Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

demii
18. nov 2010

dakujem za rady ohladom kakania, dnes som kubkovi dala zemiak vareny s troskou olivoveho oleja, teda chutilo mu strasne aj sa nahneval ked sme skoncili ze bolo malo, ale bojim sa mu hned davat plnu davku aj koli tej zapche co ma odkedy papa zeleninku. inak kojim ho ako novorodenca skoro nonstop aj v noci casto, on pije asi mensie davky lebo si kludne da aj po hodine mliecko.
happy8051 - grganie trapi aj nas je to strasne,grgame aj patkrat po kojeni, aj pocas neho aj po hodine od jedenia - budi sa na odgrgnutie a ked neodrgne a zasp, bud sa zobudi po chvili alebo sa mu to posunie do crievok a potom ho boli brusko. neviem co s tym.

magdalenocka
18. nov 2010

baby poradite?moj maly pekne pil z prsnika nikdy sa sam neodpojil, niekedy somho nechala 15 min. inokedy aj hodinu a dudlal si spokojne. od vcera sa nejako jeduje. Nejakych 5 minut pije a potom sa odpoji zacne buchat hlavou a hladat bradavku uplny nervak je z neho. ked sa znovu prisaje pije chvilu a opakuje sa to. ked ho zoberiem prec a dam odgrgnut zacne plakat ako by nemal dost.ale ked si stlacim prsnik tak mliecko vytecie. co sa to s nim deje?bojim sa aby nezacal odmietat prsnik uplne. dakujem

olifcek
18. nov 2010

@magdalenocka pravdepodobne mas nadprodukciu. skus si pred kojenim cigaretovo uchopit prsnik, aby z neho mliecko moc nestriekalo malemu do pusinky... kojis tri hodinky z jedneho a po troch hodinach z druheho prsnika?

luly13
18. nov 2010

@ivush hej? lebo na to som sa zubara nezabudla spytat a povedal mi, ze to je OK. bez rtg mi nic robit nemozu. ale mam kamosku, co chodila na zubny rtg aj ako tehotna. vraj nove pristroje su uz na takej urovni, ze by to malo byt OK.

chrustik1
18. nov 2010

Ahojte, prepáčte, že vám sem vstupujem takouto možno hlúpou otázkou, ale dosť ma zarazila informácia kamarátkinej detskej lekárky, že po roku už v materskom mliečku niesú žiadne vitamíny pre dieťatko, že veď matku dosť vycicali a zobrali jej všetky vitamíny, takže ak ja špeciálne neužívam dáke vitamínové doplnky tak ani v mliečku žiadne nemám. Je to pravda? Mne sa to zdá zas len jedna z hlúpostí, ktoré v poslednej dobe stále počúvam od okolia, mnohí sa mi straaašne čudujú prečo malého ešte v 15mes. kojím a neplánujem odstaviť a prečo plánujem kojiť kým sa sám neodstaví a načo to je dobré, vraj nanič, iba ho rozmaznávam a podobne. Tieto reči ma teda riadne hnevajú, ale je to každého názor. Ale teda táto informácia ma zarazila už úplne keď to vravela pediatrička. Ja tie vitamínové doplnky užívať nemôžem, myslím tie pre tehotné a dojčiace ženy nakoľko sa z nich vyhádžem, som pravdepodobne alergická na železo, ktoré obsahujú, proste v tabletkách železo mi vadí. V prirodzenej forme nie,ale v tabletkách áno.

leelo
18. nov 2010

@chrustik1 je to samozrejme hlupost! mliecko nezavisi na vitam.doplnkoch, ale na zdravej a vyvazenej strave. a dojcenie po roku, to je samostatny vedny odbor, ktory mnohi lekari nepoznaju 😉
nieco kratko o mm po roku od annag:
Materské mlieko prispieva aj po prvom roku významne k výžive dieťaťa, pretože obsahuje podstatne viac tuku než v prvom roku. Pokrýva napríklad dennú dávku vápnika, vitamínu C, kyseliny listovej, vitamínu A alebo B12. V druhom roku rýchlo rastie bábätku mozog a materské mlieko obsahuje faktory, ktoré rastu mozgu napomáhajú. Niektoré imunitné faktory v materskom mlieku sú v druhom roku života prítomné vo vyšších dávkach než v prvom roku, pretože vtedy sú deti vystavené väčšiemu množstvu infekcií.

a pre "upokojenie" si pozri tuto diskusiu. je viac mamiciek ako ty 🙂
https://www.modrykonik.sk/forum/laktacna-poradna/podpora-dlhodobeho-dojcenia-a-prirodzeneho-odstavenia/

chrustik1
18. nov 2010

@leelo ďakujem ti za vysvetlenie, naozaj ma to upokojilo. Fakt nerozumiem čo je také poburujúce natom, že malého dojčím a neplánujem prestať kým sám nepovie, že nechce, veru idem pozrieť aj tú diskusiu. Ešte raz vrelá vďaka 😵

leelo
18. nov 2010

@chrustik1 za malo. no aj v tej diskusii krasne uvidis, ze to poburuje nielen okolie, ale aj mamicky, ktore dokonca tiez dojcili. ale tak kazdy mame svoju uroven tolerancie a zaroven hlbku "vzdelania" o dojceni 😉

leelo
18. nov 2010

@chrustik1 a mrkni si este aj toto ak este nepoznas. je to velmi pekny clanok:
http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/20/dlhodo...

inak pozeram, ze mame cca rovnako stare deti - ja nechapem, co ma niekto proti dojceniu v tomto veku 😕 ved to su este male deticky a potrebuju to nielen ako potravu, ale aj psychicky a ako sucast denneho rezimu, sucast zivota. je to ukazovatel ich postavenia v zivote rodicov, uvedomuju si svoju osobnost a plno dalsich veci 😕 🙂

janica81
18. nov 2010

Ahojte, moze sa pri kojeni kava? aspon taka malicka kavicka 🙂)))

elinka27
18. nov 2010

takze dnes u dokotorky prekonzultovat tie tlaky ked tlaci az je bordova,pribrala krasne 170g za tyzden,ale je opat nekludna, a davame Sab simplex 5x denne 10kvapiek, do pondelka ak sa to nezlepsi ideme do nemocnice na pozorovanie

annag
18. nov 2010

@chrustik1

ozaj sa netráp pre tieto otázky, je to dané nedostatkom informácií , lekári nemajú bohužiaľ čas venovať sa ďalšiemu vzdelávaniu tak, ako by to bolo potrebné, nemajú čas venovať sa dokonca ani svojim pacientom, veľa času musia venovať administratíve ... a potom niekedy i od nich prichádzajú informácie, ktoré sa v dnešnej dobe javia ako zastaralé a zavádzajúce. Tlak farmaceutického priemyslu i producentov umelých výživ je veľmi veľký a ovplyvňuje často veľmi skryto i zdravotníkov i laikov. Stačí zverejniť tendenčné informácie producenta umelej výživy v časopisoch, na plagátoch .... - oni na propagáciu takých informácií majú kopec peňazí. Dojčenie je príliš lacné 😅

Dôležité je, že i rodičia a matky majú dnes k dispozícii prístup k pravdivým informáciám a majú možnosť svoje poznatky konfrontovať s viacerými odborníkmi, inštitúciami a dať svoji deťom maximum.

annag
18. nov 2010

@elinka27

a ako často kaká a akým - ako vyzerá stolica? je veľmi zaplynená - má tieto problémy často? piješ veľa mlieka, mliečnych výrobkov ? alebo nejaké čaje? alebo niečo, čo v Tvojej strave prevažuje výrazne? papá pokojne na prsíčku?

annag
18. nov 2010

@janica81

môže , samozrejme nie celé litre, ale 1,2,3 normálne kávy áno

annag
18. nov 2010

@magdalenocka

reaguje na tok mliečka, ale ak pije prvých 5 minút bez problémov pokojne a nemá problém mliečko pregĺgať, bude to buď reakcia na pomalý tok mliečka, alebo potreba kakať, gragať. No keďže nefunguje ani opakované priloženie na ten istý prsník , zrejme reaguje na pomalý tok - skús ponúknuť i druhý, možno bude na ňom normálne v dojčení pokračovať.

prsník ku koncu dojčenia stláčaj, aby mal dobrý tok mliečka a čo je dôležité, pokús sa upraviť prisatie , dobre prisaté bábätko sa dostáva k svojmu mliečku ľahko, rýchlo a dokáže si ho i veľa tvoriť

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-b...

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...

janica81
18. nov 2010

@annag jejjej super sprava...urobiim si jednu slabucku,...doteraz som sa vyhybala...nevedela som ci kofein nemoze nejako uskodit... :-/

prsky
18. nov 2010

@janica81 ja som pila a aj pijem kavu aj pocas tehu a aj pocas dojcenia (teraz mam oboje naraz 🙂 ) niektore deticky ale mozu na kofein zareagovat (tusim strapcov syncek je na kofein citlivy)..uskodit ale neuskodi, tolko sa ho do mliecka z 1-2 normalnych kav denne nedostane 😉

annag
18. nov 2010

@patatina83

malé množstvo alergénu bábätku pomáha vytvárať si toleranciu k "rizikovým" potravinám , je to ok, môžeš jesť všetko

- homeopatiká či čokľvek iné neriešia situáciu, ak nezmeníš niečo, čo môže spôsobovať "nedosatotok " mliečka : nepoznám podrobnosti, ale pozor si daj na cumlík - lebo cumlík oslabuje prisatie a predlžuje intervaly medzi dojčeniami a tým sa môže narúšať harmónia medzi prsníkmi a bábätkom . smelo ponúkaj obidva prsníky pri jednom dojčení - bábätko sa rozhodne, či bude piť i z druhého alebo nie .Nie je to náhodou tak, že bábo spí celú noc, ale má pritom cumeľ?

elinka27
18. nov 2010

@annag papa pokojne,ale niekedy mam pocit ze je strasne rychlo napapa, grgne a potom uz viac nechce.Kaka kazde 2-3dni,ale uz sa stalo,ze nekakala aj 5dni,stolicu ma tmavooranzovu riedku a sem tam nejaku bielu hrcku v nej.Co sa tyka stravy jem vsetko,strukovinam sa snazim vyvarovat, jedla som predtym dost cokolady ale to som uz obmedzila, mliecne som jedla iba ak jedla so smotanou a syry jedavam

annag
18. nov 2010

@elinka27

to ozaj na problém v Tvojej strave nevyzerá, i keď vždy ak niečo skúšame vynechať, tak musíme vynechať komplet všetko. Čiže ak povedzme skúšaš mlieko, tak úplne všetko mliečne na cca týždeň ... môžeš skúsiť užívať Ty sama povedzme Pancreolan ... ako vždy platí pravidlo - dobré prisatie = minimum tráviacich problémov, čiže vylepšovať ho je vždy namieste 😅

elinka27
18. nov 2010

@annag no uz neviem ako ho zlepsit vo futb.polohe sa prisaje najlepsie,ale v momente aku ju dam na chrbat sa jeduje

annag
18. nov 2010

@elinka27 ako na chrbát myslíš ? po dojčení ju položíš na chrbát?

elinka27
18. nov 2010

@annag nie ked ju chcem dat do tej polohy staci ked ju len polozim na ten koj.vankus a uz je zle,po dojceni ju nosim lebo potrebuje grgat,na crbat ju vobec nedavam,ked tak na bok

annag
18. nov 2010

@elinka27 a na brušku sa jej ešte nepáči ?

elinka27
18. nov 2010

@annag ked priberala 60g za tyzden doktorke sa to malilo,ale ona bola kludna teraz ked mam viac mlieka v tom bude asi problem
na brusku vydrzi tak 5min aj to je rekord

annag
18. nov 2010

@elinka27

nezdá sa mi , že by mala byť problém zvýšená tvorba mliečka , pretože ona prsníky vyprázdňuje dobre - ten počet stolíc je normálny na jej vek. skôr spôsob papania - prsník ku koncu dojčenia i stláčaš ? ponúkaš obidva prsníky pri jednom dojčení?

elinka27
18. nov 2010

@annag ponukam jeden,obvykle druhy uz nechce ani po odgrgnuti, ale napriklad pri papani sa niekedy stane ze prestane jest kruti sa prdi,niekedy si chce odgrgnut,no potom uz nechce.Nestlacam ku koncu lebo ked som to skusila odtahuje sa

demii
18. nov 2010

annag prosim ta ako sa da vylepsit prisatie- mam 6m syna a zda sa mi ze slabo otvara pusinku + strasne vela grga ako ho mam naucit lepsie sa prisat aby tolko vzduchu nepapal, on si potrebuje grgnut aj ked prehltne slinky co sa mu nazbieraju v puse kedze mu idu zubky a slinta...proste strasne moc grga.

elinka27
18. nov 2010

@demii pouzivas dudlik?

michaela80
18. nov 2010

@annag potrebujem poradit...lebo fakt uz som KO...mala mi uz mesiac taha noc tak ze papa od tej polnoci aj kazdu hodinu...takto to taha do tej 8 rana a potom zrazu jej uz tak papat netreba 😅 ... a cely den je uplne v pohode, pekne spinka, hraje sa no po polnoci sa meni na malu pijavicu... 😖