Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

raffaella
10. júl 2010

@dulkagabulka ja mam tiez 3-mesacne babo a doteraz som jedla komplet vsetko pocas dojcenia, nepozname co je to kolika ani nejaka reakcia. Avsak uz 2 tyzdne som darkyna materskeho mliecka, tak som sa musela predsa len obmedzit, lebo to mliecko ide teraz detickam, co su chore a mozu zareagovat uplne inak ako moje zdrave, donosene dieta. Ale vydrzime 🙂

leelo
10. júl 2010

@dulkagabulka ja som si od porodu tiez davala pozor, ale na uplne ine veci ako kamosky na slovensku. kazda krajina ma ine odporucania, co tiez dokazuje, ze to s vplyvom stravy na kojenca vazne nebude.
napr. ja som jedla surove pecivo a chlieb jedna radost, ale hroznove veci neodporucali. takisto exot.ovocie tu davaju uz v porodnici. tu sa zastava system skusat a pozorovat babo. matka by nemala mat kvoli dojceniu pocit, ze je to na ukor jej stravy a plnohodnotneho zivota...
teraz jem uz par mesiacov uplne vsetko. len na strukoviny som sa zatial neodhodlala.
nechcem sa opakovat, pisala som sem pred par dnami to iste - ale k babu podla slov Dr. Jacka Newmana prestupuje toho skutocne malo a bolesti bruska z matkinej stravy su velmi zriedkave

vejula
10. júl 2010

@strapco13 a ako tein može ubližiť bABATKU???? praveže som počula že tein nieje škodlivy že kofein je o dosť škodlivejši.. LEbo ja pijem taky zeleny činsky čaj - vraj je taky zazračny 😀 a dokonca mam po nom viacej mliečka je to aj medzi priaznivymi učinkami.. A maly po nom spinka, ale teraz si ma zneistila že či može ten tein niečo babatku sposobiť 😖

strapco13
10. júl 2010

@vejula tein...skor robi podrazdenie, nespavost....ak nemate takuto reakciu...tak kludne...my sme mali..maly mi aj po slabom caji alebo kave nespi a bol z toho zly ☹ ...a ja som milovala hlavne cierny caj s mliekom a kavu..ale vzdala som sa toho...to je asi jedine, co som musela zatial vylucit kvoli malemu..co je zaujimave..kofolu mozem 😅

vejula
10. júl 2010

@strapco13 vdaka za odpoved, mi odlahlo 😅

januarova
10. júl 2010

shaarka, kojene dieta nemusi kakat aj 2 tyudne. pokial neplace ze ho brusko boli, tak to kakanie-nekakanie je ok. ja ked som svoju malu iba kojila do 6 mes. tak tiez zhruba od 8 tyzdnov veku mavala stolicu raz tyzdenne. oresne som vedela ze kazdy 6 den, uz som bola na nu nacasovana a tiez potom to boli 2 plne plienky v ten den. kolkokrat az na chrbte bola 😀

moon1979
10. júl 2010

@dulkagabulka no mne ked lekar pri prvej navsteve doma zacal vykladat co vsetko nemozem, kratsie by bolo keby povedal co mozem ... proste horor, fakt by som to porovnala s dietou diabetika ... ale co clovek neurobi pre zdravie svojho dietata 🙂

shaarka
10. júl 2010

@januarova
no ano, ved ja som v podstate v klude, i ked sa mi to nie velmi paci 😀 tie 2 plne plienky boli fakt ze strasne plne - doslova OBJEM, nebolo toho len "viac" tak, ze by sa pokakal az na chrbat.
skratka obsah jeho crievok bol cely von, velmi ma to prekvapilo. a farba bola zelena (zeleno hneda?) a smrdelo to inak ako stolica predtym. a iste by sa mi nepacilo, keby takto kakal bezne, pretoze sa mi nezda zdrave, aby mal niekolko dni taku kaku v sebe a potom to naraz doslova vystrelil 😒 ved uvidime, ako to bude dalej 🙂

shaarka
10. júl 2010

@moon1979
@dulkagabulka
myslim, ze na slovensku je dieta kojacej mamicky velmi precenovana a zbytocne sa z toho robi "veda". mamicka sa tym padom velmi ochudobnuje o veci, ktore chybaju potom jej a aj babatku. ak rodicia nie su alergici, myslim, ze jest moze vsetko - a co najzdravsie. a je pravda, ze stravovat sa treba tak, ako v tehotenstve. plnohodnotne a zdravo.
ak ma mat bolesti hlavy alebo zly pocit z niektorych potravin, nech ich nasadi postupne.
akurat, ze ak ide o reakciu babatka na jedlo (napr. naduvanie), staci pockat doslova par hodin (nie 2-3 dni). par hodin to mamicka stravi (kazda z nas vie, aky rychly ma metabolizmus) a par hodin pockame, kym to prejde do mliecka, kym nakojime a kym to prejde traviacou sustavou babatka 🙂

aj ja som sa strasne bala, po prichode z porodnice som nechcela jest ani jahodovy jogurt, bala som sa cokoladovej polevy na keksiku a riesila som paradajky, slnecnicove semiacka, kukuricne lupienky, pomarancovy dzus... a mnoho inych uplne normalnych veci.
a celkom zbytocne 😉 casto sa totiz koliky zamienaju s nepohodou alebo skratka inym problemom, a casto sa plac dietatka oznaci jednoducho len ako "urcite ho boli brusko", i ked pricina moze byt uplne ina 🙂

strapco13
10. júl 2010

@shaarka ..ano reakcia baba ako naduvanie a iny dyskomfort je do 2-3 hodin..alergicka reakcia sa prejavi az pri opakovanom stretnuti s alergenom...malokedy pri prvom..ide totiz o to, ze do tela vnikne alergen..imunitny system si ho zapamata, lenze nejakym systemom pri dalsom stretnuti neodpovie normalne ale odpoved prestreli, premrsti a je alergia
ale nastastie, naozaj malo veci v strave matke skodi dietatku cez mliecko
niekedy skor poskodi to, ze matka je nervozna, ze co zjedla a co to spravi a dieta reaguje na tu nervozitu u matky

shaarka
10. júl 2010

@strapco13
ahaaa, tak to som nevedela, ze alergen sa prejavi az na 2.x 😕
chcela som vyskusat tolko obavane arasidy 😀 (nechutia mi, ale pre istotu spapam, ze co teo na to 😀 )

a mas pravdu, ta nervozita matky - to moj maly tak velmi vyciti... dokonca ked sme sa hadali s MM, ani pes nechcel zrat, a to je upltra speci nenormalne!!! vtedy som si uvedomila, ze musim okamzite prestat bliakat a ukludnit sa, lebo som hrozny sebec 😎

strapco13
10. júl 2010

@shaarka co sa tyka arasidov..u mna zaucinkovala demencia kojacej matky naplno...vobec ich nejem, bojim sa..ale keksik s arasidovou prichutou som zjedla 😅 😀 😀 ..malemu nic nebolo 😉
naozaj okrem caju a silnejsej kavy /taku zafarbenu vodu mozem/ som nevylucila nic...len citrusy som este nejedla..som alergik..ale aj na cokoladu a tu si neodpustim 😅

shaarka
10. júl 2010

upltra = uplne 😀 😀 😀

mam dvoch kamosov, manz. parik, co su alergicki na arasidy tak strasne, ze sa mozu dusit tusim len co vdychnu nejake ciastocky 😒 takze mam respekt.
a cistrusy... ked bolo chladnejsie a MM mal nejaku virozu, tak sme pili cierny cajik s citronom, mnam. volam to lyziarsky caj 😉 (taky na svah)
no a v lidli maju skvely pomarancovy dzus 100% za vybornu cenu, takze ten sosam jak diva, lebo mam CHUT 😀 😝

dobru nocku 😵

leelo
10. júl 2010

baby, ja uz dobrych par mesiacov pijem silne presso z masiny a cokolada je na dennom menu od 1.dna. o cokine som totiz vobec nevedela, ze sa nemoze, heh, zlata nevedomost! 😀

strapco13
10. júl 2010

@leelo cokolada je alergen...ked nie si alergicka, nemusi byt ani drobec...ja som alergik na vela veci..ale dost to ignorujem 😅 ..neberte si zo mna priklad 😝

latvia
10. júl 2010

ja soom sa na coko pytala v porodnici hned prvy den po porode, tak na mna laktacna kukla jak na divnu 😀 ze preco by som nemohla, ked ju nezjem na kila

leelo
10. júl 2010

strapco13, moj muz je alergik, ma nejake augustove travy, takze som si pozor davala, ale tym, ze som neprehanala mnozstva. iked u jahod sa mi to prilis nedari.
tu skor radia vylucit veci co nafukuju - strukoviny, kostkove ovocie a pod. alergiu tu nejako nikto neriesi. asi vedia, ze to by sa nemohlo jest pomaly uz nic. a hlavne - co teraz maly toleruje, neskor nemusi. hlavne to, co papa on sam. cez mlieko je to asi fakt dost mizive...

latvia, ja bez cokiny strajkujem 😉

greeri
10. júl 2010

@strapco13 @prsky ahojte, ďakujem vám za vašu včerajšiu odpoveď ohľadom grckania tej krvi, mali ste pravdu, je to z bradavky ☹ ako ju mám čo najúčinnejšie liečiť? mám z tej krvácajúcej len odsávať a kŕmiť iba zo zdravej? alebo kŕmiť aj naďalej z oboch? 😔

luly13
11. júl 2010

@shaarka presne pri tej nervozite baba a automaticky priradenej pricine- boli ho brusko ma ide rozdrapit. hlavne ked svokra (ale aj ine starsie rocniky,ale hlavne ta svokra 😀 ), ked maly mrnci, alebo natahuje nozicky, kopka hned skonstatuje, ze ho boli brusko. zabijala by som. ja som si uz svoju mamu vycvicila, ze bolest bruska v suvislosti s adamkom nema predo mnou ani spominat. totiz asi vsetky male babatka v mojom okoli bolieva brusko. no podla mna to az take tragicke nie je. len je to "najlahsie" zvalit na tuto vec a nehladat pricinu dalej.
ja som silny alergik + sezonny asthmatik, aj manzel je alergik, cize predispozicia je riadna. ale napr. cokina je u nas OK, aj rajciny a raz som si "omylom" dala virgin mojito s kooopou limetiek a tiez to bolo v pohode(ved kto by to bol povedal, ze limetky su citrusy 😀 )

kafoditka
11. júl 2010

Ahojte kocky, ja mam otazocku tak trochu od veci, ale potrebovala by som poradit. Myslite, ze si mozem dat spravit pernamentny make up obocia, ked kojim? Kozmeticka mi vravela, ze ano, ze tetovala obocko uz maminam, co kojili a v pohode, ale ja mam z toho zmiesane pocity. V ziadnom pripade by som nechcela ohrozit maleho tym, ze by sa nieco dostalo do mliecka, ale kozmeticka tvrdi, ze to nema s laktaciou nic spolocne, tak neviem..

luly13
11. júl 2010

hmm...ked je tu tato otazka...ako je to zo saunovanim? nezgcne sa mi mliecko? 😀 😀 😀.
v auguste ideme na dovcu a budeme mat k dispozicii finsky domcek so saunou, virivkami a pod. a ta sauna ma teda dost laka. len fakt neviem, ci je to OK.

shaarka
11. júl 2010

@luly13 😀 😀 😀

cicimon
11. júl 2010

luly - nad saunou som uz aj ja rozmyslala,ale sesterka mi vravela, ze v saune prilis tecie mlieko....tak asi este nejaky ten mesiac pockam, ale max do septembra

busni
11. júl 2010

ahojte, vdaka za infosky k tym prikrmom a za podporu - ste mi potvrdili to, co si doma s muzom myslime 😉
inak, som bola nakuknut do temy Januarovky 2010 - tam patrim aj s mojou Lulu, no a tam vasetky mamy pisu uz ze kolko prikrmuju, uz aj detske vyzivy vo velkom, kase, dokonca activie - biele jogurty a piskoty. som si myslela, ze vsetky to tak opatrne robime a mame z toho tazku hlavu a tot citam, ze ani nie a ze to skor ja som taka opatrna asi 😉

shaarka
11. júl 2010

baby, tak ja si s tym silnym prniskom neviem poradit... mliecko som uz ako tak vyrovnala, je to omnoho lepsie ako bolo.
ale silny prsnik sa malemu uz nepaci a strasne strajkuje, niekedy sa odtrhne s takym placom, ze mam chut s nim plakat tiez. a pritom mliecka je podla mna tak akurat, prsnik nie je velmi tvrdy. najprv ako tak zacne sat, ale potom sa zacne odtahovat, hnevat a ked zacnem citit, ako sa mliecko po par sekundach spusta (citim to na druhom prsniku, z ktoreho zacne kvapkat), vtedy sa odtrhne s revom 😒 tomu spustaniu ale zabranit neviem 😢

v annaginom clanku som nasla "reakcia na silný tok mliečka – veľa detí dokáže akceptovať i rýchly tok z preplneného prsníka a začnú sa hnevať až okolo 3 mesiacov ".
presne tak, ako radi, - skusala som zmenit polohu (neuspesne), tak som s nim zacala popri kojeni mierne chodit, pohupovat sa, postavat pri okne, fukat mu na hlavku - toto ciastocne pomohlo.
v noci s prsnikom velky problem nema, predpokladam, ze je otapeny natolko, ze nevladze prilis protestovat. ale casto sa ale pri papani zakucka - zabehne mu.

viem, neostava nic ine, len cakat, odsavat, podavat lyzickou, byt trpezliva a pokojna. snazim sa, len som sa vam tu chcela vyzalovat 😵

dulkagabulka
11. júl 2010

@shaarka ..ty si takaaa zlataa mamina 🙂

shaarka
11. júl 2010

@dulkagabulka
hu? 😅 sa mi smejes? 😀
😠

dulkagabulka
11. júl 2010

@shaarka ..nie ja ta obdivujem..s usmevom na tvari 😀

shaarka
11. júl 2010

😀

dulkagabulka
11. júl 2010

jeeej..ten je nádherný 🙂
vidno na nom ,ze mliečko mášnaozaj kvalitné 🙂 ...je to riadny chlap 🙂