Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

miska1981
15. júl 2010

@olifcek ahoj, moja mala mala len raz bolenie bruska /aspon myslim/ to strasne plakala vecer, tak som sumarizovala co som v ten den jedla a zistila som, ze to iste co vzdy len som mala aj kukuricu, tak mozno aj ta to sposobila.
ale mozno si to len namyslam, dufam, ze u teba to nebude, lebo mi jej bolo tak luto, som si vycitala aka som blba.
ale inak papam vsetko a pohoda 😉

olifcek
15. júl 2010

@miska1981 daki x;o)

@strapco13, @latvia je mozne, ze i ked doteraz maltofer nesposoboval problem s kakou a ani necernela stolica, ze sa to odrazu deje teraz? lebo oliv ma niekedy probs. vykakat sa a stolica je cierna x;o(

strapco13
15. júl 2010

@olifcek moze..skus na par dni vysadit, ci sa neupravi
uz prikrmy davas?

olifcek
15. júl 2010

@strapco13 jo, davam..ale zacala som ovocim - vyzivkami....v sobotu uz zeleninku a o par dni na to dam i masko a lepok...

strapco13
15. júl 2010

@olifcek preco ovocim?...vacsinou sa doporucuje zeleninou..ovocie je sladke, deti potom niekedy zeleninu nechcu
davaj take, co maju zelezo

olifcek
15. júl 2010

@strapco13 ani neviem preco....davam jej bez cukru, i ked viem, ze obsahuju cukor, prirodzeny, co ovocie obsahuje...verim, ze mi spapa i zeleninku....lebo prisladzat isto nebudem...je do ale papac riadny, ved si da mm, o pol hodku 125g vyzivky a zapije mm 😅 neviem, kam to ide, ved este stale nema 5kg x;oD

co odporucas dat napriklad? nech nakupim habadej

olifcek
15. júl 2010

zeleninku budem uz samozrejme varit doma x;o) vyzivky kupujem...Hami, prip. ovko

strapco13
15. júl 2010

@olifcek ja mam celkom rada aj alnaturu, babylove a sunarek..ale kukam zlozenie
zelezo je v : vnútornosti (pečeň, srdce) a mäso, ale aj strukoviny a listová zelenina, v mastných rybách, v tmavom mäse kurčiat a moriek, ďalej v niektorých druhoch orechov, semenách, sušenom ovocí, listovej zelenine a obohatených cereálnych raňajkách, ryby, melasa, hovädzia a teľacia pečeň, hovädzie, jahňacie mäso, šťava zo sliviek, sušené marhule, orechy, sezam, semená slnečnice, tekvicové semená, ľan, mak, kokos, hrozienka, pšeničné klíčky, otruby, strukoviny, listová zelenina, špenát, pažítka a petržlenová vňať.
len si vyber, co je vhodne pre malu...vyskusaj napr mrkvu, potom zemiak a potom do toho daj nadrobno petrzl. vnat

strapco13
15. júl 2010

ja aj vyzivky ovocne niekedy varim..nakupi 3 druhy ovocia, povarim kazde zvlast, pomixujem a potom plnim flasky ..niektore samotne jedno ovocie, ine zmiesam
zeleninkovo masove nam kupovane nejak velmi nechutia..ale davam aj tie, aby si zvykol, ked niekam pojdeme..ale casto robim tak, ze miesam domace s kupovanym..ked neviem nieco zohnat

olifcek
15. júl 2010

@strapco13 chcem olivke urobit vyvar, bus kuraci alebo hovadzi a dat do hrnceka na ucenie, nech sa bavka..i ked uz sme to raz skusali, s vodickou a pekne z toho pila x;o)

dakujem za zoznam x;o)

cigaretka5
15. júl 2010

@annag poradis? Mala má sedem dni, stále chudne dnes ju konečne pred a po kojeni odvazili a zistili že si potiahne až 10ml a to ťahá minimálne 40 min, takze spotrebuje viac energie ako prijme. Este sme v porodke kde ju dokrmujen s flasky pasterizovanym materskym mliekom, pred kazdym
krmenim ju necham prisat sa na prsnik a mlieko odstrekujem doma pojdeme na um a aspon jednu davky mojho , ako o mlieko neprist? A ako dosiahnut to aby mlieko tieklo potokom aby sa mala nenarobila?

emka1
15. júl 2010

@miska1981 aj mne cez den viac papa, hlavne teraz ked je tak horuco, prikladam ju aj kazdu hodinu, doma mame takmer 30 stupnov, vzdy si cucne, niekedy jej staci len predne mliecko, niekedy mi vytiahne aj cely prsnik.
Hlavne vydrz, cim bude mala starsia, tym pochopi, ze jedovat sa nema zmysel 🙂
Nasa to uz pochopila, uz sa tesi, ked jej idem davat prsko ... a trochu sa jeduje len vtedy, ked jej hned netecie, lebo ona je strasne smadna a musi tahat 🙂

strapco13
15. júl 2010

@cigaretka5 to chce asi laktacnu osobne..nielen takto cez net..skontrolovat prisatie
lebo ak je nesporavne prisata, tak ide ovela menej mliecka..a dieta sa naozaj viac narobi, kym co to vytiahne
ked uz musis dokmovat, tak radsej cievkou na prse..tak bude mala papat dokrmovane mliecko..ale zaroven ti bude stimulovat laktaciu
preco odstrekujes?---to ma vytahat mala
neviem aky mate rezim..ale rezim takeho maleho baba /aj vacsieho/ je kojit na poziadanie..tak casto ako si to dieta vyzaduje, aktivne ponukat prsnik, ziadne presne urcene intervaly
precitaj si tieto clanky, a kukni si aj videjka k tomu /hlavne pri prisati/
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/ ..precitaj si jednotlive clanky...pise ich annag
ak ich mas prestudovane tak jej vypln ten dotaznik na tej stranke a posli IP s oznacenim surne

to ze chces ist na UM..je zaciatok odstavenia...najprv musis samu seba ukludnit a presvedcit, ze to pojde..a ono to potom pojde lahsie 😉 kojenie je v hlave..ak si presvedcena , ze mas malo mlieka a stresujes sa kvoli tomu, tak malo mliecka mat budes ☹
preto to treba obratit 😉

gabika7706
15. júl 2010

@cigaretka5 100% suhlas so @strapco13 , ja som to takto mala pri Katke ☹ len s tym rozdielom, ze ona sa ani prisat nechcela a to je ina depka 😔 Neviem odkial si, ale v porodnici by mal visiet zoznam laktacnych poradkyn, ak nie je, najdi si na nete nejaku z Tvojho mesta a kontaktuj ju uz dnes. Drzim palce.

emka1
15. júl 2010

@cigaretka5 ja som mala na tom bola podobne cigaretka.
Mam ploche bradavky, mala sa mi nevedela v porodnici prisat, musela som pouzit klobuciky, aj ked viem, ze annag to neschvaluje. Malu som musela v porodke dokrmovat pasterizovanym zenskym mliekom a potom UM striekackou.
Mliecko sa mi spustilo po 2 dnoch, aj to len po kvapkach. Mala som naliate prsia, musela som si davat studene vinove obklady na prsia, casto prikladat a odsavat. Islo to tazko, ale po prichode domov sa to pomaly zacalo rozbiehat.Schudla mi behom tyzdna z 3,95 na 3,66 kg a to som myslela, ze jej bude moje mliecko stacit, nestacilo.
Po tyzdni doma som malu musela prikrmovat UM ... denne asi 2x po 50 ml. Ostatne si vytiahla z prs. Bola stale hladna a tiez som ju mala zavesenu na prse aj hodinu.
Aby si mala dostatok mliecka a mohlo Ti tiect potokom je dolezity aj spustaci reflex (to je dost individualne ci ho mas silny alebo slaby), potom musis prijimat vela tekutin, v tom som urobila v prvych tyzdnoch chybu. Mne pomohlo aj homeopatikum Ricinus communis 5CH, skus si zohnat v lekarni. A pila som caje pre kojace matky.
Odvtedy mam mliecka habadej, aj na rozdavanie, jeden mesiac som dost odsavala, lebo mala mi prespala skoro celu noc a mavala som strasne naliate prsia.
Teraz sa mi uz tvorba mliecka ustalila podla potrieb malej.
Hlavne stale prikladaj a nevzdavaj to !!!
Tieto prve tyzdne su dost tazke na rozbehnutie kojenia, ale stoji to za namahu, ocenis to, ked nebudes musiet v noci vstavat a zarabat UM do flase.
Drzim palce 😉

prsky
15. júl 2010

@olifcek Lale sa Hami moc nepozdavali - su viac korenene - teda aspon tiez od 8 mesiacov - davaju tam ligurcek a rozne bylinky. pre zaciatok su super alnatura - tie su fakt bez pridavku soli/cukru - nie je ich tam ani citit, tak tomu verim, a su chutne a potom babylove (obe z DM). Tieto vyzivky vsak nie su menej mixovane (cize pre starsie deti) a tak teraz obcas davam HIPP - a to bud morcacinu, kuracinu alebo kralika (ten kralik je strasne mnam), celkom fajn je aj ryba. ale teraz uz mavame poharik zriedkakedy a chutia jej iba tie hippky (naj jej chuti ale kralik). a doteraz kupujem pastrnak v pohariku aj do nasho jedla 🙂

prsky
15. júl 2010

@olifcek a s ovkom pozor, tam je cukor (teda ja som sa este s ovkom vhodnym pre dojca nestretla 😅 )

olifcek
15. júl 2010

@prsky je i take, kde pisu, ze bez cukru, no nie vzdy s ami take poDARIII

JA OLIVKE KUPUJEM VSETKO LEN OD 4., A 5. UKONCEWNEHO mesiaca, vyssie som sa neodvazila...
ale ukladam si info do buducna,najma na to masko 😵 😵

olifcek
15. júl 2010

@prsky toho kralika jej kupim, ked zacneme s maskom....vv sobotu tto uz bude zeleninka i ked mrkvicku papa....ako vyzivku, mrkvovo jablkovu....a hami je lepsie ako ovko, zlozenim i chutovo...aspon teda konkretne tato 😉

prsky
15. júl 2010

@olifcek no ja kukam vzdy zlozenie, ale uz nie som az taka koser, dala som uz aj ovko, ale tam je nejake zahustovadlo a nechutia mi, tak kupujeme frutapuru (teraz to vola tusim 100% ovocie) alebo od hippky jeden druh - ten s jahodami. a v hami sa mi zda bola nejaka sol aj v tych nizsich mesiacoch - tak divne to tam bolo pisane, uz si celkom nespominam - ale to je jedno, ked to malej chuti...nam hami moc nejdu. a treba doverovat, ale preverovat - oni aj v tych 4.,5.mesiaci davaju vselico do tych poharikov (aj napr. citrusy v bananovo-jablkovej vyzive som videla). a inak nasa papa uz nasu stravu, ale mi solime a korenime minimalne, bylinky nepouzivam skoro vobec, takze moc ohrozena nie je 😉

cigaretka5
15. júl 2010

Kocky ďakujem, viem že dieťa sa má krmit na požiadanie no ak by som to na malú nechala tak je asi jeden krát za deň. Má totiž ešte aj zltacku čo ju robí strašne spavou takze sme v zacarovanom kruhu a nemám inú možnosť ako ju teraz naštartovať umelou stravou. Kedže ju sanie vycerpava odstriekavam aby som o mlieko neprišla úplne. Je to síce iba 30ml každé dve tri hodky ale stále lepšie ako nič.

strapco13
15. júl 2010

@cigaretka5 kojit na poziadanie neznamena len cakat na signal od babatka...ale aj aktivne ponukat prsko
http://dojcenie.wordpress.com/prve-chvile-s-bab...
deti so zltackou su spave..takze ju musis budit
flaskou si pokazite prisatie
naozaj ked uz musis dokrmovat tak radsej na cievke na prsku..pojde jej to lahsie, nepokazite si prisatie a hlavne sa ti zacne tvorit viac mliecka

cigaretka5
15. júl 2010

No prisaie stále funguje vždy pred flaskou jej dám prsko na chvíľku striekackou ani cievkou by som do nej tie množstva nedostala. Nechcem kojenie vzdať ale tiež si
myslím že som neni menej keď kojit nebudem

strapco13
15. júl 2010

@cigaretka5 nikto normalny ti nepovie, ze ak budete na UM tak si menejcenna matka
ale skus to nevzdat
skusala si uz ten suplementor?..alebo si len myslis, ze mala to nezvladne
nejde len o to, ci sa prisaje, ale ci sa prisaje spravne..lebo pri spravnom prisati si vytlaci viac mliecka na jedno cucnutie
treba sa osobne skontaktovat s laktacnou
pisala si uz annag IP?

olifcek
15. júl 2010

@prsky jj, ja som olivke kupila lesne ovocie a az vcer,a, ked to spapala som si precitala zlozenie x;o( bolo tam, ze i citronova stava tam je...x;o(( takze budem davat vacsi pozor na to...

esperka
15. júl 2010

Ahojte, potrebujem poradiť. Malú dojčím , má 6 a pol mesiaca a začali sme prikrmovať. Zatiaľ len mrkva a zemiak + včera som dohodila kúsok kuracinky /málo železa, dúfam, že nie skoro/, ale problém máme v tom, že ked jej kúpim hotové, tak sa vyhádže /skúšala som Hipp a Hame/. Takisto sa vyhádzala z Nutrilon - ryžová kašička. Chela som, aby si postupne zvykala, pretože v septembri ideme na dovolenku. Skúste mi poradiť, kedy mám znova skúsiť dať nejakú kašičku, príp. má niekto dobrú skúsenosť s inými výrobcami? Dakujem za rady

olifcek
15. júl 2010

a pritom vraj, ze od 4. mesiaca....@blumka ma poucila, takze uz dam vacsi pozor...x;o)

strapco13
15. júl 2010

@esperka na hipp je vela alergii..musis sledovat zlozenie..oni tam casto strcia aj to co nie je 2x vhodne...paradajky, korenie, smotana, cit. stava...
idete na dovolenku autom alebo lezecky..do auta mozes prenosnu mraznicku, co je aj do elektriny a mozes si namrazit ak letecky, tak si zist ci je k dispozicii mraznicka
alebo jej uvar tam cerstve
ja mam rada alnaturu, babylove, sunarek..ale sledujem zlozenie a vacsinou varim

esperka
15. júl 2010

Vdaka a čo tie kašičky? Bojím sa skúšať novú značku. Ideme letecky - to bude mať 9 mesiacov . Kde to kúpim v lekárni/alnatura a babylove/?

strapco13
15. júl 2010

tie su v DM-ke. kase so este neskusala 😅