak, aby malo v puse dvorec...

Som to ale myslela vtedy, ak mlieko ešte nie je...a treba bábo prikladať...či to s tým nemá nič spoločné?Ak je správne priložené, či sa už mlieko spustilo alebo ešte nie, nemá to na to vplyv?

lucikan
22. feb 2011

@minewka Ano minewka, prilozit treba spravne hned od zaciatku.
Mne sa zda aj podla tvojich otazok, ze nastudovane mas toho az az. Skus si teraz tie vedomosti odlozit na chvilu do suflika, chvilu na to proste prestan mysliet, lebo sa mi zda ze sa sama hecujes tym strachom. Uloz si cislo na niektoru laktacnu poradkynu a pripadne sa hned v nemocnici s nou spojis. A mozno budes prijemne prekvapena porodnicou ze sa ti aj tam bude schopny niekto povenovat. Ked zacnes kojit, uvidis ake to bude, ked bude problem uz si dostatocne vybavena vedomostami aby si ho vedela riesit, alebo zavolas poradkyni hned ked sa problem objavi. A ked sa nebude dat ta bolest/alebo tie pocity pri tom (kedze pises o tych citlivych bradavkach) vydrzat, tak kojit prestanes. Bude to tvoja volba a nebudes menej hodnotna zena/matka, ak sa tak rozhodnes. Drzim palec 🙂

carodejnica
22. feb 2011

@minewka

Ani mne sa počas tehu netvorilo kolostrum, až po pôrode.. rodila som cisárskym (akútne, diagnóza nepostupujúci pôrod), a tiež po všetkých počiatočných komplikáciách dojčím radostne a úspešne už 20-ty mesiac.

Ako píšu baby, ak dieťa má v puse celý dvorec nie len bradavku, tak to nebolí... ja som mala na začiatku krvavé ragády, ale to len preto lebo som zle prikladala, dieťa som naháňala prsníkom a nakláňala som sa nad ňu - dojčenie trvá dlhšie a ako som sa automaticky podvedome vystierala, tak som "vyťahovala" bradavku násilne malej z pusy... pritom platí opak, dieťa sa prikladá k prsníku, nie naopak. Akože mi vraveli v pôrodnici, že sa mám radšej oprieť, ale nejak som to nebrala vážne či čo, až keď som prišla domov, našla som si "svoj" kľud a mohla som "trénovať".

No a potom mi malá nepriberala, lenže ja som išla z pôrodnice s pokynom dojčiť každé tri hodiny! Našťastie moja pediatrička bola taká zlatá, že mi hneď nepredpísala UM, ale kázala dojčiť častejšie. Okolie mi síce v tej dobe sem tam povedalo, že mám slabé mlieko, alebo nemám mlieko, ale ja som mala takú averziu voči tomu, že by som mala vyvárať fľaše a naťahovať sa s mliekom (áno, som sviňa pohodlná, takže ja som mala takéto "prízemné" pohnútky), že som sa zaťala, že dojčiť budem. Lebo vtedy ešte aj naša mačka - a často túto príhodu spomínam - zrovna pod oknom na slnku dojčila svoje 4 mačence a slastne pri tom priadla, a jej som závidela, že kurnik šopa tak ju nik neučil dojčiť, nemá laktačné poradkyne, ani UM po ruke a zvládne to a čo by som ja nezvládla. Ale musím priznať, že skutočná radosť z dojčenia, prišla o troška neskôr, mimoriadne teraz je to super, keď je dcérka už vnímavá, prsia síce vyťahané ale už vytrénované ... to sú krásne okamihy, keď si cucká a potom sa odtiahne malou bucľatou rúčkou pohladí prsník a povie "mó, mó" (v preklade "móje, móje"), alebo sa z ničoho nič na mňa pozrie a plná lásky povie "mama"... človek by vraždil pre tie okamihy... 😵 😵 😵

Takže tým som chcela povedať, že dôveruj troška prírode, vie čo robí! 😉

p.s.
http://sommama.blogspot.com/2010/11/mojich-10-k...
Pozri sa aj jeden môj starší článok, kde som všetko dôležité pre úspešné dojčenie zhrnula dohromady. 😵

carodejnica
22. feb 2011

@minewka teraz som si po sebe prečítala ten príspevok a opravujem, aby to nevyznelo inak ako som chcela povedať, akože dojčenie ma bavilo, aj keď bola malá menšia, to boli fantastické chvíle, len teraz je to ešte o kúštik krajšie...
...a ešte k tvojej otázke - áno, na začiatku musí bábo stimulovať prsník, aj keď netečie mliečko, ale neboj sa toho, ono sa spustí... práve samotné prvé cuckanie, pohľad na bábätko, to všetko podporuje tvorbu mliečka... a znova opakujem - dôveruj prírode, v tomto smere si telo robí, čo chce... 😉 😉 😉

mywiel
22. feb 2011

@minewka mne sa kolostrum spustilo 2 hodiny po porode, mlieko som mala na treti den 😉 ak je dieta hladné da sa dat aj cukrova voda.

mywiel
22. feb 2011

@minewka zbytocne sa dopredu stresujes a riesis problémy ktoré nemas, klidek nerob si z toho hororové filmy, ved ako chces v klude rodit?

prsky
22. feb 2011

@minewka prepac, ale keby si si nacitala, tak ako pises, tak by si nenapisala tie veci, co si popisala 😉

mywiel
22. feb 2011

@minewka jedna vec je teoria a horory co si citas 😀 a druha vec je praktika, a vlastna skusenost, nechaj to ked porodis a budes riesit potom, naco riesit dopredu problémy co nemas a stresujes sa. Dufam, ze o porode si takto nestudujes horory dopredu, lebo to by som sa aj ja bala aj rodit... 😅

amima
22. feb 2011

@prsky vidis, presne toto ma napadlo, ze to bude ta uzkost osemmesacnych, cez den si moju blizkost nejako extra nevyzadoval, teda myslim - ziadne place, ked som odisla vedla a pod. Ale ked sme v noci vstavali uz takmer kazdu hodinu a maly sa len nacucol a po chvili ani netahal, len tam doslova visel... som si povedala, ze on ten strach, ze o mna pride, prejavuje asi takto a zacala som ho este viac tulkat cez den,doobeda este uspinkat na prsniku a trochu sa nam to vstavanie v noci zlepsilo

minewka
22. feb 2011

@mywiel @carodejnica

Jeeej, no to ste ma potešili, že ste tiež pred pôrodom nemali kolostrum... 😕 🙂 a že sa spustila tak rýchlo po pôrode a dokonca aj po cisárskom...

Ináč, je to sranda - som zvedavá, ako to bude naozaj, ale sa mi práve zdá byť krajšie (samo len v mojich predstavách) kojenie menšieho bába, ako staršieho (tam mám ďalšie obavy z kúsania 😀 😀 😀 ..snažím sa na to radšej ani nemyslieť...)

Fľašky som radšej nekúpila, nech ma to zbytočne neláka 😀

Ináč to fakt celé 3 dni stačí bábu kolostrum?? 😕 😕

amima
22. feb 2011

@ayshka diky za odpoved. Co sa tyka tych napojov - ja som podavala len tie cajiky zatial len lyzickou, ale je t odost neprakticke, hlavne, ked niekam ideme, nemam mu to ako dat. S tym poharikom (taky s tym sosacikom) sa nam to nedari, zatial sa mu podarilo len sa pooblievat, napit sa z neho este nevie. Inak, v navode pisu, ze by to tiect nemalo, len ked potiahne, tak nechapeme. Uz to studoval aj manzel 🙂 asi skusime iny poharik...

minewka
22. feb 2011

@mywiel

Nieee..pôrodu sa paradoxne vôbec nebojím..naopak, hrozne sa teším...dajak už porodím.Pre mňa je tehotenstvo väčší stres, ako pôrod...porôd bude znamenať koniec neistoty...

nečakám, že to niekto pochopí...
Ale až po pôrode sa začnem naozaj tešiť..malá bude na svete, živá a zdravá dúfam, budem ju môcť stále kontrolovať, či je OK...už to nebude tá bezmocnosť, ako počas tehu.

Asi sa to prenieslo na kojenie, či čo 😀 😀

@prsky

dík za odpoveď, ok, nečítam teda pozorne 🙂

mywiel
22. feb 2011

@minewka podla mna tvoj strach z kojenia vyplyva z tvojich citlivych bradaviek, tak prestan citat horory a najdi si kontakt na LP, zavolaj jej a dohodni si ju dopredu, aby si ju mala k dispozicii ked porodis a hlavne klidek 😉

minewka
22. feb 2011

@lucikan

Hej, to by som asi mala 😀

číslo som si na LP uložila, keďže na nemocku, kam idem rodiť, nie sú veľmi dobré ohlasy, čo sa týka starostlivosti a poradenstva po pôrode..ak budú problémy, asi sa na ňu fakt obrátim, môžno už v pôrodke..aby som sa vyhla nejakým krvákom 😀

minewka
22. feb 2011

@mywiel

No to hej, je to hlavne z toho...už len tá predstava sania 😕 😕 😕 😕 😕 😕 au au au

Ale aby som nepôsobila ako úplný pesimista (čo už aj tak pôsobím) - stále dúfam, že sa po pôrode vyplaví nejaký zázračný "znecitlivejúci" hormón... 😀

marianas
22. feb 2011

@minewka Ahoj. Aj ja Ťa idem trochu upokojiť. Ani mne sa vôbec netvorilo kolostrum pred pôrodom, rodila som cisárskym, malého mi priniesli až takmer 24 h po pôrode a prvé 3 dni mi ho nosili len 2-krát denne a dokrmovali ho UM. No veľmi som chcela dojčiť (tiež som si dopredu niečo naštudovala), zaťala som sa a pekne sa to rozbehlo. Nemala som žiadne problémy s bradavkami, mykózou, ragádami a pod. Len teraz pred 2 týždňami sme mali bojkot prsníka, ktorý trval cca 5 dní, no prežili sme to a z dojčenia máme radosť Filipko i ja. Zvládneš to aj Ty.

zajo79
22. feb 2011

@minewka skus si neako pripravovat bradavky na kojenie.. vraj zo zubnou kefkou sa to ma... ja som to teda nerobila.. 😅

mywiel
22. feb 2011

@minewka tak to sanie je skor prijemna ulava ked mas naliate prsia 😉 Dieta sa nauci sat postupne, aj sila sania sa zvysuje len postupne vekom, cize tvoje bradavky si tiez zvykaju postupne je to uplne prirodzené a deti co maju zubky sa tiez naucia nekusat, deti co maju zubky neznamenaju ze hryzu zakonite mamicku, ja som so zubkami deti nikdy problém nemala. A ano kolostrum staci je velmi vyzivné, ale ako to ze sa na to pytas ked mas tolko nastudované? 😅 😕

lenja123
22. feb 2011

Znovu som si prišla po radu. Pred pár dnami som na vaše odporúčania začala kojiť 3mesačného syna v polospánku. Dojčenie sa upravilo, ale momentálne sme v štádiu, ked už niekoľko dní papáme LEN v hlbokom spánku. Je mi do plaču, ked vidím, ako sa sám hladný "uspáva" cmúľaním pršteka a ja čakám, kým úplne zaspí, aby som ho mohla nakojiť. V spánku sa napapá krásne, ale ked je hore, tak sa neprisaje, alebo po pár ťahoch sa začne hnevať. Skúšala som si aj vyprázdniť prsník, ale to sa nedá úplne, ked po chvíli ťahania prázdneho prsníka predsa len musel prehltnúť, rozhneval sa a pustil. Ja neviem, čo robím zle? Mlieka mám dostatok, prisaje sa pekne, aj sa pekne napapá, ale prečo len v spánku?V kútiku duše závidím, ked tu čítam ako mamičky píšu, že ich deti si kojenie užívajú a majú z neho radosť. Čo mám robiť, aby sa aj môj malý vedel tešiť z kojenia?

olifcek
22. feb 2011

@minewka i ja mam citlive bradavky, no nemala som ziadne krvave zaciatky.. kojenie sa mi velmi paci a tesim sa, ze to krasne ide 😉

mywiel
22. feb 2011

Kazda zena ma na zaciatku kojenia citlivé bradavky ale to trva max. 2 tyzdne 😉

minewka
22. feb 2011

@mywiel

No ja viem a dočítala som sa, že kolostrum je veľmi výživné..len sa tomu tak nejak ťažko verí...že to tým bábätkám stačí...

Najmä teraz, že ho ešte nemám, že sa vytvorí tak krátko po pôrode a že bábu naozaj bude stačiť..
Proste je to celé také neuveriteľné.

@carodejnica
Veľmi sa mi páčia body 7 a 8 😀

@zajo79
no o zubnej kefke som nepočula 😕 😅 - zatiaľ som skúšala len povyťahovanie a jemné krútenie prstami....ale teda nič moc ti poviem...hroooozne nepríjemné..a nejak nebadám zmenu. 🙄